PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια στον όγκο.



Charalampos18
01-04-10, 23:53
Γεια σας παιδιά!Είμαι σχεδόν 19 χρονών 1.72 και 64 κιλά(6% σωματικό λίπος).Ασχολούμαι επαγγελματικά με το ποδόσφαιρο.Κάνω περίπου 1 χρόνο γυμναστήριο,το σώμα μου είναι σε άριστη κατάσταση(από θέμα γράμωσης) αλλά αυτό που δεν έχω καταφέρει μέχρι στιγμής είναι ο ποθητός όγκος(ειδικά από την μέση και πάνω!) :( Χρειάζομαι βοήθεια στο πως μπορώ να βελτιώσω αυτήν την αδυναμία μου.Τι πρόγραμμα θα πρέπει να ακολουθήσω?

KATERINI 144
02-04-10, 02:21
με 1,72 και 64 κιλα τη ογκο να παρεις στο πανω σώμα, δεδομένο πως και τα ποδια σου θα ειναι πολύ ανεπτυγμένα αφου ασχολεισε επαγγελματικά με το ποδόσφαιρο οπως λες, το περισσότερο βαρος θα το εχεις στα ποδια, πρόγραμμα φαγητου χρειάζεσαι οχι προπόνησης.

Charalampos18
03-04-10, 10:39
Απο μικρη ηλικια ειχα προβλημα με τον ογκο και ητανε ενα πραγμα που με αφηνε πισω στο ποδοσφαιρο ασχετα αν ειχα ταλεντο..Και ακομα με δυσκολευει και ας ειμαι σε μικρη κατηγορια (Β εθνικη).Απο την ομαδα δεν υπαρχει και ιδιετερη υποστιριξη πανω σαυτον τον τομεα διστιχως γιαυτο και αποφασισα να ζητισω την δικη σας βοηθεια.Η διατροφη ειναι το μονο πραγμα που ακολουθω εντατικα τον τελευταιο χρονο μαζι με το γυμναστηριο και εχει βελτιωσει εμφανως το σωμα μου,την εκρικτικοτητα μου την ενεργεια μου και οτι χρειαζετε ενας ακραιος αμυντικος.Απλα δεν γνωριζω κατα ποιον τροπο μπορω να κερδισω ελαχιστο ογκο στο επανω μερος του σωματος ωστε να ειναι πιο ευκολη η εκτοπιση του αντιπαλου.Κατερινι144 ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου το εκτιμαω ιδιετερα.

Levrone
03-04-10, 11:24
γεια χαρα φιλε , καλως ηρθες!

το οτι παιζεις ποδοσφαιρο προφανως σε κανει να εχεις μεγαλυτερα ποδια απ οτι τον πανω κορμο.
ωστοσο αν γνωριζω σωστα, εσεις οι ποδοσφαιριστες δε θα κανετε ας πουμε σε ενα γυμναστηριο 8αρες επαναληψεις, αλλα μια και σας ενδιαφερει κυριως η δυναμη και η εκρηκτικοτητα θα περιοριστειτε στις 1-3 επαναληψεις (φανταζομαι;) αρα (και επειδη δεν το χεις διευκρινισει) περα απ τη διατροφη που λεει ο KATERINI 144 και που συμφωνω , ισως θα πρεπει να δεις και το προγραμμα προπονησης σου για τον ανω κορμο. θες να αυξηθεις? μηπως εκει θα πρεπει να αλλαξεις και τον αριθμο των επαναληψεων που κανεις? συμφωνω για το φαγητο και καλα κανεις, αλλα μηπως θα πρεπει να φυγεις λιγο απ τα πλαισια της δυναμης και να πας πιο πολυ στη λογικη του ογκου (στην προπονηση εννοω). αλλιως προπονειται ο στιβιστας και ο ποδοσφαιριστης και αλλιως ενας που θελει να αυξανεται συνεχως σε μαζα να στο πω πιο απλα, διοτι αλλες απαιτησεις εχουν.

ωστοσο τιθεται το εξης θεμα..ποσο θες να παρεις στον πανω κορμο? γιατι αν ας πουμε παρεις (λεμε τωρα) δεκα κιλα, δε θα εισαι μετα πολυ αργος? δε θα βαρυνεις? το χεις σκεφτει αυτο?

αν οντως υπαρχει περιθωριο να γινεις πιο ογκωδης πανω , γνωμη μου ειναι να συνεχισεις με μια καλη διατροφη , και δουλεψεις λιγο πιο εντατικα στον πανω κορμο στο γυμναστηριο..το νου σου μονο στο να μην ξεφυγεις.

καλη συνεχεια.:thumbup:

Charalampos18
03-04-10, 21:46
Levrone εχεις δικιο στο θεμα του υπερβολικου ογκου...οσο παραπανω ογκο εχω τοση εκρικτικοτιτα θα χασω και ευελιξια..Απο την στιγμη που ειμαι μεχρι στιγμης 64 κιλα (6%λιπος) και 1.72 υψος εχω ενα περιθοριο περιπου 4-5 κιλα να παρω σε ογκο οπου 8α ειναι τελειο απο αποψη δυναμης εκρικτικοτητας ευελιξιας ταχυτητας κλπ.Οποτε εχεις δικιο στο θεμα αυτο και πιστευω πως ισως αυτο πυ απομενει ειναι ενα προγραμμα προπονησης στο γυμναστηριο,εφοσον και το διατροφικο προγραμμα που εχω πλεον βασιζετε στον ογκο και στην διαπλαση των μυηκων ομαδων μου.Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!Εαν εχετε να προτεινετε κατι παραπανω μην διστασετε ! να στε καλα :thumbup:

KATERINI 144
03-04-10, 22:14
εγω θα ελεγα να εστιάσεις την προσοχή σε σε κοιλιακούς ραχιαίους και τα υπολοιπα του ανω σώματος να τα προπονείς με βασικές ασκήσεις μια φορα τη βδομάδα,
βασικές ασκήσεις=
για στήθος οριζόντιο επικλινή πάγκο, με μπαρα η αλτήρες.
για πλατη κωπηλατική με μπάρα και χαμηλή κωπηλατική με τροχαλια
για ομους στρατιωτικές πιέσεις,
για χέρια δε χρειάζεσαι τίποτα, οσο πρέπει να δουλέψουν θα δουλέψουν με τις ασκήσεις που σου είπα παραπάνω.