PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα φώτα σας!



NightCrawler
22-03-10, 22:07
Καλησπέρα παίδες!
Ακούστε πως έχει η κατάσταση...

Είμαι 25 ετών, 1,90 και 105 κιλά. Ασχολούμαι με πολεμικές τέχνες και μπάσκετ.
Μετά από μια περίοδο αποχής (4-5 μηνών) από κάθε είδους φυσική δραστηριότητα, λόγο τραυματισμού, αποφάσισα να επιστρέψω δρυμίτερος!
Και λέγοντας δρυμίτερος, εννοώ να εντάξω στο πρόγραμμά μου και κάποια συμπληρώματα για να κάνω την ζωή μου ευκολότερη και αποτελεσματικότερη σε συνδιασμό με το γυμναστήριο.

Δεν μπαίνω στην διαδικασία να αναφέρω πως ακολουθώ ισορροπημένη διατροφή, γιατί είναι αυτονόητο για όποιον αποφασίζει να λάβει συμπληρώματα.


Διάβασα κάποια πράγματα στο φόρουμ, όμως θέλω και την γνώμη σας, μιας και οι περισσότεροι έχετε ανάλογη εμπειρία.
Σκέφτομαι να πάρω κάποια whey πρωτεινη γράμμωσης, κρεατίνη και έναν λυποδιαλύτη (Mitotropin).
Αυτό που θέλω είναι να με βοηθήσετε όσον αφορά στην σειρά και περίοδο χρήσης των σκευασμάτων αυτών.

Η λογική λέει πως η ταυτόχρονη χρήση και των 3 δεν είναι ότι το καλύτερο.

Αυτό που θέλω να πετύχω κυρίως, είναι να χάσω όσο το δυνατό περισσότερο λίπος (και πιστέψτε με, έχω αρκετό) και στη συνέχεια η γράμμωση κ ο όγκος.

Για όποιες διευκρινίσεις, στην διάθεσής σας!

giannis64
22-03-10, 22:27
Αν τηρείς τους κανόνες λήψεις ποσότητας πρωτεΐνης ανά κιλό σωματικού βάρους σου από τις τροφές, τότε η whey δεν σου είναι απαραίτητη. Αν όχι, είτε σε όγκο είσαι είτε σε γράμμωση μπορείς να την πάρεις. Την κρεατίνη μπορείς να την πάρεις και σε όγκο και σε γράμμωση, τα νερά που θα βάλεις θα τα χάσεις όταν την σταματήσεις. Τον λιποδιαλυτη θα τον πάρεις στην γράμμωση, και μάλιστα όταν κολλήσεις και μετά.

Άρα πρωτεΐνη με κρεατίνη παίρνεις μαζί. Όταν σταματήσεις την κρεατίνη και συνεχίζεις την γράμμωση και εφόσον έχεις κολλήσει συνεχίζεις με πρωτεΐνη και λιποδιαλυτη.

NightCrawler
22-03-10, 23:22
Thx John!