PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως μετραω τις Θερμιδες;



Billy
13-02-07, 22:06
σε τροφες που θέλουν ψησιμο όπως το κοτοπουλο κλπ λαμβανω υπ'όψην το βαρος ΠΡΙΝ ή ΜΕΤΑ το μαγειρεμα;;
Απ'ότι διεπιστωσα χανει περιπου 20% του βαρους μετα το μαγειρεμα.

asdf
25-02-07, 19:03
αμα πας στο http://www.nutritiondata.com/ θα δεις εκει στην τροφη μπορει να σου λεει ωμη , ψημενη, βρασμενη κτλ οποτε 8α παρεις απαντηση πιστευω :)

ajax
25-02-07, 19:53
αμα πας στο http://www.nutritiondata.com/ θα δεις εκει στην τροφη μπορει να σου λεει ωμη , ψημενη, βρασμενη κτλ οποτε 8α παρεις απαντηση πιστευω :)
πολυ καλο λινκ!!!!!!!!thnx man σου χρωσταω! :army2:

primordial
25-11-09, 14:43
Είναι πολύ πιθανό οι περισσότεροι να γελάσετε με την συγκεκριμένη ερώτηση, απλά μου έχει δημιουργηθεί η απορία σχετικά με την ποσότητα γευμάτων και πιο συγκεκριμένα με το βάρος από κάθε τρόφιμο που χρησιμοποιούμε σε κάθε γεύμα.

Για παράδειγμα: Στο γεύμα μετά την προπόνηση θέλω να συμπεριλάβω 125γρ. ρύζι (τόσα έχει το φακελάκι του Uncle Ben...:green:). Βάζoντας λοιπόν 125γρ. ωμό ρύζι, καταλήγω σε ποσότητα στο γεύμα μου να παίρνω λίγο πάνω από το μισό. Υποθέτω ότι αυτό έχει σαν αποτέλεσμα και την απώλεια θερμίδων, υδατανθράκων κλπ κλπ.

Άλλο παράδειγμα. Με το κοτόπουλο. 150γρ, ωμό κοτόπουλο δεν καταλήγει να είναι 150γρ. στο πιάτο μου.

Βλέπετε ότι τα δυο αυτά παραδείγματα είναι αντιστροφα όσον αφορά την ποσότητα μετά το μαγείρεμα. Το εν κατακλείδι είναι ότι στην πρώτη περίπτωση είναι λιγότερο από το αναμενόμενο, ενώ στην δεύτερη περισσότερο.

Όπως πάντα είμαι απόλυτα δεκτικός σε σχόλια του στύλ ".....άσε μας ρε άνθρωπε, έχουμε πιο σοβαρά πράγματα να ασχοληθούμε...:green:"...

Thanks in advance....:welcome::welcome:

P.S.
Εάν υπάρχει αλλού παρόμοιο thread ζητώ συγνώμη για την επανάληψη, αλλά η αναζήτηση δεν μου έβγαλε κάτι.

Μαρία
25-11-09, 14:48
Τα κρεατα τα μετραμε μαγειρεμένα,γιατι αν το μετρησεις ωμό θα δεις μεγαλη διαφορα λογω του οτι στο μαγειρεμα χανει υγρα .
Τα οσπρια και τα ζυμαρικα τα μετραμε ωμα για τον λόγο του οτι κατα το μαγείρεμα κανουν προσληψη νερού.

aqua_bill
25-11-09, 14:49
εγω μετραω το γαγητο μου μαγειρεμενο.Σε μαγειρεμενο νομιζω αναφεροννται και οι επιθυμητες ποσοτητες

ΥΓ.μαζι ποσταραμε

primordial
25-11-09, 14:51
Τα κρεατα τα μετραμε μαγειρεμένα,γιατι αν το μετρησεις ωμό θα δεις μεγαλη διαφορα λογω του οτι στο μαγειρεμα χανει υγρα .
Τα οσπρια και τα ζυμαρικα τα μετραμε ωμα για τον λόγο του οτι κατα το μαγείρεμα κανουν προσληψη νερού.

To the rescue....:moderator::moderator:

Σε ευχαριστώ πολύ Μαρία....:thumbsup::thumbsup:

primordial
25-11-09, 14:53
εγω μετραω το γαγητο μου μαγειρεμενο.Σε μαγειρεμενο νομιζω αναφεροννται και οι επιθυμητες ποσοτητες

Απλά προκύπτουν διαφοροποιήσεις στην πρόσληψη των διαφόρων συστατικών......

Machiavelli
25-11-09, 16:06
Από τον κρεοπώλη τι μερίδες ζητάτε για να σας βγει Χ γραμμάρια μαγειρεμένο; Πείτε μου και πόσα ζητάτε και πόσα σας βγαίνει αν είναι εύκολο.

Μαρία
25-11-09, 16:09
Εμεις πχ παιρνουμε 8 κιλα στηθος κοτοπουλο απο τον κρεοπώλη και οταν μαγειρευουμε συνήθως 1κιλο ωμό μας κανει περιπου 700-750 γραμμαρια μαγειρεμενο(βραστο σκετο).

primordial
25-11-09, 16:18
Εμεις πχ παιρνουμε 8 κιλα στηθος κοτοπουλο απο τον κρεοπώλη και οταν μαγειρευουμε συνήθως 1κιλο ωμό μας κανει περιπου 700-750 γραμμαρια μαγειρεμενο(βραστο σκετο).

Σωστά...... στα 700γρ. ωμό στήθος κοτ. μετά τον ατμομάγειρα μου βγαίνει περίπου στα 580γρ.

liakos_4
25-11-09, 18:03
Την ίδια απορία έχω κ εγώ!!!ας απαντήσει κάποιος που ξέρει γιατί αν και φαίνεται λεπτομέρια,στο τέλος της μέρας-βδομάδας-μήνα,υπάρχει αρκετά μεγάλη διαφοροποίηση...

primordial
25-11-09, 18:08
Την ίδια απορία έχω κ εγώ!!!ας απαντήσει κάποιος που ξέρει γιατί αν και φαίνεται λεπτομέρια,στο τέλος της μέρας-βδομάδας-μήνα,υπάρχει αρκετά μεγάλη διαφοροποίηση...

Νομίζω ότι η Μαρία μας έδωσε την απάντηση......


Τα κρεατα τα μετραμε μαγειρεμένα,γιατι αν το μετρησεις ωμό θα δεις μεγαλη διαφορα λογω του οτι στο μαγειρεμα χανει υγρα .
Τα οσπρια και τα ζυμαρικα τα μετραμε ωμα για τον λόγο του οτι κατα το μαγείρεμα κανουν προσληψη νερού.

goutsos
25-11-09, 21:28
Βασικά η ερώτηση σου εξαρτάται από το είδος της λίστας που χρησιμοποιείς.δηλαδή αν τα στοιχεία σου είναι για ωμό κοτόπουλο το μετράς ωμο αν είναι για τηγανητό το μετράς αφού έχει τηγανιστεί.

το ίδιο και για τα μακαρόνια ρύζια,
πάντως αν τα μετράς μαγειρεμένα πάντα θα έχεις μια απόκλιση λόγω του ότι κάθε φόρα δεν ΄χανουν/παίρνουν τα ίδια υγρά αλλά αυτό είναι η λεπτομέρεια της λεπτομέρειας.

πάντως τα database στο ίντερνετ έχουν συνήθως όλες τις μορφές που μπορεί να έχει ένα φαγητό. πχ το κοτόπουλο έχει ωμό,τηγανητό,βραστό,ψητό κ.α

και σκέψου και το εξής 100γρ ωμό κοτόπουλο θα έχουν τα ίδια θρεπτικά συστατικά πριν,και μετά(περίπου) απλά μετά το μαγείρεμα θα έχει γίνει 80 γρ τα οποία όμως 80 γρ μαγειρεμένου έχουν περίπου τα ίδια θρεπτικά συστατικά με 100γρ ωμό.(τα νούμερα είναι υποθετικά για το παράδειγμα)

βεβαιά μερικοί τρόποι μαγειρέματος τα μπερδεύουν πχ αν βάλεις πολυ λάδι η αλάτι η κατι άλλο

Γενικός κανόνας τα μετράς ανάλογα με τη λίστα σου,αν τα μετράς από τις συσκευασίες πάντα ωμά

stamthedrum
25-11-09, 21:47
Πάντως, για όσους ενδιαφέρονται και γι' αυτή τη 'λεπτομέρεια της λεπτομέρειας" έχω να προτείνω το εξής όσον αφορά ρύζια, μακαρόνια κλπ

Μετράτε το βάρος που θα μαγειρέψετε ωμό.
Υπολογίστε πόσες θερμίδες έχει.
Μαγειρεύετε και προσθέτετε θερμίδες ανάλογα με τα υλικά που βάζετε στο μαγείρεμα π.χ. λάδι
Ζυγίζετε το μαγειρεμένο φαΐ ξέροντας πόσες θερμίδες έχει συνολικά και κάνετε πράξεις για να βρείτε τη θερμιδική αξία ανά 100γρ.

Παράδειγμα:
Θέλουμε να βράσουμε 250γρ ρύζι μόνο με νερό αλάτι, κανέλλα και τεσπα τπτ με θερμίδες.
100γρ ωμό άσπρο ρύζι έχουν 380 θερμίδες. Άρα τα 250 θα έχουν 2,5x380=950 θερμίδες
Το βράζουμε.
Ξαναζυγίζουμε και βγαίνει π.χ. 700γρ
Τα 700γρ εφόσον δε βάλαμε κάτι στην κατσαρόλα με επιπλέον θερμίδες έχουν ακόμα 950 θερμίδες.
Άρα τα 100γρ βρασμένου ρυζιού θα έχουν 100x950/700= 135,71 θερμίδες

Ελπίζω να βοήθησα :green:

goutsos
25-11-09, 21:55
σωστόστ!

primordial
25-11-09, 22:18
Thank u all for the tips......
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε ενδεικτικά κάποιες από αυτές τις database που αναφέρετε??? Να είμαι ειλικρινής βασίζομαι εξ'ολοκλήρου στις ενδείξεις των συσκευασιών και προσθέτωντας απλά το λάδι ή ότι άλλο χρησιμοποιήσω....!!!

FoTiS3
25-11-09, 23:12
τα 100γρ. ωμό ρύζι έχουν περίπου 75γρ. υδατανθρακα...οταν βρασει γινεται περιπου 200-250γρ.....ποσο υδατανθρακα εχει?

stamthedrum
25-11-09, 23:18
τα 100γρ. ωμό ρύζι έχουν περίπου 75γρ. υδατανθρακα...οταν βρασει γινεται περιπου 200-250γρ.....ποσο υδατανθρακα εχει?

75γρ :green: Το άμυλο του ρυζιού δε φεύγει με το βράσιμο, κι αν φεύγει είναι σε πάρα πάρα πολύ μικρό ποσοστό, αμελητέο.
Αν εννοείς πόσο θα έχουν τα 100γρ βρασμένο ρύζι εξαρτάται. Κοίτα το ποστ μου παραπάνω

NASSER
25-11-09, 23:18
τα 100γρ. ωμό ρύζι έχουν περίπου 75γρ. υδατανθρακα...οταν βρασει γινεται περιπου 200-250γρ.....ποσο υδατανθρακα εχει?

Παλι 75 γρ υδατανθρακα εχεις... δεν φουσκωνουν οι θερμίδες!

Γενικα τη πρωτεινη τη μετραμε μαγειρεμενη και τον υδατανθρακα ωμο!
το λιπος το μετραμε οπου βαραίνει περισσοτερο...

egw
26-11-09, 01:24
Ρε παιδιά τα μακαρόνια πως είναι δυνατόν να ζυγιστούν ωμά και να ξέρουμε μετά το βράσιμο(εγώ βράζω 1 κιλό μακαρόνια)πόσο ζυγίζει ακριβώς η κάθε μερίδα που θα φάμε όταν μπροστά μας θα έχουμε μια ολόκληρη κατσαρόλα?Εγώ πιστεύω ότι δεν γίνεται να γίνει αυτό με ακρίβεια αλλά μόνο με υπολογισμούς,δηλαδή να υπολογίσεις ότι τα 250 γρ. βραστά μακαρόνια ισούνται με περίπου 100 γρ. ωμά μακαρόνια κι από εκεί να κάνεις τις συγκρίσεις και τους υπολογισμούς σου.

Για τα κρέατα φυσικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στις μετρήσεις,ούτε με τις βραστές πατάτες αν δεν κάνω λάθος γιατί έχω κάνει σύγκριση ωμή με βρασμένη κι είναι περίπου ίδιες σε ζύγισμα.

goutsos
26-11-09, 01:44
δεν διάβασε κανείς το ποστ μου παρπάνω και του στάμ?
αν μετράς με τη συσκευασία τα μετράς ωμά ρύζια μακαρόνια,πατάτες,κοτόπουλα αν έχεις θρεπτικά συστατικά για μαγειρεμένα τα μετράς μαγειρεμένα.

γενικά οι πρωτείνες δεν μειώνονται με το μαγείρεμα απλά ίσως ελαττώνεται η απορροφησιμότητα.
ουτε οι υδατάνθρακες μεταββάλονται .οπότε 100 γρ ρυζιού ΄΄αβραστου με 75 γρ υδατάνθρακες άμα βράσει γίνεται 250 γρ αλλά πάλι με 75 γρ υδατάνθρακες.


τώρα αυτό που λέει ο νάσσερ για το ότι τα κρέατα είναι καλύτερα να μετρούνται μαγειρεμένα και οι υδατάνθρακες ωμοί δεν το ξέρω ας μας το εξηγήσει...




η απάντηση η δικία μου είναι ότι εξαρτάται τι βάση δεδομένων έχουμε και πώς μαγειρεύουμε για να καθοριστεί αν θα μετράμε ωμά η μαγειρεμένα

goutsos
26-11-09, 01:45
Ρε παιδιά τα μακαρόνια πως είναι δυνατόν να ζυγιστούν ωμά και να ξέρουμε μετά το βράσιμο(εγώ βράζω 1 κιλό μακαρόνια)πόσο ζυγίζει ακριβώς η κάθε μερίδα που θα φάμε όταν μπροστά μας θα έχουμε μια ολόκληρη κατσαρόλα?Εγώ πιστεύω ότι δεν γίνεται να γίνει αυτό με ακρίβεια αλλά μόνο με υπολογισμούς,δηλαδή να υπολογίσεις ότι τα 250 γρ. βραστά μακαρόνια ισούνται με περίπου 100 γρ. ωμά μακαρόνια κι από εκεί να κάνεις τις συγκρίσεις και τους υπολογισμούς σου.

Για τα κρέατα φυσικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στις μετρήσεις,ούτε με τις βραστές πατάτες αν δεν κάνω λάθος γιατί έχω κάνει σύγκριση ωμή με βρασμένη κι είναι περίπου ίδιες σε ζύγισμα.


γίνεται...με ζυγαριά

Littlejohn
26-11-09, 01:47
Thank u all for the tips......
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε ενδεικτικά κάποιες από αυτές τις database που αναφέρετε??? Να είμαι ειλικρινής βασίζομαι εξ'ολοκλήρου στις ενδείξεις των συσκευασιών και προσθέτωντας απλά το λάδι ή ότι άλλο χρησιμοποιήσω....!!!

http://www.nutritiondata.com

Ότι καλύτερο, με λεπτομέρεια εις βάθος...