PDA

Επιστροφή στο Forum : Στήθος κοτόπουλο



demis-a
19-03-10, 22:50
δεν ξερω γιατι αλλα πλεον ρε παιδια με αηδιαζει...
ισως το σιχαθηκε ο οργανισμος μου αποι τις τοσες φορες που το ετρωγα στο παρελθον..
μιλαμε ειναι το χειροτερο μου..δεν κατεβαινει μπουκια...
ενω με ολα τα αλλα δεν εχω προβλημα,οταν τρωω αυτο μου ερχεται πλεον να κανω εμετο...
με τι μπορω να το αντικαταστησω σε καθημερινη βαση?και μη μου πειτε γαλοπουλα γιατι το ιδιο το νοιωθω

giannis64
19-03-10, 22:56
ψαρι ,κρεας,αυγα!! την ποιοτητα του κοτοπουλου ομως δεν θα την βρεις πουθενα!!

TakisV
19-03-10, 22:58
δεν ξερω γιατι αλλα πλεον ρε παιδια με αηδιαζει...
ισως το σιχαθηκε ο οργανισμος μου αποι τις τοσες φορες που το ετρωγα στο παρελθον..
μιλαμε ειναι το χειροτερο μου..δεν κατεβαινει μπουκια...
ενω με ολα τα αλλα δεν εχω προβλημα,οταν τρωω αυτο μου ερχεται πλεον να κανω εμετο...
με τι μπορω να το αντικαταστησω σε καθημερινη βαση?και μη μου πειτε γαλοπουλα γιατι το ιδιο το νοιωθω


στα λευκα "ασπρα" κρεατικα εκτος απο τα πουλερικα γενικως ειναι και το ψαρι και το κουνελι.

aaabasilis
20-03-10, 01:23
το στηθος οντως ειναι πολυ στεγνο κ καμια φορα δεν κατεβαινει αν δεν εχεις κατι μαζι για να γλυστραει..δοκιμασε φιλετο μπουτι που εχει ελαφρως περισσοτερα λιπαρα αλλα σε γευση καμια σχεση..εφαγα σημερα αντι για στηθος και τα σπαει.εκτος αν εννοεις γενικα οτι σε αηδιαζει το κοτοπουλο οποτε δοκιμασε κατι απο αυτα που σου ειπαν τα παιδια.

Machiavelli
20-03-10, 01:33
Γαλοπούλα.

Orc
20-03-10, 01:44
Ψητό δοκίμασε το και βάλε μια σαλατούλα δίπλα, λίγο γραβιέρα ίσως και μια κοκα κόλα zero. Εγώ προσθέτω λεμόνι και ρίγανη, ή αλοίφω με λίγο μουστάρδα πριν.

Svein
20-03-10, 11:03
Ψητό δοκίμασε το και βάλε μια σαλατούλα δίπλα, λίγο γραβιέρα ίσως και μια κοκα κόλα zero. Εγώ προσθέτω λεμόνι και ρίγανη, ή αλοίφω με λίγο μουστάρδα πριν.

Υπόψιν αυτο δεν ειναι διατροφη ββ αλλα για μπιροκύλια :P !

Bigmama
20-03-10, 11:10
δεν ξερω γιατι αλλα πλεον ρε παιδια με αηδιαζει...
ισως το σιχαθηκε ο οργανισμος μου αποι τις τοσες φορες που το ετρωγα στο παρελθον..
μιλαμε ειναι το χειροτερο μου..δεν κατεβαινει μπουκια...
ενω με ολα τα αλλα δεν εχω προβλημα,οταν τρωω αυτο μου ερχεται πλεον να κανω εμετο...
με τι μπορω να το αντικαταστησω σε καθημερινη βαση?και μη μου πειτε γαλοπουλα γιατι το ιδιο το νοιωθω

Πιστευωοτι περνάς μια διατροφική κρίση και οτι με τον καιρό θα σου περάσει. Κάποτε το είχα σιχαθεί κι εγώ. Για την ακρίβεια είχα κάνει 2 χρόνια να φάω κοτόπουλο. Δεν το ήθελα καθόλου. Ούτε σε σουβλάκι δεν το άντεχα σε φάση που ήμουνα εκτός. Ως δια μαγείας όταν αποφάσισα να μπώ ξανά γερά άρχισα να το τρώω και πάλι και μάλιστα μου άρεσε πολύ. Δεν ξέρω σε τι επίπεδο βρίσκεσαι. Προσπάθησε να ξεκουράσεις την ψυχολογία σου με μια εβδομάδα "διαφορετικής διατροφής", δεν μιλάω για σαβούρες. Αλλα πιστευω οτι είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα. Καλή επαναφορά :green:

JasonGR
22-03-10, 23:17
Ψητό δοκίμασε το και βάλε μια σαλατούλα δίπλα, λίγο γραβιέρα ίσως και μια κοκα κόλα zero. Εγώ προσθέτω λεμόνι και ρίγανη, ή αλοίφω με λίγο μουστάρδα πριν.

Μακριά η κοκα-κολα Zero!!! Περιέχει κυκλαμικό οξύ (ή αλάτι του, δε θυμάμαι) το οποίο, σύμφωνα με αντίστοιχες έρευνες, μπορεί να προκαλέσει ανεπανόρθωτη ατροφία στους όρχεις και γενικα προβλήματα στηρότητας. Δεν είναι σίγουρο, αλλα στη θέση σου δεν θα το ρίσκαρα...

Λινκ: http://en.wikipedia.org/wiki/Cyclamate

Sourlas
22-03-10, 23:26
μοσχάρι, μοσχάρι, μοσχάρι !!!!!

The Rock
22-03-10, 23:35
Όλα αυτά που σου είπαν τα παιδιά χρησιμοποίησε τα στην διατροφή σου σε συνδιασμό με διαφόρου τύπου μαγείρεμα του φαγητού, διαφορετικές συνταγές και χρήση καρυκευμάτων.

Eddie
22-03-10, 23:54
Φιλε σε καταλαβαινω,και γω το ιδιο σκεφτομαι.Καθε μερα μετα την προπονηση,εχω και μεγαλη ορεξη..ασε.Εγω μερικες φορες το ψηνω στο γκριλ και μερικες στην τοστιερα(πιο γρηγορα),εχει διαφορα.Επισης,με μια κουταλια καυτερη μουσταρδα δε νομιζω να πειραζει.Ισα ισα που τα καυτερα κανουν καλο:thumbup:

Ramrod
24-03-10, 16:56
Παιδιά ξέρει κανείς πόσες περίπου πρωτεϊνες έχουν τα 100 γρ στήθος κοτόπουλου?

Sourlas
24-03-10, 17:01
www.nutritiondata.com

eri_87
15-04-10, 20:13
Αν και λίγο αργά....έχω και μια άλλη λύση για κοτόπουλο! Εγώ ακόμα δεν το βαρέθηκα, αλλά επειδή το τρώω σχεδόν πάντα βραστό, δεν τρώγεται μόνο του!
Έτσι, λοιπόν, το κόβω μικρά κομματάκια και το πετάω μέσα στη σαλάτα!!!! Είτε μαρούλι, είτε λάχανο, βάζω και 2κσ λάδι και λίγο αλάτι και ΜΠΟΛΙΚΟ βαλσάμικο ξύδι και είναι σούπερ! Δεν το καταλαβαίνεις σχεδόν καθόλου και δεν μυρίζει κοτοπουλίλα.....

