PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανεβασμένη Τρανσαμινάση ALT



magik5
01-04-10, 03:56
Γεια σας παιδιά. Απο τον προηγούμενο Ιούνιο που ξεκίνησα διατροφή έχοντας χάσει μέχρι τώρα 44 κιλά είχα κάνει εξετάσεις πριν ξεκινήσω, τον Σεπτέμβριο και οι τελευταίες χθες. Το όριο της τρανσαμινάσης ALT είναι έως 65 και είχα 81, τον Σεπτέμβριο είχα 79 και τώρα 75. Συνεχίζει να είναι πάνω από το όριο και αυτό είναι που με ανησυχεί πολύ, γνωρίζω φυσικά πως είναι ανεβασμένη όταν κάποιος είναι υπέρβαρος και αυτό προκαλείται από το λίπος στο συκώτι. Έχω πάρει συμπληρώματα από τον Σεμπτέμβρη έως τώρα. Μερικά από αυτά είναι πρωτεϊνη ορού γάλακτος, λυποδιαλύτες θερμογενετικούς για λίγο διάστημα, cla και nano vapor μαζί με anabolic halo. Πιστεύται ότι συνέβαλαν και αυτά στο να μην πέφτει εύκολα?

Ο θυροειδότροπος TSH τον προηγούμενο Ιούνιο ήταν 3.71 με όριο το 4.50 και τώρα μου είναι 4.89 και έχω τρελαθεί. Τι γίνεται είμαι 19 χρονών και έχω τρομάξει λίγο.

Ευχαριστώ πολύ. Αναμένω γνώμες - απαντήσεις.

Niiick
01-04-10, 14:01
Στην alt δεν ειναι σοβαρα τα πραγματα ισως επειδη εισαι υπερβαρος ισως απ την πολυ πρωτεινη ισως απ τη προπονηση (ειδικα αμα το cpk σου ηταν ψηλα και αυτο). Τωρα αμα το εκαναν τα συμπληρωματα ειλικρινα κανεις δε ξερει να σου απαντησει.

Eπειδη και γω κανω 2 φορες το χρονο εξετασεις για θυροειδη κανε και εσυ γιατι ειναι μεν περιεργο που ανεβηκε η tsh τοσο γρηγορα και σχετικα ψηλα αλλα δεν ειναι ο μονος δεικτης. Να κανεις πληρες εξετασεις για τη λειτουργεια του θυροειδη και να τις πας στον ενδοκρινολογο σου.

Eddie
01-04-10, 14:27
Το οριο TSH τουλαχιστον στο δικο μου χαρτι ειναι 3.5-5.Εγω εχω 5.43 και δεν πολυ ανησυχησα αν ειναι ομως 4.5 εχω προβλημα.Εν τω μεταξυ ο παπαρας ο γιατρος αφου του ειπα να γραψει Τ3-Τ4 δεν εγραψε.Ξεχασε μαλλον.

Οσο για την ΑLT χωρις να ειμαι ειδικος,θα σου λεγα να μην ανησυχεις.Δεν ειναι τραγικα τα νουμερα.

Για την CPK μια που αναφερατε,το σεπτεμβρη ειχα 156 και πριν λιγες μερες 515:turtle::bowdown::shock:

Πουλαω το αιμα μου,οποιος το θελει...:thumbup:

Παρ ολα αυτα πηγαινε σε ενδοκρινολογο να σε δει.

magik5
01-04-10, 19:23
Η Τ4 και η Τ3 ήταν σε πολύ καλά επίπεδα. Ο διαιτολόγος που με παρακολουθεί είναι και ενδοκρινολόγος και μου είπε να μην ανησυχώ που τον πήρα τηλέφωνο. Και η cpk μου είναι ανεβασμένη καθώς την προηγούμενη μέρα είχα πάει γυμναστήριο, 228 έχω και το όριο είναι 232. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι ανεβασμένη από το γυμναστήριο. Επειδή όμως έχω στις 19 απριλίου ραντεβού πάλι με τον γιατρό πήγα σήμερα σε παθολόγο εδώ κοντά και μου είπε ότι η τρανσαμινάση είναι ανεβασμένη και αυτή από το γυμναστήριο και επειδή είμουν για χρόνια υπέρβαρος, επίσης ότι δεν χρειάζεται να ανησυχώ γιατί εμένα πέφτει αν ανέβαινε θα ήταν θέμα. Ο θυροειδής λέει είναι λίγο πάνω από το όριο και μου είπε να ξανακάνω μετά από κανα μήνα πάλι εξετάσεις.

thegravijia
01-04-10, 19:53
τι ποσοστο λιπους εχεις ?
αμα εισαι ψηλα - ολα σκατα λειτουργουν οποτε λογικα αυτο ευθυνεται - χασε λιπος

Eddie
01-04-10, 20:06
Η Τ4 και η Τ3 ήταν σε πολύ καλά επίπεδα. Ο διαιτολόγος που με παρακολουθεί είναι και ενδοκρινολόγος και μου είπε να μην ανησυχώ που τον πήρα τηλέφωνο. Και η cpk μου είναι ανεβασμένη καθώς την προηγούμενη μέρα είχα πάει γυμναστήριο, 228 έχω και το όριο είναι 232. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι ανεβασμένη από το γυμναστήριο. Επειδή όμως έχω στις 19 απριλίου ραντεβού πάλι με τον γιατρό πήγα σήμερα σε παθολόγο εδώ κοντά και μου είπε ότι η τρανσαμινάση είναι ανεβασμένη και αυτή από το γυμναστήριο και επειδή είμουν για χρόνια υπέρβαρος, επίσης ότι δεν χρειάζεται να ανησυχώ γιατί εμένα πέφτει αν ανέβαινε θα ήταν θέμα. Ο θυροειδής λέει είναι λίγο πάνω από το όριο και μου είπε να ξανακάνω μετά από κανα μήνα πάλι εξετάσεις.

24-180 ειναι.Και μη μασας,εχει μετρηθει και 6000 ακομα και 15000 σε ενα φυσιολογικο ατομο που επαιζε μπασκετ.Τωρα ποσο νορμαλ μπορει να ειναι...:unsure:

magik5
02-04-10, 04:54
Πραγματικά έχω χάσει 44 κιλά αλλά έχω πολύ λίπος πάνω μου...ειδικά κοιλιά, μπούτια πολύ. Στις εξετάσεις μου C.P.K γράφει έως 232 ότι είναι...??????

GEORGEXX1
02-04-10, 10:09
εμενα η γνωμη μου ειναι να κοψεις εντελως τα συμπληρωματα για ενα μηνα,
και να ξανακανεις εξετασεις,δεν ειναι και λιγα τα 44 κιλα που εχασες.

Eddie
02-04-10, 11:58
Οσο και να ναι το οριο δε παιζει σημαντικο ρολο απ τη στιγμη που βλεπουμε και 6000.Το χαρτι μου παντως λεει 180.
Κανε για αρχη αυτο που λεει ο Γιωργος,αλλα εαν θελεις να παρεις ακριβη μετρηση 10 μερες δε θα γυμναστεις καθολου και μια μερα πριν δε θα φας κρεας.Επειδη επιρρεαζει τις τιμες.Αυτο αναφερεται για τη CPK.

magik5
02-04-10, 16:07
Ναι τα έχω σταματήσει τα συμπληρώματα γιατί μου τελείωσαν κίολας. Τα έχω σταματήσει από τις 20 Μαρτίου και θα κάνω εξετάσεις με το που μπεί ο Μάϊος.

sctp
02-04-10, 23:02
Αναλογα με τα αντιδραστηρια που χρησιμοιποιει καθε εργαστηριο,αναλογες ειναι και οι φυσιολογικες τιμες που δινει,αρα μη συγκρινετε εξετασεις απο διαφορετικα εργαστηρια..:thumbup:

magik5
03-04-10, 03:53
Στον παθολόγο που πήγα τις εξετάσεις μου είπε ότι πολλές φορές ανεβαίνει η τρανσαμινάση λίγο πάνω από το κανονικό γιατί είτε τα αντιδραστήρια που χρησιμοποιούν είναι παλιά είτε κάνουν λάθη.

mantus3
03-04-10, 12:59
Στον παθολόγο που πήγα τις εξετάσεις μου είπε ότι πολλές φορές ανεβαίνει η τρανσαμινάση λίγο πάνω από το κανονικό γιατί είτε τα αντιδραστήρια που χρησιμοποιούν είναι παλιά είτε κάνουν λάθη.

δεν ισχιει αυτο. ενα αντιδραστιριο η δουλευει η δεν δουλευει. τωρα το ευρος των τιμων εχει να κανει με το ονομαστικο ευρως που δινει ο κατασκευαστης, σε τι μηχανιμα εχει χρησιμοποιηθει κ την μεθοδο που χρησιμοποιησε (λχ χρονο εποασης κτλ)....

απο εκει κ περα ο μικροβιολογος δεν ειναι βλακας! εχει συνηθησει σε καποιες στανταρ τιμες, αμα δει κατι παραξενο θα επαναλαβει την εξεταση...

magik5
04-04-10, 05:15
Κατάλαβα...

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
06-04-16, 01:52
Γεια σας παιδιά. Απο τον προηγούμενο Ιούνιο που ξεκίνησα διατροφή έχοντας χάσει μέχρι τώρα 44 κιλά είχα κάνει εξετάσεις πριν ξεκινήσω, τον Σεπτέμβριο και οι τελευταίες χθες. Το όριο της τρανσαμινάσης ALT είναι έως 65 και είχα 81, τον Σεπτέμβριο είχα 79 και τώρα 75. Συνεχίζει να είναι πάνω από το όριο και αυτό είναι που με ανησυχεί πολύ, γνωρίζω φυσικά πως είναι ανεβασμένη όταν κάποιος είναι υπέρβαρος και αυτό προκαλείται από το λίπος στο συκώτι. Έχω πάρει συμπληρώματα από τον Σεμπτέμβρη έως τώρα. Μερικά από αυτά είναι πρωτεϊνη ορού γάλακτος, λυποδιαλύτες θερμογενετικούς για λίγο διάστημα, cla και nano vapor μαζί με anabolic halo. Πιστεύται ότι συνέβαλαν και αυτά στο να μην πέφτει εύκολα?

Ο θυροειδότροπος TSH τον προηγούμενο Ιούνιο ήταν 3.71 με όριο το 4.50 και τώρα μου είναι 4.89 και έχω τρελαθεί. Τι γίνεται είμαι 19 χρονών και έχω τρομάξει λίγο.

Ευχαριστώ πολύ. Αναμένω γνώμες - απαντήσεις.

Πρέπει να μετρήσεις την κρεατινοκινάση,δεδομένου πως η ραβδομυόλυση προκαλεί τρανσαμιναιμία.Η θυρεοειδοτρόπος ορμόνη αυξάνει στον υποθυρεοειδισμό.Μπορείς να ελέγξεις τα αντισώματα ANTI-TPO/TG για πιθανή θυρεοειδίτιδα Hashimoto

http://gtoul.com/%CE%B7-%CE%B5%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%AE-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%AE-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B7-cpk/