PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο ρολος των βιταμινων B,C,E στην αθληση



gpol
12-02-07, 21:08
Ο ρόλος των βιταμινών B,C,E στην άθληση
-----------------------------------------------

Βιταμίνες της ομάδας Β

Οι βιταμίνες της ομάδας Β, συμμετέχουν στον μεταβολισμό των υδατανθράκων και λιπών, και στον σχηματισμό των ερυθρών αιμοσφαιρίων. Έχουν γίνει διαφορές έρευνες που αποδεικνύουν ότι η πρόσληψη βιταμινών Β βελτιώνουν την απόδοση του αθλητή. Δεν έχει γίνει δυνατή η αξιολόγηση της σημασίας τους παρατηρήθηκε μονό σε περιπτώσεις όπου οι αθλητές είχαν κάποια έλλειψη βιταμίνης Β. Σε αθλητές με έλλειψη βιταμινών Β, παρατηρήθηκε μείωση στην απόδοση των αθλητών, ενώ όταν πήραν βιταμίνες Β, η κατάσταση αυτή αντιστράφηκε

--

Ερευνητική ομάδα // Δείγμα ατόμων // Δοσολογία // Αποτέλεσμα

* Συμπέρασμα έρευνας

--

Bergstrom // Υγιείς άνδρες // Νικοτινικό οξύ (1000mg ενδοφλέβια, 600mg απόδοση το στόμα) // ΑΡΝΗΤΙΚΑ

*Μείωση οξείδωσης των ελεύθερων λιπαρών οξέων, αύξηση οξείδωσης του γλυκογόνου

Pernow & Saltin // Σε άτομα με χαμηλά επίπεδα γλυκογόνου // Νικοτινικό οξύ (600mg ενδοφλέβια, 600mg απόδοση το στόμα) // ΑΡΝΗΤΙΚΑ

* Μείωση οξείδωσης των ελεύθερων λιπαρών οξέων, αύξηση οξείδωσης του γλυκογόνου, που οδήγησε σε πρόωρη κόπωση

Bonke & Nickel // n1=16, n2=19 // n1-> 90mg B1, 60mg B6, 120μg B12, για 8 εβδομάδες , n2-> 300mg B1, 600mg B6, 600μg B12, για 8 εβδομάδες // ΘΕΤΙΚΑ

* Αυξημένη απόδοση

Early & Clarson // n=18 // B-complex > 10*RDA, για 6 μέρες // ΘΕΤΙΚΑ

* Μείωση κόπωσης


Βιταμίνη C

Η βιταμίνη C παίζει σημαντικό ρόλος στον σχηματισμό του κολλαγόνου (πρωτεΐνη του συνδετικού ιστού) και συντελεί στην απορρόφηση στου σιδηρού. Συμμετέχει στον μεταβολισμό των αμινοξέων και στη σύνθεση κατεχομένων. Οι περισσότερες μελέτες που χέουν γίνει, δείχνουν ότι η άσκηση αυξάνει τις ανάγκες για βιταμίνη C. Όμως τα αποτελέσματα των ερευνών όταν προσλαμβάνεται βιταμίνη C σε μεγάλες ποσότητες είναι αντικρουόμενα. Άλλοι υποστηρίζουν ότι παρατηρήθηκε αύξηση του μηχανικού έργου του αθλητή αλλά μείωση στην συνολική πρόσληψη οξυγόνου. Άλλοι ότι προστατεύει τους αθλητές απόδοση τραυματισμούς. Στις περισσότερες μελέτες τα αποτελέσματα ήταν θετικά, το 10%-20% των αθλητών λάμβαναν ποσοστά μικρότερη απόδοση αυτήν που προτείνει το Α.