Zylo
15-04-10, 20:23
ψαρι ,κρεας,αυγα!! την ποιοτητα του κοτοπουλου ομως δεν θα την βρεις πουθεναοσο για αυτο δεν ειμαι και τοσο σιγουρος....εγω ξερω οτι το κουνελι ψητο εχει τις ιδιες θερμιδες τουσ ιδιους υδατανθρακες και την ιδια πρωτεινη.....εκτος και αν κανει λαθος η διαιτολόγος του Σισμανόγλειου Νοσοκομείου :rolf:!!

http://www.psnrenal.gr/old/Pinakas_Trofimon.pdf
απο εδω το ειδα εγω...:unsure:

Ramrod
15-04-10, 20:24
Αν και λίγο αργά....έχω και μια άλλη λύση για κοτόπουλο! Εγώ ακόμα δεν το βαρέθηκα, αλλά επειδή το τρώω σχεδόν πάντα βραστό, δεν τρώγεται μόνο του!
Έτσι, λοιπόν, το κόβω μικρά κομματάκια και το πετάω μέσα στη σαλάτα!!!! Είτε μαρούλι, είτε λάχανο, βάζω και 2κσ λάδι και λίγο αλάτι και ΜΠΟΛΙΚΟ βαλσάμικο ξύδι και είναι σούπερ! Δεν το καταλαβαίνεις σχεδόν καθόλου και δεν μυρίζει κοτοπουλίλα.....

ισχύει...το έχω δοκιμάσει και εγώ έτσι...
Βασικά το κοτόπουλο δε το βαριέμαι ποτέ!
:green:

giannis64
15-04-10, 20:25
εεεεεε καλα και εγω θα ψαχνω να βρω κουνελι?????? ξερεις ποσο κοστιζει το κουνελι??

καλυτερα κοτοπουλο!!!!!!!!!!

ααα και ξεχασα!!! ειχα κοπελια διατροφολογο διαιτολογο και την χωρισα!!!!!

Zylo
15-04-10, 20:28
εεεεεε καλα και εγω θα ψαχνω να βρω κουνελι?????? ξερεις ποσο κοστιζει το κουνελι??

καλυτερα κοτοπουλο!!!!!!!!!!

καλα ενταξει δεν ειπαμε να το αντικαταστησουμε κιολας...αλλα στην περιπτωση του φιλου μας που βαρεθικε το κοτοπουλο ειναι μια λυση αν και οχι τοσο ευκολη:rocking:

Zylo
15-04-10, 20:29
ααα και ξεχασα!!! ειχα κοπελια διατροφολογο διαιτολογο και την χωρισα!!!!!

γιατι την χωρισες?????

giannis64
15-04-10, 20:31
ειχαμε διαφορετικες αποψεις περι διατροφης και προπονησης!!!!:green::green::rolf::rolf::rolf::rolf:

Doctorg
15-04-10, 20:33
Αυτό που λέει ο φίλος με το κοτόπουλο, κάποια στιγμή με το βραστό το είχα πάθει κι εγώ, όχι οτι το αηδίασα, αλλά δεν μπορούσα να φάω άλλο πιο πολύ γιατί ήταν στεγνό. Το τελευταίο διάστημα όμως το βάζω στη τοστέρια και σε 10 περίπου λεπτά γίνεται λες και τρώω σε καμμιά ταβέρνα. Βάζω και λίγο λεμόνι και είναι super:food:

Zylo
15-04-10, 20:34
ειχαμε διαφορετικες αποψεις περι διατροφης και προπονησης!!!!:green::green::rolf::rolf::rolf::rolf:

:shock:περι διατροφης ισως και να ειχε δικιο λογω δουλειας.....τωρα για προπονησης δεν νομιζω...εκτος και αν ηταν σε καλιτερο επιπεδο απο σενα:rolf::rolf::turtle::weights::weights:

Eddie
15-04-10, 20:39
Αυτό που λέει ο φίλος με το κοτόπουλο, κάποια στιγμή με το βραστό το είχα πάθει κι εγώ, όχι οτι το αηδίασα, αλλά δεν μπορούσα να φάω άλλο πιο πολύ γιατί ήταν στεγνό. Το τελευταίο διάστημα όμως το βάζω στη τοστέρια και σε 10 περίπου λεπτά γίνεται λες και τρώω σε καμμιά ταβέρνα. Βάζω και λίγο λεμόνι και είναι super:food:

Ετσι το τρωω και γω μαζι με μια κουταλια μουσταρδα η κετσαπ και φυσικα σαλατα.

eri_87
15-04-10, 20:58
Το τελευταίο διάστημα όμως το βάζω στη τοστέρια και σε 10 περίπου λεπτά γίνεται λες και τρώω σε καμμιά ταβέρνα.

Εεεε... Και μετά πόση ώρα θες για να καθαρίσεις την τοστιέρα?:shock::shock::shock:
Γιατί το έχω δοκιμάσει σε τοστιέρα-γκριλιέρα (και τα μπιφτέκια) αλλά αμα είναι να θέλει 10 λεπτά ψήσιμο και 30 καθάρισμα....Προτιμώ το βραστό!:green:

Haris Pilton
15-04-10, 21:04
Εεεε... Και μετά πόση ώρα θες για να καθαρίσεις την τοστιέρα?:shock::shock::shock:
Γιατί το έχω δοκιμάσει σε τοστιέρα-γκριλιέρα (και τα μπιφτέκια) αλλά αμα είναι να θέλει 10 λεπτά ψήσιμο και 30 καθάρισμα....Προτιμώ το βραστό!:green:

Εγω σε γκριλ ηλεκτρικό το ψηνω,και το καθαριζω μια φορα τη βδομαδα,ψηνω μεγαλες ποσοτητες για 2-3 μερες.
Στα εστιατορια καθαριζουν ολοκληρο το γκριλ για καθε φιλετο κοτοπουλο;

Zylo
15-04-10, 21:07
Εγω σε γκριλ ηλεκτρικό το ψηνω,και το καθαριζω μια φορα τη βδομαδα,ψηνω μεγαλες ποσοτητες για 2-3 μερες.
Στα εστιατορια καθαριζουν ολοκληρο το γκριλ για καθε φιλετο κοτοπουλο;

εχεισ ενα point αλλα ειπε οτι το ψινει σε τοστιερα οχι σε γκριλ....το γκριλ δεν τ χρησιμοποιεισ για τοστ που ειναι συχνο γευμα

eri_87
15-04-10, 21:09
Εγω σε γκριλ ηλεκτρικό το ψηνω,και το καθαριζω μια φορα τη βδομαδα,ψηνω μεγαλες ποσοτητες για 2-3 μερες.
Στα εστιατορια καθαριζουν ολοκληρο το γκριλ για καθε φιλετο κοτοπουλο;

Άμα ψήνεις μια φορά τη βδομάδα οκ...Γιατί να αφήσω βρώμικη τη τοστιέρα δεν παίζει!
Πάντως και πάλι προτιμώ να το αποφύγω! Έτσι κι αλλιώς πάλι μέσα στη σαλάτα μου θα κατλήξει, οπότε γιατί να παιδεύομαι?
Όπως βολεύεται ο καθένας!

Doctorg
15-04-10, 21:23
Εεεε... Και μετά πόση ώρα θες για να καθαρίσεις την τοστιέρα?:shock::shock::shock:
Γιατί το έχω δοκιμάσει σε τοστιέρα-γκριλιέρα (και τα μπιφτέκια) αλλά αμα είναι να θέλει 10 λεπτά ψήσιμο και 30 καθάρισμα....Προτιμώ το βραστό!:green:

Έχεις δίκιο σε αυτό, είναι λίγο μπελάς. Εγω αυτό που κάνω είναι πως κατευθείαν με το που βγάζω το κοτόπουλο παίρνω ρολό κουζίνας που είναι λίγο σκληρό το βρέχω αρκετά και καθαρίζω τη τοστέρια. Αν το κάνεις εκείνη την ώρα καθαρίζει εύκολα (με μπόλικο νερό) αν τ΄αφήσεις για μετά είναι ταλαιπωρία.

eri_87
15-04-10, 21:29
Έχεις δίκιο σε αυτό, είναι λίγο μπελάς. Εγω αυτό που κάνω είναι πως κατευθείαν με το που βγάζω το κοτόπουλο παίρνω ρολό κουζίνας που είναι λίγο σκληρό το βρέχω αρκετά και καθαρίζω τη τοστέρια. Αν το κάνεις εκείνη την ώρα καθαρίζει εύκολα (με μπόλικο νερό) αν τ΄αφήσεις για μετά είναι ταλαιπωρία.

Έτσι το κάνω, με το wettex μούσκεμα κι όλας, για να μαλακώσει η βρωμιά και να βγει! Γιατί αμέσως στεγνώνει κ με χαρτί σκέτο δε βγαίνει....:shock:Άστα να πάνε! Μία μία τις χαραμάδες να σκουπίζεις............

Eddie
15-04-10, 22:06
Λοιπον για να μαθαινετε,στην τοστιερα οταν το ψηνω το βαζω μεσα σε αλουμινοχαρτο,λιγο λαδακι να μην κολησει και σε ενα τεταρτακι ειναι σπεσιαλ.Παιρνεις οπως ειναι το αλουμινοχαρτο και στον καδο.Ουτε γατα ουτε ζημια.

Zylo
15-04-10, 22:17
Λοιπον για να μαθαινετε,στην τοστιερα οταν το ψηνω το βαζω μεσα σε αλουμινοχαρτο,λιγο λαδακι να μην κολησει και σε ενα τεταρτακι ειναι σπεσιαλ.Παιρνεις οπως ειναι το αλουμινοχαρτο και στον καδο.Ουτε γατα ουτε ζημια.

αυτο ειναι κατι εξυπνο και σωστο....θα μας σωσει.....:thumbup::thumbup:

sTeLaKoS
15-04-10, 22:24
Εγώ το ψήνω στο γριλ του φούρνου. Τη σχάρα στη προτελευταία θέση.
Αφού το πασπαλίσω με μουστάρδες μπαχαρικά κ.τ.λ.
Εννοείται ένα ταψί από κάτω για να τρέχουν τα ζουμιά.

Πολύ καλό γίνεται!

GEORGEXX1
15-04-10, 22:32
Εγω γεμιζω την ψησταρια με κοτοπουλο και μοσχαρι, μετα το ψησιμο, οσο ειναι ζεστη η σχαρα, την τραβαω ενα καθαρισμα με μισο λεμονι και εξαφανιζονται ολα,μετα ενα βρεγμενο χαρτι και μετααααα μασα- μπουκα.

Eddie
15-04-10, 22:51
Εγώ το ψήνω στο γριλ του φούρνου. Τη σχάρα στη προτελευταία θέση.
Αφού το πασπαλίσω με μουστάρδες μπαχαρικά κ.τ.λ.
Εννοείται ένα ταψί από κάτω για να τρέχουν τα ζουμιά.

Πολύ καλό γίνεται!

Και γω ετσι συνηθιζα να το κανω επειδη μου αρεσει λιγο ροδοκοκκινο,αλλα εκανε πανω απο μισαωρο.Ενω στην τοστιερα γινεται πολυ πιο γρηγορα.

Littlejohn
16-04-10, 02:12
Μια άλλη ``συνταγή`` για να ξεφύγετε λίγο από τα βραστά-ψητά, είναι να βράσετε το στήθος (όχι ολοκληρωτικά) και μετά και αφού το κόψετε κομματάκια να το τσιγαρίσετε σε αντικολητικό με ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι, πράσινη πιπεριά και ελάχιστο λάδι (ίσα ίσα, μισό κουταλάκι του γλυκού). Μόλις πάρει λίγο χρώμα είναι έτοιμο.
Επίσης μπορείτε την ώρα που το τσιγαρίζετε να φτιάξετε μια σως από μουστάρδα (μιλάω για ελάχιστη ποσότητα), νερό, ρίγανη και λεμόνι. Ρίχνετε και την σως μέσα στο τηγάνι και ανακατώνετε...

Μπορείτε επίσης να φτιάξετε κοτόπουλο πανέ στο φούρνο, το οποίο είναι πραγματικά εξαιρετικό σε γεύση. Απλώς αντί για φρυγανιά και ολόκληρα αυγά, χρησιμοποιείστε βρώμη (αλεσμένη) και ασπράδια... Θα την γράψω μια άλλη φορά την συνταγή περιληπτικά..

-beba-
16-04-10, 10:54
Εγώ έχω φτιάξει μια καταπλητική πίτα με κοτόπουλο και μαυρο ρίζι. Επειδή η συνταγή ήταν ένα συνοθύλευμα μιας παραδοσιακής συνταγής της γιαγιάς μου και μιας παραδοσιακής πέρσικης συνταγής ενός Πέρση προισταμένου μου(οι ποσότητες ήταν με το μάτι) την επόμενη φορά που θα την κάνω θα ζυγίσω ακριβώς της ποσότητες και θα τη βάλω στο τόπικ "συνταγές".

Ramrod
16-04-10, 11:44
Εγώ έχω φτιάξει μια καταπλητική πίτα με κοτόπουλο και μαυρο ρίζι. Επειδή η συνταγή ήταν ένα συνοθύλευμα μιας παραδοσιακής συνταγής της γιαγιάς μου και μιας παραδοσιακής πέρσικης συνταγής ενός Πέρση προισταμένου μου(οι ποσότητες ήταν με το μάτι) την επόμενη φορά που θα την κάνω θα ζυγίσω ακριβώς της ποσότητες και θα τη βάλω στο τόπικ "συνταγές".

παιδια, πάνω σε αυτό που λέει η Beba, σα κοτόπιτα (και γενικότερα πίτες) κάνει να τρώμε? Εννοώ με παραδοσιακό φυλλο...

Αυτό που λες με ενδιαφέρει πολύ γιατί τρελαίνομαι για παραδοσιακές πιτες.

-beba-
16-04-10, 12:01
παιδια, πάνω σε αυτό που λέει η Beba, σα κοτόπιτα (και γενικότερα πίτες) κάνει να τρώμε? Εννοώ με παραδοσιακό φυλλο...

Αυτό που λες με ενδιαφέρει πολύ γιατί τρελαίνομαι για παραδοσιακές πιτες.

Η συνταγή της γιαγιας μου ήταν με φύλλο, η συνταγή του προισταμένου μου χωρίς φύλλο και εγώ την κάνω χωρίς φύλλο. Είναι νόστιμο το φύλλο αλλά δεν ενδεύκνειται.
Λυπάμαι που σε απογοητευω.

Ramrod
16-04-10, 12:04
Η συνταγή της γιαγιας μου ήταν με φύλλο, η συνταγή του προισταμένου μου χωρίς φύλλο και εγώ την κάνω χωρίς φύλλο. Είναι νόστιμο το φύλλο αλλά δεν ενδεύκνειται.
Λυπάμαι που σε απογοητευω.

Ήμουν σίγουρος...όλα τα καλα απαγορευονται...:(

Παρ όλα αυτά ποσταρε τη καμια μέρα...έχει ενδιαφέρον να δουμε και κατι εναλλακτικό.

-beba-
16-04-10, 12:12
Ήμουν σίγουρος...όλα τα καλα απαγορευονται...:(

Παρ όλα αυτά ποσταρε τη καμια μέρα...έχει ενδιαφέρον να δουμε και κατι εναλλακτικό.

ΟΚ

sTeLaKoS
16-04-10, 12:15
Κάποιος μου είχε πει πως ότι "λευκό" κάνει κακό!

Πολύ ζάχαρη, πολύ αλεύρι, πολύ αλάτι κ.α. Πάνε χρόνια από τότε, πολύ πριν ασχοληθώ με το bbing. Θυμήθηκα πρόσφατα τη συμβουλή τους, τελικά ισχύει!

-beba-
16-04-10, 12:18
Κάποιος μου είχε πει πως ότι "λευκό" κάνει κακό!

Πολύ ζάχαρη, πολύ αλεύρι, πολύ αλάτι κ.α. Πάνε χρόνια από τότε, πολύ πριν ασχοληθώ με το bbing. Θυμήθηκα πρόσφατα τη συμβουλή τους, τελικά ισχύει!

Γιατί πράγμα μιλάς Στέλιο?

sTeLaKoS
16-04-10, 12:20
Αυτό για τα "λευκά" Μπέμπα. Ούτε η ζάχαρη κάνει καλό, ούτε το αλεύρι (πίτες, ψωμιά κ.α), ούτε το πολύ αλάτι.

-beba-
16-04-10, 12:23
Αααααααααααααα :doh::doh::doh: τώρα κατάλαβα. το έχω ακούσει και εγώ και είναι σωστό τελικά.

Eddie
16-04-10, 14:10
Κάποιος μου είχε πει πως ότι "λευκό" κάνει κακό!

Πολύ ζάχαρη, πολύ αλεύρι, πολύ αλάτι κ.α. Πάνε χρόνια από τότε, πολύ πριν ασχοληθώ με το bbing. Θυμήθηκα πρόσφατα τη συμβουλή τους, τελικά ισχύει!

Σωστα μονο που αυτη η συμβουλη περιεχει και αλλα λευκα..:clap:

dionisos
16-04-10, 22:59
Αν και λίγο αργά....έχω και μια άλλη λύση για κοτόπουλο! Εγώ ακόμα δεν το βαρέθηκα, αλλά επειδή το τρώω σχεδόν πάντα βραστό, δεν τρώγεται μόνο του!
Έτσι, λοιπόν, το κόβω μικρά κομματάκια και το πετάω μέσα στη σαλάτα!!!! Είτε μαρούλι, είτε λάχανο, βάζω και 2κσ λάδι και λίγο αλάτι και ΜΠΟΛΙΚΟ βαλσάμικο ξύδι και είναι σούπερ! Δεν το καταλαβαίνεις σχεδόν καθόλου και δεν μυρίζει κοτοπουλίλα.....

:thumbup::thumbup:

Rise above
16-04-10, 23:09
όπως είπε και ο eri87 το πετσοκόβω και το πετάω στη σαλάτα , αλλιώς εναλλακτική το μασάω και το καταπίνω με νερό το ίδιο κάνω και με την βρώμη καμια φορα:thumbup:

eri_87
17-04-10, 11:35
όπως είπε και ο eri87 το πετσοκόβω και το πετάω στη σαλάτα , αλλιώς εναλλακτική το μασάω και το καταπίνω με νερό το ίδιο κάνω και με την βρώμη καμια φορα:thumbup:

Sorry, αλλά Η eri_87!!!!

Jeik
17-04-10, 12:17
δοκίμασα έτσι όπως το είπε ο έντι και πραγματικά βγήκε πολύ καλό..το έβαλα και σε αλουμινόχαρτο και τίποτα δεν βγήκε στην τοστιέρα:green: βέβαια άκουγα κάτι θορύβους και λέω θα πάρουμε καμια φωτιά:turtle::turtle::turtle:

thegravijia
17-04-10, 12:27
εγω λεω πρεπει να μαθετε να μαγειρευεται για να γουσταρερτε το φαι ακομα και σε διαιτα...
και να μην πιεζετε το ευατο σας με σκετα βραστα...
υπαρχουν τροποι για να νοστιμενουν τα φαγια

luft
14-02-12, 18:07
Καλησπέρα, επειδή δεν έχω τον χρόνο να μαγειρεύω στήθος κοτόπουλο κάθε μέρα, ήθελα να ρωτήσω αν οι φέτες στήθος κοτόπουλο (συσκευασιες 100g) βοηθάνε αντίστοιχα καθώς είναι αρκετά πρακτικές και δεν χρειάζονται προετοιμασία.

40421

Eiweiss = Πρωτείνη
Fett = Λιπαρά
Kohlenhydrate = Υδατάνθρακες

pro Scheibe = πόσο έχει η κάθε φέτα

Ευχαριστώ,

lw

gym
14-02-12, 18:12
τα αλλαντικα λες που που πουλανε κ φαινονται σαν κοτοπουλο ε?:green:

luft
14-02-12, 18:14
τα αλλαντικα λες που που πουλανε κ φαινονται σαν κοτοπουλο ε?:green:

Όχι στήθος κοτόπουλο λέει ότι είναι πάνω

gym
14-02-12, 18:16
βαλε φωτο κ απο μπροστα...εμενα γερμανια κ μπορει να καταλαβω ποιες λες ακριβως

luft
14-02-12, 18:21
βαλε φωτο κ απο μπροστα...εμενα γερμανια κ μπορει να καταλαβω ποιες λες ακριβως

40430
:)

gym
14-02-12, 18:26
ναι καταλαβα....


λοιπον...για μενα εχει να κανει με το ποσο αυστηρος εισαι με τη διατροφη σου
εαν λες οτι ειναι τοσο δυσκολο να εχεις πραγματικο κοτοπουλο,τοτε οκ δεκτον
ΑΛΛΑ αυτο δεν ειναι κοτοπουλο...αλλαντικο ειναι κ ας παει να λεει οτι θελει!


ρε συ...εκει εχουνε την καλυτερη γαλοπουλα κρεας κ πας κ τρως κοτοπουλο που βρωμαει κιολας?

γνωμη μου παρε γαλοπουλα....και δεν χρειαζεται καθε μερα να μαγειρευεις...μια φορα την εβδομαδα ψηνε οτι εχεις να φας κ σε καταψυκτη
μετα ξεπαγωνεις το βραδυ της προηγουμενης κ τρως την επομενη κ βουαλα...εχεις το κρεας σου κ δεν χαραμιζεις κ τα λεφτα σου σε αυτα!


αλλα κ παλι...εξαρταται απο το ποσο αυστηρος εισαι με τη διατροφη σου!τροποι να τρως κοτα η γαλοπουλα η οτι θες,υπαρχουν...το θεμα ειναι αν εισαι διατεθιμενος να ακολουθησεις καποιον απο αυτους!

για μενα αυτα τα συγκεκριμενα ειναι οχι...

luft
14-02-12, 18:32
ναι καταλαβα....


λοιπον...για μενα εχει να κανει με το ποσο αυστηρος εισαι με τη διατροφη σου
εαν λες οτι ειναι τοσο δυσκολο να εχεις πραγματικο κοτοπουλο,τοτε οκ δεκτον
ΑΛΛΑ αυτο δεν ειναι κοτοπουλο...αλλαντικο ειναι κ ας παει να λεει οτι θελει!


ρε συ...εκει εχουνε την καλυτερη γαλοπουλα κρεας κ πας κ τρως κοτοπουλο που βρωμαει κιολας?

γνωμη μου παρε γαλοπουλα....και δεν χρειαζεται καθε μερα να μαγειρευεις...μια φορα την εβδομαδα ψηνε οτι εχεις να φας κ σε καταψυκτη
μετα ξεπαγωνεις το βραδυ της προηγουμενης κ τρως την επομενη κ βουαλα...εχεις το κρεας σου κ δεν χαραμιζεις κ τα λεφτα σου σε αυτα!


αλλα κ παλι...εξαρταται απο το ποσο αυστηρος εισαι με τη διατροφη σου!τροποι να τρως κοτα η γαλοπουλα η οτι θες,υπαρχουν...το θεμα ειναι αν εισαι διατεθιμενος να ακολουθησεις καποιον απο αυτους!

για μενα αυτα τα συγκεκριμενα ειναι οχι...
Ευχαριστώ πολύ!

gym
14-02-12, 18:32
bitte!:green:

sTeLaKoS
14-06-12, 13:24
Δείτε μια εδώ και βοηθήστε με μήπως καταλάβω τη διαφορά..

100 γραμμάρια ωμό στήθος κοτόπουλο έχει 100 θερμίδες, 23.1 πρωτείνη και 1.2 λίπος.
48997

Για να πάρουμε την ίδια ακριβώς ποσότητα πρωτείνης άπό ψημένο στήθος, το πρόγραμμα βγάζει πως θέλουμε 75γρ.
Όμως ανεβάζει τις θερμίδες από τα λιπαρά. Ακριβώς ίδια δε θα έπρεπε να είναι τα μάκρος; Κάποιο σφάλμα της βάσης δεδομένων ή μου διαφεύγει κάτι;
48998

Στα 100γρ η διαφορά είναι πολύ μικρή, 13 θερμίδες. Αλλά εάν κάθε μέρα τρως 600-700γρ στο τέλος της βδομάδας μαζεύονται κοντά 600 θερμίδες.

panosge0
17-06-12, 16:23
Δείτε μια εδώ και βοηθήστε με μήπως καταλάβω τη διαφορά..

100 γραμμάρια ωμό στήθος κοτόπουλο έχει 100 θερμίδες, 23.1 πρωτείνη και 1.2 λίπος.
48997

Για να πάρουμε την ίδια ακριβώς ποσότητα πρωτείνης άπό ψημένο στήθος, το πρόγραμμα βγάζει πως θέλουμε 75γρ.
Όμως ανεβάζει τις θερμίδες από τα λιπαρά. Ακριβώς ίδια δε θα έπρεπε να είναι τα μάκρος; Κάποιο σφάλμα της βάσης δεδομένων ή μου διαφεύγει κάτι;
48998

Στα 100γρ η διαφορά είναι πολύ μικρή, 13 θερμίδες. Αλλά εάν κάθε μέρα τρως 600-700γρ στο τέλος της βδομάδας μαζεύονται κοντά 600 θερμίδες.

Μήπως στις θερμίδες ψημένου, έχει προστεθεί και λαδάκι ή κάτι άλλο για γεύση, το οποίο ανεβάζει λίγο τις θερμίδες.... Παίζει να είναι και λάθος της βάσης δεδομένων...

Gianna
17-06-12, 17:03
Αυτή τη στιγμή 1 φιλετάκι (-άρα) κοτόπουλο δροσίζεται στο ψυγείο μου μέσα σε μια μαρινάδα από 1 χυμό πορτοκάλι, λίγο λευκό πιπέρι, 2 κ.γ σουμάκ, 2-3 κ.γ ρίγανη και περιμένει υπομονετικά την ώρα που θα καψαλιστεί επάνω στην νεοαγορασμένη μου γκριλιέρα και μετά θα κάνει παρέα με σπανάκι και χόρτα!:P

average_joe
17-06-12, 19:38
@sTeLaKoS κανονικα θα πρεπε να δινει τα ιδια λιπαρα.

απο κει και περα κατα τη γνωμη μου κρατα μονο τον ενα τροπο.

ή ζυγιζε τα παντα ωμα ή παντα ψημενα για να μην σκαλωνεις σε τετοια οποτε και μακροπροθεσμα θα ειναι το ιδιο πραγμα οταν μειωνεις ή αυξανεις ποσοτητες.

αν και υποθετω πως το ξερεις το θεμα (ελα παππου να σου δειξω τα αμπελοχωραφα σου αλλα τεσπα :green:) δες και εδω Ζύγισμα κρέατος (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16034-%CE%96%CF%8D%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CF%81%CE%AD%CE%B1%CF%84%CE%BF%...)

sTeLaKoS
17-06-12, 20:02
Μήπως στις θερμίδες ψημένου, έχει προστεθεί και λαδάκι ή κάτι άλλο για γεύση, το οποίο ανεβάζει λίγο τις θερμίδες.... Παίζει να είναι και λάθος της βάσης δεδομένων...

Αν είχε λάδι θα το ανέφερε, όπως σε άλλες τροφές. Μάλλον για σφάλμα πρόκειται. Ευχαριστώ για την απάντηση. :thumbup:



@sTeLaKoS κανονικα θα πρεπε να δινει τα ιδια λιπαρα.

απο κει και περα κατα τη γνωμη μου κρατα μονο τον ενα τροπο.

ή ζυγιζε τα παντα ωμα ή παντα ψημενα για να μην σκαλωνεις σε τετοια οποτε και μακροπροθεσμα θα ειναι το ιδιο πραγμα οταν μειωνεις ή αυξανεις ποσοτητες.

αν και υποθετω πως το ξερεις το θεμα (ελα παππου να σου δειξω τα αμπελοχωραφα σου αλλα τεσπα :green:) δες και εδω Ζύγισμα κρέατος (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16034-%CE%96%CF%8D%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CF%81%CE%AD%CE%B1%CF%84%CE%BF%...)

Η αλήθεια είναι πως τα ζυγίζω μια ωμά, μια ψημένα γιατί όταν λείπω από το σπίτι μου μαγειρεύει η μάνα μου και δε μπορώ να της πω να μου τα ζυγίζει..
Να σου πω πως γεννήθηκε η απορία και έκανα το ποστ; :1laugh:

Κάθε βράδυ υπολογίζω πόσο πρέπει να φάω την επόμενη μέρα αναλόγως το μενού... ε όταν τα μετράω ψημένα η ποσότητα είναι τέτοια που χορταίνω, όταν μετράω ωμά, πεινάω όλη μέρα!
Αυτά τα λίγα γραμμάρια, μου κάνουν διαφορά στον κορεσμό! Και να μου το λεγαν δε θα το πίστευα. :green:
Ίσως φταίει ότι κάποιες μέρες έχω μεγάλο θερμιδικό έλλειμμα, κάπου 300 θερμίδες κάτω από το BMR.. :unsure:

average_joe
17-06-12, 20:35
ε τοτε υπολογιζε τα παντα ψημενα και εισαι κομπλε.

τωρα αν ειναι παραπανω τα λιπαρα και τι εγινε?

θελω να πω οτι ανεξαρτητα τι βγαζει το excel ο οργανισμος μας δε μετρα νουμερα.

αν τα νουμερα ειναι λιγο λαθος απο τη στιγμη που αυτο γινεται κατ επαναληψη δεν θα σου κανει καμια διαφορα.

unicks
22-06-12, 01:34
Παιδιά μία ερώτηση.
Αν το φιλέτο το κάνεις στο τηγάνι είναι εντάξει ή είναι καλύτερα στο grill ή βραστό;

TeoMaN
22-06-12, 03:15
τι κουνέλια μωρέ προσέχετε εχώ κουνελάκια στο σπίτι λίγα τα λόγια σας ;)

andreasaxo
22-06-12, 09:14
Έχω τρελαθεί στο στήθος κοτόπουλο.
Κλείνω τώρα 2 μήνες που τρώω σε καθημερινή βάση μόνο στήθος κοτόπουλο.
Κι'αυτο επειδή ο χασάπης της μοσχαρίσιες μπριζόλες στης δίνη για χαβιάρι.
Επειδή η 1,250gr συσκευασία τόνου κάνει 12,50 euro.

Μια φορά την εβδομάδα τρώω κουνέλι, από τα δικά μας.

sTeLaKoS
22-06-12, 13:08
Παιδιά μία ερώτηση.
Αν το φιλέτο το κάνεις στο τηγάνι είναι εντάξει ή είναι καλύτερα στο grill ή βραστό;

Αν το κάνεις σε αντικολλητικό τηγάνι, χωρίς λάδι, είναι σα να το κανες στο γκριλ.



Επειδή η 1,250gr συσκευασία τόνου κάνει 12,50 euro.

Στα καρφουρ τον τόνο ιδιωτικής ετικέτας, τα 1200γρ τον πουλάνε κάπου στα 7€.
Κι εγώ γενικά με κότα τη βγάζω, μη μασάς :green:

andreasaxo
22-06-12, 14:57
Στα καρφουρ τον τόνο ιδιωτικής ετικέτας, τα 1200γρ τον πουλάνε κάπου στα 7€.
Κι εγώ γενικά με κότα τη βγάζω, μη μασάς :green:

Άλλο καρφουρ και άλλο Νάξος, καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
Τα πάντα στα νησιά είναι ακριβότερα απ'οτι στην πρωτεύουσα.
Άσε, εμάς η βενζίνα εδώ που δουλεύω στο βενζινάδικο έχει 1,88 και ζήτημα είναι να κυμαίνετε στην Αθήνα στο 1,70.

Να σου πω, βράζεις παραπάνω από ένα στήθος;
Μου πετάει ένα στην κατσαρόλα η μάνα μου κάθε πρωί που σηκώνετε, το ένα βασικά ποτέ δεν με φτάνει, αλλά απ'την άλλη λέω, πάλι καλά που μπορώ να έχω και ένα την ημέρα.

sadistic
23-06-12, 06:09
πριν φυγω επαιρνα το φιλετο στα 8 ευρω το κιλο.εδω εχει απο 17$ εως 20$ το κιλο.δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι ακριβο εδω:(κολυμποντας τα φερνουνε?και γενικα τα κρεατα ειναι λιγο τσιμπιμενα και ας εχουν παραγωγη για να φαει ολη η ευρωπη.

Eddie
06-09-12, 22:17
εντ δοκιμασε σε σακουλακι για μαγειρεμα και στο φουρνο.μιλαμε γινεται κτηνωδια κραταει τις ζουμαρες του κραταει γευσεις ολα.η σε αντικολλητικο με λιγο νερο και καρυ.ααααλη φαση λεμε το κοτοπουλο


οπως εχεις το φιλετο και το πλενεις το βαζεις με το νερακι στο ταψι μεσα σε λαδοκολα/αλουμινοχαρτο(η λαδοκολα οχι οση το τηγανι αλλα διπλασια για να κλεινει/τυλιγει το κοτοπουλο μεσα και να μη φευγουν τα ζουμια του) και παιζεις πιπερι καρι μουσταρδα αλατακι ή οτι αλλο τραβαει η ορεξη σου


Έντι όπως τα γράψει ο Τολης.
Πάρε από το σουπερ μάρκετ σακούλες ψησιματος, ρίξε μέσα το κοτόπουλο και ότι άλλο γουσταρεις από μπαχαρικά, βάλε και κανα δυο πατάτες αν θες, χωρίς καθόλου λάδια και τετοια και γίνεται "λουκούμι"!
Τη σακούλα τη βαζεις μέσα σε ένα ταψάκι ε; Το οποίο ούτε καν λερώνεται, δε θα έχεις και να τρίβεις μετά!:)


Ρε παιδια τοσο κοτοπουλο που τρωμε αν καθε φορα αναβουμε φουρνο άιντε πεντε ωρες να παρει μπρος να ζεσταθει, άιντε 1 ωρα το κοτοπουλο μεσα καιει τα κερατα μας...κριση κριση, φωναζει η μαμα χαχα :P:P (εκτος αν οι καινουριοι καινε λιγο δεν ξερω ο δικος μας ειναι σχετικα παλιος και καιει παρα πολυ...αφηστε π κανει κ εκατο ωρες.. αλλα εννοειται ο φουρνος αλλη φαση καμια σχεση...)

Τωρα κατα τα αλλα Εντι, το συγκεκριμενο...το βαζεις στο αντικολλητικο... ριχνεις μπαχαρικα και οτι θες ξερω γω (εγω βαζω μουσταρδα, λεμονι, ριγανη, παπρικα ή αλλιως εχει και μιγματα μπαχαρικων στο σουπερ, ε πιπεριες οτι θες κτλ).. ριχνεις λιγο νερακι για να βρασει στην αρχη να παρει κ απο μεσα.. και οταν εξατμιστει τα αφηνεις να ψηθουν... τα γυρνας ομως πολυ συχνα..καλυτερα να ναι λεπτο κομματι στο αντικολλητικο να ψηθει καλυτερα...εδω δεν εχει λαδι...

Θα απαντησω εδω για να μη βγαινω οφ τοπικ στις φωτο.Για φουρνο υπαρχουν πολλες λυσεις,και με σακουλα και χωρις σακουλα γινεται πολυ νοστιμο αλλα δυστηχως το κοστος ειναι μεγαλο..τουλαχιστον στη δικη μου κουζινα κανει 50 λεπτα..δε μπορω να καιω 50 λεπτα κουζινα καθε μεσημερι!!Θελω προτασεις για αντικολλητικο γιατι εδω και καιρο εχω καταργησει τα ματια της κουζινας κι εβαλα πετρογκαζ..

Δηλαδη κοτοπουλο,μπαχαρια και λιγο νερακι στο τηγανι μεχρι να σωθει το νερο και μετα το αφηνω να παρει χρωμα κ προσεχω να μη κολλησει..σωστα?
Στην τοστιερα οπως ξαναειπα γινεται σαν σολα..εκτος του οτι κανει κι εκει κανα 50 λεπτο!!Σημερα το εβαλα κανονικα στην τοστιερα με αντικολλητικο οπως το βαζω συνεχεια,και κοντα στο μισαωρο το γυρισα στο αντηκολλητικο με 2 σταγονες λαδι..πηρε χρωμα,εκανε κρουστα ενω μεσα ειχε ακομα υγρα!!Ηταν πολυ καλο,αλλα δε λεει και για καθε μερα αυτη η διαδικασια..

panakos
06-09-12, 22:27
εγω αγοραζω 10 12 φιλετα,τα ψηνω μια μερα να καψει δηλαδη ο φουρνος, και μου βγαζει περιπου 6 μερες χωρις να ανοιξω φουρνο!!:thumbup:

sTeLaKoS
06-09-12, 22:34
Δηλαδη κοτοπουλο,μπαχαρια και λιγο νερακι στο τηγανι μεχρι να σωθει το νερο και μετα το αφηνω να παρει χρωμα κ προσεχω να μη κολλησει..σωστα?

Βασίλη γίνεται και χωρίς νερό. Βάζεις ελάχιστο λάδι και το απλώνεις με μια χαρτοπετσέτα(ουσιαστικά το σκουπίζεις) αλλά νομίζω πως είναι περιττό αν το αντικολλητικό είναι καινούργιο, δε κολλάει.
Το προτιμώ έτσι γιατί κρατάει ένα ελαφρύ τσίκνισμα, δεν είναι σα βραστό.
Για την ένταση του πετρογαζ δε ξέρω να σου πω αλλά στο μάτι το βάζω στο τέρμα(στο 9) αρχικά, για 1 λεπτο περίπου από τη μια και άλλο τόσο από την άλλη για να θωρακιστεί και μετά το χαμηλώνω στο 6-7 για να γίνει και μέσα.

Eddie
06-09-12, 22:47
εγω αγοραζω 10 12 φιλετα,τα ψηνω μια μερα να καψει δηλαδη ο φουρνος, και μου βγαζει περιπου 6 μερες χωρις να ανοιξω φουρνο!!:thumbup:

Πωω και πως τα τρως τις επομενες μερες?Πολυ βαρβαρο μου φαινεται..εμ τρωμε ανοστα,να τα τρωμε και μπαγιατικα?χαχα :P


Βασίλη γίνεται και χωρίς νερό. Βάζω ελάχιστο λάδι και το απλώνω με μια χαρτοπετσέτα(ουσιαστικά το σκουπίζω) αλλά νομίζω πως είναι περιττό αν το αντικολλητικό είναι καινούργιο, δε κολλάει.
Το προτιμώ έτσι γιατί κρατάει ένα ελαφρύ τσίκνισμα, δεν είναι σα βραστό.
Για την ένταση του πετρογαζ δε ξέρω να σου πω αλλά στο μάτι το βάζω στο τέρμα(στο 9) αρχικά, για 1 λεπτο περίπου από τη μια και άλλο τόσο από την άλλη για να θωρακιστεί και μετά το χαμηλώνω στο 6-7 για να γίνει και μέσα.

Καταλαβα..θα το δοκιμασω φιλαρακι!!Σε ειχα ρωτησει καποια στιγμη στο θεμα με τις φωτο που ειχες βαλει το φιλετο σου,αλλα δε θα το ειδες μαλλον..

Το πετρογκαζ ζεσταινει πολυ πιο γρηγορα απ οτι το ματι και γενικως ολα τα φαγητα τα κανει πολυ γρηγορα..το ρυζι πχ σε 10 λεπτα μου ειναι ετοιμο ενω με το ματι ηθελα 20-25 λεπτα.Θα δω πως θα το κανω..

Thanks ;)

panakos
06-09-12, 23:50
Βασίλη τ βάζω 2 λέπτα και στο φούρνο μικροκυματων και είναι μια χαρα!!
Εγω βρει την ησυχία μου έτσι φιλε!!

sTeLaKoS
06-09-12, 23:57
Καταλαβα..θα το δοκιμασω φιλαρακι!!Σε ειχα ρωτησει καποια στιγμη στο θεμα με τις φωτο που ειχες βαλει το φιλετο σου,αλλα δε θα το ειδες μαλλον..

Το πετρογκαζ ζεσταινει πολυ πιο γρηγορα απ οτι το ματι και γενικως ολα τα φαγητα τα κανει πολυ γρηγορα..το ρυζι πχ σε 10 λεπτα μου ειναι ετοιμο ενω με το ματι ηθελα 20-25 λεπτα.Θα δω πως θα το κανω..

Thanks ;)

Σόρρυ Bill θα μου διέφυγε! :toast:
Στο πετρογκάζ γίνονται και πιο νόστιμα! Δε θα ξεχάσω ποτέ τις τηγανιτές πατάτες της γιαγιάς :green::turtle:

primordial
10-09-12, 19:27
@ Billara...(EDDIE...:green:)

Βασικά προτιμώ πάντα το κοτόπουλο να το βράζω ελαφρώς πρίν του κάνω την οποιαδήποτε άλλη επεξεργασία...
π.χ. Βράσιμο σε βαθύ τηγάνι να αποβάλλει όλα τα "κακά" κ στην συνέχεια σε ένα αντικολλητικό τηγάνι ελάχιστο λαδάκι κ σκούπισμα όπως λέει κ ο Στέλιος για να απλωθεί, το τσιγαρίζεις κ από τις δυο μεριές κ αφού ροδίσει μπορείς να του προσθέσεις λίγη σόγια σως, ή να φτιάξεις μια σώς με λίγο λάδι, λεμόνι κ μουστάρδα κ εδώ έχεις δύο επιλογές:
α) Ή να το ρίξεις από πάνω την ώρα που το μαγειρεύεις στο τηγάνι ή,
β) Να το μαγειρέψεις σκέτο στο τηγάνι, απλά κ μόνο για να ροδίσει κ να "τσικνίσει" λίγο κ στην συνέχεια μπουκίτσες κ από πάνω του ρίχνεις την σως με λεμόνι, λαδάκι κ μουστάρδα...

είναι super....:thumbup:

Η διαφορά του πετρογκάζ με την ηλεκτρική κουζίνα, είναι ότι καθ' όλη την διάρκεια του μαγειρέματος, αυτό καίει με μια σταθερή φλόγα κ η θερμοκρασία που παράγει παραμένει καθ' όλη την διάρκεια του μαγειρέματος, εκτός κ εάν επιλέξεις εσύ να χαμηλώσεις την ένταση.
Η ηλεκτρική κουζίνα, μόλις φτάσει μια συγκεκριμένη θερμοκρασία, λειτουργεί ο θερμοστάτης κ κλείνουν οι αντιστάσεις.
Φυσικά το πετρογκάζ είναι η απόλυτη συσκευή μαγειρέματος....:thumbup:

Abdala Shamma
10-09-12, 20:25
Στο πετρογκάζ γίνονται και πιο νόστιμα! Δε θα ξεχάσω ποτέ τις τηγανιτές πατάτες της γιαγιάς :green::turtle:

τα περισσότερα φαγητά τα μαγειρεύω στο πετρογκαζ αλλά το χειμώνα ακόμα καλύτερα, στην ξυλόσομπα :thumbup::thumbup:

Txc
11-09-12, 11:23
Παιδιά μία ερώτηση.
Αν το φιλέτο το κάνεις στο τηγάνι είναι εντάξει ή είναι καλύτερα στο grill ή βραστό;

Εγω το κανω στο grill...
Εχω grill που μπαινει στο ματι της κουζινας και ετσι μαγειρευω κρεατικα...
Το ψαρι το κανω αλλιως...

Eddie
09-09-13, 23:09
Ανατρεπτικη εκδοχη..


http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2013/09/blog-post_5272.html

hoffman
07-10-13, 11:23
Παιδιά έχω μια απορία για να μην ανοίξω νέο θέμα ,επειδή κ εγώ σιχάθηκα το κοτόπουλο αλλά εννοώ όπως το μαγειρεύω τώρα 2 χρόνια μόνο βραστό,μήπως θα μπορούσα να το κάνω ψητό στον φούρνο;ή δεν θα είναι τόσο θρεπτικό όσο βραστό;

Nikolas_mk2
07-10-13, 13:06
Εννοείται,βαλτο μεσα σε αλουμινοχαρτο με λίγο λαδακι και μπαχαρικά στο φούρνο να δεις τι ωραίο που γινεται ή κομμάτια στο αντικολλητικό ;)

fatals
07-10-13, 13:14
Καντο σαν σουβλακι πανω στα καρβουνα να ευχαριστηθεις φαι! :green:

hoffman
07-10-13, 15:13
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας μάλλον θα το κάνω στον φούρνο όπως είπε ο Νικόλας σε αλουμινόχαρτο σκέτο χωρίς λάδια γιατί δεν θέλω κακά λίπη :-P όσο για το σουβλάκι δεν είναι κακή η ιδέα σου αλλά ποιος έχει κουράγιο κάθε μέρα για φωτιές :-D

SkillBill
15-10-13, 13:09
Δείτε μια εδώ και βοηθήστε με μήπως καταλάβω τη διαφορά..

100 γραμμάρια ωμό στήθος κοτόπουλο έχει 100 θερμίδες, 23.1 πρωτείνη και 1.2 λίπος.
48997

Για να πάρουμε την ίδια ακριβώς ποσότητα πρωτείνης άπό ψημένο στήθος, το πρόγραμμα βγάζει πως θέλουμε 75γρ.
Όμως ανεβάζει τις θερμίδες από τα λιπαρά. Ακριβώς ίδια δε θα έπρεπε να είναι τα μάκρος; Κάποιο σφάλμα της βάσης δεδομένων ή μου διαφεύγει κάτι;
48998

Στα 100γρ η διαφορά είναι πολύ μικρή, 13 θερμίδες. Αλλά εάν κάθε μέρα τρως 600-700γρ στο τέλος της βδομάδας μαζεύονται κοντά 600 θερμίδες.

στη δικια μου βαση δν εχουν διαφορα τα λιπαρα παντως.
μηπως υπολογιζει οτι το λιπος χανει λιγοτερα υγρα απ οτι το καθαρο κρεας οποτε μενουν περισσοτερα τελικα?δεν βγαζει κ πολυ νοημα αυτο παντως:welcome:

sokinso
15-10-13, 23:41
Δείτε μια εδώ και βοηθήστε με μήπως καταλάβω τη διαφορά..

100 γραμμάρια ωμό στήθος κοτόπουλο έχει 100 θερμίδες, 23.1 πρωτείνη και 1.2 λίπος.
48997

Για να πάρουμε την ίδια ακριβώς ποσότητα πρωτείνης άπό ψημένο στήθος, το πρόγραμμα βγάζει πως θέλουμε 75γρ.
Όμως ανεβάζει τις θερμίδες από τα λιπαρά. Ακριβώς ίδια δε θα έπρεπε να είναι τα μάκρος; Κάποιο σφάλμα της βάσης δεδομένων ή μου διαφεύγει κάτι;
48998

Στα 100γρ η διαφορά είναι πολύ μικρή, 13 θερμίδες. Αλλά εάν κάθε μέρα τρως 600-700γρ στο τέλος της βδομάδας μαζεύονται κοντά 600 θερμίδες.

Οφτοπικ

Από Ποιά εφαρμογή είναι ο πίνακας?

Sent from my LG-P990 using Tapatalk HD

sTeLaKoS
23-10-13, 00:33
Μου 'χε ξεφύγει το ποστ, λοιπόν είναι print screen από το CalorieKing Nutrition and Exercise Manager (http://www.calorieking.com/software/ckdietdiarywin.php). :thumbup:

arnold94
22-02-16, 18:43
να ρωτησω παιδια οταν κοβετε το φιλετο κοτοπουλο σε κομματακια και βλεπετε οτι εχει καποια αιματακια,ξυγκια,λιπακια τα πετατε ή τα ριχνετε ολα μαζι στο τηγανι? ειναι μια απωλεια της ταξης 100γρ

bocanegra180
22-02-16, 20:02
να ρωτησω παιδια οταν κοβετε το φιλετο κοτοπουλο σε κομματακια και βλεπετε οτι εχει καποια αιματακια,ξυγκια,λιπακια τα πετατε ή τα ριχνετε ολα μαζι στο τηγανι? ειναι μια απωλεια της ταξης 100γρ
Πάρε ένα καλό μαχαίρι και κάνε του χειρουργείο. . . Αν προσέξεις τι βγάζεις και πως το βγάζεις είναι μικρή η απώλεια.

Eddie
22-02-16, 21:04
Τι στηθος παιρνεις? Ειναι ολοκληρο η κομμενο σε φιλετα? Γιατι τα μονοκομματα εχουν το κοκκαλο και εκεινο το πλεγμα συν το οτι ειναι με την πετσα. Αυτα που παιρνω εγω ειναι στηθακια των 500-700 γραμμαριων και καθαρα απο πετσες και κοκκαλα. Πολυ πολυ λιγο ασπρο εχει,ζητημα να βγαινει και 50γρ στα 8 κιλα στηθος που παιρνω.

Χρήστος Τριανταφύλλου
23-02-16, 00:20
να ρωτησω παιδια οταν κοβετε το φιλετο κοτοπουλο σε κομματακια και βλεπετε οτι εχει καποια αιματακια,ξυγκια,λιπακια τα πετατε ή τα ριχνετε ολα μαζι στο τηγανι? ειναι μια απωλεια της ταξης 100γρ
Αrnold εαν θελεις να γινεις πραγματικος Arnold:P μην τα ριχνεις στο τηγανι ,καντα βραστα η ψητα κ μετα οτι εχουν μεινει απο αυτα που λες ,απλα βγαλτα.

Τι στηθος παιρνεις? Ειναι ολοκληρο η κομμενο σε φιλετα? Γιατι τα μονοκομματα εχουν το κοκκαλο και εκεινο το πλεγμα συν το οτι ειναι με την πετσα. Αυτα που παιρνω εγω ειναι στηθακια των 500-700 γραμμαριων και καθαρα απο πετσες και κοκκαλα. Πολυ πολυ λιγο ασπρο εχει,ζητημα να βγαινει και 50γρ στα 8 κιλα στηθος που παιρνω.

Βασιλη:welcome: το ''καθαρο'' φιλετο στηθους που λες εχει σχεδον την διπλασια τιμη απο το σκετο στηθος. Σιγουρα ειναι καλυτερο κ πιο ευκολο για ψησιμο ,αλλα για βραστο συμφερει το σκετος στηθος ,που καμια φορα το κοβω στην μεση για να μπορει να ψηθει (ας εχει κ το κοκαλο μεσα) κ το ριχνω στη σχαρα.

Eddie
23-02-16, 17:27
Γεια σου Χρηστο!! :welcome:


Ποσο το αγοραζεις αν επιτρεπεται? Εγω το καθαρο φιλετο το παιρνω 8 ευρω απο τον κρεοπωλη εδω στο χωριο και ειναι ελληνικο,Αρτας συγκεκριμενα..Μου διαφευγει η μαρκα τωρα. Σημασια εχει οτι τρωγεται κιολας γιατι ειχα παρει και 10 κιλα καθαρο φιλετο απ το μακρο με 5,5 ευρω, Ολλανδικο, το οποιο ηταν χαλια και εκανα αμην να τελειωσει.

Χρήστος Τριανταφύλλου
23-02-16, 18:32
Βασιλη το φιλετο 6-6,5 το βρισκω ,στη κεντρικη αγορα ακομη φθηνοτερα καμια φορα ,Ελληνικο αλλα απο ποιοτητα την κλασσικη ορν/τροφειου ,καμια σχεση απο κοττες χωριου η αλανιαρες:P. Προσφατα μου εφερε ενα κοτοπουλο μια γιαγια φιλη απο την Κρητη κ δεν ειχε καμια σχεση με τα εδω ,ακομη κ το σχημα του ηταν διαφορετικο ,πιο μακρουλο κ πιο Μποντυμπιλτερικο:P
Τα σκετα στηθια με λιγο κοκκαλο δλδ ,εχουν γυρω στα 4 Ε αν θυμαμαι καλα.