PDA

Επιστροφή στο Forum : Τραυματισμος δελτοειδη



paulakos
24-03-10, 18:20
Καλησπερα παιδια,θα σας πω το προβλημα μου και θελω να με βοηθησετε.Κανω μια πολεμικη τεχνη εμπαση περιπτωση,κανω σακο στην προπονηση καθε μερα και οπως φαινεται το παρακανα μιας και εδω και μια εβδομαδα με εχει πιασει ο δελτοειδης με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω προπονηση γιατι κουραζετε ο ωμος μου ΑΜΕΣΩΣ και δεν μπορω να σηκωνω τα χερια μου σε θεση μαχης,σαν να καιει ενα πραγμα.Μετα την προπονηση κανω 30 λεπτακια μερικα βαρη στο σπιτι.Το ερωτημα μου ειναι το εξης,σταματησα τις προπονησεις να ξεκουρασω το χερι αλλα δεν θελω να σταματησω τα βαρη,μπορω να κανω τρικεφαλους,μονοζυγο,ποδια και στηθος σε παγκο(ισιο) ή θα ζοριζω τον δελτοειδη μου?Και αν ναι τι ασκησεις μου προτεινετε να κανω οσο θα απεχω που θα ειναι ακινδυνες?

NASSER
24-03-10, 20:31
Μπορεις να συνεχισεις να κανεις προπονησεις αλλα θα πρεπει να αποφυγεις να ζοριζεσαι σε προπονησεις ωμων και στηθους που εχουν αμεση σχεση. Ελπιζω να μην επιρρεαζουν οι ασκησεις πλατης, ωστοσο γενικα θα πρεπει να κανεις πιο χαλαρες προπονησεις.
Καιρος να δοσεις εμφαση στα ποδια με δυο προπονσεις τη βδομαδα. ;)

paulakos
24-03-10, 23:20
Σε ευχαριστω Nasser Ammari αυτο ακριβως θα κανω θα το ριξω στην φυσικη κατασταση και θα κανω βαρη μονο ποδια και ελπιζω να περασει γρηγορα αν και δεν νομιζω μιας και η συγκεκριμενη ομαδα μυων ειναι "δυσκολη".:turtle:

mpambis
25-03-10, 10:25
Θα σου έλεγα να το ξεκουράσεις για καμιά βδομάδα, έχω φίλο που έπαθε παρόμοιο πρόβλημα απο μπουνιές στον αέρα, δεν το ξεκούρασε και τον πόνούσε για πολύ καιρό. Βάλε πάγο και βολταρέν θα κάνει καλό. Αν δεν περάσει μέσα σε μια βδομάδα πήγαινε σε γιατρό μήπως και χρειάζεται να πάρεις κάνα αντιφλεγμονώδες χάπι.

paulakos
26-03-10, 18:12
Οκ Μπαμπινο ευχαριστω ηδη το ξεκουραζω,και ολη την Μ εβδομαδα.:clap::clap::clap:

paulakos
30-03-10, 14:50
Λοιπον παιδια επειδη αγχωθηκα με τον ωμο μου πηγα σε ορθοπαιδικο και εκανα ακτινογραφιες,ο γιατρος μου ειπε πως εχω τενοντιτιδα και μου εδωσε αντιφλεγμονωδη χαπια,ολα οκ μεχρι εδω και σε μια εβδομαδα θα ειμαι οκ.Αυτο που μου φανηκε περιεργο -ενω του ειπα πως κανω καθημερινα πυγμαχια- ειναι πως μου ειπε να κανω βαρη για ωμους ωστε να δυναμωσουν και πως αυτο θα μου κανει καλο.Στην πυγμαχια κουραζονται οι ωμοι μου αρκετα και ετσι αποφευγω να τους "δουλευω" στα βαρη.Τι λετε εσεις?