--

Ερευνητική ομάδα // Δείγμα ατόμων // Δοσολογία // Αποτέλεσμα

* Συμπέρασμα έρευνας

--

Bramich & McNaughton // Ν=24 // 1.500mg // ΘΕΤΙΚΟ/ΑΡΝΗΤΙΚΟ

* ]Διαφορετικά αποτελέσματα στη δύναμη, αντοχή, VO2 max, μεταξύ των αθλητών

Κeith & Merril // N=15 // 600mg // --

* Δεν παρατηρηθήκαν αλλαγές στη δύναμη και στην αντοχή

Βramich & Mcnaughton // N=24 // 1.500mg για 7 μέρες // ΘΕΤΙΚΟ/ΑΡΝΗΤΙΚΟ

* Διαφορετικά αποτελέσματα στη δύναμη, αντοχή, VO2 max, μεταξύ των αθλητών

Keren & Epstein // N=33 // 1.000mg για 21 μέρες // --

* Δεν παρατηρηθήκαν διαφορές


... υπόλοιπες έρευνες βγάζουν τα παρόμοιε αποτελέσματα


Βιταμίνη Ε

Η βιταμίνη Ε, έχει μελετηθεί στους αθλητές κυρίως λόγο της αντιοξειδωτικού της ρόλου. Τα αποτελέσματα των ερευνών δεν καταλήγουν σε κάποιο συγκεκριμένο συμπέρασμα. Οι περισσότεροι ερευνητές σήμερα, συμφωνούν ότι η επιπλέον πρόσληψη βιταμίνης Ε, έχει μικρή ή καθόλου επίδραση στην αθλητική επίδοση, εφόσον οι αθλητές δεν παρουσιάζουν έλλειψη της βιταμίνης.

--

Ερευνητική ομάδα // Δείγμα ατόμων // Δοσολογία // Αποτέλεσμα

* Συμπέρασμα έρευνας

--

Κobaya-shi // N=12 // 1.200 IU για 6 εβδομάδες // ΘΕΤΙΚΟ

* Βελτίωση σε παμέγιστο και μέγιστο τεστ ποδηλασίας

Lawrence // N=48 // 900 I.U για 6 μήνες // -

* Δεν παρατηρήθηκαν διαφορές

Shepard // N=14 // 1200 I.U για 85 μέρες // -

*Δεν παρατηρήθηκαν διαφορές


... υπόλοιπες έρευνες βγάζουν τα παρόμοιε αποτελέσματα

jiujitSu
13-02-07, 16:25
οραιο gpol, απλο και περιληπτικο...

Nα συμπληρωσω οτι το Nicotinic-Acid ειναι η γνωστη Βιταμίνη Β3(Niacin) και μπορει να μην ειναι χρησιμη για χασιμο λιπους και cardio αλλα :
Niacin has been shown to increase exercise induced GH release by 300- 600%(Murray, 1995).

Οποτε μπορει να ειναι υπερχρησιμη για καποιον που γυμναζεται με προτοκολο λιγα σετ πολλα κιλα, 6-8 επαναλληψεις.

Για την Β12 και Β6 ουτε συζητηση να λειπουν απο το διατροφολογιο σας. Εστω και οι συνιστωμενες ποσοτητες RDA ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ.

Βιταμινη C 1-3γρ/μερα.
Βεβαια τοση Βιτaμινη C μπορει να επιρεασει καποιες τιμες σε αιματολογικες και γενικες εξετασεις ουρων οποτε να το αναφερετε στον γιατρο σας πριν σας βγαλει νεφροπαθεις. Θα σας κραξει λιγο για τις δοσολογιες αφου η συνηστωμενη δοσολογια ειναι γυρω στα 100mg δηλαδη 0,1γρ !

Για την Βιταμινη Ε το μονο που εχω να πω ειναι οτι θα ζησετε και χωρις αυτην.

billys15
13-02-07, 16:44
Η βιταμινη C σε βοηθαει και στα κρυολογηματα ε; Παντως αυτο που λες οτι μπορει να μας τα ψαλλει ο γιατρος,εγω ξερω οτι δεν κανει κακο να παιρνουμε οσο λες.Ισα ισα ειναι καλυτερα απο τα 100mg.Ασε που βοηθαει και στο να μπλοκαρει την κορτιζολη,κατα ενα βαθμο.

