PDA

Επιστροφή στο Forum : υγεια και συμπληρωματα διατροφης!!!!



hardtraining
06-04-10, 15:59
τα οσα προβληματα αναφερονται στα νεφρα απο την καταναλωση συμπληρωματων αρχιζουν οταν χρησιμοποιεις συμπληρωματα για πολλα χρονια? ισχυει κατι τετοιο? γιατι εχω ακουσει απο καποια ατομα οτι ειναι καλα να σταματαμε για 1 με 2 μηνες την καταναλωση συμπληρωματων για να μην εχουμε προβληματα , π.χ αν παιρνω πρωτεινη 2 σκουπ την ημερα για μια περιοδο 6 μηνων καλο ειναι να κανουμε μια 2μηνη διακοπη για να αποτοξυνωθουμε και να μην εχουμε πιθανα προβληματα?

Υ.Γ οταν λεμε οτι μπορει να εχουμε πιθανα προβληματα με τα νεφρα ειναι π.χ εμφανιση πετρας κλπ?

flowin_through
06-04-10, 16:25
Mε την ιδια λογικη που για ενα μηνα σταματας να τρως αβγα,
με την ιδια λογικη που για ενα μηνα σταματας να τρως μαρουλια,
με την ιδια λογικη που για ενα μηνα σταματας να τρως γιαουρτια,
για...αποτοξινωση,
ετσι σταματα και για ενα-δυο μηνες να τρως πρωτεΐνη.

Τι? δεν σταματας για ενα μηνα να τρως αβγα?
δεν σταματας για ενα μηνα να τρως μαρουλια?
δεν σταματας για ενα μηνα να τρως γιαουρτια?
Α, νομιζα οτι σταματουσες.

Eddie
06-04-10, 16:45
Mε την ιδια λογικη που για ενα μηνα σταματας να τρως αβγα,
με την ιδια λογικη που για ενα μηνα σταματας να τρως μαρουλια,
με την ιδια λογικη που για ενα μηνα σταματας να τρως γιαουρτια,
για...αποτοξινωση,
ετσι σταματα και για ενα-δυο μηνες να τρως πρωτεΐνη.

Τι? δεν σταματας για ενα μηνα να τρως αβγα?
δεν σταματας για ενα μηνα να τρως μαρουλια?
δεν σταματας για ενα μηνα να τρως γιαουρτια?
Α, νομιζα οτι σταματουσες.

:rolf::rolf::rolf: :1laugh:

-beba-
06-04-10, 16:48
Νομίζω έχουμε ξεφύγει τελείως......................

gas
06-04-10, 17:14
για μενα παντος τα συμπληρωματα θα πρεπει να τα διακοπτουμε για 2-3 μηνες τα αυγα τα μαρουλια κλπ,κλπ δεν ειναι χημηκα ενω οι πρωτεινες υδατανθρακες κρεατινες νιτρικα αμινοξεα ειναι χημηκα χρειαζομαστε μια αποτοξηνοση σιγουρα γιατι στο μελλον ποτε δεν ξες τι συμβενει με αυτα που καταπινουμε για σκευτιτε να πινη καπιους για 1 χρονο πρωτεινη κρεατινη υδατανθρακες πολυβιταμινες:shock: το σικωτη θα τα παιξει

The Rock
06-04-10, 17:17
Νομίζω έχουμε ξεφύγει τελείως......................
Αυτό ακριβώς :thumbsup:
Έλεος δλδ όλο την ώρα τα ίδια θέματα, τι κάνουν τα συμπληρώματα στα νεφρά και στα συκώτια, αν δοκιμάσαμε την νέα σούπερ ντούπερ πρωτεϊνη όγκου που θα μας δίνει από 3-4 μυικά κιλά τον μήνα, βαριόμαστε να απαντάμε. Διαβάστε λίγο ρε παιδιά, ψαχτείτε λίγο, γιατί παίρνετε πράγματα που δεν ξέρετε τι κάνουν και πως λειτουργούν, πότε και γιατί τα χρησιμοποιούμε και αν χρειάζονται στην τελική από άποψη υγείας και κερδών ? Και σταματείστε να συμβουλεύεστε καραγκιόζηδες και άσχετους που δεν έχουν ιδέα που πανε τα 4.

-beba-
06-04-10, 17:19
Εχεις δίκιο The Rock.

Είχε πεί ένα θεϊκό ο Μachiavelli πριν λίγες μέρες σε μιά αντίστοιχη περίπτωση που κάποιος έλεγε πάλι για απότοξίνωση.................

Νομίζω του είχε πει να πάει σε κλινική αποτοξίνωσης...........................

Kolorizos
06-04-10, 17:34
απλος θα πρεπει παντα να κραταμε μια πισινη γιατι κερδος παιζεται απο τις εταιριες ποτε δεν ξερεις τι εχουν μεσα σιγουρα

Doctorg
06-04-10, 17:42
Μην θεωρείτε δεδομένο κάποιος να εχει γνώσεις πάνω σε θέματα προπόνησης και διατροφής. Υπάρχουν άτομα που τώρα ξεκινάνε και δεν γνωρίζουν ακόμα τι είναι ο αλτήρας. Τώρα να απαντάς σε κάποιον ειρωνικά, σε κάτι που δεν γνωρίζει, τον προσβάλλεις και τον μειώνεις σαν άνθρωπο. Αν θες πραγματικά να προσφέρεις και να τον βοηθήσεις, εξήγησε του τι γίνεται ή παράπεμψε τον κάπου για να μάθει.

Machiavelli
06-04-10, 17:53
πρωτεινες υδατανθρακες κρεατινες νιτρικα αμινοξεα ειναι χημηκα
Ορίστε;

Συμφωνώ με τον flowin_through. Αν θες να αποτοξινωθείς αποτοξινώσου απ' όλα.

gas
06-04-10, 18:44
[QUOTE=Machiavelli;157703]Ορίστε;

ε δεν ειναι χημηκα?:unsure:

Machiavelli
06-04-10, 19:03
Έχουν υποστεί χημική επεξεργασία, όπως και η μερέντα και άλλα παρόμοια. Ωστόσο δεν είναι κάτι που δημιουργήθηκε εξ' ολοκλήρου στο χημείο (όπως η ασπιρίνη ας πούμε), γάλα ήταν η whey και την απομόνωσαν, ζάχαρη η δεξτρόζη, τώρα δε ξέρω αν η κρεατίνη ήταν αγελάδα πάντως είναι κάτι που υπάρχει στη φύση.

GEORGEXX1
06-04-10, 19:22
τα οσα προβληματα αναφερονται στα νεφρα απο την καταναλωση συμπληρωματων αρχιζουν οταν χρησιμοποιεις συμπληρωματα για πολλα χρονια? ισχυει κατι τετοιο? γιατι εχω ακουσει απο καποια ατομα οτι ειναι καλα να σταματαμε για 1 με 2 μηνες την καταναλωση συμπληρωματων για να μην εχουμε προβληματα , π.χ αν παιρνω πρωτεινη 2 σκουπ την ημερα για μια περιοδο 6 μηνων καλο ειναι να κανουμε μια 2μηνη διακοπη για να αποτοξυνωθουμε και να μην εχουμε πιθανα προβληματα?

Υ.Γ οταν λεμε οτι μπορει να εχουμε πιθανα προβληματα με τα νεφρα ειναι π.χ εμφανιση πετρας κλπ?

Μπορεις να περνεις συμπληρωματα καθε μερα, ολο τον χρονο, και δεν θα παθεις τιποτα.
Το μονο που προσεχεις ειναι να μην υπαιρβαινεις την δοσολογια, γιατι ετσι επιβαρυνεις τα νεφρα σου. Και να παιρνεις, μονο οταν απο την τροφη σου δεν συμπληρωνονται οι απαραιτητες ποσοτητες.

