PDA

Επιστροφή στο Forum : Κωστογλάκης Γιάννης Aφιέρωμα + Συνέντευξη [Νοέμβριος 2011]



Σελίδες : [1] 2

Polyneikos
22-03-10, 18:58
Ενας πολύ καλός αθλητης από τα παλια ο οποίος δραστηριοποιηθηκε για 3 δεκαετιες αγωνιστικα,από τα σπαργανα του Ελληνικου αγωνιστικου Bbing, ήταν ο Γιαννης Κωστογλακης.

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=27389&stc=1


Γνωστος για τις τεραστιες διαστασεις του,την δυναμη του αλλά και την εκπροσώπηση της Ελλαδας σε αρκετους διεθνείς αγωνες της IFBB, δεν θα μπορουσε να λείψει σαν αναφορα από αυτη την ενότητα....
Γεννηθείς το 1947,ξεκίνησε να γυμναζεται από τα 11 του και αφιερωθηκε ολόψυχα στο σιδερενιο αθλημα.
Συμμετείχε στον πρωτο αγωνα bodybuilding που εγινε στην Ελλαδα,το 1966,το ιστορικο Μρ Αθηνα το οποιο πραγματοποιηθηκε στο ξενοδοχείo Γκλόρια στην Ιπποκρατους με αθλητες όπως ο Λιβανιος,Μπουζιανας,Χαλιος,Στεφανίδης ,Λημναίος.
Πρωτη του διεθνης διακριση είναι το 1972 όπου με τα χρωματα της ελληνικης αποστολής κέρδισε το Μr Μεσόγειος της Ifbb στην Ιταλία.Eκτοτε εκπροσωπησε την Ελλάδα για τουλάχιστον μια δεκαετια...

Στο καραβι για το Μρ Μεσόγειος

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=27390&stc=1


Είχε υψος 1,81,104 κιλα,χερια 52 εκατοστα (πρωτοφανες για τις εποχες εκεινες),στηθος 138 εκ,μηροι 70 εκ και πίεζε στον παγκο 240 κιλα !!!
Iδιοκτήτης σκληροπυρηνικων γυμναστηριων στην Αθήνα,στα οποια προετοιμαζόταν ο ίδιος αλλα προετοιμαζε και άλλους αθλητες όπου πρωταγωνιστουσαν στους ελληνικους αγωνες !!


Μια στοιβαρη πόζα του Κωστογλακη !!


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=27392&stc=1


Μετεπειτα μετακόμισε στην Αμερικη όπου ανοιξε 3 γυμναστηρια στην Φλόριντα και εκει συνεχισε να προετοιμαζει αθλητες υψηλου επιπεδου.
Εδω θα πρεπει να αναφερω ότι οι σπανιες φωτογραφίες εχουν αντληθει από το αρχειο του Αθλητη καθως και από το ψηφιακο αρχειο της εφημερίδας Αθλητικης Ηχω.
Το αφιερωμα θα συνεχιστει με πολλες πληροφορίες για τον αθλητη αυτο και φυσικα σπάνιες φωτογραφίες.
Εγω εχω να πω απλα RESPECT !!!:clap::clap:

NASSER
22-03-10, 20:55
Πολυ ωραιο το αφιερωμα στον Γιαννη Κωστογλακη!!
Πραγματικος γιγαντας για την εποχη του και με καλη πορεια.
Ελπιζω να εχουμε τη δυνατοτητα να εμπλουτισουμε το αφιερωμα με φωτογραφιες και ιστορικα γεγονοτα της αγωνιστικης του πορείας.

Κωστα για ακομα μια φορα, μπραβο στο αφιερωμα :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
23-03-10, 00:15
μπράβο κώστα γι αυτο το ωραίο αφιέρωμα και στον κωστογλάκη , εγω παλια σαν γίγαντα τον έβλεπα , πραγματικα για τα τότε δεδομένα ήταν πολύ εντυπωσιακός :clap::clap::clap::clap:

Muscleboss
23-03-10, 11:45
Ο Κωστογλάκης νομίζω οτι μπορεί να χαρακτηριστεί "θρύλος" του Ελληνικού bodybuilding. Όλα αυτά που έχω ακούσει από τους παλιότερους για αυτόν, το εξωπραγματικό μέγεθος του για την εποχή, η πρωτοπορία του στο χώρο και η συμβολή του στα πρωτα βηματα του αθλήματος, τον κατατάσσουν στις σημαντικότερες φυσιογνωμίες του ελληνικού bodybuilding.

Ευχαριστούμε Κώστα για το αφιέρωμα, έλλειπε κάτι τέτοιο τόσο καιρό. Αναμένουμε για τη συνέχεια :clap:

ΜΒ

Polyneikos
23-03-10, 20:03
O Κωστογλάκης είχε παιξει σε πολλους διεθνείς αγωνες,Μρ Ευρωπη, Μρ Υφηλιος,Παγκόσμια, σε χωρες όπως Ιαπωνία,Μεξικο,Γαλλία,Ιταλία,
Φιλιπίννες,Αίγυπτο,Αγγλία αντιμετωπιζοντας κορυφαίους αθλητες όπως ο Mike Mentzer,Tom Platz,Jusup Wilkosz,Dany Padilla κτλ

9915


Εκτός όμως από διακεκριμενος bber ηταν και παλαιστης-κατσερ και είχε παιξει σε πολλους αγωνες στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικο,Παγκόσμια Πρωταθληματα,επιδείξεις κτλ.


9916



Θεωρούταν από τους πολύ δυνατούς και είχε το δικό του κοινο..Παράλληλα ήταν και προπονητης πάλης ετοιμάζωντας άλλους αθλητες...

TRIANTAFYLLOU
23-03-10, 21:36
αυτο αποδεικνύει την σημασία που είχε τότε το ταλέντο , οι περισσότεροι που ασχολούνταν με το ββ το είχαν έμφυτο και το καλιεργούσαν , όπως ο κωστογλάκης ήταν δυνατός απο την φύση του , είχε την τάση να βάζει μυς και γι αυτο παρ όλο που οι γνώσεις δεν ήταν όπως σήμερα ο κωστογλάκης καταφερε άνετα και είχε εναν αξιοζήλευτο όγκο ακόμη και για τα σημερινα δεδομένα

πραγματικα εντυπωσιακός αθλητής και για εκείνα τα χρόνια αποτελούσε έμπνευση για πολλους :clap::clap::clap:

vAnY
24-03-10, 00:28
Απο αρκετες φωτο με παλιους αθλητες που εχω δει και χωρις να γνωριζωκαι πολλα ακομα για την ιστορια του ΒΒ , μου κανει τεραστια εντυπωση ο Κος Κωστολακης, πρεπει οντως να θεωρειτο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ για την εποχη του !:clap::clap:

Τι κανει τωρα? Ζει ακομα? αν ναι με τι ασχολειται? παιδια? οικογενεια?

Polyneikos
24-03-10, 12:21
Δυστυχως εχουν χαθεί τα ίχνη του καθως εμενε μόνιμα στην Αμερικη και εχουν περασει χρόνια που εχουν ακουστεί νεα του.
Επίσης να αναφερω ότι έχει παίξει σε καποιες ελληνικες ταινίες της εποχής με γνωστους κωμικους όπως τον Βουτσα,Μουστακα σε ταινίες όπως Εξω ο Κωτσος από το Νατο,Εγω και το πουλί μου,Ηταν αξιος.Οι bodybuilders επειδη ήταν σωματωδεις χρησιμοποιόντουσαν τότε σε ειδικους ρόλους !

-beba-
24-03-10, 13:55
Δυστυχως εχουν χαθεί τα ίχνη του καθως εμενε μόνιμα στην Αμερικη και εχουν περασει χρόνια που εχουν ακουστεί νεα του.
Επίσης να αναφερω ότι έχει παίξει σε καποιες ελληνικες ταινίες της εποχής με γνωστους κωμικους όπως τον Βουτσα,Μουστακα σε ταινίες όπως Εξω ο Κωτσος από το Νατο,Εγω και το πουλί μου,Ηταν αξιος.Οι bodybuilders επειδη ήταν σωματωδεις χρησιμοποιόντουσαν τότε σε ειδικους ρόλους !

Polyneikos πριν λίγες μέρες είδα την ταινία "Ηταν άξιος" και τον είδα τον Κωστογλάκη. Καταπληκτικός!!! Από όταν είδα τις πρώτες φωτό που πόσταρες σκέφτηκα μήπως ήταν αυτός...................
Πολύ ωραία φιγούρα. Και το μαλλί...............

James
26-03-10, 12:42
Tον εχω δει σε παλια περιοδικα,ξεχώριζε για τις διαστασεις και τον όγκο του,μαλιστα θυμαμαι σε μια ταινια που ηταν ντυμενος τσολιας και επαιζε κατς ...
Επίσης είχε γυμναστηριο στην Αθηνα,σιδεραδικο.Πολυ καλο το αφιεωμα.

Polyneikos
27-03-10, 17:37
Τον ειχαν ρωτησει τον Κωστογλακη καποτε πως αντεχει και προπονείται για τρεις ώρες και είχε απαντησει στην συνεντευξη ότι είχε συγκρατησει μια ατακα του Reg Park,όταν εκεινος είχε ερθει στην Αθηνα, "Rest is for the dead people" και έτσι πορεύτηκε.

9936

9934

Αξιοσημειωτο επισης είναι ότι τον είχε μνημονευσει ως εναν από τους κορυφαίους προπονητες η μεγαλύτερη εφημερίδα της Φλόριντα,όπου διατηρουσε γυμναστηρια, η Sun Sentinel.
Ειχε προπονησει τον Ρον Τουφελ,3 φορες Μρ Αμερικα και μια φορα Μρ Υφηλιος και τον Ιρβ Ριμπλερ,γνωστο πρόσωπο της εποχης στην Αμερικη,ο οποιος δουλευε ως ασφαλεια υψηλων προσώπων.

9937

NASSER
27-03-10, 19:11
ΠΟλυ ωραιες πληροφοριες Κωστα. Αν μπορεις να μας ενημερωσεις και αλλα στη συνεχεια, θα ηταν μεγαλη χαρα μας! :thumbup:

Kntrns_MD
30-03-10, 11:41
Πρωτοπόρος και θηριώδης ο Κωστογλάκης. Πολύ μπροστά για την εποχή του :shock:


"Rest is for the dead people"

Αυτό και αν είναι σκληροπυρηνική φιλοσοφία :clap::clap::clap::clap:

jGod
01-04-10, 13:34
η φωτογραφια στο καραβι μου θυμιζει κατι απο arny..φοβερος..

Polyneikos
06-04-10, 12:27
Aλλες 2 σπάνιες φωτογραφίες του Γιαννη Κωστογλακη από τα παλία ...


10133


10132


Αξιο αναφορας είναι αυτό που είχε παραθεσει ο Muscleboss στο τόπικ του Μπουρνάζου όσον αφορα μια πρωτη συναντηση των 2 αυτων πρωταθλητων :


O τρόπος που ο Σπύρος ξεκίνησε το bbing είναι πραγματικά άξιος αναφοράς.
Αν και γυμναζόταν εν μερη με βάρη λόγω δεκάθλου, δεν έκανε προπόνηση bbing, άλλά μια μέρα τον βλέπει τυχαία ο παλιός πρωταθλητής και Μεσογεονίκης Κωστογλάκης σε παραλία της Αττικής και του λέει:

(η μέρα ήταν Πέμπτη (1975 νομίζω, ο Σπύρος ήτνα 17-18 χρονών))

Κωστογλάκης: - Φίλε, την Κυριακή έχει αγώνες bbing θές να κατέβεις;
Μπουρνάζος: - Πώς να κατέβω, μπορώ;
Κωστογλάκης: Είσαι καλός θα τους κερδίσεις όπως είσαι.

Τελικά όπως μας είπε ο Σπύρος, "Ξυρίστηκα γιατί είχα τρίχες και μετά από 3 μέρες κατέβηκα στους αγώνες".. τελικα βγήκε 2ος στην ψηλή κατηγορία ανδρών (δεν ειχε juniors τότε), χωρίς να κάνει ποτέ προπονηση bbing.

NASSER
06-04-10, 21:45
Πολυ καλα αναφορα Κωστα! :thumbup:
Προγραμματα προπονησης ή διατροφης υπαρχουν? Τι εκαναν τοτε οι γιγαντες μας? Πιστευω φυσικα πως δεν θα ειχαν τις σημερινες γνωσεις αλλα ηταν μεγαλα ταλεντα!!!

Polyneikos
06-04-10, 21:55
Tωρα ζητας πολλα φίλε Νασσερ,μην ξεχνας ότι δεν εχω υπάρξει ηλικιακα σε αυτη την χρυση εποχη,δυστυχως,αν και θα το ήθελα.
Παντως ηταν λατρης της σκληρης προπόνησης,επηρεασμενοι από τους μεγαλους αθλητες της Αμερικης,με πολύ διαφορετικες φιλοσοφίες από τις σημερινες...Κοινως για να το κανω πιο λιανα αν δεν εκλειναν 2-3 ώρες προπόνησης με πολλα σετ και πολλα κιλα δεν τελειωνε η προπόνηση.Hardcore καταστασεις,αλλα πραγματικα δυνατα κορμια.
Για αυτο και ο Κωστογλακης εκανε μεγαλο όνομα και στην παλη αλλα και σε επιδείξεις δύναμης.

TRIANTAFYLLOU
06-04-10, 23:06
εγω ενα θα πω για την φιλοσοφία που επικρατούσε εκείνη την εποχή σε γενικές γραμμές , δεν ενδιέφερε μόνο το σώμα η διάπλαση δηλαδή αλλα θέλαν να είναι και δυνατοί αλλα και να έχουν αντοχή , αυτο το μετέδωσαν και σε μας που χωρίς τις γνώσεις τις σημερινές , οι περισσότεροι είχαν φυσική κατάσταση μουλαριού , αλλα αυτο δεν ήταν τυχαίο αφου κυρίως όποιος είχε το ταλέντο ασχολούνταν με αυτα .

θυμάμε λέγαμε και μείς αργότερα τι να τα κάνω τα μπράτσα αν είναι κούφια και δεν είμαι δυνατός , ενω αργότερα επικράτησε η άποψη ότι το παραπανήσιο είναι άχρηστο , αλλα ενω το ξέραμε δεν ικανοποιούνταν η όρεξη για προπόνηση .

εγω εχω δεί πραγματικα δυνατούς ανθρώπους να σηκώνουν κιλά με πενιχρά μεσα που σήμερα πολύ λίγοι τα σηκώνουν και θεωρούσαμε ντροπή να είναι κάποιος ογκώδης και ο όγκος αυτός να μην ανταποκρήνετε σε ανάλογη δύναμη .

βέβαια μπορεί όταν έβλεπαν εναν ογκώδη ββερ έλεγαν αυτός μπορεί να σηκώσει ενα φορτηγό και αν δεν το σήκωνε έλεγαν μπα δεν είναι δυνατοί όσο δείχνουν , δεν έπαυαν όμως να είναι απο τους δυνατότερους ανθρώπους στον πλανήτη και ας μην είχαν τις μαζες με την ποιότητα των σημερινών ββερ

mazarakiotis
06-04-10, 23:48
Σας ευχαριστουμε για το αφιερωμα και τις πολλη ενδιαφερουσες πληροφοριες που μας δινετε. ΜΠΡΑΒΟ :clap:

alekos
11-04-10, 16:42
10290

10280



----Aντεγραψα το ποστ του φίλου μας Αλεκου από το προσωπικο του αρχειο στο τόπικ Αναμνησεις (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=159201#post159201)με φωτογραφίες του Γιαννη Κωστογλακη οι οποίες είναι πραγματικα σπανιες!!Αλεκο έγραψες !!!:clap::clap: -----

Polyneikos
14-04-10, 22:37
Όπως σας είχα προαναφερει ο Γιαννης Κωστογλάκης είχε παίξει και σε καποιες σκηνες του ελληνικου κινηματογραφου του 80...
Εδω είναι ένα απόσπασμα,μια θεικη σκηνη με τον αείμνηστο Σωτηρη Μουστακα από την ταινία "Εγω και το πουλί μου" όπου ο Μουστακας υποδύεται έναν gay μασερ όπου κανει μασαζ στον Κωστογλακη..
Όπως θα δείτε δεν είναι τόσο ογκώδης όσο τον εχουμε δει σε άλλες φασεις,προφανως εκτός φόρμας και αγωνων..Θα γελασετε πολυ πιστευω !!:thumbup:



http://www.youtube.com/watch?v=9I5Nm-toWsg&feature=channel_video_title

sTeLaKoS
14-04-10, 23:08
Μπράβο Κώστα που ανέβασες το βίντεο! Eίχα δει πριν χρόνια τη ταινία αλλά τότε δεν ήξερα ότι πρόκειται για αθλητή του bbing.

Ακόμη και εκτός φόρμας, ο Κωστογλάκης ήτανε εντυπωσιακός! Το ύψος του τον κάνει πολύ επιβλητικό.

Polyneikos
16-04-10, 21:07
ο Κωστογλακης εν δρασει,σιγουρα κανεις δεν θα ηθελε να ηταν στην θεση των αντιπαλων του καθως θεωρουταν από τους πιο σκληροτραχηλους παλαιστες συμμετεχοντας μαλιστα και στην πάλη σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα.

10334


10335

Muscleboss
16-04-10, 21:16
http://www.youtube.com/watch?v=9I5Nm-toWsg&feature=channel_video_title


μαματο!! :rolf:

Thx Κώστα! Την είχα δεί τη σκηνή αλλά δε το είχα συνδυάσει με Κωστογλάκη!

ΜΒ

Νικητόπουλος
20-06-10, 12:02
Επειδη ειμαι της γενειας εκεινης, που ειχε την τιμη να γυμναζεται στο γυμναστηριο του ΓΙΑΝΝΗ, θα 'θελα να συμπληρωσω ορισμενα ακομη. Nα ξεκινησω πρωτα απ' ολα οτι ηταν φοβερος χαρακτηρας, με μεγαλη καρδια, απλος, με αγαπη για την γυμναστικη και παρ'οτι οταν τον γνωρισα ηταν στο απωγειο της δοξας του, ηταν παντα απο κοντα, να μας δειχνει τις τεχνικες των ασκησεων. Ηταν οντως τεραστιος, οταν κατεβαινε καλοκαιρι με την αθλητικη φανελα, στην Ζηνωνος με τα ποδια, ( ερχωμενος στο γυμναστηριο του για προπονηση), με μια χαρτοσακουλα αγκαλια γεματη φρουτα, τα οποια ετρωγε καθ'οδον, με τα μακρια ξανθα μαλλια του να ανεμιζουν, ηταν εντυπωσιακωτατος, δεν υπηρχε ατομο στις στασεις των λεωφορειων απο δυο χρονων παιδακι, εως 90 ετων γριουλα, που να μην εμεναν με το στομα ανοικτο, και να παρακολουθουν τα τεραστια μπρατσα του μεχρι να τον χασουν απ΄τα ματια τους. Ισως ηταν και η εικονα, που εκανε και εμενα να ασχοληθω με το αθλημα. Το πρωι δουλευε οικοδομος και το απογευμα εκανε προπονηση, φαντασθειτε ποσο δυσκολο, και ποσο δυνατος ηταν, που ταυτοχρονα ηταν και κατσερ, με τους σχετικους σοβαρους τραυματισμους. Στην τελαιυταια φωτογραφια ο καραφλος ειναι ο Μποριενκοφ ενας Ρωσος θηριωδης, πολυ δυνατος αθλητης, τον οποιο νικησε και πηρε την ζωνη του,( εκεινος καθως τον ειχε πεταξει εξω απο το ριγκ τραυματισε καμμια δεκαρια θεατες πετωντας τους καρεκλες) . Τελαιυταια φορα τον θυμαμαι το 1983, στο γυμναστηριο του στην Αθηνα, να κραταει αγκαλια τον δυο ετων γιο του, ηδη ειχε ανοιξει το πρωτο του γυμναστηριο στην Καλιφορνια, και γυριζε και ταινιες στυλ ''Ραμπο''. Δυστηχως απο φιλους εμαθα πριν 5 χρονια περιπου οτι τον σκοτωσαν μαφιοζοι στην Αμερικη. Ζητω συγνωμη εαν σας κουρασα η σας στεναχωρησα, αλλα βλεπωντας την διψα ορισμενων να μαθουν, ειχα χρεος να σας καταθεσω οτι γνωριζω απο προσωπικες εμπειριες. Ευχαριστω για την φιλοξενια.

Muscleboss
20-06-10, 12:14
Επειδη ειμαι της γενειας εκεινης, που ειχε την τιμη να γυμναζεται στο γυμναστηριο του ΓΙΑΝΝΗ, θα 'θελα να συμπληρωσω ορισμενα ακομη. Nα ξεκινησω πρωτα απ' ολα οτι ηταν φοβερος χαρακτηρας, με μεγαλη καρδια, απλος, με αγαπη για την γυμναστικη και παρ'οτι οταν τον γνωρισα ηταν στο απωγειο της δοξας του, ηταν παντα απο κοντα, να μας δειχνει τις τεχνικες των ασκησεων. Ηταν οντως τεραστιος, οταν κατεβαινε καλοκαιρι με την αθλητικη φανελα, στην Ζηνωνος με τα ποδια, ( ερχωμενος στο γυμναστηριο του για προπονηση), με μια χαρτοσακουλα αγκαλια γεματη φρουτα, τα οποια ετρωγε καθ'οδον, με τα μακρια ξανθα μαλλια του να ανεμιζουν, ηταν εντυπωσιακωτατος, δεν υπηρχε ατομο στις στασεις των λεωφορειων απο δυο χρονων παιδακι, εως 90 ετων γριουλα, που να μην εμεναν με το στομα ανοικτο, και να παρακολουθουν τα τεραστια μπρατσα του μεχρι να τον χασουν απ΄τα ματια τους. Ισως ηταν και η εικονα, που εκανε και εμενα να ασχοληθω με το αθλημα. Το πρωι δουλευε οικοδομος και το απογευμα εκανε προπονηση, φαντασθειτε ποσο δυσκολο, και ποσο δυνατος ηταν, που ταυτοχρονα ηταν και κατσερ, με τους σχετικους σοβαρους τραυματισμους. Στην τελαιυταια φωτογραφια ο καραφλος ειναι ο Μποριενκοφ ενας Ρωσος θηριωδης, πολυ δυνατος αθλητης, τον οποιο νικησε και πηρε την ζωνη του,( εκεινος καθως τον ειχε πεταξει εξω απο το ριγκ τραυματισε καμμια δεκαρια θεατες πετωντας τους καρεκλες) . Τελαιυταια φορα τον θυμαμαι το 1983, στο γυμναστηριο του στην Αθηνα, να κραταει αγκαλια τον δυο ετων γιο του, ηδη ειχε ανοιξει το πρωτο του γυμναστηριο στην Καλιφορνια, και γυριζε και ταινιες στυλ ''Ραμπο''. Δυστηχως απο φιλους εμαθα πριν 5 χρονια περιπου οτι τον σκοτωσαν μαφιοζοι στην Αμερικη. Ζητω συγνωμη εαν σας κουρασα η σας στεναχωρησα, αλλα βλεπωντας την διψα ορισμενων να μαθουν, ειχα χρεος να σας καταθεσω οτι γνωριζω απο προσωπικες εμπειριες. Ευχαριστω για την φιλοξενια.

Kώστα σε ευχαριστούμε για αυτη τη κατάθεση, είναι πολύ σημαντικό να έχουμε αναφορές από ανθρώπους που γνώρισαν από κοντά τον Κωστογλάκη. :toast:

Όσο για την κατάληξη που είχε η πορεία του, ειχα ξανακούσει κάτι παρομοιο, αλλά δεν ήταν επιβεβαιωμένο από πουθενά.

ΜΒ

Polyneikos
20-06-10, 14:21
Δυστηχως απο φιλους εμαθα πριν 5 χρονια περιπου οτι τον σκοτωσαν μαφιοζοι στην Αμερικη. Ζητω συγνωμη εαν σας κουρασα η σας στεναχωρησα, αλλα βλεπωντας την διψα ορισμενων να μαθουν, ειχα χρεος να σας καταθεσω οτι γνωριζω απο προσωπικες εμπειριες. Ευχαριστω για την φιλοξενια.

Kωστα καλως ήρθες στην παρεα μας.Το ελληνικο bbing όπως θα εχεις καταλαβει και από αλλα αφιερωματα παλαιων αθλητων είναι η αδυναμια μας..
Τωρα για το τελευταιο που γραφεις,όντως εχει ακουστει ,αν και όταν ειχα επισκεφθει τον κ. Βουτσίνο στον ΑΘλητη μου ειχε πει ότι ειχε περασει πρόσφατα ο Κωστογλακης με την συζυγο του από το μαγαζι και μαλιστα όταν του είπε ότι εχει ακουστει ότι τον δολοφονησανε εκεινος γελαγε...
Μακαρι να ισχυει το δευτερο σεναριο,παντως πρεπει να ήταν πολυ ωραίος τύπος.

petros26
02-01-11, 23:45
File nikitopoule ti stylproponiseis ekane an thymasai??sto peripou dld...

***Γραφε με ελληνικους χαρακτηρες,ειναι η δευτερη παρατηρηση που σου εχει γινει.Mods Team***

TRIANTAFYLLOU
03-01-11, 16:34
File nikitopoule ti stylproponiseis ekane an thymasai??sto peripou dld...

***Γραφε με ελληνικους χαρακτηρες,ειναι η δευτερη παρατηρηση που σου εχει γινει.Mods Team***


αυτο τι το ρωτάς αφού η απάντηση όπως σε πολλούς που ρωταν τέτοιες ερωτήσεις δεν θα σας αρέσει , γιατι τότε κάναν πολύ απλα πράγματα στις προπονήσεις αλλα ήταν σκληρές μέχρι τελικής πτώσεως , έτσι κι αλλιώς πολλα έχουν αλλάξει και αναθεωρηθεί απο τότε .

δεν υπήρχαν κόλπα μυστικα και φόρμουλες μυστικές

pavlos
04-01-11, 23:29
Καλησπέρα σας και Καλή Χρονιά!Συγχαρητήρια για το Αφιέρωμα των Ελλήνων Αθλητών και του Γιάννη Κωστογλάκη αλλά θα ήθελα να συμπληρώσω ότι μεγάλος αθλητής υπήρξε και ο ανηψιός του ο Γιώργος Κωστογλάκης για τον οποίο δεν έχει γίνει αναφορά.Ευχαριστώ!

Polyneikos
04-01-11, 23:42
Παυλο καλησπέρα ...
Τσέκαρε στο τόπικ *** Η αφρόκρεμα του Ελληνικου bodybuilding !! *** (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3070)αυτα τα 4 ποστς με φωτογραφίες του Γιώργου Κωστογλάκη ,εχει γίνει αναφορα :

http://forum.bodybuilding.gr/showpost.php?p=91862&postcount=202


http://forum.bodybuilding.gr/showpost.php?p=132282&postcount=336

http://forum.bodybuilding.gr/showpost.php?p=132515&postcount=339

http://forum.bodybuilding.gr/showpost.php?p=223271&postcount=391

pavlos
05-01-11, 21:51
Είμαι καινούριος στο φόρουμ,λάθος μου.Εύχαριστώ πολλύ!

dstergio
08-03-11, 23:04
Απο τους αγώνες Μεξικού Heavy Weight Class το '77 αν δε κάνω λάθος

28677

Polyneikos
08-03-11, 23:31
Ευχαριστουμε για την σπανια φωτο!!:clap: :thumbup:

Muscleboss
09-03-11, 00:50
Πολυ ωραία φωτογραφία! Πραγματικά θηριώδης για την εποχή του ο Κωστογλάκης!! :clap:

ΜΒ

TRIANTAFYLLOU
09-03-11, 04:13
είναι αυτο που έχω ξαναπεί εκείνα τα χρόνια μετρούσε το ταλέντο να ασχοληθεί κάποιος με το ββ και ο κωστογλάκης είχε το ταλέντο και την προδιάθεση να γίνει θηριώδης , στην σημερινή εποχή θα κατατασόταν στούς πιο ογκώδης ββερ:clap::clap::clap:

Polyneikos
03-06-11, 22:24
o αθλητης Κωστογλακης Γιαννης θα μεινει στο πανθεον της ιστορίας του Ελληνικου bodybuilding καθως ήταν ο ΠΡΩΤΟΣ που εφερε διεθνη τιτλο στην Ελλαδα,το Mr Mεσογειος το 1972 που εγινε στην Ιταλία.Αυτο που δεν εχει αναφερθει όμως ειναι ότι δεν κερδισε απλα την κατηγορία του,αλλα τον Γενικο Τίτλο!
Μαλιστα στον Γενικο διαγωνιστηκε και νικησε τον πολυ γνωστο αθλητη,Mohammed Mokawy (διακρίνεται αριστερα στην φωτο,στην μεση ο Γιαννης Κωστογλακης)

26255


Μια στοιβαρη φωτογραφια του Κωστογλακη στο ρινγκ,καθως διαγωνιζόταν και σε αγωνες παλης (εκπροσωπουσε την Ελλαδα σε διεθνεις αγωνες)


26254

Muscleboss
03-06-11, 23:03
Γενικός νικητής Mr Μεσόγειος 1972! Τελικά ο Κωστογλάκης δεν κατατάσσεται μόνο στο Hall of fame του Ελληνικού Bodybuilding, αλλά και στο πάνθεον του Ευρωπαικού.

ΗΡΑΚΛΕΙΟΣ για την εποχή του, σχεδόν μυθικό πρόσωπο για το ελληνικό bodybuilding. :clap:

MB

Polyneikos
09-06-11, 23:54
Μερικες φωτογραφιες του Κωστογλακη από το θρυλικο γυμναστηριο του,στην οδό Κoλωνου (κεντρο Αθηνας).Ηταν ενα παλιο σπιτι στην ουσία,μονοκατοικια,με 2-3 δωματια όπου ειχαν περασει όλοι οι παλιοι πρωταθλητες (Κούκος,Μπουρναζος κτλ)...

27253

27252

Μια φωτο του με τον πρωταθλητη της αρσης βαρων,Στελιο Αρβανιτόπουλο

27251

RAMBO
10-06-11, 00:13
heavy duty:rocking::rocking::rocking::rocking:(η τροχαλια τα σπαει)

TRIANTAFYLLOU
10-06-11, 00:30
heavy duty:rocking::rocking::rocking::rocking:(η τροχαλια τα σπαει)
Παλια που να βλέπαμε μηχανήματα με πλάκες όλα έτσι ήταν με βάσεις και βάζαμε πάνω δίσκους που χρησιμοποιούσαμε και στην μπάρα

πάντως ο κωστογλάκης και με τα σημερινα δεδομένα ήταν γίγαντας :clap::clap::clap::clap:

Muscleboss
10-06-11, 01:03
Σημείο αναφοράς το γυμναστήριο του Κωαστογλάκη για τους πρωτοπόρους του αθλήματος. Θυμάμαι όταν πρωτοξεκίνησα να γυμνάζομαι, οι παλιοί ανέφεραν πάντα ιστορίες από το γυμναστηριο του Κωστογλάκη και τις εντυπώσεις τους από τις προπονησεις που κάναν εκεί..

ΜΒ

RAMBO
10-06-11, 01:10
μακαρι να πηγαινα σε ενα τετοιο πραγμστικο γυμναστηριο:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:(old school:evil2:)

Polyneikos
23-06-11, 23:42
Ο Γιαννης Κωστογλακης διατηρουσε διαφορα γυμναστηρια ,ίσως όχι όλα παραλληλα τις ιδιες χρονικους περιόδους.
Καποια στιγμη είχε στην Νικαια,αρχες της δεκαετιας του 70 αλλα μαλλον αυτο που εμεινε στην μνημη όλων ηταν στην Ζήνωνος ,κεντρο Αθηνας.
Επισης μια αλλα σημαντικη πληροφορία είναι πως οταν επαιζε αγωνες ως παλαιστης-κατσερ ειχε το ψευδωνυμο Ρασπούτιν.

2 σπανιες φωτογραφίες του,το 1969

27976

27975

gym
23-06-11, 23:47
εγω παντως οσο βλεπω φωτο απο παλια τοσο πιο πολυ πιστευω οτι τα ''τοτε'' σωματα ηταν πολυ πιο ομορφα,πιο αρμονικα...:bowdown::bowdown::bowdown:

RAMBO
23-06-11, 23:50
εγω παντως οσο βλεπω φωτο απο παλια τοσο πιο πολυ πιστευω οτι τα ''τοτε'' σωματα ηταν πολυ πιο ομορφα,πιο αρμονικα...:bowdown::bowdown::bowdown:

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Muscleboss
24-06-11, 01:18
http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=27975


Ξέρω οτι γίνομαι γραφικός, αλλά ο άνθρωπος ύπήρξε μύθος. Αυτη η φώτο που ηλικιακά ο Κωστογλάκης πρέπει ναναι γυρω στα 23, μου θυμίζει κάποιες του Arnold με τους παρευρισκόμενους να θαυμάζουν τους μυς του σαν να είναι από άλλο πλανήτη...:bowdown:

ΜΒ

TRIANTAFYLLOU
24-06-11, 03:14
Ξέρω οτι γίνομαι γραφικός, αλλά ο άνθρωπος ύπήρξε μύθος. Αυτη η φώτο που ηλικιακά ο Κωστογλάκης πρέπει ναναι γυρω στα 23, μου θυμίζει κάποιες του Arnold με τους παρευρισκόμενους να θαυμάζουν τους μυς του σαν να είναι από άλλο πλανήτη...:bowdown:

ΜΒ

αυτο αποδεικνύει αυτο που λέω ότι παλια υπήρχε περισσότερο θαυμασμός και σεβασμός για αυτούς τούς αθλητές και πέρνω παράδειγμα απο μένα και τούς φίλους μου πως βλέπαμε και θαυμάζαμε αυτα τα σώματα , απλα τότε προχωρούσε όποιος είχε τα προσόντα , μετα απο αρκετά χρόνια άρχησε να επικρατεί η άποψη έλα μωρε ο καθένας μπορεί να φτιαχτεί και να γίνει πρωταθλητής , θα το παιδέψει απο δω , θα το παιδέψει απο κεί , με θεμιτό και αθέμιτο τρόπο και θα γίνει .

γι αυτο αν δείτε όλους αυτούς τους παλιούς είχαν προδιαγραφές και όταν έπιαναν τα βάρη και γυμναζόταν συστηματικα αυτοι που ξεχώρηζαν αυτοί ήταν και οι επόμενοι πρωταθλητές , ο κωστογλάκης το εκπροσωπεί αυτό που λέω , γιατι είχε σκελετό που σήκωνε πολυ κρέας επάνω του και αν ήταν σ αυτη την εποχή θα ήταν πραγματικα τερατόμορφος ακόμη και με τα σημερινά δεδομένα :bowdown::bowdown::bowdown:

Dinosaure
04-07-11, 01:59
Εδώ, τον βλέπουμε στις υπαίθριες εγκαταστάσεις του Αγ. Κοσμά, Γενάρη του 1977, να εκτελεί πιάσεις με ... αρκετή βοήθεια. Αλλά και πολλά κιλά...
Σε μια περίοδο, που με ύψος 1,83μ. ζύγιζε 105 κιλά.

28262

Παιδιά, ευχαριστώ για τη θερμή υποδοχή του υλικού...
Αφού φτιάξαμε και φάγαμε μαζί με τα υπόλοιπα αρχαία ερπετά την απαραίτητη τούρτα, για την επιτυχή προσπάθεια ανάρτησης φωτογραφιών (......), επανέρχομαι με υλικό αρκετά σπάνιο, θα έλεγα.
Να σας ενημερώσω για την προτίμησή μου σε φωτό εκτός σκηνής, που τις θεωρώ περισσότερο φυσικές και ενδεικτικές των αθλητών. Λέω, λοιπόν, αν δεν υπάρχει αντίρρηση, όταν ξετρυπώνω και καμιά τέτοια να την ανεβάζω...
Πάντως, θεωρώ πως υλικό που βρίσκεται στην κατοχή ενός και μόνο προσώπου, είναι σαν να μην υπάρχει. Όχι μόνο γιατί δεν το απολαμβάνουν και άλλοι και δεν έχουν την ευκαιρία να ωφεληθούν από αυτό, αλλά και επειδή αν καταστραφεί το ένα αυτό αντίτυπο...τέλος.
Οπότε, με κάθε ευκαιρία ελεύθερου χρόνου, θα ψηφιοποιώ υλικό, θα το δουλεύω - πράγμα απαραίτητο για τόσο παλιές φωτογραφίες και θα το ανεβάζω....
Ευχαριστώ Polyneikos για τις φωτό...:thumbup:
Α, αν βρεθεί και κάτι άλλο, ίσως και με περισσότερους αθλητές από τις ίδιες κατηγορίες των ίδιων αγώνων, θα χαιρόμουνα πολύ.....
Ακόμα, κοίτα τι σκέφτηκα τώρα.... Έχει κανείς επαφή με το φωτογραφικό αρχείο αγώνων εκείνης της εποχής;;; Μιλάμε για IFBB επί Θύμιου (Περσίδη). Με τα γραφεία στη Δωδεκανήσου, στο Καλαμάκι...... Είχε τότε η ομοσπονδία κάποιον φωτογράφο, που φωτογράφιζε - βιντεοσκοπούσε τους αγώνες και έδινε το υλικό στην Ομοσπονδία. Κρατούσε εκείνη αρχείο, τύπωνε φωτό στα περιοδικά και όποιος αθλητής ήθελε, μετά τον αγώνα πήγαινε στα γραφεία και αγόραζε φωτογραφίες.
Με το αρχείο αυτό εκείνης της εποχής, μπορεί να βρεθεί άκρη επαφής;;; Ή, αν μαθαίναμε το όνομα του φωτογράφου που συνεργαζόταν με το Θύμιο....
Ξέρω πως ρωτάω - ζητάω τρελά πράγματα αλλά.....ξέρω πως απευθύνομαι σε ένα τεράστιο κοινό αναγνωστών - αθλητών και, κυρίως, σε διαχειριστές του blog που είναι μέσα στα πράγματα, ΠΟΛΛΑ χρόνια....
Αν σκεφτείτε κάτι σχετικό, έστω μια ιδέα και, το απαιτούμενο τρέξιμο, μπορώ να το κάνω ο ίδιος....
Επειδή ξέρω πως δε λέγονται όλα on air, το mail μου είναι jianiway@yahoo.gr

Dinosaure
04-07-11, 02:08
Καλά πήγε το σετάκι... Κοιτάξτε μέγεθος χεριού.......
Ο ίδιος, δήλωνε τη συγκεκριμένη περίοδο περίμετρο θώρακα 1,40μ, περίμετρο χεριού 0,52μ., περίμετρο μηρού 0,74μ. και περίμετρο μέσης 0,80μ.

28263

Πάντως, όποιος δεν είχε δει το Γιάννη να τρώει, δεν ξέρει τι σημαίνει φαγητό... Απίστευτες ποσότητες... Έπαιρνε το ταψί από το φούρνο και...απλά το έτρωγε. Πιάτα και τα σχετικά, ήταν περιττές πολυτέλειες και καθυστερήσεις...
Εκείνη την εποχή, οι τεράστιες ποσότητες φαγητού θεωρούνταν απαραίτητες για την απόκτηση όγκου.

Dinosaure
04-07-11, 02:13
Κι εδώ, τέσσερα χρόνια αργότερα με φόντο τις πυραμίδες... Όταν πήγε στην Αίγυπτο για τη συμμετοχή του στο Παγκόσμιο, που πραγματοποιήθηκε το 1981, στο Κάιρο.

28264

Dinosaure
04-07-11, 03:19
28265

Καλά που προνόησα να θέσω ερωτηματικά στο "τέλος", του τίτλου της προηγούμενης φωτό.
Δείτε τα κομμάτια της πρωτοχρονιάτικης βασιλόπιτας της παρέας του Γιάννη και, έπειτα, προσέξτε και το δικό του "κομμάτι", για την ακρίβεια τη μισή πίτα στο χέρι του.
Από την κοπή πίτας για το 1977, στα τότε γραφεία της IFBB, στην Αγίου Μελετίου 80.....

Προσεχώς, περισσότερα.....και ενδιαφέροντα!

Polyneikos
04-07-11, 08:23
Αντιγραφησαν τα ποστς του Δεινοσαυρου από την Αφροκρεμα του Ελληνικου bbing (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?3070-***-Η-αφρόκρεμα-του-Ελληνικου-bodybuilding-!!-***) και στο τοπικ του Κωστογλακη,καθως είναι σπανιο και πολυ όμορφο το υλικο:thumbup::thumbup:

Polyneikos
06-07-11, 16:24
Μια επίσης πολυ ωραια φωτογραφία του Γιαννη Κωστογλακη,κατα την προετοιμασία για το Μr Eλλας της IFBB το 1969,2ο κατα σειρα στην ιστορία του ελληνικου bbing,3oς αγωνας συνολικα,αν συμπεριλαβουμε και το Μρ Αθηνα που ειχε γίνει το 1966.
Εδω είναι σε ηλικια μόλις 21-22 χρονων,με απίστευτη μυικότητα,θεωρω πως ήταν ο πρωτος Ελληνας αθλητης που παρουσιασε τετοια "ωμή" μυικότητα,εποχες όπου το άθλημα ηταν τελειως αγνωστο στην Ελλαδα.:bowdown::bowdown:

28355

Muscleboss
07-07-11, 21:20
Ευχαριστούμε πολύ παιδιά για το υλικό!:clap:


θεωρω πως ήταν ο πρωτος Ελληνας αθλητης που παρουσιασε τετοια "ωμή" μυικότητα,εποχες όπου το άθλημα ηταν τελειως αγνωστο στην Ελλαδα.

+1 :thumbup:

Από τι φωτογραφίες και όσα έχουν γραφτεί στο φόρουμ για τον Κωστογλάκη αποδεικνύεται ότι όλα όσα άκουγα για αυτόν από παλιούς αθλητές ήταν πραγματικότητα.

ΜΒ

missymi82
10-07-11, 22:41
Απο αρκετες φωτο με παλιους αθλητες που εχω δει και χωρις να γνωριζωκαι πολλα ακομα για την ιστορια του ΒΒ , μου κανει τεραστια εντυπωση ο Κος Κωστολακης, πρεπει οντως να θεωρειτο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ για την εποχη του !:clap::clap:

Τι κανει τωρα? Ζει ακομα? αν ναι με τι ασχολειται? παιδια? οικογενεια?

Yes he has a family! in Greece and also in usa (Florida) He dated my mother 25 years ago and they are back together no.. yes he is my step father 66 and lives in Ocala :) here is a pic of him now with my mother.

28441

Polyneikos
10-07-11, 23:21
How small our world is,dont you think?Do you speak any greek?
Υour step father is legend for the sport here in Greece,it was too difficult to find photos and information for him,we hope he can read his tribute:thumbup:
Thanx for the recent photo:thumbup:

missymi82
10-07-11, 23:53
How small our world is,dont you think?Do you speak any greek?
Υour step father is legend for the sport here in Greece,it was too difficult to find photos and information for him,we hope he can read his tribute:thumbup:
Thanx for the recent photo:thumbup:



Δεν Ι dont μιλούν ελληνικά, αλλά προσπαθώ να μεταφράσει όσο καλύτερα μπορώ .. αυτός κλαίει, όταν το είδε. Ι dont πιστεύω ότι έχει αισθανθεί τόσο τιμάται σε τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα

Muscleboss
11-07-11, 00:08
Δεν Ι dont μιλούν ελληνικά, αλλά προσπαθώ να μεταφράσει όσο καλύτερα μπορώ .. αυτός κλαίει, όταν το είδε. Ι dont πιστεύω ότι έχει αισθανθεί τόσο τιμάται σε τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα

Missy thank you very much for your information! That's the best news we had over a long time! We grew up hearing stories about Kostoglakis and we had no idea where he is now, or even if he is still alive. Recently we even contacted some people in Florida to try to find any contact information but they did n't manage to do so.
Give Giannis our greetings and let him know that we are waiting for him in Greece for a video interview.

Ευχαριστούμε missy για τις πληροφορίες. περιμένουμε να δούμε την Γιάννη απο κοντά στην Ελλάδα και να του πάρουμε μια πολυαναμενόμενη συνέντευξη.

:toast:

ΜΒ

missymi82
11-07-11, 01:10
Missy thank you very much for your information! That's the best news we had over a long time! We grew up hearing stories about Kostoglakis and we had no idea where he is now, or even if he is still alive. Recently we even contacted some people in Florida to try to find any contact information but they did n't manage to do so.
Give Giannis our greetings and let him know that we are waiting for him in Greece for a video interview.

Ευχαριστούμε missy για τις πληροφορίες. περιμένουμε να δούμε την Γιάννη απο κοντά στην Ελλάδα και να του πάρουμε μια πολυαναμενόμενη συνέντευξη.

:toast:



ΜΒ

I will be sure to let him know... he is not good witht he computer but I am trying to get him on skype :) I have made him so happy and that makes me happy especially to see so many people still paying tribute to such a wonderful man with such a huge heart. You guys are great and have made his day sooo bright. I will try my best to get him to interview for you . keep in touch.. if you have any questions please ask.. i will be more than happy to ask and get answers for you all! :green:

missymi82
11-07-11, 04:44
I will be sure to let him know... he is not good witht he computer but I am trying to get him on skype :) I have made him so happy and that makes me happy especially to see so many people still paying tribute to such a wonderful man with such a huge heart. You guys are great and have made his day sooo bright. I will try my best to get him to interview for you . keep in touch.. if you have any questions please ask.. i will be more than happy to ask and get answers for you all! :green:


here is a link to facebook my mother made for him :) yes this is him, him and he told me to thank you all for the pictures and keeping his name alive !!

missymi82
11-07-11, 04:45
here is a link to facebook my mother made for him :) yes this is him, him and he told me to thank you all for the pictures and keeping his name alive !!

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002653830518

TRIANTAFYLLOU
11-07-11, 15:29
και εμείς ευχαριστούμε για την συμμετοχή σου και τις πληροφορίες που μας δίνεις
και επειδή ο γιάννης κωστογλάκης ανήκει στην ιστορία του ελληνικού ββ , κάθε καλοπροαίρετος φίλαθλος του αθλήματος , θα ήθελε να γίνει αναφορά στο βιογραφικό και την πορεία του την αγωνιστική , γιατι ειδικα εμείς οι παλιότεροι τον γιάννη κωστογλάκη και γενικά τους παλιούς αυτούς αθλητές τους είχαμε για πρότυπα.

και είναι ο ελάχιστος φόρος τιμής απο μέρους μας , η αναφορά και η δημιουργία αυτού του τόπικ :clap::clap::clap::clap::clap:

Polyneikos
11-07-11, 22:05
here is a link to facebook my mother made for him :) yes this is him, him and he told me to thank you all for the pictures and keeping his name alive !!

Ioannis Kostoglakis is a also member of Greek Bodybuilding Hall OF Fame,a small club of top athletes in history of Greek Bodybuilding.

Here is the link: Hall Of Fame (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=5&Itemid=9)

Polyneikos
11-07-11, 22:52
Μια ιστορία από τα παλια,μου την εχει εκμυστηρευθεί φίλος ο οποιος έχει ζησει τον Κωστογλακη από πολυ κοντα,καθως γυμναζόταν στο γυμναστηριο του:
Ο Κωστογλακης για καποια χρόνια ειχε επιλεξει να μην συμμετεχει σε ελληνικους αγωνες,παρα μόνο συμμετείχε σε διεθνείς αγωνες,με δικα του έξοδα,πηγαίνωντας μονος του,χωρις καν να γνωρίζει ξενες γλωσσες αλλα με τσαγανο και εμπιστοσυνη στον εαυτο του.
Οι παράγοντες της διεθνους IFBB τον δεχόντουσαν,καθως ηταν γνωστος από τις διεθνείς του συμμετοχες,(Μεσογειονίκης 1972) και ηταν αθλητης που τον σεβόντουσαν.
Καποια στιγμη λοιπον,τον καλεσαν σε ενα Πανελλήνιο Πρωταθλημα,μου διαφευγει η χρονια για να την αναφερω,ως guest poser.
Λόγω της αποχης του,αρκετος κόσμος δεν τον γνωριζε,ή ειχε μονο ακουσει και δεν τον είχε δει απο κοντα.
Με το που βγηκε στην σκηνη ο κοσμος επαθε ντελίριο από τις διαστασεις του,ο οποιος γνωρισε την αποθεωση από τον κοσμο.
Ετσι μου μεταφερθηκε η όλη σκηνη,πιστευω ότι ειναι ενα δείγμα της γενικής του αποδοχης.

Δύο πολύ σπανιες,στοιβαρες ποζες του Κωστογλακη,το :bodybuildinggr: του τις αφιερωνει :thumbup:

28490


28489

Polyneikos
12-07-11, 21:43
Να μου επιτραπει να βαλω και μια πιο προσωπικη φωτογραφία του Γιαννη Κωστογλακη,πολυ πρόσφατη,Ιουλιου 2011,την οποια ανεσυρα από το προφίλ του στο facebook το οποιο και καταρρίπτει φημες πολλων ετων που τον είχαν να εχει πεθανει ή να εχει δολοφονηθει στην Αμερικη,,,
Πραγματικα αυτη η φωτογραφία εχει μεγαλη αξία:thumbup::thumbup:

28510

Muscleboss
13-07-11, 00:12
Ακμαιότατος! Όπως θα φανταζόμασταν τον γνωστό μας γίγαντα σε αυτη την ηλικία :thumbup:

ΜΒ

NASSER
13-07-11, 09:24
Ακμαιότατος! Όπως θα φανταζόμασταν τον γνωστό μας γίγαντα σε αυτη την ηλικία :thumbup:

ΜΒ

+1:thumbup:

Για μερικούς αναστήθηκε :green: Οχι παιδιά εν ζωή είναι ακόμα και είναι καλά στην υγεία του. Ευχόμαστε να τον δούμε σύντομα στην Ελλάδα.

missymi82
16-07-11, 19:37
28563
+1:thumbup:

Για μερικούς αναστήθηκε :green: Οχι παιδιά εν ζωή είναι ακόμα και είναι καλά στην υγεία του. Ευχόμαστε να τον δούμε σύντομα στην Ελλάδα.

here is a picture of kostoglaki and I.

missymi82
16-07-11, 19:40
28564
28563

here is a picture of kostoglaki and I.

TRIANTAFYLLOU
16-07-11, 20:47
28564

πολυ ωραίες φωτο και φαίνετε ότι και μετα απο τόσα χρόνια που δεν ασχολείτε ότι απο την φύση του αυτός ο άνθρωπος ήταν γίγαντας πραγματικός .

ευχόμαστε να είναι πάντα καλα και μακάρι να τον γνωρίσουμε κι απο κοντά :clap::clap::clap:

Διακογιαννης Γιαννης
17-07-11, 16:27
Yes he has a family! in Greece and also in usa (Florida) He dated my mother 25 years ago and they are back together no.. yes he is my step father 66 and lives in Ocala :) here is a pic of him now with my mother.

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=28441

Dear Lady my name is Yiannis Diakoyiannis.You made the most beautiful surprise that ever happened in Greek bodybuilding. Your father was my idol when i started bodybuilding back in 1977.Yiannis Kostoglakis is the king of greek bodybuilders.All the greek federations- and many athlets of his time-and the athletic magazines defamed him for years.Directly or indirectly.As a result of that although everybody new Kostoglakis none new how much a good athlete he was.He never beged anyone.He was the king and none new how his body looked.He competed to the IFBB world championships paing everythig from his own money and without the escort of any federation.He won the IFBB medeterranean contest ,he represented Greece to to several world contests and he never won the Greek championship contest(something that he could win even without posing).For that reasons Yiannis Kostoglakis is not only an athlete but mainly he is a real man.Greek bodybuilding owes a big apology to him.
Now something other.Yiannis took some photos of him wearing traditional clothes of Crete.In these photos he was looking as the most Hellinoprepis(befitting a Greek) man in the world.If he still has them (and of course if he agrees) please send them to the site.Thanks for all. Yiannis Diakoyiannis

Αγαπητη Κυρια λεγομαι Γιαννης Διακογιαννης.
Εκανες την ωραιοτερη εκπληξη που εγινε ποτε στο Ελληνικο μποντυμπιλντινγκ.Ο πατερας σου ηταν το ειδωλο μου οταν ξεκινησα το μποντυμπιλντινγκ πισω στα 1977.Ο Γιαννης Κωστογλακης ειναι ο βασιλιας των Ελληνων μποντυμπιλντερς.
Ολες οι Ελληνικες ομοσπονδιες-και πολλοι αθλητες της εποχης του-και τα αθλητικα περιοδικα τον δυσφημουσαν για χρονια.Αμεσα η εμμεσα.Με αποτελεσμα αν και ολοι γνωριζαν τον Κωστογλακη ,κανεις δεν ηξερε ποσο καλος αθλητης ηταν.
Ποτε δεν ικετευσε κανενα.Ηταν ο βασιλιας και κανεις δεν ηξερε πως εδειχνε το σωμα του.Ελαβε μερος στο παγκοσμιο πρωταθλημα της IFBB πληρωνοντας τα παντα με δικα του χρηματα και χωρις τη συνοδεια καμμιας ομοσπονδιας.
Κερδισε τους Μεσογειακους της IFBB εκπροσωπισε την Ελλαδα σε πολλα παγκοσμια πρωταθληματα και ποτε δεν κερδισε το Πανελληνιο πρωταθλημα (κατι που θα μπορουσε να κερδισει χωρις καν να ποζαρει).Για αυτους τους λογους ο Γιαννης Κωστογλακης δεν ειναι μονο αθλητης αλλα κυριως ειναι ενας πραγματικος ανδρας.Το Ελληνικο μποντυμπιλντινγκ του οφειλει μια μια μεγαλη συγγνωμη.
Τωρα κατι αλλο.Ο Γιαννης εβγαλε καποιες φωτογραφιες φορωντας κρητικα παραδοσιακα ρουχα.Στις φωτογραφιες αυτες εδειχνε ως ο Ελληνοπρεπεστερος ανθρωπος στο κοσμο.Αν τις εχει ακομα (και φυσικα αν συμφωνει) σε παρακαλω να μας τις στειλλεις στο σαιτ.
Σε ευχαριστω για ολα. Γιαννης Διακογιαννης

RAMBO
17-07-11, 16:38
Μια ιστορία από τα παλια,μου την εχει εκμυστηρευθεί φίλος ο οποιος έχει ζησει τον Κωστογλακη από πολυ κοντα,καθως γυμναζόταν στο γυμναστηριο του:
Ο Κωστογλακης για καποια χρόνια ειχε επιλεξει να μην συμμετεχει σε ελληνικους αγωνες,παρα μόνο συμμετείχε σε διεθνείς αγωνες,με δικα του έξοδα,πηγαίνωντας μονος του,χωρις καν να γνωρίζει ξενες γλωσσες αλλα με τσαγανο και εμπιστοσυνη στον εαυτο του.
Οι παράγοντες της διεθνους IFBB τον δεχόντουσαν,καθως ηταν γνωστος από τις διεθνείς του συμμετοχες,(Μεσογειονίκης 1972) και ηταν αθλητης που τον σεβόντουσαν.
Καποια στιγμη λοιπον,τον καλεσαν σε ενα Πανελλήνιο Πρωταθλημα,μου διαφευγει η χρονια για να την αναφερω,ως guest poser.
Λόγω της αποχης του,αρκετος κόσμος δεν τον γνωριζε,ή ειχε μονο ακουσει και δεν τον είχε δει απο κοντα.
Με το που βγηκε στην σκηνη ο κοσμος επαθε ντελίριο από τις διαστασεις του,ο οποιος γνωρισε την αποθεωση από τον κοσμο.
Ετσι μου μεταφερθηκε η όλη σκηνη,πιστευω ότι ειναι ενα δείγμα της γενικής του αποδοχης.

Δύο πολύ σπανιες,στοιβαρες ποζες του Κωστογλακη,το :bodybuildinggr: του τις αφιερωνει :thumbup:

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=28490

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=28489





εντυπωσιακος:bowdown::bowdown::bowdown:,

Timoleon
17-07-11, 23:16
Πολύ χαίρομαι που ζει ο Γιάννης!
Σαββατόβραδο ήταν που πήγα για προπόνηση στο γυμναστήριο του Κωστογλάκη. Ο Γιάννης ετοιμαζόταν να "μπει" πόδια.Κανείς άλλος στο γυμναστήριο.Και γω πόδια θα "έπαιζα".Ο πρωταθλητής πρότεινε σε έναν που,αν θυμάμαι καλά,ούτε αγώνα mister δεν είχε παρακολουθήσει,να γυμνασθούν μαζί(τέτοιο πνεύμα υπήρχε τότε)! Τα πόδια του Γιάννη Κωστογλάκη κάπως υστερούσαν ως προς το θηριώδη κορμό του.Ευτυχώς που "παίζει" το αδύνατο σημείο του,είπε ο εγωισμός μου.Ξεκινήσαμε.Αρκετή προθέρμανση.Ο Κωστογλάκης με ενθάρρυνε και με πρότρεπε.Αν θυμάμαι καλά εκτελούσαμε 10άρες-12άρες σε φουλ σκουώτ.Γύρω στα 150 κιλά πόνεσαν τα σπλάχνα μου(ευτυχώς που η άλλη μέρα ήταν Κυριακή, έμεινα στο κρεβάτι).Προσποιήθηκα ότι τελείωσα τα σετ μου.Ο Γιάννης Κωστογλάκης συνέχισε.Η μπάρα είχε λυγίζει επικίνδυνα και οι κινήσεις του ήταν πλήρες.Τι θέαμα!Ηταν πάνω από 200 τα κιλά στη μπάρα όταν ο διεθνής πρωταθλητής καταδέχτηκε να μου πει να είμαι κοντά για καλό-κακό(αυτό θα πει αθλητικό πνεύμα,και όχι φρου φρου και αρώματα)
Κατεβαίνω από το λεοφορείο στη Ζήνωνος να πάω για προπόνηση.Βλέπω τα άτομα που περίμεναν το λεοφορείο να κοιτούν μέσα από τη τζαμαρία ενός εστιατορίου που ύπηρχε εκεί.Ο Γιάννης έτρωγε το μεσημεριανό του:δυο ολόκληρα ψητά κοτόπουλα.Ερχόμενος στο γυμναστήριο είπε την απορία του:καλά,πρώτη φορά βλέπουν κάποιον να τρώει;
Τότε το "σήμα κατατεθέν" του μπόντυ μπίλτινγκ ήταν το στυλ του Κωστογλάκη:μακρύ μαλλί και γενιάδα_

Polyneikos
18-07-11, 23:50
Αγαπητη Κυρια λεγομαι Γιαννης Διακογιαννης.Εκανες την ωραιοτερη εκπληξη που εγινε ποτε στο Ελληνικο μποντυμπιλντινγκ.Ο πατερας σου ηταν το ειδωλο μου οταν ξεκινησα το μποντυμπιλντινγκ πισω στα 1977.Ο Γιαννης Κωστογλακης ειναι ο βασιλιας των Ελληνων μποντυμπιλντερς.Ολες οι Ελληνικες ομοσπονδιες-και πολλοι αθλητες της εποχης του-και τα αθλητικα περιοδικα τον δυσφημουσαν για χρονια.Αμεσα η εμμεσα.Με αποτελεσμα αν και ολοι γνωριζαν τον Κωστογλακη ,κανεις δεν ηξερε ποσο καλος αθλητης ηταν.Ποτε δεν ικετευσε κανενα.Ηταν ο βασιλιας και κανεις δεν ηξερε πως εδειχνε το σωμα του.Ελαβε μερος στο παγκοσμιο πρωταθλημα της IFBB πληρωνοντας τα παντα με δικα του χρηματα και χωρις τη συνοδεια καμμιας ομοσπονδιας.Κερδισε τους Μεσογειακους της IFBB εκπροσωπισε την Ελλαδα σε πολλα παγκοσμια πρωταθληματα και ποτε δεν κερδισε το Πανελληνιο πρωταθλημα (κατι που θα μπορουσε να κερδισει χωρις καν να ποζαρει).Για αυτους τους λογους ο Γιαννης Κωστογλακης δεν ειναι μονο αθλητης αλλα κυριως ειναι ενας πραγματικος ανδρας.Το Ελληνικο μποντυμπιλντινγκ του οφειλει μια μια μεγαλη συγγνωμη.Τωρα κατι αλλο.Ο Γιαννης εβγαλε καποιες φωτογραφιες φορωντας κρητικα παραδοσιακα ρουχα.Στις φωτογραφιες αυτες εδειχνε ως ο Ελληνοπρεπεστερος ανθρωπος στο κοσμο.Αν τις εχει ακομα (και φυσικα αν συμφωνει) σε παρακαλω να μας τις στειλλεις στο σαιτ.Σε ευχαριστω για ολα. Γιαννης Διακογιαννης

Γιαννη συγκινητικη η αναφορα σου.Αλήθεια πόσοι πρωταθλητες αναγνωριζουν μετα από τοσα χρόνια απο που ξεκινησαν και ποιοι τους βοήθησαν;Ποσο μαλιστα όταν οι δασκαλοι τους εχουν "εξαφανιστει" από το προσκήνιο και δεν πρωταγωνιστουν,η αμνησια ερχεται πιο ευκολα....
Βρίσκω την ευκαιρια λοιπον να σε ευχαριστησουμε δημοσια για το πλουσιο υλικο που μας εχεις εξασφαλίσει και δινουμε ως :bodybuildinggr: την ευκαιρια στον κοσμο να απολαυσει τοσο σπανιο υλικο..
Ξερω ότι δνε ηθελες να το αναφερω,χαρακτηριστικα μου είπες ότι ειναι χαρα σου ο κοσμος να δει όλους αυτους τους παλαιους πρωταθλητες και ότι αυτό αρκει.:clap::clap:
Για να επανελθω όμως στο θεμα του Γιαννη Κωστογλακη,σου αφιερωνουμε 3 φωτογραφίες που πολυ ευγενικα μας εχεις παραχωρήσει....

Κωστογλακης 1976

28658

Κωστογλακης 1980

28657

28656

υ.γ. Προσωπικα θα ηθελα πολυ να μας μεταφερεις και αλλες αναμνησεις-καταθεσεις από το "σιδερενιο" σας βιογραφικο

RAMBO
18-07-11, 23:54
:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:μου θυμιζει μυθικο ηρωα,τα λογια ειναι περιττα

ελμερ
18-07-11, 23:55
θηριο.....για μενα ο νουμερο ενα bodybuilder στην ελλαδα αν λαβουμε υπ οψην μας και την εποχη που μεσουρανουσε....

RAMBO
19-07-11, 00:04
να περνουμε ολοι οι νεοι αθλητες παραδειγμα απο εποχες και ανθρωπους με γνωσεις πολυ κατωτερες απο τα σημερινα δεδομενα που δεν ασχολουνταν με λεπτομερεισ και ζυγισματα φαγητου η συμπληρωματα αλλα με αποτελεσματα που αν οχι ολοι τοτε οι περισσοτεροι τα ζηλευουε και θα τα ζηλευουμε:clap:

ovelix
19-07-11, 10:42
ωραια εξελιξη εχει το τοπικ ,ευχαριστουμε ολους οσους συνεβαλαν σ`αυτο :clap::clap:




p.s special thanks to missymi82 :welcome:

sadistic
19-07-11, 16:14
την πρωτη επαφη με το γυμναστηριο του Κ.Κωστογλακη ηταν το 1985 οπου τοτε ημουν 18.πηγαινα τοτε στην πειραιως σε μια τεχνικη σχολη.δεν θυμαμαι καν την οδο καπου πισω απο την πειραιως ηταν σε κεντρικο στενο.περπατωντας ξαφνου βλεπω μπροστα μου την επιβλιτικη πινακιδα του γυμναστηριου κρεμασμενη εξω στην πορτα.μιας και απο τοτε λατρευα τον αθλητισμο και ειδικα τα βαρη! μπηκα μεσα στην εισοδο και ανεβηκα τα σκαλια.ηταν στον 1 οροφο.δειλα δειλα και ντροπαλος οπως ημουν περασα το κατοφλι και αντικρυσα τα οργανα.παντου στον τειχο υπηρχαν αφισες απο body builders kαι απο τον ιδιο.καπιοι εκεινη την ωρα γυμναζονταν.τους κοιταγα σιωπηλος και εκστασιασμενος.ηταν η πρωτη φορα που εμπαινα σε γυμναστηριο,και μαλιστα περνοντας ο καιρος καταλαβα οτι ηταν original hardcore place!!!οπου γυμναζεσε πραγματικα χωρις πολλα φρου φρου....εκατσα περιπου κανα δεκαλεπτο κοιτοντας τα παιδια που συγκεκριμενα εκαναν ποδια!θυμαμαι ειχαν φορτωσει καργα!!!φευγοντας σχεδιαζα να παω εκει για γυμναστικη αλλα λογο αποστασης [α.βουλα],δεν εκατσε.ξαναπερασα αλλες 2 -3 φορες για να θαυμασω το χωρο και τους γυμναζομενους.σε καποια απο τις επισκεψεις μου συναντησα και τον αξιοτιμο κ.κωστογλακη.αν και τοτε δεν ηξερα ποιος ηταν πραγματικα, τιμη μου που τον συναντισα εστω και στιγμιαια:thumbup:

Muscleboss
19-07-11, 23:00
Τελικά όλες οι αναφορές όσων είχαν γνωρίσει απο κοντά τον Κωστογλάκη, ή είχαν περάσει απο το γυμναστήριο του συγκλίνουν στην σκληροπυρηνική εικόνα του ίδιου και του γυμναστηρίου του. Σε ευχαριστούμε sadistic που κατέθεσες και εσύ τη δική σου εμπειρία. :thumbup:

28699

Κάτι που θα ήθελα να προσθέσω ακόμα, παίρνοντας αφορμή από την παραπάνω φωτογραφία που πρόσεθσε ο Dianosure σε άλλο θεμα, είναι η διαφορετικότητα που παρουσίαζε ο Κωστογλάκης στο παρουσιαστικό του.
Σε άλλες φωτογραφίες τον βλέπουμε με πυκνά γένια, σε άλλες με λεπτό και περιποιημένο μούσι, αλλού τελείως ξυρισμένο, αλλού μόνο με μουστάκι (βλέπε παραπάνω φώτο), ακόμα και το μήκος και η απόχρωση των μαλλιών του αλλάζει σε σημείο που είναι πολύ δύσκολο να τον αναγνωρίσεις φυσιογνωμικά αν δεν είσαι υποψιασμένος. Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί "ο άνθρωπος με τα χίλια πρόσωπα"!

ΜΒ

Paco
22-07-11, 20:20
Σκληροπυρηνικός αθλητης,αν δεν κανω λαθος ήταν μελος και στην Εθνικη Πυγμαχίας μια περίοδο.Ωραιο αφιερωμα:thumbup:

Χρήστος Τριανταφύλλου
27-07-11, 22:30
Νομιζω ηταν το 1976 η 1977,μιστερ Ελλας στο χιλτον,ηταν ο πρωτος αγωνας ΒΒ που εβλεπα (νικητης ηταν ο Αριστειδης Ζαφειροπουλος).Λιγο πριν ξεκινησει ο αγωνας ,ξαφνικα επικρατει ενα πανδεμονιο , πολλοι συκωθηκαν απο τις θεσεις τους κ εγινε ενα πηγαδακι .Οταν πειγα κ εγω να δω τι γινεται ,τοτε τον ειδα κ δεν πιστευα στα ματια μου.Ακομα μου εχει μηνει η εικονα απο τα τεραστια μπρατσα του στο μυαλο μου.

Muscleboss
28-07-11, 18:22
Το παρακάτω απόσπασμα είναι από τη συμμετοχή του Κωστογλάκη στην ταινία "Ήταν άξιος". :green:


http://www.youtube.com/watch?v=u-aUnmquBrE

Είχε και άλλες σκηνές σε αυτη την ταινία, μια εκ των οποίων έκανε προπόνηση με βάρη αν δεν κάνω λάθος.

ΜΒ

Dinosaure
05-09-11, 15:19
Και άλλη μια ιστορική μορφή του αθλήματος, μετά του διαδόχου της.....
Γιάννης Κωστογλάκης και υιός..... στα 1985, αν δε με απατάει η μνήμη μου.....

30813

Τις ανεβάζω εδώ και εσείς, αγαπητέ διαχειριστά, θα τις μεταφέρετε όπου πρέπει... Στην Αφρόκρεμα, στις προσωπικές σελίδες των αθλητών.....
Ίσως, θα είναι καλύτερα να τις στέλνουμε στο σπίτι των αθλητών, τέτοιου είδους φωτογραφίες... Διαφορετικά, κινδυνεύουμε με μηνύσεις για ... έκθεση προσωπικών δεδομένων... Τι να κάνουμε;;; Τις αγωνιστικές αυτών των αθλητών, τις έχουμε δει. Τις αθλητικές - εξωαγωνιστικές, επίσης. Τώρα, φτάσαμε στις προσωπικές....
Στα πλαίσια του τόπικ παραμένουμε, νομίζω.... "Φωτογραφίες (είναι) και νέα (επίσης είναι...και ολόφρεσκα - ούτε ...40 ετών) Ελλήνων αθλητών".... :):)
Τι να κάνω;; Δε μπορώ να αντισταθώ! Αυτές οι φωτό, νοιώθω πως αναβιώνουν το κλίμα μιας ολόκληρης εποχής. Μέσα από το κιτρινισμένο χαρτί τους, αισθάνομαι πως φτάνει σε εμάς το άρωμά της....

Polyneikos
05-09-11, 22:34
Σχεδον πριν 40 χρονια..Πανω στο καραβι ταξιδευωντας για το Μρ Mεσογειος 1972...
Κωστογλακης Γιαννης,επιστρεφωντας με την πρωτη θεση και την πρωτη διεθνη νικη Ελληνα αθλητη.

30834

TRIANTAFYLLOU
05-09-11, 23:09
πολύ ωραίες φωτο και απίστευτος ο κωστογλάκης , πολυ μπροστα για την εποχή του , αλλα είχε και μεγάλο ταλέντο τίποτε δεν είναι τυχαίο , είχε ηράκλεια κατασκευή και προδιαγραφές .
στην φώτο στο καράβι μετα το μρ μεσόγειος , έχει πλάκα που κοιτάει και ενας κύριος κοιλιόδουλος , φαντάζομαι τι εντύπωση έκανε τότε , μιάς και δεν βλέπαν συχνά τέτοιους ανθρώπους και ούτε υπήρχαν τα σημερινά μεσα να ενημερώνονται όπως το νετ:thumbup::thumbup:

DIM.K
06-09-11, 00:42
Δεν μπορω να φανταστω ιδανικοτερη φιγουρα απο του τεραστιου Γιαννη Κωστογλακη για να επαιζε το ρολο
του Ηρακλη στον κινηματογραφο!

Χρήστος Τριανταφύλλου
06-09-11, 16:23
πολύ ωραίες φωτο και απίστευτος ο κωστογλάκης , πολυ μπροστα για την εποχή του , αλλα είχε και μεγάλο ταλέντο τίποτε δεν είναι τυχαίο , είχε ηράκλεια κατασκευή και προδιαγραφές .
στην φώτο στο καράβι μετα το μρ μεσόγειος , έχει πλάκα που κοιτάει και ενας κύριος κοιλιόδουλος , φαντάζομαι τι εντύπωση έκανε τότε , μιάς και δεν βλέπαν συχνά τέτοιους ανθρώπους και ούτε υπήρχαν τα σημερινά μεσα να ενημερώνονται όπως το νετ:thumbup::thumbup:

Φοβερη επιτυχια το στο δευτερο πλανο ο {κοιλιοδουλος} :D,νομιζω οτι διακρινω ομως στο χαμογελο του κ θαυμασμο :bowdown::clapping::shock:

Jumaru
07-09-11, 08:32
Φοβερη επιτυχια το στο δευτερο πλανο ο {κοιλιοδουλος} :D,νομιζω οτι διακρινω ομως στο χαμογελο του κ θαυμασμο :bowdown::clapping::shock:

Και ένα ύφος με συνδυασμό: "πλάκα μας κάνει.. τι να έχει μέσα αυτό που ήπια?" :rolf:

ελμερ
26-09-11, 20:00
Μιλησα με κοντινο προσωπο του Γιαννη κωστογλακη και μου ειπε πως ξεκινησε να προπονειται παλι εντατικα....(απ το facebook μιλησα) και ζητησα αν ειναι δυνατον να ποσταρουν φωτογραφιες απ την προπονηση του).....μακαρι...ιδωμεν.....(μιλησα με την μητερα της miccy που μας ειχε δωσει πληροφοριες για τον Γιαννη την Stacey...)

Polyneikos
26-09-11, 21:52
^^Eνδιαφερον θα είχε να εχουμε ενημερωση απο τον κ. Κωστογλακη.
Παρεπιπτόντως βρηκα μερικες φωτογραφίες στο προφίλ του που μας παραπέμπτουν σε αλλες εποχες.

31534


31536

31537

31538



Ισως η πιο hardcore-old school φωτογραφία:thumbup:

31535

NASSER
26-09-11, 22:20
Οι πάνω φώτο του Γιάννη Κωστογλάκη είναι απο επίσκεψη του στην Αίγυπτο όπου το ββ είναι πλέον εθνικό άθλημα και τους αθλητές τους τιμάνε με εορταστικές εκδηλώσεις τις ημέρες των αγώνων.

Polyneikos
09-10-11, 18:05
Φωτογραφίες του Κωστογλακη από το αρχείο του Μπουρναζου,αποκλειστικα για τους αναγνωστες του :bodybuildinggr:




Σε μια στοιβαρη πόζα

32162


Στο Καιρο για το Παγκόσμιο το 1981



32163

"Τακτοποιώντας" τον Ρωσο γίγαντα Μποριενκοφ

32164


Επεται και συνεχεια...;)

sTeLaKoS
09-10-11, 20:19
Σε ποιο σεντούκι κρύβονται αυτοί οι θησαυροί!

Πραγματικά μία και μία είναι! Ειδικά αυτή μέσα στο ρινκ μου άρεσε πολύ. :bowdown::bowdown:

Αντωνης
09-10-11, 20:34
Εγω περιμενω και αλλο πραμα!Δεν χορταινω να βλεπω φωτος του,ολες μια και μια:bowdown::bowdown:
Στυλ,σωμα,παρουσιαστικο,σε ολα ειναι κορυφη:bowdown:

RAMBO
10-10-11, 12:50
lift hardcore:rocking::rocking::rocking:

Rourke
10-10-11, 12:58
Πολύ hardcore και cult τύπος, στην Αμερική θα έκανε πολύ μεγαλύτερη καριέρα από ότι στην Ελλάδα.
Αυτός στο βάθος ποιος είναι ο Ron Jeremy?:green:
32179

TRIANTAFYLLOU
10-10-11, 16:15
ο κωστογλάκης ήταν πρέσβης της ελλάδας στο εξωτερικό , μεγάλη μορφή και πραγματικά ηράκλειες διαστάσεις , που για τα δεδομένα της εποχής ήταν ξεχωριστός , συνδίαζε τα πάντα , δύναμη σωματοδομή και τεχνική σαν παλαιστής , ωραίες όλες οι φωτο του να ναι πάντα καλα και να μαθαίνουμε νέα του .

αυτοί οι άνθρωποι δεν πρέπει να ξεχνιούνται:clap::clap::clap::clap:

Dinosaure
17-10-11, 09:49
Υπέπεσε στην αντίληψή μου, το ενδιαφέρον του αγαπητού Γιάννη Διακογιάννη, για μια φωτό του Γιάννη του Κωστογλάκη με παραδοσιακή Κρητική φορεσιά.....
Ιδού λοιπόν.....

32683

Polyneikos
17-10-11, 09:57
Φοβερη η φωτογραφια!:bowdown:
Ειχε γινει για καποιο περιοδικο ;

Dinosaure
17-10-11, 11:17
Κι εδώ, με την αγαπημένη του Ann, την επί επτά χρόνια σύντροφό του στη Φλόριντα, με την οποία διατηρούσαν από κοινού και γυμναστήριο στο Holywood, από το 1990 έως το 1997....

32684

Όπως η ίδια μου διηγήθηκε, κάποια μέρα βρισκόταν μέσα στο γυμναστήριό τους, με έναν αλτήρα 100 λιβρών σε κάθε χέρι του. Στεκόταν εκεί, παίζοντας με αυτούς, κάνοντάς τους μπρος - πίσω, πάνω - κάτω, σαν να μην κρατούσε τίποτε.
Τότε, πρόσεξε ένα ασκούμενο που έκανε πιέσεις πάγκου με 400 λίβρες. Ο Γιάννης τον πλησίασε, τον κοίταξε όπως ήταν ξαπλωμένος στον πάγκο και του είπε: Αυτά τα κιλά, είναι για γυναίκα.....
Έβαλε στην μπάρα άλλες 250 λίβρες, έπεσε στον πάγκο και άρχισε να κάνει επαναλήψεις με 650 λίβρες .....
"Συνήθιζε να κάνει τέτοια παιχνίδια με τους ασκούμενους...για να τους πιέζει να γυμνάζονται σκληρότερα", κατέληξε η Ann.....

Dinosaure
17-10-11, 11:22
Αυτό, δεν το γνωρίζω φίλε Polyneikos..... Πάντως, πιθανότατα ναι. Επειδή δε φαίνονται "τυχαίες" φωτο, αλλά τραβηγμένες σε χώρο studio....

Muscleboss
17-10-11, 23:56
Βλεποντας τη φωτογραφία του Κωστογλάκη με την Κρητική στολή, δικαιώνω απόλυτα το Γιάννη Διακογιάννη για την εντύπωση που του είχε κάνει η συγκεκριμένη φωτογραφία, χαρακτηρίζοντη σαν απόλυτο σύμβολο ανδροπρέπειας. :clap:

Αλήθεια είχε ρίζες από Κρήτη ο Κωστογλάκης; Το όνομά του αυτό φανερώνει, αλλά δεν έχω υπόψην μου αν μεγάλωσε Κρήτη ή όχι.

ΜΒ

Dinosaure
18-10-11, 00:19
Η καταγωγή του, είναι από Κρήτη Παναγιώτη. Αν μεγάλωσε εκεί δεν το γνωρίζω. Πάντως, θα κοιτάξω να το μάθω και θα ενημερώσω το forum...
;)

TRIANTAFYLLOU
18-10-11, 02:39
Βλεποντας τη φωτογραφία του Κωστογλάκη με την Κρητική στολή, δικαιώνω απόλυτα το Γιάννη Διακογιάννη για την εντύπωση που του είχε κάνει η συγκεκριμένη φωτογραφία, χαρακτηρίζοντη σαν απόλυτο σύμβολο ανδροπρέπειας. :clap:

Αλήθεια είχε ρίζες από Κρήτη ο Κωστογλάκης; Το όνομά του αυτό φανερώνει, αλλά δεν έχω υπόψην μου αν μεγάλωσε Κρήτη ή όχι.

ΜΒ

πόσο δίκιο είχε ο Γιάννης με αυτό που είπε , γιατι ο Κωστογλάκης δεν φόρεσε απλα μια στολή να παίξει ενα ρόλο , αλλα του ταιριάζει γάντι γιατι απλα το είχε και σαν άνθρωπος , δηλάδή τον Κωστογλάκη περισσότερο θα τον ταίριαζε να κυκλοφορεί με κάποια ελληνική παραδοσιακή στολή , η φουστανέλα , παρα με τα κλασικα ρούχα των νεοελλήνων :clap::clap::clap:

Dinosaure
21-10-11, 00:20
Φίλοι μου, αυτή τη φωτό του Γιάννη του Κωστογλάκη, την έχετε δει;;; Σηκώνει με το ένα χέρι τον Κώστα το Βουτσά, αν διακρίνω καλά, υπό το .. άγρυπνο βλέμμα του Ντίνου του Ηλιόπουλου..!
Προσωπικά, δεν την είχα δει ποτέ... Πολύ πρόσφατα την έλαβα .... υπερατλαντικά... :)

33024

Polyneikos
21-10-11, 00:23
Φιλε Δεινοσαυρε με εκπλήσεις ευχαριστα!Πρεπει να είναι από την ταινια Ο Κωτσος εξω από το Νατο,σωστα;
Τι χερουκλα εχει εδω ο Κωστογλακης;:shock::shock: :bowdown:

Dinosaure
21-10-11, 00:45
Νομίζω σωστός ο τίτλος, φίλε Polyneikos...!!! :thumbup::thumbup::thumbup:
Η χερούκλα του Γιάννη εδώ, πρέπει να έχει τη ... διπλή περίμετρο από το μηρό του αγαπημένου ηθοποιού και γλυκύτατου ανθρώπου, του Ντίνου του Ηλιόπουλου..!!! ;) :):)

TRIANTAFYLLOU
21-10-11, 01:23
απίστευτη φωτο με τον κωστογλάκη και αγαπημένους ηθοποιούς , πιστεύω ότι ο κωστογλάκης θα μπορούσε να κάνει καριέρα στην αμερική , δεν ξέρω αν το προσπάθησε καθόλου αλλα ακόμη και για τον ρόλο του ηρακλή δεν θα υπήρχε πιο ιδανικός απο κολούμπο και άρνολντ , ο ηρακλής όπως θα έπρεπε να είναι και αν ήταν και αξύριστος και σωματικα ακόμη πιο ρεαλιστικός :thumbup::thumbup:

Dinosaure
21-10-11, 02:10
Αγαπητέ Ηλία...μια και ανέφερες την Αμερική, μια φωτό από το γυμναστήριο που διατηρούσε ο Γιάννης στο Χόλιγουντ, μαζί με τη σύντροφό του εκείνης της εποχής, τη συμπαθέστατη Ann... Μιλάμε για την περίοδο 1990-1997.

33033

TRIANTAFYLLOU
21-10-11, 03:28
δεινόσαυρε όλο βγάζεις απ το μπαούλο , αλλα ο κωστογλάκης αυτο είναι το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει στην αμερική , αλλα δεν ήταν μεσα στα πράγματα , εδω γύρισε ο άρνολντ τον ηρακλή ενω ο κωστογλάκης είναι ίδιος όπως οι παραστάσεις της αρχαίας ελληνικής μυθολογίας , ενα ρόπαλο αν κρατούσε και την λεοντή ίδιος θα ήταν και θα ενέπνεε περισσότερο απο όλους τούς άλλους με αποκορύφωμα τον τελευταίο σύγχρονο ηρακλή που παίζει με την ζήνα με λούκ μοντέλου :P:P

Dinosaure
21-10-11, 03:51
Καθόλου δε θα διαφωνήσω. Αλλά..... Εγώ, δε μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό!! Μπορώ, μονάχα, να παρουσιάζω πράγματα που ήδη έχουν γίνει. Όχι αυτά που ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ να έχουν γίνει :P :P

TRIANTAFYLLOU
21-10-11, 04:13
Καθόλου δε θα διαφωνήσω. Αλλά..... Εγώ, δε μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό!! Μπορώ, μονάχα, να παρουσιάζω πράγματα που ήδη έχουν γίνει. Όχι αυτά που ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ να έχουν γίνει :P :P

ενοείτε γιάννη εγω απλα εξέφρασα την σκέψη μου :P:P

Dinosaure
21-10-11, 04:17
:) :) :) :) :turtle:

Dinosaure
21-10-11, 04:23
Φίλε Ηλία, πρόσεξε την παρακάτω φωτογραφία. Ειδικά, τα μάτια του Γιάννη. Κοίτα πώς τα μισοκλείνει.... Λες να προσπαθεί να μοιάσει με εκείνους, που τον βραβεύουν;;; :) :) :)

33037

TRIANTAFYLLOU
21-10-11, 15:14
είναι μορφή ο Κωστογλάκης τέλος και καλα που υπάρχει το νετ , απο τα θετικά του δηλαδή και εσείς που τις βάζετε , που βλέπουμε αυτες τις φωτο , τόσες δεν είχα δεί του κωστογλάκη όταν ήταν στίς δόξες του , πραγματικά ωραίο και σπάνιο υλικό:clap::clap::clap::clap:

Polyneikos
27-10-11, 07:59
Επισυναπτω μερικες φωτογραφίες του Γιαννη Κωστογλακη μαζί με τον Σπύρο Μπουρναζο,οι οποιες εχουν τοποθετηθει στο άρθρο του Σπύρου.
Για ενα αρκετο χρονικο διαστημα ο Σπύρος ειχε εργαστει στο γυμναστηριο του Κωστογλάκη και αποτελουσαν δίδυμο στην προπόνηση,στο φαγητο,στις εξόδους...
Προσωπικα πολύ θα ηθελα να παρευρεθω σε μια προπονηση που κανανε,αν και εχω ακουσει ιστορίες :weights: :shock:


33313


33314


33315


33316

GREEK POWER
27-10-11, 08:19
Καλα ο τυπος με τα γιαλια στη τελευταια φωτο...........μορφη :turtle:

Polyneikos
27-10-11, 22:08
Στο προφίλ του κ. Κωστογλακη Ioannis Kostoglakis (http://www.facebook.com/profile.php?id=100002653830518) στο facebook διαβασα σημερα με μεγάλη μου χαρα



Πρόσθεσα μερικά μόνο από νέες εικόνες που βρήκα στο bodybuilding.gr. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την κοινή χρήση αυτών των εικόνων, όπως δεν έχω δει εδώ και πολλά χρόνια. Αν κάποιος έχει πια να μοιραστεί, θα ήθελα πολύ να τις δείτε όλες! Αυτό σήμαινε πολλά για μένα να δω όλες αυτές τις εικόνες, Χάρη σε όλους εσάς που μοιράζονται αυτές τις υπέροχες φωτογραφίες. :)

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002653830518#!/profile.php?id=100002653830518&sk=wall

Κ. Κωστογλάκη μας κανετε μεγάλη τιμη που μας αναφερατε.Οπότε τις επόμενες τρεις φωτογραφίες σας τις αφιερωνει το team του :bodybuildinggr:


Με εναν αθλητη που μου νοιαζει με τον Μηνα Πανικογλου αλλα μπορεί να κανω και λαθος


33356

Κωστογλάκης Τeam:Διακρίνονται μαζί με τον Κωστογλακη ο Γιαννης Παπαευαγγελου,αθλητης με νικες σε αγωνες της Wabba στην χαμηλη κατηγορία και επίσης ο Κωνσταντινιδης



33357


Κοπή της πίτας στην ΙFBB,μαζί με τον πρόεδρο Σταυρο Τριανταφυλλίδη,τον Γιαννη Κουκο και τον Βασίλη Μπουζιάνα

33358

Muscleboss
28-10-11, 17:39
http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=33357&d=1319742151


Κωστογλάκης με μουστάκλα και δυνατό team με ωραία μπλουζάκια... να του πούμε να ξανατυπώσει κάποια για τους φίλους του bodybuilding.gr :green:

ΜΒ

vaggan
28-10-11, 19:50
http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=33316&d=1319691381



στην ασπρομαυρη φωτο ο πρωτος δεξια ειναι ο ηθοποιος που κανει το λαλακη τον εισαγομενο?:unsure:

γιαννης κωστογλακης διας βασιλης μπουζιανας ποσειδωνας για ηρακλη θα το επαιζα μεταξυ σιατραβανη και παρνασσα αλλα και ο ρηβς μου κανει μην ειμαστε και πλεονεκτες

Polyneikos
04-11-11, 19:47
Mερικες φωτογραφίες ακομα του Γιαννη Κωστογλάκη,από τον καλό του φίλο Σπύρο Μπουρναζο,αφιερωμενες


Επιδείξεις τεχνικης παλης-κατς αλλα και δύναμης

33745



Στο γυμναστηριο του κ. Κωστογλάκη

33747

Μαζί με τον Σταυρο Τριανταφυλλίδη,πρόεδρο της IFBB

33746

...to be continued...:thumbup:

RAMBO
04-11-11, 19:51
http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=33746&d=1320425139

πολυ ωραιες..απο πανω στην τελευταια φωτο και στα δεξια πισω τα κουτια πρωτεινησ ξερουμε τι εταιριας ηταν κτλ?(ωραιες συσκευασιες)

GREEK POWER
04-11-11, 20:31
Επιβλητικη φυσιογνωμια οσο και να τον κοιτας :bowdown: Βλεπεις και αυτη η γενιαδα σημα κατατεθεν, ποιο χαρακτηρηστικη και απο το ιδιο του το κορμι , ασε που μιαζει στον Αρη Βελουχιωτη.....

TRIANTAFYLLOU
04-11-11, 21:11
μορφή ο Κωστογλάκης και χαρακτηριστικός τύπος , Ελληνοπρεπής , οι πρωτείνες απ ότι βλέπω απο την συσκευασία πρέπει να είναι αμινοβίτ ,η προβίτα και γουάιντερ, γουειτ γκέινερ φόρμουλα 7 , ήταν μια συσκευασία με κούτα που είχε μέσα πολλα ντενεκεδένια κουτάκια , με δόσεις μιας ημέρας για αύξηση βάρους , είχα φάει κάμποσα τέτοια και γω:P:P

Χρήστος Τριανταφύλλου
04-11-11, 21:55
μορφή ο Κωστογλάκης και χαρακτηριστικός τύπος , Ελληνοπρεπής , οι πρωτείνες απ ότι βλέπω απο την συσκευασία πρέπει να είναι αμινοβίτ ,η προβίτα και γουάιντερ, γουειτ γκέινερ φόρμουλα 7 , ήταν μια συσκευασία με κούτα που είχε μέσα πολλα ντενεκεδένια κουτάκια , με δόσεις μιας ημέρας για αύξηση βάρους , είχα φάει κάμποσα τέτοια και γω:P:P

Α ρε Ηλια ,κ απο αυτα τα τενεκεδακια ειχα φαει για να παρω ογκο,αλλα δεν βαριεσαι,ενω εσυ με τις μπουγατσες τις σαλονικιες κ ογκο ειχες παρει κ φετες εγινες:bodybuilder2:.

Polyneikos
05-11-11, 00:29
Και μια φωτογραφία που αναρτηθηκε σημερα στο facebook απο τον ίδιο τον Κωστογλακη


33752

TRIANTAFYLLOU
05-11-11, 00:59
Α ρε Ηλια ,κ απο αυτα τα τενεκεδακια ειχα φαει για να παρω ογκο,αλλα δεν βαριεσαι,ενω εσυ με τις μπουγατσες τις σαλονικιες κ ογκο ειχες παρει κ φετες εγινες:bodybuilder2:.

Α ρε χρήστο και γω δεν έβαζα εύκολα κιλα μόνο γράμμωση είχα με την σαβούρα κάλυπτα θερμίδες και έτρωγα κι αυτα τα τενεκεδάκια και σε μια δεκαετεία έβαλα κιλα :P:bodybuilder2:

Διακογιαννης Γιαννης
11-11-11, 00:37
Υπέπεσε στην αντίληψή μου, το ενδιαφέρον του αγαπητού Γιάννη Διακογιάννη, για μια φωτό του Γιάννη του Κωστογλάκη με παραδοσιακή Κρητική φορεσιά.....
Ιδού λοιπόν.....

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=32683


Αγαπητε Δεινοσαυρε ημουν εκτος δυκτιου για εναμισυ μηνα και μολις τωρα βλεπω την ωραια σου εκπληξη.Τελικα με εσενα ,το μονο γεγονος που αποτελει εκπληξη,ειναι μονο η περιπτωση ,να ΜΗΝ μας κανεις μια γερη εκπληξη για μεγαλο χρονικο διαστημα.Οντως εχεις απιστευτο αρχειο.Ευχαριστω και επιφυλασσομαι.

Polyneikos
13-11-11, 12:20
Για όσους έχουν εικόνα για τα σπάργανα του ελληνικού Bodybuilding, το όνομα Γιαννης Κωστογλάκης φέρνει στις μνήμες τους έναν θρύλο του αγαπημένου μας αθλήματος. Ήταν οι δεκαετίες του '60 και '70 οπου ο Κωστογλάκης δραστηριοποιήθηκε αγωνιστικά στη σωματική διάπλαση αλλά και στην επαγγελματική πάλη, κερδίζοντας την αναγνώριση όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε όλον τον κόσμο. Οι θηριώδεις του διαστάσεις και η γενικότερη επιβλητική του παρουσία προκαλούσαν το θαυμασμό αλλά και ενέπνεαν νέους αθλητές σε μια εποχή που οι το bodybuilding έκανε δειλά την εμφάνισή του στη χώρα μας.

Το γυμναστήριο του Κωστογλάκη αποτέλεσε σημείο αναφοράς για όλη την Ελλάδα, φιλοξενώντας τους μεγαλύτερους αθλητές της εποχής, πρωταθλητές σωματικής διάπλασης, άρσης βαρών και παλαιστές. Σχεδόν 40 χρόνια μετά, συζητιέται ακόμα σαν ένα μέρος σκληρών προπονήσεων και φυτώριο των μεγάλων πρωταθλητών.

Εδώ και 3 δεκαετίες, ο γίγαντας με τα μακρυά μαλλιά και γένια που καθοδήγησε και ενέπνευσε τη χρυσή γενιά του ελληνικού bodybuilding, άφησε τη χώρα μας για να μετακομίσει μόνιμα στις ΗΠΑ. Εκεί άνοιξε γυμναστήρια και παράλληλα προπονούσε μεγάλους αθλητές.

Τα τελευταία χρόνια και μέσα από μια προσπάθεια του :bodybuildinggr: να φέρει στην επιφάνεια την ιστορία του αθλήματός μας, το όνομά του συζητήθηκε πολλές φορές, χωρίς όμως να μπορεί κάποιος να μας πληροφοήσει αξιόπιστα για τη σημερινή κατάσταση του μεγάλου αυτού αθλητή. Τα ίχνη του αγνοούνταν και οι διάφορες φήμες που κυκλοφορούσαν δημιούργησαν ένα μυστήριο γύρω απο το όνομά του.

Πριν λίγους μήνες η θετή του κόρη, Annette Michelle ( missymi82 (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?9796-missymi82) ), εμφανίστηκε στο φόρουμ του :bodybuildinggr: προσφέροντας μας μία από τις σημαντικότερες εκπλήξεις που έχουμε λάβει σε αυτό το φόρουμ πληροφορώντας μας για τη σημερινή κατάσταση του Κωστογλάκη.

Τελικά καταφέραμε και ήρθαμε σε επικοινωνία με τον ίδιο, και μετά από μια τρομερά ενδιαφέρουσα συζήτηση που είχαμε, έχουμε την ευχαρίστηση να σας παρουσιάζουμε αποκλειστικά την πρώτη του συνέντευξή μετά από 30 χρόνια απουσίας.


" Ότι υποσχεθείς στον εαυτό σου,θα το αποκτήσεις μελλοντικά"

34198



:bodybuildinggr: : Κύριε Κωστογλάκη καλησπέρα. Ευχαριστούμε καταρχήν για τον χρόνο σας και την συνέντευξη που μας παραχωρείτε…
Μεγάλη μας τιμή να φιλοξενούμε στο φόρουμ έναν πρωταθλητή σαν και εσάς..


Είναι μεγάλη μου χαρά που σας μιλάω και σας ευχαριστώ για αυτή την εμπειρια, λείπω πολλά χρόνια από την Ελλάδα και χαίρομαι που με θυμούνται τόσοι πολλοί άνθρωποι ακόμα.


:bodybuildinggr: : Πως ξεκινήσατε να ασχοληθείτε με την σωματοδομική ;Σε τι ηλικία ξεκινήσατε ;;Τι παραστάσεις είχατε;

Εγώ ξεκίνησα αρχές της δεκαετίας του 1960 με Ελληνορωμαϊκή πάλη.
Έκανα 3 χρονιά στον Ολυμπιακό, όπως επίσης ασχολούμουν με ρίψεις, δίσκο και σφαίρα, όλα αυτά στην εφηβεία μου.
Ήθελα όμως να είμαι και δυνατός αθλητης, δεν μου άρεσε να είμαι απλά τεχνικός παλαιστής, ήθελα να πιάνω λαβές τους παλαιστές 100-110 κιλων και να τους χειρίζομαι.
Έτσι παράλληλα ξεκίνησα να κάνω βάρη με βασικές ασκησεις, πιέσεις, σκουωτ κτλ. μετά από παρότρυνση ενός Ρουμάνου προπονητή που είχα.
Συνδύαζα ουσιαστικά το bodybuilding-weightlifting με την ελληνορωμαϊκή.
Επίσης έκανα το 1967 και το 1968 άρση βαρών .
Aσχολήθηκα και με την πυγμαχία με προπονητή τον Γιάννη Παπαδόπουλο, όπου μάλιστα έφτασα σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στον τελικό με εναν αθλητή του Παναθηναικού όπου έχασα με disqualification .

34199

:bodybuildinggr: : Πως ήταν να ασχολείται με την σωματοδομικη κάποιος την δεκαετία του ’60 και του ’70 στην Ελλάδα;;
Υπήρχαν γυμναστήρια;;Πότε φτιάξατε εσείς τα δικά σας γυμναστηρια;Που βρισκόταν;


Eγω γυμναζόμουν στα προπονητήρια της άρσης βαρών καθώς δεν υπήρχαν τότε ιδιαιτερα γυμναστήρια
Θυμάμαι ότι πηγαίναμε κάθε Κυριακή στον Άγιο Κοσμά ,όπου εκεί κάναμε πιέσεις πάγκου και επιδείξεις ακροβατικής πάλης με τον Αντώνη Λουπάκη,αθλητη της ελληνορωμαικης παλης.
Εκει γνώρισα και άλλους αθλητες όπως τον Πολυδωρο,αθλητή άρσης βαρών του Παναθηναϊκού,τον Ανδρέα Σιζόπουλο,αργότερα και τον Σπύρο Μπουρνάζο.
Ακόμη τότε δεν είχα καταλήξει με τι ήθελα να ασχοληθώ περισσότερο,την πάλη ή το Bodybuilding.Έτσι συνέχισα και πορεύτηκα και με τα 2 αθλήματα.
Από την μια είχα ξεκινήσει την επαγγελματική πάλη από τα 18-19,αν και τότε δεν υπήρχαν παρά πολλοί παλαιστές όπως αργότερα την δεκαετία του 1970.
Ως προς το bodybuilding τότε υπήρχαν 2-3 γυμναστήρια όλα και όλα.
Εγώ λίγο αργότερα έφτιαξα κάποια γυμναστήρια τα οποία οργάνωσα πολύ καλά , ένα στην Αγία Βάρβαρα, ένα στην Νίκαια και αργότερα ένα στο κέντρο της Αθηνας,Ζηνωνος και Κεραμεικου όπου έχουν περάσει όλοι οι αθλητές της εποχής.
Μάλιστα τα βάρη τα εφτιαχνα εγω ο ίδιος σε χυτήρια και επίσης προμήθευα και άλλα γυμναστήρια με τα όργανα και μηχανήματα μου.

:bodybuildinggr: : Μπορείτε να μας αναφέρετε ποιος ήταν ο πρώτος σας αγώνας;Τι θυμάστε από αυτή την εμπειρία;;

Ο πρώτος μου αγώνας ήταν ο πρώτος επίσημος αγώνας bbing που διοργανώθηκε από τον Ανδρέα Ζαπατίνα στο θέατρο Γκλορια,το Μr ΑΘΗΝΑ,το 1966.
Aντίπαλοι μου ηταν Αντώνης Λιβάνιος,ο Βασίλης Μπουζιάνας, ο Φίλιππος Στεφανίδης,ο Αλέξανδρος Λημναίος,ο Γιώργος Μποτίνης και άλλοι αθλητες.

:bodybuildinggr: : Eνω εκπροσωπούσατε ανελλιπώς της Ελλάδα δεν συμμετείχατε παράλληλα σε Ελληνικούς αγώνες από ένα σημείο και μετά.Για την ακρίβεια πρέπει να παίξατε σε 2 ή 3 αγώνες στην Ελλάδα και σε πολλούς περισσότερους στο εξωτερικό.
Η διαφορά σας με τους Έλληνες αθλητές ήταν αισθητή παρόλα αυτά.
Επίσης απ΄ότι είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε πηγαίνατε έξω με δικά σας έξοδα.
Θέλετε να μας πείτε γιατι συνέβαινε αυτό;Έχετε κάποιο παράπονο από αυτό το γεγονός ότι δεν σας βοήθησαν ιδιαιτερα;

Η ουσία είναι ότι δεν με προωθούσαν κατάλληλα οι ιθύνοντες..
Από ένα σημείο και μετά, για λόγους που δεν χρειάζεται να αναλύσουμε και να θίξουμε πρόσωπα μετά από τόσα χρονιά ,δεν ήθελα να συμμετάσχω σε ελληνικούς αγώνες .
Επειδή όμως ήθελα να αποδείξω την αξία μου ως αθλητής στα διεθνή επίπεδα ,με δικά μου έξοδα πήγαινα και συμμετείχα σε αγώνες στο εξωτερικο.
Ευτυχώς τότε είχα ξεκινήσει και την επαγγελματική πάλη και πληρωνόμουν αρκετά καλά.
Όλα τα χρήματα που έβγαζα τα επένδυα στο bodybuilding,στα γυμναστήρια μου και στις προετοιμασίες μου.
Η επιβράβευση μου ήταν ότι με αναγνώριζαν όπου πήγαινα έξω και έτρεφε εκτίμηση για το πρόσωπο μου ο Oscar State ,μεγάλος παράγοντας της IFBB,ο οποίος με είχε γνωρίσει και στα αδερφια Weider,τον Arnold Schwarzenegger και όλους τους γνωστους αθλητες της εποχής.
Ο Oscar State o οποίος θεωρούσε ότι είμαι φυσικό ταλέντο φρόντιζε να με διευκολύνει με την διαμονή μου όπου συμμετείχα.
Ο κόσμος έξω με επευφημούσε και αποτελούσε αναγνωριση για μενα.Είχα μεγάλες διαστάσεις και αυτό άρεσε στο κοινό.

Συναντηση με τον Frank Zane

34204


Γιαννης Κωστογλακης - Bill Pearl


34203


:bodybuildinggr: : Έχετε συμμετάσχει σε πολλά Παγκόσμια και μάλιστα ήσασταν και Μεσογειονίκης το 1972.Θέλετε να μας πείτε τις διεθνείς σας συμμετοχές;

Έχω παίξει σε Μr Μεσόγειος ,σε Mr. Universe της NABBA αλλά και Πανευρωπαϊκά και Παγκόσμια της IFBB.
Η μεγαλύτερη μου επιτυχία ήταν όταν κέρδισα το Μr Mεσόγειος το 1972 στην Πιαντσεντζα στην Ιταλία.
Ενθαρρύνθηκα από αυτή την επιτυχία, καθώς μου είπαν ότι μπορώ να προχωρήσω στο bodybuilding καθως είχα φυσικά χαρίσματα και αποφάσισα να επικεντρωθώ στον στόχο αυτο.
Το 1974 είχα πάει στην Αγγλία στην Victoria σε Mr. Universe της Νabba.
To 1977 στο Παγκοσμιο της IFBB στο Νημ της Γαλλίας.
Εχω παίξει στο Ακαπούλκο στο Μεξικο το 1978,στην Μανίλλα στις Φιλιππίνες το 1980,στο Καϊρο στην Αίγυπτο το 1981.

:bodybuildinggr: : Tι αποκομίσατε από όλες αυτές τις διεθνείς σας εμπειρίες;
Εχετε συναντηθει με μεγαλους αθλητες,Μike Mentzer, Jusup Wilkosz, Μοhammed Makawy.Τι διαφορες υπήρχαν με αυτους τους αθλητες,πόσο πιο μπροστα ηταν;

Δεν είχα μεγάλη εμπειρία από διεθνείς αγώνες στις πρωτες μου συμμετοχές και ενώ τα μεγέθη μου ηταν μεγάλα, μου έλειπε το τελικό definition .
Δεν είχαμε τα αθλητικά προιόντα τότε στην Ελλαδα που θα μας βοηθουσαν στην προετοιμασία μας και βασιζόμασταν σε ότι διατροφη μπορουσαμε να κανουμε,μπριζόλες,κοτόπουλα,πατάτες,σαλάτες, αντιλαμβάνεστε λοιπον ότι υστερούσαμε και σε μέσα.

:bodybuildinggr: : Ποιους ξένους αθλητές είχατε ως πρότυπα εκείνην την εποχή ;

Από ξένους είχα ξεχωρίσει τον Reg Park που έβλεπα στον κινηματογράφο και τον Steve Reeves.
O Reg Park γιατί ήταν πολύ ογκώδης και τον Steve Reeves o oποίος ήταν μυώδης.
Εγω ειχα βαλει στόχο να τους μοιάσω,αλλά και να τους ξεπεράσω αν ήταν δυνατόν.
Ήταν στην φύση μας τότε οι Έλληνες αθλητές να θέλουμε να γίνουμε πρωταθλητές και εγώ το είχα από μικρος,ήθελα να γινω ο καλύτερος.

:bodybuildinggr: :Πως προπονούσασταν τότε;Ενδιαφέρον έχει ο κόσμος να μάθει πως αναπτύξατε τέτοια σωματική διάπλαση.

Η προπόνηση μου αποτελούταν από πολύ βαριά κιλα και κάναμε μεχρι 5-6 επαναλήψεις τα κιλα αυτά.
Μονές, διπλές επαναλήψεις με πολλά κιλά.
Δεν ήταν βέβαια και πολύ σωστό αυτό να γίνεται καθημερινά, αλλά ήμασταν κατά κάποιο τρόπο φανατικοί
Προπονιόμουν για 1 ½ - 2 ώρες.Είχε γενικα το σώμα μου την προδιαθεση να σηκώνει βαριά κιλά.



:bodybuildinggr: : Θα θέλατε να μας περιγράψετε την πιο έντονη σας στιγμή πάνω στην σκηνη; Κάτι που σας έχει μείνει..

Η πιο έντονη μου στιγμή είναι στο Παγκόσμιο στην Μανίλα στις Φιλιππίνες το 1980.Σε αυτόν τον αγώνα είχα κανει μια φοβερή προετοιμασία.
Εκεί οι αθλητές έπρεπε να βγουν με παραδοσιακά ρούχα και εγώ είχα φορέσει την Κρητική στολή εκπροσωπώντας την Ελλάδα.
Η καταγωγή μου είναι από τα Σφακιά καθώς από εκεί ήταν ο πατέρας μου.
Αυτή η στιγμή μου εχει μείνει έντονη στο μυαλό.

:bodybuildinggr: : Ποιούς θεωρείτε τους πιο σπουδαίους Έλληνες αθλητές της εποχής σας;

Πολύ ψηλά έχω τον Βασίλη Μπουζιάνα.Πολυ καλός και μεγάλος αθλητής.
Επίσης τον Γιάννη Κούκο.Πολυ καλός αθλητής και γυμναζόταν σκληρά και επίμονα,αν και αδικήθηκε αρκετές φορές.
Ο Σπύρος Μπουρναζος ήταν το μεγαλύτερο ταλέντο που ειχε βγαλει η Ελλάδα.


:bodybuildinggr: : Φημιζόσασταν για την δύναμη σας.Μάλιστα εκτός από bodybuilder ήσασταν και διεθνούς φήμης παλαιστής .Πως προέκυψε;

Όπως ανέφερα και πριν ξεκίνησα με ελληνορωμαϊκή ως ερασιτέχνης.
Κάποια στιγμή μου δόθηκε η ευκαιρία να ασχοληθώ με την επαγγελματική πάλη και συγκεκριμένα το 1969,όπου με παίρνανε μαζί τους οι γνωστοί παλαιστές Παπαλαζάρου,ο Καρυστινός ,ο Μπουράνης στην Σαουδική Αραβία παλεύοντας με Λιβανέζους,στην Αφρική και αργότερα σε όλο τον κόσμο.
Παράλληλα όμως έκανα και προπόνηση ελληνορωμαϊκής για να εξασκούμαι στην τεχνική αλλά και γιατί ήθελα να συμμετάσχω και στα επίσημα Πανελληνιά πρωταθλήματα

:bodybuildinggr: : Παλεύατε με το ψευδώνυμο Ρασπούτιν; Πως σας βγήκε αυτό το παρατσούκλι;

Το όνομα στην πάλη αυτό που προέκυψε λόγω των μακριών μαλλιών μου και την γενειάδας μου.

34200


:bodybuildinggr: :Πως πρέπει να σκέφτεται ένας πρωταθλητής ;

Πέντε στοιχεία εχω ξεχωρίσει:

1.Οι πρωταθλητές πρεπει να προσδοκούν πάντα να κερδίζουν.
2. Πάντα να χαίρονται και με τις ¨μικρές¨ νίκες.
3. Δεν πρέπει να δικαιολογούνται όταν δεν κερδίζουν
4. Πρέπει να συγκεντρώνονται σε αυτό που θέλουν να κάνουν και όχι σε αυτό που ¨πρέπει¨ να κάνουν
5. Οι πρωταθλητές πρέπει να έχουν την πεποίθηση ότι στο μέλλον έρχονται και άλλες νίκες.


:bodybuildinggr: : Τι θα συμβουλεύατε στους νεαρούς αθλητές έτσι ώστε να αγαπήσουν το άθλημα και να το κάνουν τρόπο ζωής όπως εσείς;;

Θα πρέπει να το αγαπάνε και να το έχουν μέσα τους, ποτέ να μην το αποβάλλουν από την ζωή τους.
Όταν θέλεις να είσαι καλός αθλητής και να φτάσεις ψηλά θα πρέπει να είσαι αφοσιωμένος.
Και οι Έλληνες είμαστε αθλητές που ότι βάλουμε στο μυαλό μας το πετυχαίνουμε.
Το είδα και από την σταδιοδρομία μου: " Ότι υποσχεθείς στον εαυτό σου,θα το αποκτήσεις μελλοντικά"


34201

:bodybuildinggr: : Από το γυμναστήριο σας έχουν περάσει αρκετοί πρωταθλήτες. Θέλετε να μας αναφέρετε κάποιους; Κάνατε με κάποιους ιδιαίτερη παρέα;

Από το γυμναστήριο μου έχουν περάσει όλοι οι γνωστοί πρωταθλητές bodybuilding,παλαιστές, αρσιβαρίστες, Μπουρνάζος, Κούκος και άλλοι πολλοί.
Εγώ ήθελα να βοηθάω όλους τους αθλητές, όσο μπορούσα με τις γνώσεις μου.
Με τον Σπύρο Μπουρνάζο κάναμε πολύ παρέα ένα διάστημα, προπονούμασταν μαζι, τρώγαμε μαζί, βγαίναμε μαζί, ήμασταν πολύ στενά συνδεδεμένοι.


:bodybuildinggr: : Τα τελευταία χρόνια ζείτε στην Αμερική. Πολλοί γνωστοί και φίλοι σας είχαν χάσει τα ίχνη σας. Θα θέλατε να τους δώσετε κάποιο μήνυμα;

Θα ήθελα να έχω νέα τους και τους αγαπώ όλους, είναι τόσοι πολλοί οι φίλοι, από το bodybuilding,την πάλη, την άρση βαρών, τα γυμναστήρια μου που θα ήταν δύσκολο να αναφερθώ προσωπικά.
Είναι μεγάλη μου επιθυμία να ακούσω νέα τους μετά από καιρό.
Τους ευχαριστώ όλους και θα ήθελα να τους δω από κοντά κάποια στιγμή που θα έρθω στην Ελλάδα.
Σκοπεύω να κατεβαίνω πιο συχνά Ελλάδα, ίσως και 1-2 μήνες τον χρόνο και θα χαρώ να συναντήσω πολλούς παλιους φίλους.

:bodybuildinggr: :Τι κάνει ο Γιάννης Κωστογλακης σε αυτη την φάση της ζωης του;

Είμαι πολύ καλά, γυμνάζομαι ανελλιπώς και είμαι σε πολύ καλή κατάσταση.
Ασχολούμαι στενά με τον χώρο, κάνοντας κάποια Personal training καθώς και δουλεύω με μια σειρά συμπληρωμάτων τα οποία προωθώ για αθλητές και κάνω σεμινάρια για αυτά σε γυμναστήρια.
Μάλιστα τώρα έχω ξεκινήσει μια προετοιμασία για ένα αγώνα που γίνεται σε 6 1/2 μήνες από τώρα, για αθλητές άνω των 50 ετών, στην Αυστραλία. Σκέφτομαι να συμμετάσχω!


:bodybuildinggr: : Να σας ευχαριστήσουμε πολύ για την τιμή που μας κάνατε να μας παραχωρήσετε αυτή την συνέντευξη, όπως επίσης και για τον χρόνο σας…Θα θέλατε να πείτε κάτι για το τέλος στους αναγνώστες του bodybuilding.gr;

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας για το πρόσωπο μου, θα χαρώ να σας δω από κοντά.
Χαιρετισμούς σε όλους τους αναγνώστες του www.bodybuilding.gr (http://www.bodybuilding.gr/).
Με εκτίμηση,Γιαννης Κωστογλάκης


34202

ελμερ
13-11-11, 12:33
Μπραβο για την ωραια συνεντευξη απο το ειδωλο μου... :clap::clap::clap::clap: :welcome::welcome:

Mythonas
13-11-11, 13:35
Πολλά μπράβο σε όλη την ομάδα. Πριν περίπου κάνα χρόνο δεν γνωρίζαμε την κάνει ο μεγάλος Κωστογλάκης και τώρα έχουμε συνέντευξη του. Τα ''πλοκάμια" του forum έχουν περάσει τον Ατλαντικό.:):):)
Περιμένουμε κι άλλες τέτοιες ευχάριστες εκπλήξεις. :clap::clap::clap::clap::clap:

Χρήστος Τριανταφύλλου
13-11-11, 14:33
Συχαρητηρια κ απο μενα στο forum για την συνεντευξη ενος θρυλου του Ελληνικου ΒΒ.
Και ας ειναι στην αλλη ακρη κοσμου !:clap::clap::clap:

Dreiko
13-11-11, 14:59
Oντως μια "ιστορικη" θα μπορουσαμε να πουμε συνεντευξη του Γιαννη Κωστογλακη!!!:clap::clap::clap::clap::clap:

av_dimitris
13-11-11, 18:17
συγχαρητηρια στο team για την συνεντευξη!!:clap::clap::clap:

TRIANTAFYLLOU
14-11-11, 01:52
όντως μια ιστορική και ενδιαφέρουσα συνέντευξη , αυτου του θρύλου του ελληνικού ββ , αποτελεί παράδειγμα και πρότυπο , με όλη την στάση του γενικότερα .
ακόμη και αυτοι που δεν τον γνώρηζαν τον έμαθαν και εμείς που τον ξέραμε μας δώθηκε η ευκαιρία να μάθουμε νέα του , το καλύτερο θα ήταν όταν έρθει στην Ελλάδα , να έχουμε την ευκαιρία να τον δούμε απο κοντα και να τα πούμε .

μπράβο και σε όσους επιμελήθηκαν αυτή την συνέντευξη :clap::clap::clap::clap:

NASSER
14-11-11, 11:46
Ίσως απο τις πιο σημαντικές συνεντεύξεις της διαδικτυακής επικοινωνίας-ενημέρωσης.
Έχει μέρες που προσπαθώ να εκφράσω το θαυμασμό μου για τον κ. Κωστογλάκη και για τον τρόπο που μας έδωσε αυτήν την συνέντευξη... δεν υπάρχουν λόγια...
Το ευχαριστούμε, τον αγαπάμε και τον σεβόμαστε και ελπίζουμε σύντομα να τον δούμε και από κοντά!:clap::clap::clap:

Διακογιαννης Γιαννης
14-11-11, 18:13
Ζουμε ιστορικες στιγμες.Υστερα απο πληθος ανακριβειων,εχουμε επιτελους συνεντευξη απο τον Λεοντα του Ελληνικου μποντυμπιλντινγκ.
Δεν υπαρχουν λογια για να σας περιγραψω τη χαρα μου ,γιαυτο θα αρκεστω να σας πω οτι απλουστατα η συνεντευξη αυτη ειναι τοσο σπουδαια που ακομα δεν το εχω πιστεψει οτι την ζουμε.Μου φαινεται σαν ονειρο.
Αφου ο Γιαννης δεν θελει να ξυσουμε παλιες πληγες,δεν θα πω και εγω τιποτε πικροχολο ουτε για τις φημες που κυκλοφορησαν ουτε για αλλα μελανα σημεια.
Συγχαρητηρια λοιπον στο bodybuilding.gr για την απιστευτη επιτυχια που εκανε και ελπιζω οταν ελθει Ελλαδα ο προπονητης μου να με καλεσετε να τον συναντησω.........

Muscleboss
15-11-11, 01:39
Να ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου το γίγαντα Γιάννη Κωστογλάκη για την τιμή που μας έκανε να μας δώσει αυτη τη συνέντευξη.

Γιαννη Κωστογλάκη, το ελληνικό bodybuilding δε σε έχει ξεχάσει.
Μεγαλώσαμε ακούγοντας ιστορίες για την πορεία σου και το θρυλικό γυμναστήριο της Ζήνωνος, σε χάσαμε, σε αναζητήσαμε, σε βρήκαμε, σε γνωρίσαμε και τώρα περιμένουμε να σε συναντήσουμε και απο κοντά. respect :bowdown:

MB

Dinosaure
15-11-11, 08:42
Συγχαρητήρια για την επιτυχία αυτή, παιδιά...!!!!!! Μπράβο σας ..... :thumbup::thumbup: Ευχαριστούμε..!!!

Προαισθάνομαι πως θα τον δούμε και από κοντά το Γιάννη, πρώτα ο Θεός.... ;) :)

Dinosaure
15-11-11, 08:50
Αγαπητε Δεινοσαυρε ημουν εκτος δυκτιου για εναμισυ μηνα και μολις τωρα βλεπω την ωραια σου εκπληξη.Τελικα με εσενα ,το μονο γεγονος που αποτελει εκπληξη,ειναι μονο η περιπτωση ,να ΜΗΝ μας κανεις μια γερη εκπληξη για μεγαλο χρονικο διαστημα.Οντως εχεις απιστευτο αρχειο.Ευχαριστω και επιφυλασσομαι.

Χαρά μου να σε εκπλήσσω ευχάριστα, αγαπητέ συναθλητή Γιάννη.... ;) :)

Muscleboss
17-11-11, 02:10
Κώστα, η παρακάτω φώτο γνωρίζουμε από που είναι;
Είναι από κάποια ταινιά ή απλά στιγμές φωτογραφικού χιούμορ στα πλάισια κάπιου αγώνα;

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=34201&d=1321175573

ελμερ
17-11-11, 17:32
υπαρχουν νεες φωτογραφιες στο facebook του Γιαννη Κωστογλακη.....:welcome:

ελμερ
17-11-11, 22:17
34456

34455

mens sana
18-11-11, 06:35
Τι υπέροχη έκπληξη! Ενώ πιστεύαμε οτι απεβίωσε...όχι μονο ζει, αλλά θα κατέβει και σε αγώνες! Πολλά
μπράβο στην ομάδα του bodybuilding.gr. Να του διαβιβάσετε το θαυμασμό και την αγάπη μας!

Polyneikos
18-11-11, 17:55
Κώστα, η παρακάτω φώτο γνωρίζουμε από που είναι;
Είναι από κάποια ταινιά ή απλά στιγμές φωτογραφικού χιούμορ στα πλάισια κάπιου αγώνα;

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=34201&d=1321175573

Πανο σε αυτη την φωτογραφία που αναφερεις ειναι μια εκδήλωση-παρτυ που γίνεται πανω σε ενα καραβι στα πλαίσια της διεξαγωγης ενος Παγκόσμιου...
Δυστυχως δεν μπορεσα να αποσαφηνισω σε ποιον αγωνα είναι....
Οπως και η παρακάτω φωτο...

34484




Εδω ο Γιαννης Κωστογλακης αναμεσα στους Μπουρναζους,στο Πανελληνιο της IFBB το 1979

34483



Επίδειξη του Κωστογλάκη ενός οργανου γυμναστικης με ελατήρια-λαστιχα...


34482

34481

Δεν ξερω πόσους επεισε τελικα ότι η σωματικη του διαπλαση χτιστηκε με αυτο το όργανο προκειμενου να το αγορασουν :squat: :green:

GREEK POWER
18-11-11, 19:00
Χαχαχαχα εκεινη την εποχη ισως ηταν και πολυ προτωποριακο ,εδω σημερα διαφημηζουν μην πω τι και παει ο κοσμος και τα περνει. αλλωστε τα περισσοτερα σημερινα βασιζονται πανω σε εκεινες τις προτωπορες σκεψεις.

RAMBO
23-11-11, 03:15
Συνχαρητηρια για την συνεντευξη σε ολους,πολυ ενδιαφερον που εγινε μετα απο τοσα χρονια επικοινωνια..αντε να τον καμαρωσουμε και στον αγωνα και να ευχηθουμε καλη επιτυχια,οσο για της τελευταιες φωτο διατηρηται πολυ καλος :clap::clap::clap:

Polyneikos
09-12-11, 22:41
Ο Γιαννης Διακογιαννης στα πρωτα του χρονια ενασχόλησης με βαρη,εφηβος,"μαθητευσε" στο γυμναστηριο του Κωστογλάκη,Ζηνωνος και Κεραμεικου,όπως πολλοί αλλοι πρωταθλητες άλλωστε ...
Μου εχει περιγραψει ιστορίες που δεν αποτυπωνονται ευκολα στην γραφη,που νιωθω σαν να τον γνωρίζω και φυσικα με κανει να τον θαυμαζω ακομα περισσότερο ...
Ο Γιαννης λοιπόν,ενθουσιασμενος που καταφεραμε να εντοπίσουμε τον Κωστογλακη μετά από τόσα χρονια,αφιερωνει τις επόμενες του φωτογραφίες προς το πρόσωπο του..Από το προσωπικό του αρχείο.....
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην τις εχει δει ούτε ο ίδιος ο Κωστογλακης...Σπανιες,βγαλμενες από το χρονοντούλαπο της ιστορίας του Ελληνικού Bbing!!


Kαιρο,Aιγυπτος.Παγκόσμιο IFBB 1981.
Κωστας Γιαννακόπουλος,Λαμπης Αβελκιου και από πίσω επιβλητικος με την γενειάδα ο Γιαννης Κωστογλάκης...

36243



Ισως και το τελευταιο Παγκόσμιο της καριερας του με τα ελληνικα χρώματα,καθως από το 1982 μετακόμισε μονιμα στην Αμερική....


36242



36244

Γιαννη με την σειρά μας σε υπερευχαριστουμε !:clap::clap:

Διακογιαννης Γιαννης
10-12-11, 00:36
Μου δινετε μεγαλη χαρα ,και οπως το εχω ξαναγραψει το θεωρω χρεος μου,να δημοσιοποιω αυτα που γνωριζω για τον Γιαννη.
Το bodybuilding.gr ,με τη παρουσιαση του Κωστογλακη ,εκτος απο τη δικαιωση που πραγματοποιει προς το προσωπο του,κατορθωνει και μια μεγαλη επιτυχια απο ενημερωτικης-δημοσιογραφικης πλευρας.
Ειναι τιμη μου που συμβαλλω και εγω,σε αυτες τις εντυπωσιακοτατες εξελιξεις.

velinos
15-12-11, 12:07
Σπυρος Μπουρναζος και Richard Kostoglakis
αφιερωμενη στον Κ.Γιαννη Κωστογλακη

36676

sTeLaKoS
16-12-11, 16:01
Ο κ. Κωστογλάκης σε ηλικία 66 ετών επιστρέφει στις προπονήσεις και προετοιμάζεται για να αγωνιστεί στο
Mr. Universe Αυστραλίας 2012
:weights:



36719

36720

36721

36722

Polyneikos
22-12-11, 09:06
Ενα βιντεακι που φτιαχτηκε από την Stacey,το βρηκα στο προφιλ του κ. Κωστογλακη στο facebook:thumbup:


http://www.youtube.com/watch?v=H_3L_Uvuino&feature=BFa&list=UL6t3PSLsml9k&lf=mfu_in_order


υ.γ. Ξερεις κανεις ποιο ειναι το τραγουδι;

LION
22-12-11, 11:27
Ωραίο βίντεο!
Συγκεντρωμένες πολλές φωτογραφίες από εκείνα τα χρόνια!:thumbup:



(Το μουσικό θέμα Κώστα,πρέπει να περιέχεται στο soundrack της ταινίας "Πυρετός τα μεσάνυχτα"(Stayin alive 2),με τον Jοhn Travolta! )

Χρήστος Τριανταφύλλου
22-12-11, 17:52
Πραγματικα απιστευτα μεγαλη μορφη ο Κοστογλακης. Αν τον ξαναδουμε κ σε αγωνες τωρα , θα τα δουμε ολα.

Το τραγουδι ειναι του Alan Parson.


http://www.youtube.com/watch?v=aBQalkIeE7s

Polyneikos
23-12-11, 22:42
Σπυρο σε ευχαριστω!Ειναι πολυχρησιμοποιημενο από αθλητες ,για το ατομικο τους ποζαρισμα και δεν ηξερα ποιο είναι,ωραιο κομματι για ποζάρισμα :toast:

Polyneikos
08-01-12, 12:29
Να τοποθετησω μερικες ακομα φωτογραφίες του Γιαννη Κωστογλακη.
Χωρίς τασεις περιαυτολογίας,νομίζω πως το υλικο που εχει αναρτηθεί πλεον του Γιαννη Κωστογλάκη στο φόρουμ,ειναι μοναδικο αλλα και ξεχωριστο.
Εχει αποτυπωσει μια μεγαλη πορεία ενος πρωταθλητη,σε πολλές στιγμές,που ξεχωρισε για πολλους λόγους αλλά και δεν προβλήθηκε ανάλογα της εμβέλειας του,λόγω της ιδιοσυγκρασίας του.
Ισως και ο ίδιος τελικα δεν το επιδίωξε τόσο,καθως αφηνε η πορεία του να μιλαει για εκεινον,χωρίς να προσπαθεί για την προβολή του.
Πιθανον να οφείλεται στο γεγονος ότι έριξε μεγαλο βαρος και στην παλη.
Αναμφίβολα παντως,δικαιωματικα ανήκει στο HALL OF FAME (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=43%3A2009-09-23-15-37-44&catid=19&Itemid=9)του Ελληνικού Bodybuilding!!


37571

37572

37573


37574






Κάτι που θα ήθελα να προσθέσω ακόμα, παίρνοντας αφορμή από την παραπάνω φωτογραφία που πρόσεθσε ο Dianosure σε άλλο θεμα, είναι η διαφορετικότητα που παρουσίαζε ο Κωστογλάκης στο παρουσιαστικό του.
Σε άλλες φωτογραφίες τον βλέπουμε με πυκνά γένια, σε άλλες με λεπτό και περιποιημένο μούσι, αλλού τελείως ξυρισμένο, αλλού μόνο με μουστάκι (βλέπε παραπάνω φώτο), ακόμα και το μήκος και η απόχρωση των μαλλιών του αλλάζει σε σημείο που είναι πολύ δύσκολο να τον αναγνωρίσεις φυσιογνωμικά αν δεν είσαι υποψιασμένος.
Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί "ο άνθρωπος με τα χίλια πρόσωπα"!

ΜΒ

Πράγματι Πάνο,πολύ εύστοχο το σχόλιο σου.
Ορίστε λοιπόν μια σπάνια φωτογραφια του Κωστογλάκη,σε bulking κατάσταση:thumbup:

37575

Διακογιαννης Γιαννης
08-01-12, 16:14
Οταν ο Κωστογλακης ειχε προηγηθει 20 χρονια απο την εποχη του,τον ηξεραν διεθνως και τον παρουσιαζαν στις εφημεριδες τους οι ξενοι,ενω στην Ελλαδα ελαχιστοι τον προεβαλαν .Αυτο που γινεται στο φορουμ μας ,επιχειρει και την ενημερωση του κοινου,αλλα και τη δικαιωση του -κατα το δυνατον-αλλα συγχρονως ειναι και πολυ ενδιαφερον.Το γεγονος οτι, απο την πλευρα του Γιαννη εγινε η πρωτη επαφη(αφου κανεις μας δεν ηξερε πως να επικοινωνησει μαζι του), δειχνει,οτι ειχατε κανει πολυ σωστες κινησεις στο φορουμ,εδω και πολυ καιρο.Δηλαδη με τις σωστες σας επιλογες,και αξιολογησεις, διαμορφωσατε τετοιο περιβαλον,που ο καθε ενας ,δεν δισταζει να συμμετεχει σε αυτο.Το εχω ξαναπει και θα το πω και τωρα αλλη μια φορα:Η επαφη που πετυχατε ειναι ιστορικη για το αθλημα μας.

NASSER
18-03-12, 19:33
Μια πολύ πρόσφατη φώτο απο τη διοργάνωση του NPC τον Μάρτη 2012. Και οι δυο γνώριμοι σε μας :)

42110

grtech
18-03-12, 19:58
:clap::clap::clap::clap:
Αυτή η φώτο και οι παραπάνω δείχνουν πώς όταν κάποιος αγαπάει πραγματικά αυτό που κάνει δεν σταματά να ασχολείται και να ενδιαφέρετε με όποιο τρόπο μπορεί.
Πολλά μπράβο.

Διακογιαννης Γιαννης
18-03-12, 21:23
Μπραβο φιλε Νασσερ.Ωραια εκπληξη.

sifounas1
22-03-12, 20:47
πολυ καλο φωτογραφικο υλικο και πολυ καλος αθλητης ......δεν τον ηξερα αλλα τον γνωρισα αρκετα καλα απο το αφιερωμα αυτο

ελμερ
22-03-12, 23:29
ωραια φωτο nasser....:thumbup::thumbup::welcome:

dpapan
27-03-12, 12:44
Παιδιά μπράβο σε όλους. Δεν φανταζόμουν ότι ένα ποστ θα έπαιρνε τέτοια τροπή. Μάθαμε απίστευτα πράγματα... Άκου εκεί να κατέβει σε αγώνες χωρίς προπόνηση και να βγει δεύτερος.

Ευχαριστούμε και για τα βιντεάκια...ιδιαίτερα με τον Μουστάκα έχει πολύ γέλιο

NASSER
28-03-12, 00:18
Σήμερα κατόπιν ενημέρωσης από τον ίδιο τον Γιάννη Κωστογλάκη, ετοιμάζεται να κάνει casting για μια ταινία εν ονόματι Pain and Gain.
Αυτόγια μερικούς μπορεί να μην σημαίνει τίποτα και για άλλους να σημαίνει πολλά :)
Προσωπικά με εντυπωσιάζει η συνεχόμενη όρεξη του για δράση!

TRIANTAFYLLOU
28-03-12, 00:39
Σήμερα κατόπιν ενημέρωσης από τον ίδιο τον Γιάννη Κωστογλάκη, ετοιμάζεται να κάνει casting για μια ταινία εν ονόματι Pain and Gain.
Αυτόγια μερικούς μπορεί να μην σημαίνει τίποτα και για άλλους να σημαίνει πολλά :)
Προσωπικά με εντυπωσιάζει η συνεχόμενη όρεξη του για δράση!

μακάρι να επιλεγεί και να τον δούμε στον κινηματογράφο , παραμένει μορφή ο κωστογλάκης ακόμα και σήμερα:clap::clap::clap::thumbup::thumbup:

sTeLaKoS
04-04-12, 20:32
2 πολύ πρόσφατες φωτογραφίες του κ. Κωστογλάκη, όπως φαίνεται γυμνάζεται εντατικά. :thumbup:
Η δεύτερη είναι από το κάστινγ που ανέφερε ο Νάσσερ μερικά ποστ πιο πάνω.

42773

42774

Polyneikos
04-04-12, 21:15
Στελιο και Νασσερ ευχαριστουμε που μας ενημερώνεται για τον Γιαννη Κωστογλακη.
Όπως φαίνεται,η σπίθα του bodybuilding ειναι ακομα ζωντανή μεσα του και με πολυ καλα αποτελέσματα μαλιστα.Respect :clap:

goldenera
07-04-12, 16:48
'Aλλη μια τρανή απόδειξη ότι όποια πέτρα κι αν σηκώσεις Έλληνα θα βρεις! Ούτε εγώ γνώριζα τον Γιάννη Κωστογλάκη:unsure: 'Αλλα βλέποντας εδώ το αφιέρωμα....έπαθα πλάκα! Τρομερή διάπλαση, επιβλητική παρουσία, ένας σύγχρονος Σαμψών! Προσωπικά μου θύμησε τους πρωτοστάτες του ΒΒ στην Αμερική όπως τον Reg Park τον Clancy Ross, τον Jack Delinger, τον Bill Pearl. Ογκώδη κορμιά και ταυτόχρονα δυνατά! Πολλά συγχαριτήρια στο site και τους υπευθύνους οι οποίοι εντόπισαν τον Έλληνα πρωταθλητή και κατάφεραν να του πάρουν και συνέντευξη! ΠΛησιάζει ο αγώνας που θα γίνει στην Αυστραλία? Θα πάρει μέρος τελικά? Λέτε να συναντηθούν και με το Μιχάλη Κεφαλιανό? Ωραία θα ήταν να βλέπαμε μια φωτό με τους 2 γίγαντες του Ελληνικού ΒΒ!

aqua_bill
08-04-12, 17:08
o Κοστολγλακης έχει δικη του σειρά με συμπληρώματα?


42872

Polyneikos
08-04-12, 19:04
Aπ΄οτι γνωρίζω πρωωθούσε μια εταιρια με συμπληρωματα (Boresha),ως συνεργατης,πιθανον να εχουν χρησιμοποιήσει την φωτο του....

Apollonas
15-04-12, 23:42
Βρήκα τυχαία αυτή τη φωτογραφία του Γιάννη Κωστογλάκη φετινή 2012...!! Ο άνθρωπος είναι από άλλη διάσταση...!! 43282

Polyneikos
16-04-12, 18:20
Ο Κωστογλάκης σε ηλικία 66 ετων συνεχίζει να μας εκπλήσσει με το παθος του για την προπονηση με τα βαρη...Οτι και να λέμε,πλεον ειναι λίγο....
Δυο φωτογραφίες του,στο casting για την ταινια "Pain and Gain"....

43290

Με την φίλη του Stacey


43291


35 χρόνια πριν.....Σε μια φωτογραφηση για ενα αρθρο προπόνησης,στο γυμναστήριό του,Ζηνωνος και Κεραμεικου...
Νομίζω ότι το ξανθό μαλλί και η γενειάδα ήταν το σημα κατατεθεν επιβλητικότητας του Κωστογλάκη ....



43292


43293


43294



43298

Eπίσης στο γυμναστηριο του ....

43295



43296

Διαφημίζωντας ενα όργανο της εποχής με ελατηρια .....

43297

aqua_bill
16-04-12, 20:42
ετοιμάζεται για αγώνα μεσα στο 2012:thumbup:

ελμερ
16-04-12, 20:50
φοβερος ο Κωστογλακης....μια ζωη body building...του βγαζω το καπελο.....:welcome::wave::welcome:

vaggan
18-04-12, 12:40
http://www.youtube.com/watch?v=H_3L_Uvuino&feature=player_embedded

Dreiko
18-04-12, 14:10
ωραιο το βιντεο-αφιερωμα...:clap::clap:
και με φωτογραφιες του φορουμ...:thumbup:

RAMBO
08-06-12, 21:53
Σχετικα με την προετημασια του για των αγωνα στα master υπαρχει καμοια φωτοφραφια?

sTeLaKoS
12-06-12, 21:10
Δεν έχω δει κάποια πρόσφατη φωτογραφία, όμως αν έχω καταλάβει καλά είναι στις 30 Ιουνίου και πρόκειται για το
NPC Body Building Competition, που θα γίνει στο West Palm Beach της Florida.
Έχει γίνει δημοσίευση ενός αφιερώματος-άρθρου που θα μπει σε πανό, σε κάποιο περίπτερο ίσως σε εκείνο τον αγώνα και μιλά για την ιστορία του κ. Κωστογλάκη στο άθλημα. Υπάρχει και μια αναφορά στο :bodybuildinggr: :thumbup:

48557

sTeLaKoS
25-06-12, 10:30
2 ακόμη φωτογραφίες του κ. Κωστογλάκη, από το come back που ετοιμάζει, μετά από πολλά χρόνια αποχής από αγώνες.

50237

morgoth
25-06-12, 10:37
πολύ καλος.

morbit_killer
25-06-12, 13:00
Βρήκα τυχαία αυτή τη φωτογραφία του Γιάννη Κωστογλάκη φετινή 2012...!! Ο άνθρωπος είναι από άλλη διάσταση...!! 43282

Από ότι βλέπω είναι σε άριστη φυσική κατάσταση , καλή μυϊκή πυκνότητα έχει ανάγει το μποντιμπίλτινγκ σε τρόπο ζωής :thumbup::thumbup:

Polyneikos
27-06-12, 11:49
Σε αυτον τον αγώνα θα παίξει ο Γιαννης Κωστογλακης , ΝPC WEST PALM BEACH

50401

sTeLaKoS
01-07-12, 15:38
O Γιάννης Κωστογλάκης κέρδισε τη 3η θέση στη κατηγορία 60 ετών και άνω. Πολλά συγχαρητήρια, μεγάλος άθλος 30 χρόνια μετά! :clap::clap:

Μια πρώτη φωτογραφία, ελπίζω σύντομα να έχουμε κι άλλες.

50658

NASSER
01-07-12, 15:40
Τι να λέμε τώρα...!!!! :clap::clap::clap::bowdown::bowdown::bowdown:

Διακογιαννης Γιαννης
01-07-12, 23:17
Καποιος σοφος ,ειπε καποτε:Οποιος δεν πιστευει στα ονειρα,δεν ειναι ρεαλιστης.

sTeLaKoS
01-07-12, 23:46
Αξιοσημείωτη η συμμετοχή 5 αθλητών στη κατηγορία άνω των 60! :clap::clap:

sTeLaKoS
02-07-12, 21:38
Μερικές φωτογραφίες ακόμη.

50700

50701

50702

50703

50704

50705


:clap::clap::clap:

Polyneikos
02-07-12, 21:44
Μπράβο στον Γιάννη Κωστογλάκη για την συμμετοχή του,μετά από 31 χρόνια που ήταν η τελευταία του!
(Νομίζω ότι ήταν στο Παγκόσμιο στο Καϊρο το 1981)
Και φυσικά θα πρεπει να αναφερουμε ότι ο πρωτος του αγώνας ήταν πριν από 46 χρόνια !!
Aυτο θα πεί να εχεις αγαπήσει το bodybuilding .RESPECT:clap:

ελμερ
02-07-12, 21:53
Ενα μεγαλο μπραβο απο εμενα στον Γιαννη Κωστογλακη .....:bowdown::bowdown::welcome:

ελμερ
02-07-12, 22:37
Μιλησα με τον Γιαννη Κωστογλακη στο fb και μου ειπε να μεταφερω καποια λογια στο forum για τον τελευταιο αγωνα...τα γραφω copy-paste στα Αγγλικα οπως τα εγραψε και καποιος που ξερει καλα Αγγλικα ας κανει τη μεταφραση μην αλλαξω εγω κατα λαθος το νοημα....

THe NPC competition was very rewarding for me as well as motivational. I am so happy to be back to bodybuilding. It is not that easy of man my age to compete with minor disabilities with my back injury from long ago. It brought back so many memories from the old days. I am heading to the Southern States which is a National competition July 14th. I know I am not fully prepared for it, but I will be doing more competitions as I get better. I was encouraged to do this show so I am taking the advice of a well trusted source to just go and get involved. Hopefully this will bring more recognition to this industry with my past training and motivate others in my age category to reach for the stars. :welcome::welcome:

Διακογιαννης Γιαννης
02-07-12, 23:46
Μετα την ιστορικη επιτυχια που ειχε το bodybuilding.gr με την εντοπιση του Γιαννη Κωστογλακη ,ηλθε και η τωρινη επιτυχια του ,για να δωσει μια διασταση στο ολο θεμα ,εντελως μυθικη,εως και κινηματογραφικη θα ελεγα.

Muscleboss
03-07-12, 05:05
Απίστευτη η συμμετοχή του Κωσταογλάκη σε αγώνες μετά από τόσα χρόνια! Πραγματικά μυθική διάσταση :clap::clap:


Καποιος σοφος ,ειπε καποτε:Οποιος δεν πιστευει στα ονειρα,δεν ειναι ρεαλιστης.

Έτσι ακριβώς αγαπητέ μου Γιάννη :toast:

Dreiko
03-07-12, 14:41
THe NPC competition was very rewarding for me as well as motivational. I am so happy to be back to bodybuilding. It is not that easy of man my age to compete with minor disabilities with my back injury from long ago. It brought back so many memories from the old days. I am heading to the Southern States which is a National competition July 14th. I know I am not fully prepared for it, but I will be doing more competitions as I get better. I was encouraged to do this show so I am taking the advice of a well trusted source to just go and get involved. Hopefully this will bring more recognition to this industry with my past training and motivate others in my age category to reach for the stars


Ο αγώνας του NPC μου έδωσε κίνητρο και επιβράβευση.Είμαι τόσο χαρούμενος που επιστρέφω στο bodybuilding.
Δεν είναι τόσο εύκολο για έναν άντρα της ηλικίας μου να αγωνιστεί,πόσο μάλλον,με αυτά τα μικροπροβλήματα τραυματισμών στην οσφυική χώρα,που εχω αποκομίσει εδω και καιρό.
Έφερε πίσω τόσες πολλές αναμνήσεις από τον παλιό καιρό.
Κατευθύνομαι προς τις Νότιες Πολιτείες οπου διεξάγεται ένας Εθνικός αγώνας στις 14 Ιουλίου.
Ξέρω ότι δεν είμαι απόλυτα προετοιμασμένος για αυτό, αλλά θα διαγωνίζομαι σε περισσότερους διαγωνισμούς καθώς γίνομαι καλύτερα.
Με παρότρυναν να αγωνιστώ,έτσι ακολουθώ τη συμβουλή μιας πολυ αξιόπιστης πηγής να πάω και να συμμετάσχω.
Ας ελπίσουμε ότι αυτό θα φέρει περισσότερη αναγνώριση στο τομέα αυτό,και με την προπόνηση του παρελθόντος μου,και να παρακινήσει και άλλους στην κατηγορία της ηλικίας μου να φτάσουν τα αστέρια (να πραγματοποιήσουν το όνειρό τους).

ελμερ
03-07-12, 15:15
Μερικα απ οσα ειπαμε χτες με τον Γιαννη Κωστογλακη στο fb...του ειπα πως αποτελει ειδωλο για πολλα ατομα απ το forum (εγω ειμαι ενας απ αυτους ;) )και ειπε πως ειναι πολυ χαρουμενος γι αυτο....του ειπα ακομη πως ειναι θρυλος για την πορεια του στο αθλημα.....ειπε πως θα ανατηλει ξανα αλλα θα του παρει λιγο χρονο παραπανω αυτη τη φορα....του εδειξα τη σελιδα αυτη που ειναι αφιερωμενη σε κεινον και χαρηκε πολυ...ακομα μου ειπε πως ειχε πιασει μια φωτια σπτι του κι ετσι εχασε ολα τα σημαντικα εγγραφα στοιχεια της καριερας του....μου ειπε πολλες φορες ευχαριστω και σε ολους του θαυμαστες του και του ειπα να βοηθησω να κανει εναν λογαριασμο στο forum μας να μπορει να βλεπει φωτος και να μαθαινουμε νεα του.....ειναι υπεροχος ανθρωπος και ταπεινος με φοβερη αισθηση του χιουμορ.....(ζητω συγγνωμη αν σας κουρασα) :welcome::welcome:

goldenera
03-07-12, 16:39
Πολλά μπράβο στον Κο Κωστογλάκη για την νέα του προσπάθεια που αποτελεί πιστεύω μεγάλη έμπνευση και ανεβάζει το ηθικό μας και ως Έλληνες:clap: Μεγάλο ευχαριστώ στον Έλμερ για τις φωτό και τις πολύτιμες πληροφορίες, και επίσης στον Dreiko για τη μετάφραση του κειμένου:clap: Μεγάλη επιτυχία της ιστοσελίδας Bodybuilding.gr:clap:

RAMBO
05-07-12, 01:34
Και μονο που σταθηκε σε αυτη την ηλικια και σε αυτη την φορμα πανω στην σκηνη πολλα συνχαρητηρια:clap::clap::clap:

Ioannis Kostoglakis
05-07-12, 05:52
Hello to all the fans here at bodybuilding.gr - I am Stacey, Ioannis girlfriend, Ioannis has asked me to post something here for him to everyone. I am sorry I do not speak or write Greek, so I hope everyone can understand what I am typing in English! These are his words as I am translating it here!

Ioannis: I would like to thank everyone here that has posted comments. I can't express my gratitude enough that you all have made me feel so special. After being out of the race so long, it truly was so rewarding for me to get back into bodybuilding again. I'm so humble and so appreciative that everyone supports me and because of the fan base, it helped motivate me even more to come back to this sport.

I didn't even know this website existed until a few months ago. I am honored to be part of the bodybuilding.gr now as an account was just created for me today! With that, I was anxious to address everyone. I will be competing again in 2 weeks in the Southern States competition July 14th. I am training hard once again as best as I can for a man 65 years of age. My stamina is not what it use to be, but I truly don't feel my age. I am hoping to come back to Greece in the very near future and would be honored to meet everyone personally. I am so grateful for everyone's kind words and wonderful support you give. It has truly inspired me. "Your never to old to accomplish your Dreams" and Bodybuilding is my life... I love this sport and will continue to build until there comes a day I can no longer do it anymore. But with my determination and will, I don't see this happening for a long while.

So again, I thank all of you from the bottom of my heart so very much! I will try to come here more often and keep you all updated as much as possible. Also for more information about me, you can go to my facebook page at: http://www.facebook.com/ioannis.kostoglakis. Thank you all very much and God Bless!

50894

Διακογιαννης Γιαννης
05-07-12, 10:43
Αγαπητε Γιαννη Κωστογλακη ,εισαι μεγαλος αθλητης και σπουδαια προσωπικοτητα.Για αυτο σου αξιζουν και πολλα αθλητικα επαθλα, αλλα και η πανεμορφη Κυρια που εχεις διπλα σου.
Dear Ioannis Kostoglakis,you are a great athlete and a serious personality.Because of these, you deserve many athletic trophies ,and the beautiful Lady that stands next to you.

goldenera
05-07-12, 12:42
Πολύ σπουδαία επιτυχία και πολύ μεγάλη χαρά και τιμή, η προσθήκη του Κου Κωστογλάκη ως μέλος στην παρέα μας! Καλή προετοιμασία και καλή επιτυχία στον επόμενο αγώνα!

Dreiko
05-07-12, 14:16
Hello to all the fans here at bodybuilding.gr - I am Stacey, Ioannis girlfriend, Ioannis has asked me to post something here for him to everyone. I am sorry I do not speak or write Greek, so I hope everyone can understand what I am typing in English! These are his words as I am translating it here!

Ioannis: I would like to thank everyone here that has posted comments. I can't express my gratitude enough that you all have made me feel so special. After being out of the race so long, it truly was so rewarding for me to get back into bodybuilding again. I'm so humble and so appreciative that everyone supports me and because of the fan base, it helped motivate me even more to come back to this sport.

I didn't even know this website existed until a few months ago. I am honored to be part of the bodybuilding.gr now as an account was just created for me today! With that, I was anxious to address everyone. I will be competing again in 2 weeks in the Southern States competition July 14th. I am training hard once again as best as I can for a man 65 years of age. My stamina is not what it use to be, but I truly don't feel my age. I am hoping to come back to Greece in the very near future and would be honored to meet everyone personally. I am so grateful for everyone's kind words and wonderful support you give. It has truly inspired me. "Your never to old to accomplish your Dreams" and Bodybuilding is my life... I love this sport and will continue to build until there comes a day I can no longer do it anymore. But with my determination and will, I don't see this happening for a long while.

So again, I thank all of you from the bottom of my heart so very much! I will try to come here more often and keep you all updated as much as possible. Also for more information about me, you can go to my facebook page at: http://www.facebook.com/ioannis.kostoglakis. Thank you all very much and God Bless!


Χαιρετώ όλους τους θαυμαστές εδώ στο bodybuilding.gr - είμαι η Stacey, η κοπέλα του Γιάννη , ο Γιάννης μου ζήτησε να δημοσιεύσω κάτι εδώ γι 'αυτόν προς όλους. Λυπάμαι που δε μιλάω ή γράφω Ελληνικά, έτσι ελπίζω ότι ο καθένας να μπορέσει να καταλάβει τι έχω πληκτρολογήσει στα αγγλικά! Αυτά είναι τα λόγια του, όπως εγώ το μεταφράζω εδώ!

Γιάννης: Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους εδώ που έχουν αναρτήσει τα σχόλιά τους. Δεν μπορώ να εκφράσω την ευγνωμοσύνη μου για το γεγονός ότι όλοι σας με έχετε κάνει να νιώσω τόσο ξεχωριστός.Έχοντας μείνει εκτός αγωνιτικής δράσης για τόσο πολύ καιρό, πραγματικά ήταν μια επιβράβευση για μένα να γυρίσω πάλι στο bodybuilding. Είμαι τόσο ταπεινός και τόσο ευγνώμων,που ολοι με υποστήριξαν,και οι θαυμαστές μου μου έδωσαν ένα παραπάνω κίνητρο να επανέλθω σε αυτό το άθλημα.

Δεν ήξερα καν οτι αυτή η ιστοσελίδα υπήρχε μέχρι πριν μερικούς μήνες. Είναι τιμή μου να είμαι μέρος του bodybuilding.gr τώρα,καθώς δημιουργήθηκε ένας λογαριασμός μου σήμερα.Ανυπομονούσα να απευθυνθώ σε όλους σας!Θα αγωνιστώ και πάλι σε 2 εβδομάδες στο διαγωνισμό Νότιες Πολιτείες στις 14 Ιουλίου.Προπονούμαι σκληρά,για άλλη μια φορά,τουλάχιστον όσο καλύτερα μπορώ για έναν άνδρα 65 ετών.Η αντοχή μου δεν είναι πια αυτή που ήταν , αλλά εγώ πραγματικά δεν αισθάνομαι την ηλικία μου. Ελπίζω να επιστρέψω στην Ελλάδα στο προσεχές μέλλον και θα είναι τιμή μου να σας συναντήσω όλους προσωπικά. Είμαι τόσο ευγνώμων για τα καλά λόγια όλων και την υπέροχη υποστήριξη που δείχνουν.Πραγματικά με ενέπνευσε. "Δεν είσαι ποτέ αρκετά ηλικιωμένος για να πραγματοποιήσεις τα όνειρά σου" και το bodybuilding είναι η ζωή μου...Λατρεύω αυτό το άθλημα και θα συνεχίσω να αναπτύσσομαι μέχρι να έρθει μια μέρα που δε θα μπορώ να το κάνω πια. Αλλά με την αποφασιστικότητά μου και τη θέλησή μου, δεν το βλέπω να συμβαίνει αυτό για πολύ καιρό ακόμα.

Έτσι και πάλι, θέλω να ευχαριστήσω όλους εσάς από τα βάθη της καρδιάς μου τόσο πολύ! Θα προσπαθήσω να σας επισκέπτομαι εδω πιο συχνά και να σας κρατώ όσο το δυνατόν περισσότερο ενήμερους.Επίσης, για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με μένα, μπορείτε να πάτε στη σελίδα μου στο Facebook στη διεύθυνση: http://www.facebook.com/ioannis.kostoglakis . Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ και ο Θεός να ευλογεί!

Polyneikos
06-07-12, 21:16
We are very proud and honored to have member in our site,:bodybuildinggr:,Mr Ioanni Kostoglaki!
We grow up , get inspired , and yet continue to admire him.
Now we are mature ,after so many years and Kostoglakis remained young ,in his heart and soul and his body and spirit still hungry for bodybuilding!!
That's great !! :clap::thumbup::clap:

Eιναι τιμή μας και ειμαστε περηφανοι να εχουμε μελος μας ,στο :bodybuildinggr:, τον Γιαννη Κωστογλάκη !
Μεγαλωσαμε ,εμπνευστήκαμε από εκεινον και ακομα τον θαυμαζουμε .
Τωρα ενώ πλεον είμαστε ώριμοι ,μετά από τόσα χρόνια,ο Γιαννης Κωστογλάκης παρεμεινε νεος στην καρδία και στην ψυχή και το σώμα του και το πνεύμα του είναι ακόμα διψασμενο για bodybuilding! Eιναι σπουδαίο !
(Συγχωρέστε με για τον ενθουσιασμό μου αλλα προσωπικά μεγάλωσα με τις ιστορίες και τις αφηγησεις μεγαλυτερων ,όσον αφορα τον Γιαννη Κωστογλακη και τον Σπύρο Μπουρναζο,οι οποίοι με ενεπνευσαν προσωπικα.)


50950

50951

ελμερ
16-07-12, 22:57
δημοσιευω φωτογραφιες με την αδεια του Κ.κωστογλακη απ τον τελαυταιο διαγωνισμο που πηρε μερος στο NPC Southern States που πηρε τη δευτερη θεση....:clap::clap:

Ηλαπ
16-07-12, 22:59
ελμερ τις φωτο ξεχασες :P

ελμερ
16-07-12, 23:02
5140651415514145141351412514115141051409514085140751416

ελμερ
16-07-12, 23:03
51417514185141951420

ελμερ
16-07-12, 23:06
5142151422514235142451425514265142751428

NASSER
16-07-12, 23:07
δημοσιευω φωτογραφιες με την αδεια του Κ.κωστογλακη απ τον τελαυταιο διαγωνισμο που πηρε μερος στο NPC Southern States που πηρε τη δευτερη θεση....:clap::clap:

Πολύ ευχάριστα νέα!!! :clap::clap::clap:
Άμα συνεχίσει να προετοιμάζεται, δεν αποκλείεται να είναι δικές του όλες οι πρώτες θέσεις στη κατηγορία του, καθώς φαίνεται βελτιωμένος σε σχέση με τον πρώτο αγώνα και με μεγάλες μάζες!

ελμερ
16-07-12, 23:10
Κανω copy-paste αυτα που μου ειπε και οποιος ξερει καλα Αγγλικα ας κανει μια μεταφραση....(η φιλη του η Στεισι τα εγραφε ) this show was a national qualifier called NPC Southern States at the war Memorial Auditorium. Aproximately 3,000 people attended. One of the biggest shows in Florida

This show motivated him to go to the Arnold Classic in March 2013 which he has now 6 months to train and get ready for. He is very excited and honored to do this show as he had no thoughts on doing this show until many people asked him to attend. So he is preparing extra hard for this hoping to see his old friend Arnold Schwartzenager.

goldenera
16-07-12, 23:21
Πολύ όμορφες οι φωτό:clap: Ειδικά αυτές με τον 8 φορές Μρ.Ο Lee Haney:thumbup::clap::thumbup::clap:

Ηλαπ
16-07-12, 23:30
Κανω copy-paste αυτα που μου ειπε και οποιος ξερει καλα Αγγλικα ας κανει μια μεταφραση....(η φιλη του η Στεισι τα εγραφε ) this show was a national qualifier called NPC Southern States at the war Memorial Auditorium. Aproximately 3,000 people attended. One of the biggest shows in Florida

This show motivated him to go to the Arnold Classic in March 2013 which he has now 6 months to train and get ready for. He is very excited and honored to do this show as he had no thoughts on doing this show until many people asked him to attend. So he is preparing extra hard for this hoping to see his old friend Arnold Schwartzenager.

Αυτο το σοου ηταν ενας εθνικος προκριματικος στο war Memorial Auditorium (αμφιθετρο στην μνημη του πολεμου σε ελευθερη μεταφραση).Περιπου 3000 ατομα παρευρευθηκαν.Το οποιο ειναι ενα απο τα μεγαλυτερο σοου στην φλοριντα.
Αυτο το σοου του εδωσε ενα κινηττο για να παει στο Arnold Classic τον μαιο του 2013 για το οποιο εχει 6 μηνες να προπονηθει και να προετημαστει...Ειναι πλ ενθουσιασμενος αλλα και νιωθει μεγααλη τιμη, που θα παρεβρεθει σε ενα σοου που ποτε δν το ειχε σκεφτει να το κανει,μεχρι οπου πολλοι ανθρωποι του ζητησαν να παρευρεθει.. Γι αυτο τον λογο προετοιμαζεται ιδιετερως σκληρα, ελπιζοντας να δει και τον παλιο του τον φιλο τον Αρνολντ Σβαρτσενεγκερ...

Dreiko
16-07-12, 23:31
this show was a national qualifier called NPC Southern States at the war Memorial Auditorium. Aproximately 3,000 people attended. One of the biggest shows in Florida

This show motivated him to go to the Arnold Classic in March 2013 which he has now 6 months to train and get ready for. He is very excited and honored to do this show as he had no thoughts on doing this show until many people asked him to attend. So he is preparing extra hard for this hoping to see his old friend Arnold Schwartzenager.


Aυτος ήταν ένας εθνικός,προκριματικός αγώνας,που ονομάζεται NPC Νότιες Πολιτείες,και διεξήχθει στην Αίθουσα Μνήμης του Πολέμου.Όπου παρευρέθησαν περίπου 3.000 άτομα.Ήταν ενα απο τα μεγαλύτερα shows της Florida.

Aυτός ο αγώνας του έδωσε κίνητρο για να αγωνιστεί στο Arnold Classic,το Μάρτιο του '13,έχοντας 6 μήνες μπροστάτου για να προετοιμαστεί.Είναι πολύ ενθουσιασμένος και νοιώθει μεγάλη τιμή που αγωνίστηκε σε αυτον τον αγώνα,καθώς δεν είχε σκοπο να κατέβει μέχρι που του ζητήθηκε απο πολύ κόσμο.Έτσι προετοιμάζεται πολύ σκληρά,ελπίζοντας να δεί πάλι τον παλιό του φίλο Arnold Schwartzenager.

Διακογιαννης Γιαννης
17-07-12, 00:14
Το ολο γεγονος ειναι απλα απιστευτο.Σιγουρα θα προσεξατε και εσεις ποσο μεγαλος γινεται ο θωρακικος κλωβος του Γιαννη, οταν εισπνεει.Ποιος ξερει τι αλλες εκπληξεις μας ετοιμαζει.Αν το προβλημα με τη μεση του εχει θεραπευθει ,τοτε θα ειναι πολυ καλυτερος το 2013.

TRIANTAFYLLOU
17-07-12, 17:33
εδω έχω να πώ πώς τρώγοντας έρχετε η όρεξη και ο Γιάννης εφόσον έκανε το καμ μπάκ , τωρα πορώθηκε περισσότερο και με μεγαλύτερη όρεξη και χρόνο να προετοιμαστεί θα εμφανηστεί ακόμη καλύτερος .

του ευχόμαστε να είναι γερός και πάντα επιτυχίες και να μας κάνει περήφανους :clap::clap:

sTeLaKoS
19-07-12, 00:08
Aυτος ήταν ένας εθνικός,προκριματικός αγώνας,που ονομάζεται NPC Νότιες Πολιτείες,και διεξήχθει στην Αίθουσα Μνήμης του Πολέμου.Όπου παρευρέθησαν περίπου 3.000 άτομα.Ήταν ενα απο τα μεγαλύτερα shows της Florida.

Aυτός ο αγώνας του έδωσε κίνητρο για να αγωνιστεί στο Arnold Classic,το Μάρτιο του '13,έχοντας 6 μήνες μπροστάτου για να προετοιμαστεί.Είναι πολύ ενθουσιασμένος και νοιώθει μεγάλη τιμή που αγωνίστηκε σε αυτον τον αγώνα,καθώς δεν είχε σκοπο να κατέβει μέχρι που του ζητήθηκε απο πολύ κόσμο.Έτσι προετοιμάζεται πολύ σκληρά,ελπίζοντας να δεί πάλι τον παλιό του φίλο Arnold Schwartzenager.


Το ατομικό του Γιάννη Κωστογλάκη από τον παραπάνω αγώνα.


http://www.youtube.com/watch?v=ZCMvnjckmO0&feature=youtu.be

Polyneikos
25-07-12, 10:15
Φίλοι μου, αυτή τη φωτό του Γιάννη του Κωστογλάκη, την έχετε δει;;; Σηκώνει με το ένα χέρι τον Κώστα το Βουτσά, αν διακρίνω καλά, υπό το .. άγρυπνο βλέμμα του Ντίνου του Ηλιόπουλου..!
Προσωπικά, δεν την είχα δει ποτέ... Πολύ πρόσφατα την έλαβα .... υπερατλαντικά... :)

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=33024&d=1319145571




Aυτη η φωτογραφία ,όπως εχει γραφτεί ήδη,είναι από μια ταινία της δεκαετίας του 80, ο Κώτσος έξω από το Νατο (1981) με τον Κωστα Βουτσα και τον Ντινο Ηλιόπουλο.
Σε αυτη την σκηνη διακρίνεται και ο Κωστογλακης και ο Δημητρης Καρυστινος,δυνατός παλαιστής και αυτος της εποχής,όπου φορωντας φουστανέλες τα κανουν γης μαδιάμ !

Αυτο ειναι το βίντεο :



http://www.youtube.com/watch?v=ZDEHa2DobZc&feature=youtu.be

gym
25-07-12, 10:43
Aπιστευτο υλικο!:bowdown::bowdown: Μεγαλειο αυτος ο ανθρωπος!:clap::clap:

SomatoDomiki
14-08-12, 12:27
Hello to all the fans here at bodybuilding.gr - I am Stacey, Ioannis girlfriend, Ioannis has asked me to post something here for him to everyone. I am sorry I do not speak or write Greek, so I hope everyone can understand what I am typing in English! These are his words as I am translating it here!

Ioannis: I would like to thank everyone here that has posted comments. I can't express my gratitude enough that you all have made me feel so special. After being out of the race so long, it truly was so rewarding for me to get back into bodybuilding again. I'm so humble and so appreciative that everyone supports me and because of the fan base, it helped motivate me even more to come back to this sport.

I didn't even know this website existed until a few months ago. I am honored to be part of the bodybuilding.gr now as an account was just created for me today! With that, I was anxious to address everyone. I will be competing again in 2 weeks in the Southern States competition July 14th. I am training hard once again as best as I can for a man 65 years of age. My stamina is not what it use to be, but I truly don't feel my age. I am hoping to come back to Greece in the very near future and would be honored to meet everyone personally. I am so grateful for everyone's kind words and wonderful support you give. It has truly inspired me. "Your never to old to accomplish your Dreams" and Bodybuilding is my life... I love this sport and will continue to build until there comes a day I can no longer do it anymore. But with my determination and will, I don't see this happening for a long while.

So again, I thank all of you from the bottom of my heart so very much! I will try to come here more often and keep you all updated as much as possible. Also for more information about me, you can go to my facebook page at: http://www.facebook.com/ioannis.kostoglakis. Thank you all very much and God Bless!

50894



Αγαπητέ δάσκαλε Γιάννη Κωστογλάκη
Πριν 30 περίπου χρόνια είχες ξεπεράσει κατά πολύ τα ελληνικά όρια και είσουν πηγή έμπνευσης
Μετά από 30 περίπου χρόνια εκτός ελληνικών ορίων γίνεσαι και πάλι πηγή έμπνευσης για όλους εμάς που μέσα σ'αυτά τα χρόνια ο καθένας για τους δικούς του λόγους "κοιμηθήκαμε"
Επικοινώνησα με ορισμένους από τους τότε μαθητές σου και τους είπα τα καλά νέα σου. Χαρήκαμε και θυμηθήκαμε στιγμές από εκείνα τα όμορφα χρόνια
Σου ευχόμαστε υγεία,ευημερία και καλές προπονήσεις

goldenera
07-09-12, 13:41
5314253143531445314553146

Polyneikos
07-09-12, 14:01
Όπως υπολογίζω τα κιλά πανω στην μπάρα ειναι 240 :green:

Ωραίες φωτογραφίες,θα ανταποδώσω σύντομα :clap::clap:

Ioannis Kostoglakis
15-11-12, 21:33
Hello everyone I would just like to let you know that once again i will be competing on November 17th in West Palm Beach for the 2012 NPC Florida Gold Cup. I will be competing in 60 and over. please keep me in your prayers as i hope for the best. I am pumped up and ready to win this and take it home in greece's honor. I took 2nd place and my hope is to take 1st place this year.

57169
57168
57169

Dreiko
15-11-12, 21:38
Hello everyone I would just like to let you know that once again i will be competing on November 17th in West Palm Beach for the 2012 NPC Florida Gold Cup. I will be competing in 60 and over. please keep me in your prayers as i hope for the best. I am pumped up and ready to win this and take it home in greece's honor. I took 2nd place and my hope is to take 1st place this year.





Γειά σε όλους,θα ήθελα απλά να σας ενημερώσω πως θα αγωνιστώ για άλλη μία φορά στις 17 Νοεμβρίου στο West Palm Beach για το 2012 NPC Florida Gold Cup.Θα συμμετέχω στην κατηγορία άνω των 60.Προσευχηθήτε για μένα,ελπίζοντας για το καλύτερο.Είμαι "φτιαγμένος" και έτοιμος να πάρω τη νίκη για την τιμή της Ελλάδας.Έχω καταλάβει τη 2η θέση και ελπίζω για τη πρώτη φέτος.

Dreiko
15-11-12, 21:42
Thank you very much for letting us know about your plans.
We are,all,keeping our fingers crossed for you and wish you the best!!!!:toast:

Polyneikos
15-11-12, 22:05
Τhat' great news !
We wish you all the best, keep iron Mr Kostoglakis :weights::weights:

Διακογιαννης Γιαννης
15-11-12, 23:06
We are expecting for photographs ,as soon as possible.
You have our best wishes

grtech
16-11-12, 01:28
My best wishes to you and your family.
With the help of God, one more vicory shall be yours.:clap::clap:


''ΤΟΙΣ ΤΟΛΜΩΣΙΝ Η ΤΥΧΗ ΞΥΜΦΟΡΟΣ ΕΣΤΙΝ'' Θουκυδίδης 460 - 395 Π.Χ. (https://en.wikipedia.org/wiki/Thucydides)

The Goddess of Fortune always is companion of the brave.:weights: Thoukydides 460 – c. 395 BC (https://en.wikipedia.org/wiki/Thucydides)

goldenera
16-11-12, 16:06
It's a great honor and pleasure for us, to read your message Mr.Kostoglakis. It's also very inspiring in those difficult times for Greece, that Greeks like you, prove to the outside world that we are capable of very important accomplishments!
Good luck, and God bless!

Polyneikos
08-12-12, 12:03
Το ελληνικό bodybuilding από το ξεκίνημα του ,εως τωρα !!
Κωστογλακης-Κεφαλιανος !:clap:

58564


58563

Διακογιαννης Γιαννης
08-12-12, 12:23
Επικη στιγμη.Ο Γιαννης ειναι ο πρωτοπορος που χαραξε το δρομο για ολους μας,και ο Μιχαλης ειναι το καλυτερο αποτελεσμα (αυτου του δρομου) που θα μπορουσαμε να φανταστουμε,παρ'ολο που οι συγκεκριμενοι αθλητες,δεν ειχαν συνεργαστει ποτε.

Fataoulas
08-12-12, 13:53
Το ελληνικό bodybuilding από το ξεκίνημα του ,εως τωρα !!
Κωστογλακης-Κεφαλιανος !:clap:


:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

Πολλα, αμετρητα και απειρα respect

goldenera
08-12-12, 18:55
Αν μη τί άλλο πολύ συγκινητική στιγμή.....σε φαντάστική κατάσταση ο Κος Κωστογλάκης:clap::clap:

mens sana
16-12-12, 22:43
Και εγω αναρωτιομουν που πηγαν καποια νηματα οπως του Κωστογλακη. Για καποιο λογο δεν μπορουσα να τα βρω. Πολυ συγκινητικο το καμ μπακ και μεγαλη εμπνευση. Η δε φωτογραφια Κωστογλακης/Κεφαλιανος ειναι απλα ιστορικη :bowdown:

Mr Kostoglakis you are a true inspiration to all of us! Belated congratulations on your epic come back! God bless you!

Polyneikos
05-03-15, 09:50
Μια ρετρό φωτογραφία του Γιάννη Κωστογλάκη !!

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=91162&stc=1

NASSER
05-03-15, 13:18
Βουνό...!!! Φανταστείτε να ξεκινούσε στις μέρες μας να ασχολείται με τα βάρη, σε συνδυασμό με την τεχνογνωσία του σήμερα.

Nive
05-03-15, 14:55
Ποιός μπορεί να ξεχάσει αυτό το απόσπασμα με τον αείμνηστο Σωτήρη Μουστάκα.


http://www.youtube.com/watch?v=9I5Nm-toWsg


Ο Κοστογλάκης πραγματικό βουνό...όντως με την τεχνογνωσία την σημερινή θα ήταν εξωπραγματικός με τέτοιο καλούπι.

Polyneikos
31-03-15, 09:08
Jusup Wilkosz, Reid Schindle (Canada) & Mike Mentzer, από το Παγκόσμιο της IFBB στο Μεξικό , το 1978. Νικητής ο Mentzer

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=92237&stc=1

Από τον ίδιο αγώνα, μια κακοτραβηγμένη φωτογραφία αλλα ιστορικής σημασίας , ο Γιάννης Κωστογλάκης (κατετάγη 13ος στην Heavyweight), με εναν Φινλανδό συναθλητή του, τον Jorma Raty.


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=92239&stc=1

Polyneikos
03-04-15, 20:09
Μερικες φωτογραφίες του Γιάννη Κωστογλάκη, από το θρυλικό σιδεράδικο της Ζήνωνος:bowdown::bowdown:

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=92309&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=92310&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=92311&stc=1

goldenera
04-04-15, 17:57
Πολύ μπροστά για την εποχή του ο άνθρωπος!

Muscleboss
04-04-15, 19:50
Τον βλέπουμε τώρα και εντυπωσιάζει, που έχουμε εικόνα από σώματα bodybuilding. Φανταστείτε πως τον έβλεπαν στην Αθήνα των 70's...

Polyneikos
16-12-15, 15:29
Μερικές φωτογραφιες του Γιάννη Κωστογλάκη, από τις εποχές του γυμναστηρίου στην Κεραμεικού, της πάλης αλλά και του bodybuilding.

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=100444&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=100443&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=100442&stc=1

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
16-12-15, 19:05
100448

Το 2015 στη Florida

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
28-01-16, 01:17
http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=101846&stc=1

Σήμερα τον γνώρισα,η φωνή του σαν να ακούς τον πατέρα του.Λεβεντόπαιδο

Polyneikos
30-01-16, 18:03
Παλικάρι ο Richard Kωστογλάκης, πρέπει να πλησιάζει τα 2 μετρα !

XPeterX
03-02-16, 00:07
Respect μεγάλο στους πρόδρομους του σιδερένιου αθλήματος στην Ελλάδα. Ό Κ. Κωστογλάκης όπως ειπώθηκε ήταν ταλέντο και είχε πολύ δυνατές βάσεις. Και από διατροφή όλοι οι παλιοί που ήταν κυρίως φτωχόπαιδα με κανένα σουβλάκι την βγάζανε άντε και κανένα ψητό. Είχαν όλοι φυσική δύναμη χωρίς ιδιαίτερα πράγματα ή επιστήμες τότε και δεν ήταν φλωρέτες όπως πολλοί σήμερα.Να τα βλέπουμε αυτά εμείς οι νεότεροι και να παίρνουμε παράδειγμα.

Χρήστος Τριανταφύλλου
13-02-16, 22:11
Πρεπει να ημουν 11-12 χρονων παιδακι σε ενα συνοικιακο σινεμα του Πειραια που ειχα παει με ενα ξαδελφακι μου να δω αγωνες κατς για πρωτη μου φορα.
Οταν ειδα εναν θηριωδη μυωδη ανθρωπο αναμεσα στους θεατες ,δεν μπορουσα να καταλαβω πως ειχε γινει ετσι. Φυσικα δεν ειχα ιδεα τοτε ουτε για βαρη ουτε για ΒΒing ουτε για τπτ σχετικο.
Μετα απο χρονια οταν εμαθα για τον Γιαννη Κωστογλακη ,θυμηθηκα οτι ηταν αυτος που ειχα δει τοτε στο σινεμα και :shock: ;).

Polyneikos
11-03-16, 23:47
Tωρινή φωτογραφία του Γιάννη Κωστογλάκη, με την γενειάδα να είναι σήμα κατατεθέν του για δεκαετίες!:bowdown:

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=103433&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=103434&stc=1

goldenera
16-03-16, 21:27
Άτλαντας!

Nive
17-03-16, 00:08
Τιτανας...:shock:

Polyneikos
20-03-16, 22:15
Συνάντησα σήμερα τον Richard Κωστογλάκη, γιο του Γιάννη.
Βγάλαμε μια φωτογραφία, μιλήσαμε και για τον πατέρα του, που μπορεί κάποια στιγμή όπως μου είπε να έρθει Ελλάδα.
Βαζω την φωτογραφία μιας και ο πατέρας του παρακολουθεί το τόπικ.


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=103722&stc=1