PDA

Επιστροφή στο Forum : μερικες αποριες απο καποιον νεο...



ledis
23-03-10, 02:51
καλησπερα
παρακολουθω καιρο το φορουμ και μπορω να πω οτι σε ορισμενα θεματα με εχει διαφωτησει
εχω αρχησει γυμναστηριο απο τα τελη του Δεκεμβρη
ειμαι 20 χρονων και ως τοτε σχεδον εντελως αγυμναστος με μονη εξερεση την ομαδα ποδοσφαιρου
μεσα σε αυτους τους 3 μηνες εχω δει αρκετα μεγαλη βελτιωση συγκριτικα με το πως ημουνα πριν παω γυμναστηριο και εχω καταφερει να αυξησω κιλα σε ολες τις ασκησεις
εχω ορισμενες αποριες που θα ηθελα να σας ρωτησω αφου βλεπω οτι εδω γραφουν αρκετοι πιο εμπειροι
1.για πλατη εχω βαλει αρκετες ασκησεις που στη τελευταια προπονηση μειωσα
κανω 8 επαναληψεις και 4 σετ σε καθε ασκηση
εχω κρατησει πλεον οπισθολεμιες τροχαλιας και τις 3 ασκησεις αρσεων στο μονοζυγο με κιλα απο κατω να βοηθανε (2 κλειστες και την ανοιχτη) καθως και μια ακομη ασκηση(μια κλειστη λαβη που κανω ελξη προς το σωμα καθιστος)
καλα εκανα και κρατησα μονο αυτες τις 4?
πριν εκανα γυρω στις 6-7 διαφορετικες ασκησεις και επειδη κανω ανα 2 τις μυικες ομαδες μετα ημουνα ψοφιος για την αλλη
2.ζεσταμα κανω 5 λεπτα διαδρομο,θα ηταν καλυτερα να εκανα ποδηλατο η ιδεα μου ειναι?
3.αλλαζω συχνα το προγραμμα μου και ερχονται μερες που κανω πχ πλατη,ομους
τοτε σκεφτομαι πως πλατη πιανει και δικεφαλους αρα ουσιαστικα χωρις να το θελω γυμναζω 3 ομαδες?θα ηταν καλυτερα να γυμναζω δικεφαλους με πλατη μαζι και να μη βαζω πλατη με αλλη ομαδα μαζι για να μη γυμναζω αθελα μου 3?
4.για αυξηση μυικου ογκου και βαρους αφου εκει στοχευω (ειμαι 67 κιλα) εχω αρχησει και τρωω μια - δυο φορες τη μερα κουακερ.εχει να προτεινει κανεις τιποτα αλλο ?

παντως αλλη ζωη το γυμναστηριο
εχει μπει πια στη καθημερινοτητα,τρωω κανονικα ενω πριν μπορει να ετρωγα μονο για μεσημερι και σταματησα να πινω γιατι ξερω πως καταστρεφει τους μυς

Kolorizos
23-03-10, 16:29
αρχικα να υπολογισεις πως περνεις 2γρ πρωτεινης ανα κιλο βαρους
επισης προσθεσε deadlifts και κωπηλατικη με μπαρα ...