PDA

Επιστροφή στο Forum : Oμελετα με ZipLock Bag



vAnY
02-04-10, 15:06
:toast:ενας διαφορετικος τροπος, ισως και πιο γρηγορος, αλλα σιγουρα πιο ευκολος τροπος παρασκευης μιας ομελετας. Μου το εστειλαν σε βιντεο και το δοκιμασα το πρωι....ειναι πραγματι ΠΟΛΥ καλος τροπος και η ομελεττα βγηκε σουπερ !! Πολυ χρησιμο για οσους πανε για καμπιγκ....
σας παραθετω το βιντεο του youtube:

http://www.youtube.com/watch?v=NJ2NfUbbQWE

και τις δικες μου φωτο. Στη συνταγη μου εβαλα 5 αυγα( 1κροκος, τα υπολοιπα ασπραδια) πιπερι, κρεμμιδι σε σκονη, ψιλοκομμενη πιπερια, και λιγη philadelphia Light.:green:
βγηκε Πολυ νοστημη πιστεψτε με !!:turtle:

10077
10078
10079

Levrone
02-04-10, 15:15
πω πω τι ωραιο που ηταν αυτο?

και ουτε λαδια ουτε τιποτα..

Vany πολυ καλο, να σου πω, σακουλακι ειδικο ετσι?

και δεν κολλησε μεσα στο σακουλακι μετα που πηγες να τη βγαλεις?

και κατι αλλο, ποσο το αφησες στο νερο το σακουλακι με τα αυγα?

Levrone
02-04-10, 15:18
α 10` , οκ!

vAnY
02-04-10, 15:25
ναι ναι:thumbup: ουτε λαδι ουτε ανχοσ να κολλησει πανω στο τηγανι η ομελεττα...τωρα για το χρονο φανταζομαι εχει να κανει με το ποσο υλικο βαζεις.... ο τυπος εβαλε 2 αυγα, εγω 5...το αφησα 13 λεπτα περιπου. Οχι δεν κολλαει ουτε λιωνει το σακουλακι στη κατσαρολα, κι οταν βγαζεις την ομελετα απο το σακουλακι ουτε εκει δεν κολλαει πεφτει αμεσως ολη στο πιατο.
Αυτα ειναι τα σακουλακια που κλεινουν ερμετικα, ειτε με ενα ειδικο φερμουαρ ειτε απο αυτα που απλα τα πιεζεις για να κλεισουν... εγω τετοιο ειχα.;)

Machiavelli
02-04-10, 15:50
Φοβερό είναι, έχει στα σούπερ μάρκετ τέτοια; Πώς τα ζητάμε; Σκέτη την έκανες; Αν βάλουμε κάνα μανιτάρι δεν πειράζει, έτσι;

albertob30
02-04-10, 16:01
τετοιο σακουλακι που θα βρουμε ομως?

-Nikolakis-
02-04-10, 16:34
Μολις το δοκιμασα και τα σπαει!!!!!
Gongrats Vany:bowdown::bowdown:

vAnY
02-04-10, 16:47
τετοια σακουλακια βρισκετε σ'ολα τα σουπερ μαρκετ, εκει πουχει τα σανιτας, τα σακουλακια για παγακια κλπ..;)
Μανιταρια? ναι φανταζομαι οτι πρεπει ναναι οκ, οτι θελει ο καθενας βαζει.... ντοματα, φετα και ριγανη θαθελα να δοκιμασω..αλλα τωρα σε περιοδο γραμωσης δε λεει:P

GEORGEXX1
02-04-10, 17:44
παιδια την αλλη φορα που θα φατε αυτην την ομελετα, βαλτε και ξυσμα απο κυβους που βαζουν για γευση στο φαγητο, με το μαχαιρι ξηστε πολυ λιγο στο μειγμα.

vAnY
02-04-10, 19:57
:thumbup: γιατι οχι? καλη ιδεα.... αλλα δεν θελει πολυ γιατι αυτα ειναι τιγκα στο αλατι...:(

sTeLaKoS
02-04-10, 20:35
Ωραίο και εύκολο.!

Σκέφτομαι όμως... τα σακουλάκια είναι για αποθήκευση, όχι για μαγείρεμα.
Μήπως με τη θερμοκρασία απελευθερώνουν βενζόλιο, πεβεσε κ.α;
Πλαστικά είναι...

Εκτός κι αν είναι ειδικά για μαγείρεμα οπότε αλλάζει το πράγμα.

vAnY
02-04-10, 22:21
Στελιο οχι ειναι απο τα σακουλακια αποθηκευσης που κανουν και για καταψυξη συνηθως...
:(Ναι δεν σου κρυβω οτι υπαρχει μια διαμαχη στο οτι μπορει ta ziplock bags να ειναι τοξικα..... αυτη ειναι αμερικανικη Μαρκα πλαστικου σακουλακι, και σ αυτην αναφερονται μερικοι στο ιντερνετ οτι ειναι τοξικα. :(

:unsure:Δεν ειμαι επιστημονας, δεν ξερω τι πραγματικα ισχυει, αλλα η γνωμη μου ειναι οτι βρε αδερφε ενταξει πρωτον δεν το κανεις και καθε μερα , και δευτερον αν το κανεις δεν εχω ακουσει κανενα περιστατικο λογο βρασιματος σε σακουλακι, αφου δεν "λιωνει" στο νερο, αντεχει ! Και τριτον τοσα και τοσα τοξικα κλπ εχουμε στο πιατο μας καθε μερα... ενα παραπανω, ενα παρακατω....:P

Levrone
02-04-10, 22:26
Στελιο οχι ειναι απο τα σακουλακια αποθηκευσης που κανουν και για καταψυξη συνηθως...
:(Ναι δεν σου κρυβω οτι υπαρχει μια διαμαχη στο οτι μπορει ta ziplock bags να ειναι τοξικα..... αυτη ειναι αμερικανικη Μαρκα πλαστικου σακουλακι, και σ αυτην αναφερονται μερικοι στο ιντερνετ οτι ειναι τοξικα. :(

:unsure:Δεν ειμαι επιστημονας, δεν ξερω τι πραγματικα ισχυει, αλλα η γνωμη μου ειναι οτι βρε αδερφε ενταξει πρωτον δεν το κανεις και καθε μερα , και δευτερον αν το κανεις δεν εχω ακουσει κανενα περιστατικο λογο βρασιματος σε σακουλακι, αφου δεν "λιωνει" στο νερο, αντεχει ! Και τριτον τοσα και τοσα τοξικα κλπ εχουμε στο πιατο μας καθε μερα... ενα παραπανω, ενα παρακατω....:P

καλα ρε Vany τωρα μας το λες?????? :shock::shock::shock:

τωρα που την εφαγα???

καλα πλακα κανω!

μα και εγω αυτο σκεφτομαι, οτι επειδη δε λιωνει το σακουλακι ισως να μην τεθει θεμα σαν αυτο που λεει ο Στελιος. δεν ξερω παντως!

εγω σκεφτομαι να το πεταξω το σακουλι στον ατμομαγειρα.. (με 11 ολοκληρα αυγα!)

Svein
02-04-10, 22:49
καλα ρε Vany τωρα μας το λες?????? :shock::shock::shock:

τωρα που την εφαγα???

καλα πλακα κανω!

μα και εγω αυτο σκεφτομαι, οτι επειδη δε λιωνει το σακουλακι ισως να μην τεθει θεμα σαν αυτο που λεει ο Στελιος. δεν ξερω παντως!

εγω σκεφτομαι να το πεταξω το σακουλι στον ατμομαγειρα.. (με 11 ολοκληρα αυγα!)

Αιωνία η μνήμη σου.... :P !

Levrone
02-04-10, 22:56
Αιωνία η μνήμη σου.... :P !

ααα χ;χαχαχαχαχα

vAnY
03-04-10, 00:04
Αιωνία η μνήμη σου.... :P !

:rolf::green::green::green:

-beba-
03-04-10, 10:11
εγω σκεφτομαι να το πεταξω το σακουλι στον ατμομαγειρα.. (με 11 ολοκληρα αυγα!)

:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:
Aν δεν πας από το σακουλάκι...................τότε θα πας από τα αυγά..............
:shock::shock::shock: Εντεκα ολόκληρα αυγά?:shock::shock::shock:

Levrone
03-04-10, 10:18
:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:
Aν δεν πας από το σακουλάκι...................τότε θα πας από τα αυγά..............
:shock::shock::shock: Εντεκα ολόκληρα αυγά?:shock::shock::shock:

στην εξεταστικη το εκανα μερα παρα μερα!:toast:

-beba-
03-04-10, 10:20
:shock::shock::shock::shock:

gkman01
13-05-10, 03:58
αυτα τα σακουλακια με τις τρυπες που εχουν τα ρυζια θα ηταν super..
χωρις τις τρυπες φυσικα...:turtle: