PDA

Επιστροφή στο Forum : Δώστε τα φώτα σας και για τη δική μου διατροφή......



theodore_tsi
12-02-07, 15:27
Έχουμε και λέμε. 1.70, 75 κιλά, 82 cm μέση (32 inches)

http://img149.imageshack.us/img149/9767/diatrofijz2.jpg

Το γεύμα μετά το μεταπροπονητικό ρόφημα έρχεται με παραλλαγές.....κοτόπουλο/γαλοπούλα/φιλέτο/ψαρονέφρι/γαρίδες με ρύζι, μακαρόνια ή πατάτα ψητή.....Σχεδόν πάντα όμως παίζει το cottage cheese. A και κάποιες φορές κάποια σαλάτα πράσινη με μία κουταλιά ελαιόλαδο.

Εκ πρώτης αυτό που βλέπω και εγώ είναι τα μεγάλα ποσοστά πρωτεΐνης και τα χαμήλα ποσοστά σε υδατάνθρακες (συγκριτικά με τις ποσότητες που έχουν δοθεί εδώ μέσα ως συνιστώμενες.)

Η προπόνηση μου αποτελείται 4 φορές τη βδομάδα βάρη και μία ημέρα αεροβική.

Να τονίσω εδώ ότι είμαι σε περίοδο που προσέχω αρκετά για τα μέγιστα δυνατά αποτελέσματα μέχρι το καλοκαιράκι :wink: ..Δεν εννοώ δηλαδή περίοδο γράμμωσης.....Αυτή θα έρθει κατά τον Απρίλιο.

Υ.Γ: Θέλω να προσθέσω στη διατροφή μου συμπλήρωμα με σύμπλεγμα ωμέγα 3-6-9. Πότε είναι η καλύτερη ώρα μέσα στην ημέρα για να το καταναλώνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα όποια σχόλια/ συμβουλές.

asdf
12-02-07, 16:21
Δεν σε βλεπω να κανεις χρηση ρυζιου,σπαγγετι και γενικα πλουσιες πηγες υδατ/κα μιας και εισαι σε περιοδο ογκου... επισης πολυ κοτατζ δεν λεω καλο ειναι αλλα λιγο τσιμπημενη η τιμη του..σαλατα μονο το βραδυ γιατι ?? επισης προτεινω να αλαξεις τον τονο στο τελευταιο γευμα σου με κοτατζ και σε ολα γευματα που εχεις κοτατζ να τα αντικαταστισεις με αλλη πηγη πρωτεινης...επισης στο μεταπροπονιτικο γευμα σου το τυρι βγαλτο και βαλε υδατ/κα

gpol
12-02-07, 16:48
πρεπει να αυξησεις τους υδατανθρακες και το λιπος που προσλαμβανεις

Gasturb
12-02-07, 17:25
Υ.Γ: Θέλω να προσθέσω στη διατροφή μου συμπλήρωμα με σύμπλεγμα ωμέγα 3-6-9. Πότε είναι η καλύτερη ώρα μέσα στην ημέρα για να το καταναλώνω;.[/b]

Aν εννοείς fish oil κ flaseed oil - με το πρωϊνο κ μεσημεριανό απο 1 χάπι fish k με την πρωτεϊνη σου πριν κοιμιθεις 2 flaxseed.

Gt

Antonio
12-02-07, 17:45
Σε γενικές γραμμές πολύ καλή η διατροφή σου, σύμφωνα με αυτά που θέλεις να πετύχεις.
Κάποιες γενικές παρατηρήσεις-αλλαγές χωρίς να σημαίνει οτι αυτά που βλέπω δεν είναι σωστα.
1. Την πρωινή δόση της πρωτείνης αλλαξέ την με γάλα και 2-3 ασπράδια +1κρόκο αυγού. Αν μπορείς να γλιτώσεις κάτι από συμπλήρωμα και να το πάρεις από φυσική τροφή γιατί να μην το κάνεις? Μπορείς αυτή την δόση να την βάλεις κάπου που δεν μπορείς να έχεις κανονικό γεύμα (Στο δεκατιανό στην δουλεια ας πούμε...)
2.Την μπανάνα φάτην κατά της 10 για καλύτερη κατανομή τών υδατανθράκων. Αρκούν για πρωινό οι υδατάνθρακές της βρώμης.Επίσης φρούτα και γάλα είναι κακός συνδιασμός. Αρα να και ενας 2ο λόγος!! 8)
3.Στα 2 τελευταία γευματά σου βάλε περισσότερη "πρασινάδα" με ελαιόλαδο.

και 4. το σημαντικότερο
Στο 3ο γευμα σου, αυτό πρίν την προπόνηση, βάλε και μπόλικους σύνθετους υδατάνθρακες.

Καλή όρεξη!

Billy
12-02-07, 19:05
theodore_tsi

την Μαλτοδεξτρινη απο που την προμηθευεσαι;

κι'εγω θα σου πρότεινα να προσθεσεις Ρυζι για Υδατανθρακες και Αμυγδαλα, Καρυδια για τα διαφορα Ω. Τα αμυγδαλα επισης περιεχουν Ασβεστιο οπως και καμμια Σαρδελιτσα και στηθος απο Κοτοπουλο, Γαλοπουλα που εχουν αρκετη Πρωτεινη και χαμηλα λιπαρα.

Gasturb
12-02-07, 19:33
την Μαλτοδεξτρινη απο που την προμηθευεσαι;

Έχει το bb stοre μαλτο 8)

Gt

everydaypanos
13-02-07, 18:13
Έχω να πω 5 πράγματα, αλλά τώρα δεν προλαβαίνω.

Με 2 φράσεις (όπως έχω πει και σε άλλους) Πού είναι το νερό; Πού είναι τα φρούτα; Που είναι μια πολυβιταμίνη; Κ.λπ.

Θα κάνω edit αυτό το Post το βράδυ...

Gasturb
13-02-07, 18:24
Απο μια πρώτη γρήγορη ματιά βλέπω ότι οι 2283 Kcal χρειάζοντε ενίσχυση.. γυμναστική κάνεις οπότε θέλεις περισσότερους υδατάνθρακες για ενέργεια, πειρισσότερο ακόρεστο λίπος (απαραίτητο για την καύση υδατανθράκων) κ όχι too much πρωτεϊνη.

Gt

theodore_tsi
13-02-07, 19:59
Σας ευχαριστώ όλους που ασχολείστε!

Επειδή και εγώ σαν τον pano είμαι on the way αυτή την ώρα θα απαντήσω σε όλες τις παρατηρήσεις σας το βραδάκι!

Υ.Γ: @ everydaypanos για το νερό απλά δεν το έχω συμπεριλάβει...θα γράψω και γι ' αυτό και παίζει να μου πεις να το ελαττώσω :lol:

Ευχαριστώ και πάλι όλους για το ενδιαφέρον!!!

Gasturb
13-02-07, 20:48
Για το νερό 3 lt minimum οπότε πίνε 1 με 2 ποτήρια κάθε ώρα ή έχε ένα μπουκαλάκι δίπλα σου κ υπολόγισε τις δοσολογίες σου ανάλογα - απλά κ εύκολα.

Gt

theodore_tsi
14-02-07, 00:56
λοιπόν ώρα για τις απαντήσεις....ξεκινάω:

@asdf: cottage παίρνω από το lidl με 89 λεπτά οπότε είμαι cool....για τους υδατάνθρακες έχεις δίκιο πάντως και θα πέσει αλλαγή.

@Gasturb: Πήρα αυτό
http://www.solgar.com/labels/imgviewer.aspx?vitamin=/getattachment/cf6ba122-5a18-4bdc-850a-f987145bd7eb/EFA-1300-mg-Omega-3-6-9-Softgels.aspx&swf_width=535&swf_height=177
οπότε είναι όλα σε ένα....σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε;;;

@Antonio: τα ασπράδια τα είχα για πρωινό και τα αλλάξα.(βλ. http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=548
6ο ποστ)
Αν την μπανάνα την μεταφέρω στο δεκατιανό με τι να την φάω για να πάρω και μια ποσότητα πρωτεΐνης;Μόνο με συμπλήρωμα μου κολάει εκείνη την ώρα.(όχι ότι χαλιέμαι)
Πρασινάδα έχεις δίκιο....Είχα λίγη και ήδη ξεκίνησα να την αυξάνω.

@Billy: Την αγόρασα από online κατάστημα....αλλά τώρα που μου τελειώνει θα πάρω απ' το store του site όπως πολύ σωστά ανέφερε ο φίλτατος Gasturb.

@everydaypanos: Νερό.....Έχουμε και λέμε.
Ξύπνημα: 500ml με 5 γρ κρεατίνης. Μετά από 10 λεπτά το πρωινό μου αναμυγνύεται με άλλα 500ml νερό.
Μέχρι τις 15.00 θα έχω καταναλώσει επιπλέον άλλα 2 λίτρα. Στην προπόνηση θα πιω συνολικά 1 λίτρο περίπου (500ml/ μισάωρο)
Το μεταπροπονητικό ρόφημα είναι άλλο ένα λίτρο.
κ περίπου 1.5 λίτρο θα πιώ μέχρι να κοιμηθώ....μήπως είναι πολύ τελικά;
Βιταμίνες παίρνω το πρωί vitamin C και στο μεταπροπονητικό Πολυβιταμίνη της solgar.
Φρούτο μόνο η μπανάνα το πρωί.....Θα το σώσω πιστεύω με τα λαχανικά που θα καθιερώσω.

Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές πόστ και ευχαριστώ και πάλι όλους σας για το ενδιαφέρον.

Gasturb
14-02-07, 01:09
Ξύπνημα: 500ml με 5 γρ κρεατίνης. Μετά από 10 λεπτά το πρωινό μου αναμυγνύεται με άλλα 500ml νερό.
Μέχρι τις 15.00 θα έχω καταναλώσει επιπλέον άλλα 2 λίτρα. Στην προπόνηση θα πιω συνολικά 1 λίτρο περίπου (500ml/ μισάωρο)
Το μεταπροπονητικό ρόφημα είναι άλλο ένα λίτρο.
κ περίπου 1.5 λίτρο θα πιώ μέχρι να κοιμηθώ.[/b]

6.5 lt νερό ??? Από τις 24 ώρες τις 21 θα πηγαινοέρχεσαι στην τουαλέτα, δεν βαριέσαι?



μήπως είναι πολύ τελικά;

Μπαα ιδέα σου είναι..

Gt

theodore_tsi
14-02-07, 19:43
Η τουαλέτα παλεύεται :green:

Παίζει όμως να μου κάνει κακό τόσο νερό;;;

Gasturb
14-02-07, 19:51
Παίζει όμως να μου κάνει κακό τόσο νερό;;;

Έχω ακούσει (δεν το επιβεβαιώνω) ότι δεν κάνει καλό στο αίμα αφού το αραιώνει

Gt

Duke-Nukem
14-02-07, 20:33
Αραιώνεται το αίμα και επιβαρύνονται τα νεφρά από μεγάλη ποσότητα ύδατος ημιρεσίως.

Gasturb
14-02-07, 20:45
Thnx duke

Gt

everydaypanos
14-02-07, 21:19
Αραιώνεται το αίμα και επιβαρύνονται τα νεφρά από μεγάλη ποσότητα ύδατος ημιρεσίως.

Ήμαρτον. Εγώ πίνω ακόμη περισσότερο νερό, και δεν έχω τπτ!

everydaypanos
14-02-07, 21:23
Κατά την διάρκεια της προπόνησης όμως καλύτερα να μην πίνεις τόσο πολύ νερό, αφού σε φουσκώνει. Μπορείς να το αναμιγνύεις με κάποιο ισοτονικό ποτό, έτσι ώστε να νιώθεις καλύτερα και με περισσότερη ενέργεια.

jiujitSu
14-02-07, 21:48
Δεν το εχω ψαξει με το νερο τοσο... απλα ακουω την διψα μου.
Ειχα ενα τυπακι στην δουλεια που ακουσε οτι το νερο κανει καλο και οτι ειναι αντιγηραντικο κτλ κτλ και καθε 10 λεπτα πηγαινε στην τουαλετα κατουρουσε και ερχοταν επινε μισο λιτρο νερο και ξανα το ιδιο και ξανα το ιδιο και ξανα το ιδιο ........... pathetic

Το σωμα μας κραταει οσο νερο χρειαζεται. Τωρα σε μια υπερπρωτεινικη διατροφη πιειτε λιγο παραπανω.

Billy
14-02-07, 21:50
theodor_t

απορω πώς την βγάζεις ολο το βραδυ χωρίς νερο, ηρωας εισαι φίλε μου
ή μηπως ξυπνας κατα τις 3 τα ξημερωματα να χτυπήσεις κανα 2λιτρο ετσι μην σε πιάσει αφυδάτωση μεχρι το πρωί;

Gasturb
14-02-07, 22:29
Το σωμα μας κραταει οσο νερο χρειαζεται.

Μα εκεί είναι η λεπτομέρεια Jiu κ γιαυτό πίνουμε περισσότερο νέρο για να αποφύγουμε την κατακράτηση νερού στο σώμα μας από τον ίδιο μας τον οργανισμο (αφού βλέπει ότι δεν πίνουμε νερό θέτει μέτρα αντιμετώπισης που είνια η κατακράτηση). Καλό είναι να κρατάμε τον εαυτό μας ενυδατωμένο κ να γίνεται συνεχως κύκλος - κάτι σαν ξέπλυμα δλδ - αλλά να μην φτάνουμε στην υπερβολή γιατί θα γίνουμε νερόμπαλες σαν αυτές του σχολικού μπουγέλου. Αν πίνουμε όταν μας το ζητάει ο οργανισμός ήδη έιμαστε αφυδατωμένoι - το είχα γράψει στο άρθρο μου.. Μα καλά για ποιον τα γράφω εγω???!!! Δεν τα διαβάζετε?? :twisted: grrr

Gt

theodore_tsi
14-02-07, 23:32
Το περίεργο είναι ότι πραγματικά διψάω και δεν πίνω απλά για να πιω.Α κάτι άλλο, με κάθε γεύμα πίνω μισό λίτρο.Κατα πόσο αυτό είναι σωστό;Δεν μπορώ χωρίς νερό μιας και στεγνώνει ο ισοφάγος και δεν κατεβαίνει τίποτα.
Υ.Γ1:Λογικά το Σ/Κ/Δ θα ποστάρω τη διατροφή μου παραλλαγμένη με βάση τις όποιες παρατηρήσεις κάνατε...

Υ.Γ2: Σχετικά με το σύμπλεγμα των ωμέγα λιπαρών που έχω ποστάρει πιο πάνω τι δοσολογίες τελικά προτείνεται και πότε;Γιατί ο Gasturb έδωσε σε περίπτωσεις που είναι το καθένα ξεχωριστά.

Gasturb
14-02-07, 23:43
Υ.Γ2: Σχετικά με το σύμπλεγμα των ωμέγα λιπαρών που έχω ποστάρει πιο πάνω τι δοσολογίες τελικά προτείνεται και πότε;Γιατί ο Gasturb έδωσε σε περίπτωσεις που είναι το καθένα ξεχωριστά.

Ότι σου λέει πάνω - ένα σε κάθε γεύμα

Gt

theodore_tsi
14-02-07, 23:47
α οκ thanx! :army2:

winny
08-03-07, 22:22
παιδια πανω στο θεμα του νερου, αντιμετωπιζω ενα "προβλημα" και θελω να δω αν συμβαινει και σε εσας. Πινω περιπου 3 λιτρα την μερα (υπ οψιν οτι και ενας ΣΚΕΤΟΣ καφες η τσαι συνυπολογιζεται στην ποσοτητα που μετραμε). Το προβλημα μου ειναι οτι μου χαλαει τον υπνο γιατι θα σηκωθω 2 με 3 φορες ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ για να παω τουαλετα, και μετα δεν ξανακοιμαμαι αμεσως...Συμβαινει σε αλλον αυτο?

Gasturb
08-03-07, 22:30
Oπότε παίρνω zma ναι.. αλλίως non stop :sleeping:

Gt

gpol
08-03-07, 23:06
παιδια πανω στο θεμα του νερου, αντιμετωπιζω ενα "προβλημα" και θελω να δω αν συμβαινει και σε εσας. Πινω περιπου 3 λιτρα την μερα (υπ οψιν οτι και ενας ΣΚΕΤΟΣ καφες η τσαι συνυπολογιζεται στην ποσοτητα που μετραμε). Το προβλημα μου ειναι οτι μου χαλαει τον υπνο γιατι θα σηκωθω 2 με 3 φορες ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ για να παω τουαλετα, και μετα δεν ξανακοιμαμαι αμεσως...Συμβαινει σε αλλον αυτο?

εγω πινω 500ml γαλα πριν κοιμηθω και μερικες φορες σηκωνομαι το βραδυ. Να πηγαινεις για υπνο αφου εχεις ριξει ενα καλο ...... (και εχεις αδειασει) ;) ;) ;)

Gasturb
08-03-07, 23:48
gpol.......... ντροπη!!

Gt

Antonio
09-03-07, 16:55
Το προβλημα μου ειναι οτι μου χαλαει τον υπνο γιατι θα σηκωθω 2 με 3 φορες ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ για να παω τουαλετα, και μετα δεν ξανακοιμαμαι αμεσως...Συμβαινει σε αλλον αυτο?

Εγώ πάλι που δεν πίνω και πολύ νερό (1-1.5lt/day), δεν κάνω και προπόνηση τον τελευταίο καιρό βέβαιa, σηκώνομαι όπωσδήποτε 1-2 φορές το βράδυ για άδειασμα... :evil: