PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή πρώτης πρωτεϊνης



Ramrod
29-03-10, 03:55
Καλημέρα!

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα συμπλήρωμα πρωτεϊνης για μεταπροπονητικά. Δε θέλω να αντικαταστήσω κανένα άλλο γεύμα μου, μόνο για μετά την προπόνηση! Απ ότι έχω καταλάβει απο αυτά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής είναι καλύτερο να επιλέξω μια καθαρή προτεϊνη απο απο μια συνθετη--->"ογκου"(το πρόγραμμά μου έχει ως στόχο να πάρω όγκο). Σε καμία περίπτωση δε θέλω να έχει κρεατίνες ή αλλου τύπου ουσίες, βοηθήματα, επεξεργασίες και πατέντες...

Οπότε σκεφτηκα να πάρω μια καθαρή και να προσθέτω μπανάνα για υδατάνθρακα. Αρκεί αυτό?

Για να μη μακρυγορώ, απο αυτά που διαβασα(μιας και δεν έχω ξαναπάρει πρωτεϊνη και δεν εχω πολύ σχέση) είμαι μεταξύ των

100% WHEY protein (EAS)
Myofusion (Gaspari)
Gold Standard (Optimum Nutrition)

επίσης σκέφτομαι και την ελληνική "Ηρακλής"!

Ακόμα. Έχει σημασία αν θα είναι concentrate, isolate ή συνδυαστική (myofusion) ?

Πάνω απ όλα με ενδιαφέρει η αξιοπιστία και η ασφάλεια μιας εταιρείας όσο μπορει κάποιος να έχει αποψη φυσικά, οπότε θέλω να μου απαντήσει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει μια ή και τις 3 εκτεταμένα, όχι μια φορα!
Περι γεύσεως και τέτοια μη μπειτε στον κόπο...δε με απασχολεί καθόλου! Μόνο

Αξιοπιστία εταιρείας
Τιμή/Ποιότητα
Διαλυτότητα (ώστε να μπορώ να την ετοιμάζω στα αποδυτήρια ή κάπου έξω χωρίς πολυμίξερ!!!)

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι διαφορετικό δεκτό, απλά ότι και να προτείνετε εξηγείστε γιατί σας παρακάλω με 2 λόγια...

Ευχαριστώ!!! :-D

TEFAAtzis
29-03-10, 04:29
Και οι τρεις που ανεφερες ειναι πολυ καλες και απο καλες εταιρειες.Την Μυοφουζιον και την Γκολντ την εχω δοκιμασει και εγω και μου αρεσαν και σαν γευση και σαν ποιοτητα.Οι τιμες ειναι αναλογα και το μαγαζι αλλα στα εξτριμ που ειναι και χορηγος του σαιτ αυτες τις δυο τις εχει και σε καλες τιμες τωρα.Της ΕΑΣ δεν την εχω δοκιμασει αλλα εχω ακουσει καλα λογια.Για μεταπροπονητικα θα συνιστουσα καλυτερα μια καθαρη αρα για μενα παιξε αναμεσα σε Εας και Ον

gj
29-03-10, 04:44
Καλημέρα!

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα συμπλήρωμα πρωτεϊνης για μεταπροπονητικά. Δε θέλω να αντικαταστήσω κανένα άλλο γεύμα μου, μόνο για μετά την προπόνηση! Απ ότι έχω καταλάβει απο αυτά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής είναι καλύτερο να επιλέξω μια καθαρή προτεϊνη απο απο μια συνθετη--->"ογκου"(το πρόγραμμά μου έχει ως στόχο να πάρω όγκο). Σε καμία περίπτωση δε θέλω να έχει κρεατίνες ή αλλου τύπου ουσίες, βοηθήματα, επεξεργασίες και πατέντες...

Οπότε σκεφτηκα να πάρω μια καθαρή και να προσθέτω μπανάνα για υδατάνθρακα. Αρκεί αυτό?

Για να μη μακρυγορώ, απο αυτά που διαβασα(μιας και δεν έχω ξαναπάρει πρωτεϊνη και δεν εχω πολύ σχέση) είμαι μεταξύ των

100% WHEY protein (EAS)
Myofusion (Gaspari)
Gold Standard (Optimum Nutrition)

επίσης σκέφτομαι και την ελληνική "Ηρακλής"!

Ακόμα. Έχει σημασία αν θα είναι concentrate, isolate ή συνδυαστική (myofusion) ?

Πάνω απ όλα με ενδιαφέρει η αξιοπιστία και η ασφάλεια μιας εταιρείας όσο μπορει κάποιος να έχει αποψη φυσικά, οπότε θέλω να μου απαντήσει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει μια ή και τις 3 εκτεταμένα, όχι μια φορα!
Περι γεύσεως και τέτοια μη μπειτε στον κόπο...δε με απασχολεί καθόλου! Μόνο

Αξιοπιστία εταιρείας
Τιμή/Ποιότητα
Διαλυτότητα (ώστε να μπορώ να την ετοιμάζω στα αποδυτήρια ή κάπου έξω χωρίς πολυμίξερ!!!)

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι διαφορετικό δεκτό, απλά ότι και να προτείνετε εξηγείστε γιατί σας παρακάλω με 2 λόγια...

Ευχαριστώ!!! :-D

Για μετά την προπόνηση χρειάζεσαι αμεση απορόφηση της πρωτείνης. Αρα η καλύτερη επιλογή είναι η whey.
Στανταρ επιλογη και εγγυηση είναι της οπτιμουμ... Οχι αν πάρεις και οποιαδήποτε άλλη θα καταλάβεις διαφορά ... Οι περισσότεροι διαλέγουν κυριως με βάση τη γεύση και τη διαλυτότητα.
Μετα την προπονηση
1 σκουπ whey σε νερό + μέλι + μια μπανάνα (αναλόγος με τις ανάγκες σου)

-beba-
29-03-10, 09:25
Εγώ θα σου πρότεινα την iso-gold της PVL. Είναι isolate και το μείγμα έχει 88% πρωτείνη. Αριστη διαλυτότητα και στο σέικερ. Καλή γεύση. Βέβαια σαν γευση η καλύτερη είναι η myofusion και με διαφορά.....αλλά είπες δεν σε ενδιαφέρει η γεύση.
Είναι λίγο ακριβότερη από τις άλλες αλλά λογικό μου φαίνεται με το ποσοστό πρωτείνης που έχει. Στο μεταπροπονητικό ρόφημα μπορείς να βάλεις πρωτείνη+γλυκόζη(την βρίσκεις στο σουπερ μαρκετ). Αντί για γλυκόζη μπορείς να βάλεις και μαλτοδεξτρίνη και δεξτρόζη..................

drago
29-03-10, 11:32
PHD Synergy-ISO-7, you cant go wrong with this!!!

δες τι περιεχει μεσα και θα καταλαβεις...

Eddie
29-03-10, 11:51
Την Eas και την ΟΝ τις εχω δοκιμασει και μπορω να πω οτι μου αρεσε περισσοτερο η 1η.Καλυτερη λυση σαφως ειναι καποια ISO αλλα ανεβαινει το κοστος και πιστευω πανω κατω θα σου δωσει οσα και η WHEY.

Αυτην που λεει η ΒΕΒΑ θελω να τη δοκιμασω καποια στιγμη.:thumbup:

Ramrod
29-03-10, 15:12
PHD Synergy-ISO-7, you cant go wrong with this!!!

δες τι περιεχει μεσα και θα καταλαβεις... :shock:


...Σε καμία περίπτωση δε θέλω να έχει κρεατίνες ή αλλου τύπου ουσίες, βοηθήματα, επεξεργασίες και πατέντες... :green:

kosterra
29-03-10, 16:11
θα σου ελεγα να κοιτάξεις για nutrisport 90+ ....
ψαξε λίγο και στο forum....εχουν γραψει για αυτή και πιο εμπεροι....

The Rock
29-03-10, 16:14
θα σου ελεγα να κοιτάξεις για nutrisport 90+ ....
ψαξε λίγο και στο forum....εχουν γραψει για αυτή και πιο εμπεροι....
Άπαιχτη σαν εταιρεία και η συγκεκριμένη πρωτεϊνη !
Ποιότητα-φοβερή τιμές.

Polyneikos
29-03-10, 18:03
Εγω δεν θα σε μπερδεψω με εταιρίες σε πρωτη φαση γιατί είναι κατι υποκειμενικο...Απλα θα ηθελα να σου πω ότι εφόσον θελεις μαι πρωτεινη για μετα την προπονηση,αν αναζητας το βελτιστο,πρέπει να έχει όσο το δυνατον γρηγορη αποδεσμευση...Από τις whey που παίζουν,isolate,concentrate,blend κτλ,η καλύτερη επιλογη είναι η isolate για αυτο κ άλλωστε είναι και η πιο ακριβη σαν επιλογη...

errikos
04-04-10, 02:24
loipon gia na min mperdeuese twra kai ka8ese na psaxneis gia aksiopisti etairia mias pou dn 8es kai kana trelo ogko kai tarbigmena pragmata pare tin myopro tis eas ...i moni etairia p exei elenxo apo wada ...kai mhn akousw tpt oti oles pernane apo elenxo eof kai tetia parami8ia ante bravo...egw magkes eimai 18 kai twra arxisa na swxoloume sas koroideuoun oloi na poume

****Γραφε με ελληνικους χαρακτήρες,είναι κανόνας του φόρουμ.Mods Team****

Machiavelli
04-04-10, 02:55
Είσαι 18, τώρα άρχισες, και έρχεσαι και μας λες ότι μας κοροϊδεύουν. Δε βρίσκεις κάτι λάθος σε αυτό;

Ramrod
04-04-10, 03:02
loipon gia na min mperdeuese twra kai ka8ese na psaxneis gia aksiopisti etairia mias pou dn 8es kai kana trelo ogko kai tarbigmena pragmata pare tin myopro tis eas ...i moni etairia p exei elenxo apo wada ...kai mhn akousw tpt oti oles pernane apo elenxo eof kai tetia parami8ia ante bravo...egw magkes eimai 18 kai twra arxisa na swxoloume sas koroideuoun oloi na poume

Αρχικά σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και καλώς ήρθες στο φόρουμ(είσαι νέο μέλος απ οτι καταλαβα)
Θες να γίνεις λιγάκι πιο συγκεκριμένος πάνω σε αυτό, στα ελληνικά...

TEFAAtzis
04-04-10, 04:00
loipon gia na min mperdeuese twra kai ka8ese na psaxneis gia aksiopisti etairia mias pou dn 8es kai kana trelo ogko kai tarbigmena pragmata pare tin myopro tis eas ...i moni etairia p exei elenxo apo wada ...kai mhn akousw tpt oti oles pernane apo elenxo eof kai tetia parami8ia ante bravo...egw magkes eimai 18 kai twra arxisa na swxoloume sas koroideuoun oloi na poume

Χαλαρωσε λιγο ρε μεγαλε.Γιατι μας κοροιδεουν ολους?Ποιοι?
Δεν νομιζω οτι επειδη ολες οι αλλες εταιρειες περα της EAS που εχει ελεγχο απο την μαμα Wada οτι δεν ειναι καλες.Εγω δεν σου λεω οτι ολες ειναι καλες γιατι σιγουρα υπαρχουν και οι κακες και μερικες απο αυτες τις ξερουμε,οχι ομως οτι σονι και καλα επειδη δεν εχουν ελεγχο απο Wada οτι ολες οι αλλες ειναι οι καλες και η MyoPro της EAS ειναι καλη.........

Ramrod
04-04-10, 04:21
Σχετικά άσχετο αλλά πήγα να αγοράσω μια 2κιλη Eas και δεν είχε προφιλ αμινοξέων απο πίσω...έτσι είναι το κουτί της?

TEFAAtzis
04-04-10, 04:30
Σχετικά άσχετο αλλά πήγα να αγοράσω μια 2κιλη Eas και δεν είχε προφιλ αμινοξέων απο πίσω...έτσι είναι το κουτί της?

Προσωπικα δεν ξερω να σου πω την αληθεια...
Γιατι δεν ριχνεις μια ματια στο ιντερνετ για περισσοτερεσ πληροφοριες για την συγκεκριμενη?Εκει θα τα λεει ολα

savage
04-04-10, 04:37
εγω προτεινω απο syntrax τη nectar

TEFAAtzis
04-04-10, 04:55
εγω προτεινω απο syntrax τη nectar

Δεν την εχω ξανακουσει.Καλη?

savage
04-04-10, 05:08
εννοειται:toast:

errikos
04-04-10, 12:12
μα ολες οι αλλες εταιριες δεν ελεγχοντε πρωτα πρωτα και παει ο αλλος στο bodybuilding και λεει ο υπαληλος ολα με την εγκριση εοφ .μεγαλο ψεμα αυτο και δευτερον παρτε μια πρωτεινη απο bodybuilding και παρτε και την myopro .ποια θα εχει αποτελεσματα? σιγουρα αυτη απο το bodybuilding club γιατι εχει μεσα χιλιες και μια ουσιες παραπανω ..nitro-teck ενα απλο παραδειγμα και τι δεν εχει μεσα

Ramrod
04-04-10, 12:38
μα ολες οι αλλες εταιριες δεν ελεγχοντε πρωτα πρωτα και παει ο αλλος στο bodybuilding και λεει ο υπαληλος ολα με την εγκριση εοφ .μεγαλο ψεμα αυτο και δευτερον παρτε μια πρωτεινη απο bodybuilding και παρτε και την myopro .ποια θα εχει αποτελεσματα? σιγουρα αυτη απο το bodybuilding club γιατι εχει μεσα χιλιες και μια ουσιες παραπανω ..nitro-teck ενα απλο παραδειγμα και τι δεν εχει μεσα

Έχω την αίσθηση ότι καμία δεν ελέγχεται, κάνω λάθος?
Τι εννοείς απο bodybuilding? Εννοείς απο μαγαζί με συμπληρώματα...την myopro της Eas απο που την παίρνεις, γιατί εγώ σε μαγαζί με συμπληρώματα πήγα...Εκανα κατι λαθος? :unsure:
Δηλαδή αν πάρεις την myopro δε θα έχει αποτελέσματα επειδή είναι καλή και ποιοτική?
Για τη nitrotech συγκεκριμένα ξέρεις κάτι, επειδή είμαι ασχετος εντελώς αν θες πες για να ξερουμε...:thumbup:

Machiavelli
04-04-10, 12:41
Εγώ μπορεί να τα θέλω αυτά που έχει μέσα η nitro-tech (ή ο κάθε εγώ). Από τη στιγμή που η μια είναι πρωτεΐνη με 1000 πράγματα και η άλλη καθαρή δε τίθεται θέμα σύγκρισης. Δεν είναι κακό να έχει πολλά μέσα, κάνεις έρευνα αγοράς και παίρνεις αυτή που σου ταιριάζει, απλά πράγματα. Υπάρχουν πάντως καθαρότερες από την myopro στην ίδια τιμή.
Ramrod μη πάρεις Nitro-tech. Μια whey από reflex, ON, EAS, PhD πάρε και είσαι μια χαρά.

Ramrod
04-04-10, 12:52
Εγώ μπορεί να τα θέλω αυτά που έχει μέσα η nitro-tech (ή ο κάθε εγώ). Από τη στιγμή που η μια είναι πρωτεΐνη με 1000 πράγματα και η άλλη καθαρή δε τίθεται θέμα σύγκρισης. Υπάρχουν πάντως καθαρότερες από την myopro στην ίδια τιμή.

E πες ποια? Γι αυτό το άνοιξα το θέμα ρε παιδιά! Για να μάθω 5 πράγματα! εννοείς σε ποσοστό πρωτεϊνης ή σε αξιοπιστία?
Παιδιά ξαναλέω συζητάμε για καθαρές πρωτείνες! Μη μπλέκουμε μεσα διάφορα άλλα σκευασματα. Ότι πιο απλό σε σύνθεση!
Ο καθένας μπορεί να παίρνει ότι θέλει, εμένα με ενδιαφέρει να μην έχει κάτι ανεπιθύμητο μέσα και να έχει φυσικά όλα τα υπόλοιπα που αναγράφονται. Βασικά να έχει μέσα ότι λέει, τιποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο! ;)
Τώρα αν κάποιος δοκίμασε κάποια ή ακουσε κάτι ή έκανε χημική ανάλυση σε κάποια ή δεν εμεινε ευχαριστημένος για καποιο λόγο απο κάποια πρωτεϊνη ή απο την εταιρεία τότε ας το ΠΕΙ!
Ευχαριστώ! :turtle:

giannis64
04-04-10, 13:17
Myofusion (Gaspari)
Gold Standard (Optimum
τις έχω δοκιμάσει και τις δυο. αν αρέσει σε κάποιον η πολύ γλυκιά γεύση παίρνει την πρώτη. η δεύτερη είναι πιο ελαφριά η γεύση της.

TEFAAtzis
04-04-10, 16:15
Myofusion (Gaspari)
Gold Standard (Optimum
τις έχω δοκιμάσει και τις δυο. αν αρέσει σε κάποιον η πολύ γλυκιά γεύση παίρνει την πρώτη. η δεύτερη είναι πιο ελαφριά η γεύση της.


:thumbup:

Machiavelli
04-04-10, 17:50
Μια whey από reflex, ON, EAS, PhD πάρε και είσαι μια χαρά.
Γνώμη μου, μη πάρεις myofusion μόνο. Αν θες συμπληρωματικά σε μια whey πάρε και myofusion.

Ramrod
04-04-10, 18:33
Γνώμη μου, μη πάρεις myofusion μόνο. Αν θες συμπληρωματικά σε μια whey πάρε και myofusion.

Ναι για να είμαι ειληκρινής την έχω απορρίψει τη συγκεκριμένη λόγω της σύνθεσης των πρωτεϊνών που έχει μέσα. Φαντάζομαι ότι δεν είναι ιδανική για την ώρα που τη θέλω. Αν και απ οτι κατάλαβα η πιο αξιόπιστη σαν εταιρεία είναι η EAS για πολλούς εδω μέσα εγώ τείνω προς την GOLD standard της ON κυρίως και λόγο τιμής.

sTeLaKoS
04-04-10, 20:55
^^ Μια χαρά είναι, χτύπα τη.

Ramrod
04-04-10, 21:29
^^ Μια χαρά είναι, χτύπα τη.

Δε κατάλαβα σε ποια αναφερεσαι...να υποθέσω την Gold? :green:

sTeLaKoS
04-04-10, 21:40
Ναι :thumbup:

Ramrod
04-04-10, 21:43
Ναι :thumbup:

Έτσι μου φαίνεται...θα πάω την τετάρτη πριν την προπόνηση να τη χτυπήσω...thanks :thumbup:

TEFAAtzis
04-04-10, 22:00
Δεν ειναι αδικο οτι εχει βγει η καλυτερη πρωτεινη τις τελευταιες 5 χρονιες.Απο γευσεις παντως αν σε ενδιαφερουν λενε οτι η Milk Chocolate ειναι μαματη.Και η Cookies παντως που ειχα δεν με χαλουσε

Ramrod
04-04-10, 22:18
Δεν ειναι αδικο οτι εχει βγει η καλυτερη πρωτεινη τις τελευταιες 5 χρονιες.Απο γευσεις παντως αν σε ενδιαφερουν λενε οτι η Milk Chocolate ειναι μαματη.Και η Cookies παντως που ειχα δεν με χαλουσε

Δε θεωρώ πολύ σημαντικό παράγοντα τη γεύση. Θεωρώ πως κάποιος που ασχολείται σοβαρά με το BB ευκολά τον παραβλέπει αποδεδειγμένα! Πιστεύω μάλιστα ότι η γευση γενικά στα φαγητά και οπουδήποτε είναι εχθρός μας αφού μας προτρέπει να παρασυρθούμε :-)
Thanks για τη βοήθεια.

Πάντως δέχομαι ακόμα και άλλες απόψεις αν έχει διάθεση κάποιος να προτείνει κάτι ή να σχολιάσει...

Panoseph
05-04-10, 00:03
Οποια σου βγαίνει πιο fthini απ αυτές που σου pan τα παιδιά