PDA

Επιστροφή στο Forum : Γρηγορα αποτελεσματα



Plus
01-04-10, 22:38
Λοιπον,ασχολουμε με την γυμναστικη και τα βαρη καποια χρονια,και πλεον εχω φτασει σε ενα σημειο να ειμαι 76 κιλα και με ποσοστο λιπους περιπου 10.5%. Η μονιμη τρελα μου ειναι το 8-pack και αυτο σημαινει αυστηρο διαιτολογιο,δηλαδη καλη διατροφη και απαχα προσεγμενα προιοντα και 4-5 φορες προπονησεις την εβδομαδα. Θελω να πεσω ακομα περισσοτερο σε ποσοστο λιπους,και μαλιστα πολυ γρηγορα,τοσο ωστε μεχρι τα μεσα-το τελος του μαιου να εχω πεσει 2.5-3.5 % λιπος. Θελω αν καποιος απο εσας ξερει,μια καινουργια διατροφη ισως (η δικια μου στειριζεται σε φαγητα με χαμηλα λιπαρα,αμυγδαλα,quacker,γιαουρτια 2%,κοτοπουλο,βραστες πατατες και πολλα λαχανικα,οπως και τονο και απαχο γαλα,6 γευματα την ημερα σε ποσοτητες ωστε το καθενα ναχει 310-320 θερμιδες πλεον αφου αρχισα απο 2600 θερμιδες και ανα καποιεσ βδομαδες πεφτω 200-250 θερμιδες). Το γεγονος οτι εκανα προγραμμα ογκου και πλεον εφτασα σε σημειο ναχω περισσοτερο αποσο φανταζομουν οταν αρχισα (δεν με χαλασε) με κανει να μην νοιαζομαι εαν σε αυτην την καινουργια διαιτα η' προγραμμα χασω καποια μυικα κιλα,αφου στοχευω ετσι και αλλιως αργοτερα να τα ξαναπαρω αφου τελειωσω με την παρακατω δουλεια που θα αναφερω >>> Προσωπικα δεν εχω κανενα κομπλεξ με το σωμα μου,αλλα η δουλεια μου ειναι φοτογραφισεις σε περιοδικα κτλ,και μου ζητηθηκε να ειμαι οσο πιο γραμμωμενος γινεται μεχρι τα μεσα του επομενου μηνα,με οσο πιο μειομενα ποσοστα λιπους γινεται. Το προγραμμα μου περιλαμβανει καθε μερα 45 λεπτα αεροβιο (ακομα και τις μερες εκτος γυμναστηριου,τρεχω το προι πριν το πρωινο) και μια μερα στην βδομαδα 55 λεπτα τρεξιμο και 35 λεπτα ποδηλατο. Ακουω τις προτασεις σας.

Machiavelli
02-04-10, 02:50
Και 3% και σε 1,5 μήνα. Ούτε με ΑΑΣ.

savage
02-04-10, 03:01
δεν εννοει να φτασει στο 3%. εννοει να χασει 3% λιπος.δηλαδη να χασει στην ουσια 2,5 κιλα λιπος σε αυτο τον 1μιση μηνα.χμμμ... δυσκολο αλλα ισως οχι ακατοθωτο.για ξεκινα να κανεις προπονηση νηστικος απο δω κ περα για αρχη.
ααα και κατι αλλο.ξεχνα το γαλα(ακομα κ το 0%)

Machiavelli
02-04-10, 03:05
Το γλωσσόφαγα το παιδί, με συγχωρείς Plus.
Θα σου κοστίσει αρκετή μυική μάζα, γιατί το βιάζεσαι τόσο;

TEFAAtzis
02-04-10, 03:15
Το γλωσσόφαγα το παιδί, με συγχωρείς Plus.
Θα σου κοστίσει αρκετή μυική μάζα, γιατί το βιάζεσαι τόσο;

Ειπε οτι εχει κατι φωτογραφησεις το παιδι.Ρε σι Πλας θα με στειλεις και μενα πουθενα για φωτογραφησεις?:help::rocking:

Plus
02-04-10, 04:07
Το χρειαζομαι επειδη κανω φωτογραφισεις και μου ζητηθηκε,καλος κακος τα χρηματα που προσφερουν ειναι αρκετα,το ιδιο και αυτοι που το ζητανε. Δεν με ενδιαφερει εαν χασω πολυ μυικη μαζα,απλα πρεπει να φτασω μεχρι εκει,θα την ξαναπαρω πισω με το που τελειωσει η δουλεια,οταν ξαναμπω σε προγραμμα ογκου,με φαγητο,προπονιση και συμπληρωματα,οπως την κερδισα.

Λοιπον?

(Για τον προηγουμενο φιλο που ειπε για το γαλα το 0%,βαζω ελαχιστο το πρωι οταν τροω τα quacker,δεν το γεμιζω,ισα ισα να μπορω να τα φαω.)

Καμια ιδεα?

mpambis
02-04-10, 12:15
Λιώσε στο τρέξιμο. Το power plate ίσως βοηθήσει.

sTeLaKoS
02-04-10, 13:36
Το κουάκερ σου με νερό (:puke:)

Επίσης για αυτό το διάστημα βγάλε τυχόν φρούτα. Αν δε παίρνεις πολυβιταμίνη πάρα.
Αν δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες για τη διατροφή σου όπως ώρες κ.α θα μπορεσουμε να βοηθησουμε περισσότερο.

Plus
02-04-10, 17:13
Γευματα:


7 π.μ 70γρ quacker me 80ml gala 0%

9.30 π.μ 10 αμυγδαλα,1φετα σταρενιο ψωμι-4 φετες γαλοπουλα (ψιλοκομμενες)

12 μ.μ 30 γρ whey

3 μ.μ 100γρ κοτοπουλο,60γρ βραστη πατατα,πρασιναδα με ελαχιστο ελαιολαδο
---------------------------------------
προπονηση στις 5 μ.μ - 5.30 μ.μ
( μεταπροπονιτικo κατα τις 7.30-8.00: 40γρ whey-1 μπανανα-10 αμυγδαλα )
και πριν τον υπνο 1 γιαουρτι 2% με λιγα αμυγδαλα
---------------------------------------

αν δεν παω προπονηση τροω στις 6.00 μ.μ τονο με πρασιναδα

και στις 9 μ.μ 1 γιαουρτι 2% με λιγα αμυγδαλα


Σε ολη την διαρκεια τις μερας πινω 4+ λιτρα νερο.

savage
02-04-10, 19:19
δυσκολα τα πραγματα.διατροφικα δεν εχεις και πολλα πραματα να κοψεις ρε συ.τρως σωστα σε πολυ μεγαλο βαθμο(τεινεις προς το "τρωω πολυ λιγο" βασικα θα ελεγα:unsure:).χμμμ... μαλλον μεσω της προπονησης πρεπει να βρεις ακρη.στην προπονηση τι κανεις?5 φορες τη βδομαδα βαρη και μετα αεροβιο?
διατροφικα κοβεις γαλα κ ψωμι σταρενιο και τη γαλοπουλα(βραστη εννοεις ε?).απο τα αλλα το μονο που θα αλλαζα θα ηταν τη μπανανα μεταπροπονητικα με ξινομηλο τις τελευταιες 20 μερες.Για μενα το ξαναλεω δεν εχεις πολλα περιθωρια να κοψεις πραγματα διατροφικα ωστε να δει διαφορα το σωμα σου.Δοκιμασε να κανεις προπονηση νηστικος, και στην αναγκη κανε και δευετρη προπονηση το απογευμα.
Καλη τυχη

sTeLaKoS
02-04-10, 20:39
Βγάλε τα αμύγδαλα μεταπροπονητικά, είναι περιττά και μόνο κακό κάνουν.

savage
02-04-10, 20:52
Βγάλε τα αμύγδαλα μεταπροπονητικά, είναι περιττά και μόνο κακό κάνουν.

+1:thumbup:

Plus
02-04-10, 20:52
Στελλακος +1 ,το σκεφτηκα και εγω πριν λιγο. Οσο για το προηγουμενο,δεν νομιζω οτι φτεει το σταρενιο με την βραστη γαλοπουλα,πρεπει καπως να φτασω στις θερμιδες που πρεπει,αν το κοψω παει πολυ κατω,τηα δω αν μπορω να το αντικαταστησω με κατι.

Καμια αλλη ιδεα η' δεν υπαρχει κατι αλλο που να μπορω να κανω/αλλαξω?

thegravijia
02-04-10, 21:00
αν θες να χασεις οσο το δυνατον πιο πολυ λιπος χωρις να σε νοιαζει αν χασεις μαζα αρχινα κετωση -

The Rock
02-04-10, 21:10
Αν έκανες ανάλογη διατροφή για όγκο έχω μια απορία για το πως έβαλες μυική μάζα.
Με αυτή την διατροφή τι μακροσυστατικά σου βγαίνουν εν τέλει ? Είσαι 76 κιλά με ύψος ?

Eddie
02-04-10, 21:13
Βγάλε τα αμύγδαλα μεταπροπονητικά, είναι περιττά και μόνο κακό κάνουν.

Γιατι??:unsure:

Μια χουφτα 40 γραμμαρια πρωτεινη λενε.Υγιεινα λιπαρα,ανυπαρκτοι υδατανθρακες..
Επειδη τρωω και γω,αν μπορεις σε παρακαλω εξηγησε μου.Αν δεν αξιζει να τα κοψω:unsure:

albertob30
02-04-10, 21:25
ως γνωστων το λιπος καθυστερει την αφομιωση και τα αμυγδαλα τα τρωμε για τα λιπαρα (Ω3) αρα καθυστερουν την αφομιωση της πρωτεινης..και επειδη μετα το γυμναστηριο χρειαζομαστε αμεση αφομιωση ΚΟΦΤΑ!:shock:

Eddie
02-04-10, 21:28
Δλδ μονο για μεταπροπονητικα δεν ειναι καλα.Αλλες ωρες μπορουμε να τρωμε,ετσι?Παντως απ οσο θυμαμαι τα αμυγδαλα δεν εχουν πολλα λιπαρα.Σιγουρα εχουν λιγοτερα απο τα καρυδια.

savage
02-04-10, 22:02
αν θες να χασεις οσο το δυνατον πιο πολυ λιπος χωρις να σε νοιαζει αν χασεις μαζα αρχινα κετωση -

και αυτο ειναι καλη ιδεα.

Plus
02-04-10, 22:10
Αν έκανες ανάλογη διατροφή για όγκο έχω μια απορία για το πως έβαλες μυική μάζα.
Με αυτή την διατροφή τι μακροσυστατικά σου βγαίνουν εν τέλει ? Είσαι 76 κιλά με ύψος ?


Υψος 1.84. Εγω ποτε δεν ειπα οτι εκανα παρομοια διατροφη για να παρω ογκο The Rock ,οταν εκανα ογκο,ετρωγα περιπου 4.000 θερμιδες+ με τελειως αλλη διατροφη και επιπροσθετα πραματα σε αυτην. Αλλα ο οργανισμος μου περνει πολυ ευκολα μυικη μαζα,το προβλημα μου ανεκαθεν ηταν να η γραμμωση (γραμμωμενος ειμαι,απλα ο οργανισμος μου χανει πολυ αργα λιπος). Σωστο αυτο με τα αμυγδαλα,οπως πριν ξαναλεω +1 σε αυτο :green:

Το γαλα θα το βγαλω και θα βαλω νερο,αμυγδαλα ελαχιστα το προι και το βραδυ με το γιαουρτι.

Σχετικα με την κετωση υπαρχει καποιο αρθρο?

The Rock
02-04-10, 22:18
Υψος 1.84. Εγω ποτε δεν ειπα οτι εκανα παρομοια διατροφη για να παρω ογκο The Rock ,οταν εκανα ογκο,ετρωγα περιπου 4.000 θερμιδες+ με τελειως αλλη διατροφη και επιπροσθετα πραματα σε αυτην. Αλλα ο οργανισμος μου περνει πολυ ευκολα μυικη μαζα,το προβλημα μου ανεκαθεν ηταν να η γραμμωση (γραμμωμενος ειμαι,απλα ο οργανισμος μου χανει πολυ αργα λιπος). Σωστο αυτο με τα αμυγδαλα,οπως πριν ξαναλεω +1 σε αυτο :green:

Το γαλα θα το βγαλω και θα βαλω νερο,αμυγδαλα ελαχιστα το προι και το βραδυ με το γιαουρτι.

Σχετικα με την κετωση υπαρχει καποιο αρθρο?
Παράλειψή μου, παρόμοια στο "στυλ" κατασκευής ήθελα να πω..
Πάντως ελάχιστη πρωτεϊνη και λιπαρά όχι καλά διαμοιρασμένα καθόλη την διάρκεια της μέρας.

Plus
02-04-10, 22:32
Ισως,αν και μεχρι τωρα εχει δουλεψει αρκετα καλα,προσωπικα ειμαι στο αποτελεσμα που ηθελα αρχικα να φτασω,απλα αυτοι θελουν και καλα να εισαι πετσα για την συγκεκριμενη δουλεια.

Υπαρχει κανενα αρθρο εδω σχετικα με την κετωση? Δεν βρηκα κατι.

albertob30
03-04-10, 03:02
Ισως,αν και μεχρι τωρα εχει δουλεψει αρκετα καλα,προσωπικα ειμαι στο αποτελεσμα που ηθελα αρχικα να φτασω,απλα αυτοι θελουν και καλα να εισαι πετσα για την συγκεκριμενη δουλεια.

Υπαρχει κανενα αρθρο εδω σχετικα με την κετωση? Δεν βρηκα κατι.

λεγετε ΚΕΤΟ και το εχει ανοιξει ο μικροτεραστιος γιαννης..

TEFAAtzis
03-04-10, 12:26
Γνωμη μου ειναι πως η κετοση ειναι μια βλακεια και μιση......
Αυτο που θα χασεις πιστευω πως θα ειναι περισσοτερο γλυκογονο λογω ελειψης υδατανθρακων παρα λιπος

sTeLaKoS
03-04-10, 12:45
Βγάλε τα αμύγδαλα μεταπροπονητικά, είναι περιττά και μόνο κακό κάνουν.


Γιατι??:unsure:

Μια χουφτα 40 γραμμαρια πρωτεινη λενε.Υγιεινα λιπαρα,ανυπαρκτοι υδατανθρακες..
Επειδη τρωω και γω,αν μπορεις σε παρακαλω εξηγησε μου.Αν δεν αξιζει να τα κοψω:unsure:


ως γνωστων το λιπος καθυστερει την αφομιωση και τα αμυγδαλα τα τρωμε για τα λιπαρα (Ω3) αρα καθυστερουν την αφομιωση της πρωτεινης..και επειδη μετα το γυμναστηριο χρειαζομαστε αμεση αφομιωση ΚΟΦΤΑ!:shock:


Δλδ μονο για μεταπροπονητικα δεν ειναι καλα.Αλλες ωρες μπορουμε να τρωμε,ετσι?Παντως απ οσο θυμαμαι τα αμυγδαλα δεν εχουν πολλα λιπαρα.Σιγουρα εχουν λιγοτερα απο τα καρυδια.


:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Έτσι όπως τα είπε ο albert είναι, το λίπος καθυστερεί τη χώνεψη, εσύ μετά τη προπόνηση θέλεις άμεση χώνεψη και απορρόφηση πρωτείνης. Άρα σου κάνουνε κακό εκείνη τη χρονική στιγμή.
Τα 40γραμ πρωτείνης, (αν είναι τόσα, δεν είμαι σίγουρος) μην τα πολύυπολογίζεις, οι φυτικές πρωτείνες είναι χαμηλής βιολογικής αξίας. Εκείνη την ώρα θέλεις ορό γάλακτος και δεξτροζη, εναλλακτικά κάμποσα ασπράδια αυγών και μέλι.
Γενικά ωμοί οι ξηροί καρποί είναι γεμάτοι με καλά λιπαρά που είναι απαραίτητα για το σωμα. Πρωί και βράδυ είναι 2 καλές στιγμές για να καταναλώσεις από λίγους.

Eddie
03-04-10, 12:51
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Έτσι όπως τα είπε ο albert είναι, το λίπος καθυστερεί τη χώνεψη, εσύ μετά τη προπόνηση θέλεις άμεση χώνεψη και απορρόφηση πρωτείνης. Άρα σου κάνουνε κακό εκείνη τη χρονική στιγμή.
Τα 40γραμ πρωτείνης, (αν είναι τόσα, δεν είμαι σίγουρος) μην τα πολύυπολογίζεις, οι φυτικές πρωτείνες είναι χαμηλής βιολογικής αξίας. Εκείνη την ώρα θέλεις ορό γάλακτος και δεξτροζη, εναλλακτικά κάμποσα ασπράδια αυγών και μέλι.
Γενικά ωμοί οι ξηροί καρποί είναι γεμάτοι με καλά λιπαρά που είναι απαραίτητα για το σωμα. Πρωί και βράδυ είναι 2 καλές στιγμές για να καταναλώσεις από λίγους.

Οκ,καταλαβα.Αν και ποτε δε βασιστηκα στην πρωτεινη των ξηρων καρπων για κυριως γευμα ποσο μαλλον μετα την προπονηση,απλα τους προτιμω σαν σνακ για τις στιγμες που θελεις και κατι παραπανω για κορεσμο.

Για τα ασπραδια εχω μια απορια,θα ρωτησω σε αλλο τοπικ.:thumbup:

albertob30
03-04-10, 13:43
Οκ,καταλαβα.Αν και ποτε δε βασιστηκα στην πρωτεινη των ξηρων καρπων για κυριως γευμα ποσο μαλλον μετα την προπονηση,απλα τους προτιμω σαν σνακ για τις στιγμες που θελεις και κατι παραπανω για κορεσμο.

Για τα ασπραδια εχω μια απορια,θα ρωτησω σε αλλο τοπικ.:thumbup:

τα αποροφαει ο οργανισμος σε 1,5 ωρα οτι πιο γρηγορο δηλαδη μετα την whey

Rise above
04-04-10, 01:53
να σου πω κάτι για γράμμωση δεν ξέρω μιας και δεν έχω ασχοληθεί ποτε:1laugh:.
, θα σου πρότεινα πάντως να ρωτήσεις έναν αγωνιστικό για tips για το πως να δείχνεις κομμένος την ημερα τις φωτογράφισης, τι κάνουν την τελευταία μέρα πριν τους άγωνες ,αφυδάτωση ίσως :unsure::???:??

jGod
04-04-10, 02:44
συμφωνω με την κετωση..βεβαια αναρωτιεμαι ποσο θα αντεξεις μεχρι να λιποθυμησεις..δεν τρως που δεν τρως τιποτε αν δεν τρως και καθολου υδατ. ..θα την παθεις συντομα.αναρωτιεμαι ρε φιλε τι φωτογραφηση θα κανεις μιας κ εγω εχω ασχοληθει με το μοντελινγκ,βλεπω οτι ηδη εισαι υπερβολικα λεπτος..anyway εσυ ξερεις!