PDA

Επιστροφή στο Forum : Αεροβική το πρωί ή το απόγευμα ;



jiujitSu
15-02-07, 20:04
Ενα απλο γκαλοπ για το timming της αεροβικης.

Μην ψηφισετε συμφωνα με τις θεωρειες που εχετε ακουσει αλλα συμφωνα με το ποτε αισθανεστε οτι το σωμα σας δουλευει καλλιτερα.

Προσωπικα εγω οταν ασχολουμαι με αεροβικς(Ι ΗΑΤΕ ΙΤ :evil:) παρατηρω οτι το σωμα μου ανταποκρινεται καλλιτερα το απογευμα. Εχω παραπανω αντοχη, λιγοτερο καψιμο και ιδρωνω καλλιτερα.

Nick3
15-02-07, 20:11
Πάντα μεσημεράκι προς απόγευμα.Είτε βάρη είτε αερόβια.
Γενικά το πρωί δεν μπορώ να κάνω και πολλά πράγματα.
Κι από αερόβια μόνο έντονο περπάτημα.Τα άλλα δεν είναι για μένα... :lol:

stevengr
15-02-07, 22:34
Επειδη εχω την δυνατοτητα να κανω ποδηλατο στο σπιτι, προτιμω το πρωι.

tasosfit
16-02-07, 00:11
αεροβική με τι στόχο;

Gasturb
16-02-07, 06:26
Συνήθως taso την εννούμε για λιποδιάλυση, αλλίως το λέμε cardio

Gt

ioannis1
03-11-07, 20:55
η καλυτερη ωρα για μενα και οχι μονο ,ειναι το πρωι μολις ξυπνησω -συνηθως στι 6 λογω δουλειας-.τοτε καιω το μεγαλυτερο ποσοστο λιπους.αν δεν μπορω κανω παντα μετα την πριπονηση με βαρη τοτε που οι υδατανθρακες ουσιαστικα ειναι στο μηδεν.αγωνιστικα φτανω να κανω καθημερινα μεχρι 1 ωρα πρωι και 1 μετα τα βαρη. :bodybuilder2:

Gasturb
03-11-07, 21:04
η καλυτερη ωρα για μενα και οχι μονο ,ειναι το πρωι μολις ξυπνησω -συνηθως στι 6 λογω δουλειας-.

Σωστά γιατι τα αποθέματα γλυκογόνου ειναι στα κατώτερα επίπεδα της ημέρας κ η κορτιζόλη είναι σύμμαχος μας για την καύση του λίπος.

Το ίδιο κάνω κ εγώ απλά με την διαφορά ότι αντι για 6 πάω κατά της 10 11 .... άντε 12 μερικές φορές :geek:

Gt

ΥΓ Γιάννη τσέκαρε λίγο το malibox σου

ioannis1
03-11-07, 21:58
χαχααα.καλο... :wcourt:

Sourlas
06-11-07, 18:25
Πρωί Πρωί Πρωί Πρωί Πρωί .... :joker:

RUHL
06-11-07, 18:59
Mια απο τα ιδια και εγω πρωι

spyros Bodybuilding
19-09-10, 00:30
πρωι ειναι η καλυτερη ωρα

Annie
27-09-10, 20:31
η καλύτερη ώρα είναι το πρωί........

gmalamos
27-09-10, 20:38
Συνηθως πρωι..

deluxe
28-09-10, 23:06
Πριν τον υπνο, αν και λιγο δυσκολο.

tommygunz
29-09-10, 01:01
Ποτέ :P

Dreiko
10-10-10, 12:50
πουρνο πουρνο.....

Manos1989
10-10-10, 13:17
Πρωί πάντα είτε νηστικός είτε μετά τα βάρη.
Πρωί και απόγευμα από 30-60 λεπτά αγωνιστικά(λολ θα ξυπνήσω σε λίγο):turtle:

Eddie
10-10-10, 13:37
Μεχρι να μπει το καλοκαιρι για τα καλα πηγαινα στο γηπεδο τα πρωινα,ηταν πολυ καλα!!Οταν ζεστανε πολυ ο καιρος ομως τη δουλεια την εκανε ο διαδρομος μετα τα βαρη.

StefPat
10-10-10, 13:46
Απογεματάκι :D

Βρε παιδιά.. άμα θες για καύση του λίπους είναι κυρίως το πρωί, νυστικός (κι άμα πινάς πολύ, μία μπανανούλα) κι όταν γυρίζεις, τρως αμέσως ή μετά από καμιά ώρα;

Eddie
10-10-10, 13:57
Απογεματάκι :D

Βρε παιδιά.. άμα θες για καύση του λίπους είναι κυρίως το πρωί, νυστικός (κι άμα πινάς πολύ, μία μπανανούλα) κι όταν γυρίζεις, τρως αμέσως ή μετά από καμιά ώρα;

πριν το πρωινο αεροβιο δε τρως τιποτα,ουτε μπανανουλα ουτε πρωτεινη ουτε τιποτα.Οταν τελειωσεις τρως κανονικα,γιατι να περιμενεις??

StefPat
10-10-10, 14:39
ναι; Γιατί εγώ ήξερα ότι πιο καλά θα ήταν αν περίμενες λίγο, να κάψει το λίπος, κι μετά..

μήπως δν ισχύει αυτό για το πρωί;

beefmeup
10-10-10, 14:50
Πρωί πάντα είτε νηστικός είτε μετά τα βάρη.


αν κανεις αεροβικη για να καψεις λιπος,αυτες ειναι οι καλυτερες ωρες για να την κανεις.
and there aint no two ways about it.

savage
10-10-10, 15:05
ναι; Γιατί εγώ ήξερα ότι πιο καλά θα ήταν αν περίμενες λίγο, να κάψει το λίπος, κι μετά..

μήπως δν ισχύει αυτό για το πρωί;

εγω πιστευω πως (ειδικα για ενδομορφους) αν καποιον τον ενδιαφερει η μεγιστη καυση λιπους,καλο ειναι για 1 ωρα μετα το τρεξιμο να μην φαει τιποτα.αντε κανενα αμινοξυ.

μιλαω για σκετη αεροβια.οχι αεροβια της οποιας εχουν προηγηθει βαρη:thumbup:

lef
10-10-10, 15:15
εγω πιστευω πως (ειδικα για ενδομορφους) αν καποιον τον ενδιαφερει η μεγιστη καυση λιπους,καλο ειναι για 1 ωρα μετα το τρεξιμο να μην φαει τιποτα.αντε κανενα αμινοξυ.

μιλαω για σκετη αεροβια.οχι αεροβια της οποιας εχουν προηγηθει βαρη:thumbup:

ακομα και σε χαμηλης εντασης αεροβια νικο?

StefPat
10-10-10, 15:26
εγω πιστευω πως (ειδικα για ενδομορφους) αν καποιον τον ενδιαφερει η μεγιστη καυση λιπους,καλο ειναι για 1 ωρα μετα το τρεξιμο να μην φαει τιποτα.αντε κανενα αμινοξυ.

μιλαω για σκετη αεροβια.οχι αεροβια της οποιας εχουν προηγηθει βαρη:thumbup:

βασικά, αυτά που μου'χες πει πριν καιρό που μιλούσαμε λέω :P

Eddie
10-10-10, 15:28
εγω πιστευω πως (ειδικα για ενδομορφους) αν καποιον τον ενδιαφερει η μεγιστη καυση λιπους,καλο ειναι για 1 ωρα μετα το τρεξιμο να μην φαει τιποτα.αντε κανενα αμινοξυ.

μιλαω για σκετη αεροβια.οχι αεροβια της οποιας εχουν προηγηθει βαρη:thumbup:

Kαι γιατι αυτο Νικολα?Επειδη ο μεταβολισμος μενει ψηλα για ωρα?

giannis64
10-10-10, 15:36
γιατί συνεχίζεις και καις λίπος για αρκετό χρόνο μόλις σταματήσεις την αερόβια!

αυτό το κάνεις άμα δεν σε ενδιαφέρει ο μυϊκός σου ιστός!

StefPat
10-10-10, 15:51
υπάρχει πιθανότητα να κάψεις μυς έτσι;

savage
10-10-10, 19:14
lef οσο πιο χαμηλη ειναι η ενταση τοσο λιγοτερη ωρα καις λιπος.

ναι βασιλη(eddie) ο μεταβολισμος μενει ψηλα για καμια ωρα (ισως και παραπανω αν τρεχεις σε δυνατη ενταση(πχ HIIT η εγω που παιζω μπασκετ).

και να φας/πιεις ροφημα,παλι θα καψεις λιπος,απλα εγω μιλαω για τη μεγιστ δυνατη καυση λιπους.

φυσικα κανα αμινοξυ (ειδικα υγρο) πριν και μετα μειωνει κατα πολυ τις πιθανοτητες καταβαολισμου.

giannis64
10-10-10, 19:23
lef οσο πιο χαμηλη ειναι η ενταση τοσο λιγοτερη ωρα καις λιπος.

ναι βασιλη(eddie) ο μεταβολισμος μενει ψηλα για καμια ωρα (ισως και παραπανω αν τρεχεις σε δυνατη ενταση(πχ HIIT η εγω που παιζω μπασκετ).

και να φας/πιεις ροφημα,παλι θα καψεις λιπος,απλα εγω μιλαω για τη μεγιστ δυνατη καυση λιπους.

φυσικα κανα αμινοξυ (ειδικα υγρο) πριν και μετα μειωνει κατα πολυ τις πιθανοτητες καταβαολισμου.

αν μιλας για πρωινη αεροβια, και πως μετα απο αυτη συνεχιζεις να καις λιπος ακομα και αν
και να φας/πιεις ροφημα,

δεν παιζει με τιποτα τετοια περιπτωση!
αλλα και πριν απο την πρωινη να παρεις ροφημα το αποτελεσμα δεν θα ειναι το ιδιο αποτι αν δεν επερνες!

savage
10-10-10, 19:38
ισως δε το διευκρινησα σωστα.
δε μιλαω για ροφημα πριν την αεροβια.μιλαω βασικα για ροφημα/φαι μετα την αεροβια.
θεωρω πως αν τρεξεις και μετα δε φας/πιεις τιποτα για καμια ωρα θα εχεις μεγιστη καυση λιπους.αυτο ομως δε σημαινει πως και να φας/πιεις κατι μετα το τρεξιμο δε θα καψεις καθολου λιπος.καθε αλλο(ειδικα αν το τρεξιμο ειναι δυνατης εντασης).
αυτο εννοω.

εγω προσωπικα μιας και ετσι κι αλλιως εχω χαμηλο ποσοστο λιπος,συνηθως πινω waxy maize & amino μετα το μπασκετ,αλλα εχω παρα πολυ καλα αποτελεσματα στην καυση λιπους

giannis64
10-10-10, 19:45
ισως δε το διευκρινησα σωστα.
δε μιλαω για ροφημα πριν την αεροβια.μιλαω βασικα για ροφημα/φαι μετα την αεροβια.
θεωρω πως αν τρεξεις και μετα δε φας/πιεις τιποτα για καμια ωρα θα εχεις μεγιστη καυση λιπους.αυτο ομως δε σημαινει πως και να φας/πιεις κατι μετα το τρεξιμο δε θα καψεις καθολου λιπος.καθε αλλο(ειδικα αν το τρεξιμο ειναι δυνατης εντασης).
αυτο εννοω.

εγω προσωπικα μιας και ετσι κι αλλιως εχω χαμηλο ποσοστο λιπος,συνηθως πινω waxy maize & amino μετα το μπασκετ,αλλα εχω παρα πολυ καλα αποτελεσματα στην καυση λιπους

δε ξερω νικο αν εσυ εισαι εξερεση αλλα λειτουργικα, καυση λιπους στοπ μετα απο γευμα η ληψης υδτανθρακα!

ioannis1
10-10-10, 20:22
τελικα τι ισχυει,εγω δεν καταλαβα,να τρωμε μετα την αεροβια η οχι;

giannis64
10-10-10, 20:30
εσυ θα μας πεις καλυτερα!!!:)

NASSER
10-10-10, 21:00
Εαν μια μερα σηκωθουμε και κανουμε αεροβια επειδη ετσι μας βολευει, δεν εχει πολλες διαφορες με το αν επιλεγαμε να κανουμε απογευμα.

Αν ομως ηδη ειμαστε σε διατροφη με στοχο την καυση λιπους, τοτε η επιλογη της πρωινης αεροβιας βοηθαει στο γεγονος, εξαντλησης πιο γρηγορα του μυικου γλυκογονου και χρίση λιπους για ενεργεια, με αποτελεσμα την αμεση καυση λιπους ασχετα με τη χρονικη περιοδο που θα χρειαζόμασταν στο να μπουμε στη φαση καυσης λίπους χαρη των παλμων και διάρκειας αερόβιας άσκησης.

Η κατανάλωση θερμιδων μετα την αεροβια εχει να κανει μονο με τον απαιτουμενο χρονο ηρεμιας για να μην νιώσουμε δυσφορία. Δεν σταματάμε καμια διαδικασία καθώς επισης δεν επιταχυνουμε καμια αλλη διαδικασια.

giannis64
10-10-10, 21:03
δηλαδη αν εχω παει και εχω κανει αεροβια το πρωι και ετα απο αυτην παρω ενα πληρες γευμα θα συνεχισω να καιω λιπος?

NASSER
10-10-10, 21:50
δηλαδη αν εχω παει και εχω κανει αεροβια το πρωι και ετα απο αυτην παρω ενα πληρες γευμα θα συνεχισω να καιω λιπος?


Αν συνεχιζες να καις μετα που τελειωνε την αεροβια, το ιδιο θα εκανες ειτε ετρωγες ειτε οχι.
Βασικα ομως η καυση τελειωνει σχεδον παραλληλα με την παυση της αεροβιας.

Manos1989
10-10-10, 22:29
Πάλι δεν θα βγάλουμε άκρη:turtle:

StefPat
10-10-10, 22:34
lef οσο πιο χαμηλη ειναι η ενταση τοσο λιγοτερη ωρα καις λιπος.

ναι βασιλη(eddie) ο μεταβολισμος μενει ψηλα για καμια ωρα (ισως και παραπανω αν τρεχεις σε δυνατη ενταση(πχ HIIT η εγω που παιζω μπασκετ).

και να φας/πιεις ροφημα,παλι θα καψεις λιπος,απλα εγω μιλαω για τη μεγιστ δυνατη καυση λιπους.

φυσικα κανα αμινοξυ (ειδικα υγρο) πριν και μετα μειωνει κατα πολυ τις πιθανοτητες καταβαολισμου.

χωρίς να κάψεις μυς;

beefmeup
10-10-10, 23:56
να κανω μια παρενθεση?

γενικα καιμε καλυτερα λιπος,απουσια ινσουλινης.

η μονες ωρες που γινεται αυτο(που η ινσουλινη ειναι οφ),ειναι το πρωι,λογω της μεγαλυτερης περιοδου νηστειας(βραδυνος υπνος) στο σωμα,κ μετα την προπονα που παλι η ινσουλινη ειναι χαμηλα.

αυτο γινεται γιατι τα κυταρα που αποθηκευουν το λιπος στο σωμα,ειναι ευαισθητα στην παρουσια ινσουλινης.

το πρωι,κανουμε με αδειο στομαχι,γιατι ακομα κ αμινο να παρεις πριν θα σου ανεβασουν την ινσουλινη.αν γενικα τρως καλα,ολη μερα θεμα κανιβαλισμου μυικου ιστου,οπως ακουγεται σαν καραμελα γενικοτερα,δεν τιθεται.
εκτος αν εισαι πολυ χαμηλα σε ποσοστο λιπους,πραγμα το οποιο για να μην γελιομαστε,δεν αφορα παρα μονο αγωνιστικους.
αλλα κ παλι,πρεπει να κανεις λαθος την αεροβια σου,οπως ανεφερε καπου ο γιαννης69.

αν κανεις αεροβια,κ δεν φας μετα για καμια ωρα,δεν επιμυκεινεται ο χρονος καυσης λιπους,γιατι πολυ απλα οπως ανεφερε ο νασσερ η καυση λιπους με αυτον τον τροπο σταματα μαζι με την αεροβια.

κ αυτο γινεται ετσι κ αλλιως γιατι φας δεν φας μετα,ο οργανισμος θα αρχισει να εκρινει παλι απο μονος του ινσουλινη στο 20λεπτο(ας πουμε).
δεν θα εκρινει την ιδια ποσοτητα ινσουλινης βεβαια,με τα αν θα παρεις κατι(φαγητο/συμπληρωμα),αλλα αυτο δεν εχει να κανει με την συνεχεια της καυσης του λιπους.

NASSER
11-10-10, 10:23
να κανω μια παρενθεση?

γενικα καιμε καλυτερα λιπος,απουσια ινσουλινης.

η μονες ωρες που γινεται αυτο(που η ινσουλινη ειναι οφ),ειναι το πρωι,λογω της μεγαλυτερης περιοδου νηστειας(βραδυνος υπνος) στο σωμα,κ μετα την προπονα που παλι η ινσουλινη ειναι χαμηλα.

αυτο γινεται γιατι τα κυταρα που αποθηκευουν το λιπος στο σωμα,ειναι ευαισθητα στην παρουσια ινσουλινης.


Πολυ σωστο, απλα να επισημάνουμε πως το πρωι το στομαχι θα ειναι άδειο! Και η περιοδοας νηστείας στο σωμα θα ειναι μεγαλη!
Αυτο ομως σε γενικες γραμμες δεν θα αναιρέσει τους στοχους που εχουμε, αν δηλαδη ειμαστε σε περιοδο αυξησης μαζας ή αν ειμαστε σε περιοδο γραμμωσης.

giannis64
11-10-10, 10:48
σωστα μπιφ και νασσερ!

αυτο ειπα και εγω! ο γραπτος λογος βλεπετε.......;)



αν μιλας για πρωινη αεροβια, και πως μετα απο αυτη συνεχιζεις να καις λιπος ακομα και αν
και να φας/πιεις ροφημα,

δεν παιζει με τιποτα τετοια περιπτωση!
αλλα και πριν απο την πρωινη να παρεις ροφημα το αποτελεσμα δεν θα ειναι το ιδιο αποτι αν δεν επερνες!

PMalamas
09-02-11, 23:53
ΠΡΩΙ πριν το πρωινο