PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με το CLA



Pain
29-03-10, 11:54
Η αδερφή μου που το πήρε,δεν ειδε διαφορα προς
το καλυτερο-αντιθετα παχυνε κατα μισο κιλο στις
2 εβδομαδες που το επαιρνε..Στο φαρμακειο της ειπαν
οτι,προφανως,της προκαλεσε κατακρατηση υγρων.. μηπως ξερετε για ποιο λογο?

Eddie
29-03-10, 12:27
Περιεργο μου φαινεται να προκαλεσε κατακρατηση υγρων.Δεν ειναι υδατανθρακας..

Μηπως της ανοιξε η ορεξη,η μηπως ετυχε να φαει λιγο παραπανω την περιοδο που το επερνε?Γιατι δεν κανει μια δοκιμη να το σταματισει,αν ειναι απο κατακρατηση υγρων λογικα σε μικρο χρονικο διαστημα θα επανελθει.

ctrlfreak
29-03-10, 13:17
Για να δουλέψει έχει ξανά ειπωθεί στο φόρουμ πως θα πρέπει να λαμβάνετε για ένα διάστημα τουλάχιστον 3 μήνες και αυτό με αερόβια και προσεγμένη διατροφή και όχι αφού παίρνω cla το ρίχνω έξω και τρώω λίγο παραπάνω αφού αυτό θα κάνει την δουλειά του.

Pain
29-03-10, 17:39
εκανε οταν πηρε, επισης εκανε και προσεγμενη διατροφη. δε ξερω τι εχει γινει

aepiskeptis
29-03-10, 21:53
Η αδερφή μου που το πήρε,δεν ειδε διαφορα προς
το καλυτερο-αντιθετα παχυνε κατα μισο κιλο στις
2 εβδομαδες που το επαιρνε..Στο φαρμακειο της ειπαν
οτι,προφανως,της προκαλεσε κατακρατηση υγρων.. μηπως ξερετε για ποιο λογο?

πηγη http://www.johnberardi.com/articles/nutrition/fatroundtable.htm

In the past, conjugated linoleic acid (CLA) was shown in animals to reduce body fat. That's news you can take to your mama, John! The researchers thought that lipogenic/lipolytic enzymes as well as certain cytokines were affected by CLA. Therefore, the enzymes that build fat were inhibited while those that release fat were upregulated. From a practical standpoint, nifty physiologic effects like eating a fat to get lean may be cost prohibitive. You see, dietary lipids can exhibit a dose-response curve, i.e., more works better. And although a lot of CLA will work, it can get expensive.

Although initial research has been promising regarding muscle mass and strength, we've only seen effects in the lab with 7.2 to 15 grams per day, way more than most folks could afford! Oh, and before I go off on my recent data, I need to mention that despite often rigorous dietary and activity controls, I've yet to see CLA affect fat mass in weight trained men at any dose. It just doesn't seem to do anything for leaning-out active adult men.

τωρα βεβαια η αδερφη σου δεν ειναι αντρας. Ωστοσο, ενας γνωστος μου ειχε το ιδιο θεμα με το CLA.

Η εξηγηση που σκεφτηκα οταν μου το πε είναι, οτι προφανως αντιμετώπισε το CLA ως πολυβιταμινη δλδ ακολουθησε προσεγμενη διατροφη, αλλα τι σημαινει αυτο, μη ξεχνας οτι ειναι λιπος δλδ 9 θερμιδες στο γραμμαριο με 5 ταμπλετες ειναι 45 θερμιδες τη μερα, τιποτα ιδιαιτερο, μεσα στη μερα, αλλα αν βαλεις 50 επιπλεον θερμιδες τη μερα σε 2 εβδομαδες κατι μαζευεται.

το τι σημαινει προσεγμενη διατροφη πρεπει να το κοιταξετε λιγο καλυτερα και η προσεγμενη διατροφη πρεπει να σημαινει κ θερμιδικο αρνητικο ισοζυγιο, αλλιως δεν υπαρχει τροπος να χασεις κιλα ή λιπος, το ανθρωπινο σωμα ειναι κλειστο συστημα κ η ενεργεια διατηρειται καλοριες ιν βσ καλοριες ουτ.

ωστοσο στις ερευνες οπως θα δεις στο αρθρο επαιρναν αρκετα γραμμαρια κ η διαιτα ηταν υποθερμιδικη.

το μονο λιπος που ισως θα μπορουσε να βοηθησει στο να χαθει λιπος ειναι τα ιχθυελαια, καθως με μια προσεγμενη διατροφη (πρεπει να το συζητησουμε αυτο), δημιουργει μειωση της ευαισθησια της ινσουλινης στα λιποκυτταρα κ κατ αυτον τον τροπο μειωνεται το λιπος, βεβαια με την απαραιτητη προυποθεση της διατροφης κ του ελλειματος.

τα λιπαρα δεν αυξανουν την ορεξη οπως ειπε ο Εντι, το αντιθετο καθως προσφέρουν μεγαλυτερο κορεσμο. Ουτε κατακρατηση υγρών προκαλουν, το λιπος δεν ειναι υδροφιλο για να γινεται αυτο.

Eddie
29-03-10, 21:59
Δεν αναφερομουν γενικα,απλα ειπα μηπως ετυχε αυτο το διαστημα και και ετρωγε παραπανω.Ειτε επειδη για καποιο αλλο λογο να της ανοιξε η ορεξη ειτε νομιζοντας οτι αυτα θα κανουν τη δουλεια τους με αποτελεσμα να φαει λιγο παραπανω.

Μπερδεway:unsure:

aepiskeptis
29-03-10, 22:18
Δεν αναφερομουν γενικα,απλα ειπα μηπως ετυχε αυτο το διαστημα και και ετρωγε παραπανω.Ειτε επειδη για καποιο αλλο λογο να της ανοιξε η ορεξη ειτε νομιζοντας οτι αυτα θα κανουν τη δουλεια τους με αποτελεσμα να φαει λιγο παραπανω.

Μπερδεway:unsure:


συγνωμη! καταλαβα λαθος!

ειναι πολυ πιθανο αυτο που λες μια κ μολις καποιος καθαριζει τη διατροφή του, για καποιο διαστημα τρωει συνηθως περισσοτερο, καθως το σωμα αντιδραει στην ελλειψη "πολλων κ γρηγορων" θερμιδων.

Eddie
29-03-10, 22:23
Οκ,σιγα:toast:

Περνα και απο το καλωσορισμα να σε γνωρισουμε καλυτερα:thumbup:

:welcome:

ANGEL81
03-04-10, 00:46
Περιεργο μου φαινεται να προκαλεσε κατακρατηση υγρων.Δεν ειναι υδατανθρακας..

Μηπως της ανοιξε η ορεξη,η μηπως ετυχε να φαει λιγο παραπανω την περιοδο που το επερνε?Γιατι δεν κανει μια δοκιμη να το σταματισει,αν ειναι απο κατακρατηση υγρων λογικα σε μικρο χρονικο διαστημα θα επανελθει.
καλησπερα ....το cla παιδια τι ειναι;ακουστα το εχω....λιποδιαλυτης ειναι;σε τι μπορφη υπαρχει;

Eddie
03-04-10, 00:57
καλησπερα ....το cla παιδια τι ειναι;ακουστα το εχω....λιποδιαλυτης ειναι;σε τι μπορφη υπαρχει;

Γεια σου Ερη!

Το CLA (Conjugated Linoleic Acid) που σημαινει συζευγμενο λινολεικο οξυ ειναι λιποδιαλυτης που βασιζεται στην κατηγορια μη θερμογεννητικων και βαση του ειναι τα λιπαρα οξεα Ω3-Ω6 κτλπ.Εγω εχω δοκιμασει σε μορφη softgels.Δεν ξερω εαν υπαρχει και κατι αλλο.

savage
03-04-10, 01:45
δεν ειναι ακριβως λιποδιαλυτες.δεν διαλυουν λιπος.απλα εμποδιζουν την αποθηκευση των τροφων σαν λιπος,διοτι βοηθουν στην απορροφηση των θρεπτικων συστατικων των στοιχειων.
επισης ερευνες(που θα'λεγε κι ο φιλος μου ο ροκ:green:) δειχνουν:
* ότι περιορίζει την ανάπτυξη και συρρικνώνει το μέγεθος των καρκινικών κυττάρων,
* ότι σκοτώνει τα προ-καρκινικά κύτταρα,
* διεγείρει το ανοσοποιητικό σύστημα,
* μειώνει τις καρδιακές παθήσεις και πολεμάει το διαβήτη
* μειώνει τα επίπεδα των τριγλυκεριδίων, της συνολικής και της "κακής" χοληστερόλης
* επηρεάζει την σύστηαση του σώματος και
* έχει αντιοξειδωτική δράση.

ANGEL81
03-04-10, 04:39
παιδια ευχαριστω να στε καλα.....θα το χω υποψη κι αυτο.....