Ramrod
06-04-10, 19:28
1 χρονο πρωτεινη κρεατινη υδατανθρακες πολυβιταμινες:shock: το σικωτη θα τα παιξει

Το σηκώτι το βλάπτει η υπερβολική κατανάλωση πρωτεϊνης, όχι η κατανάλωση συμπληρώματος πρωτεϊνης...ότι πρωτεϊνη και να πάρεις είτε απο κρέας είτε απο οτιδήποτε το φθείρεις. Οπότε ή κάνεις αποτοξίνωση απο όλα ή τίποτα...
Πρίν ξεκινήσω BB έπινα ένα μπουκάλι τεκίλα στην καθησιά μου σε εβδομαδιαία βάση μη σου πω και 2 φορές την εβδομάδα. Εκεί να δεις τι έκανα στο συκώτι μου...αποφάσισα να αρχίσω BB και έκοψα το ποτό...ελπίζω να σε έβαλα σε έναν ειρμό σκέψεων. Παρόμοια μπορείς να σκεφτείς και για το κάπνισμα αν καπνίζεις...
Τι πιστεύεις πως αξίζει να σταματήσεις?




ε δεν ειναι χημηκα?:unsure:

Οχι, είναι απο φυσικές πηγές, ή τουλάχιστον έτσι υποτίθεται...τώρα αν βάζουν άλλα μέσα θα σου πρότεινα να βρεις το θέμα που έχει ποστάρει o Doctor απο την εκπομπή το κουτί της πανδώρας και αν δεις τι τρώμε καθημερινά. και μετά αποφασίζεις μόνος σου τι εμπιστευεσαι και τι όχι και πως θες να ζεις...

Φιλικά πάντα, μη με παρεξηγήσεις :thumbup:


Μην θεωρείτε δεδομένο κάποιος να εχει γνώσεις πάνω σε θέματα προπόνησης και διατροφής. Υπάρχουν άτομα που τώρα ξεκινάνε και δεν γνωρίζουν ακόμα τι είναι ο αλτήρας. Τώρα να απαντάς σε κάποιον ειρωνικά, σε κάτι που δεν γνωρίζει, τον προσβάλλεις και τον μειώνεις σαν άνθρωπο. Αν θες πραγματικά να προσφέρεις και να τον βοηθήσεις, εξήγησε του τι γίνεται ή παράπεμψε τον κάπου για να μάθει.

+1

savage
06-04-10, 19:30
Μην θεωρείτε δεδομένο κάποιος να εχει γνώσεις πάνω σε θέματα προπόνησης και διατροφής. Υπάρχουν άτομα που τώρα ξεκινάνε και δεν γνωρίζουν ακόμα τι είναι ο αλτήρας. Τώρα να απαντάς σε κάποιον ειρωνικά, σε κάτι που δεν γνωρίζει, τον προσβάλλεις και τον μειώνεις σαν άνθρωπο. Αν θες πραγματικά να προσφέρεις και να τον βοηθήσεις, εξήγησε του τι γίνεται ή παράπεμψε τον κάπου για να μάθει.

:clap::clap::clap:

thegravijia
06-04-10, 19:33
gas πρεπει να ξεκολησεις το μυαλο σου

δεν ειναι αναβολικα τα συμπληρωματα και δεν τα χρειαζεσαι

αν εσυ πιστευεις οτι θα σε βλαψουν αστο παρατατο -συνεχισε κανονικα προπονηση διατροφη και απλα μετα την προπονα φαε φαι κανονικο.

η αντι να περνεις πχ βιταμινη c - πιες 3-4 ποτροκαλια παραπανω την ημερα.

αυτο που ειπαν τα παιδια απο πανω κρατα.

το συκωτι και τα νεφρα α στο βλαψουν οι μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης συνολικα καθε μερα.

δηλ συμπληρωμα + φαι .

αμα εισαι 80κιλα και τρως 400γρ πρωτιενης καθημερινα αστα να παν αμαν:shock:

gas
06-04-10, 20:25
Φιλικά πάντα, μη με παρεξηγήσεις :thumbup:

οχι δε σε παρεξηγω δλδ πως τα φτιαχνουν τα συμπληρωματα? ειχα ρωτησει εναν πωλητη στα εξ τρεμες στορς και μου πε χημηκα ειναι

giannis64
06-04-10, 20:28
και το νερό χημική ένωση είναι.H (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A5%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%8C%CE%BD%CE%BF)2O (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%BE%CF%85%CE%B3%CF%8C%CE%BD%CE%BF) άρα??????????

GEORGEXX1
06-04-10, 20:29
για μενα παντος τα συμπληρωματα θα πρεπει να τα διακοπτουμε για 2-3 μηνες τα αυγα τα μαρουλια κλπ,κλπ δεν ειναι χημηκα ενω οι πρωτεινες υδατανθρακες κρεατινες νιτρικα αμινοξεα ειναι χημηκα χρειαζομαστε μια αποτοξηνοση σιγουρα γιατι στο μελλον ποτε δεν ξες τι συμβενει με αυτα που καταπινουμε για σκευτιτε να πινη καπιους για 1 χρονο πρωτεινη κρεατινη υδατανθρακες πολυβιταμινες:shock: το σικωτη θα τα παιξει

Πιστεψε με, χωρις να γινομαι αφοριστικος ο αερας,οι ολοστρογγυλες κοκκινες ντοματες,και τα καταπρασινα γυαλιστερα πλατυφυλλα μαρουλια που τρομε σε ολη μας την ζωη, ειναι περισσοτερο επιβλαβη απο τα συμπληρωματα.

Haris Pilton
06-04-10, 21:43
για μενα παντος τα συμπληρωματα θα πρεπει να τα διακοπτουμε για 2-3 μηνες τα αυγα τα μαρουλια κλπ,κλπ δεν ειναι χημηκα ενω οι πρωτεινες υδατανθρακες κρεατινες νιτρικα αμινοξεα ειναι χημηκα χρειαζομαστε μια αποτοξηνοση σιγουρα γιατι στο μελλον ποτε δεν ξες τι συμβενει με αυτα που καταπινουμε για σκευτιτε να πινη καπιους για 1 χρονο πρωτεινη κρεατινη υδατανθρακες πολυβιταμινες:shock: το σικωτη θα τα παιξει

WTF
Μην κολατε σε στερεωτυπα που εχουν γινει καπελακι πανω σε λεξεις.
Kαι καλο θα ηταν να μαθαινεται τους ορισμους των λεξεων.


Ουσιες και χημεια δεν ειναι μονο τα ναρκωντικα και το χλωροφόρμιο (λεω γω τωρα).

Κοιτα γυρω σου,ολα χημεια ειναι,καθε τι αποτελειτε απο πολλες ουσιες...

Και εσυ ενα συμπλεγμα κυταρων εισαι που αλληλεπιδρουν ολα τους με χημεικες ουσιες και οχι μονο.
Το συκωτι σου μπωρει να μεταβολισει ισα με 5000 ουσιες.
Ο υδατανθρακας , η πρωτεινη και το νερο,ουσιες ειναι,ξεκολατε.

Αναρωτηθηκες ποτε,απο που ερχεται η μαγια που φτιαχνουν την γραβιερα;
Αναρωτηθηκες ποτε τι ειναι το τυρογαλα;
Αναρωτηθηκες ποτε πως φτιαχνονται ολα αυτα τα αγνα και καθαρα προιοντα;
Παντου γυρω σου υπαρχει χημεια,απο το νερο σου ως την οδοντοκρεμα σου.

Ramrod
06-04-10, 23:29
δλδ πως τα φτιαχνουν τα συμπληρωματα? ειχα ρωτησει εναν πωλητη στα εξ τρεμες στορς και μου πε χημηκα ειναι

Θα σου πω απλά ότι και το 0% γάλα που πίνουν πολλοί έχει υποστεί χημική επεξεργασία για να αποβληθούν τα λιπαρά. Αντίστοιχα και το γάλα απο το οποίο προέρχεται μια whey υπόκειται σε διάφορες χημικές διεργασίες ώστε να απομονωθεί ο ορός γάλακτος που περιέχει μέσα και να λαμβάνεις τελικώς μόνο αυτό που χρειάζεσαι και όχι και τα διάφορα άλλα που περιέχει μέσα το απλό γάλα...
Σε διαβεβαιώ ότι πλέον τίποτα απο αυτά που τρώς δεν είναι απολύτως φυσικό, εκτός και αν μένεις σε επαρχία και εκτρέφεις μόνος σου...


[/COLOR]

Πιστεψε με, χωρις να γινομαι αφοριστικος ο αερας,οι ολοστρογγυλες κοκκινες ντοματες,και τα καταπρασινα γυαλιστερα πλατυφυλλα μαρουλια που τρομε σε ολη μας την ζωη, ειναι περισσοτερο επιβλαβη απο τα συμπληρωματα.

Δεν είμαι ο μόνος που είδα το "Κουτι της Πανδώρας... " ε? :turtle: :green:

kosterra
08-04-10, 22:10
νομίζω όλοι μας συμφωνουμε οτι η ορθη χρήση δεν προκαλει προβληματα, αλλά εμείς δεν είμαστε και γιατροι,ούτε έχουμε συμμετάσχει σε έρευνες.

αν υπάρχει κάποιος ειδικός ας το δηλωσει γιατι σίγουρα η γνώμη του έχει περισσοτερη βαρυτητα.:thumbup:

savage
09-04-10, 00:25
εγω εχω να πω,αν κ χρησιμοποιω συμπληρωματα,πως εμπιστευομαι πιο πολυ το φαι. οχι γιατι το φαι δεν δεχεται φυτοφαρμακα η δεν εχει συντηρητικα κτλ. αλλα ακριβως γι'αυτο το λογο.
αν δηλαδη το φαι εχει υποστει τετοια "επεξεργασια",φανταστειτε οι σκονες κ τα χαπια. και τουλαχιστον το κοτοπουλο κ τα αυγα,τα βλεπω και ξερω οτι ειναι κοτα κ αυγα(λεμε τωρα).η σκονη ωρε ωρες αναρωτιεμαι αν ειναι πρωτεινη η αν ειναι ζαχαρη με αλευρι.ασε που πεφτει παρααααααααααααααα πολυ νοθεια απο καποιες εταιριες!!!

Συμπερασματικα:τα συμπληρωματα δεν ειναι κακα. ο ανθρωπος ειναι κακος και θελει να κερδοσκοπει εις βαρος της υγεισς των αλλων,οποτε πραγματικα δεν ειμαι 100% σιγουρος για αυτα που πινω(μεχρι να τα παω στο χημειο).

Kolorizos
09-04-10, 00:38
παιδια παρολο που χρησιμοποιω συμπληρωματα ηδη ενα χρονο θα ηθελα να κανω μια ερωτηση γινεται για 1 λιτρο γαλα να πληρωνω 1 Ε και για 900 γραμμαρια πρωτεινη που χρειαζεται 120 λιτρα γαλα περιπου να πληρωνω 25Ε και που να βαλεις μεταφορικα και τα υπολοιπα εξοδα??????
εγω πιστευω πως την πρωτεινη δεν την περνουν απο γαλα αλλα την παρασκευαζουν στα εργαστηρια (οπως μπορουν για παραδειγμα να παρασκευασουν νερο απο Η & Ο)
ατυη ειναι αποψη μου αν καποιος ξερει οντως κατι θα ηθελα να τι πει:unsure::unsure:

flowin_through
09-04-10, 00:48
παιδια παρολο που χρησιμοποιω συμπληρωματα ηδη ενα χρονο θα ηθελα να κανω μια ερωτηση γινεται για 1 λιτρο γαλα να πληρωνω 1 Ε και για 900 γραμμαρια πρωτεινη που χρειαζεται 120 λιτρα γαλα περιπου να πληρωνω 25Ε και που να βαλεις μεταφορικα και τα υπολοιπα εξοδα??????
εγω πιστευω πως την πρωτεινη δεν την περνουν απο γαλα αλλα την παρασκευαζουν στα εργαστηρια (οπως μπορουν για παραδειγμα να παρασκευασουν νερο απο Η & Ο)
ατυη ειναι αποψη μου αν καποιος ξερει οντως κατι θα ηθελα να τι πει:unsure::unsure:

Και εγω αυτο σκεφτομουν οταν πρωτοξεκινησα να χρσιμοποιω πρωτεΐνη. Πως γινεται κατι που περναει απο επεξεργασια να ειναι φτηνοτερο απο την αρχικη πηγη. Αυτο εν πολλοις ειναι αδυνατο. Ομως η διαφορα ειναι οτι εχει αυξηθει η παραγωγικοτητα. Δηλαδη παλια οντως δε συνεφερε να παραγουν πρωτεΐνη σε ποσοτητες που καλυπτουν τη σημερινη καταναλωση. Ομως η πραγωγικοτητα της βιομηχανιας εχει αυξηθει και εδω και σε ολους τους τομεις. Ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι η εκδυστερονη. Μια ουσια που πριν καποια χρονια, για να βγει η ποσοτητα μιας συσκευασιας χρειαζονταν καπου 30.000 ερυρω (με τα σημερινα δεδομενα), ενω σημερα εγιναν φτηνοι οι τροποι απομονωσης και πλεον μπηκε στη μαζικη παραγωγη. Αυτο εγινε με ολα τα προΐοντα γενικα και ανεξαρτητως τομεα. Οσο λιγοτερος χρονος αφιερωνεται για την παρασκευη καποιου εμπορευματος τοσο πεφτει η (πραγματικη του ) αξια (οχι παντα και η τιμη του, αλλα συνηθως πεφτει).
Επι πλεον πρεπει να σκεφτουμε αυτο που ειπε ο Haris πριν, οτι παλια το τυρογαλα το πετουσαν. Δηλαδη προκειται στην ουσια για ενα παραπροϊον της βιομηχανιας γαλακτος, που προσφατα εκμεταλευτηκε εμπορικα σε μεγαλη κλιμακα. Δεν ειναι δηλαδη, αυτοσκοπος της βιομηχανιας γαλακτος η παραγωγη whey protein.

ΥΓ. Α, και ουτε που φανταζεσαι ποσο ακριβη ειναι η διαδικασια παρασκευης πρωτεϊνων απο τα συστατικα της. (εκτος και αν ειναι μαζικης παραγωγης της βιοτεχνολογιας, αλλα και παλι δε βγαζουν whey, άλλα πραγματα βγαζουν π.χ. αντιβιοτικα,ινσουλινη)

Haris Pilton
09-04-10, 00:59
Εξω,το λιτρο γαλα εχει 30 λεπτα.
Και πολλα λεω,αν αναλογιστείτε και την διαφορα πληθορισμου.

Εδω στο ελαντα εχουμε καρτελ γαλακτοβιομηχανιων,με λιγα λογια,πεντε εταιριες,πεντε τηλεφωνηματα,μια τιμη.

Επισης το τυρογαλα (whey) ειναι αποβλητο τυροκομιας.
Για αιωνες το πετουσαν στους ποταμους.

Στο χωριο που μενω,(ρεθυμνο) 5 γυμναστιρια 55 ευρω μηνιεα συνδρομη.
Αθηνα 500 γυμναστιρια,15 ευρω μηνιεα συνδρομη.

Η βουγιουκλακη κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια,μην μπερδευεσται.

1001 postzzz :D

flowin_through
09-04-10, 01:31
Εξω,το λιτρο γαλα εχει 30 λεπτα.
Και πολλα λεω,αν αναλογιστείτε και την διαφορα πληθορισμου.

Εδω στο ελαντα εχουμε καρτελ γαλακτοβιομηχανιων,με λιγα λογια,πεντε εταιριες,πεντε τηλεφωνηματα,μια τιμη.

Επισης το τυρογαλα (whey) ειναι αποβλητο τυροκομιας.
Για αιωνες το πετουσαν στους ποταμους.

Στο χωριο που μενω,(ρεθυμνο) 5 γυμναστιρια 55 ευρω μηνιεα συνδρομη.
Αθηνα 500 γυμναστιρια,15 ευρω μηνιεα συνδρομη. (Αν και 5 ειναι παλι τα μεγαλαμ δεν κατεβηκε απο τον ανταγωνισμο η συνδρομη, αλλα απο την πτωση του εργατικου κοστους + του σταθερου κεφαλαιου,δλδ. καινουρια μηχανηματα γιοκ)

Η βουγιουκλακη κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια,μην μπερδευεσται.

1001 postzzz :D

Eτσι :thumbup:
(Θα σε φτασω. Ενα +1 ή -1 μετα απο καθε ποστ και θα δεις)

kosterra
10-04-10, 00:22
:thumbup::thumbup::thumbup:

ledis
12-04-10, 00:11
εγω ειδικος για τα συμπληρωματα δεν ειμαι παντως ειναι προφανες οτι ο πολυς κοσμος εχει κλασικη αντιληψη ψευδους συσχετισμου
δηλαδη λαθος αιτιο για συγκεκριμενο αποτελεσμα
πηρε πχ συμπληρωματα και εχασε τα μαλλια του ενω μπορει να φταιει το κρανος μηχανης
οι ασυναρτησιες που ακουγονται δεν εχουν ορια...
οσο για τα συμπληρωματα πιστευω πως οι πιο πολλοι τα χρησιμοιουν λαθος και οσο δεν εχω προσωπικα τη γνωση δεν προκειται να κανω κατι
βλεπεις ο αλλος εχει ενα διατροφικο προγραμμα αθλιο και παιρνει συμπληρωματα ενω τα ιδια αποτελεσματα θα πετυχαινε με 2-3 απλες αλλαγες
οταν εγω φτασω τη διατροφη μου σε επιπεδο που δεν μπορω να κανω καποια αλλη αλλαγη τοτε ισως βαλω συμπληρωματα...

Ramrod
12-04-10, 00:18
...ο πολυς κοσμος εχει κλασικη αντιληψη ψευδους συσχετισμου
δηλαδη λαθος αιτιο για συγκεκριμενο αποτελεσμα
πηρε πχ συμπληρωματα και εχασε τα μαλλια του ενω μπορει να φταιει το κρανος μηχανης
οι ασυναρτησιες που ακουγονται δεν εχουν ορια...
οσο για τα συμπληρωματα πιστευω πως οι πιο πολλοι τα χρησιμοιουν λαθος και οσο δεν εχω προσωπικα τη γνωση δεν προκειται να κανω κατι
βλεπεις ο αλλος εχει ενα διατροφικο προγραμμα αθλιο και παιρνει συμπληρωματα ενω τα ιδια αποτελεσματα θα πετυχαινε με 2-3 απλες αλλαγες

Εδώ έχουν λάθος αντίληψη όσοι τα παίρνουν...θεωρούν τα συμπληρώματα μαγική σκόνη και πως χωρίς αυτά δε γίνεται δουλειά ή πως με αυτά και μόνο(χωρίς διατροφή θα γίνουν σα μοντέλα). Επίσης όσοι δεν ασχολούνται πιστευούν ότι είναι αναβολικά η δε ξέρω εγώ τι και λένε..."α αυτός πήρε συμπληρωμα και έκανε σώμα..." λες και είναι κάποιου είδους "κλέψιμο" και ότι δεν έγινε με φυσικό τρόπο ή δε προσπάθησε. Έλεος!


οταν εγω φτασω τη διατροφη μου σε επιπεδο που δεν μπορω να κανω καποια αλλη αλλαγη τοτε ισως βαλω συμπληρωματα...

Συμφωνώ απόλυτα! :thumbup:

Eddie
12-04-10, 00:29
οταν εγω φτασω τη διατροφη μου σε επιπεδο που δεν μπορω να κανω καποια αλλη αλλαγη τοτε ισως βαλω συμπληρωματα...

Αν εχεις το χρονο,τα λεφτα και μπορεις να λαμβανεις ολα τα απαραιτητα θρεπτικα συστατικα και περιπου 2γρ πρωτεινη/κιλο σωματικου βαρους μοιρασμενο σε 6 στερεα γευματα καντο!!

Εγω δε μπορω;-):turtle: