PDA

Επιστροφή στο Forum : Καπνισμα,Τσιγαρο + Συμπληρωματα.



deluxe
31-03-10, 11:32
Υπαρχει καποια επιπλοκη με συνδιασμο ολων αυτων;

-beba-
31-03-10, 11:42
Εγώ κάπνιζα 50 τσιγάρα την ημέρα και έπερνα και την πρωτείνη μου την κρεατίνη μου και τα αμινοξέα και δεν είχα πρόβλημα.
Βέβαια εδώ και δύο μήνες περίπου το έκοψα και νιώθω πολύ καλύτερα και μου μένουν και αρκετά χρήματα.
Αν θέλεις την γνώμη μου κόψτο. Είναι πιο ευκολο από ότι το φαντάζεσαι.

GEORGEXX1
31-03-10, 11:54
Επιπλοκη δεν ξερω αν υπαρχει,ασε που αφου δημιουργειτε ανεπαρκεια στης αρτηριες λογικο ειναι πως το ενα με το αλλο δεν συμβαδίζουν.

Ενα ξερω σιγουρα πως αν το κοψεις θα ανεβασεις την ποιοτητα της υγειας σου.
απο εκει και περα τα αποτελεσματα μπορεις να τα φανταστεις.

Τα αποτελέσματα της διακοπής του καπνίσματος

20 λεπτά

Μόλις 20 λεπτά έπειτα από το τελευταίο τσιγάρο, μπορείτε να αναμένετε μείωση της αρτηριακής πίεσης και επιστροφή του καρδιακού παλμού στα φυσιολογικά όρια. Θα αισθάνεστε επίσης πιο ζεστά τα χέρια και τα πόδια σας, καθώς θα έχει βελτιωθεί η κυκλοφορία του αίματος. Αυξήστε τις πιθανότητες επιτυχίας δοκιμάζοντας τεχνικές χαλαρώσεως όποτε νιώθετε την ανάγκη για ένα τσιγάρο. Να θυμάστε επίσης πως έχετε περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας εάν κόψετε το τσιγάρο «μαχαίρι», παρά αν δοκιμάσετε να το κόψετε καπνίζοντας λιγότερα τσιγάρα, όπως έδειξε και σχετική μελέτη του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνια.

8 ώρες

Τα επίπεδα οξυγόνου στο αίμα επιστρέφουν στο φυσιολογικό και οι πιθανότητες εμφράγματος αρχίζουν να ελαττώνονται.

24 ώρες

Το μονοξείδιο του άνθρακα έχει πια φύγει από τον οργανισμό και το αναπνευστικό σύστημα αρχίζει να αποβάλλει βλέννα και υπολείμματα του καπνού. Δοκιμάστε ασκήσεις αναπνοής και διατάσεις (στρέτσινγκ) για να διευκολύνετε την αποτοξίνωση και την χαλάρωση του οργανισμού σας.

2 ημέρες

Δεν κυκλοφορεί πλέον νικοτίνη στο αίμα και γι' αυτό είναι η πιο δύσκολη περίοδος για εσάς. Χρησιμοποιήστε επιθέματα νικοτίνης, εάν νιώθετε πως τα χρειάζεστε. Η γεύση και η όσφρησή σας βελτιώνονται.

3 ημέρες

Η αναπνοή γίνεται πιο εύκολη και η ενεργητικότητα αυξάνεται.

2-12 εβδομάδες

Η κυκλοφορία του αίματος βελτιώνεται και η βάδιση διευκολύνεται. Από την 3η έως την 9η εβδομάδα βήχετε αρκετά, αλλά αυξάνεται κατά 10% η αναπνευστική ικανότητά σας. Η άσκηση μπορεί σε αυτό το στάδιο να συμβάλλει στην επιτυχία της προσπάθειάς σας. Μελέτη που δημοσιεύθηκε στην «Αμερικανική Επιθεώρηση Δημοσίας Υγείας» έδειξε πως ένα πρόγραμμα ασκήσεως με τρεις προπονήσεις την εβδομάδα τριπλασιάζει τις πιθανότητες επιτυχίας.

Μετά τους 3 μήνες

Η λαχτάρα για ένα τσιγάρο θα έχει μειωθεί σημαντικά. Μπορεί να είστε επιρρεπείς στην αύξηση του σωματικού βάρους, άλλα έπειτα από 6 μήνες θα έχετε σταθεροποιήσει το βάρος σας, εάν ακολουθείτε μια προσεγμένη και υγιεινή διατροφή.

Επιτάχυνση της διαδικασίας

Η άσκηση είναι το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε για να διευκολύνετε την προσπάθεια διακοπής του καπνίσματος. Αντιθέτως, η δίαιτα πρέπει να αποφεύγεται την ίδια περίοδο, διότι υπονομεύει την προσπάθειά σας. Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε ειδικά φάρμακα για την διακοπή του καπνίσματος, που θα διευκολύνουν την προσπάθειά σας. Συμβουλευθείτε τον γιατρό σας.

Arlond
31-03-10, 12:02
εγω πινω και μπαφους φιλε δεν τρεχει τπτ

Annih
31-03-10, 12:15
εγω πινω και μπαφους φιλε δεν τρεχει τπτ


:bowdown: :rolf: :rolf: :rolf:

flowin_through
31-03-10, 12:44
Εγώ κάπνιζα 50 τσιγάρα την ημέρα
Ποσα? :shock::shock:


εγω πινω και μπαφους φιλε δεν τρεχει τπτ
Συγχαρητηρια, κατορθωμα.
Φυσικα και τρεχει, αλλα οταν εισαι υπο την επιρροια νομιζεις οτι τρεχεις εσυ. Οι αλλοι ομως σε προσπερνανε.

albertob30
31-03-10, 13:13
εγω πινω και μπαφους φιλε δεν τρεχει τπτ

αχαχαχαχαχαχαχααχα :green::green::green::green::green::green::green::green::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::rolf::turtle:

jojos46
31-03-10, 13:14
Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα με τους μπαφους δεν τρεχεις...εισαι πολυ cool....
Μαλλον με κοκα η κανα βρωμο χαπι τρεχεις...και τρεχεις τοσο που δεν σε φτανει ουτε ο bolton...

GEORGEXX1
31-03-10, 13:20
αντε τωρα να βγαλει ακρη το παιδι,εκει που ρωτουσε αν κανει ζημια το τσιγαρο
τωρα θα τον κανετε να ψαχνει και για μπαφοσυμληρωματα.

finalgates
31-03-10, 13:43
εγω πινω και μπαφους φιλε δεν τρεχει τπτ

oreos re psilea

noz1989
31-03-10, 13:52
εγω πινω και μπαφους φιλε δεν τρεχει τπτ
θ ε ο ς!!

Polyneikos
31-03-10, 14:19
Stay on topic please !!

Niiick
31-03-10, 14:25
εγω πινω και μπαφους φιλε δεν τρεχει τπτ



:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

thegravijia
31-03-10, 15:47
εγω πινω και μπαφους φιλε δεν τρεχει τπτ
:thumbup:
μην το μπλεκεις με τσιγαρο ομως.
σκετο πιεστο.σε κανα μπονγκ με τσιπουρο! ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!
μην φθασεις σε σημειο να σαι στο γυμναστηριο και να ξεχνας ποια ασκηση κανεις

deluxe δεν υπαρχει προβλημα με τα συμπληρωματα αλλα προσπαθα για λογους υγειας να το κοψεις?

αμα κανεις 1-2 τσιγαρα μονο καθε βδομαδα ειναι κακο?
δηλ το καταλαβαινει ο οργανισμος η δεν τρεχει τιποτα επειδη ειναι μικρη η ποσοτητα ?????

Machiavelli
31-03-10, 18:22
Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα με τους μπαφους δεν τρεχεις...εισαι πολυ cool....
Μαλλον με κοκα η κανα βρωμο χαπι τρεχεις...και τρεχεις τοσο που δεν σε φτανει ουτε ο bolton...

Michael Bolton; Εκτός από τραγουδιστής είναι και δρομέας;
deluxe διατροφή δεν κάνεις, ποτά πίνεις, να καπνίζεις θες, άσε τα συμπληρώματα.

Annih
31-03-10, 18:54
Michael Bolton; Εκτός από τραγουδιστής είναι και δρομέας;
deluxe διατροφή δεν κάνεις, ποτά πίνεις, να καπνίζεις θες, άσε τα συμπληρώματα.

Τα μπέρδεψε το παιδί (αχ αυτος μπάφος :rolf:, *πλάκα κάνω για να μην παρεξηγιόμαστε*)

deluxe
31-03-10, 22:19
Μαλλον θα τα αφησω τα συμπληρωματα.. Μονο πρωτεινη και ZMA. Τωρα το ξεκινησα ετσι για πλακα να δω πως ειναι. Λογικα θα το κοψω σε κανα 2μηνο.

Annih
31-03-10, 23:41
Μαλλον θα τα αφησω τα συμπληρωματα.. Μονο πρωτεινη και ZMA. Τωρα το ξεκινησα ετσι για πλακα να δω πως ειναι. Λογικα θα το κοψω σε κανα 2μηνο.

Ποοοοοοοσους εχω ακουσει οτι θα το κόψουν μα Ποοοοοοσους :P :turtle:

psv
01-04-10, 07:14
Τωρα το ξεκινησα ετσι για πλακα

ολοι ετσι για πλακα το ξεκινανε......Αλλα μετα τον πρωτο μηνα(οποτε κι ερχεται ο εθισμος)το αστειο κρυωνει

-beba-
01-04-10, 09:09
Μαλλον θα τα αφησω τα συμπληρωματα.. Μονο πρωτεινη και ZMA. Τωρα το ξεκινησα ετσι για πλακα να δω πως ειναι. Λογικα θα το κοψω σε κανα 2μηνο.

Αν θέλεις να προσφέρεις ένα σπουδαίο δώρο στον εαυτό σου ΚΟΨΤΟ ΤΩΡΑ.
Είναι πολύ πιο ευκολο τώρα από ότι μετά από δύο μήνες.
Αλλά ότι και να σου πούμε εμείς εσύ αποφασίζεις....μεγάλο παιδί είσαι.....

deluxe
01-04-10, 20:53
Κοιτα βασικα για πλακα το κανω, μονο οταν βγαινω εξω. Τωρα μπορει να βγω και μια φορα την εβδομαδα, μπορει και τρεις.

Χοντρικα υπολογιζω σε 2-3 πακετα το μηνα. Ειναι πολλα;

Haris Pilton
01-04-10, 21:09
Γιατι δεν το κανεις για πλακα στο σπιτι σου,αλλα μονο οταν βγαινεις;


Αυτο μαμωχολιγουντ και οι μαμιαδες που καπνιζαν...
Καταρα να πεσει και να τους καψει ολους.

GEORGEXX1
01-04-10, 21:38
Γιατι δεν το κανεις για πλακα στο σπιτι σου,αλλα μονο οταν βγαινεις;


Αυτο μαμωχολιγουντ και οι μαμιαδες που καπνιζαν...
Καταρα να πεσει και να τους καψει ολους.

+500000000000:clap::clap::clap::clap:

savage
01-04-10, 21:46
Γιατι δεν το κανεις για πλακα στο σπιτι σου,αλλα μονο οταν βγαινεις;


Αυτο μαμωχολιγουντ και οι μαμιαδες που καπνιζαν...
Καταρα να πεσει και να τους καψει ολους.

:bowdown::bowdown::bowdown:
:clap::clap::clap::clap::clap::clap:

deluxe
02-04-10, 01:48
Δε σε επιασα με το μαμωχολιγουντ..

Καπνιζω οταν βγαινω και πινω, γιατι ερχομαι πιο γρηγορα στο κεφι. Ουτε απο μαγκια το κανω οπως οι περισσοτεροι, ουτε για κατι αλλο..

Machiavelli
02-04-10, 02:37
Χρησιμοποιείς και την δικαιολογία που χρησιμοποιούν αυτοί οι "περισσότεροι".
Τέλος πάντων, δεν είναι αυτό το θέμα, δεν παίζει πρόβλημα με συμπληρώματα και κάπνισμα 2 τσιγάρα μετά το φαΐ για τη χώνεψη (όχι κάποιο παραπάνω πρόβλημα από το να έκανες 2 τσιγάρα χωρίς να έπαιρνες συμπληρώματα), αλλά να βγαίνεις να πίνεις τόσο ώστε να "έρχεσαι στο κέφι" να καπνίζεις και μετά να πας την άλλη μέρα να πάρεις συμπληρώματα είναι υποτιμητικό για τον εαυτό σου, ασύμφορο και αναποτελεσματικό.

TEFAAtzis
02-04-10, 03:06
ολοι ετσι για πλακα το ξεκινανε......Αλλα μετα τον πρωτο μηνα(οποτε κι ερχεται ο εθισμος)το αστειο κρυωνει

θα συμφωνησω με τον Lu

-beba-
02-04-10, 09:18
Κοιτα βασικα για πλακα το κανω, μονο οταν βγαινω εξω. Τωρα μπορει να βγω και μια φορα την εβδομαδα, μπορει και τρεις.

Χοντρικα υπολογιζω σε 2-3 πακετα το μηνα. Ειναι πολλα;
Λίγα...........πολλά δεν έχει σημασία γιατί τα λίγα θα γίνουν πολλά κάποια στιγμή.
Τώρα είναι πολύ εύκολο για σένα να το κόψεις...........

Svein
02-04-10, 11:27
Διαβασα οτι οι καπνιστες πρεπει να παίρνουν 2 γραμμαρια βιταμινη C για αντιοξιδωση !

deluxe
02-04-10, 12:02
Ναι, νομιζω οτι η νικοτινη κατι κανει και χρειαζονται περισσοτερη βιταμινη C.

flowin_through
02-04-10, 12:15
Με καθε τζουρα παραγονται εκατομμυρια ελευθερες ριζες και καθε τσιγαρο εχει πολλες τζουρες και καθε πακετο εχει πολλα τσιγαρα και καθε βδομαδα παιρνεις πολλα πακετα. Ουτε και το πιο ισχυρο αντιοξειδωτικο δε μπορει να σωσει τους καπνιστες. Για να μη μιλησουμε για .... άλλα τσιγαρα που καταστρεφουν εγκεφαλικα κυτταρα και σε κανουν και πιο χαζο συν τοις αλλοις (εκτος απο πιο εξαρτημενο).

Niiick
02-04-10, 13:50
Kαι να φανταστεις η νικοτινη αν θυμαμαι καλα δεν ειναι στις 5 πιο εθιστικες ουσιες ή εαν ειναι ειναι η 5η.

Τωρα τα αλλα τσιγαρα σιγουρα ειναι λιγοτερο εθιστικα και εξαρτισιογονα τωρα αμα σε κανουν πιο χαζο.. Και ενα ποτο να πιεις θα γινεις στιγμαια πιο χαζος μολις ζαλιστεις κιαλλο θα γινεις ακομα πιο χαζος και παει λεγοντας. Με αυτη τη λογικη ναι γινεσαι χαζος. Εδω γινεται η διακριση χρησης-καταχρησης. Ενας νορμαλ ανθρωπος που θα δοκιμασει μια φορα στη ζωη του ή που θα κανει μια στις τοσες δε θα γινει χαζος. Ενας που ειναι κλασμενος ολη μερα και δε μπορει να πιεει ενα ποτηρι νερο,ε ναι ειναι χαζος κα γινεται ακομα παραπανω.

kaiowas
02-04-10, 13:53
έχω ακούσει πολλούς να λένε ότι οι καπνιστές πρέπει να πίνουν ένα φλυτζάνι τσάι μέντας πριν το ύπνο γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό?

ANGEL81
02-04-10, 22:30
αντε τωρα να βγαλει ακρη το παιδι,εκει που ρωτουσε αν κανει ζημια το τσιγαρο
τωρα θα τον κανετε να ψαχνει και για μπαφοσυμληρωματα.
xaxaxaxa παιδια δε παιζεσται στην αναλυση........!!!

flowin_through
02-04-10, 22:37
έχω ακούσει πολλούς να λένε ότι οι καπνιστές πρέπει να πίνουν ένα φλυτζάνι τσάι μέντας πριν το ύπνο γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό?

Προφασεις εν αμαρτιαις...

Svein
02-04-10, 22:40
Ναι, νομιζω οτι η νικοτινη κατι κανει και χρειαζονται περισσοτερη βιταμινη C.

Eγω σου προτείνω να ξεκινησεις LSD , extasis , μαυρο και ηρωινη για να ερχεσαι σε κέφι ακομα ευκολότερα !


ΕΛΕΟΣ τι αλλο θα διαβάσω εδώ μέσα :banghead::banghead: ?

Haris Pilton
02-04-10, 23:29
Eρμ,περι βιτ C και καπνισματος,υσχιει.
Αλλα δεν θα κανει και την διαφορα στην υγεια.

deluxe
26-05-10, 21:28
Υπαρχει καποια επιπλοκη με το νιτρικο; Το εχω ψιλοσταματησει εδω και ημερες, καθως ειχα καποιο προβλημα. Το πολυ να κανω 5 τσιγαρα την ημερα, αλλα συνηθως δε κανω ουτε 3.

beteranos
27-05-10, 00:01
Υπαρχει καποια επιπλοκη με το νιτρικο; Το εχω ψιλοσταματησει εδω και ημερες, καθως ειχα καποιο προβλημα. Το πολυ να κανω 5 τσιγαρα την ημερα, αλλα συνηθως δε κανω ουτε 3.

Φιλικη συμβουλη, σταματησε το ΤΩΡΑ. Και εγω με τοσα τσιγαρα ξεκινησα και τωρα ξεπερναω το ενα πακετο την ημερα.

Ολοι ετσι ξεκινησαν με λιγα τσιγαρα(δεν μπορεις απο την πρωτη μερα να καπνιζεις 2 πακετα).
Τωρα ειναι ευκολο,αργοτερα πολυ δυσκολο(για μερικους αδυνατο).

deluxe
27-05-10, 00:49
Καλα καπνιζω εδω και 2 μηνες, αλλα χαλαρα μεχρι στιγμης. Μη μου λετε να το κοψω, ξερω τι προκαλει και ειμαι ο μεγαλυτερος αντικαπνιστης απο τους φιλους μου.

Haris Pilton
27-05-10, 02:04
Καλα καπνιζω εδω και 2 μηνες, αλλα χαλαρα μεχρι στιγμης. Μη μου λετε να το κοψω, ξερω τι προκαλει και ειμαι ο μεγαλυτερος αντικαπνιστης απο τους φιλους μου.

Μάλιστα.



http://www.gifsoup.com/imager.php?id=592972