PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεος + κρεατινη...



Hgetis
14-02-07, 17:23
καλησπερα
σαν νεος εχω καποιες αποριες και θα ηθελα οσοι γνωριζουν να μου τις λυσουν οσο αυτο ειναι δυνατο..

Εχει εδω και 6μηνες που εχω ξεκινησει τα βαρη μετα απο χρονια παλι... πριν απο 2 μηνες περιπου ξεκινησα με μια πρωτεινη (συγκεκριμενα την GainPlex της AllStars 20αρα ή 25αρα αν θυμαμαι καλα) για αυξηση ογκου και λιγο βαρους καθοσον ειμαι σχετικα αδυνατος σωματοτυπος (1.80m υψος, βαρος 70kg)..

Το πρωτο 4κιλο κουτι τελειωσε και ετσι πηρα το δευτερο 4κιλο πριν 10 μερες.. η δοσολογια που παιρνω ειναι 2 scoop 2 φορες τη μερα (συνολο 4 scoop/ημερα). Παραλληλα μετα απο αρκετο μπλα μπλα με πεισανε να παρω και την κρεατινη CellTech. Αυτο προχθες... Την αγορασα αλλα το ξανασκεφτηκα μετα για την χρηση της...

Ετσι λοιπον εχω μεινει με το κουτι της κρεατινης και αναρωτιεμαι αν θα κανω καλα να το ξεκινησω εστω με μικροτερη δοσολογια απο τη συνιθισμενη παραλληλα με την πρωτεινη που ηδη παιρνω ή να συνεχισω ΜΟΝΟ με την πρωτεινη (GainPlex)??

Μηπως ειναι πολυ νωρις για κρεατινη? Αν ξεκινησω με καποια δοσολογια αξιζει τον κοπο?...

Vson
14-02-07, 18:25
τι ενοεις το ξανασκεφτηκες την δοκιμασες και ειχες τιποτα ασχημα συμπτωματα;;

ajax
14-02-07, 18:45
δεν θα εχεισ κανενα προβλημα.εγω ξεκινησα με κρεατινη και μετα απο αρκετο καιρο πηρα πρωτεινη....τωρα ως προς τις επιλογες σου δεν ειναι και οτι το καλυτερο....allstar και ιδιως cell tech????ποιος στις προτεινε?????

Duke-Nukem
14-02-07, 18:50
Αναροτιέμαι αν κανείς διαβάζει ή ψάχνει σχετικά πρόσφατα posts....

Hgetis
14-02-07, 19:31
τι ενοεις το ξανασκεφτηκες την δοκιμασες και ειχες τιποτα ασχημα συμπτωματα;;
κοιτα πηρα μονο μια μερα χθες δηλαδη και σημερα το πρωι... συμπτωματα οχι τπτ το ιδιαιτερο αν εξαιρεσουμε οτι τρεχεις συνεχεια στην τουαλετα πραγμα το οποιο μου ειναι γνωστο οτι συμβαινει...


δεν θα εχεισ κανενα προβλημα.εγω ξεκινησα με κρεατινη και μετα απο αρκετο καιρο πηρα πρωτεινη....τωρα ως προς τις επιλογες σου δεν ειναι και οτι το καλυτερο....allstar και ιδιως cell tech????ποιος στις προτεινε?????
γιατι αυτο? τι προβλημα υπαρχει? μου την προτεινε ατομο που υποτιθεται οτι εχει σχεση με αυτα ξερω γω τι ναπω...


Αναροτιέμαι αν κανείς διαβάζει ή ψάχνει σχετικά πρόσφατα posts....
Δυστυχως δεν γνωριζα για την online κοινοτητα σας... εαν μπορεις να δεις με καποιον τροπο την ημερομηνια ενταξης μου στο φορουμ θα καταλαβεις... :wink:

πες μου ομως και τη δικη σου γνωμη γιατι πραγματικα με ενδιαφερει... δεν θελω να κανω καμια πατατα...

billys15
14-02-07, 19:45
Η κρεατινη δεν ειναι επικυνδινη,οταν την παιρνεις συμφωνα με τις δοσολογιες,πραγμα το οποιο πρεπει να γινεται με καθε συμπληρωμα (σχεδον).Τα παιδια δυσανασχετουν με την cell-tech γιατι η muscletech ειναι ολο παραμυθια και ειναι και ακριβη.Για την allstars δεν ξερω τι γινεται,μαλλον κι αυτη ομως δεν θα αξιζει τοσο επειδη δεν ακουγεται συχνα.

ajax
14-02-07, 19:46
κοιτα cell-tech ειχα παρει και εγω και οσο επαιρνα ειχα τρομερα αποτελεσματα.αλλα μολις σταματησα.....χαλια!προτιμησε μια καθαρη κρεατινη στους γνωστους υποπτους eas dynamatize κτλ...δες τις τιμες του φορουμ ειναι πολυ καλες!

Hgetis
14-02-07, 20:26
μαλιστα...
δλδ τσαμπα θα την παρω την celltech ... αυτο δεν το ηξερα...
οτι παρω δλδ απο αυτην θα χαθει τελειως μολις τη σταματησω? αν ειναι ετσι δεν αξιζει τον κοπο...

τωρα για την allstars δεν ξερω τι να πω αυτη και καλα μου την ειχαν πει για καλη...

Duke-Nukem
14-02-07, 20:30
Ας αρχήσουμε:
Δεν το είπα με πρόθεση κακόπροαίρετη αλλά ως μια μέθοδος να γνωρίσεις καλύτερα το φόρουμ και να βρείς και περισσότερες πληροφορίες.
Σχετικά με την πρωτείνη που παίρνεις είναι όγκου με πολύ υδατάνθρακα μέσα και φτωχή σε πρωτείνη. Προτίμησε κάποια περισσότερο καθαρή. Η πρωτείνη είναι η τροφή του μυικού συστήματος και το βασικό υλικό τους. Υδατάνθρακες βρίσκεις πολύ πιο εύκολα από την διατροφή(π.χ ρύζι) σου απ'ότι πρωτείνη. Χρειάζεσαι κάθε μέρα 2-3 γραμμάρια πρωτείνη ανά κιλό σωματικού βάρους.
Κρεατίνη : συνδίασε την με την πρωτείνη σου. Απαραίτητη προυπόθεση να πίνεις παραπάνω νερό όσο καιρο χρησιμοποιείς κρεατίνη. 3-4 λίτρα ημιρεσίος. Η κρεατίνη κάνει κατακράτηση υγρών - νερού μέσα στα κύτταρα με αποτέλεσμα οι μυς να φαίνονται πιο στρογκυλοί και περισσότερο δυνατοί (μην φανταστείς τρελά πράγματα). Τα αποτελέσματα της κρεατίνης μπορείς να τα κρατήσεις αν συνεχίζεσαι να προπονήσε με ένταση και να πίνεις νερό. Το cell-tech νομίζω οτί προκαλεί ένα μικρό κάψιμο στον λαιμό όταν το πίνεις.
Συνδιασμός πρωτείνης-κρεατίνης θεωρήται αρκετά καλός.
Αν το μαγαζί που ψώνισες βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας τότε υπάρχει δικαολογία που το "άτομο" σου πρότεινε αυτές τις εταιρίες.
Δοκίμασε και μετά κρίνε αν μια εταιρία είναι καλή ή όχι....

Duke Nukem
[me hides again]

ajax
14-02-07, 20:33
θα τα ψιλοκλαις τα λεφτα...dont worry ολοι την εχουμε πατησει με πεταμενα λεφτα σε συμπληρωματα...!!!αν θες τη αποψη μου σου προτεινω την elite tis dynamatize για πρωτεινη και απο κρεατινη κοιτα να ειναι 100% καθαρη και οχι καποια φορμουλα.ζητρα τον καταλγο απο τον soyrla και μολις δεις τιμες δεν θα ξανα πας σε μαγαζι με συμπληρωματα......ειναι φαρμακεια...

Hgetis
14-02-07, 21:05
Ας αρχήσουμε:
Δεν το είπα με πρόθεση κακόπροαίρετη αλλά ως μια μέθοδος να γνωρίσεις καλύτερα το φόρουμ και να βρείς και περισσότερες πληροφορίες.
Σχετικά με την πρωτείνη που παίρνεις είναι όγκου με πολύ υδατάνθρακα μέσα και φτωχή σε πρωτείνη. Προτίμησε κάποια περισσότερο καθαρή. Η πρωτείνη είναι η τροφή του μυικού συστήματος και το βασικό υλικό τους. Υδατάνθρακες βρίσκεις πολύ πιο εύκολα από την διατροφή(π.χ ρύζι) σου απ'ότι πρωτείνη. Χρειάζεσαι κάθε μέρα 2-3 γραμμάρια πρωτείνη ανά κιλό σωματικού βάρους.
Κρεατίνη : συνδίασε την με την πρωτείνη σου. Απαραίτητη προυπόθεση να πίνεις παραπάνω νερό όσο καιρο χρησιμοποιείς κρεατίνη. 3-4 λίτρα ημιρεσίος. Η κρεατίνη κάνει κατακράτηση υγρών - νερού μέσα στα κύτταρα με αποτέλεσμα οι μυς να φαίνονται πιο στρογκυλοί και περισσότερο δυνατοί (μην φανταστείς τρελά πράγματα). Τα αποτελέσματα της κρεατίνης μπορείς να τα κρατήσεις αν συνεχίζεσαι να προπονήσε με ένταση και να πίνεις νερό. Το cell-tech νομίζω οτί προκαλεί ένα μικρό κάψιμο στον λαιμό όταν το πίνεις.
Συνδιασμός πρωτείνης-κρεατίνης θεωρήται αρκετά καλός.
Αν το μαγαζί που ψώνισες βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας τότε υπάρχει δικαολογία που το "άτομο" σου πρότεινε αυτές τις εταιρίες.
Δοκίμασε και μετά κρίνε αν μια εταιρία είναι καλή ή όχι....

Duke Nukem
[me hides again]
μαλιστα ησουν κατατοπιστικος!
την πρωτεινη ογκου την πηρα επειτα απο παροτρυνση του ανθρωπου που εχει το γυμναστηριο που πηγαινω και ασχολειται με το bodybuilding.. την κρεατινη, μου την πρωτεινε αλλος οχι ακριβως στο κεντρο της αθηνας αλλα στην περιοχη της δαφνης (αν και το καταστημα ειναι αλυσιδα).. παντως απο τα λεγομενα σας καταλαβαινω πως οτι φτιαξεις με την κρεατινη χανεται πολυ ευκολα... διορθωστε με αν κανω λαθος


θα τα ψιλοκλαις τα λεφτα...dont worry ολοι την εχουμε πατησει με πεταμενα λεφτα σε συμπληρωματα...!!!αν θες τη αποψη μου σου προτεινω την elite tis dynamatize για πρωτεινη και απο κρεατινη κοιτα να ειναι 100% καθαρη και οχι καποια φορμουλα.ζητρα τον καταλγο απο τον soyrla και μολις δεις τιμες δεν θα ξανα πας σε μαγαζι με συμπληρωματα......ειναι φαρμακεια...

αναμενομενο...
το θεμα ειναι πιο συμπληρωμα ειναι καλυτερο για την περιπτωση του καθενος...

για την celltech οταν λετε καψιμο στον οισοφαγο πως το εννοειται αυτο? μονιμο στο υψος του στερνου ας πουμε? γιατι κατι τετοιο εχω και αναρωτιεμαι...

Η προσωπικη σας γνωμη ποια ειναι να συνεχισω και να την παρω μιας και την αγορασα ή να την αφησω τελειως? (Λεφτα δυστυχως αυτη τη στιγμη για να παρω αλλη δεν υπαρχουν)...
Απο δοσολογια τοσο για την κρεατινη αυτη οσο και για την πρωτεινη?

ajax
14-02-07, 22:03
με την cell tech κλαις τα λεφτα γιατι κανει τρομερη κατακτατηση νερου,σου ξαναλεω παρε μια καθαρη,συνδιασε την με καλη πρωτεινη και θα δεις τρομερα αποτελεσματα.α υποψιν πρεπει να κανεις και καλη προπονηση ε.

Vson
15-02-07, 13:02
Ηγετη αυτο που λές εισαι συνεχεια στη τουαλετα σε πιανουν τιποτα δοιαριες;

Hgetis
15-02-07, 14:17
Ηγετη αυτο που λές εισαι συνεχεια στη τουαλετα σε πιανουν τιποτα δοιαριες;

οχι φιλε μου δεν εχω (ακομη) τετοιο πραγμα αν και μπορει να αποτελεσει συμπτωμα αποσο ξερω...

παντως αυξηθηκαν η φορα που επισκεφτηκα τον χωρο αυτο!! :D

υποψιν ομως οτι με τα πολλα νερα που πινω λογω κρεατινης γινομαι ακομη πιο τακτικος επισκεπτης της... αλλα αυτο ειναι αναμενομενο αφου με 4 ποτηρια νερο σε μια ωρα κοντευεις να σκασει η φουσκα σου!! :P

Antonio
15-02-07, 16:29
κοιτα cell-tech ειχα παρει και εγω και οσο επαιρνα ειχα τρομερα αποτελεσματα.αλλα μολις σταματησα.....χαλια!προτιμησε μια καθαρη κρεατινη στους γνωστους υποπτους eas dynamatize κτλ...δες τις τιμες του φορουμ ειναι πολυ καλες!

Δηλαδή αν τα πάρει ξεχωριστά θα έχει καλύτερα αποτελέσματα τα οποία θα μείνουν κίολας??? :?
Η τιμή εννοείτε οτι είναι ακριβή για το συγκεκριμένο σκέυασμα αλλά τα αποτελέσματα είναι τα ίδια είτε πάρεις ξεχωριστά κρεατίνη δεξτρόζη και ala είτε cell tech που τα εχει όλα μαζι.
Αφού το αγόρασες πάρτο. Κατα την γνώμη μου καλό θα ήταν να το πaρεις αργότερα και όχι μέσα στο 1ο 6μηνο γιατί είναι ενα σκευασμα το οποίο θα σου δώσει ενα σημαντικό boost to οποίο δεν χρειάζεσαι ακόμη εφόσον είσαι ακόμα αρχάριος και όχι "κολυμμένος σε κάποιο επίπεδο".
Και ενας αδιάβλητος κανόνας: Ό,τι σε ανεβάζει σε κατεβάζει! :wink: