PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποριες διατροφης και προπονησης



jimmao
28-03-10, 19:02
Γεια σας, εχω αρχισει εδω και περιπου 8 μηνες με ββ και θα ηθελα να ρωτησω καποιον πιο εμπειρο για το αν αυτα που κανω ειναι σωστα.
Κανω μερα 1πλατη/δικ 2 στηθοσ/τρικ 3ωμους. παντα βραδυ. Μετα απο καθε προπονηση κανω διαδρομο 17 λεπτα με 9χλμ και μετα ανεβαζω για 2 λεπτα στα 15χλμ (για καυση λιπους), κανω κοιλιακους/ραχιαιους και μετα πινω ροφημα με περιπου 70γρ πρωτ, αργοτερα 1,5Λ πρασινο τσαι(για συντηρηση των νεφρων). γενικα η διατροφη μου προσεχω να ειναι υψηλη σε πρωτεινη και χαμηλη σε λιπος, για υδατανθρακες δεν προσεχω.
Ειμαι ο τυπος στη φωτο που εχω για προφιλ και για την ηλικια μου (20) πιστευω σωματικα δεν ειμαι και εντελος λαπας, με προβλιματιζει ομως που οι ωμοι μου ειναι καπως τριγωνοι παρολο που σηκωνω αρκετα κιλα σε ασκησεις ομων και οι πλατες μου ειναι ανοιχτες. Επισης τωρα που εχω χασει καπιο λιπος φενεται αρκετα αυτο που εχει μινει πανω απο τους πλαγιους κοιλιακους, επισης μου φενετε ο λαιμος μου καπος χοντρος και θα ηθελα να τον αδυνατισω λιγο οπως και ενα μικρο προγουλι που εχω, λογικα απο τα ανθυγειινα 2 πρωτα χρονια ως φοιτιτης!
Μπορει καποιος να μου δωσει καποιες συμβουλες για τα παραπανω? οπως και για αν το στιλ προπονησης αλλα και η διατροφη ειναι σωστη? Ειμαι 1,95μ/90κιλ και στοχος μου για φετος(ως εισαγωγικη χρονια στο ββ) ειναι μια μικρη ακομη αυξηση ογκου αλλα κυριος η γραμμωση.


Λοιπον αυτο ειναι και το προγραμμα μου

ΜΕΡΑ1
ΠΛΑΤΗ
οπισθολαιμιες ελξεις τροχαλιας 10-10-10
εμπροσθολαιμιες ελξεις τροχαλιας 10-10-10
κωπηλατικη στο σταυρο 10-8-8
Κωπηλατική αλτήρα 10-10-10
μονοζυγο 3 σετ Οσο βγει

ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ
Κάμψεις μπάρας 10-10-10 (Κατεβαζω κιλα σε καθε σετ)
Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης10-10-10

Διαδρομος
Κοιλιακοι/ραχιαιοι 50 μπροστα κοιλιακοι, 50 πλαγιοι, 30 ραχιαιοι, 15 Κατω κοιλιακοι

ΜΕΡΑ2
ΣΤΗΘΟΣ
Πιέσεις σε οριζόντιο παγκο10-10-8
Πιέσεις επικλινείς10-10-10
Πουλ όβερ 8-8
Κρος οβερ10-10-10

ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
Γαλλικές εκτάσεις αλτηρων10-10-10
Εκτασεις στη τροχαλια προς τα κατω με σχινη10-10-10
Μηχανιμα τρικεφακων 10-10-10
Βυθησεις 3 Σετ οσο βγει

Διαδρομος
Κοιλιακοι/ραχιαιοι50 κοιλιακοι, 50 πλαγιοι, 30 ραχιαιοι, 15 Κατω κοιλιακουσ

ΜΕΡΑ3
ΩΜΟΙ
Οπισθολαίμιες πιέσεις μπάρας 10-10-10
Πλάγιες εκτάσεις αλτήρων 10-10-8
Προτάσεις αλτήρων 10-10-8
Ορθια κοπηλατικη με μπαρα 10-10-8

Διαδρομος
Κοιλιακοι/ραχιαιοι 50 κοιλιακοι, 50 πλαγιοι, 30 ραχιαιοι, 15 Κατω κοιλιακουσ

jimmao
28-03-10, 19:06
Περιμενω απαντησεις!! Ευχαριστω! :)

giannis64
28-03-10, 19:10
γραψε σωστα το προγραμμα προπονησης σου. δες σε αυτο το τοπικ πως ποσταρουν τα προγραμματα τους.
http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?f=31

οσο για την διατροφη σου κανε ποστ σε αυτο το τοπικ
http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?f=22

Giannhs.
29-03-10, 23:06
μπορει ο οργανισμος να αφομοιωσει 70 γρ πρωτεινη χωρις να περασουν 2 ωρες περιπου?

aepiskeptis
30-03-10, 01:15
μπορει ο οργανισμος να αφομοιωσει 70 γρ πρωτεινη χωρις να περασουν 2 ωρες περιπου?

σε τί ειδους πρωτείνη αναφερεσαι?

The Rock
30-03-10, 01:24
Εσύ πόδια δεν έχεις ?

Giannhs.
30-03-10, 01:39
σε τί ειδους πρωτείνη αναφερεσαι?
γενικα.Γιατι εχει διαφορα το τι πρωτεινη ειναι?
πανω στην διατροφη του λεει για 70 γρ.Αυτο ρωταω αφοιμοιωνονται απο τον οργανισμο αυτα?

aepiskeptis
30-03-10, 01:46
γενικα.Γιατι εχει διαφορα το τι πρωτεινη ειναι?
πανω στην διατροφη του λεει για 70 γρ.Αυτο ρωταω αφοιμοιωνονται απο τον οργανισμο αυτα?

εχει τεραστια διαφορα, καθως διαφορετιά ειδη απο διαφορετικές πηγές χωνευονται σε διαφορετικό χρονικό διαστημα. κ το χωνευονται σημαινει παιρνανε απο το στομαχι στο λεπτο εντερο κ εκει γινεται η απορροφηση για να μεταφερθούν στο συκώτι.

ενδεικτικα σε ενα γευμα χωρίς λιπαρα, ίνες, η χωνευση 40 γρ καζεινής κανει περίπου 6-8 ωρες και 100 γρ μοσχαρισιο κρεας κανει περιπου 4.

και παλι πρεπει να δουμε την ηλικία του ατομου, για να δουμε ποσο ΗCL οξυ εκκρινει το στομαχι του κ ποσο πεπσίνη και αν το κρεας ειναι φρεσκο-κατεξυγμενο (ενζυμα) και αν η καζείνη ειναι απο κοττατζ ή αλλη πηγή (ενζυμα, επεξεργασία, κατεργασία, προσθετα)

γιαυτό...

επισης για να δουμε την απορροφηση πρεπει να δουμε τη μυικη μαζα, τα ενζυμα που υπαρχουν στο λεπτο εντερο, τα ενζυμα που εκκρινει το συκωτι κ η χολη, το ποτε τρωει την ποσοτητα που τρωει, το ποσο λιπος τρωει κ το ποσο συχνα τρωει τετοιες ποσοτητες, το ποσο αλκαλικο ειναι το λεπτο του εντερο κ μερικά αλλα πραγματάκια που δε μπορώ να σκεφτώ ή δε θελω να αναφέρω.

οπως καταλαβαινεις το "30 γρ απορρωφουνται στο 3ωρο" εκει δε το πηγαινες? ειναι μια μεγαλη κουβεντα

jimmao
30-03-10, 03:57
Μετα την προπονιση χρησιμοπιω 70γρ σκονη isostar high protein 90 σε γαλα (περα απο αλλα γευματα που τροω στη διαρκια της ημερας, αυγα κρεας κτλ).
Οχι ποδια δεν εχω, σκεφτομαι παντα να βαλω αλλα καπως βαριεμαι και μετα σκεφτομαι αφου ετσι και αλλιως τα γυμναζω με το διαδρομο.