PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκουωτ



billys15
12-02-07, 21:40
Ειχα ανοιξει ενα ψιλοπαρομοιο θεμα παλιοτερα,αλλα αυτο αφορα μονο τα σκουωτ.Λοιπον,κανω τις εξης ερωτησεις:

1)οταν με τα σκουωτ μεγαλωσουν τα ποδια μας,το λιπος λογικα θα μειωθει πιο ευκολα.Το ερωτημα ειναι,θα μειωθει μονο απο την περιοχη των ποδιων ή γενικα απο ολο το σωμα; Γιατι αλλοι λενε το ενα αλλοι το αλλο.

2)οπως εχω ξαναγραψει,εχω ηδη φουσκωμενα ποδια (ημουν αρκετα παχουλουλης μικρος :green: ),με τα σκουωτ πως θα φανουν τα ποδια αν φουσκωσουν παραπανω; βεβαια τα ογκωδη ποδια μ'αρεσουν πολυ,αλλα θα υπαρχει μια αναλογια για το πανω και το κατω σωμα; λετε να αρχισω;

Gasturb
12-02-07, 21:43
λετε να αρχισω;

Aκόμα δεν άρχισες SQUAT?? :twisted: :twisted: :twisted:

Gt

billys15
12-02-07, 21:49
Ρε συ φοβαμαι μηπως συμβει αυτο που λεω.Μηπως υπαρχει μια ασυμμετρια.Αλλα ΟΚ αφου λες ετσι,κατι θα ξερεις.Θα δοκιμασω απο Τεταρτη.Το θεμα ειναι τωρα οτι δεν μπορω να φερω το πανω σωμα σε παραλληλια με το πατωμα χωρις να σηκωσω τις φτερνες (ΜΗΝ ΓΕΛΑΤΕ!!).Θα το παλεψω ομως κι αυτο :P :P

ajax
12-02-07, 23:01
στο γηπεδο βαζουμε ενα ξυλο κατω απο τις φτερνες παχους 2 εκ το πολυ,δοκιμασε να βαλεις ενα λεπτο δισκο.αν δεν κανω λαθος το βαζουμε για προστατεψουμε την φτερνα....

Gasturb
12-02-07, 23:08
Blly15 ξεκίνα απο Smith machine για αρχή μέχρι να συνηθίσεις κ μετά με την μπάρα μόνη της.

Gt

billys15
12-02-07, 23:08
Μπα δεν πιστευω στο gym να εχουμε κατι τετοιο που να βοηθαει.Θα προσπαθησω με σκετη μπαρα στην αρχη (εννοειται!) και ισως αν στηριζομαι καπως στην μπαρα να τα καταφερω σιγα σιγα.(Μιλαω για το smith,γιατι με ελευθερη πρεπει να ειναι αρκετα πιο δυσκολο)

edit:με προλαβες Gt

billys15
12-02-07, 23:10
Σχετικα με αυτο περι χασιμο λιπους που ρωτησα,ποιο ισχυει; Ξερετε;

gpol
12-02-07, 23:15
Ρε συ φοβαμαι μηπως συμβει αυτο που λεω.Μηπως υπαρχει μια ασυμμετρια.Αλλα ΟΚ αφου λες ετσι,κατι θα ξερεις.Θα δοκιμασω απο Τεταρτη.Το θεμα ειναι τωρα οτι δεν μπορω να φερω το πανω σωμα σε παραλληλια με το πατωμα χωρις να σηκωσω τις φτερνες (ΜΗΝ ΓΕΛΑΤΕ!!).Θα το παλεψω ομως κι αυτο :P :P

Αρχισε !!! απλα στα ποδια κανω λιγοτερα σετ απο οσα κανεις για το υπολοιπο σωμα. Κανε ακριβως τα μισα. Εχω και γω το ιδιο <<προβλημα>>

Nick3
12-02-07, 23:18
Ξεκίνα ελεύθερο κατ ευθείαν.Σκουώτ στο σμιθ είναι διαφορετική άσκηση.
Έκανα κι εγώ σε σμιθ κάποιον καιρό και μόλις πήγα σε ελεύθερο αλλού πατούσα αλλού βρισκόμουν.

billys15
12-02-07, 23:21
Nick το θεμα ειναι οτι πρεπει να μαθω στην αρχη την κινηση,με καποια βοηθεια.Αν παω κατευθεια στην ελευθερη,δεν θα εκτελω σωστα την τεχνικη.Να μαθω λιγο να τα κανω και μετα εχουμε και τα ελευθερα βαρη

gpol
12-02-07, 23:22
την τεχνικη ,θα την μαθεις στα ελευθερα οχι στο smith

billys15
12-02-07, 23:24
ΟΚ θα δοκιμασω και τα δυο και θα δω πιο βολευει.

Gasturb
12-02-07, 23:29
Έμενα πάντως το Smith με βοήθησε στην αρχή να μπορέσω να προσαρμόστω με την μπάρα στους ώμους.

Gt

Vson
27-02-07, 05:47
το squat γυμναζει ολο το κατω σωμα και αρχιζει απο τη λεκανι νομιζω(πανω απο τα ανω ακρα) ο γυμναστης μου εδειξε οτι τα ποδια πρεπει ναναι σαν τετραγωνο οταν κατεβαινεις,προσοχη σε αυτη την ασκηση για τη μεση (με βαρη ειδικα),εγω παντως που την αρχισα την κανω με καρεκλα(για ελευθερο) και σε τοιχο(για smith) χωρις βαρη.

Billy
27-02-07, 10:48
Τα σκουάτ καί οι καλημέρες ειναι οί αγαπημένες μου ασκήσεις.
Τις καλημέρες μπορείς να τις αρχίσεις μόνο με την μπάρα μέχρι να πιάσεις την σωστή κίνηση, δηλ. τεντωμενα ή ημι-τεντωμένα πόδια, ίσια πλάτη, κεφάλη να κοιτάει μπροστά και ψηλά.
Αν δεν την κάνεις σωστά ειναι δωρο-άδωρο και μπορεί να τραυματιστεις.