PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάψιμο λίπους στον κάτω θώρακα



michelangelo
05-04-10, 17:50
Καλησπέρα παιδία. Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με το bb εδώ και 2,5 περίπου χρόνια.
Είμαι 21 χρονών, ύψος 1.86 και 90 κιλά. Μία πρόσφατη λιπομέτρηση με βγάζει κοντά στο 15%.
Ενώ γενικά με το σώμα μου είμαι ευχαριστημένος, έχω καλή ανάπτυξη σε ώμους κ χέρια, το στήθος με προβληματίζει....
Αυτό γιατί ενώ ο άνω θώρακας είναι γυμνασμένος και σχηματισμένος το κάτω στήθος είναι χαλαρό ειδικά προς τα έξω. Ακόμα και όταν σφίγγω το κάτω στήθος είναι χαλαρό. Δεν είναι κάτι τραγικό, ίσως μια ελαφριά μορφή γυναικομαστείας...
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορεί να καει αυτό το λίπος, με φυσικά μέσα και σε τι περίπου ποσοστό λίπους πρεπει να γίνει αυτό.
Στήθος γυμνάζω 2 φορές την εβδομάδα, την μία δίνω βάση στον άνω θώρακα, ενώ στο πρόγραμμα μου περιλαμβάνονται 4 σετ των 8 βυθίσεις στο δίζυγο....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Bigmama
05-04-10, 20:01
Απο τα όσα έχω διαβάσει (για προσωπική μου χρήση στην περιοχή της κοιλιάς), κατάλαβα οτι ο μόνος τρόπος να υπάρξει βελτίωση σε ένα τέτοιο πρόβλημα είναι να υπάρξει περαιτέρω μείωση λίπους. Προφανώς, εφόσον δεν μπορεί να υπάρξει "τοπική" απώλεια λίπους, οσο θα μειώνεται το λίπος από το σώμα σου τόσο η περιοχή θα βελτιώνεται. Πιστευω οτι θα είναι μια προσπάθεια που ίσως χρειαστεί περισσότερο χρόνο απο το να "χασει" κάποιος απλώς μερικά κιλά. Σχετικά με το ποσοστό λίπους που θα πρέπει να φτάσεις, δυστηχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω, και μάλλον θα πρέπει κάποιος που παίζει αυτά τα νούμερα στα δάχτυλά του να σε δεί για να σου πεί μια άποψη.

Καλή επιτυχία.

beefmeup
05-04-10, 20:05
Απο τα όσα έχω διαβάσει (για προσωπική μου χρήση στην περιοχή της κοιλιάς), κατάλαβα οτι ο μόνος τρόπος να υπάρξει βελτίωση σε ένα τέτοιο πρόβλημα είναι να υπάρξει περαιτέρω μείωση λίπους. Προφανώς, εφόσον δεν μπορεί να υπάρξει "τοπική" απώλεια λίπους, οσο θα μειώνεται το λίπος από το σώμα σου τόσο η περιοχή θα βελτιώνεται. Πιστευω οτι θα είναι μια προσπάθεια που ίσως χρειαστεί περισσότερο χρόνο απο το να "χασει" κάποιος απλώς μερικά κιλά. Σχετικά με το ποσοστό λίπους που θα πρέπει να φτάσεις, δυστηχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω, και μάλλον θα πρέπει κάποιος που παίζει αυτά τα νούμερα στα δάχτυλά του να σε δεί για να σου πεί μια άποψη.

Καλή επιτυχία.

σωστο...και 2 φορες τη βδομαδα ειναι πολλες για στηθος..

-------------------------------------

my pain is constant and sharp.

michelangelo
05-04-10, 23:31
σωστο...και 2 φορες τη βδομαδα ειναι πολλες για στηθος..

-------------------------------------

my pain is constant and sharp.

Οι 2 φορές την βδομάδα γίνονται με την λογική του ότι εκεί που έχω το πρόβλημα εκεί επιμένω περισσότερο....
Άλλωστε οι 2 προπονήσεις απέχουν 3 μέρες μεταξύ τους και στην μία δίνεται έμφαση στον άνω θώρακα ενώ στην άλλη στα ανοίγματα.

beefmeup
06-04-10, 00:30
πολλες ειναι για στηθος..αποτι καταλαβα το προβλημα σου ειναι το χασιμο λιπους σε εκεινη την περιοχη,κ οχι περισοτερος ογκος..μια φορα με 4 ασκησεις ειναι αρκετη,πιστευω,αφου για το χασιμο λιπους η bigmama,το γραψε σωστα.τοπικη απωλεια δεν υπαρχει..συνολικα θα καψεις κ απο το αποτελεσμα θα ευνοηθει το στηθος.
αν μου λεγες 2 φορες για ποδια η πλατη,οκ τοτε..τις αντεχουν 2 φορες,αλλα το στηθος δεν ειναι τοσο μεγαλη μυικη ομαδα για 2,τη βδομαδα.

παρολαυτα αν κανεις 2 τη βδομαδα,κ παλι μην το κανεις για πολυ..κανα μηνα τοπ..κ μετα παλι γυρνα το σε μια..

--------------------------------------

my pain is constant and sharp.

Eddie
06-04-10, 00:51
Οπως ειπανε και τα παιδια τοπικη λυση με εκγυμναση δεν υπαρχει.Σε καταλαβαινω γιατι εχω και γω το ιδιο προβλημα.Αν σε ενοχλει τοσο πολυ ενας τροπος υπαρχει,το νυστερι.

Αλλιως στη θεση σου θα δοκιμαζα εναλλακτικα αρκετα ανοιγματα,κυριως σε κατακλινη,φυσικα crossover σε τροχαλια και γιατι οχι και πουλοβερ.Πιστευω αυτες οι ασκησεις εστιαζουν στο σημειο που θελεις.Και οι βυθισεις που ηδη κανεις ειναι πολυ καλες απλα ειναι λιγες,να κανεις 10-15 επαναληψεις,και στο crossover ακομα περισσοτερες.

sTeLaKoS
06-04-10, 12:52
Δεν είναι κάτι τραγικό, ίσως μια ελαφριά μορφή γυναικομαστείας...

Ρίξε μια ματιά εδώ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1514), ίσως σε βοηθήσει. :thumbup:

Parakelsos
06-04-10, 13:13
Καλησπέρα παιδία. Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με το bb εδώ και 2,5 περίπου χρόνια.
Είμαι 21 χρονών, ύψος 1.86 και 90 κιλά. Μία πρόσφατη λιπομέτρηση με βγάζει κοντά στο 15%.
Ενώ γενικά με το σώμα μου είμαι ευχαριστημένος, έχω καλή ανάπτυξη σε ώμους κ χέρια, το στήθος με προβληματίζει....
Αυτό γιατί ενώ ο άνω θώρακας είναι γυμνασμένος και σχηματισμένος το κάτω στήθος είναι χαλαρό ειδικά προς τα έξω. Ακόμα και όταν σφίγγω το κάτω στήθος είναι χαλαρό. Δεν είναι κάτι τραγικό, ίσως μια ελαφριά μορφή γυναικομαστείας...
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορεί να καει αυτό το λίπος, με φυσικά μέσα και σε τι περίπου ποσοστό λίπους πρεπει να γίνει αυτό.
Στήθος γυμνάζω 2 φορές την εβδομάδα, την μία δίνω βάση στον άνω θώρακα, ενώ στο πρόγραμμα μου περιλαμβάνονται 4 σετ των 8 βυθίσεις στο δίζυγο....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν ειναι σπανιο ουτε ασυνηθιστο το προβλημα αυτο φιλε μου.Δυστυχως εχεις την ατυχια να εχεις αυξημενες λιποαποθηκες στο συγκεκριμενο σημειο και αυτο κατα συνεπεια να δημιουργει το αισθητικο προβλημα.
Υποθετωντας οτι εχεις κανει ολους τους ορμονολογικους ελεγχους σε ενδοκρινολογο (αρα δεν εχεις ουσιαστικο προβλημα),η κατασταση της λιπομαστιας ή ψευδο-γυναικομαστιας (δηλ μονο λιπωδης ιστος και οχι μαζικος) αντιμετωπιζεται (σχετικα) με αιματηρη διαιτα (και πολυ χαμηλο σωματικο λιπος) και οριστικα με λιποαναρροφηση (3000euro).

Haris Pilton
06-04-10, 13:30
Ζουλα ελαφρως το εξεχον κοματι,αν νιωθεις λιγο πονο-ενοχληση και νιωθεις κατι σαν μπαλακια μεσα.
Τοτε αυτο ειναι αδενας,και καλο θα ηταν να πας σε ενδοκρινολογο να κανεις εξετασεις και να σε συμβουλεψει.

Αν δεν νιωθεις,και ειναι απλως λιπος τοτε χαμηλωσε πολυ το λιπος σου και θα φυγει,ουτε αιματηρες διετες χρηαζονται ουτε τιποτα.
Κοιτα μη το παρακανεις και κρεμασει μετα το δερμα.

Μια σωστη διατροφη και εισαι τζετ.


Αλλα και στις δυο περιπτωσεις,συνησταται να χαμηλωσεις ΠΟΛΥ το λιπος σου,και να μην βιαζεσαι,ειδικα αν ξεκινισες τωρα το γυμναστιριο και λοιπα.


Συμβουλη μου ειναι να γυμναζεις το στηθος μια φορα την βδομαδα,αλλα να του αλλαζεις τα φωτα.Σε καμια περιπτωση αυτο δεν θα σε βοηθησει να χασεις απο εκει λιπος.Αλλα σαφεστατα θα υπαρξει μια σχετικη ανορθωση το οποιο ειναι ενθαριντικο.

ΥΓ Εχω και εγω γυνεκομαστια,ειχα σε μεγαλο βαθμο,με ΠΟΛΥ λιπος,και ισως και καποιος αδενας,και τα δυο παντως εχουν μειωθει σε εκπληκτικο βαθμο με σωστη διατροφη και γυμναστιριο.
Θα επισκευτω καποιον γιατρο οταν πεσω ακομα περισοτερο σε λιπος.
Τωρα δεν εχει νοημα ουτος η αλλος,γιατι υπαρχει λιπος.

Προς θεου,μην πας πρωτα σε πλαστικο,με το παραμικρο εξεχον στηθος θα σε οριζοντιωσει.

michelangelo
06-04-10, 18:34
Αδένας δεν είναι, απλά λίπος...Απλά τον όρο γυναικομαστεία τον έφερα ως παράδειγμα για να καταλάβετε την ουσία του προβλήματος....
Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις.