PDA

Επιστροφή στο Forum : Cla + Carnitine



-panos-
29-03-10, 18:06
εχω κολησει στα 87 κιλα(1.83) υψος και δεν λεω να κατεβω..
ειμαι σε περιοδο που περνω πρωτεινη και συνδυασμο αργινινης και κρεατινης πριν και μετα το γυμναστηριο
παιζω δυνατα στα βαρη αλλα στο τελος της προπονησης τρεχω σε χαλαρο ρυθμο 30-40 λεπτα
επισης προσεχω αρκετα εως πολυ την διατροφη μου!!
θα παρω εναν λιποδιαλητη αλλα προς τον μαιο που θα σταματησω και την κρεατινη!
στην παρουσα φαση το bca και η καρνιτινη θα με βοηθησουν στην απωλεια λιπους?

-beba-
29-03-10, 18:28
εχω κολησει στα 87 κιλα(1.83) υψος και δεν λεω να κατεβω..
ειμαι σε περιοδο που περνω πρωτεινη και συνδυασμο αργινινης και κρεατινης πριν και μετα το γυμναστηριο
παιζω δυνατα στα βαρη αλλα στο τελος της προπονησης τρεχω σε χαλαρο ρυθμο 30-40 λεπτα μπορείς να το κάνεις άλλη ώρα το τρέξιμο? Πιστεύω πως μετά τα βάρη (αφού προπονήσαι δυνατά όπω ς λες) δεν είναι καλή ώρα. Μετά τα βάρη πίνεις το μεταπροπονητικό σου και το τρέξιμο άλλη ώρα επισης προσεχω αρκετα εως πολυ την διατροφη μου!!
θα παρω εναν λιποδιαλητη αλλα προς τον μαιο που θα σταματησω και την κρεατινη!
στην παρουσα φαση το bca και η καρνιτινη θα με βοηθησουν στην απωλεια λιπους?

Η καρνιτίνη κατα τη ταπεινή μου γνώμη προδφέρει από τίποτε εως πολύ λίγο στο χάσιμο λίπους. Εντάξει δεν είμαι και ειδικός............αυτό είδα σε μένα..........

Τα bcaa είναι αμινοξέα, δεν έχουν να κάνουν τόσο με χασιμο λίπους, αλλά βοηθάνε στην μυική ανάπτυξη.

Michaelangelo
29-03-10, 20:02
εχω κολησει στα 87 κιλα(1.83) υψος και δεν λεω να κατεβω..
ειμαι σε περιοδο που περνω πρωτεινη και συνδυασμο αργινινης και κρεατινης πριν και μετα το γυμναστηριο
παιζω δυνατα στα βαρη αλλα στο τελος της προπονησης τρεχω σε χαλαρο ρυθμο 30-40 λεπτα
επισης προσεχω αρκετα εως πολυ την διατροφη μου!!
θα παρω εναν λιποδιαλητη αλλα προς τον μαιο που θα σταματησω και την κρεατινη!
στην παρουσα φαση το bca και η καρνιτινη θα με βοηθησουν στην απωλεια λιπους?

Κόψε την κρεατίνη που σου κάνει κατακράτηση υγρών αλλιώς κιλά να χάσεις ΔΕΝ!
Καρνιτίνη = πεταμένα λεφτά. Τα ΜΟΝΑ από λιποδιαλυτές που κάνουν δουλειά και αυτό σε συνδυασμό φυσικά με την αερόβια είναι τα θερμογενετικά.
Ποιος ο λόγος που παίρνεις BCA και θα σε βοηθήσει να χάσεις κιλά? Αυτά είναι ''Urban Legends''!
Καλύτερη ώρα για αερόβια είναι το πρωί, ΠΡΙΝ καν φας (εφόσον θες απώλεια κιλών) που η ινσουλίνη είναι σε υψηλά επίπεδα και χάνεις από 50% έως 3 φορες περισσότερο από ότι το απόγευμα. Φυσικά, για να μην χάσεις και μύες καπάκι μετά την αερόβια "πρωτεινουλα" η φαγητό! Αύξηση τις πρωτεΐνης σε τέτοιες περιόδους είναι βασικό.

The Rock
29-03-10, 20:04
Η καρνιτίνη κατα τη ταπεινή μου γνώμη προδφέρει από τίποτε εως πολύ λίγο στο χάσιμο λίπους. Εντάξει δεν είμαι και ειδικός............αυτό είδα σε μένα..........

Τα bcaa είναι αμινοξέα, δεν έχουν να κάνουν τόσο με χασιμο λίπους, αλλά βοηθάνε στην μυική ανάπτυξη.
Αποδεδειγμένα δεν κάνει τίποτα η καρνιτίνη.

sTeLaKoS
29-03-10, 20:45
Κόψε την κρεατίνη που σου κάνει κατακράτηση υγρών αλλιώς κιλά να χάσεις ΔΕΝ!

Αυτό δεν έχει βάση, μια χαρά χάνεις, δεν εμποδίζει την απώλεια λίπους, άσχετα αν δε φαίνεται λόγω κατακράτησης. Ας έχεις νερά, με το που τη κόψεις σε μια βδομάδα θα τα χάσεις.

-panos-
30-03-10, 00:53
Η καρνιτίνη κατα τη ταπεινή μου γνώμη προδφέρει από τίποτε εως πολύ λίγο στο χάσιμο λίπους. Εντάξει δεν είμαι και ειδικός............αυτό είδα σε μένα..........

Τα bcaa είναι αμινοξέα, δεν έχουν να κάνουν τόσο με χασιμο λίπους, αλλά βοηθάνε στην μυική ανάπτυξη.

διορθωνω το bca που εγραψα απλως κοιτουσα κατι bcaa πριν και μου εμεινε...
cla εννοω...:thumbup:

flowin_through
30-03-10, 01:10
Αν δεν προσφερει η καρνιτινη 1 στην απωλεια λιπους, τοτε τα CLA δεν προσφερουν 2.

TEFAAtzis
30-03-10, 01:26
Αν δεν προσφερει η καρνιτινη 1 στην απωλεια λιπους, τοτε τα CLA δεν προσφερουν 2.

νομιζα οτι βοηθουσαν:shock:

flowin_through
30-03-10, 02:05
Βοηθανε, ως καλα λιπαρα γενικα, αλλα στη λιποδιαλυση πολυ λιγο. Ακομα και σε δοσεις 7gr+ μονο λιγο, οποτε και αυτο δεν ειναι cost effective, δλδ. η αποδοση που σου δινει δεν πιανει τα λεφτα για τα οποια το πληρωσες.

giannis64
30-03-10, 19:37
εχω κολησει στα 87 κιλα(1.83) υψος και δεν λεω να κατεβω..
ειμαι σε περιοδο που περνω πρωτεινη και συνδυασμο αργινινης και κρεατινης πριν και μετα το γυμναστηριο
παιζω δυνατα στα βαρη αλλα στο τελος της προπονησης τρεχω σε χαλαρο ρυθμο 30-40 μπορείς να το κάνεις άλλη ώρα το τρέξιμο? Πιστεύω πως μετά τα βάρη (αφού προπονήσαι δυνατά όπω ς λες) δεν είναι καλή ώρα. Μετά τα βάρη πίνεις το μεταπροπονητικό σου και το τρέξιμο άλλη ώρα

εδώ θα διαφωνήσω, είναι η καλύτερη ώρα αφού το γλυκογόνο μετά από τα βάρη είναι στον πάτο. απλά δεν θέλει τρέξιμο, θέλει παλμούς 120 ως 140.

επισης προσεχω αρκετα εως πολυ την διατροφη μου!!
θα παρω εναν λιποδιαλητη αλλα προς τον μαιο που θα σταματησω και την κρεατινη!
στην παρουσα φαση το bca και η καρνιτινη θα με βοηθησουν στην απωλεια λιπους?


Κόψε την κρεατίνη που σου κάνει κατακράτηση υγρών αλλιώς κιλά να χάσεις ΔΕΝ!
Καρνιτίνη = πεταμένα λεφτά. Τα ΜΟΝΑ από λιποδιαλυτές που κάνουν δουλειά και αυτό σε συνδυασμό φυσικά με την αερόβια είναι τα θερμογενετικά.
Ποιος ο λόγος που παίρνεις BCA και θα σε βοηθήσει να χάσεις κιλά? Αυτά είναι ''Urban Legends''!
Καλύτερη ώρα για αερόβια είναι το πρωί, ΠΡΙΝ καν φας (εφόσον θες απώλεια κιλών) που η ινσουλίνη είναι σε υψηλά επίπεδα και χάνεις από 50% έως 3 φορες περισσότερο από ότι το απόγευμα. Φυσικά, για να μην χάσεις και μύες καπάκι μετά την αερόβια "πρωτεινουλα" η φαγητό! Αύξηση τις πρωτεΐνης σε τέτοιες περιόδους είναι βασικό.

:thumbup: ίσως τα έχεις μπερδέψει. αυτό είναι λάθος. το αντίθετο συμβαίνει.


Αυτό δεν έχει βάση, μια χαρά χάνεις, δεν εμποδίζει την απώλεια λίπους, άσχετα αν δε φαίνεται λόγω κατακράτησης. Ας έχεις νερά, με το που τη κόψεις σε μια βδομάδα θα τα χάσεις.

+1:thumbup:

Michaelangelo
01-04-10, 10:35
:thumbup: ίσως τα έχεις μπερδέψει. αυτό είναι λάθος. το αντίθετο συμβαίνει.



+1:thumbup:

sorry αδερφέ, έχω ξεχάσει τα ελληνικά μου! :P

-panos-
01-04-10, 12:23
Αυτό δεν έχει βάση, μια χαρά χάνεις, δεν εμποδίζει την απώλεια λίπους, άσχετα αν δε φαίνεται λόγω κατακράτησης. Ας έχεις νερά, με το που τη κόψεις σε μια βδομάδα θα τα χάσεις.

δηλαδη θα μου προτεινες να συνεχισω την κρεατινη για ενα μηνα ακομα και μετα να την κοψω?(λογω καλοκαιριου) εγω αυτο εχω στο μυαλο μου..
η κρεατινη δεν επηρεαζει ουτε στο ελαχιστο την απωλεια λιπους?
απλα επειδη συμβουλευομαι συχνα το forym βλεπω οτι σε πολλα θεματα οι αποψεις συγκρουονται..και αυτο ενω ,εχω βαλει κατι στο μυαλο μου, μου ανατρεπει πολλα και με μπερδευει..
μετα την κρεατινη λεω να βαλω εναν λιποδιαλητη σαν τελευταια φαση για ενα μηνα και μετα τελος.. μονο πρωτεινουλα...μεχρι τον χειμωνα!

Michaelangelo
01-04-10, 13:44
Αυτό δεν έχει βάση, μια χαρά χάνεις, δεν εμποδίζει την απώλεια λίπους, άσχετα αν δε φαίνεται λόγω κατακράτησης. Ας έχεις νερά, με το που τη κόψεις σε μια βδομάδα θα τα χάσεις.

Μα, αρχηγέ μου, ΔΕΝ είπα ότι έχει σχέση με το λίπος! Ακριβώς αυτό είπα για την κατακράτηση υγρών! Ότι κιλά δεν πρόκειται να χάσει εύκολα όσο την έχει. Δεν αναφέρω καν τι λέξη λίπος! Δες πάλι μια:


Κόψε την κρεατίνη που σου κάνει κατακράτηση υγρών αλλιώς κιλά να χάσεις ΔΕΝ!







δηλαδη θα μου προτεινες να συνεχισω την κρεατινη για ενα μηνα ακομα και μετα να την κοψω?(λογω καλοκαιριου) εγω αυτο εχω στο μυαλο μου..
η κρεατινη δεν επηρεαζει ουτε στο ελαχιστο την απωλεια λιπους?
απλα επειδη συμβουλευομαι συχνα το forym βλεπω οτι σε πολλα θεματα οι αποψεις συγκρουονται..και αυτο ενω ,εχω βαλει κατι στο μυαλο μου, μου ανατρεπει πολλα και με μπερδευει..
μετα την κρεατινη λεω να βαλω εναν λιποδιαλητη σαν τελευταια φαση για ενα μηνα και μετα τελος.. μονο πρωτεινουλα...μεχρι τον χειμωνα!

Εγώ σου λέω κόψε την από τώρα και άρχισε θερμογενετικά! (μαζί με αερόβια)

sTeLaKoS
01-04-10, 14:03
Διατροφή Γράμμωσης (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=1050)


Κρεατίνη και γράμμωση

Η κρεατίνη έχει θέση στη δίαιτα της γράμμωσης προωθώντας την ενέργεια και τα πρηξίματά μας στην προπόνηση. Ωστόσο, συνήθως, η λήψη της θα πρέπει να περιοριστεί σε 5γρ ημερησίως. Η τάση της κρεατίνης να κρατά νερά στο σώμα είναι και στην περίπτωση μας επιθυμητή, καθώς κρατά τους μυς μας «γεμάτους» δίνοντας τους μια πιο πλήρη εικόνα. Ωστόσο πολλοί επιλέγουν να την αφαιρέσουν στα τελευταία στάδια της δίαιτας, θυσιάζοντας το πρήξιμο για μια ακόμη στεγνότερη εικόνα. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι αν η διατροφή σας είναι όπως προτείνει αυτό το άρθρο, τα νερά που θα κρατά η κρεατίνη θα είναι όλα ενδομυϊκά και δε θα χρειαστεί να την αφαιρέσετε σε κανένα στάδιο (δε μιλάμε για αγωνιστικές δίαιτες). Ωστόσο κάθε σώμα είναι διαφορετικό, άρα ίσως πρέπει να πειραματιστείτε με τη λήψη της.

-panos-
01-04-10, 17:39
Διατροφή Γράμμωσης (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=1050)

δηλαδη μπορω να παρω ταυτοχρονα το hemodrene της nutrabolics
με το cellmass της bsn?
απο το search που εχω κανει στο forum σε συζητησεις με ενδιαφερει πολυ η γνωμη σου γιαυτο επιμενω..

giannis64
01-04-10, 17:47
για μενα, μπορεις να τα παρεις και τα δυο, οπως σου ειπε και ο στελιος.

sTeLaKoS
01-04-10, 18:31
Άσε τη creatine ethyl-ester, αποδεδειγμένα δε "δουλεύει". Πέρα από τις έρευνες την έχω δοκιμάσει κι εγώ με αποτέλεσμα μηδέν.

Χρησιμοποίησε 5γραμ μονουδρικής καθημερινά και θα είσαι κομπλέ. Ξεκίνα τώρα έναν κύκλο για 6 εβδομάδες. Σε 1-2 εβδομάδες ξεκίνα τον λιποδιαλύτη. "Κλείσε" τη κρεατίνη και συνέχισε λίγο ακόμη τον λιποδιαλύτη.

-panos-
01-04-10, 19:58
Άσε τη creatine ethyl-ester, αποδεδειγμένα δε "δουλεύει". Πέρα από τις έρευνες την έχω δοκιμάσει κι εγώ με αποτέλεσμα μηδέν.

Χρησιμοποίησε 5γραμ μονουδρικής καθημερινά και θα είσαι κομπλέ. Ξεκίνα τώρα έναν κύκλο για 6 εβδομάδες. Σε 1-2 εβδομάδες ξεκίνα τον λιποδιαλύτη. "Κλείσε" τη κρεατίνη και συνέχισε λίγο ακόμη τον λιποδιαλύτη.

το προβλημα μου με την μονουδρική ειναι οτι εχει πολυ ασχημη γευση και δεν αντεχω να την παιρνω τοσο καιρο...
βεβαια επειδη εχω δοκιμασει μονο μια φορα να παρω μονουδρικη μπορει να ηταν η συγκεκριμενη τοσο απαλευτη...
θα το ψαξω ομως οσο αναφορα τη γευση..
θα ακολουθησω αυτο μου ειπες ξεκινοντας απο την αλλη εβδομαδα!
ευχαριστω!!

-panos-
01-04-10, 20:10
το προβλημα μου με την μονουδρική ειναι οτι εχει πολυ ασχημη γευση και δεν αντεχω να την παιρνω τοσο καιρο...
βεβαια επειδη εχω δοκιμασει μονο μια φορα να παρω μονουδρικη μπορει να ηταν η συγκεκριμενη τοσο απαλευτη...
θα το ψαξω ομως οσο αναφορα τη γευση..
θα ακολουθησω αυτο μου ειπες ξεκινοντας απο την αλλη εβδομαδα!
ευχαριστω!!

εχεις να μου προτεινεις καποια φορμουλα που να περιεχει αυτα τα 5 γρ μονουδρικης?
εμενα το πρωτο που μου ηρθε ειναι της warriorlab to complete 3

giannis64
01-04-10, 20:59
γιατι δεν περνεις σκετη μονουδρικη, και θελεις φορμουλα? απο την στιγμη που θα παρεις και λιποδιαλυτη?

Eddie
01-04-10, 21:09
Εγω δε μπορω να καταλαβω αυτο το σκεπτικο.Παιρνεις κρεατινη για κατακρατηση υγρων και συνδιαζεις λιποδιαλυτες που εχουν διουρητικη επιδραση με στοχο την αποβολη υγρων..αν θελεις τσιτωμα,μονο ο λιποδιαλυτης φτανει.Για μενα στη γραμμωση,διαιτα,λιποδιαλυση η κρεατινη και ειδικα η φορμουλες που ειναι σκετη δεξτρο-μαλτο περισσευει.Ισως να κανω λαθος,αλλα αυτο ειναι το σκεπτικο μου.

-panos-
01-04-10, 21:11
γιατι δεν περνεις σκετη μονουδρικη, και θελεις φορμουλα? απο την στιγμη που θα παρεις και λιποδιαλυτη?

εχω θεμα με την γευση...
ειχα παρει μια φορα να δοκιμασω και δεν μπορουσα να την πιω με τιποτα..
ολες εχουν την ιδια ασχημη γευση?
την φορμουλα την προτιμω λογω γευσης και μονο...

giannis64
01-04-10, 21:20
Εγω δε μπορω να καταλαβω αυτο το σκεπτικο.Παιρνεις κρεατινη για κατακρατηση υγρων και συνδιαζεις λιποδιαλυτες που εχουν διουρητικη επιδραση με στοχο την αποβολη υγρων..αν θελεις τσιτωμα,μονο ο λιποδιαλυτης φτανει.Για μενα στη γραμμωση,διαιτα,λιποδιαλυση η κρεατινη και ειδικα η φορμουλες που ειναι σκετη δεξτρο-μαλτο περισσευει.Ισως να κανω λαθος,αλλα αυτο ειναι το σκεπτικο μου.

αν κάνει υποθερμιδικη διατροφή για γράμμωση, η κρεατίνη σε βοηθάει δίνοντας σου δύναμη. τα νερά που θα πάρεις είναι 2 εβδομάδες δουλειά για να χαθούν, ενώ ο λιποδιαλυτης δεν σου δίνει δύναμη.



εχω θεμα με την γευση...
ειχα παρει μια φορα να δοκιμασω και δεν μπορουσα να την πιω με τιποτα..
ολες εχουν την ιδια ασχημη γευση?
την φορμουλα την προτιμω λογω γευσης και μονο...

ολες οι κρεατινες δεν εχουν ιδια γευση. εγω περνω της ον και ειναι αγευστη.

-panos-
01-04-10, 21:56
αν κάνει υποθερμιδικη διατροφή για γράμμωση, η κρεατίνη σε βοηθάει δίνοντας σου δύναμη. τα νερά που θα πάρεις είναι 2 εβδομάδες δουλειά για να χαθούν, ενώ ο λιποδιαλυτης δεν σου δίνει δύναμη.




ολες οι κρεατινες δεν εχουν ιδια γευση. εγω περνω της ον και ειναι αγευστη.

ωραια! θα παρω κι εγω μονουδρικη λοιπον..θα αποροφηθει ομως αν την παιρνω μονη της? επισης υποθετω οτι δεν χρειαζεται να κανω περιοδο φορτωσης λογω του οτι περνω συνεχομενα 1,5 μηνα τωρα..

giannis64
01-04-10, 21:59
όχι δεν χρειάζεται φόρτωμα αφού είσαι 1.5 μήνα μέσα!!

sTeLaKoS
01-04-10, 23:11
το προβλημα μου με την μονουδρική ειναι οτι εχει πολυ ασχημη γευση και δεν αντεχω να την παιρνω τοσο καιρο...
βεβαια επειδη εχω δοκιμασει μονο μια φορα να παρω μονουδρικη μπορει να ηταν η συγκεκριμενη τοσο απαλευτη...
θα το ψαξω ομως οσο αναφορα τη γευση..
θα ακολουθησω αυτο μου ειπες ξεκινοντας απο την αλλη εβδομαδα!
ευχαριστω!!


Η μονουδρική είναι άγευστη, μάλλον τη μπερδεύεις με τη καθαρή ethyl-ester που έχει πικρόξυνη γεύση.

mimakoz13
06-06-13, 14:42
Χαιρετω και καλησπερα σε ολους,


Ειμαι 19 χρονων με υψος 1,85 και βαρος 90 κιλα. Με γυμναστηριο 2,5 μηνες το σωμα μου εχει αλλαξει αρκετα και ειμαι ακρως γοητευμενος απο αυτο, καθως με βλεπω να αλλαζω! Το μονο που χρησιμοποιω ειναι πρωτεινη απο συμπληρωμα και αμινοξεα.

Τωρα θελω να χασω καμια 10 κιλα, και αφου διαβασα αρκετα στο φορουμ και στο διαδικτυο για φυσικους λιποδιαλυτες το ενδιαφερον μου επικεντρωθηκε σε CLA και καρτινινη.Ετσι λοιπον σκεφτηκα να τα συνδυασω παιρνοντας απο 1-2 χαπια απο το καθενα (συνολο 2-4) καθημερινως. Αυτη η προσμιξη ειναι καλη, αποδοτικη η επικινδυνη;

Καθε απαντηση ειναι καλοδεχουμενη!

Ευχαριστω για το χρονο που διαθεσατε, Δημητρης.

sobral
06-06-13, 22:55
Καλώς ήρθες στο φόρουμ! Αφού βλέπεις διαφορές σε σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα βαδίζεις σε καλό δρόμο! Τώρα τα 10κιλά που λες είναι πολλά για να τα χάσεις, δεν είναι τόσο απλό. Αν κ θα σου έλεγα να πετάξεις κάθε ζυγαριά που έχεις κ να σου δίνει τις απαντήσεις ο καθρέπτης!;) Εγώ αυτής της φιλοσοφίας είμαι σε απλό ασκούμενο κοινό. Για αθλητές κτλ το συζητάμε. Όσο γι αυτά που λες συνδυάζονται μια χαρά ως μία ήπια μορφή συμπληρωμάτων για χάσιμο λίπους. Από κει κ πέρα τα γνωστά. Να έχεις φτιάξει πρώτα την διατροφή σου, την προπόνηση σου κ μετά έρχονται τελευταία τα συμπληρώματα. Για οτιδήποτε χρειαστείς είμαι εδώ. Καλή συνέχεια:toast:

MUSKLGEORGE
06-06-13, 23:01
σωστος ο sobral.επειδη ομως σιγουρα θα τα δοκιμασεις και τα δυο συμπληρωματα,τουλαχιστον χρησιμοποιησε acetyl-l-carnitine(alcar) αντι της απλης καρνιτινης σε δοσολογια 1500mg την ημερα.

Mikekan
06-06-13, 23:46
Mην περιμένεις θαύματα, αυτό που κάνουν αυτά τα δύο συμπληρώματα είναι αμελητέο σε σημείο που είναι σχεδόν μη παρατηρήσιμο.

amateur666
07-06-13, 00:03
Τωρα θελω να χασω καμια 10 κιλα, και αφου διαβασα αρκετα στο φορουμ και στο διαδικτυο για φυσικους λιποδιαλυτες το ενδιαφερον μου επικεντρωθηκε σε CLA και καρτινινη.Ετσι λοιπον σκεφτηκα να τα συνδυασω παιρνοντας απο 1-2 χαπια απο το καθενα (συνολο 2-4) καθημερινως. Αυτη η προσμιξη ειναι καλη, αποδοτικη η επικινδυνη;

γνωμη μ ειναι μην παρεις ούτε cla ουτε καρνιτινη για να θες να χάσεις 10 κιλα παει να πει οτι εχεις πολυ λίπος ακόμα π χάνεται με απλες αλλαγες π.χ.μειωση σταδιακα θερμιδων κ αεροβια..
τζαμπα τ λεφτα σ θα πετάξεις αν τ παρεις...

mimakoz13
07-06-13, 01:06
Καλώς ήρθες στο φόρουμ! Αφού βλέπεις διαφορές σε σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα βαδίζεις σε καλό δρόμο! Τώρα τα 10κιλά που λες είναι πολλά για να τα χάσεις, δεν είναι τόσο απλό. Αν κ θα σου έλεγα να πετάξεις κάθε ζυγαριά που έχεις κ να σου δίνει τις απαντήσεις ο καθρέπτης!;) Εγώ αυτής της φιλοσοφίας είμαι σε απλό ασκούμενο κοινό. Για αθλητές κτλ το συζητάμε. Όσο γι αυτά που λες συνδυάζονται μια χαρά ως μία ήπια μορφή συμπληρωμάτων για χάσιμο λίπους. Από κει κ πέρα τα γνωστά. Να έχεις φτιάξει πρώτα την διατροφή σου, την προπόνηση σου κ μετά έρχονται τελευταία τα συμπληρώματα. Για οτιδήποτε χρειαστείς είμαι εδώ. Καλή συνέχεια:toast:

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου! Θα σε χρειαστω σιγουρα...

mimakoz13
07-06-13, 01:09
γνωμη μ ειναι μην παρεις ούτε cla ουτε καρνιτινη για να θες να χάσεις 10 κιλα παει να πει οτι εχεις πολυ λίπος ακόμα π χάνεται με απλες αλλαγες π.χ.μειωση σταδιακα θερμιδων κ αεροβια..
τζαμπα τ λεφτα σ θα πετάξεις αν τ παρεις...

Ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη. Η αληθεια ειναι οτι εχω πολυ συσορευμενο λιπος στην κοιλια και στο στηθος παρολο που δε φαινεται αν διαβαζεις απλα τα κιλα και το υψος μου. Εχω ψαχτει αρκετα στο θεμα χασιμου λιπους και το συμπερασμα μου ειναι αεροβια, πραγμα το οποιο σιχαινομαι να κανω αλλα το υπομενω! Η διατροφη μου επι καθημερινης βασεως δεν ξεπερνα ΠΟΤΕ τις 1300-1500 θερμιδες και βασιζεται κυριως σε πρωτεινη.

mimakoz13
07-06-13, 01:10
Mην περιμένεις θαύματα, αυτό που κάνουν αυτά τα δύο συμπληρώματα είναι αμελητέο σε σημείο που είναι σχεδόν μη παρατηρήσιμο.

Ευχαριστω για την απαντηση! Δηλαδη ;

Gun&Roses
07-06-13, 01:59
Δηλαδή θέλει να σου πει ότι θα είναι τόσο μικρή η δουλειά που θα κάνουν που ίσως δεν θα φαίνεται καν η διαφορά πάνω σου..

Mikekan
07-06-13, 07:14
Aκριβως!

Andreas C.
07-06-13, 11:50
Ρε μανία που την έχετε να καταστρέφεται το placebo του αλλου:P:P:P

Φιλε Δημήτρη αν μείνεις συγκεντρωμένος στο στόχο σου σίγουρα θα τα καταφέρεις απλώς μην βιαστής να τα χάσεις απότομα γιατί μάλλον θα κανεις ραγάδες και θα έχεις λίγη χαλάρωση δέρματος:toast:

stef25
07-06-13, 13:17
E ok τους επόμενους 2,5μήνες θα χάσεις τα 10κιλά που λες, έπειτα για κανα 2,5μήνες ακόμα θα βάλεις 10κιλά μύς και αρχές του 2014 θα κατεβείς για Mr. Olympia:P:PΦίλε Δημήτρη σε πειράζω εντελώς φιλικά γιατί θέλω να σου δώσω να καταλάβεις ότι τα σωστά και ποιοτικά αποτελέσματα έρχονται μόνο με υπομονή και επιμονή και ότι η διαδικασία, η προσπάθεια και ο χρόνος που απαιτείται για έναν μέσο άνθρωπο προκειμένου να χάσει λίπος και να βάλει μυς=να δείχνει μαμάτος δεν έχει καμία σχέση με τη διαδικασία, την προσπάθεια και τον χρόνο για να βάλει λίπος=δείχνει χάλια....

ktm620
07-06-13, 14:43
Ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη. Η αληθεια ειναι οτι εχω πολυ συσορευμενο λιπος στην κοιλια και στο στηθος παρολο που δε φαινεται αν διαβαζεις απλα τα κιλα και το υψος μου. Εχω ψαχτει αρκετα στο θεμα χασιμου λιπους και το συμπερασμα μου ειναι αεροβια, πραγμα το οποιο σιχαινομαι να κανω αλλα το υπομενω! Η διατροφη μου επι καθημερινης βασεως δεν ξεπερνα ΠΟΤΕ τις 1300-1500 θερμιδες και βασιζεται κυριως σε πρωτεινη.

Άν αναφέρεσαι στις συνολικές σου θερμίδες μέσα στην μέρα είσαι πολύ χαμηλά πιστεύω. Και επειδή έχω κάνει το λάθος αυτό αρκετές φορές σε διαβεβαιώ ότι ο κάλύτερος τρόπος να χάσεις λίπος - και να μήν το ξαναπάρεις - είναι μόνο ο συνδυασμός γυμναστικής με βάρη με αερόβιο. Ιδίως για σένα και το νεαρό της ηλικίας σου θα είναι πολύ αποδοτικό ένα τέτοιο σχήμα. Π.χ. 3 μέρες βάρη-αερόβιο + 2 αερόβιο , δήλ 5 προπονήσεις την βδομάδα. Τα συμπληρώματα που αναφέρεις πιο πολύ ψυχολογικό ανέβασμα θα σου δώσουν , αλλά άν τα θές οκ δέν βλάπτουν... 1,5γρ όπως αναφέρει και ο φίλος πιο πάνω 40λεπτά πρίν την προπόνηση είναι οκ....
Καλή επιτυχία στην προσπαθεια σου και μέσα στο φόρουμ θα βρείς όλα τα απαραίτητα... Ξεκίνα απο τα εργαλεία υπολογισμού θερμίδων - μήν τις φοβάσαι καθόλου όσο κάνεις σωστά βάρη - και τα προγράμματα βαρών οπωσδήποτε :weights:

GeorgeG
07-06-13, 19:28
Άν αναφέρεσαι στις συνολικές σου θερμίδες μέσα στην μέρα είσαι πολύ χαμηλά πιστεύω. Και επειδή έχω κάνει το λάθος αυτό αρκετές φορές σε διαβεβαιώ ότι ο κάλύτερος τρόπος να χάσεις λίπος - και να μήν το ξαναπάρεις - είναι μόνο ο συνδυασμός γυμναστικής με βάρη με αερόβιο. Ιδίως για σένα και το νεαρό της ηλικίας σου θα είναι πολύ αποδοτικό ένα τέτοιο σχήμα. Π.χ. 3 μέρες βάρη-αερόβιο + 2 αερόβιο , δήλ 5 προπονήσεις την βδομάδα. Τα συμπληρώματα που αναφέρεις πιο πολύ ψυχολογικό ανέβασμα θα σου δώσουν , αλλά άν τα θές οκ δέν βλάπτουν... 1,5γρ όπως αναφέρει και ο φίλος πιο πάνω 40λεπτά πρίν την προπόνηση είναι οκ....
Καλή επιτυχία στην προσπαθεια σου και μέσα στο φόρουμ θα βρείς όλα τα απαραίτητα... Ξεκίνα απο τα εργαλεία υπολογισμού θερμίδων - μήν τις φοβάσαι καθόλου όσο κάνεις σωστά βάρη - και τα προγράμματα βαρών οπωσδήποτε :weights:

βρε παιδια και εγω όταν ήμουν 101 κιλα και ξεκινησα το γυμναστηριο, 1300-1500 θερμιδες έτρωγα... πήγα 84 κιλά σε 4μιση μήνες και σήμερα, 1 χρόνο και 3 μήνες μετά, είμαι λίγο πιο κάτω από 81 κιλα. Και εννοείται με περισσότερο μυικό όγκο από αυτόν που είχα όταν ξεκίνησα. Γιατί όλοι κατηγορείτε αυτού του είδους την δίαιτα αφού έχει αποτελέσματα σε πολλούς από εμάς? αντιθέτως, με μια δίαιτα 2500 θερμίδων η διαφορά στην απώλεια βάρους είναι πολύ μεγαλύτερη, (γίνεται πιο δύσκολη)

tkz
08-06-13, 03:25
Διαβασα το παρακατω αρθρο και στην συνεχεια και εδω το συγκεκριμενο θεμα του φορουμ και προβληματιστηκα αρκετα :(

- Πολλοί αθλητές οι οποίοι θέλουν να μειώσουν το σωματικό τους βάρος διατηρώντας παράλληλα την μυϊκή τους δυναμική ανέπαφη, συνδυάζουν την καρνιτίνη με το CLA. O συνδυασμός αυτών των δύο επιταχύνει την αύξηση των καύσεων, την παραγωγή ενέργειας αλλά και την διατήρηση της μυϊκής μάζας, κάτι πολύ σημαντικό ειδικά σε περιόδους δίαιτας.
Η καρνιτίνη είναι ένα αμινοξύ, το οποίο εκτός όλων των άλλων είναι γνωστό για την απελευθέρωση και μεταφορά του λίπους στα μιτοχόνδρια, εκεί που θα καεί και θα μετατραπεί σε ενέργεια.
Από την άλλη μεριά το CLA λειτουργεί στο ένα του σκέλος σαν την καρνιτίνη βοηθώντας στην οξείδωση (καύση δηλαδή) των λιπαρών οξέων. Αυτό όμως που κάνει την διαφορά στο CLA είναι η ικανότητά του, όπως έχει αποδειχθεί σε αρκετές έρευνες, να αυξάνει την μυϊκή μάζα παράλληλα με την λιποδιάλυση. Ένα μεγάλο πρόβλημα που δημιουργείται όταν ακολουθούμε διατροφή και πρόγραμμα μείωσης του βάρους είναι η ραγδαία απώλεια μυϊκού βάρους και όχι λίπους. Αυτό έχει σαν συνέπεια την έλλειψη δύναμης και ενέργειας καθώς και την αποτυχία στο να πετύχουμε την εμφάνιση που θέλουμε.
Το CLA σε συνδυασμό με την καρνιτίνη μπορεί να είναι το όπλο για να πετύχεις την καλύτερη δυνατή φόρμα και εμφάνιση σε όσο το δυνατόν συντομότερο χρονικό διάστημα, στο πλαίσιο πάντα μιας καλής διατροφής και άθλησης.


Τι λετε ρε παιδια?? σορρυ γιατι πολυ πιρι πιρι...! :toast:

ktm620
08-06-13, 11:47
Κοίταξε τα δικά σου πλήρη δεδομένα δέν τα ξέρω οπότε δέν μπορώ να σου πώ για τις θερμίδες που έπαιρνες... Ο mimakoz13 αναφέρει ότι είναι 19 ετών και 1,85 και 90 κιλά. Σάν κιλά ίσως να μήν είναι ίδια περίπτωση με εσένα - εκτός και άν έχεις ύψος1,96+ , δέν ξέρω όπως προανέφερα - γιατί το παλληκάρι έχει τυπικά λίγα παραπανίσια κιλά. Τον ενδιαφέρει να χάσει καθαρά λίπος δηλ... Γι αυτό και ανέφερα τόν καλύτερο τρόπο αλλά σίγουρα όχι τον μοναδικό. Ένας άλλος είναι αυτός που αναφέρεις. Ο μεταβολισμός του όμως σε τέτοια ηλικία είναι σίγουρα στα πάνω του , γιατί να τον κατακρεμνίσει με τόσο λίγες θερμίδες? Είναι πολύ καλύτερα το αρνητικό ισοζύγιο - ακόμα και η ίδια διαφορά για τις 1500πχ- να επιτευχθεί μέσω της άυξησης της δραστηριότητας :turtle:+:weights: και όχι της δραστικής μείωσης των θερμιδών.
Τα πάντα πρέπει τελικά να ζυγίζονται με τα οφέλη - ή μη - που έχουν για την συνολική υγεία και όχι με βραχυπρόθεσμα αποτελέσματα. Ο τρόπος που ανέφερες είναι μια δραστική μέθοδος που ίσως να μήν μπορεί να αποφευχθεί για μεγάλεις μειώσεις βάρους δηλ +15-20 κιλα και που θέλει μεγάλη πειθαρχία πιο πολύ για να μήν ξαναπάρεις τα κιλά - εξού και αυτές οι δίαιτες ονομάζονται yo-yo dieting με αρνητικά για την υγεία αποτελέσματα -.
Όλα αυτά τα αναφέρω πάντα ώς παθών - και μαθών...- και εννοείται φιλικά :)