PDA

Επιστροφή στο Forum : απορία πρόγραμμα



Bigmama
19-03-10, 19:18
Καλησπέρα σας. Επειδή ζαλίζω συνέχεια την Κωνσταντίνα, θα ήθελα τα φώτα σας.

Πηγαίνω γυμναστήριο 4 φορές την εβδομάδα (αερόβια κάνω κάθε πρωί 30 λεπτά στεπ και 40 λεπτά διάδρομο μετά από κάθε προπόνηση) για βάρη και ο διαχωρισμός του προγράμματος που ακολουθώ έχει ως εξής:
Στήθος - Ωμοι - Τρικέφαλοι
Πόδια - Πλάτη - Δικέφαλοι

Ενώ τα δίνω όλα στην προπόνηση, (είμαι σίγουρη οτι κάνω και λάθη αλλά διαβάζω σιγα σιγα και μαθαίνω) αυτό που με τσακίζει και με έχει βάλει σε σκέψεις για το εαν πρέπει να εμπιστεύομαι τη γυμνάστρια είναι το παρακάτω.

Τις μέρες που έχω Πόδια - Πλάτη - Δικέφαλοι δεν την παλέυω. (δηλαδή την παλευω αλλα τέτοια κούραση δεν ένιωθα ούτε παλιά που ήμουν πιο πιτσιρίκα που έκανα 2πλες προπονήσεις μπασκετ. Ο λόγος?

Μου έχει βάλει επτά (7) ασκήσεις πόδια και μόνο 3 πλάτη:shock: Γιατί?... δεν μπορώ να καταλάβω. Ουδέποτε ζήτησα να συγκεντρωθούμε στα πόδια και γενικότερα η μυική μου ανάπτυξη είναι ομοιόμορφη (οκ αν εξαιρέσουμε τους κοιλιακούς μου μιας που γέννησα πρόσφατα :green:) Οι ασκήσεις περιλαμβάνουν:

Πόδια
Σκουότ 3Χ15
Leg press 3Χ15
Leg extension 3X15
Προσαγωγοί 3Χ15
Απαγωγοί 3Χ15
Σκουότ στο Smith 3Χ15
Μηχάνημα Γλουτών 3 Χ15

Πλάτη
Εμπροσθολάιμιες έλξεις στην τροχαλία 3Χ15
Κωπηλατική στο μηχάνημα 3Χ15
Κωπηλατική στο Σταυρό 3Χ15

Έχω την εντύπωση οτι η πλάτη είναι αμελημένη. Κάνω λάθος? αρκούν 3 ασκήσεις για μια τόσο μεγάλη ομάδα?΄Επίσης έχω την εντύπωση οτι η άνω μοίρα του τραπεζοειδή δεν εστιάζεται σε καμία άσκηση. Αυτή την περίοδο προσπαθώ να χάσω το βάρος της εγκυμοσύνης προσπαθώντας να χάσω την ελάχιστη μυική μάζα (αν όχι να υπάρξει και κάποια τόνωση). Οι επαναλήψεις μου είναι οκ?

Συγνώμη αν σας κούρασα. Αλλά έχω κάτσει και έχω διαβάσει ένα σωρό άλλα ποστς για την προπόνηση και άκρη δεν βγάζω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.

Bigmama
21-03-10, 12:45
Κανείς μια γνώμη μια βοήθεια?:(:(:( Θα με τσακίσει πάλι αυριο:affraid: κλαψ:(

beefmeup
21-03-10, 13:16
γιατι σ εχει βαλει διπλο σκουοτ??κ στο σμιθ κ ελευθερο??χμμμ..

γενικα υσχει οτι τα ποδια ειναι μεγαλη μυικη ομαδα κ θελουν ζορι,αλλα δεν φανταζομαι,οτι θες τρελη μυικη αναπτυξη για να τα δουλευεις τοσο,να τα τονισεις θες..κ οι απαγωγοι περνουν απτο σκουοτ,χωρις να τους δουλευεις μεμονομενα..οχι οτι ειναι κακο η δεν χρειαζεται..

μηριαιους δεν κανεις??
γαμπες δεν κανεις??:unsure:

οι επαναληψεις απο 12-15 ειναι οκ για ποδια..

η πλατη μου φαινεται οκ..

kaiowas
21-03-10, 13:16
προσπάθησε να σπάσεις τα βάροι σε 3-4 μέρες.Τα πόδια θα τα κάνεις μόνα τους.
Στην πλάτη πρόσθεσε μονόζυγο.
Συμβουλή δική μου για πρόγραμμα 3 ημερών
1)Πόδια Ώμους
2)πλάτη δικέφαλα
3)στήθος τρικέφαλα

Περιμένε να απαντήσει και κάποιος πιο έμπειρος:weights:

beefmeup
21-03-10, 13:49
Καλησπέρα σας. Επειδή ζαλίζω συνέχεια την Κωνσταντίνα, θα ήθελα τα φώτα σας.

Πηγαίνω γυμναστήριο 4 φορές την εβδομάδα (αερόβια κάνω κάθε πρωί 30 λεπτά στεπ και 40 λεπτά διάδρομο μετά από κάθε προπόνηση) για βάρη και ο διαχωρισμός του προγράμματος που ακολουθώ έχει ως εξής:
Στήθος - Ωμοι - Τρικέφαλοι
Πόδια - Πλάτη - Δικέφαλοι

Ενώ τα δίνω όλα στην προπόνηση, (είμαι σίγουρη οτι κάνω και λάθη αλλά διαβάζω σιγα σιγα και μαθαίνω) αυτό που με τσακίζει και με έχει βάλει σε σκέψεις για το εαν πρέπει να εμπιστεύομαι τη γυμνάστρια είναι το παρακάτω.

Τις μέρες που έχω Πόδια - Πλάτη - Δικέφαλοι δεν την παλέυω. (δηλαδή την παλευω αλλα τέτοια κούραση δεν ένιωθα ούτε παλιά που ήμουν πιο πιτσιρίκα που έκανα 2πλες προπονήσεις μπασκετ. Ο λόγος?

Μου έχει βάλει επτά (7) ασκήσεις πόδια και μόνο 3 πλάτη:shock: Γιατί?... δεν μπορώ να καταλάβω. Ουδέποτε ζήτησα να συγκεντρωθούμε στα πόδια και γενικότερα η μυική μου ανάπτυξη είναι ομοιόμορφη (οκ αν εξαιρέσουμε τους κοιλιακούς μου μιας που γέννησα πρόσφατα :green:) Οι ασκήσεις περιλαμβάνουν:

Πόδια
Σκουότ 3Χ15
Leg press 3Χ15
Leg extension 3X15
Προσαγωγοί 3Χ15
Απαγωγοί 3Χ15
Σκουότ στο Smith 3Χ15
Μηχάνημα Γλουτών 3 Χ15

Πλάτη
Εμπροσθολάιμιες έλξεις στην τροχαλία 3Χ15
Κωπηλατική στο μηχάνημα 3Χ15
Κωπηλατική στο Σταυρό 3Χ15

Έχω την εντύπωση οτι η πλάτη είναι αμελημένη. Κάνω λάθος? αρκούν 3 ασκήσεις για μια τόσο μεγάλη ομάδα?΄Επίσης έχω την εντύπωση οτι η άνω μοίρα του τραπεζοειδή δεν εστιάζεται σε καμία άσκηση. Αυτή την περίοδο προσπαθώ να χάσω το βάρος της εγκυμοσύνης προσπαθώντας να χάσω την ελάχιστη μυική μάζα (αν όχι να υπάρξει και κάποια τόνωση). Οι επαναλήψεις μου είναι οκ?

Συγνώμη αν σας κούρασα. Αλλά έχω κάτσει και έχω διαβάσει ένα σωρό άλλα ποστς για την προπόνηση και άκρη δεν βγάζω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.

για τα ποδια γιατι δεν δοκιμαζεις να κανεις 4-5 βασικες ασκησεις καθε φορα κ να εναλασεις καποιες ανα δευτερη προπο??

Leg press 3Χ15
Leg extension 3X15
Προσαγωγοί 3Χ15
δικεφαλοι μηριαιοι3Χ12-15
γαμπες4Χ15

κ στη 2η προπο,βαζεις απαγωγους,αντι για προσα..,κ σκουοτ αντι λεγκ πρες..οι γλουτοι περνουν απο σκουοτ,μπορεις να τους παραληψεις κ αυτους
πολλα σου χει βαλει για αυτο που θες..

Bigmama
21-03-10, 18:38
Γάμπες δεν μου έχει βάλει καθόλου. Μόνο αυτή ξέρει τι σκεφτότανε όταν μου έβγαζε το πρόγραμμα...

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις, θα κάνω τις πρώτες αλλαγές αυριο και βλέποντας και κάνοντας.:thumbup: