PDA

Επιστροφή στο Forum : Aιμοδοσια και Συμπληρώματα



Arlond
21-03-10, 03:38
παιδια κανει να δωσω αιμα αν παιρνω κρεατίνη??
SOS

flowin_through
21-03-10, 04:05
κανει, κανει, θα δυναμωσει και ο δεκτης...
Παντως κανουνε και εξετασεις πριν ή οχι.
Αν δεν το λεει στο ερωτηματολογιο τοτε εισαι οκ.

aaabasilis
21-03-10, 04:43
εδω ντραγκς περνεις κ παλι δεν τρεχει τπτ αν δωσεις αιμα,η κρεατινη θα πειραξει.δωσε δωσε

Svein
21-03-10, 09:39
παιδια κανει να δωσω αιμα αν παιρνω κρεατίνη??
SOS

Μπορεί να ειναι ανεβασμένη η κρεατινινη σου :turtle::turtle: !

Polyneikos
21-03-10, 11:36
εδω ντραγκς περνεις κ παλι δεν τρεχει τπτ αν δωσεις αιμα,η κρεατινη θα πειραξει.δωσε δωσε

Που το εχεις ακουσει αυτο;;:unsure:
Γενικα συμπληρωνεις ένα ερωτηματολογιο το οποιο επαφίεται στην συνειδηση σου αν θα γραψεις αληθειες ή όχι...Μεσα σε αυτες τις ερωτησεις συμπεριλαμβανεται και αν έχεις παρει φαρμακα το τελευταιο 48ωρο...Δεν εχουν προβλέψει για συμπληρωματα προφανως..
Εξετασεις δεν σου κανουν παρα μόνο για αιματοκρίτη στις γυναικες επειδη εχουν συνηθως κατεβασμενο και στους αντρες μόνο αν σε δουν ωχρο,
κακοδιαθετο...

beefmeup
21-03-10, 12:20
Που το εχεις ακουσει αυτο;;:unsure:
Γενικα συμπληρωνεις ένα ερωτηματολογιο το οποιο επαφίεται στην συνειδηση σου αν θα γραψεις αληθειες ή όχι...Μεσα σε αυτες τις ερωτησεις συμπεριλαμβανεται και αν έχεις παρει φαρμακα το τελευταιο 48ωρο...Δεν εχουν προβλέψει για συμπληρωματα προφανως..
Εξετασεις δεν σου κανουν παρα μόνο για αιματοκρίτη στις γυναικες επειδη εχουν συνηθως κατεβασμενο και στους αντρες μόνο αν σε δουν ωχρο,
κακοδιαθετο...

:thumbup::thumbup::thumbup:

η κρεατινινη μπορει να ειναι ανεβασμενη,αλλα αυτο μπορει να συμβει αν εχεις κανει προπονηση την προηγουμενη μερα επεισης..μπορει κ οχι,αναλογα.
αλλα κ να ειναι ανεβασμενη η κρεατινινη,δεν ξερω αν παιζει ρολο στο αιμα..τα ουρα το δειχνουν αυτο..

Machiavelli
21-03-10, 12:42
Ε και ανεβασμένη να είναι η κρεατινίνη δε θα το δώσει όλο του το αίμα, σιγά. Πάντως φαίνεται και από το αίμα η κρεατινίνη.

Michaelangelo
21-03-10, 13:00
Μια χαρά είναι. Μέσα στα Ιατρικά Εργαστήρια δουλεύω. Αν παίρνεις απαγορευμένες ουσίες θεωρούνται ναρκωτικά αλλα η κρεατίνη θεωρείται κάτι που μπορείς να το πάρεις και φυσικά!

Levrone
21-03-10, 13:02
:thumbup::thumbup::thumbup:

η κρεατινινη μπορει να ειναι ανεβασμενη,αλλα αυτο μπορει να συμβει αν εχεις κανει προπονηση την προηγουμενη μερα επεισης..μπορει κ οχι,αναλογα.
αλλα κ να ειναι ανεβασμενη η κρεατινινη,δεν ξερω αν παιζει ρολο στο αιμα..τα ουρα το δειχνουν αυτο..

αυτο που ισχυει ειναι οτι η κρεατινινη ειναι το αντιστροφο του Ρυθμου Σπειραματικης Διηθησης (ΡΣΔ) και αρα δειχνει τη λειτουργια του νεφρου. και φαινεται στο αιμα.

επισης κατι αλλο.. δε δουλευειε σωστα ο νεφρος μου και εχω κρεατινινη εκτος οριων.. η υψηλη κρεατινινη δε 8α προκαλεσει προβλημα σε καποιον αλλο με υγιη νεφρο. δηλαδη τι θελω να πω.. η δικη μου ασχημη (να το πω ετσι) κρεατινινη ειναι ενδειξη προβληματος του δικου μου νεφρου. δε σημαινει οτι θα προικαλεσει προβλημα σε καποιον αλλο με υγιη νεφρο. οι τιμες ειναι ενδειξη λειτουργιας ενος οργανισμου, στον αλλο οργανισμο που δουλευει φυσιολογικα οι τιμες του αιματος 8α παρουν τη φυσιολογικη τους μορφη.

τωρα αν παιζει AIDS ή καμια ηπατιτιδα θα φανει στις εξετασεις που θα γινουν στο αιμα και το αιμα θα απορριφθει..και κατοπιν θα σε ενημερωσουν.

και κατι αλλο, πολυς κοσμος με περιεργες σεξουαλικες προτιμησεις παει και γινεται αιμοδοτης ωστε το αιμα του να εξεταζεται απο το κεντρο της αιμοδοσιας και να του λενε τα αποτελεσματα και αν ειναι υγιης. αυτο διοτι οι ανθρωποι αυτοι ντρεπονται-δισταζουν να πουν για τις προτιμησεις τους και να κανουν εξετασεις καθε τοσο..ασχετο το τελευταιο. απλα το αναφερω.

Bane
21-03-10, 13:20
Υψηλή κρεατίνη/κρεατινίνη στο αίμα θα μπορούσε πιθανόν να δημιουργήσει πρόβλημα σε ασθενείς με νεφρική ανεπάρκεια, που είναι από τους σύνηθεις λήπτες αίματος. Πρακτικά δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά καλό υα ήταν πριν δώσεις αίμα το πρωί να πιείς 2 λίτρα νερό και να πας τουαλέτα για να "αλαφρώσει¨το αίμα από υδατοδιαλυτά όπως ουρία, κρεατινίνη, ουρικό κτλ. Επίσης αυτό θα βοηθήσει και εσένα ως αιμοδότη να ανταπεξέλθεις καλύτερα στην απώλεια υγρών από την αιμοδοσία. Γενικά μην πάτε να δώσετε αίμα νηστικοί και αφυδατωμένοι.

Svein
21-03-10, 16:54
Υψηλή κρεατίνη/κρεατινίνη στο αίμα θα μπορούσε πιθανόν να δημιουργήσει πρόβλημα σε ασθενείς με νεφρική ανεπάρκεια, που είναι από τους σύνηθεις λήπτες αίματος. Πρακτικά δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά καλό υα ήταν πριν δώσεις αίμα το πρωί να πιείς 2 λίτρα νερό και να πας τουαλέτα για να "αλαφρώσει¨το αίμα από υδατοδιαλυτά όπως ουρία, κρεατινίνη, ουρικό κτλ. Επίσης αυτό θα βοηθήσει και εσένα ως αιμοδότη να ανταπεξέλθεις καλύτερα στην απώλεια υγρών από την αιμοδοσία. Γενικά μην πάτε να δώσετε αίμα νηστικοί και αφυδατωμένοι.

Εγω που ειχα κοψη μια βδομάδα συμπληρώματα και 2 μερες προπονησεις και μου εβγαλε κρεατινινη 1,2 να ανησυχώ ?

Bane
21-03-10, 16:59
Εγω που ειχα κοψη μια βδομάδα συμπληρώματα και 2 μερες προπονησεις και μου εβγαλε κρεατινινη 1,2 να ανησυχώ ?

Εμένα μου βγαίνει ανεβασμένη η κρεατινίνη από τοτε που ξεκίνησα τα βάρη(πάνε πλεον πάνω από δέκα χρόνια) προς το παρόν ολοζώντανος είμαι :P

Polyneikos
21-03-10, 17:46
Βανε σε περίοδο που παίρνεις θερμογεννετικα ,πόσο ασφαλες είναι να δώσεις αίμα;Επηρεαζει το αίμα που δίνεις;Και αν ναι,ποσες μερες πρεπει να σταματησεις την λήψη για να είναι οκ;

Bane
21-03-10, 18:21
Βανε σε περίοδο που παίρνεις θερμογεννετικα ,πόσο ασφαλες είναι να δώσεις αίμα;Επηρεαζει το αίμα που δίνεις;Και αν ναι,ποσες μερες πρεπει να σταματησεις την λήψη για να είναι οκ;

Τα περισσότερα συμπαθομημητικά έχουν χρόνο ημίσιας ζωής 4-12 ώρες οπότε πρακτικά μετά από 2 μέρες το αίμα σου είναι "καθαρό". Η ποιότητα του αίματος δεν επηρεάζεται σημαντικά

Polyneikos
21-03-10, 19:22
Τhanx for the tip !!:thumbup:

Svein
21-03-10, 19:47
Εμένα μου βγαίνει ανεβασμένη η κρεατινίνη από τοτε που ξεκίνησα τα βάρη(πάνε πλεον πάνω από δέκα χρόνια) προς το παρόν ολοζώντανος είμαι :P

χαχαχαχαχαχα οκ ! thanks

beteranos
22-03-10, 01:50
Oι συχνες αιμοδοσιες(καθε 4-5 μηνες) μπορουν να επιρεασουν την μυικη αναπτηξη του αιμοδοτη?

flowin_through
22-03-10, 02:04
Oι συχνες αιμοδοσιες(καθε 4-5 μηνες) μπορουν να επιρεασουν την μυικη αναπτηξη του αιμοδοτη?

Eπειδη το αιμα ειναι το μεσον για την κυκλοφορια των αναβολικων ουσιων και η ποσοτητα του ειναι αμεσα συνδεδεμενη με αυτες, εγω τουλαχιστον δε χαλαλιζω την απωλεια του. Οπως και ναχει σε παει πισω.

Bane
22-03-10, 02:08
Εγώ πάντως δίνω μιά-δυο φορές τον χρόνο μεταξύ άλλων φεύγει και ο περιττός σίδηρος, πάντως αν είστε αθλητές επαγγελματικού επιπέδου οχι πάνω από μια φορά τον χρόνο

Michaelangelo
22-03-10, 11:59
Eπειδη το αιμα ειναι το μεσον για την κυκλοφορια των αναβολικων ουσιων και η ποσοτητα του ειναι αμεσα συνδεδεμενη με αυτες, εγω τουλαχιστον δε χαλαλιζω την απωλεια του. Οπως και ναχει σε παει πισω.

Το αίμα αυτό αναπληρώνεται σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Γενικά κάνει κάποιο καλο να ανανεώνεις το αίμα σου που και που. Δε σε πάει πίσω.


Oι συχνες αιμοδοσιες(καθε 4-5 μηνες) μπορουν να επιρεασουν την μυικη αναπτηξη του αιμοδοτη?

OXI!

DrNio
27-07-11, 23:00
Παίδες i need help !

Κάποιος που το έχει ψάξει το θέμα ας απαντήσει.

Κάπου πιο πάνω διάβασα οτι δεν πρέπει να έχεις πάρει φάρμακο το τελευταίο 48ωρο πριν δώσεις αίμα.Αυτό ισχύει σίγουρα? Γιατί παίρνω μια αντιβίωση προληπτικά και σε 1.5 εβδομάδα, αφού τελειώσω την αντιβίωση, σκοπεύω να δώσω αίμα,θα το δεχθούν ?

Είναι SOS !! Οπότε όποιος γνωρίζει κάτι τέτοιο και μπορούσε να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων.

Thanks in advance.

sTeLaKoS
27-07-11, 23:09
Νομίζω πως ειδικά με την αντιβίωση πρέπει να είσαι προσεκτικός. Μπορείς να τηλεφωνήσεις στην αιμοδοσία του νοσοκομείου, είναι οι μόνοι που θα σου απαντήσουνε υπεύθυνα.

Τελευταία φορά που ήτανε να δώσω αίμα, έπαιρνα αντιφλεγμονώδη (voltaren 75mg x2 tab per day). Τηλεφώνησα και μου είπανε να πάω μία εβδομάδα αφού το διακόψω. Ευτυχώς δεν ήτανε επείγουσα αιμοδοσία.

iroNMike1995
02-08-11, 03:50
Αιμοδοσία ή ανάλυση αίματος?

sTeLaKoS
02-08-11, 10:46
Αιμοδοσία.

sadistic
02-08-11, 13:09
Παίδες i need help !

Κάποιος που το έχει ψάξει το θέμα ας απαντήσει.

Κάπου πιο πάνω διάβασα οτι δεν πρέπει να έχεις πάρει φάρμακο το τελευταίο 48ωρο πριν δώσεις αίμα.Αυτό ισχύει σίγουρα? Γιατί παίρνω μια αντιβίωση προληπτικά και σε 1.5 εβδομάδα, αφού τελειώσω την αντιβίωση, σκοπεύω να δώσω αίμα,θα το δεχθούν ?

Είναι SOS !! Οπότε όποιος γνωρίζει κάτι τέτοιο και μπορούσε να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων.

Thanks in advance.oxι φιλε μου ΔΕΝ μπορεις να δωσεις αιμα.χρειαστηκαν φιλοι και δεν με αφησαν να δωσω λογο αντιβιωσης και χαπιων.δυστυχως

deluxe
04-08-11, 00:46
Δλδ το αιμα που δινεις δε το εξεταζει κανεις; Εχω ακουσει για περιστατικα που αιμοδοτες ειχαν aids και μεταφερθηκε στους ασθενεις! Εινα δυνατον κατι τετοιο; :unsure:

ginus
05-08-11, 17:45
o ιος δεν εκδηλωνεται αμμεσως αλλα 6 μηνες μετα την προσβολη του ατομου..οποτε αν χτυπα ξυλο το παθεις και πας να δωσεις αιμα δεν θα το βρουν...τωρα δεν ξερω πως ακριβως γινονται οι εξετασεις και αν πλεον κανουν και μετα το περας ενος 6μηνου καθοτι και δεν εχω ακουσει τετοιο περιστατικο εδω και καιρο