Για την βιταμινη Β3 πρωτη φορα το βλεπω αυτο,καλο παντως.Ενα παρομοιο ξερω για την Ε,που αφορα την αλλη σημαντικη ορμονη.Οτι αυξανει την ευαισθησια των ορχεων στην ωχρορμονη και εχουμε μια,καποια,παραπανω παραγωγη τεστοστερονης.Αυτο ομως ισως ισχυει περισσοτερο γι'αυτους που κανουν pct.

jiujitSu
13-02-07, 22:03
Η βιταμινη C σε βοηθαει και στα κρυολογηματα ε; Παντως αυτο που λες οτι μπορει να μας τα ψαλλει ο γιατρος,εγω ξερω οτι δεν κανει κακο να παιρνουμε οσο λες.Ισα ισα ειναι καλυτερα απο τα 100mg.Ασε που βοηθαει και στο να μπλοκαρει την κορτιζολη,κατα ενα βαθμο.

Για την βιταμινη Β3 πρωτη φορα το βλεπω αυτο,καλο παντως.Ενα παρομοιο ξερω για την Ε,που αφορα την αλλη σημαντικη ορμονη.Οτι αυξανει την ευαισθησια των ορχεων στην ωχρορμονη και εχουμε μια,καποια,παραπανω παραγωγη τεστοστερονης.Αυτο ομως ισως ισχυει περισσοτερο γι'αυτους που κανουν pct.

Αμα στα 15 σου μιλας για pct και ωχρορμονες ενω οι φιλοι σου παιζουν PS2 και προσπαθουν να πεισουν τους γονεις τους να τους παρουν μηχανακι τοτε στα 25 βαζεις υποψηφιοτητα για Mr.O .
Mακαρι στα 15 μου να ηξερα αυτα που ξες. Θα με ειχα γλυτωσει απο πολυ αδικο κοπο και πολλα λαθη.

keep walking billy :wink:

billys15
13-02-07, 22:17
Thanks jiu :army2:

eas2000
25-03-08, 16:46
εγώ πάντως βλέπω πολλούς έμπειρους bodybuilders να χρησιμοποιούν βιταμινη Ε. καποιο λόγο θα έχουν εκτος από την αντιοξειδωτική του δραση

RUHL
25-03-08, 17:13
αυξηση κολαγονου για μας που εχουμε χαλια δερμα :cry: :cry: :( και σκιζετε συνεχεια :( :(

καπου ειχα δει κατι με την γραμμωση και 1 γραμ βιταμινης Ε αλλα δεν θυμαμε που :unsure: :unsure:

Antonio
25-03-08, 17:54
όντως ισχύει αυτό για την vit E και το δέρμα.

slaine
21-01-09, 19:48
κάποιος μου είπε ότι καλό είναι να αποφεύγουμε το σύμπλεγμα Β στο μεταπροπονητικό ρόφημα.

εγώ ξέρω ότι χρειάζονται παντού για καλύτερη απορρόφηση μέσα σε όλα τα άλλα.

:clown2:

Ronaldinho
06-02-09, 01:22
Ξέρει κανείς να μου προτείνει κάποιες βιταμίνες να παίρνω πέρα απο αυτές που περιέχουν τα φαγητά; π.χ supradyn,centrum(sorry για τη διαφήμιση απλά ήθελα να γίνω πλήρως κατανοητός).Ποιά θεωρείται καλύτερη για τον οργανισμό και ποιές ώρες της ημέρας πρέπει να τις παίρνω;

slaine
06-02-09, 01:45
πόσα λεφτά διαθέτεις? απο εκεί ξεκινάμε. μία καλήσ χετικά για τηντιμή της είναι απο φαρμακείο με 9 ευρώ περίπου οι pharmatron jeriatric (νομίζω έτσι γράφονται) και ανάλογα με τη διατροφή σου και το πρόγραμμά σου προσθέτεις μία κάψουλα τη μέρα

Ronaldinho
06-02-09, 01:55
τα λεφτά δεν είναι θέμα αρκεί να είναι καλό το προιόν.τώρα απο διατροφή πιστεύω είναι ισορροπημένη στις βιταμίνες,πρόγραμμα στο γυμναστήριο ακόμα κυκλικό κάνω γιατί άρχισα πρόσφατα..

slaine
06-02-09, 01:55
μη σε ζαλίζω, αυτή είναι μία συμπαθητική επιλογή. ακόμα δεν κάνεςι και σκληρές προπονήσεις, αν τρως και καλά κομπλέ

Ronaldinho
06-02-09, 02:08
δε με ζαλίζεις απλά θέλω να μπω απο την αρχή σε ένα δρόμο σε ότι αφορά τη διατροφή μου.αν έχεις να μου προτείνεις και κάτι άλλο ευχαρίστως :)

slaine
06-02-09, 04:54
ότι σου είπα. φτιάξε τη διατροφή σου και όταν αυξηθούν οι ανάγκες σου μέσω σκληρής προπόνησης συζητάμε και για μία πιο "δυνατή".

Ronaldinho
06-02-09, 18:23
slaine τα καψάκια της Pharmaton Geriatric ποιά ώρα της ημέρας πρoτείνεις να τα παίρνω; ή μηπως τα παίρνω μόνο όποτε αισθάνομαι αδύναμος;

slaine
06-02-09, 19:01
ένα σκεπτικό είναι το πρωί για να σε "κρατάει" την υπόλοιπη μέρα.
άλλο πριν την προπόνηση κάποια στιγμή για καλύτερη απόδοση
τρίτο μετά την προπόνηση για καλύτερη απορρόφηση-ανάρρωση
τέταρτο πριν τον ύπνο γι ακαλύτερη ανάρρωση αν και κάποιοι λένε ότι μπορεί αυτή έξτρα ενέργεια νασε εμποδίσει να κοιμηθείς.

διαλέγεις και παίρνεις.

καλύτερα όχι με άδειο στομάχι γι ακαλύετρη απορρόφηση αλλά όχι και φαγωμένος τέζα.

πολύ σε αγχώνει όμως ένα θέμα που ουσιαστικά δε θα σου δώσει καμία διαφορά άντε 0,1%

Ronaldinho
06-02-09, 19:33
Οκ,σε ευχαριστώ για τις συμβουλές - προτάσεις!

KM2909
07-02-09, 00:20
.Αυτο ομως ισως ισχυει περισσοτερο γι'αυτους που κανουν pct.

pct???

slaine
07-02-09, 00:26
pct = αποθεραπεία μετά από κύκλο με φάρμακα

KM2909
07-02-09, 00:29
οκ thanx slaine!

Gasturb
07-02-09, 12:24
τέταρτο πριν τον ύπνο γι ακαλύτερη ανάρρωση αν και κάποιοι λένε ότι μπορεί αυτή έξτρα ενέργεια νασε εμποδίσει να κοιμηθείς.
απο πότε οι βιταμίνες δίνουν ενεργεια (περαν των διαφημίσεων στην τv);
απο πότε οι βιταμίνες μας δυσκολεύον στον ύπνο;
απο πότε οι βιταμίνες ειναι απαραίτητες για προ του ύπνο:
Κ για κάτι που έγραψες πριν απο πότε οι βιταμίνες προτιμούνται για μετα την προπόνηση για καλύτερη ανάρρωση;
που τα στηρίζεις όλα αυτα; απο βιβλία/έρευνα η προσωπική εκτίμηση;


δε θα σου δώσει καμία διαφορά άντε 0,1%
απο που το στηριζείς αυτό το ποσοστό;

Muscleboss
07-02-09, 13:10
^ καμιά φορά λέμε ότι οι βιτς σου δίνουν ενέργεια γιατί βοηθόυν στη μετατροπή των υδατανθράκων σε ενέργεια.

gas δεν νομίζω πάντως ότι εννόούσε ότι είναι απαραίτητες προ ύπνου... :roll:

ΜΒ

slaine
07-02-09, 15:47
ρε γκας περίμενα να καταλάβεις τι εννοώ και πως το λέω. το ποσοστό έιναι τυχαίο για να "δείξω" κάτι...

Gasturb
07-02-09, 15:58
ok man :wave: