PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή πρωτεΐνης



chris777
28-03-10, 15:50
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο εξης θεμα:

Θα ξεκινησω σε 1-2 βδομαδες να αθλουμαι ξανα, επειτα απο 1.5 χρονο απουσιας και επειδη οι μυες μου εχουν χαλαρωσει, δεν ειναι οπως τοτε, και λογω οτι δεν μπορω να φτιαχνω γευματα με πολλες πρωτεϊνες, δεν γνωριζω απο κουζινα!, χρειαζομαι την βοηθεια σας πανω σε συμπληρωματα διατροφης και ειδικοτερα συμπληρωματα πρωτεϊνης.

Ειμαι γυρω στα 1.75-1.77 στα 65 κιλα, ποια πρωτεϊνη θα μου προτεινατε για μυικό όγκο, ανόρθωση μυιών, κυρίως στήθος, δίχως να μου προσθέσει λίπος;;

Ζητω την συμβουλη σας διοτι δεν μπορω να καταλαβω τις διαφορές που έχουν τα διάφορα σκευάσματα μεταξύ τους. Όποιος θέλει ας πει την γνώμη του.

** Έψαξα στο λινκ του ΕΑΣ για πρωτεϊνες αλλά και πάλι δεν ξέρω ποιά είναι η κατάλληλη για την περίπτωσή μου.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

TEFAAtzis
28-03-10, 16:49
Οι πρωτεινες δεν προκειται να σου δωσουν ουτε μυικο ογκο ουτε να σου ανορθωσουν τους μυες σου.Θα πρεπει να ξερεις πως για να παρεις μυικο ογκο οπως θες περα απο την προπονηση η διατροφη παιζει τον σημαντικοτερο ρολο,οπως και για το λιπος δηλαδη.Φτιαξε πρωτα ενα προγραμμα διατροφης δες που δεν μπορεις να εχεις πρωτεινη και ποσταρε το για να το συζητησουμε.Ριξε διαβασμα

The Rock
28-03-10, 17:03
Οι πρωτεινες δεν προκειται να σου δωσουν ουτε μυικο ογκο ουτε να σου ανορθωσουν τους μυες σου.Θα πρεπει να ξερεις πως για να παρεις μυικο ογκο οπως θες περα απο την προπονηση η διατροφη παιζει τον σημαντικοτερο ρολο,οπως και για το λιπος δηλαδη.Φτιαξε πρωτα ενα προγραμμα διατροφης δες που δεν μπορεις να εχεις πρωτεινη και ποσταρε το για να το συζητησουμε.Ριξε διαβασμα
:thumbsup:
Έχουμε βαρεθεί να τα λέμε :green:

chris777
28-03-10, 17:03
Οι πρωτεινες δεν προκειται να σου δωσουν ουτε μυικο ογκο ουτε να σου ανορθωσουν τους μυες σου.Θα πρεπει να ξερεις πως για να παρεις μυικο ογκο οπως θες περα απο την προπονηση η διατροφη παιζει τον σημαντικοτερο ρολο,οπως και για το λιπος δηλαδη.Φτιαξε πρωτα ενα προγραμμα διατροφης δες που δεν μπορεις να εχεις πρωτεινη και ποσταρε το για να το συζητησουμε.Ριξε διαβασμα

Χμ...προγραμμα διατροφης...δλδ να σου πω για καθε μερα, πρωι,μεσ, απογ, βραδυ, τι τρωω;;

TEFAAtzis
28-03-10, 17:07
Χμ...προγραμμα διατροφης...δλδ να σου πω για καθε μερα, πρωι,μεσ, απογ, βραδυ, τι τρωω;;

ναι

chris777
28-03-10, 17:11
ωραια...

γενικα το πρωι..κορν φλεικσ με γαλα ή κουακερ με γαλα, μια φετα ψωμι+βουτυρο+μελι

μεσημερι κρεας

απογευμα φρουτα

βραδυ κρεας μιση μεριδα απ'οτι το βραδυ

τεταρτη κ παρασκευη οσπρια για μεσημερι κ βραδυ

TEFAAtzis
28-03-10, 17:52
Λοιπον μεγαλε η διατροφη σου δεν ειναι καθολου μα καθολου σωστη.Πχ τα 2 φρουτα δεν ειναι γευμα(το ιδιο ελεγα και πριν στην μανα μου).Πρεπει γενικα να τρως 5-6 φορες την ημερα ανα 2-3 ωρες διαφορα μεταξυ τους.Σε ολα σου τα γευματα πρεπει να περιλαμβανεις πρωτεινη-υδατανθρακα και σε μερικα και λιπη(τα καλα λιπη).Ριξε μια ματια σε αυτο εδω
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=86:2009-09-25-06-37-51&catid=3&Itemid=4

chris777
28-03-10, 18:19
Λοιπον μεγαλε η διατροφη σου δεν ειναι καθολου μα καθολου σωστη.Πχ τα 2 φρουτα δεν ειναι γευμα(το ιδιο ελεγα και πριν στην μανα μου).Πρεπει γενικα να τρως 5-6 φορες την ημερα ανα 2-3 ωρες διαφορα μεταξυ τους.Σε ολα σου τα γευματα πρεπει να περιλαμβανεις πρωτεινη-υδατανθρακα και σε μερικα και λιπη(τα καλα λιπη).Ριξε μια ματια σε αυτο εδω
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=86:2009-09-25-06-37-51&catid=3&Itemid=4

το διαβασα κ σε ευχαριστω, αλλα εχω μερικα ζητηματα.

η προετοιμασια των γευματων απαιτει χρονο που δεν εχω και απο την αλλη δεν θελω να γινω επαγγελματιας απλως να αναπτυξω την μυικη μου μαζα !

πχ με τα γευματα που κανω οπως σου εδειξα παραπανω και με καποιο συμπληρωμα πρωτεϊνης δεν θα ανεβασω την μυικη μου μαζα;;

chris777
28-03-10, 18:48
βρηκα αυτες εδω:

http://www.eles.gr/product.asp?id=4

κ

http://www.eles.gr/product.asp?id=2

εχουν μεγαλα ποσοστα πρωτεϊνης αλλα δεν ξερω αν ειναι απομονωμενες πρωτεινες..

giannis64
28-03-10, 19:05
το ποστ με την διατροφη σου δεν λεει τιποτα. δες τα τα αλλα παιδια πως εχουν ποσταρει τις διατροφες τους.

δες εδω http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?f=22

διαβασε αυτα τα αρθρα. http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5923
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1050

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=74

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1842

ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!

chris777
28-03-10, 19:35
φιλε Γιαννη, θα κατσω να φτιαξω ενα προγραμμα και θα το γραψω να μου πειτε!

Kolorizos
28-03-10, 19:37
γεια σας..θα ηθελα να ρωτισω θελω συμπληρωμα για οσο πιο γρηγορη αποκατασταση..λοιπον σκεφτομαι να παρω η αμινοξεα η BCAA Η ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ
http://www.dymatize.com/index.php?src=directory&view=products&submenu=SM_Protein&category=Protein&query=category.eq.Protein&srctype=detail&back=products&refno=83&category=Protein
TI λετε θα ηταν καλητερα??

chris777
28-03-10, 19:45
1η ερώτηση: την πρωτεϊνη που θα πάρω ως συμπλήρωμα σε ποιό γεύμα θα την βάλω;;

2η ερώτηση: θα γυμνάζομαι περίπου το πρωί, άρα ποιό πρόγραμμα θα ακολουθώ; Δηλαδή, θα τρώω πρωινό και δεκατιανό και μετά θα πηγαίνω ή θα τρώω μόνο το πρωινό;
και την πρωτείνη θα την παίρνω πριν ή μετά την άσκηση ή πριν και μετά την άσκηση;;

Manos1989
28-03-10, 19:54
Πρωτείνη(το συμπλήρωμα) θα παίρνεις το πρωί και μετά την προπόνηση αλλά φτιάξε την διατροφή σου πρώτα καλύτερα:bbbiceps:

giannis64
28-03-10, 19:59
1η ερώτηση: την πρωτεϊνη που θα πάρω ως συμπλήρωμα σε ποιό γεύμα θα την βάλω;;

2η ερώτηση: θα γυμνάζομαι περίπου το πρωί, άρα ποιό πρόγραμμα θα ακολουθώ; Δηλαδή, θα τρώω πρωινό και δεκατιανό και μετά θα πηγαίνω ή θα τρώω μόνο το πρωινό;
και την πρωτείνη θα την παίρνω πριν ή μετά την άσκηση ή πριν και μετά την άσκηση;;



1ο πρωτεινη θα περνεις οποτε δεν θα μπορεις να την παρεις απο τις τροφες σου σε καθε γευμα.

2ο το περιπου δεν λεει τιποτα. γινε σαφης.

Manos1989
28-03-10, 20:01
1ο πρωτεινη θα περνεις οποτε δεν θα μπορεις να την παρεις απο τις τροφες σου σε καθε γευμα.

2ο το περιπου δεν λεει τιποτα. γινε σαφης.

Μεταπροπονητικά δεν είναι απαραίτητη η πρωτείνη Γιάννη?:unsure:

giannis64
28-03-10, 20:05
ειναι. αλλα και στα αλλα γευματα αν δεν εχει τροφη με καταληλη δωση πρωτεινης πρεπει να παρεις συμπληρωμα.

chris777
28-03-10, 20:15
Λοιπόν, μόλις έφτιαξα το πρόγραμμα:

Πρωινό 9:00:

κουάκερ+γάλα, 2 αυγά ολόκληρα, 1 φέτα ψωμί ολικής άλεσης+βούτυρο+μέλι ή με φυστικοβούτυρο+ το συμπλήρωμα πρωτείνης

---- ΑΣΚΗΣΗ ----

Σνακ 11:00

2 τοστ με βούτυρο+2 φέτες γαλοπούλα+cottage cheese και 2 φρούτα

Μεσημεριανό 1:00

ρύζι/μακαρόνια ολικής άλεσης ή όσπρια με κοτόπουλο/τόνο/μοσχάρι/γαλοπούλα με πράσινη σαλάτα+1 λεμόνι+2 κουταλάκια ελαιόλαδο και 1 φρούτο

Απογευματινό 5:00

γιαούρτι+μέλι+ξηροί καρποί και 1 φρούτο

Σνακ 7:00

2 τοστ με βούτυρο+2 φέτες γαλοπούλα+cottage cheese και 1 φρούτο

Βραδινό 9:00

ρύζι/μακαρόνια ολικής άλεσης ή όσπρια με κονσέρβα ψαριού ή ψάρι με πράσινη σαλάτα+1 λεμόνι+2 κουταλάκια ελαιόλαδο και 1 φρούτο

Σνακ 10:30

1 τοστ με βούτυρο+2 φέτες γαλοπούλα+cottage cheese και 1 φρούτο

ΑΠΟΡΙΕΣ:

1.ΠΌΤΕ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ;

2. ΤΑ ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΑ ΡΟΦΗΜΑΤΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ;

3. ΤΑ γρ. ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΥΛΙΚΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ;;

giannis64
28-03-10, 20:54
Λοιπόν, μόλις έφτιαξα το πρόγραμμα:

Πρωινό 9:00:

κουάκερ+γάλα, 2 αυγά ολόκληρα, +μέλι +συμπλήρωμα πρωτείνης

10.00---- ΑΣΚΗΣΗ ----

11.00 αμεσως μετα wehy+μπανανα+μελι


Μεσημεριανό 1:00

ρύζι/μακαρόνια ολικής άλεσης ή όσπρια με κοτόπουλο/τόνο/μοσχάρι/γαλοπούλα με πράσινη σαλάτα+1 λεμόνι+2 κουταλάκια ελαιόλαδο

Απογευματινό 16.00

2φετες τοστ+2 φέτες γαλοπούλα+cottage cheese +wehy

7:00

ρύζι/μακαρόνια ολικής άλεσης ή όσπρια με κοτόπουλο/τόνο/μοσχάρι/γαλοπούλα με πράσινη σαλάτα+1 λεμόνι+2 κουταλάκια ελαιόλαδο

Βραδινό 9.30

2 φετες τοστ+2 φέτες γαλοπούλα+cottage cheese +wehy

πριν τον υπνο

2 γιαουρτια 2% η καζεινη+ 1 χουφτα αμυγδαλα

ΑΠΟΡΙΕΣ:

1.ΠΌΤΕ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ;

2. ΤΑ ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΑ ΡΟΦΗΜΑΤΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ;

3. ΤΑ γρ. ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΥΛΙΚΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ;;

......

chris777
28-03-10, 21:07
Αρα..

απο το πρωινο, μου εβγαλες την φετα του ψωμιου,

στο σνακ των 11, θα παιρνω 2 φορες πρωτεινη;;

μεσημεριανο οπως το εγραψα

στο απογευματινο, 2 τοστ+πρωτεινη

στις 7 περιπου οπως το μεσημεριανο

βραδινο, 2 τοστ+ πρωτεινη, να σε ρωτησω...πολλα τοστ δεν θα'ναι ομως;; να μην τρωω γιαουρτακι+μελι+ξηρους καρπους να αλλαξει λιγο το μενου;

πριν τον υπνο, 2 γιαουρτια;; η καζεινη τι ειναι;;

giannis64
28-03-10, 21:14
γιαουρτη αν θες μονο στο προπροπονητικο, και πριν τον υπνο.

καζεινη Είναι η δεύτερη πρωτείνη που υπάρχει στο γάλα. Έχει βιολογική αξία κοντά στο 80 και πολύ μεγάλο χρόνο ημιζωής(3-4 ώρες). Αυτό την καθιστά ιδανική για λήψη πριν τον ύπνο, όταν το σώμα μένει χωρίς τροφή για 8 ώρες

The Rock
28-03-10, 21:27
Λοιπόν, μόλις έφτιαξα το πρόγραμμα:

Πρωινό 9:00:

κουάκερ+γάλα, 2 αυγά ολόκληρα, 1 φέτα ψωμί ολικής άλεσης+βούτυρο+μέλι ή με φυστικοβούτυρο+ το συμπλήρωμα πρωτείνης

---- ΑΣΚΗΣΗ ----

Σνακ 11:00

2 τοστ με βούτυρο+2 φέτες γαλοπούλα+cottage cheese και 2 φρούτα

Μεσημεριανό 1:00

ρύζι/μακαρόνια ολικής άλεσης ή όσπρια με κοτόπουλο/τόνο/μοσχάρι/γαλοπούλα με πράσινη σαλάτα+1 λεμόνι+2 κουταλάκια ελαιόλαδο και 1 φρούτο

Απογευματινό 5:00

γιαούρτι+μέλι+ξηροί καρποί και 1 φρούτο

Σνακ 7:00

2 τοστ με βούτυρο+2 φέτες γαλοπούλα+cottage cheese και 1 φρούτο

Βραδινό 9:00

ρύζι/μακαρόνια ολικής άλεσης ή όσπρια με κονσέρβα ψαριού ή ψάρι με πράσινη σαλάτα+1 λεμόνι+2 κουταλάκια ελαιόλαδο και 1 φρούτο

Σνακ 10:30

1 τοστ με βούτυρο+2 φέτες γαλοπούλα+cottage cheese και 1 φρούτο

ΑΠΟΡΙΕΣ:

1.ΠΌΤΕ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ;

2. ΤΑ ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΑ ΡΟΦΗΜΑΤΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ;

3. ΤΑ γρ. ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΥΛΙΚΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ;;
Το τοστ δεν είναι γεύμα.

giannis64
28-03-10, 21:29
απο μονο του σιγουρα οχι. αλλα με συμπληρωμα πρωτεινης ποιος σου ειπε οτι δεν ειναι γευμα?

chris777
28-03-10, 21:35
Το τοστ δεν είναι γεύμα.

μα το εβαλα στα σνακ...οχι στα κυρια γευματα..

chris777
28-03-10, 21:36
γιαουρτη αν θες μονο στο προπροπονητικο, και πριν τον υπνο.

καζεινη Είναι η δεύτερη πρωτείνη που υπάρχει στο γάλα. Έχει βιολογική αξία κοντά στο 80 και πολύ μεγάλο χρόνο ημιζωής(3-4 ώρες). Αυτό την καθιστά ιδανική για λήψη πριν τον ύπνο, όταν το σώμα μένει χωρίς τροφή για 8 ώρες

καζεϊνη απο που μπορω να βρω;;

giannis64
28-03-10, 21:40
δες το ποστ ξανα. μετρα τις θερμιδες ποσες ειναι και αναλογα την πορεια σου ανεβαζεις ανα 250-300 θερμιδες.

καζεινη απο εκει που περνεις και την πρωτεινη.

The Rock
28-03-10, 21:47
απο μονο του σιγουρα οχι. αλλα με συμπληρωμα πρωτεινης ποιος σου ειπε οτι δεν ειναι γευμα?
Με συμπλήρμα είναι, με κοτάζ και τυριά και γαλοπούλες ούτε καν.

chris777
28-03-10, 21:55
το βουτυρο ειναι καλο να το χρησιμοποιω στα τοστ;;

giannis64
28-03-10, 21:56
οχι. καλα ειναι να διαβασεις τα τοπικ που σου εδωσα!!!

chris777
28-03-10, 22:00
δες το ποστ ξανα. μετρα τις θερμιδες ποσες ειναι και αναλογα την πορεια σου ανεβαζεις ανα 250-300 θερμιδες.

καζεινη απο εκει που περνεις και την πρωτεινη.


και πώς την ζητάω...;;;


Με συμπλήρμα είναι, με κοτάζ και τυριά και γαλοπούλες ούτε καν.

Πέτρα, να σε ρωτήσω, το πρόγραμμά μου πώς σου φάνηκε..;;

τι να αλλάξω για να πετύχω όσο το δυνατόν καλύτερο αποτέλεσμα αύξησης όγκου;;

chris777
28-03-10, 22:01
οχι. καλα ειναι να διαβασεις τα τοπικ που σου εδωσα!!!

τα έχω διαβάσει όλα...μάλιστα έγραψα και τις συμβουλές που δίνουν!!!:turtle::turtle:

giannis64
28-03-10, 22:03
έχω την εντύπωση πως αν τα διάβαζες και τα καταλάβαινες δεν θα ρωτούσες τέτοια πράγματα!!!

chris777
28-03-10, 22:09
έχω την εντύπωση πως αν τα διάβαζες και τα καταλάβαινες δεν θα ρωτούσες τέτοια πράγματα!!!

εδώ έχεις ένα δίκιο διότι έχω συνηθίσει το βούτυρο και ξέρεις τώρα..σκέφτομαι τι κακό μπορεί να σου κάνει λίγο βούτυρο στο τοστ σου...;;;

chris777
28-03-10, 22:14
Μιας και φτιάξαμε την διατροφή ας γυρίσουμε στο θέμα της πρωτεΐνης..

διάβαζα εδώ: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2100

ότι όταν θα πάρουμε πρωτεΐνη να προσέξουμε να ΜΗΝ έχει αυτά Maltodextrin, Fructose.

επειδή δεν παίζει ρόλο μόνο αυτό, τι άλλο μου προτείνετε να προσέξω..ή αν έχετε από τις γνώσεις-εμπειρίες κάποιο σκεύασμα πρωτεΐνης να μου προτείνετε...;;;

The Rock
28-03-10, 22:17
και πώς την ζητάω...;;;



Πέτρα, να σε ρωτήσω, το πρόγραμμά μου πώς σου φάνηκε..;;

τι να αλλάξω για να πετύχω όσο το δυνατόν καλύτερο αποτέλεσμα αύξησης όγκου;;
Η Βράχος ή The Rock παρακαλώ :green:
Ο φίλος Γιάννης μιλάει μιλάει μιλάει, γιατί δεν τον ακούς ?
Δεν θα σου πω πως μου φάνηκε γιατί θα γίνω κακός :green:
Αλλά θα σου πω αυτό, τι κοινά βλέπεις ανάμεσα στα 2 προγράμματα διατροφής, το δικό σου και το πρότυπο μοντέλο του φόρουμ ?


Λοιπόν, μόλις έφτιαξα το πρόγραμμα:

Πρωινό 9:00:

κουάκερ+γάλα, 2 αυγά ολόκληρα, 1 φέτα ψωμί ολικής άλεσης+βούτυρο+μέλι ή με φυστικοβούτυρο+ το συμπλήρωμα πρωτείνης

---- ΑΣΚΗΣΗ ----

Σνακ 11:00

2 τοστ με βούτυρο+2 φέτες γαλοπούλα+cottage cheese και 2 φρούτα

Μεσημεριανό 1:00

ρύζι/μακαρόνια ολικής άλεσης ή όσπρια με κοτόπουλο/τόνο/μοσχάρι/γαλοπούλα με πράσινη σαλάτα+1 λεμόνι+2 κουταλάκια ελαιόλαδο και 1 φρούτο

Απογευματινό 5:00

γιαούρτι+μέλι+ξηροί καρποί και 1 φρούτο

Σνακ 7:00

2 τοστ με βούτυρο+2 φέτες γαλοπούλα+cottage cheese και 1 φρούτο

Βραδινό 9:00

ρύζι/μακαρόνια ολικής άλεσης ή όσπρια με κονσέρβα ψαριού ή ψάρι με πράσινη σαλάτα+1 λεμόνι+2 κουταλάκια ελαιόλαδο και 1 φρούτο

Σνακ 10:30

1 τοστ με βούτυρο+2 φέτες γαλοπούλα+cottage cheese και 1 φρούτο

ΑΠΟΡΙΕΣ:

1.ΠΌΤΕ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ;

2. ΤΑ ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΑ ΡΟΦΗΜΑΤΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ;

3. ΤΑ γρ. ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΥΛΙΚΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ;;



Παράδειγμα διατροφικού προγράμματος 4000 θερμίδων

Γεύμα 1ο – (Πρωινό)
30 γραμμάρια πρωτείνης ορού γάλακτος
2 ολόκληρα αυγά
100 γραμμάρια βρώμης
1 μήλο

Γεύμα 2ο
200 γραμμάρια κοτόπουλο στήθος
1 ½ κούπες βρασμένο ρύζι
2 κουταλιές του γλυκού λινέλαιο

Γεύμα 3ο
10 βρασμένα ασπράδια αυγού
200 γραμμάρια βραστή πατάτα
2 κουταλιές του γλυκού ελαιόλαδο
Πράσινη σαλάτα

Γεύμα 4ο (Πριν την προπόνηση)
30 γραμμάρια πρωτείνης ορού γάλακτος
500 ml γάλα 1%
100 γραμμάρια σταρένιο ψωμί

Μεταπροπονητική διατροφή
46 γραμμάρια πρωτείνης ορού γάλακτος
45 γραμμάρια δεξτρόζης
45 γραμμάρια μαλτοδεξτρίνης

Γεύμα 5ο
200 γραμμάρια φιλέτο μοσχάρι
200 γραμμάρια βραστή πατάτα
Πράσινη σαλάτα

Γεύμα 6ο
23 γραμμάρια πρωτείνης ορού γάλακτος
250 γραμμάρια τυρί cottage χαμηλών λιπαρών
2 κουταλιές του γλυκού λινέλαιο
Πράσινη σαλάτα

Το παραπάνω διατροφικό πρόγραμμα παρέχει περίπου 4000 θερμίδες και 350 γραμμάρια πρωτείνης.

Ερωτήσεις:
1)Που ακριβώς βλέπεις τοστάκια με γαλουπούλες και τυριά ?
2)Που βλέπεις βούτυρα ?
3)Που βλέπεις τόσα φρούτα ?
4)Που βλέπεις μονάδες μέτρησης μερίδες,φέτες κλπ ?

Για να κάνεις ένα πλάνο διατροφής πρέπει να ξέρεις 4 πράγματα:
1)Τι σωματότυπο έχεις άρα και τι μεταβολικό ρυθμό
2)Ανάλογα με την καθημερινή σου δραστηριότητα θα έχεις και αντίστοιχες θερμίδες
3)Με ακρίβεια τι τρως(Ηλεκτρονική ζυγαριά)
4)Mε ακρίβεια το κάθε τρόφιμο τι περιεκτικότητα σε πρωτεϊνη/υδατάνθρακες/λιπαρά έχει αντίστοιχα

Το μοντέλο διατροφής του φόρουμ δεν έχει στην τύχη 1 μήλο ή 2 κουταλιές λάδι ή 100 γρ. σταρένιο ψωμί ο Παναγιώτης(Muscleboss) το παλικάρι τα έχει μετρημένα με ακρίβεια αυτά που πάει να πει ότι δεν τα βάζει ο καθένας όποτε θέλει. Είναι καταπληκτικό,σύντομο,ακριβές και περιεκτικότατο. Απλά προσπάθησε να κατανοήσεις τον τρόπο σκέψης γραφής του.
Ο Γιάννης σου έδωσε τόσα λίνκς και λες δεν κατάλαβες, να διευκρινήσω διάβασμα που λέει εννοεί όχι ανάγνωση αλλά κατανόηση 2,3,4,5 10 φορές όσο χρειαστεί.
Προς θεού δεν θέλω να γίνω κακός, σπάνια διορθώνω διατροφές γτ δεν έχει νόημα τα ίδια και τα ίδια να λέμε. Ο σκοπός μου είναι αν γίνω κατανοητός και όχι κακός :evil2:

chris777
28-03-10, 22:29
Η Βράχος ή The Rock παρακαλώ :green:
Ο φίλος Γιάννης μιλάει μιλάει μιλάει, γιατί δεν τον ακούς ?
Δεν θα σου πω πως μου φάνηκε γιατί θα γίνω κακός :green:
Αλλά θα σου πω αυτό, τι κοινά βλέπεις ανάμεσα στα 2 προγράμματα διατροφής, το δικό σου και το πρότυπο μοντέλο του φόρουμ ?






Ερωτήσεις:
1)Που ακριβώς βλέπεις τοστάκια με γαλουπούλες και τυριά ?
2)Που βλέπεις βούτυρα ?
3)Που βλέπεις τόσα φρούτα ?
4)Που βλέπεις μονάδες μέτρησης μερίδες,φέτες κλπ ?

Για να κάνεις ένα πλάνο διατροφής πρέπει να ξέρεις 4 πράγματα:
1)Τι σωματότυπο έχεις άρα και τι μεταβολικό ρυθμό
2)Ανάλογα με την καθημερινή σου δραστηριότητα θα έχεις και αντίστοιχες θερμίδες
3)Με ακρίβεια τι τρως.Ηλεκτρονική ζυγαριά)
4)Mε ακρίβεια το κάθε τρόφιμο τι περιεκτικότητα σε πρωτεϊνη/υδατάνθρακες/λιπαρά έχει αντίστοιχα

Το μοντέλο διατροφής του φόρουμ δεν έχει στην τύχη 1 μήλο ή 2 κουταλιές λάδι ή 100 γρ. σταρένιο ψωμί ο Παναγιώτης(Muscleboss) το παλικάρι τα έχει μετρημένα με ακρίβεια αυτά που πάειι να πει ότι δεν τα βάζει ο καθένας όποτε θέλει. Είναι καταπληκτικό,σύντομο,ακριβές και περιεκτικότατο. Απλά προσπάθησε να κατανοήσεις τον τρόπο σκέψης γραφής του.
Ο Γιάννης σου έδωσε τόσα λίνκς και λες δεν κατάλαβες, να διευκρινήσω διάβασμα που λέει εννοεί όχι ανάγνωση αλλά κατανόηση 2,3,4,5 10 φορές όσο χρειαστεί.
Προς θεού δεν θέλω να γίνω κακός, σπάνια διορθώνω διατροφές γτ δεν έχει νόημα τα ίδια και τα ίδια να λέμε. Ο σκοπός μου είναι αν γίνω κατανοητός και όχι κακός :evil2:

Σόρι, Βράχε, λοιπόν, απαντώ στις ερωτήσεις σου:

1. τα τοστάκια τα είδα σε ένα πρόγραμμα ενός παιδιού από εδώ μέσα και επειδή δεν έχω πολύ χρόνο μου φάνηκε εύκολο και βολικό

2. το βούτυρο δικό μου κόλλημα:turtle:

3. ε τα φρούτα δεν κάνουν καλό;;;

4. τα γραμμάρια εννοούσα...

μετά:

1. τον μεταβολικό ρυθμό πώς θα τον βρω;; υπαρχει κάποιο λινκ κάτι τεςπα;;;
είμαι ~ 1.77 στα 65 κιλά...

2. δες, περπατάω πολύ και σε 2 βδομάδες θα αρχίσω 1-1.5 ώρα στην πισίνα.
πόσες θερμίδες χρειάζομαι;; οεο;; πώς θα το δω αυτό;;
επειδή είμαι άπειρος για αυτό ρωτάω συνέχεια και συνέχεια...

3. λίγο δύσκολη η ζυγαριά...με το μάτι..

Όχι ρε συ, μια χαρά τα λες...απλώς έχω ξεφύγει από την διατροφή...βλέπεις φοιτητής, έχω φύγει από το σπίτι και αναγκαστικά αν θέλω να συνεχίσω το κολύμπι πρέπει να φτιάχνω μόνος μου τα γεύματά μου...

The Rock
28-03-10, 22:42
1)Είναι λάθος, μην βάλεις καθόλου
2)Επίσης
3)Καλό , κακό αυτό είναι θέμα αν επιτρέπονται από άποψη υδατάνθρακα και μόνο συγκεκριμένες ώρες(Πρωϊνό και pre workout)
4)Αμφιβάλλω αν με την μερίδα ή φέτα ξέρεις τα ακριβή γραμμάρια

Μετά:
1)http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=308 Διάβασε το όσο χρειαστεί και κατανόησέ το
2)Σύμφωνα με το πρώτο λίνκ και αυτόhttp://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4298
3)Δύσκολη ? Απλά βαριέσαι,γτ οικονομικότατη είναι 10-15 ευρώ κυμαίνονται.

Κοίτα και γω φοιτητής είμαι αλλά είμαι σκύλος στην διατροφή και στην προπόνηση, είναι καθαρά θέμα επιλογής, όποιος θέλει μπορεί, τέλος.

Υ.Γ. 1) Πες ότι διαβάζεις και κατανοείς τα άρθρα αν φανεί ότι το έκανες θα σου πω και 1-2 τύπους για να υπολογίζεις πρωτεϊνη,υδατάνθρακα και λιπαρά. Η δουλειά θέλει διάβασμα αλλιώς τσάμπα κάθεσαι και σπαταλάς το χρόνο σου στο γυμναστήριο.

2)Συμπλήρωμα αν μάθεις να τρως πάρε μετά από 6-7 μήνες. (Ότι μάρκα θες,δεν αλλάζει κάτι, καθαρότητα 75+)

We cool ? Κατανοητός ?

chris777
28-03-10, 22:47
Είσαι άρχοντας... ;)

διαβάζω και σου λέω..

Μία ερωτησούλα μόνο... ο όγκος που θέλω, θα γίνει μέσω της διατροφής;

The Rock
28-03-10, 22:53
Όγκος /γράμμωση ΜΟΝΟ έτσι , ούτε π@π@ριές -μύθοι που ακούγονται χρόνια πολλά κιλά λίγες επαναλήψεις όγκος και το αντίθετο γράμμωση και κάτι τέτοια . Η κουζίνα αλλάζει το αποτέλεσμα.

chris777
28-03-10, 22:53
για να καταλάβεις πώς είναι ο σωματότυπός μου, εαν κατάλαβα σωστά το διάγραμμα είναι 3-1-1, δλδ, έχω μπυροκοίλι, κοινώς σωσίβιο, κοιλιά, όχι χοντρούς γοφούς, απλώς κοιλιά...δεν είμαι ψηλόλιγνος..αυτά...σωστά το είπα το 3-1-1;;;

The Rock
28-03-10, 22:59
Δεν ξέρω τι να σου πω. Λογικά εκτόμορφος είσαι με τα στατς αυτά. Ο μεταβολισμός πως είναι ?

chris777
28-03-10, 23:04
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4298

αυτό που μου έδωσες το κατέβασα αλλά δεν μου ανοίγει στον υπολογιστή λέει ότι είναι κατεστραμμένο... :(

The Rock
28-03-10, 23:05
Αμφιβάλλω γτ το δοκίμασα και κατέβηκε.

chris777
28-03-10, 23:08
Να σε ρωτήσω κάτι άλλο...έχω αντικαταστήσει τα σνακ των 11 το πρωι και 4 το απόγευμα με τοστ επειδή δεν έχω πολύ χρόνο για να ακολουθήσω το μοντέλο...αλλά μου είπες να μην το κάνω...με τι άλλο γρήγορης προετοιμασίας αλλά με υψηλή διατροφική αξία να τα αντικαταστήσω τα τοστάκια;

chris777
28-03-10, 23:09
Αμφιβάλλω γτ το δοκίμασα και κατέβηκε.

κατεβαίνει αλλά δεν μου ανοίγει το αρχείο .ΕΧΕ!!!!!!

λες να σε δουλεύω;;;

TEFAAtzis
29-03-10, 00:58
Να σε ρωτήσω κάτι άλλο...έχω αντικαταστήσει τα σνακ των 11 το πρωι και 4 το απόγευμα με τοστ επειδή δεν έχω πολύ χρόνο για να ακολουθήσω το μοντέλο...αλλά μου είπες να μην το κάνω...με τι άλλο γρήγορης προετοιμασίας αλλά με υψηλή διατροφική αξία να τα αντικαταστήσω τα τοστάκια;

με πιτακι βρωμης;)

The Rock
29-03-10, 01:02
Να σε ρωτήσω κάτι άλλο...έχω αντικαταστήσει τα σνακ των 11 το πρωι και 4 το απόγευμα με τοστ επειδή δεν έχω πολύ χρόνο για να ακολουθήσω το μοντέλο...αλλά μου είπες να μην το κάνω...με τι άλλο γρήγορης προετοιμασίας αλλά με υψηλή διατροφική αξία να τα αντικαταστήσω τα τοστάκια;
Αυγά η καλύτερη λύση.
Υπάρχει και λύση να μαγειρεύεις κάποια τρόφιμα από προηγούμενη μέρα/μέρες και να τα αποθηκεύεις σε ψυγείο. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο. Αν δεν βρεις χρόνο δεν θα αλλάξει απολύτως τίποτα στο σώμα σου.

Ramrod
29-03-10, 03:25
Να σε ρωτήσω κάτι άλλο...έχω αντικαταστήσει τα σνακ των 11 το πρωι και 4 το απόγευμα με τοστ επειδή δεν έχω πολύ χρόνο για να ακολουθήσω το μοντέλο...αλλά μου είπες να μην το κάνω...με τι άλλο γρήγορης προετοιμασίας αλλά με υψηλή διατροφική αξία να τα αντικαταστήσω τα τοστάκια;

πιτάκι βρώμης ή τόνο με μαυρη μπαγκέτα

-beba-
29-03-10, 09:51
καζεϊνη απο που μπορω να βρω;;

Στα καταστήματα που πουλάνε συμπληρώματα διατροφής.

chris777
30-03-10, 10:47
Αυγά η καλύτερη λύση.
Υπάρχει και λύση να μαγειρεύεις κάποια τρόφιμα από προηγούμενη μέρα/μέρες και να τα αποθηκεύεις σε ψυγείο. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο. Αν δεν βρεις χρόνο δεν θα αλλάξει απολύτως τίποτα στο σώμα σου.

Καλημέρα!:P:P:P:weights::weights:

Βραχε, μου αρεσε η ιδεα σου με την προετοιμασια των τροφιμων απο την προηγουμενη μερα...αν θες πες μου...

επιπλεον, αν φτιαχνω μια μαυρη μπαγκετουλα με αυγα, μαρουλι και τονο ή μονο με αυγα κ μαρουλι για το σνακ των 11, των 3 και των 9 θα ήταν βλακεία;;

Υ.Γ. τα πιτάκια βρώμης τι είναι;;
σαν το κουάκερ αλλά σε πίτα;;

-beba-
30-03-10, 11:19
Σύμφωνα, με το μοντέλο διατροφής άλλαξα 2-3 γεύματα γιατί αν δεν τα αλλάξω δεν θα μπορώ καν να αρχίσω την διατροφή!

Γεύμα 1ο – (Πρωινό) στις 8-9
μου είπες Βράχε να μην πάρω ακόμη πρωτεΐνη οπότε βγάζω τα συμπληρώματα
2 ολόκληρα αυγά +2φέτες ψωμί ολικής
100 γραμμάρια βρώμης +γάλα
1 μήλο

Γεύμα 2ο στις 11-12 ανάλογα τι ώρα θα έχω τελιώσει την άσκηση το πρωί
200 γραμμάρια κοτόπουλο στήθος
1 ½ κούπες βρασμένο ρύζι
2 κουταλιές του γλυκού λινέλαιο

Γεύμα 3ο στις 2-3
1 μαύρη μπαγκέτα με 3 αυγά, μαρούλι και τόνο
Πράσινη σαλάτα

Γεύμα 4ο στις 5-6
500 ml γάλα 1%+βρώμη
100 γραμμάρια σταρένιο ψωμί



Γεύμα 5ο στις 8-9
200 γραμμάρια φιλέτο μοσχάρι
200 γραμμάρια βραστή πατάτα
Πράσινη σαλάτα

Γεύμα 6ο στις 10-11
250 γραμμάρια τυρί cottage χαμηλών λιπαρών
2 κουταλιές του γλυκού λινέλαιο
Πράσινη σαλάτα

5 ολόκληρα αυγά σε μία μέρα νομίζω ότι είναι πολλα.
Επίσης βλέπω πολύ ψωμί....
Οι δυο φέτες ψωμί το πρωί νομίζω δεν χρειάζονται. Εχεις υδατάνθρακα από το κουάκερ. Επίσης το 3ο γευμα (η μπαγκετα με τα αυγά) νομίζω είναι καλύτερα να αντικατασταθεί από μια κονσέρβα τόνου σε νερό+ρίζι ή βραστή πατάτα + σαλάτα.
Στο 4ο γευμα δεν χρειάζεται το ψωμί. Στο 5ο γευμα θα μείωνα την ποσότητα της πατάτας.

Περίμενε να δεις τι θα σου πούνε και άλλα μέλη, μια και εγώ δεν είμαι ιδιαίτερα έμπειρη. Καλή επιτυχία στους στόχους σου.:toast::toast::toast:

chris777
30-03-10, 11:24
5 ολόκληρα αυγά σε μία μέρα νομίζω ότι είναι πολλα.
Επίσης βλέπω πολύ ψωμί....
Οι δυο φέτες ψωμί το πρωί νομίζω δεν χρειάζονται. Εχεις υδατάνθρακα από το κουάκερ. Επίσης το 3ο γευμα (η μπαγκετα με τα αυγά) νομίζω είναι καλύτερα να αντικατασταθεί από μια κονσέρβα τόνου σε νερό+ρίζι ή βραστή πατάτα + σαλάτα.
Στο 4ο γευμα δεν χρειάζεται το ψωμί. Στο 5ο γευμα θα μείωνα την ποσότητα της πατάτας.

Περίμενε να δεις τι θα σου πούνε και άλλα μέλη, μια και εγώ δεν είμαι ιδιαίτερα έμπειρη. Καλή επιτυχία στους στόχους σου.:toast::toast::toast:

τι να πω κι εγώ...δεν έχω γνώση πάνω στο θέμα γι'αυτό ρωτάω και ξαναρωτάω..:green::green::green:

Ας περιμένουμε να δούμε τι θα πούνε και οι ειδήμονες...

Ευχαριστώ πολύ, αντεύχομαι!!!... ;)...

Ramrod
30-03-10, 16:31
Καλημέρα!:P:P:P:weights::weights:

Βραχε, μου αρεσε η ιδεα σου με την προετοιμασια των τροφιμων απο την προηγουμενη μερα...αν θες πες μου...

επιπλεον, αν φτιαχνω μια μαυρη μπαγκετουλα με αυγα, μαρουλι και τονο ή μονο με αυγα κ μαρουλι για το σνακ των 11, των 3 και των 9 θα ήταν βλακεία;;

Υ.Γ. τα πιτάκια βρώμης τι είναι;;
σαν το κουάκερ αλλά σε πίτα;;

καλύεταρα ξέχνα τα αυγά και βαλε τόνο. Δε μπορείς να τρως πολλά ολόκληρα αυγά καθε μέρα...επίσης πρέπει να φας πολλά αυγά(5 ασπράδια) για να πάρεις την πρωτεϊνη που θα σου δώσουν 100γρ τόνου! Μια κονσερβούλα τόνο σε μια μαυρη μπακετούλα, μια φετα τυρί και λίγο μαρούλι είναι οτι πρέπει... ή αλλιώς μπορείς να φας καστανό ρύζι με τόνο, όπως είπε η προλαλήσασα.

Για το πιτάκι βρώμης δες εδώ (δε πιστεύω να απαγορεύεται το λινκ... :unsure: :green: )

http://www.youtube.com/watch?v=VjOKs7BmiWk

sTeLaKoS
30-03-10, 16:38
Για το πιτάκι βρώμης δες εδώ (δε πιστεύω να απαγορεύεται το λινκ... :unsure: :green: )

http://www.youtube.com/watch?v=VjOKs7BmiWk


Γιατί να απαγορεύεται; Δες απ' το 0:00-0:04, www.bodybuilding.gr (http://forum.bodybuilding.gr/www.bodybuilding.gr) γράφει :turtle:

TEFAAtzis
30-03-10, 16:42
πιτακι βρωμης με γαλοπουλα και λαιτ κασερι ειναι ολα τα λεφτα

The Rock
30-03-10, 16:54
Καλημέρα!:P:P:P:weights::weights:

Βραχε, μου αρεσε η ιδεα σου με την προετοιμασια των τροφιμων απο την προηγουμενη μερα...αν θες πες μου...

επιπλεον, αν φτιαχνω μια μαυρη μπαγκετουλα με αυγα, μαρουλι και τονο ή μονο με αυγα κ μαρουλι για το σνακ των 11, των 3 και των 9 θα ήταν βλακεία;;

Υ.Γ. τα πιτάκια βρώμης τι είναι;;
σαν το κουάκερ αλλά σε πίτα;;
Κοίτα, ότι υδατάνθρακα και να βάλεις φρόντισε να ξέρεις την ποσότητα. Δεν με ακούς επίσης όταν σου μιλάω και λέω ακρίβεια. Δεν θα βάλεις μια μπαγκέτα ή 2 φέτες ψωμί θα βάζεις σε γραμμάρια
Επίσης διάβασε αυτό το άρθρο http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=154594#post154594
Μην ανυσυχείς η χοληστερίνη από τον κρόκο δεν πρόκειται αν ανέβει,μην με κάνεις να το αναλύσω τα έχουμε ξαναπεί :green: (κάνε ένα search :turtle:)

Ramrod
30-03-10, 17:16
Γιατί να απαγορεύεται; Δες απ' το 0:00-0:04, www.bodybuilding.gr (http://forum.bodybuilding.gr/www.bodybuilding.gr) γράφει :turtle:

Αστείο ήταν Στελάκο! Ακριβώς επειδή λέει BBgr είπα να κάνω λίγο πλάκα :P ;) :) :turtle:

chris777
02-04-10, 14:34
Χρόνια Πολλά!!!!


καλύεταρα ξέχνα τα αυγά και βαλε τόνο. Δε μπορείς να τρως πολλά ολόκληρα αυγά καθε μέρα...επίσης πρέπει να φας πολλά αυγά(5 ασπράδια) για να πάρεις την πρωτεϊνη που θα σου δώσουν 100γρ τόνου! Μια κονσερβούλα τόνο σε μια μαυρη μπακετούλα, μια φετα τυρί και λίγο μαρούλι είναι οτι πρέπει... ή αλλιώς μπορείς να φας καστανό ρύζι με τόνο, όπως είπε η προλαλήσασα.

Για το πιτάκι βρώμης δες εδώ (δε πιστεύω να απαγορεύεται το λινκ... :unsure: :green: )

http://www.youtube.com/watch?v=VjOKs7BmiWk

χμ....δεν το ηξερα ότι ο τόνος σε σχέση με το αυγό υπερέχει στο θέμα των πρωτεϊνών!!! άρα τόνος και πάλι τόνος:weights::weights::weights::weights:

Όσον αφορά το πιτάκι βρώμης...δεν είναι μεγάλο;;; ένα τηγάνι ολόκληρο ;;

και μετά το τρως σαν κρέπα ή σαν τάρτα ή όπως λάχει;;;

ρίχνεις από πάνω ότι θες;;;


Κοίτα, ότι υδατάνθρακα και να βάλεις φρόντισε να ξέρεις την ποσότητα. Δεν με ακούς επίσης όταν σου μιλάω και λέω ακρίβεια. Δεν θα βάλεις μια μπαγκέτα ή 2 φέτες ψωμί θα βάζεις σε γραμμάρια
Επίσης διάβασε αυτό το άρθρο http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=154594#post154594
Μην ανυσυχείς η χοληστερίνη από τον κρόκο δεν πρόκειται αν ανέβει,μην με κάνεις να το αναλύσω τα έχουμε ξαναπεί :green: (κάνε ένα search :turtle:)

Σε ακούω ρε συ!!! οκ!! ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ!!!

ναι, ναι το γνώριζα για το αυγό. απλώς είναι πολύ καλό που ο τόνος έχει περισσότερη πρωτεΐνη και μπορώ να χρησιμοποιήσω και τόνο στα γεύματά μου.

Ramrod
02-04-10, 16:10
Χρόνια Πολλά!!!!



χμ....δεν το ηξερα ότι ο τόνος σε σχέση με το αυγό υπερέχει στο θέμα των πρωτεϊνών!!! άρα τόνος και πάλι τόνος:weights::weights::weights::weights:

Όσον αφορά το πιτάκι βρώμης...δεν είναι μεγάλο;;; ένα τηγάνι ολόκληρο ;;

και μετά το τρως σαν κρέπα ή σαν τάρτα ή όπως λάχει;;;

ρίχνεις από πάνω ότι θες;;;

ναι, ναι το γνώριζα για το αυγό. απλώς είναι πολύ καλό που ο τόνος έχει περισσότερη πρωτεΐνη και μπορώ να χρησιμοποιήσω και τόνο στα γεύματά μου.

Κοίτα το "υπερέχει" είναι σχετικό...ανάλογα πως σε βολεύει να το τρως και σε τι στάδιο ή γευμα βρίσκεσαι. Κατά την άποψή μου πρέπει να τρως και αυγα γιατί είναι τρομερή πηγή πρωτεϊνης, αμινοξέων κλπ. Απλά για το γεύμα που θες είναι ότι πιο βολικό ο τόνος. Όταν θέλω κατι γρήγορο σχεδόν πάντα χρησιμοποιώ τόνο! Σε νερο έτσι... ;)
Επίσης να κοιτάς τις συσκευασίες των τροφίμων...έχουν διατροφική αξία απο πισω, (θερμιδες, πρωτεϊνες, υδατάνθρακες κλπ.) Καθε φορά να κοιτάς και να υπολογίζεις την ποσότητα που τρως για να ξέρεις...
Το πιτάκι βρώμης το τρως αναλόγως με την προτιμησή σου. Όπως σου κολλάει η γευση. Εμένα προσωπικά μου αρέσει με μαρμελάδα ή φυστικοβούτηρο αλλά είναι υποκειμενικό και έχει να κάνει και με τις ανάγκες που έχει ο καθένας. Επίσης για το μέγεθος στο λινκ που σου έδωσα πιστεύω οτι είναι μια καλή ποσότητα. Φυσικά την αναλογία βρώμης/αυγών την ρυθμίζεις ανάλογα με τις ανάγκες σου.αν θες περισσότερη πρωτεϊνη βάλε και άλλα ασπράδια. Εγώ πλέον βάζω 4-5 ασπράδια και ένα κρόκο. Υπολόγιζε 20 γραμμάρια ανα ασπράδι για να σου βγει καλό το μείγμα.

chris777
03-04-10, 00:26
Κοίτα το "υπερέχει" είναι σχετικό...ανάλογα πως σε βολεύει να το τρως και σε τι στάδιο ή γευμα βρίσκεσαι. Κατά την άποψή μου πρέπει να τρως και αυγα γιατί είναι τρομερή πηγή πρωτεϊνης, αμινοξέων κλπ. Απλά για το γεύμα που θες είναι ότι πιο βολικό ο τόνος. Όταν θέλω κατι γρήγορο σχεδόν πάντα χρησιμοποιώ τόνο! Σε νερο έτσι... ;)
Επίσης να κοιτάς τις συσκευασίες των τροφίμων...έχουν διατροφική αξία απο πισω, (θερμιδες, πρωτεϊνες, υδατάνθρακες κλπ.) Καθε φορά να κοιτάς και να υπολογίζεις την ποσότητα που τρως για να ξέρεις...
Το πιτάκι βρώμης το τρως αναλόγως με την προτιμησή σου. Όπως σου κολλάει η γευση. Εμένα προσωπικά μου αρέσει με μαρμελάδα ή φυστικοβούτηρο αλλά είναι υποκειμενικό και έχει να κάνει και με τις ανάγκες που έχει ο καθένας. Επίσης για το μέγεθος στο λινκ που σου έδωσα πιστεύω οτι είναι μια καλή ποσότητα. Φυσικά την αναλογία βρώμης/αυγών την ρυθμίζεις ανάλογα με τις ανάγκες σου.αν θες περισσότερη πρωτεϊνη βάλε και άλλα ασπράδια. Εγώ πλέον βάζω 4-5 ασπράδια και ένα κρόκο. Υπολόγιζε 20 γραμμάρια ανα ασπράδι για να σου βγει καλό το μείγμα.


Το στάδιό μου, όπως έχεις καταλάβει είναι ΤΕΛΕΊΩΣ αρχικό!!!:turtle::turtle:

απλώς επειδή έκανα μία τρομερή δίαιτα, παρατήρησα μετά ότι τα χέρια μου είχαν αδυνατίσει πολύ! και επειδή μου έδειξαν κάτι φωτογραφίες από τότε που΄εκανα αγώνες νευρίασα και θέλω να δυναμώσω και να ξανακάνω τους μυς που είχα...αλλά δεν γίνεται πλέον να είμαι στο νερό 3-4 ώρες, οπότε μία λύση είναι η διατροφή αύξησης μυικού όγκου....

για το πιτάκι...

το κουάκερ είναι αλεσμένο ή μου φάνηκε;;;

η μορφή του, το πάχος του είναι σαν ομελέτα ή σαν κρέπα;;;

δλδ, μπορώ να βάλω μέσα ότι υλικά θέλω και μετά να το γυρίσω σαν κρέπα και να το φάω ή θα μου " σπάσει " ;;;

επίσης, αυτό το πιτάκι το τρως ως πρωινό κάθε μέρα ;;;;:bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps:

το παλικάρι στο βίντεο βάζει 5 ασπράδια και 1 ολόκληρο...αυτό για τι τύπο αθλητή είναι;;; προχωρημένο, μέτριο ή αρχικό;;;

Ramrod
03-04-10, 01:41
για το πιτάκι...

το κουάκερ είναι αλεσμένο ή μου φάνηκε;;;

η μορφή του, το πάχος του είναι σαν ομελέτα ή σαν κρέπα;;;

δλδ, μπορώ να βάλω μέσα ότι υλικά θέλω και μετά να το γυρίσω σαν κρέπα και να το φάω ή θα μου " σπάσει " ;;;

επίσης, αυτό το πιτάκι το τρως ως πρωινό κάθε μέρα ;;;;:bbbiceps::bbbiceps::bbbiceps:

το παλικάρι στο βίντεο βάζει 5 ασπράδια και 1 ολόκληρο...αυτό για τι τύπο αθλητή είναι;;; προχωρημένο, μέτριο ή αρχικό;;;

Τι εννοείς αλεσμένο???
Είναι κάπως σαν ομελέτα αλλά πιο συμπαγες. Το παχος το ρυθμίζεις...δε μπορεις να το διπλώσεις, μόνο να το αλοίψεις απο πάνω. Είναι σα ψωμί καπως...Δοκίμασε να το φτιάξεις για να δεις μόνος σου και να κρίνεις, δεν έχει πολύ νόημα να σου το περιγράφω, πρέπει να το δοκιμάσεις.

Εγώ προσωπικά το τρώω σα δεκατιανό(2ο γευμα) αλλά είναι πολύ καλή επιλογή και για 1ο γευμα
Δεν έχει να κανει με το αν είσαι προχωρημένος ή αρχάριος. Έχει να κάνει με το τι χρειάζεται το σώμα σου, πόσες πρωτεϊνες, πόσους υδατάνθρακες. Εγώ μετράω με βάση την πρωτεϊνη που χρειάζομαι. Ένα πιτάκι με 5 ασπράδια+1κροκος+100γρ βρώμης παρέχει 30-35 γρ πρωτεϊνης. Για παράδειγμα για το δικό μου σώμα το θεωρώ οριακά καλό ή ακόμα και λίγο αφού προσπαθώ να παίρνω απο 40 γρ πρωτεϊνης σε κάθε γευμα. Παρ' ολα αυτά ανεβάζω σταδιακά. Όταν βλέπω πως φτάνω σε plateu, σταματάει δηλαδή η ανάπτυξή μου τότε προσθέτω πχ ένα ασπράδι+20 γρ βρώμης. Έτσι αυξάνω σταδιακά και υδατάνθρακα και πρωτεϊνη.

Η δική μου άποψη αφού είσαι στο ξεκίνημα προγράμματος:
ξεκίνα, ψάξε, φτιάξε μια διατροφή και σιγά σιγά βελτιωνέ τη με βάση τις ανάγκες που βλέπεις οτι έχεις. Δε μπορείς να τα μάθεις όλα σε μια μέρα. Με τον καιρό μαθαίνεις και αποκτάς και άλλες απορίες. Ψάξε πολύ στο φόρουμ ή και στο ιντερνετ και θα βρεις πολλά. Η διατροφή είναι το παν! Για να την τελειωποιήσεις θες πολύ καιρο. Μήνα με το μήνα θα αντιλαμβάνεσαι τι κάνεις λάθος! Σήκω όρθιος, κάνε μερικά βήματα, περπάτα και ούτε που θα καταλάβεις για πότε θα τρέχεις! :thumbup:

chris777
03-04-10, 02:05
Τι εννοείς αλεσμένο???
Είναι κάπως σαν ομελέτα αλλά πιο συμπαγες. Το παχος το ρυθμίζεις...δε μπορεις να το διπλώσεις, μόνο να το αλοίψεις απο πάνω. Είναι σα ψωμί καπως...Δοκίμασε να το φτιάξεις για να δεις μόνος σου και να κρίνεις, δεν έχει πολύ νόημα να σου το περιγράφω, πρέπει να το δοκιμάσεις.

Εγώ προσωπικά το τρώω σα δεκατιανό(2ο γευμα) αλλά είναι πολύ καλή επιλογή και για 1ο γευμα
Δεν έχει να κανει με το αν είσαι προχωρημένος ή αρχάριος. Έχει να κάνει με το τι χρειάζεται το σώμα σου, πόσες πρωτεϊνες, πόσους υδατάνθρακες. Εγώ μετράω με βάση την πρωτεϊνη που χρειάζομαι. Ένα πιτάκι με 5 ασπράδια+1κροκος+100γρ βρώμης παρέχει 30-35 γρ πρωτεϊνης. Για παράδειγμα για το δικό μου σώμα το θεωρώ οριακά καλό ή ακόμα και λίγο αφού προσπαθώ να παίρνω απο 40 γρ πρωτεϊνης σε κάθε γευμα. Παρ' ολα αυτά ανεβάζω σταδιακά. Όταν βλέπω πως φτάνω σε plateu, σταματάει δηλαδή η ανάπτυξή μου τότε προσθέτω πχ ένα ασπράδι+20 γρ βρώμης. Έτσι αυξάνω σταδιακά και υδατάνθρακα και πρωτεϊνη.

Η δική μου άποψη αφού είσαι στο ξεκίνημα προγράμματος:
ξεκίνα, ψάξε, φτιάξε μια διατροφή και σιγά σιγά βελτιωνέ τη με βάση τις ανάγκες που βλέπεις οτι έχεις. Δε μπορείς να τα μάθεις όλα σε μια μέρα. Με τον καιρό μαθαίνεις και αποκτάς και άλλες απορίες. Ψάξε πολύ στο φόρουμ ή και στο ιντερνετ και θα βρεις πολλά. Η διατροφή είναι το παν! Για να την τελειωποιήσεις θες πολύ καιρο. Μήνα με το μήνα θα αντιλαμβάνεσαι τι κάνεις λάθος! Σήκω όρθιος, κάνε μερικά βήματα, περπάτα και ούτε που θα καταλάβεις για πότε θα τρέχεις! :thumbup:

το κουακερ ειναι σαν τα δημητριακα...δεν ειναι σκονη αν θυμαμαι καλα...και στο βιντεο μου φαινεται οτι το παλικαρι αυτο που ριχνει το κουακερ ειναι σαν σκονη...κι οχι σαν φλουδες δημητριακων..

σαν πρωινο τι τρως;;;

ψαχνω κι εδω κι απ'εξω, αλλα δεν εμπιστευομαι διοτι δεν εχω γνωσεις πανω στο θεμα κι μπορει απο εκει που παω να κανω καλο στον οργανισμο μου στην τελικη να τον βλαψω... ;) ... γι'αυτο με βλεπεις και ρωταω συνεχεια και συνεχεια, γιατι αν μη τι αλλο εδω στο φορουμ βρισκονται ατομα ΠΛΗΡΩΣ ενημερωμενα πανω στο θεμα " διατροφη ":bowdown::bowdown::bowdown:... δεν θελω να αρχισω να απαριθμω τα παιδια που με εχουν βοηθησει απο εδω μεσα..:bowdown::bowdown: τι ο Βραχος, τι εσυ, τι ο Γιαννης, τι η Μπεμπα, τι ο TEFAAtzis.. [ παιδια αν ξεχασα κανεναν σορι :( :green: ]

** αυτο που εχω βαλει με τα μαυρα γραμματα τα σπαει...:toast::toast::toast::thumbup::thumbup::thumbup::green::green:

Ramrod
03-04-10, 11:52
το κουακερ ειναι σαν τα δημητριακα...δεν ειναι σκονη αν θυμαμαι καλα...και στο βιντεο μου φαινεται οτι το παλικαρι αυτο που ριχνει το κουακερ ειναι σαν σκονη...κι οχι σαν φλουδες δημητριακων..

σαν πρωινο τι τρως;;;

ψαχνω κι εδω κι απ'εξω, αλλα δεν εμπιστευομαι διοτι δεν εχω γνωσεις πανω στο θεμα κι μπορει απο εκει που παω να κανω καλο στον οργανισμο μου στην τελικη να τον βλαψω... ;) ... γι'αυτο με βλεπεις και ρωταω συνεχεια και συνεχεια, γιατι αν μη τι αλλο εδω στο φορουμ βρισκονται ατομα ΠΛΗΡΩΣ ενημερωμενα πανω στο θεμα " διατροφη ":bowdown::bowdown::bowdown:... δεν θελω να αρχισω να απαριθμω τα παιδια που με εχουν βοηθησει απο εδω μεσα..:bowdown::bowdown: τι ο Βραχος, τι εσυ, τι ο Γιαννης, τι η Μπεμπα, τι ο TEFAAtzis.. [ παιδια αν ξεχασα κανεναν σορι :( :green: ]

** αυτο που εχω βαλει με τα μαυρα γραμματα τα σπαει...:toast::toast::toast::thumbup::thumbup::thumbup::green::green:

Το Quaker και νομίζω οποιαδήποτε άλλη βρώμη είναι σε μικρές νυφάδες. Όχι δεν είναι σκονη! Αυτό στο βιντεο είναι κανονικό. Δημητριακό είναι, απόλυτα φυσικό προιόν και το πουλάνε στα σουπερ μαρκετ.
Δε νομίζω οτι θα βλαψεις τον οργανισμό σου κανοντας μια σωστή διατροφη...πιθανότατα να τον εβλαπτες περισσότερο αν έτρωγες "βρώμικα", junk+fast food κλπ. Κάνε μια φυσική διατροφή χωρις συμπληρώματα και δεν έχεις να φοβηθείς το παραμικρό! Αυτό βεβαια δε σημαίνει οτι τα συμπληρώματα θα σε βλάψουν, απλά αυτό είναι μια διαφορετική συζήτηση απο μόνο του. Καλά κάνεις και ρωτάς. Και εγώ ρωτάω και άλλοι που είναι πολύ πιο προχωρημένοι απο εμάς. Αμα τα ξεραμε όλα...

Σαν πρωινό τρώω γάλα με μπισκοτόκρεμα. Το κάνω επειδή είναι γρήγορο στην προετοιμασία(και χρειάζομαι άμεσα κάτι όταν ξυπνάω) και τρώγεται πιο ευχάριστα απο διάφορα άλλα που ενδεχομένως να είναι πιο ιδανικά. Μετά απο 2 ώρες τρώω και τα αυγα με τη βρώμη μου. Να ανοίξει λίγο το στομάχι...;)

Χαχαχα...και εμένα μου άρεσε όταν το έγραψα. Ήταν αυθόρμητο της στιγμής...θα το βάλω στην υπογραφή μου! :green::turtle::turtle:

TEFAAtzis
03-04-10, 16:00
δεν θελω να αρχισω να απαριθμω τα παιδια που με εχουν βοηθησει απο εδω μεσα..:bowdown::bowdown: τι ο Βραχος, τι εσυ, τι ο Γιαννης, τι η Μπεμπα, τι ο TEFAAtzis.. [ παιδια αν ξεχασα κανεναν σορι :( :green: ]

** αυτο που εχω βαλει με τα μαυρα γραμματα τα σπαει...:toast::toast::toast::thumbup::thumbup::thumbup::green::green:

Για αυτο ειναι το φορουμ και ειμαστε ολοι εδω.Ο ενας βοηθαει τον αλλο και ο ενας μαθαινει απο τον αλλο.:toast:

The Rock
03-04-10, 17:15
Δοκίμασε γάλα με βρώμη και κάποια δημητριακά για γεύση(με όσο το δυνατόν λιγότερα σάκχαρα βρείς πάρε) απλά να έχεις υπολογίσει ποσότητες υδατανθράκων και από τα 2 σε συνδιασμό με αυγά ή βάλε μέσα πρωτεϊνη(από συμπλήρωμα).
Επίσης και σκέτη βρώμη με γάλα αν βάλεις, για παραπάνω γεύση βάλε κανέλα πχ.

Ramrod
03-04-10, 18:42
Για αυτο ειναι το φορουμ και ειμαστε ολοι εδω.Ο ενας βοηθαει τον αλλο και ο ενας μαθαινει απο τον αλλο.:toast:

+1 !!! :thumbup:

chris777
05-04-10, 18:09
Παίδες Χρόνια Πολλά, Χριστός Ανέστη και Καλό Πάσχα!!!:welcome::welcome::welcome::welcome::welcome:



Το Quaker και νομίζω οποιαδήποτε άλλη βρώμη είναι σε μικρές νυφάδες. Όχι δεν είναι σκονη! Αυτό στο βιντεο είναι κανονικό. Δημητριακό είναι, απόλυτα φυσικό προιόν και το πουλάνε στα σουπερ μαρκετ.
Δε νομίζω οτι θα βλαψεις τον οργανισμό σου κανοντας μια σωστή διατροφη...πιθανότατα να τον εβλαπτες περισσότερο αν έτρωγες "βρώμικα", junk+fast food κλπ. Κάνε μια φυσική διατροφή χωρις συμπληρώματα και δεν έχεις να φοβηθείς το παραμικρό! Αυτό βεβαια δε σημαίνει οτι τα συμπληρώματα θα σε βλάψουν, απλά αυτό είναι μια διαφορετική συζήτηση απο μόνο του. Καλά κάνεις και ρωτάς. Και εγώ ρωτάω και άλλοι που είναι πολύ πιο προχωρημένοι απο εμάς. Αμα τα ξεραμε όλα...

Σαν πρωινό τρώω γάλα με μπισκοτόκρεμα. Το κάνω επειδή είναι γρήγορο στην προετοιμασία(και χρειάζομαι άμεσα κάτι όταν ξυπνάω) και τρώγεται πιο ευχάριστα απο διάφορα άλλα που ενδεχομένως να είναι πιο ιδανικά. Μετά απο 2 ώρες τρώω και τα αυγα με τη βρώμη μου. Να ανοίξει λίγο το στομάχι...;)

Χαχαχα...και εμένα μου άρεσε όταν το έγραψα. Ήταν αυθόρμητο της στιγμής...θα το βάλω στην υπογραφή μου! :green::turtle::turtle:

Γάλα με μπισκοτόκρεμα;;; χμ καλό μου φαίνεται...για δώσε ινφο:green::green:

όντως είναι πολύ καλή ατάκα... ;)



Για αυτο ειναι το φορουμ και ειμαστε ολοι εδω.Ο ενας βοηθαει τον αλλο και ο ενας μαθαινει απο τον αλλο.:toast:

έτσι :toast::toast::toast:


Δοκίμασε γάλα με βρώμη και κάποια δημητριακά για γεύση(με όσο το δυνατόν λιγότερα σάκχαρα βρείς πάρε) απλά να έχεις υπολογίσει ποσότητες υδατανθράκων και από τα 2 σε συνδιασμό με αυγά ή βάλε μέσα πρωτεϊνη(από συμπλήρωμα).
Επίσης και σκέτη βρώμη με γάλα αν βάλεις, για παραπάνω γεύση βάλε κανέλα πχ.

όχι ρε συ...θα φτιάχνω το πιτάκι βρώμης....φαίνεται και εύκολο και γευστικό αλλά και με μεγάλη ποσότητα πρωτεΐνης...συνδιάζει και πρωτεΐνη και βρώμη...2 σε 1... σωστός;;;:turtle::turtle::turtle::turtle:

The Rock
05-04-10, 18:26
Παίδες Χρόνια Πολλά, Χριστός Ανέστη και Καλό Πάσχα!!!:welcome::welcome::welcome::welcome::welcome:




Γάλα με μπισκοτόκρεμα;;; χμ καλό μου φαίνεται...για δώσε ινφο:green::green:

όντως είναι πολύ καλή ατάκα... ;)



έτσι :toast::toast::toast:



όχι ρε συ...θα φτιάχνω το πιτάκι βρώμης....φαίνεται και εύκολο και γευστικό αλλά και με μεγάλη ποσότητα πρωτεΐνης...συνδιάζει και πρωτεΐνη και βρώμη...2 σε 1... σωστός;;;:turtle::turtle::turtle::turtle:
Επαναλαμβάνω ότι καλό να υπολογίσεις την ακριβή ποσότητα πρωτεϊνης και υδατανθράκων που χρειάζεσαι και όχι τυχαία, 5-6 ασπράδια΄και 60 γρ. βρώμης ξέρω γω. Ανάλογα με τις ανάγκες σου.

chris777
05-04-10, 19:17
Βράχε, είπαμε ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΖΥΓΑΡΙΑ...yeah λέμεεεεεεεεεεεεεεεεε..

θα το φτιάχνω όπως στο βίντεο...5 ασπράδια, 1 ολόκληρο και όσο κουάκερ λεει!!!

την κάνω...καλό απόγευμα παίδες!!!

Ramrod
05-04-10, 20:44
Γάλα με μπισκοτόκρεμα;;; χμ καλό μου φαίνεται...για δώσε ινφο

Χρόνια πολλά!

Ναι...εγώ παίρνω μπισκοτόκρεμα γιώτης συγκεκριμένα. Τρώω μεγάλη ποσότητα γάλακτος με δημητριακά και στο καπάκι για συμπλήρωμα 50 γρ μπισκοτόκρεμα. είναι πανεύκολη στην παρασκευή. Απλά προσθέτεις βραστό νερό...εχει οδηγίες. Περιέχει ορό γάλακτος(whey), γλουτένη, και διάφορα άλλα θρεπτικά συστατικά! Αμα θες τσεκαρέ τη...είναι λιγάκι ακριβή όμως. ;)

chris777
06-04-10, 17:54
Χρόνια πολλά!

Ναι...εγώ παίρνω μπισκοτόκρεμα γιώτης συγκεκριμένα. Τρώω μεγάλη ποσότητα γάλακτος με δημητριακά και στο καπάκι για συμπλήρωμα 50 γρ μπισκοτόκρεμα. είναι πανεύκολη στην παρασκευή. Απλά προσθέτεις βραστό νερό...εχει οδηγίες. Περιέχει ορό γάλακτος(whey), γλουτένη, και διάφορα άλλα θρεπτικά συστατικά! Αμα θες τσεκαρέ τη...είναι λιγάκι ακριβή όμως. ;)

:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

να την ψαξω "μπισκοτοκρεμα γιωτης" ;;;

για μωρα ειναι ε;;;:turtle::turtle::turtle::turtle:

και την τρως αντι για συμπληρωμα πρωτεινης;;;

Ramrod
06-04-10, 19:08
:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

να την ψαξω "μπισκοτοκρεμα γιωτης" ;;;

για μωρα ειναι ε;;;:turtle::turtle::turtle::turtle:

και την τρως αντι για συμπληρωμα πρωτεινης;;;

Ή οποιαδήποτε άλλη μπισκοτόκρεμα για μωρά! Μπισκοτόκρεμα, Ο Χ Ι φαριν λακτε. Απλά εγώ παίρνω τη συγκεκριμένη μάρκα επειδή μου αρέσει η γευση. Υπάρχουν με καλύτερη αναλογία συστατικών.
Όχι σε καμία περίπτωση δε μπορεί να αντικαταστήσει το συμπλήρωμα. Εγώ τη χρησιμοποιώ για συμπλήρωμα στο πρωινό μου...είναι ιδιαίτερα δυναμωτική και παχυντική. Αυστηρά σε διατροφή ογκου! Δε κάνει για γράμμωση. Αλλά η ποσότητα ορού γάλακτος μου έχει μέσα δεν έχει καμία σχέση με την ποσότητα απο καθαρό συμπλήρωμα. Απλά εγώ θέλω να τρώω πρωϊνό, δε θέλω να παίρνω συμπλήρωμα whey πρωι πρωι. Τα 100 γρ καμια 12 πρωτεϊνες θα σου δώσουν κατα μέσω όρο...

chris777
06-04-10, 19:39
Ή οποιαδήποτε άλλη μπισκοτόκρεμα για μωρά! Μπισκοτόκρεμα, Ο Χ Ι φαριν λακτε. Απλά εγώ παίρνω τη συγκεκριμένη μάρκα επειδή μου αρέσει η γευση. Υπάρχουν με καλύτερη αναλογία συστατικών.
Όχι σε καμία περίπτωση δε μπορεί να αντικαταστήσει το συμπλήρωμα. Εγώ τη χρησιμοποιώ για συμπλήρωμα στο πρωινό μου...είναι ιδιαίτερα δυναμωτική και παχυντική. Αυστηρά σε διατροφή ογκου! Δε κάνει για γράμμωση. Αλλά η ποσότητα ορού γάλακτος μου έχει μέσα δεν έχει καμία σχέση με την ποσότητα απο καθαρό συμπλήρωμα. Απλά εγώ θέλω να τρώω πρωϊνό, δε θέλω να παίρνω συμπλήρωμα whey πρωι πρωι. Τα 100 γρ καμια 12 πρωτεϊνες θα σου δώσουν κατα μέσω όρο...

και τι γεύση είναι;;;

μια χαρά μου φαίνεται...

ας πούμε μπορώ να την βάλω στο πρωινό μαζί με το πιτάκι βρώμης αλλά δεν ξέρω..πολύ πρωτεΐνη σε ένα γεύμα και μάλιστα πρωί πρωί ή στο δεκατιανό...:weights::weights::weights:

giannis64
06-04-10, 20:08
και τι γεύση είναι;;;

μια χαρά μου φαίνεται...

ας πούμε μπορώ να την βάλω στο πρωινό μαζί με το πιτάκι βρώμης αλλά δεν ξέρω..πολύ πρωτεΐνη σε ένα γεύμα και μάλιστα πρωί πρωί ή στο δεκατιανό...:weights::weights::weights:

στα 100 γρ 12 γρ πρωτεινη!!!! που την ειδες την ΠΟΛΥ την πρωτεινη???

chris777
06-04-10, 20:09
ετσι μου φανηκε... δεν ειναι πολυ;;; :(

giannis64
06-04-10, 20:16
αν κάνεις 6 γεύματα την μέρα, με 12 γρ πρωτεΐνης ανά γεύμα είσαι στα 72 γρ την μέρα. με 2γρ ανά κιλό σωματικού βάρους που θα πρέπει να λαμβάνεις την μέρα, άρα θα πρέπει να είσαι 36 κιλά. φαντάσου να κάνεις 5 γεύματα!!!!!

chris777
06-04-10, 21:11
άρα για κάποιον που είναι κάπου στα 65 - 70 κιλά πρέπει να παίρνει 24γρ πρωτεΐνης ανά γεύμα;;;

chris777
06-04-10, 21:56
Παίδες να σας παραθέσω το πρόγραμμά μου και να μου πείτε σχόλια - συμβουλές, αν θέλετε!!

Λοιπόν όσον αφορά τις προπονήσεις...

έχω δυνατότητα να προπονούμαι 2 φορές την μέρα...

1η προπόνηση: οι ωρες είναι οι εξής: 9.30-10.30 το πρωί ή 2-3 το μεσημέρι..

2η προπόνηση: standard στις 3-4:45

** σκέφτομαι να βάλω 1η και 2η προπόνηση στο καπάκι..δλδ από τις 2 μέχρι τις 3:45 ...για να μην πηγαινοέρχομαι και να κάνω και δυνατές προπονήσεις...

Σύμφωνα με τις ώρες προπονήσεων και για να έχω χωνέψει το πρωινό λέω:

Ξύπνημα, στις 9:00, πρωινό μετά από κανά 15'..δλδ πρωινό κατά στις 9:15

Δεκατιανό στις 11-12

Μεσημεριανό στις 4:30 ( 4 παρά τέταρτο θα γυρνάω από την προπόνηση, μέχρι να πάω σπίτι θα περάσει κανά 45' )

Απογευματινό στις 7-8

βραδινό στις 10-11

Ύπνος κατά τις 12..

Ramrod
06-04-10, 23:15
άρα για κάποιον που είναι κάπου στα 65 - 70 κιλά πρέπει να παίρνει 24γρ πρωτεΐνης ανά γεύμα;;;

Εγώ είμαι 74 κιλά και λαμβάνωψ κατα μέσο όρο 40 γρ πρωτεϊνης ανα γευμα (δε είναι ισόποσα σε όλα δυστυχώς)


Παίδες να σας παραθέσω το πρόγραμμά μου και να μου πείτε σχόλια - συμβουλές, αν θέλετε!!

Λοιπόν όσον αφορά τις προπονήσεις...

έχω δυνατότητα να προπονούμαι 2 φορές την μέρα...

1η προπόνηση: οι ωρες είναι οι εξής: 9.30-10.30 το πρωί ή 2-3 το μεσημέρι..

2η προπόνηση: standard στις 3-4:45

** σκέφτομαι να βάλω 1η και 2η προπόνηση στο καπάκι..δλδ από τις 2 μέχρι τις 3:45 ...για να μην πηγαινοέρχομαι και να κάνω και δυνατές προπονήσεις...

Σύμφωνα με τις ώρες προπονήσεων και για να έχω χωνέψει το πρωινό λέω:

Ξύπνημα, στις 9:00, πρωινό μετά από κανά 15'..δλδ πρωινό κατά στις 9:15

Δεκατιανό στις 11-12

Μεσημεριανό στις 4:30 ( 4 παρά τέταρτο θα γυρνάω από την προπόνηση, μέχρι να πάω σπίτι θα περάσει κανά 45' )

Απογευματινό στις 7-8

βραδινό στις 10-11

Ύπνος κατά τις 12..

Όταν λες πρώτη προπόνηση, δευτερη προπόνηση εννοείς ημερησίως???? Γιατι δύο?

chris777
06-04-10, 23:27
Εγώ είμαι 74 κιλά και λαμβάνωψ κατα μέσο όρο 40 γρ πρωτεϊνης ανα γευμα (δε είναι ισόποσα σε όλα δυστυχώς)

ναι σωστα....να δουμε κι εγω πως θα τα χωρισω:unsure::unsure::unsure::unsure:



Όταν λες πρώτη προπόνηση, δευτερη προπόνηση εννοείς ημερησίως???? Γιατι δύο?

ναι 2 προπονησεις/μερα...θελω να ξαναμπω σε αγωνες...κολυμπι για να μην μπερδευτεις.. ;)

drago
06-04-10, 23:46
ναι σωστα....να δουμε κι εγω πως θα τα χωρισω:unsure::unsure::unsure::unsure:



ναι 2 προπονησεις/μερα...θελω να ξαναμπω σε αγωνες...κολυμπι για να μην μπερδευτεις.. ;)

φιλε απ' τη στιγμη που κανεις αλλο αθλημα, θα σου συνηστουσα να μιλησεις με καποιον ειδικο στο αθλημα σου, ωστε η επιλογη ασκησεων να γινει με βαση τις ασκησεις που εχουν το καλυτερο carryover στο αθλημα σου.

μπορει να χρειαστει να κανεις καποιο κυκλικο προγραμμα, αναλογα με το ποτε θες να εισαι ετοιμος.

chris777
07-04-10, 00:11
φιλε απ' τη στιγμη που κανεις αλλο αθλημα, θα σου συνηστουσα να μιλησεις με καποιον ειδικο στο αθλημα σου, ωστε η επιλογη ασκησεων να γινει με βαση τις ασκησεις που εχουν το καλυτερο carryover στο αθλημα σου.

μπορει να χρειαστει να κανεις καποιο κυκλικο προγραμμα, αναλογα με το ποτε θες να εισαι ετοιμος.

Μια στιγμή γιατί μπερδεύτηκα...

εννοείς ότι το πρόγραμμα όγκου που πάω να κάνω δεν θα ευδοκιμήσει επειδή δεν πάω σε γυμναστήριο αλλά σε κολυμβητήριο...;;;;:rolleyes::rolleyes::rolleyes::cool::cool::cool::(:(:(:(

johnny7
08-04-10, 18:16
Καποια προτιμηση μεταξυ 2 whey πρωτεινων?? Θεωρειτε "καλυτερη" την ProMax της Maximuscle η καποια της Οptimum Nutrition??

drago
08-04-10, 18:46
Μια στιγμή γιατί μπερδεύτηκα...

εννοείς ότι το πρόγραμμα όγκου που πάω να κάνω δεν θα ευδοκιμήσει επειδή δεν πάω σε γυμναστήριο αλλά σε κολυμβητήριο...;;;;:rolleyes::rolleyes::rolleyes::cool::cool::cool::(:(:(:(

γμτ ειχα γραψει εχθες και χαθηκε...

λοιπον, αυτο που λεω ειναι οτι, απο τη στιγμη που κανεις καποιο αλλο αθλημα, και θες να κατεβεις και σε αγωνες κλπ, νομιζω οτι θα πρεπει να συμβουλευτεις καποιον ειδικο στο αθλημα σου για το προγραμμα με βαρη που θα πρεπει να ακολουθησεις.

μπορει και να ειναι οκ το προγραμμα που εχεις τωρα για βαρη, αλλα μπορει και να μην ειναι.

οι ΒΒers λενε οτι οποιος κανει βαρη στην ουσια κανει καποιας μορφης ΒΒ. τα ιδια λενε και οι αρσηβαριστες, τα ιδια λενε και οι powerlifters κλπ κλπ. η αληθεια ομως ειναι οτι οι αθλητες που κανουν βαρη κανουν πολυ συγκεκρημενα πραγματα. αναλογα το αθλημα, αλλοι παιζουν για δυναμη, αλλοι για εκρηξη, αλλοι για αντοχη στη δυναμη κλπ.

ετσι κι εσυ λοιπον, για να εισαι σιγουρος οτι η προπονηση με βαρη που κανεις ενισχυει το αθλημα σου και δεν δρα ανταγωνιστικα, πρεπει να συμβουλευτεις καποιον που σκαμπαζει απο προπονητικη κολυμβησης. και συγκεκρημενα τις αποστασεις που θες να παιξεις.

επισης, το προγραμμα παει αναλογα με το ποτε θες να κανεις peak. συνηθως στα αθληματα βγαζουν ενα χοντρικο σετ απο προγραμματα που κρατανε κατι εβδομαδες το καθενα και κανουν ενα πλανο για μηνες. κατα τη διαρκεια αυτου του διαστηματος κανουν μικροαλλαγες αναλογα με τις αναγκες.

chris777
08-04-10, 22:17
γμτ ειχα γραψει εχθες και χαθηκε...

λοιπον, αυτο που λεω ειναι οτι, απο τη στιγμη που κανεις καποιο αλλο αθλημα, και θες να κατεβεις και σε αγωνες κλπ, νομιζω οτι θα πρεπει να συμβουλευτεις καποιον ειδικο στο αθλημα σου για το προγραμμα με βαρη που θα πρεπει να ακολουθησεις.

μπορει και να ειναι οκ το προγραμμα που εχεις τωρα για βαρη, αλλα μπορει και να μην ειναι.

οι ΒΒers λενε οτι οποιος κανει βαρη στην ουσια κανει καποιας μορφης ΒΒ. τα ιδια λενε και οι αρσηβαριστες, τα ιδια λενε και οι powerlifters κλπ κλπ. η αληθεια ομως ειναι οτι οι αθλητες που κανουν βαρη κανουν πολυ συγκεκρημενα πραγματα. αναλογα το αθλημα, αλλοι παιζουν για δυναμη, αλλοι για εκρηξη, αλλοι για αντοχη στη δυναμη κλπ.

ετσι κι εσυ λοιπον, για να εισαι σιγουρος οτι η προπονηση με βαρη που κανεις ενισχυει το αθλημα σου και δεν δρα ανταγωνιστικα, πρεπει να συμβουλευτεις καποιον που σκαμπαζει απο προπονητικη κολυμβησης. και συγκεκρημενα τις αποστασεις που θες να παιξεις.

επισης, το προγραμμα παει αναλογα με το ποτε θες να κανεις peak. συνηθως στα αθληματα βγαζουν ενα χοντρικο σετ απο προγραμματα που κρατανε κατι εβδομαδες το καθενα και κανουν ενα πλανο για μηνες. κατα τη διαρκεια αυτου του διαστηματος κανουν μικροαλλαγες αναλογα με τις αναγκες.

αααα, οκ θενξ...

δες προς το παρον για να μην κουρασω τους μυες απο το γυμναστηριο, θα κανω μονο κολυμπι...αργοτερα θα παω γυμναστηριο...

τωρα φτιαχνω κ το προγραμμα διατροφης ογκου που θελω να κανω...αν εχεις κατι να προτεινεις..ριξ'το!!

KATERINI 144
08-04-10, 23:11
Καποια προτιμηση μεταξυ 2 whey πρωτεινων?? Θεωρειτε "καλυτερη" την ProMax της Maximuscle η καποια της Οptimum Nutrition??εχει καμια σχεση με το εδω θεμα η ερώτησή σου?!

johnny7
09-04-10, 03:46
Πριν 2 μερες εκανα την ιδια ακριβως ερωτηση σε καινουριο topic που εφτιαξα στα συμπληρωματα αλλα καποιος moderator το διεγραψε προφανως.. Δεν εβρισκα αλλη επιλογη απο το να ποσταρω εδω..

KATERINI 144
09-04-10, 16:17
προφανώς αυτο το θεμα λες Πρωτείνες όγκου..help!! (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=7623), δεν το έσβησε κανένας.



***καποια μηνύματα μεταφέρθηκαν απο το θεμα ''πρωτεΐνες όγκου'' εδω.***

johnny7
09-04-10, 18:23
Δεν ελεγα αυτο αλλα ενα αλλο που εφτιαξα πριν 3 μερες..Αλλα δεν πειραζει, το ιδιο μου κανει.. ;)

chris777
16-04-10, 15:23
ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι...

τα αυγά, όπως μου έχετε πει, είναι μεγάλη πηγή πρωτεΐνης...

αν τα αυγά αντί να τα βράσω, φάω κάμποσα ωμά είναι λάθος;;;;

δεν θα πάρω την ίδια ποσότητα πρωτεΐνης είτε βρασμένα είτε ωμά;;;

ρωτάω, γιατί είδα στο Ρόκι να πίνει 2-3 αυγά ωμά και μου φάνηκε κάπως...

-beba-
16-04-10, 15:48
Αβραστα τα αυγά αν τα τρώς, υπάρχει το ενδεχόμενο να αρρωστήσεις από σαλμονέλα. Βράστα καλύτερα.....................

flowin_through
16-04-10, 16:04
Αβραστα τα αυγά αν τα τρώς, υπάρχει το ενδεχόμενο να αρρωστήσεις από σαλμονέλα. Βράστα καλύτερα.....................

αυτο και γενικα οχι μονο αυτο. Δεν αλλαζει η ποσοτητα της πρωτεΐνης. Μπορει ομως να σε πιασκει κοιλοπονος,, οπως εμενα τις περισσοτερες φορες που ανγκαστηκα να το κανω. Στο εξωτερικο πουλανε σε μπουκαλια ασπραδια αυγων αλλα ειναι ΠΑΣΤΕΡΙΩΜΕΝΑ. Εδω δεν υπαρχουν, παρα μονο σε υλικα ζαχαροπλαστικης.

chris777
16-04-10, 16:56
δηλαδή, να μην προτιμήσω τα ωμά αυγά;;;

έχω δει και βίντεο όπου βάζουν ωμά αυγά στο μπέντερ μαζί με πρωτεΐνη - δεν ξέρω και τι άλλο - και μετά το πίνουν σαν ρόφημα...

το έλεγα, διότι μου φάνηκε καλό, κανά μισάωρο, μία ώρα πριν από την προπόνηση να έπινα 3-4 αυγά ωμά ολόκληρα αντί για το πρωινό γεύμα ....

Ramrod
16-04-10, 17:04
δηλαδή, να μην προτιμήσω τα ωμά αυγά;;;

έχω δει και βίντεο όπου βάζουν ωμά αυγά στο μπέντερ μαζί με πρωτεΐνη - δεν ξέρω και τι άλλο - και μετά το πίνουν σαν ρόφημα...

το έλεγα, διότι μου φάνηκε καλό, κανά μισάωρο, μία ώρα πριν από την προπόνηση να έπινα 3-4 αυγά ωμά ολόκληρα αντί για το πρωινό γεύμα ....

Αμα βαριέσαι να τα βράζεις γιατί δε τα κάνεις ομελέτα? Βάλε ενα ολόκληρο και όσα ασπράδια χρειάζεσαι... και τα ετοιμάζεις γρήγορα και δε κινδυνευεις να αρρωστήσεις...

chris777
16-04-10, 17:32
Ρε φίλε, νόμιζα ότι με το τηγάνι το αυγό χάνει τις πρωτεΐνες του...

μπα...καλύτερα το πιτάκι βρώμης.. ;)

Ramrod
16-04-10, 17:46
Ρε φίλε, νόμιζα ότι με το τηγάνι το αυγό χάνει τις πρωτεΐνες του...

μπα...καλύτερα το πιτάκι βρώμης.. ;)

Το πιτάκι που το φτιάχνεις...?

chris777
16-04-10, 23:01
εχεις ενα δικιο...αλλιως το εννοουσα βεβαια...δεν πειραζει..

jjx
23-05-10, 17:54
Η isogold εχει υδατανθρακα??? Βλεπωντας τα συστατικα δεν βρηκα κατι!!
Μπορει να θεωρηθει "καλη" πρωτεινη ?

jjx
24-05-10, 09:31
Η isogold εχει υδατανθρακα??? Βλεπωντας τα συστατικα δεν βρηκα κατι!!
Μπορει να θεωρηθει "καλη" πρωτεινη ?


Το ποστ αυτο ανεφερεται εδω
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2100

Τωρα με ποια λογικη βρθηκε εδω δεν το καταλαβαινω...

-beba-
24-05-10, 10:59
Εννοείς την isogold της PVL? Αν όντως εννοείς αυτή είναι πάρα πολύ καλή. Δεν έχει υδατάνθρακα. Σου την συνιστώ ανεπιφύλακτα.

jjx
24-05-10, 15:12
Εννοείς την isogold της PVL? Αν όντως εννοείς αυτή είναι πάρα πολύ καλή. Δεν έχει υδατάνθρακα. Σου την συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Ακριβως αυτη. Την ειχα ποσταρει στο αλλο τοπικ ωστε να δουμε αν και τι ειδος υδατανθρακα εχει... Αλλα αποτι φαινεται δεν πρεπει να εχει