PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιsolate vs Concetrate protein..



Hercules
08-04-10, 16:42
υπαρχει η φημη οτι οι πρωτεινες isolate απορρωφωνται αμεσως απ τον οργανισμο και ειναι οτι καλυτερο για μετα την γυμναστικη,αν αυτο ισχυει γιατι η πρωτεινη της ΟΝ που ειναι concetrate ειναι πρωτη σε πωλησεις παγκοσμιως?δηλαδη ποση ωρα παραπανω αργει να απορροφηθει μια πρωτεινη concetrate?

-beba-
08-04-10, 16:51
υπαρχει η φημη οτι οι πρωτεινες isolate απορρωφωνται αμεσως απ τον οργανισμο και ειναι οτι καλυτερο για μετα την γυμναστικη,αν αυτο ισχυει γιατι η πρωτεινη της ΟΝ που ειναι concetrate ειναι πρωτη σε πωλησεις παγκοσμιως?δηλαδη ποση ωρα παραπανω αργει να απορροφηθει μια πρωτεινη concetrate?

Πράγματι αυτό έχω "ακούσει" και εγώ ότι οι isolate απορροφούνται γρηγορότερα.


Η 100% whey cold standard της ΟΝ είναι κατα το μεγαλύτερο ποσοστό της isolate.

Οι πωλήσεις νομίζω είναι περισσότερο θέμα μάρκετινγ παρά ποιότητας προιόντος, όπως και σε οποιοδήποτε άλλο προιόν. Ωστόσο η συγκεκριμένη πρωτείνη είναι πάρα πολύ καλή. Εγώ την έχω πάρει και έχω πολύ καλή γνώμη για αυτήν.

Eddie
08-04-10, 17:01
Πράγματι αυτό έχω "ακούσει" και εγώ ότι οι isolate απορροφούνται γρηγορότερα.


Η 100% whey cold standard της ΟΝ είναι κατα το μεγαλύτερο ποσοστό της isolate.

Οι πωλήσεις νομίζω είναι περισσότερο θέμα μάρκετινγ παρά ποιότητας προιόντος, όπως και σε οποιοδήποτε άλλο προιόν. Ωστόσο η συγκεκριμένη πρωτείνη είναι πάρα πολύ καλή. Εγώ την έχω πάρει και έχω πολύ καλή γνώμη για αυτήν.

Πες μου τετοια,περιμενω τσουβαλακι αυτες τις μερες:green::thumbup:

Haris Pilton
08-04-10, 17:01
Μπουρδες,απλα εχει λιγοτερη λακτοζη και λιπος.Η isolate.

Που και αυτα να συμβαλουν στην γρηγοροτερη αποροφοση,τι εγινε;
Χμμ πηρα 10 λεπτα γρηγοροτερα την πρωτεινη,και;

Εδω οι παλιοι σηκωναν μπετο με λαβες απο λαστιχο και ετρωγαν φαι.
Και ηταν οπως ηταν,stick to the basics.
Το 90% των σημπληρωματων ειναι μαρκετινγκ.

Και πρωτεινη που δινουμε τοσα λευτα,βλακες ειμαστε,τοσα χρονια στους υπονομους και στους ποταμους πετουσαν το τυρογαλα και τωρα το χρυσοπληρωνουμε.


Ααα edit :
H on ειναι consentrated και isolate μαζι.
Και κατι πεπτιδια σογιας αν θυμαμαι καλα,οτινανε.

-beba-
08-04-10, 17:04
Τι ακριβώς εννοείς για το τυρόγαλα Χάρη?

Eddie
08-04-10, 17:05
Μπουρδες,απλα εχει λιγοτερη λακτοζη και λιπος.Η isolate.

Που και αυτα να συμβαλουν στην γρηγοροτερη αποροφοση,τι εγινε;
Χμμ πηρα 10 λεπτα γρηγοροτερα την πρωτεινη,και;


Συμφωνω.Σε τοσο δυκολους καιρους για μενα η iso ειναι πολυτελεια.Και η whey μια χαρα την κανει τη δουλεια της.

beefmeup
08-04-10, 17:32
η ΟΝ ειναι σε μεγαλυτερο ποσοστο ισολατε,κ εχει κ concentrate..το καλο με αυτη την προτεινη ειναι οτι εχει επιπροσθετα αμινο σε καθε δοση...εγω πιστευω οτι ειναι η κορυφαια στον χωρο..κ σε ποιοτητα,αν εχει αυτα που λεει στο κουτι..

η ισο αποροφατε πιο γρηγορα,απητν concentrate..

επειδη ολα λειτουργουν συνδιαστικα στο ββ,απτη διατροφη,την γυμναστικη,κ τα συμπληροματα,κ επειδη το ββ δεν ειναι 100αρι αλλα μαραθωνιος,μακροπορθεσμα να ειστε σιγουροι οτι υπαρχει διαφορα,ακομα κ μεταξυ ισο,κ concentrate,οπως κ με ολα τα υπολοιπα..μπορει να ειναι μικρη,αλλα ειναι διαφορα.

Haris Pilton
08-04-10, 17:33
Δες εδω (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Milkproducts_v2.svg) κατω αριστερα στην εικονα.
Αλλα και γενικα ολη την εικονα,ειναι τα προιοντα και τα αποβλητα απο το γαλα και γενικα ενα πλανο τυροκομειας κτλ.
Πολλα τυροκομεια στην Ελλαδα το τυρογαλα το πετανε,και δεν το πουλανε.

Τυρογαλα = whey , σχεδον ακριβως αυτο που πινουμε.

Ramrod
08-04-10, 17:34
Μπουρδες,απλα εχει λιγοτερη λακτοζη και λιπος.Η isolate.

Που και αυτα να συμβαλουν στην γρηγοροτερη αποροφοση,τι εγινε;
Χμμ πηρα 10 λεπτα γρηγοροτερα την πρωτεινη,και;

Εδω οι παλιοι σηκωναν μπετο με λαβες απο λαστιχο και ετρωγαν φαι.
Και ηταν οπως ηταν,stick to the basics.
Το 90% των σημπληρωματων ειναι μαρκετινγκ.

+1

Νομίζω ότι η διαφορά στο χρόνο απορρόφησης θα είχε σημασία για έναν Pro μόνο..αλλά και πάλι σε αυτούς τη διαφορά δε πιστευω ότι την κάνει η Whey ;)


Και πρωτεινη που δινουμε τοσα λευτα,βλακες ειμαστε,τοσα χρονια στους υπονομους και στους ποταμους πετουσαν το τυρογαλα και τωρα το χρυσοπληρωνουμε.

:rolf: :turtle:

Haris Pilton
08-04-10, 17:44
Φιλε beefmeup ,επειδη εχω δει οτι ασχολησαι με ερευνες κτλ,ψαξε και θα δεις, οτι ενα blend casein-whey ισως να ειναι και καλυτερο απο μια isolate στο μεταπροπονητικο.

Τοπ αποροφησιμοτητα μονο pre-digested casein protein.Ακομα και απο αμινοξεα.

Πολυ ψηρισμα για το τιποτα βεβαια,μονο και μονο για εγκυκλοπαιδικους λογους και επηδη βαριεμαι.

beefmeup
08-04-10, 17:51
πειραζει που η καζεινη με τιναζει κ δεν μπορω να την πιω??

δεν αντιλεγω σε αυτο που λες αλλα νομιζω οτι οι περισοτερες ερευνες δειχνουν το αντιθετο..αν καποιες εδειξαν αυτο που λες,ισχυει,αλλα στις ερευνες συνηθως αυτο που εμφανιζεται περισοτερο σαν αποτελσμα ειναι αυτο που ισχυει..τα υπολοιπα αποτελσματα ειναι εξαιρεσεις στο κανονα,που ισχυουν σε συγκεκριμενες περιπτωσεις..
σε αυτη ην περιπτωση η ισο ειναι κορυφη σε αποροφηση.

κ η τζουλια βαριεται..μηπως την ξερεις να την γνωρισω κ γω:rolf::rolf::rolf:

Hercules
08-04-10, 17:54
και εγω πιστευω πως καποιος που ασχολειτε ερασιτεχνικα με τα βαρη δε θα δει καποια διαφορα αν μετα την γυμναστικη του αντι για isolate καταναλωνει concetrate και τουμπαλιν..εκτος αν προτιμησει casein η πολλων πηγων που ειναι διαπιστωμενο απο χρονια πριν οτι ειναι αργης απορροφησεως σε σχεση με μια whey,τουλαχιστον αυτο υποστηριζουν οι παλαιοτεροι του αθληματος

beefmeup
08-04-10, 18:03
Ααα edit :
H on ειναι consentrated και isolate μαζι.
Και κατι πεπτιδια σογιας αν θυμαμαι καλα,οτινανε.

ειναι ισο+consentrate εχει διαφορα,στην αναλογια..

τα πεπτιδια ειναι whey κ οχι σογιας..;)

flowin_through
08-04-10, 18:13
Η πιο απορροφησιμη πρωτεΐνη ειναι η υδρολυμενη πρωτεΐνη,γι`αυτο ειναι και η πιο ακριβη. Συγκεκριμενα, τα 2- , 3-, 4- πεπτιδια.

beefmeup
08-04-10, 18:14
Η πιο απορροφησιμη πρωτεΐνη ειναι η υδρολυμενη πρωτεΐνη,γι`αυτο ειναι και η πιο ακριβη. Συγκεκριμενα, τα 2- , 3-, 4- πεπτιδια.

ενα βημα πανω απτην ισο..:thumbup:

Niiick
08-04-10, 18:16
isolate > concentrate.

Αισθητα πιο ακριβη ομως. Εγω πινω επινα και θα πινω blend με concentrate και isolate.

Haris Pilton
08-04-10, 18:21
Anyway,οποιος εχει τα λευτα,και δεν τον νοιαζει θα μπωρουσε να παιρνει ισο για να ειναι καλημενος.Η ακομα και πρι νταιτζεστιντ προτειν.

Αλλα αναλογικα στις δικες μου επιλογες με τα λευτα που θα εδινα για ισο περνω 2 κιλα παραπανω πρωτεινη απο κονσετρειτ.(υπολογισμενενα,βγαλμενη η περισοτερη πρωτεινη που μου δινει μια ισο ανα 30γ )

Manos1989
08-04-10, 18:25
Πάντως αυτό με την ON μου έκανε και εμένα εντύπωση.Την προτείνουν πολλά άτομα ,έιναι νούμερο 1 σε πωλήσεις απότι ακούω αλλά παρόλα αυτά είναι 80αρα(24g πρωτείνη ανά 30g scoop)και είναι και isolate-concetrate(έστω και σε μικρό βαθμό).Στα xtreme stores μου είπαν ότι είναι καλύτερης ποιότητας και όταν ρώτησα τι εννοεί,απάντησε ότι και καλά τα 24γ πρωτείνη που έχει θα απορροφηθούν πιο άμεσα και όλα από τον οργανισμό.
Την πήρα και βλέπουμε:P Η γεύση french vanilla τα σπάει πάντως!

beefmeup
08-04-10, 18:29
Πάντως αυτό με την ON μου έκανε και εμένα εντύπωση.Την προτείνουν πολλά άτομα ,έιναι νούμερο 1 σε πωλήσεις απότι ακούω αλλά παρόλα αυτά είναι 80αρα(24g πρωτείνη ανά 30g scoop)και είναι και isolate-concetrate(έστω και σε μικρό βαθμό).Στα xtreme stores μου είπαν ότι είναι καλύτερης ποιότητας και όταν ρώτησα τι εννοεί,απάντησε ότι και καλά τα 24γ πρωτείνη που έχει θα απορροφηθούν πιο άμεσα και όλα από τον οργανισμό.
Την πήρα και βλέπουμε:P Η γεύση french vanilla τα σπάει πάντως!

τι εννοεις 80αρα,bro??σχεδον ολες οι προτεινες εχουν 30αρα μεζουρα κ δινουν 21-23 γρ ανα μεζουρα..μονο σκετη ισο,η ΟΝ,κ η dymatize(κ καλα) δινει 24γρ ανα μεζουρα..δεν υπαρχει παραπανω περιεκτικοτητα σε προτεινη απο 24 γρ ανα 30αρα μεζουρα,εκτος ισως απο καποιες καθαρες ισο που δινουν μεχρι 25γρ..

Haris Pilton
08-04-10, 18:33
Χυμα κατασταση αλλα χαλια γευση χωρις τα απειρα γλυκαντικα,ισο εχει 28,κονσεντρειτ 25.Ανα 30.

kutsup
08-04-10, 18:37
Σκεφτήτε ότι πριν το '90 οι πρωτείνες ήταν επί το πλείστον καζείνη ή πρωτείνη γάλακτος και φυσικά οι περισσότεροι δεν χρησιμοποιούσαν πρωτείνη σκόνη.
Οπότε τα συμπεράσματα δικά σας περί isolate και τα συναφή.

beefmeup
08-04-10, 18:43
Σκεφτήτε ότι πριν το '90 οι πρωτείνες ήταν επί το πλείστον καζείνη ή πρωτείνη γάλαστος και φυσικά οι περισσότεροι δεν χρησιμοποιούσαν πρωτείνη σκόνη.
Οπότε τα συμπεράσματα δικά σας περί isolate και τα συναφή.

σκεψου τον αρνολντ,κ μετα τον ντοριαν,κ μετα τον ρονι,κ τωρα τον γκρην,η τον μαρτινεζ
ο ενας ειναι μια πιο εξελιγμενη εκοδση του αλλου,κ μην παμε στα φαρμακα του τοτε κ του τωρα..παντα ιδια ηταν,μαγικα χαπια δεν υπαρχουν..η διαφορα ειναι η γνωση που υπαρχει τωρα σε σχεση με τοτε..κ αυτο παει κ για τα φαγητα,κ για τα συμπληρωματα,αλλα κ για τα φαρμακα αν θες..

αν ειναι ετσι,την επομενη φορα που θα φαω,αντι για κοτοπουλο θα φαω 2 κιλα φετα,για προτεινη..το ιδιο δεν ειναι??προτεινη η μια προτεινη κ η αλλη.

Manos1989
08-04-10, 18:57
τι εννοεις 80αρα,bro??σχεδον ολες οι προτεινες εχουν 30αρα μεζουρα κ δινουν 21-23 γρ ανα μεζουρα..μονο σκετη ισο,η ΟΝ,κ η dymatize(κ καλα) δινει 24γρ ανα μεζουρα..δεν υπαρχει παραπανω περιεκτικοτητα σε προτεινη απο 24 γρ ανα 30αρα μεζουρα,εκτος ισως απο καποιες καθαρες ισο που δινουν μεχρι 25γρ..

Εμένα η προήγουμενη πρωτείνη πού έιχα ήταν 90αρα! 27g πρωτείνη ανά 30g scoop,της PVL.

Hercules
08-04-10, 19:01
σκεψου τον αρνολντ,κ μετα τον ντοριαν,κ μετα τον ρονι,κ τωρα τον γκρην,η τον μαρτινεζ
ο ενας ειναι μια πιο εξελιγμενη εκοδση του αλλου,κ μην παμε στα φαρμακα του τοτε κ του τωρα..παντα ιδια ηταν,μαγικα χαπια δεν υπαρχουν..η διαφορα ειναι η γνωση που υπαρχει τωρα σε σχεση με τοτε..κ αυτο παει κ για τα φαγητα,κ για τα συμπληρωματα,αλλα κ για τα φαρμακα αν θες..

αν ειναι ετσι,την επομενη φορα που θα φαω,αντι για κοτοπουλο θα φαω 2 κιλα φετα,για προτεινη..το ιδιο δεν ειναι??προτεινη η μια προτεινη κ η αλλη.

δηλαδη το οτι ο ενας ειναι πιο εξελιγμενη εκδοση ενος προηγουμενης εποχης-γενιας ωφειλεται στην πιο επεξεργασμενη πρωτεινη που υπαρχει σημερα?δεν το νομιζω....και δεν εννοω τα φαρμακα

Haris Pilton
08-04-10, 19:12
Καλα μη πηγαινουμε στα ακρα,αλλο φετα αλλο κοτοπουλο.

Αλλα,κοτοπουλο με μοσχαρι,σιγα.
Οπως και isolate me consentrate,σιγα.

Απο δεκαετια σε δεκαετια,αλλαζε και η φιλοσοφια.

Τοτε εκαναν 3-5 ωρες προπο,τωρα ενα 45λεπτο.
Τοτε ειχαν στομαχια δαχτυλιδια και τωρα ρεζερβουαρ.

Αλλες διατροφες αλλες προπονησεις αλλες φιλοσοφιες για το αθλημα.

Γιατι οπως ειπες,τα χαπια και η πηγη πρωτεινης στην ουσια παντα ιδια ειναι.
Και,ναι μπορει καποιος να φαει και φετα για πρωτεινη,αλλα το πρωι να ειναι οικοδομος και οχι αραχτος και light στην καφετερια και το απογευμα στα σιδερα,και να μετραει τα γραμαρια γιατι την κωλοβαραει ολη μερα.

Ουτε σαρανταδυο χειροπρακτικους και γιατρους απο πανω σου,με ολοκληρο εργαστιριο απο πισω σου.
Αυτα δεν τα ειχαν οι πολυ παλιοι...
Η φιλοσοφια ειναι που αλλαζει.Η γνωση ελαχιστα.

Hercules
08-04-10, 19:18
Καλα μη πηγαινουμε στα ακρα,αλλο φετα αλλο κοτοπουλο.

Αλλα,κοτοπουλο με μοσχαρι,σιγα.
Οπως και isolate me consentrate,σιγα.

Απο δεκαετια σε δεκαετια,αλλαζε και η φιλοσοφια.

Τοτε εκαναν 3-5 ωρες προπο,τωρα ενα 45λεπτο.
Τοτε ειχαν στομαχια δαχτυλιδια και τωρα ρεζερβουαρ.

Αλλες διατροφες αλλες προπονησεις αλλες φιλοσοφιες για το αθλημα.

Γιατι οπως ειπες,τα χαπια και η πηγη πρωτεινης στην ουσια παντα ιδια ειναι.
Και,ναι μπορει καποιος να φαει και φετα για πρωτεινη,αλλα το πρωι να ειναι οικοδομος και οχι αραχτος και light στην καφετερια και το απογευμα στα σιδερα,και να μετραει τα γραμαρια γιατι την κωλοβαραει ολη μερα.

Ουτε σαρανταδυο χειροπρακτικους και γιατρους απο πανω σου,με ολοκληρο εργαστιριο απο πισω σου.
Αυτα δεν τα ειχαν οι πολυ παλιοι...
Η φιλοσοφια ειναι που αλλαζει.Η γνωση ελαχιστα.

:thumbup::clap:

NASSER
08-04-10, 19:21
υπαρχει η φημη οτι οι πρωτεινες isolate απορρωφωνται αμεσως απ τον οργανισμο και ειναι οτι καλυτερο για μετα την γυμναστικη,αν αυτο ισχυει γιατι η πρωτεινη της ΟΝ που ειναι concetrate ειναι πρωτη σε πωλησεις παγκοσμιως?δηλαδη ποση ωρα παραπανω αργει να απορροφηθει μια πρωτεινη concetrate?

Oι πρωτεινες που βγαινουν τωρα στην αγορα ειναι μια εξελιξη των οσων υπηρχαν, απλα για να μας κανεις πιο ευκολη την διατροφη, με δυνατοτητα καλυτερης απορρόφησης.
Τωρα αν καποια εταιρεια κανει καλυτερες πωλησεις απο καποια αλλη δεν ειναι μονο θεμα ποιοτητας αλλα και marketing.



Σκεφτήτε ότι πριν το '90 οι πρωτείνες ήταν επί το πλείστον καζείνη ή πρωτείνη γάλακτος και φυσικά οι περισσότεροι δεν χρησιμοποιούσαν πρωτείνη σκόνη.
Οπότε τα συμπεράσματα δικά σας περί isolate και τα συναφή.

Αυτο ειναι μια αληθεια και πρεπει να δινουμε βαση σε αυτο περισσοτερο και οχι σε ποσες πωλησεις εκανε το καθε συμπληρωμα. Δηλαδη θα πρεπει να δινουμε βαση στην προπονηση και στη διατροφη περισσοτερο ωστε και τα νεα συμπληρωματα να εχουν την αναλογη αποδοση.
Στις μερες μας περισσοτερο αξιζει να ασχοληθουμε με τα νεα συμπληρωματα παρα με το ειδος της πρωτεινης, καθως αυτα ειναι που πραγματικα κανουν τη διαφορα.

Σε εναν προχορημενου επιπεδου bodybuilder τα νεα συμπληρωματα του δινουν τη δυνατοτητα περισσοτερης απορροφησης διατροφικων στοιχειων και πιο ξεκουραστη διατροφη καθως απαιτειται περισσοτερη καταναλωση. Αυτο του δινει ενα προβαδισμα σε σχεση με παλαιοτερες εποχες αλλα η εξελιξη του αθληματος παντα προηγειται του αθλητη και αυτος απλα ακολουθει.

Muscleboss
08-04-10, 19:38
Μετά την προπόνηση isolate, τις υπόλοιπες ώρες τις ημέρας whey blend (μιγμα isolate-concentrate) ή και γενικότερα protein blend με πρωτείνς ορού γάλακος αλλά και αυγού.

H ON περιέχει μεγάλο βαθμό isolates όπως διόρθωσε κάποιος τον φίλο που είπε οτι δεν περιέχει.

Ωστόσο να ανεφέρουμε ότι το αν περιέχει μεγαλύτερο ή μικρότερο ποσοστό isolate μια πρωτείνη είναι δευτερέυον σε σχέση με μια προσεγμένη διατροφή με παροχή πρωτεινών καθόλη τη διάρκεια της ημέρας. Πολλές φορές συζητάμε για μικροδιαφορές μεταξύ των πρωτεινών , και τα υπόλοιπα γέυματά μας αό άποψη πρωτειών είναι ό,τι νάναι... (γενικότερο σχόλιο αυτό)

ΜΒ

kutsup
08-04-10, 20:06
σκεψου τον αρνολντ,κ μετα τον ντοριαν,κ μετα τον ρονι,κ τωρα τον γκρην,η τον μαρτινεζ
ο ενας ειναι μια πιο εξελιγμενη εκοδση του αλλου,κ μην παμε στα φαρμακα του τοτε κ του τωρα..παντα ιδια ηταν,μαγικα χαπια δεν υπαρχουν..η διαφορα ειναι η γνωση που υπαρχει τωρα σε σχεση με τοτε..κ αυτο παει κ για τα φαγητα,κ για τα συμπληρωματα,αλλα κ για τα φαρμακα αν θες..


Πολύ αμφιβάλλω αν η πρωτείνη σε σκόνη αποτελεί έστω και απειροελάχιστη παράμετρο για τη μεταβολή που βλέπεις.
Υπάρχουν πολλά που δεν πάει το μυαλό σου και στα οποία οφείλεται αυτή η μεταβολή (πεπτίδια HGH, IFG1-2, myostatin inhibitors κτλ).

The Rock
08-04-10, 20:12
Χυμα κατασταση αλλα χαλια γευση χωρις τα απειρα γλυκαντικα,ισο εχει 28,κονσεντρειτ 25.Ανα 30.
Bulk και ειλικρινά θα βρείτε την υγειά σας. Όσο το καθυστερείτε θα ζημειώνεται η τσέπη σας:green:

Kolorizos
08-04-10, 20:24
εγω εχω δουλεψει και με concentrate - isolate
τελικα πιστευω η δευτερη με εχει επωθελησει καλητερα

flowin_through
08-04-10, 23:12
Bulk και ειλικρινά θα βρείτε την υγειά σας. Όσο το καθυστερείτε θα ζημειώνεται η τσέπη σας:green:
Συμφωνω αλλα οι γευσεις τους δεν ειναι πολυ καλες. Δεν ειναι κριτηριο ποιοτητας η γευση, αλλα επηρεαζει τη μακροχρονια ληψη. Ισως μια αλλαγη με μια καλης γευσης μια στο τοσο ειναι καλη ιδεα.
Οσο για την isolate μπορεις να βρεις φτηνη για μετα την προπονηση. Το θεμα ειναι ποσο ειναι αναγκαια η isolate στο πρωινο σε σχεση με concentrate.

The Rock
08-04-10, 23:30
Συμφωνω αλλα οι γευσεις τους δεν ειναι πολυ καλες. Δεν ειναι κριτηριο ποιοτητας η γευση, αλλα επηρεαζει τη μακροχρονια ληψη. Ισως μια αλλαγη με μια καλης γευσης μια στο τοσο ειναι καλη ιδεα.
Οσο για την isolate μπορεις να βρεις φτηνη για μετα την προπονηση. Το θεμα ειναι ποσο ειναι αναγκαια η isolate στο πρωινο σε σχεση με concentrate.
Τι να σου πω εγώ τις βρίσκω άψογες, αλλά είναι και θέμα γούστου .

savage
08-04-10, 23:38
Ας πω και γω την αποψη μου επι του θεματος.Εχω παρει και απο τις 2 αλλα σαφως καλυτερη ειναι η isolate(αλλα και πιο ακριβη βεβαια:green:).
Βεβαια οπως ειπαν και οι υπολοιποι για καποιον που δεν εχει ταχτοποιησει τα υπολοιπα ζητηματα (διατροφη-προπονηση),δεν ειναι πρωτο του μελημα η isolate-consentrate.Βασικα σε μια τετοια περιπτωση δεν πρεπει να του ειναι καθολου μελημα η επιλογη πρωτεινης,αλλα το να μαθει να τρωει σωστα.
Τωρα σε προ-αγωνιστικη περιοδο, η για καποιον σαν εμενα που θελει να ειναι σε επιπεδα λιπους 6-7% ΟΛΟ το χρονο,εε τοτε μια επιλογη υπαρχει για μενα.isolate κι ας δωσω κ 10 ευρω παραπανω,αλλα οντως δε μου κρατα υγρα η υποδοριο λιπος λογω ελλειψης λακτοζης,0 φουσκωματα κτλ.

Υγ.Νασσερ ποια "νεα συμπληρωματα καθως αυτα ειναι που πραγματικα κανουν τη διαφορα" εννοεις???

beefmeup
09-04-10, 00:09
Εμένα η προήγουμενη πρωτείνη πού έιχα ήταν 90αρα! 27g πρωτείνη ανά 30g scoop,της PVL.

αν καποιος σου πουλησε κατι τετοιο σε κοροιδεψε..η δεν καταβες καλα..δεν εχω δει μεχρι στιγμης πβλ προτεινη(κ καμιας εταιριας βασικα)που να χει τετοια περιεκτικοτητα ανα 30γρ σκουπ.η πιο ανεβασμενη προτεινη της εταιριας αυτης ειναι η γκολντ ισο,που κ παλι σου δινει 35γρ ανα 41γρ σκουπ. δηλ.25 στα 30..

beefmeup
09-04-10, 00:23
Πολύ αμφιβάλλω αν η πρωτείνη σε σκόνη αποτελεί έστω και απειροελάχιστη παράμετρο για τη μεταβολή που βλέπεις.
Υπάρχουν πολλά που δεν πάει το μυαλό σου και στα οποία οφείλεται αυτή η μεταβολή (πεπτίδια HGH, IFG1-2, myostatin inhibitors κτλ).

bro,μια χαρα παει το μυαλο μου εκει που λες..απλα τοτε πιναν ολοι καζεινη,η κατι πιο απλο,γιατι δεν υπηρχε κ η τεχνογνωσια για κατι πιο συνθετο σαν την ισο..το οτι το εκαναν τοτε δεν σημαινει οτι,ειναι το καλυτερο..απλα ηταν η μοναδικη επιλογη.οταν καποιοσ σου προσφερει φεραρι,γιατι να οδηγεις ζασταβα???

κ κατι αλλο για τα λεφτα που γραφουν πολλοι..οκ καποια ειναι πιο ακριβα,αλλα αν σκεφτουμε οτι το βαζουμε μεστο σωμα μας,κ παιζει βασικο ρολο στην λειτουργια ζωτικων οργανων,με οτι συνεπαγεται αυτο,χωρια το οτι εχουμε σαν στοχο καλυτερη μυικη αναπτυξη,κοιταμε το καλυτερο δυνατον.δεν νοειτε να βαζω 100 οκτανιων βενζινη στο αυτοκινητο,κ να περνω οτι φθηνοτερο υπαρχει για το σωμα μου..ειναι γελοιο,κ επικυνδινο..καταλαβαινω το μαρκετινγκ,κ το ρολο του,κ δεν σημαινει οτι το ακριβοτερο ειναι παντα κ καλυτερο,αλλα η γιαγια μου ελεγε οτι το φτηνο κρεας το τρωνε τα σκυλια..κ σηκωνε πολλα κιλα η ατιμη:rolf:

HARI,μαζι σου αλλα ενω οι πηγες εμειναν ιδιες,η τεχνγνωσια εχει αλλαξει απο τοτε,κ αυτο κανει μεγαλη διαφορα,στην καλυτερη χρησημοποιηση συστατικων(απλων κ μη),οπως η προτεινη..κ μακροπροθεσμα υπαρχει διαφορα..

kutsup
09-04-10, 07:54
bro,μια χαρα παει το μυαλο μου εκει που λες..απλα τοτε πιναν ολοι καζεινη,η κατι πιο απλο,γιατι δεν υπηρχε κ η τεχνογνωσια για κατι πιο συνθετο σαν την ισο..το οτι το εκαναν τοτε δεν σημαινει οτι,ειναι το καλυτερο..απλα ηταν η μοναδικη επιλογη.οταν καποιοσ σου προσφερει φεραρι,γιατι να οδηγεις ζασταβα???

κ κατι αλλο για τα λεφτα που γραφουν πολλοι..οκ καποια ειναι πιο ακριβα,αλλα αν σκεφτουμε οτι το βαζουμε μεστο σωμα μας,κ παιζει βασικο ρολο στην λειτουργια ζωτικων οργανων,με οτι συνεπαγεται αυτο,χωρια το οτι εχουμε σαν στοχο καλυτερη μυικη αναπτυξη,κοιταμε το καλυτερο δυνατον.δεν νοειτε να βαζω 100 οκτανιων βενζινη στο αυτοκινητο,κ να περνω οτι φθηνοτερο υπαρχει για το σωμα μου..ειναι γελοιο,κ επικυνδινο..καταλαβαινω το μαρκετινγκ,κ το ρολο του,κ δεν σημαινει οτι το ακριβοτερο ειναι παντα κ καλυτερο,αλλα η γιαγια μου ελεγε οτι το φτηνο κρεας το τρωνε τα σκυλια..κ σηκωνε πολλα κιλα η ατιμη:rolf:

HARI,μαζι σου αλλα ενω οι πηγες εμειναν ιδιες,η τεχνγνωσια εχει αλλαξει απο τοτε,κ αυτο κανει μεγαλη διαφορα,στην καλυτερη χρησημοποιηση συστατικων(απλων κ μη),οπως η προτεινη..κ μακροπροθεσμα υπαρχει διαφορα..

Είσαι μάλλον μικρός και δεν πρόλαβες αυτά που σου λέω και να καταλάβεις ότι σου πουλάνε αέρα κοπανιστό. Δυστυχώς για την τσέπη των πολλών το markting είναι πολύ ισχυρό εργαλείο προώθησης "δήθεν" νέων αναγκών.
Και αν προσέχες τόσο πολύ την υγεία σου δεν θα έκανες hard core BBing καθώς δεν είναι και η υγειηνότερη ασχολία.
Αλλά ακόμη και έτσι να το πάρεις γιατί η isolate να είναι είναι από άποψη υγείας καλύτερη από τις υπόλοιπες?

Levrone
09-04-10, 09:19
προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ΑΛΛΟ isolate και ΑΛΛΟ whey..

και τα 2 σκονες πρωτεινες ειναι , ωστοσο και σε μωρο παιδι να δωσεις isolate τη διαφορα με τη whey μπορει νομιζω να την αισθανθει. πολυ πιο ελαφρια η πρωτη, λες και πινεις νερο ή και κατι πιο ελαφρυ σε σχεση με τη δευτερη. δεν μπορουμε δηλαδη να συγκρινουμε (νομιζω) την πρωτεινη με τα υγρα αμινοξεα, καπως ετσι δεν μπορουμε να συγκρινουμε και την isolate με την whey.

και προσεξτε, αλλο το "πολυ κακο για το τιποτα, πολυ κοστος σε χρημα και σιγα τη διαφορα" και αλλο το "και οι δυο σκονες ειναι το ιδιο πραγμα"...
να μου πει καποιος "ελα μωρε, σιγα μη μαδησω οικονομικα για να παρω isolate" το δεχομαι, αλλα αυτο σε σημανιει οτι ειναι και το ιδιο..

τωρα που κανω διαιτα σκονες δεν πινω, μονο αμινοξεα, σε κανονικη περιοδο ομως πινω isolate μιση ωρα πριν το πρωινο (το οποιο ΔΕ θα περιεχει και παλι σκονη, αλλα ασπραδια ή ψαρι) , 10` πριν την προπονηση, και αμεσως μετα την προπονηση αν δεν εχω αμινοξεα..

αν με βαζανε να επιλεξω, ή αν δεν ειχα λεφτα να παρω και τα 2 (isolate και whey) θα επαιρνα isolate..στο φιναλε η whey ειναι ενα γευμα, την καλυπτω και με στερεη τροφη -αρκει να ειμαι σπιτι- η isolate δεν ειναι ακριβως γευμα, ειναι μια πολυ γρηγορη απορροφηση πρωτεινης..
κατι σαν αμινοξεα σε....μορφη σκονης θα το ελεγα εγω..

επισης σε αυτο που συζητατε, να πω οτι και εξτρα bcaa den δεν υπηρχαν καποτε, τωρα ομως υπαρχουν..δηλαδη δεκτο και σαφως ισχυει οτι οι παλιοι δεν ειχαν τετοια, ομως ολα , αρα και τα συμπληρωματα, σαφως εξελισσονται και οσοι ξεψειριζουμε τη μαιμου, και προσπαθουμε να παρουμε οοοοτι παραπανω μπορουμε απο τα συμπληρωματα (ψαχνοντας συνεχως για υψηλοτερο "ταβανι" ) θα οδηγηθουμε και στην isolate μετα τη whey. ειναι αναμενομενο αυτο..

ολα αυτα βεβαια με δεδομενο οτι παιρνεις isolate και ειναι isolate.. τωρα αν οι εταιρειες παιζουν παιχνιδια αυτο ειναι κατι που δεν μπορουμε να το ξερουμε αλλα δεν εχει και να κανει με το αντικειμενο που συζηταμε..εκει ειναι θεμα εμπιστοσυνης στην εταιρεια.

kutsup
09-04-10, 09:53
Δείξτε μου καμιά έρευνα που να λέει ότι η αύξηση του μυικού ιστού είναι μεγαλύτερη με μια isolate από ότι με μια απλή πρωτείνη.
Ή έστω από της νέας γενιάς συμπληρώματα ποιά είναι αυτά που έχουν πραγματικό αποτέλεσμα πέραν από την κρεατίνη.
Και δε μιλάω για αποτελέσματα της ώρας όπως τα νιτρικά οξείδια. Μπορεί να προσφέρουν ένα ψυχολογικό προβάδισμα αλλά μέχρι εκεί.

Levrone
09-04-10, 10:13
Δείξτε μου καμιά έρευνα που να λέει ότι η αύξηση του μυικού ιστού είναι μεγαλύτερη με μια isolate από ότι με μια απλή πρωτείνη.
Ή έστω από της νέας γενιάς συμπληρώματα ποιά είναι αυτά που έχουν πραγματικό αποτέλεσμα πέραν από την κρεατίνη.
Και δε μιλάω για αποτελέσματα της ώρας όπως τα νιτρικά οξείδια. Μπορεί να προσφέρουν ένα ψυχολογικό προβάδισμα αλλά μέχρι εκεί.

καμια αυξηση δεν θα εχει καποιος περισσοτερη με την isolate σε σχεση με την whey.
η διαφορα υπαρχει στην ταχυτητα απορροφησης (που πιστευω δε διαφωνεις) κανει μπαμ στη μια και στην αλλη.
δηλαδη προσωπικα whey δεκα λεπτα πριν την προπονηση δεν μπορω να πιω, isolate μπορω. αυτην την ταχυτητα στην απορροφηση ειναι που πληρωνεις. και ουσιαστικα διαφοροποιει τη μια απο την αλλη..

τωρα στο αν η μια εχει 25 στα 30 και η αλλη 28 στα 30 πρωτεινη δε λεει πολλα..πανω κατω εχουν τα ιδια συστατικα, περιπου την ιδια ποσοτητα bcaa, και 1 γρ fat να εχει παραπανω η whey μικρο το κακο..

αλλα οτι η isolate ειναι σα νερο εκει νομιζω δε διαφωνεις. :toast:

kutsup
09-04-10, 10:39
Δεν έχω προβλήματα χώνεψης. Είτε την ΟΝ που έπινα είτε την Dymatize που πίνω τώρα το ίδιο μου κάνει.
Αν και πριν την προπόνηση δεν πίνω πρωτείνη. Ένα γεύμα και ένας καφές 1:30 με 2 ώρες πιο μπροστά με κρατάει μια χαρά.

Levrone
09-04-10, 11:46
να πω και κατι αλλο,

σημασια δεν εχει αν η σκονη εχει 28 γραμμαρια πρωτεινη στα 30 ή εχει 25 στα 30..

η σημασια ειναι αλλου..

ξυπναω 8 , πινω isolate (30γραμ πρωτεινη) και 8.30 πρωινο ..στις 11 8α ξαναφαω..απο 8 μεχρι 11 δηλαδη εχω κανει 3 γευματα..

καποιος που θα ξυπνησει 8 και θα φαει , θα ξαναφαει στις 11 δευτερη φορα..σωστα?

αρα μηπως εγω κερδιζω ενα γευμα?

επισης, τρωω 2-2,5 ωρες πριν την προπονηση, και στο δεκαλεπτο πριν μπω θα παρω isolate (30γραμ πρωτεινη) ενω σε διαφορετικη περιπτωση θα ετρωγα 2-2,5 ωρες πριν και θα μπαινα προπονηση..αρα μηπως η isolate με βοηθαει και εδω να κερδισω ενα ακομη γευμα?

οκ, λεπτομερειες, αλλα οπως εγραψα και πιο πανω οταν παιζεις με συμπληρωματα το τραβας απο οπου μπορεις προκειμενου να δεις εστω και λιγο παραπανω διαφορα.

προφανως δε διαφωνω στο "τι να την κανεις την isolate αν η προπονηση σου ειναι της πλακας?"..

ή να πω οτι αν μου λεγανε "whey και να μπορεις να παρεις και πολυβιταμινη" ή "isolate αλλα δε μενει ευρω ουτε για μπουκαλακι νερο" τοτε και εγω θα διαλεγα το πρωτο..

καταληγοντας...ισως ειναι μια πολυτελεια (οταν σε συμπληρωματα δινουμε τοσα πολλα) , αλλα οποιος μπορει να το κανει ας το κανει..χωρις να σημαινει οτι η isolate θα κανει τη διαφορα απο μονη της προφανως..

noz1989
09-04-10, 11:46
Δεν έχω προβλήματα χώνεψης. Είτε την ΟΝ που έπινα είτε την Dymatize που πίνω τώρα το ίδιο μου κάνει.
Αν και πριν την προπόνηση δεν πίνω πρωτείνη. Ένα γεύμα και ένας καφές 1:30 με 2 ώρες πιο μπροστά με κρατάει μια χαρά.

+1 και εγω κανω κανονικο γευμα πριν την προπονηση 2 ωρες πριν! Γενικα καλο ειναι να μην παιρνουμε κατι αμεσως πριν την προπονηση! Το αιμα πρεπει να κυκλοφορει στους μυς οχι στο στομαχι!

Levrone
09-04-10, 11:50
+1 και εγω κανω κανονικο γευμα πριν την προπονηση 2 ωρες πριν! Γενικα καλο ειναι να μην παιρνουμε κατι αμεσως πριν την προπονηση! Το αιμα πρεπει να κυκλοφορει στους μυς οχι στο στομαχι!

σωστο!
γι αυτο παιρνεις την isolate που περναει απ το στομαχι και.......δεν κανει σταση , αρα το αιμα σου παραμενει στους μυς σου!

αυτο εννοω σχετικα με τη γρηγορη χωνεψη πριν την προπονηση..

kutsup
09-04-10, 12:19
Γενικά είμαι της γνώμης ότι 5 άντε 6 γεύματα την ημέρα είναι μια χαρά. Και από αυτά τα 2 ή 3 αντίστοιχα μπορούν να είναι πρωτείνη ρόφημα.
Τουλάχιστον σε μένα αυτό δουλεύει. Όλα τα υπόλοιπα τα θεωρώ υπερβολή. Δεν ξέρω σε τι σημείο έχεις φτάσει σωματικά αλλά το υπερβολικό φαγητό αό ένα σημείο και μετά όσο καθαρό και να είναι θα σου βάλει άχρηστα κιλά.
Πάντα για normal καταστάσεις μιλάω.
Ίσως ένα σημείο και μετά να πρέπει να διπλασιάσεις την προσπάθεια και τα έξοδα για πολύ μικρές διαφορές οι οποίες να μην είναι και εύκολα διατηρήσιμες.

beefmeup
10-04-10, 10:15
Είσαι μάλλον μικρός και δεν πρόλαβες αυτά που σου λέω και να καταλάβεις ότι σου πουλάνε αέρα κοπανιστό. Δυστυχώς για την τσέπη των πολλών το markting είναι πολύ ισχυρό εργαλείο προώθησης "δήθεν" νέων αναγκών.
Και αν προσέχες τόσο πολύ την υγεία σου δεν θα έκανες hard core BBing καθώς δεν είναι και η υγειηνότερη ασχολία.
Αλλά ακόμη και έτσι να το πάρεις γιατί η isolate να είναι είναι από άποψη υγείας καλύτερη από τις υπόλοιπες?

λοιπον δεν θελω να το τραβηξω αλλα θα το κανω για να δειξω τι εννοω..

αυτα που λενε καποιοι οτι οι πηγες ειναι ιδιες,ελα μωρε κ τι διαφορα εχει το κοτοπουλο απτο μοσχαρι,η isolate απτην concentrate κλπ,ειναι ατοπα το λιγοτερο.διαφορα ΥΠΑΡΧΕΙ ειτε το θελουν καποιοι ειτε οχι..μπορει ο..στομας,η το μυαλο μας να τα βλεπει ολα ιδια,αλλα το σωμα οχι..γιατι υπαρχει μια διαδιακασια που λεγεται διαχωρισμος θρεπτικων συστατικων,κ μετα ακολουθει ο επι μερους καταμερισμος τους στο σωμα..εκει λοιπον το σωμα καταλβαινει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι του χεις δωσει..αν ειναι κοτοπουλα η μοσχαρι,isolate h concentrate.ειναι θεμα βιοχημειας.
κ εκτος απο το οτι ειναι προτεινη,η μια κ η αλλη,δες μια τεραστια διαφορα αφου το θες βαση μελετων που κανεις δεν την αναφερει,αναμεσα στις 2 προτεινες..η ισο,σου ανεβαζει σε μεγαλυτερο ποσοστο την ινσουλινη λογω ταχυτατης αποροφησης..οι υπολοιπες προτεινες οχι το ιδιο..βλεπεις λοιπον οτι το σωμα,εκτος οτι βλεπει μια πηγη προτεινης,ΔΕΝ σταματα εκει αλλα υπαρχει συνδιαστικη δραση πολλων πραγματων που ξεκινα απτη ληψη της..

κ συνεχιζω:green:

εστω οτι η ισο σε σχεση με αλλη προτεινη μου δινει 1% παρα πανω καθε μηνα(30μερες)..σιγα το ποσοστο..τον χρονο ομως ειναι 12%..για μενα που δεν γυμναζομαι για 5 μηνες στον χρονο,στα 5 χρονια θα ειναι 60%..αν το μεταφρασεις σε μυς, αυτο το ποσοστο,εσυ πιστευεις οτι δεν υπαρχει διαφορα??
για καποιον που γυμναζεται συνειδητα,τα παντα παιζουν ρολο..ακομα κ αν περνεις η δεν περνεις φαρμακα υπαρχει διαφορα,στο τι τρως..τα υπολοιπα ειναι μπακαλιστικα.

κ κατι αλλο,επιδη δεν εχω πολλα μικρα πρασινα κουτακια στο αβαταρ μου δεν σημαινει οτι ειμαι χθεσινος..απλα εμαθα για το φορουμ πριν ενα μηνα..σχολια τυπου"μικρος"ειναι κ αυτα ατοπα..επειδη κανω λοιπον ββ,κ ξερω πολυ καλα οτι επιβαρυνω εννοιοτε την υγεια μου,ΔΕΝ θελω να την επιβαρυνω περισσοτερο βαζοντα μλ*** στο σωμα μου.κ εκει υπαρχει διαφορα..ελαχιστοποιεις τις τυχων απωλειες σου μακροπροθεσμα..ο νοων νοειτω.

Haris Pilton
10-04-10, 11:56
η ισο,σου ανεβαζει σε μεγαλυτερο ποσοστο την ινσουλινη λογω ταχυτατης αποροφησης..

Εδω θα συμφωνησω,αλλα μονο οταν δεν βαζεις υδατανθρακα μεταπροπονητικα.
Αν βαζεις ομως το spike θα το δωσει ο υδατανθρακας.


Edit,το αβαταρ τα σπαει!

beefmeup
10-04-10, 12:04
ααααα,να γεια σου!!για καποιον λοιπον που κανει διατροφη για καψιμο λιπους,θα ειναι πολυ ωφελιμο να αποφυγει μεγαλες ποσοτητες υδτατανθρακα μεταπροπονητικα(δεξτροζες κλπ),κ να διμιουργησει αναβολικο περιβαλον μονο με την ληψη ισο..κ μετα με το γευμα υδατανθρακα,οχι απλο..

για το αβαταρ:χεχε,ετσι τον ξερουμε,ετσι τον αγαπαμε ολοι:green::green:

-beba-
10-04-10, 12:06
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

O Ακατονόμαστος.......................

beefmeup
10-04-10, 12:07
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

O Ακατονόμαστος.......................

λες γιαυτο να "πεσε"ο σερβερ προχθες

:green::green::green::green:

-beba-
10-04-10, 12:11
Σίγουρα έστι είναι.

Στείλε τον μην ξαναέχουμε πρόβλημα με τον σέρβερ.......................

Haris Pilton
10-04-10, 12:11
λιγο οφ




Συμφωνω απολυτα για τον γρηγορο υδατανθρακα και το μεταπροπονιτικο σε φαση καψιμο λιπους.
Τα σεβη μου στον ακατανομαστο,ο τυπος ειναι 92 αν θυμαμαι καλα,και κανει τουμπες...
Προχτες εδινε συνεντευξη και τα χει 400

sctp
10-04-10, 12:55
whey και isolate απο μονα τους κανουν αρκετο insulin spike...και οποιος δε πειθεται να μετρηθει μονος του με γλυκοζιομετρο..θα εχει τουλαχιστον 130,τον υδατανθρακα τον βαζεις απλως για να κανεις spare την πρωτεινη και γιατι οι πιθανοτητες να γινει λιπος ειναι λιγες..εκτος αν κατεβαζεις τα σακχαρα με τι σεσουλα :P

Machiavelli
10-04-10, 13:00
γι αυτο παιρνεις την isolate που περναει απ το στομαχι και.......δεν κανει σταση , αρα το αιμα σου παραμενει στους μυς σου!


Πώς; Γιατί ρε Levrone, η isolate δε πρέπει να γίνει αμινοξέα για να απορροφηθεί;

kutsup
10-04-10, 13:06
..η ισο,σου ανεβαζει σε μεγαλυτερο ποσοστο την ινσουλινη λογω ταχυτατης αποροφησης..οι υπολοιπες προτεινες οχι το ιδιο..βλεπεις λοιπον οτι το σωμα,εκτος οτι βλεπει μια πηγη προτεινης,ΔΕΝ σταματα εκει αλλα υπαρχει συνδιαστικη δραση πολλων πραγματων που ξεκινα απτη ληψη της..

εστω οτι η ισο σε σχεση με αλλη προτεινη μου δινει 1% παρα πανω καθε μηνα(30μερες)..σιγα το ποσοστο..τον χρονο ομως ειναι 12%..για μενα που δεν γυμναζομαι για 5 μηνες στον χρονο,στα 5 χρονια θα ειναι 60%..αν το μεταφρασεις σε μυς, αυτο το ποσοστο,εσυ πιστευεις οτι δεν υπαρχει διαφορα??
για καποιον που γυμναζεται συνειδητα,τα παντα παιζουν ρολο..ακομα κ αν περνεις η δεν περνεις φαρμακα υπαρχει διαφορα,στο τι τρως..τα υπολοιπα ειναι μπακαλιστικα.

κ κατι αλλο,επιδη δεν εχω πολλα μικρα πρασινα κουτακια στο αβαταρ μου δεν σημαινει οτι ειμαι χθεσινος..απλα εμαθα για το φορουμ πριν ενα μηνα..σχολια τυπου"μικρος"ειναι κ αυτα ατοπα..επειδη κανω λοιπον ββ,κ ξερω πολυ καλα οτι επιβαρυνω εννοιοτε την υγεια μου,ΔΕΝ θελω να την επιβαρυνω περισσοτερο βαζοντα μλ*** στο σωμα μου.κ εκει υπαρχει διαφορα..ελαχιστοποιεις τις τυχων απωλειες σου μακροπροθεσμα..ο νοων νοειτω.

Το "μικρός" πήγαινε στην ηλικία σου και στα προπονητικά σου χρόνια. Καμία σχέση με τον καιρό που είσαι στο forum το οποίο δε λέει κάτι. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις πειραματιστεί πολύ με τον οργανισμό σου, κάνω λάθος?

Η isolate δεν πρόκειται να σου δώσει +1% το μήνα και τούμπες να κάνεις όσο και να ανεβάζει στιγμιαία την απόκριση τς ινσουλίνης.

Το υγιεινό της υπόθεσης ακόμη όμως δεν το εξήγησες (isolate vs others).

sctp
10-04-10, 13:14
Kαθενα εχει τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα του..το debate concentrate vs isolate αν το googlarete θα δωσει πολλα αποτελεσματα :P διαφορα δε νομιζω να δεις στο σωμα σου,η isolate απευθυνεται σε ατομα με προβλημα με την χωνεψη της λακτοζης η αν εχεις ιδιαιτερη οικονομικη ανεση(εκτος αν τις αγοραζεις bulk:thumbup:)

beefmeup
10-04-10, 13:25
Το "μικρός" πήγαινε στην ηλικία σου και στα προπονητικά σου χρόνια. Καμία σχέση με τον καιρό που είσαι στο forum το οποίο δε λέει κάτι. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις πειραματιστεί πολύ με τον οργανισμό σου, κάνω λάθος?

Η isolate δεν πρόκειται να σου δώσει +1% το μήνα και τούμπες να κάνεις όσο και να ανεβάζει στιγμιαία την απόκριση τς ινσουλίνης.

Το υγιεινό της υπόθεσης ακόμη όμως δεν το εξήγησες (isolate vs others).

δεν εννουσα αυτο"υγιεινο"..εννουσα τα φτηνα ανονυμα προιοντα σε σχεση με ενα πιο επονυμο..δεν διαβασες σωστα το ποστ.

επισης δεν απεδωσα το 1% στην ινσουλινη..παλι δεν διαβασες σωστα το ποστ.

ακου λοιπον,η ΒΑΣΙΚΗ διαφορα μεταξυ isolate k concentrate,ειναι οτι η πρωτη σου δινει 90 με 94% προτεινη ανα δοση,ενω η δευτερη 70-85%,αναλογα την εταιρια που θα προτιμησεις..ειναι λογω βιολογικης αξιας,τι να κανουμε τωρα??oπως ολα τα κρεατα δεν εχουν ην ιδια β.αξια ετσι κ οι προτεινες..
αυτο απο μονο του μπορει να σου δωσει εστω κ αυτο το 1%ανα μηνα κ χωρις να κανω τουμπες..κ 0.5%να ειναι,εμενα μου φτανει..
τουλαχιστον στο μελλον μετα απο 15-20 χρονια προπονησεων,δεν θα εχω την απορια αν θα τα ειχα παει καλυτερα χρησιμοποιοντας ισο..

δεν λεω οτι δεν δουλευουν οι υπολοιπες προτεινες..απλα οτι η ισο ειναι ανωτερη.απλα.

εχω πειραματιστει αρκετα πιστεψε με..η ηρωας μου ειναι ο patrick arnold:green::green::green:

beefmeup
10-04-10, 13:31
Πώς; Γιατί ρε Levrone, η isolate δε πρέπει να γίνει αμινοξέα για να απορροφηθεί;

απλα ισως το γραφει γιατι η ισο(κ η hydrolizate) ειναι οτι πιο κοντα στα αμινο,σε ελευθερη μορφη,κ μετατρεπεται πολυ γρηγορα σε αυτα,σε σχεση με αλλες πηγες προτεινης.αρα κ μενει λιγοτερο σαν προτεινη στο στομαχι..

Michaelangelo
10-04-10, 13:59
Απλά iso>concentrate! Δεν θέλει σχόλια το τι είναι καλύτερο και τι όχι. Απλά την isolate για να δεις όντως διαφορα πρέπει να είσαι ήδη προχωρημένος αθλητής (για την hydro μην το σκέφτεστε, πρέπει να είστε κάτι σε στυλ MuscleBoss στην φωτό του να δείτε διαφορα!). Είναι ότι καλύτερο για "μεταπροπονιτικο"! Από κει και πέρα για οικονομικούς λόγους ποσότητα>ποιότητα οποτε αν δεν έχεις λεφτά προτιμάται να καταναλώνεις με τα ίδια λεφτά μεγαλύτερη ποσότητα concentrate. Αν αγοράζεις bulk δεν έχει μεγάλη διαφορα χρημάτων.

Όσο για το ότι η μια είναι 90ra+ και η άλλη 80ra και αυτή είναι η διαφορα τους sorry αλλα... παπ****ς!!! Πριν βγούν οι isolate δηλαδή δεν υπήρχαν πρωτεΐνες με καθαρότητα 90 έως 95 (ξέρω και μια 97) τοις εκατό? Πως δεν υπήρχαν? Εγώ τι έπαιρνα δηλαδή? Τώρα ίσως τα έχουνε κάνει έτσι για εμπορικούς λόγους, αλλα μη λέμε ότι θέλουμε, δεν είναι αυτή η ''βασική' διαφορα τους!
Βασικά γελάω βλέποντας τώρα και κάτι πρωτεΐνες στυλ casein isolate και σου isolate που πριν ΌΛΕΣ αυτές ήταν 90-95% ενώ τώρα έχουν μονο τις isolate!
Whey isolate με concentrate θα δείτε διαφορες(και φυσικά όχι μεγάλες, αλλα υπαρξιακές!)

Όσο για την ON, ίσως η καλύτερη πρωτεΐνη σε συνδυασμό ποιότητας/τιμής που υπάρχουν στην Ελλάδα.

Levrone
10-04-10, 14:07
Πώς; Γιατί ρε Levrone, η isolate δε πρέπει να γίνει αμινοξέα για να απορροφηθεί;

εννοω οτι σαφως και θα περασει απ το στομαχι, αλλα θα επεξεργαστει πιο γρηγορα απ τη whey. οπως η whey θα επεξεργαστει πιο γρηγορα απο ενα πιατο μοσχαρι λεμε τωρα!

Levrone
10-04-10, 14:08
για να καταλαβω οταν λετε hydro ποια πρωτεινη της αγορας ας πουμνε εννοειτε?

για δωστε ενα παραδειγμα!

savage
10-04-10, 14:14
ακου λοιπον,η ΒΑΣΙΚΗ διαφορα μεταξυ isolate k concentrate,ειναι οτι η πρωτη σου δινει 90 με 94% προτεινη ανα δοση,ενω η δευτερη 70-85%,αναλογα την εταιρια που θα προτιμησεις..

συμφωνω σε πολλα απ'οσα γραφεις,αλλα οχι σε αυτο. εξηγω τι εννοω.ναι μεν εχεις δικιο οτι 1 σκουπ isolate εχει πιο πολλα γραμ πρωτεινης απο 1 σκουπ consentrate,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι χανεις 3-4 γραμ πρωτεινης (τα οποια οντως μετα τα βαρη ειναι σημαντικα). γιατι πολυ απλα μπορεις να βαλεις και λιγο παραπανω απο 1 σκουπ ωστε να φτασεις τον επιθυμητο αριθμο γραμμαριων πρωτεινης. καταλαβαινεις τι εννοω υποθετω ετσι?

Haris Pilton
10-04-10, 14:29
για να καταλαβω οταν λετε hydro ποια πρωτεινη της αγορας ας πουμνε εννοειτε?

για δωστε ενα παραδειγμα!
Μην χασεις εσυ,με το που σου πουν για κατι ακριβο και καλο.

flowin_through
10-04-10, 14:32
εστω οτι η ισο σε σχεση με αλλη προτεινη μου δινει 1% παρα πανω καθε μηνα(30μερες)..σιγα το ποσοστο..τον χρονο ομως ειναι 12%..για μενα που δεν γυμναζομαι για 5 μηνες στον χρονο,στα 5 χρονια θα ειναι 60%..αν το μεταφρασεις σε μυς, αυτο το ποσοστο,εσυ πιστευεις οτι δεν υπαρχει διαφορα??


Δε θελω να σε ταραξω, αλλα αν σου δινει το μηνα 1%, τοτε το χρονο παλι 1% σου δινει. Και στα 5 χρονια παλι 1% ειναι.

Levrone
10-04-10, 14:36
Μην χασεις εσυ,με το που σου πουν για κατι ακριβο και καλο.

οχι αλλα ολο ακουω hydro και hydro.
ποια εννοειτε hydro?

flowin_through
10-04-10, 14:38
να πω και κατι αλλο,
επισης, τρωω 2-2,5 ωρες πριν την προπονηση, και στο δεκαλεπτο πριν μπω θα παρω isolate (30γραμ πρωτεινη) ενω σε διαφορετικη περιπτωση θα ετρωγα 2-2,5 ωρες πριν και θα μπαινα προπονηση..αρα μηπως η isolate με βοηθαει και εδω να κερδισω ενα ακομη γευμα?


Εγω για μια περιοδο εκανα το εξης : ετρωγα 3 ωρες πριν την προπονηση. Επαιρνα πρωτεΐνη-isolate μια ωρα πριν και νιτρικο μιση ωρα πριν. Στην προπονηση ομως ημουν καργα φουσκωμενος, ενιωθα το στομαχι μου μπαλονι και μου ερχονταν ολα τα υγρα στο στομα. Θελω να πω οτι η isolate δεν ηταν και τοσο...νερο, δεν εφευγε στο δεκαλεπτο..

Michaelangelo
10-04-10, 14:47
εχεις δικιο οτι 1 σκουπ isolate εχει πιο πολλα γραμ πρωτεινης απο 1 σκουπ consentrate,

Διαφωνώ κάθετος και πλαγίως! Δεν έχει καμια σχέση το ότι η μια είναι η concentrate και η άλλη isolate ο λόγος που η μια είναι πιο καθαρή από την άλλη! "ξαναεπισιμανω" ότι πριν βγούν οι isolate είχαμε και πριν whey με 90+% καθαρότητα!

savage
10-04-10, 14:52
δεν ειπα αυτο.αλλα ειναι γεγονος (στατιστικα) οτι στην αγορα αν ψαξεις θα δεις οτι οι consentrate εχουν κατα μεσο ορο λιγοτερα γραμ πρωτεινης ανα σκουπ σε σχεση με τις isolate,χωρις να σημαινει οτι δε μπορεις να βρεις κ πρωτεινες με τις περιεκτικοτητες που εσυ λες:toast:

Michaelangelo
10-04-10, 14:54
δεν ειπα αυτο.αλλα ειναι γεγονος (στατιστικα) οτι στην αγορα αν ψαξεις θα δεις οτι οι consentrate εχουν κατα μεσο ορο λιγοτερα γραμ πρωτεινης ανα σκουπ σε σχεση με τις isolate,χωρις να σημαινει οτι δε μπορεις να βρεις κ πρωτεινες με τις περιεκτικοτητες που εσυ λες:toast:

Νομίζω πλέον είναι καθαρά εμπορικό το θέμα isolate kai concentrate με την καθαρότητα..

Haris Pilton
10-04-10, 14:56
whey και isolate απο μονα τους κανουν αρκετο insulin spike...και οποιος δε πειθεται να μετρηθει μονος του με γλυκοζιομετρο..θα εχει τουλαχιστον 130,τον υδατανθρακα τον βαζεις απλως για να κανεις spare την πρωτεινη και γιατι οι πιθανοτητες να γινει λιπος ειναι λιγες..εκτος αν κατεβαζεις τα σακχαρα με τι σεσουλα :P

Huh?

flowin_through
10-04-10, 15:41
Θελει να πει οτι ο υδατανθρακας στο μεταπροπονητικο ειναι αυτος που χρησιμοποιειται για αναπληρωση γλυκογονου και ενεργειας και δε χαραμιζεται η πρωτεΐνη η οποια πηγαινει για το χτισιμο των μυων. Ηταν ενα αρθρο αν το ψαξει κανεις ¨Make your supplements work¨ δε θυμαμαι που.

Polyneikos
10-04-10, 15:49
για να καταλαβω οταν λετε hydro ποια πρωτεινη της αγορας ας πουμνε εννοειτε?

για δωστε ενα παραδειγμα!


οχι αλλα ολο ακουω hydro και hydro.
ποια εννοειτε hydro?

Mαλλον κατι τετοιο εννοεί ο κόσμος :
Platinum Hydro Whey (Optimum Nutrition) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5699)

beefmeup
10-04-10, 16:09
συμφωνω σε πολλα απ'οσα γραφεις,αλλα οχι σε αυτο. εξηγω τι εννοω.ναι μεν εχεις δικιο οτι 1 σκουπ isolate εχει πιο πολλα γραμ πρωτεινης απο 1 σκουπ consentrate,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι χανεις 3-4 γραμ πρωτεινης (τα οποια οντως μετα τα βαρη ειναι σημαντικα). γιατι πολυ απλα μπορεις να βαλεις και λιγο παραπανω απο 1 σκουπ ωστε να φτασεις τον επιθυμητο αριθμο γραμμαριων πρωτεινης. καταλαβαινεις τι εννοω υποθετω ετσι?

φιλε εχεις δικιο,το διατυπωσα εντελως λαθος..αν κ στη συνεχεια του ποστ μου το μαζεψα λιγο..αναφερομουν στη βιολογικη αξια της,που ειναι σε αυτα τα πσοστα αναλογιας μεταξυ των 2 προτεινων..προσεξε ομως ετσι??η συγκριση της βιολογικης αξιας ειναι μονο μεταξυ των 2 κ δεν αναφερομαι σε αλλα ειδη.η σε φαγητα..

αλλα κ παλι σε αυτο που λες αν αναγκαστεις να βαλεις,παρα πανω παλι σε λεφτα το ιδιο θα σου βγει με την ισο..αρα το θεμα ακριβη ισο ειναι λιγο ατοπο..

γιατρε,για hydro des optimum thn platinum whey..

beefmeup
10-04-10, 16:12
Δε θελω να σε ταραξω, αλλα αν σου δινει το μηνα 1%, τοτε το χρονο παλι 1% σου δινει. Και στα 5 χρονια παλι 1% ειναι.

δηλ.αν εσυ βαζεις στην ακρη 1 ευρο το μηνα,μετα απο 1 χρονο θα χεις παλι 1 ευρο??

ολα αυτα λειτουργουν αθροιστικα..κ οι προπονησεις,κ η διατροφη,κ τα συμπληρωματα,φιλε μου..δεν με τρομαζεις καθολου,μονο την μπουγατσα με κρεμα φοβαμαι ,κ τους λουκουμαδες με μελι..:toast:

flowin_through
10-04-10, 16:26
δηλ.αν εσυ βαζεις στην ακρη 1 ευρο το μηνα,μετα απο 1 χρονο θα χεις παλι 1 ευρο??

ολα αυτα λειτουργουν αθροιστικα..κ οι προπονησεις,κ η διατροφη,κ τα συμπληρωματα,φιλε μου..δεν με τρομαζεις καθολου,μονο την μπουγατσα με κρεμα φοβαμαι ,κ τους λουκουμαδες με μελι..:toast:

Kαλα δεν ειπα και οτι σε τρομαζω, τεσπα.
Αν βαζεις 1% του μισθου σου στην ακρη, μετα απο 1 χρονο παλι το 1% θα εχεις, ασχετα αν εγιναν τα 10 ευρω 20.
Να φοβασαι πιο πολυ τους λουκουμαδες με σοκολατα.

Αν εχεις βαλει εσυ αυτο το αβαταρ για να μας τρομαξεις ελειψει επιχειρηματων , πρεπει να σου πω οτι... τα καταφερες.

beefmeup
10-04-10, 16:35
.

Αν εχεις βαλει εσυ αυτο το αβαταρ για να μας τρομαξεις ελειψει επιχειρηματων , πρεπει να σου πω οτι... τα καταφερες.

χαχα,για να σπειρω τον πανικο κ τον τρομο..:rifle::rifle::rifle:

χεη,μια χαρα ειναι τα επιχειρηματα μου,τι εχουν???:P

Haris Pilton
10-04-10, 16:48
αλλα κ παλι σε αυτο που λες αν αναγκαστεις να βαλεις,παρα πανω παλι σε λεφτα το ιδιο θα σου βγει με την ισο..αρα το θεμα ακριβη ισο ειναι λιγο ατοπο..


Δεν.
Υπολογισμενα με τις φτηνοτερες και μεγαλυτερες σε περιεκτικοτητα ισο και κονσε της αγορας.
Αν θες ζητα μου τους υπολογισμους και τα λινκς απο εξωτερικο,σε πμ.
2 κιλα περισοτερη πρωτεινη με τα ιδια λευτα,η κονσ.


Η αισθηση του νερου οταν πινεις ισο,ειναι επηδη δεν υπαρχει λακτοζη.
Απο εκει και περα,κρατηστε αυτο που ειπε ο sctp.

Machiavelli
10-04-10, 19:31
εννοω οτι σαφως και θα περασει απ το στομαχι, αλλα θα επεξεργαστει πιο γρηγορα απ τη whey. οπως η whey θα επεξεργαστει πιο γρηγορα απο ενα πιατο μοσχαρι λεμε τωρα!

Δηλαδή θα κάνουν τη διαφορά τα 2 γραμμάρια λίπους που θα πάρεις και η μηδαμινή λακτόζη (εφόσον μιλάμε για μια ποιοτική concetrate); Μη ξεχνάμε ότι και οι δύο πρωτεΐνες είναι whey και ίδιες μόνο που η iso έχει υποστεί περαιτέρω επεξεργασία για την αφαίρεση των παραπάνω και σαφώς τα ένζυμα για να απορροφηθεί η πρωτεΐνη ο οργανισμός θα τα παράγει με την ίδια ταχύτητα είτε με concetrate είτε με isolate.
Η isolate είναι μια πολύ καλή λύση για προαγωνιστικές περιόδους, ένας πολύ καλός λόγος για να πληρώνουμε παραπάνω λεφτά οι υπόλοιποι.

Haris Pilton
10-04-10, 19:51
Eτοιμος ειμουν να πω καταναλωστε whey με 5 κιλα ενζυμα η σκετα αμινοξεα αν πιστευεται οτι θα δειτε διαφορα για 5 λεπτα.
Η ολα μαζι μεσα στην προπο,η ακομα καλυτερα ενδοφλεβια αμινοξεα.

Αλλα δεν το κανω γιατι θα φανω κακος :P

Κατα τα αλλα για εμας τους απορους φοιτηται (εκτος του γιατρου) κονσεντρειτ και πολυ ειναι.

beefmeup
10-04-10, 20:02
w λαλα!!!το θεμα του θρεντ ειναi:isolate vs concentrate..ποια ειναι καλυτερη..
δεν ειναι:isolate vs concentrate,ποια απτις 2 περνει ο καθεις κ γιατι..

στο 2ο δεν ξερω τι κανει ο καθενας..κ δεν ειναι κ το θεμα του θρεντ.

στο1ο τωρα,τα πραγματα ειναι απλα κ θα μαλιασουν τα δακτυλακια μου να το γραφω..

ΤΙΠΟΤΑ μα ΤΙΠΟΤΑ δεν αποροφαται γρηγοροτερα στον οργανισμο,απο τα αμινοξεα σε ελευθερη μορφη..οποιος διαφωνει,κακως το κανει,λαθος θρεντ διαβαζει σε λαθος φορουμ..
τωρα,ΟΤΙ πιο κοντα σε αμινο ελ.μορφης υπαρχει ειναι η isolate k κατι κανουν τωρα με την hydrolized..σε αυτες τις προτεινες,τα αμινο ειναι δεμενα μεταξυ τους με μικρους δεσμους,αρα οταν φτανουν στο στομαχι απελευθερονονται πιο γρηγορα κ επανερχονται στην αρχικη τους μορφη πιο γρηγορα..η concentrate ΔΕΝ το εχει αυτο το προτερημα στον ιδιο βαθμο με την ισο..γιαυτο ειναι θεμα βιολογικης αξιας..

στα φαγητα,καποιος που τρωει κυριως ψαρι,δεν θα εχει την ιδια μυικη αναπτυξη μακροπροθεσμα με καποιον που τρωει κυριως κρεας..παλι για τον ιδιο λογο με την προτεινη..ειναι αλλης βιολογικης αξιας..

αρα με απλα λογια,η απαντηση στην αρχικη ερωτηση ειναι οτι η ισο ειναι ανωτερη της concentrate..τωρα τι κανει ο καθενας κ για πιο λογο ειναι αλλο θεμα.

αυτα..απο μενα κ τον επιτιμο,καληνυχτα κ καλη τυχη..

sctp
10-04-10, 20:26
στα φαγητα,καποιος που τρωει κυριως ψαρι,δεν θα εχει την ιδια μυικη αναπτυξη μακροπροθεσμα με καποιον που τρωει κυριως κρεας..παλι για τον ιδιο λογο με την προτεινη..ειναι αλλης βιολογικης αξιας..
.

Aπο οσο γνωριζω η πρωτεινη απο τα ψαρια εχει μεγαλυτερη βιολογικη αξια απο το κατ'εξοχην BB κρεατικο που ειναι το κοτοπουλο :green:

kutsup
10-04-10, 20:39
ΤΙΠΟΤΑ μα ΤΙΠΟΤΑ δεν αποροφαται γρηγοροτερα στον οργανισμο,απο τα αμινοξεα σε ελευθερη μορφη..οποιος διαφωνει,κακως το κανει,λαθος θρεντ διαβαζει σε λαθος φορουμ..

στα φαγητα,καποιος που τρωει κυριως ψαρι,δεν θα εχει την ιδια μυικη αναπτυξη μακροπροθεσμα με καποιον που τρωει κυριως κρεας..παλι για τον ιδιο λογο με την προτεινη..ειναι αλλης βιολογικης αξιας..


Το πρώτο δε σημαίνει και πολλά. Αν η πηγή που χρησιμοποιείς έχει όλα τα απαραίτητα αμινοξέα (όσα δηλ και μια isolate protein) ο οργανισμός θα απορροφήσει ακριβώς την ίδια ποσότητα γιατί αυτή μπορεί και αυτή χρειάζεται. Τόσο απλά. Ηταχύτητα στην απορρόφηση, δηλ τα 5-10 λεπτά πάνω κάτω, σίγουρα δεν θα σου κάνουν τη διαφορά. Δεν ξέρω σωματικά σε τι επίπεδο είσαι αλλά όταν φτάσεις κάποια όρια θα καταλάβεις ότι καμιά isolate δεν θα σε πάει παραπάπερα.

Όσο και να είσαι fun του P.A. πρέπει να καταλάβεις τι μπορεί να κάνει ο οργανισμός σου και τι όχι και μετά να γίνεις fun κάποιου που έφερε στο φως 1-2 ξεχασμένα στεροειδή (δεν έκανε δα και "τις" ανακαλύψεις).

Και το ψάρι είναι σαφώς καλύτερο.

beefmeup
10-04-10, 20:44
πρεπει να χει μιαμιση μοναδα διαφορα??το ψαρι ειναι πιο πανω απτο κρεας,αλλα δεν εχει τα ιδια αποτελσματα οσο το κρεας για πολλους λογους κ ογκοδεστατη βιβλιογραφια..δεν θα διαφωνησω εκει..τα παρα πανω που γραφω ειναι λαθος??εκει ειναι το θεμα..

beefmeup
10-04-10, 21:14
Το πρώτο δε σημαίνει και πολλά.

<<<δεν σημαινει κ πολλα??οκ παω πασο,απλα δεν εχει νοημα..>>>

Αν η πηγή που χρησιμοποιείς έχει όλα τα απαραίτητα αμινοξέα (όσα δηλ και μια isolate protein) ο οργανισμός θα απορροφήσει ακριβώς την ίδια ποσότητα γιατί αυτή μπορεί και αυτή χρειάζεται.
<<ΛΑΘΟΣ φιλε..αν εχεις 30γρ προτεινη κρεατος,30γρ προτεινη απο ψαρι κ 30γρ ισο,θα αποροφησεις περισοτερη ισο,γιατι υπαρχει κατι που λεγεται net protein utilization(δλδ,καθαρη χρησημοποιηση προτεινης,το κρεας δινει 73 στα 100,το ψαρι 80,κ η ισο φτανει 95..ΔΕΝ αναφερομαι στη βιολογικη αξια εδω)το σωμα ξερει τι μπαινει μεσα του,κ το χρησιμοποιει αναλογα,να εισαι σιγουρος

Τόσο απλά. Ηταχύτητα στην απορρόφηση, δηλ τα 5-10 λεπτά πάνω κάτω, σίγουρα δεν θα σου κάνουν τη διαφορά. Δεν ξέρω σωματικά σε τι επίπεδο είσαι αλλά όταν φτάσεις κάποια όρια θα καταλάβεις ότι καμιά isolate δεν θα σε πάει παραπάπερα.

πειραζει να προσπαθεισω???κακο ειναι??

Όσο και να είσαι fun του P.A. πρέπει να καταλάβεις τι μπορεί να κάνει ο οργανισμός σου και τι όχι και μετά να γίνεις fun κάποιου που έφερε στο φως 1-2 ξεχασμένα στεροειδή (δεν έκανε δα και "τις" ανακαλύψεις).
<<<<οσο γιαυτο δεν νομιζω οτι υπηρξε καινοθριο αναβολικο στεροιδες μετα το 60..,ολα αναμασηματα ειναι,ακομα κ τα designer>>

<<<<ειμαι φαν του οσον αφορα τους πειραματισμους..δεν ξερω αν μετα τον duchaine υπηρξε καποιος που πειραματιστικε τοσο..>>>>



Και το ψάρι είναι σαφώς καλύτερο.

.

flowin_through
10-04-10, 21:20
Aπο οσο γνωριζω η πρωτεινη απο τα ψαρια εχει μεγαλυτερη βιολογικη αξια απο το κατ'εξοχην BB κρεατικο που ειναι το κοτοπουλο :green:
Oχι. Οσο κοντινοτερο ειναι το ειδος στον ανθρωπο, τοσο πιο αφομοιωσιμη πρωτεΐνη εχει. Δηλαδη: ψαρι < κοτοπουλο < μοσχαρι < ανθρωπος (?)



ΤΙΠΟΤΑ μα ΤΙΠΟΤΑ δεν αποροφαται γρηγοροτερα στον οργανισμο,απο τα αμινοξεα σε ελευθερη μορφη..οποιος διαφωνει,κακως το κανει,λαθος θρεντ διαβαζει σε λαθος φορουμ..

κανεις μεγαλο λαθος. Οτι πιο απορροφισιμο απο τον οργανισμο ειναι τα διπεπτιδια και τα τριπεπτιδια και μετα πανε τα ελευθερα αμινοξεα και αυτο γιατι οι πρωτεΐνες-μεταφορεις για τα διπεπτιδια ειναι γρηγοροτερες απο των ελευθερων. Εκτος και αν τα πανεπιστημιακα μου συγγραματα λεγαν μ@λ@κιες.

beefmeup
10-04-10, 21:25
Oχι. Οσο κοντινοτερο ειναι το ειδος στον ανθρωπο, τοσο πιο αφομοιωσιμη πρωτεΐνη εχει. Δηλαδη: ψαρι < κοτοπουλο < μοσχαρι < ανθρωπος (?)


κανεις μεγαλο λαθος. Οτι πιο απορροφισιμο απο τον οργανισμο ειναι τα διπεπτιδια και τα τριπεπτιδια και μετα πανε τα ελευθερα αμινοξεα και αυτο γιατι οι πρωτεΐνες-μεταφορεις για τα διπεπτιδια ειναι γρηγοροτερες απο των ελευθερων. Εκτος και αν τα πανεπιστημιακα μου συγγραματα λεγαν μ@λ@κιες.

ψειριζουμε την μαιμου κ πλατιαζουμε..φιλε μου,με απλα λογια χωρις πολλες θεωριες,μιας κ εχεις κ εγκυρες πανεπιστημιακες γνωσεις για να καταλβει κ ο φουκαριαρης που το προτοποσταρε,(που θα του χουν φυγει τα μαλλια ειμαι σιγουρος μεχρι τωρα),η ισο η,η concentrate ειναι ανωτερη??

a kai κατι αλλο:Free-Form vs. Di & Tripeptides

The form an amino acid takes has been a confusing subject for a number of years, partly because of research that demonstrated superior absorption of purified di- and tripeptides fragments. Di- and tripeptides are simply two and three amino acid molecules bound together, respectively, as opposed to the single molecules of free-form amino acids.

The fact is, pure, powdered free-form amino acids are absorbed from the small intestine into the bloodstream and are available to the tissues very quickly. The problem with pure di- and tripeptides isn't their bioavailability but �ά available to consumers. Moreover, hydrolyzed proteins such as whey and lactalbumin are not necessarily good sources of di- and tripeptides. They generally contain very few of these amino acid combinations, and what few they have may get lost in the general wash of longer chain peptides contained in these hydrolysates.

So while pure di- and tripeptides are efficient in their ability to be absorbed into the bloodstream, pure free-form amino acids are equal or superior for bodybuilders and other athletes and more important, are as close as your nearest health food store.

flowin_through
10-04-10, 21:37
Νομιζω το καλυψαμε το θεμα. Η iso ειναι καλυτερη, αλλα πιθανον να μη φανει ποτε η διαφορα της. Η τακτικη η δικια μου πλεον ειναι isolate μετα την προπονηση, concentrate/casein πριν τον υπνο και isolate/concentrate το πρωι (και concentrate σε ολες τις αλλες περιπτωσεις). Τωρα ολα αυτα με τις εταιρειες και τις αξιοπιστιες τα ακουω βερεσε μιας και για αναλυση δεν εχω παει καμμια. Εχω τη Nutrisport isolate σε τιμη concentrate ή καποια bulk isolate και για μενα τελειωνει εκει το θεμα.

beefmeup
10-04-10, 21:39
Νομιζω το καλυψαμε το θεμα. Η iso ειναι καλυτερη, αλλα πιθανον να μη φανει ποτε η διαφορα της. Η τακτικη η δικια μου πλεον ειναι isolate μετα την προπονηση, concentrate/casein πριν τον υπνο και isolate/concentrate το πρωι (και concentrate σε ολες τις αλλες περιπτωσεις). Τωρα ολα αυτα με τις εταιρειες και τις αξιοπιστιες τα ακουω βερεσε μιας και για αναλυση δεν εχω παει καμμια. Εχω τη Nutrisport isolate σε τιμη concentrate ή καποια bulk isolate και για μενα τελειωνει εκει το θεμα.

ε,κ γω το ιδιο κανω..περιμενω κ ενα 5κιλο nutrisport,αυτες τις μερες:green::green::green:

Polyneikos
10-04-10, 22:06
Xα,χα,αυτην πίνω και εγω τωρα,5κιλη μπανανα και οποιος αντεξει !!
Πραγματικα τιμη πρόκληση,ελπίζω να εχει μια σχετικη ποιότητα,από τις πιο φθηνες isolate που εχω πετυχει.

Levrone
10-04-10, 22:08
ωραια τωρα που κλεισαμε αυτο θα βαλω νεο θεμα!

Isopure (Nature`s Best) vs Universal isolate

ααααααααααααααααααα!!!!!!! :shock::shock::shock::shock::shock::shock:

θα καουμεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!

beefmeup
10-04-10, 22:24
ωραια τωρα που κλεισαμε αυτο θα βαλω νεο θεμα!

Isopure (Nature`s Best) vs Universal isolate

ααααααααααααααααααα!!!!!!! :shock::shock::shock::shock::shock::shock:

θα καουμεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!

axaxa,τρομαρα σου:bowdown::bowdown:

προσεξε γιατι η καταρα της γαντεμιας του επιτιμου καραδοκει:rolf::rolf::rolf::rolf:

sctp
10-04-10, 22:32
Oχι. Οσο κοντινοτερο ειναι το ειδος στον ανθρωπο, τοσο πιο αφομοιωσιμη πρωτεΐνη εχει. Δηλαδη: ψαρι < κοτοπουλο < μοσχαρι < ανθρωπος (?)


Που τα διαβαζετε αυτα δε ξερω..παντως εδω αν ψαξεις για "fish" μεσα στο doc ισως και να τα μαθεις με τη σωστη σειρα http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=2&ved=0CBMQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwebpages.charter.net%2Fedsouza%2FWLS%2FProteinseminarpaper.doc&ei=U9HAS8J7wZWxBtTkieEF&usg=AFQjCNFmbCOjgCsFciWxeimdbIIyZX0Rww&sig2=xF1sOG3bgvLG2Z657iBu7A

beefmeup
10-04-10, 22:38
Που τα διαβαζετε αυτα δε ξερω..παντως εδω αν ψαξεις για "fish" μεσα στο doc ισως και να τα μαθεις με τη σωστη σειρα http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=2&ved=0CBMQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwebpages.charter.net%2Fedsouza%2FWLS%2FProteinseminarpaper.doc&ei=U9HAS8J7wZWxBtTkieEF&usg=AFQjCNFmbCOjgCsFciWxeimdbIIyZX0Rww&sig2=xF1sOG3bgvLG2Z657iBu7A

ειπαμε οκ το ψαρι ειναι κατα λιγο ανωτερο,αλλα δεν εχει τα ιδια αποτλεσματα στο ββ,με το κοκκινο κρεας..διαφορετικες συστασεις κ αλλων θρεπτικων συστατικων..ολοι σε περιοδο ογκου τρωνε κρεας κ σε γραμμωσης κοτοπουλα/ψαρι..

αλλα δεν ειναι το θεμα του θρεντ,επιμενω

για τον..ανθρωπο παντως flowin thru μου βαλες ιδεες,πρεπει να αρχισω τις..ερευνες:P:P:P

Haris Pilton
10-04-10, 22:47
Νομιζω το καλυψαμε το θεμα. Η iso ειναι καλυτερη, αλλα πιθανον να μη φανει ποτε η διαφορα της. Η τακτικη η δικια μου πλεον ειναι isolate μετα την προπονηση, concentrate/casein πριν τον υπνο και isolate/concentrate το πρωι (και concentrate σε ολες τις αλλες περιπτωσεις). Τωρα ολα αυτα με τις εταιρειες και τις αξιοπιστιες τα ακουω βερεσε μιας και για αναλυση δεν εχω παει καμμια. Εχω τη Nutrisport isolate σε τιμη concentrate ή καποια bulk isolate και για μενα τελειωνει εκει το θεμα.

Εχω να σου πρωτεινω να μην κανεις αυτον τον συνδυασμό πριν τον υπνο,καθως χαλαει την ιδιοτητα της καζειν να γινεται σαν ζελε στο στομαχι και να αργει η αποροφηση της.

Αυτο το καταλαβαινεις χτυποντας σκετη καζειν,και το μηγμα καζειν/κονσεν.

Κανοντας αυτο που κανεις στο 4ωρο ξυπνουσα απο την πεινα :/

flowin_through
10-04-10, 22:56
για τον..ανθρωπο παντως flowin thru μου βαλες ιδεες,πρεπει να αρχισω τις..ερευνες:P:P:P
στην Κινα πουλανε εμβρυα απο αποβολες/τερατογενεσεις


Εχω να σου πρωτεινω να μην κανεις αυτον τον συνδυασμό πριν τον υπνο,καθως χαλαει την ιδιοτητα της καζειν να γινεται σαν ζελε στο στομαχι και να αργει η αποροφηση της.
Καλα ετσι κιαλλιως η πρωτεΐνη ειναι μιγμα, δεν την κανω εγω.
Ομολογω οτι η καζεΐνη ειναι η πρωτεΐνη για την οποια εχω ενδιαφερθει λιγοτερο.

Haris Pilton
10-04-10, 23:18
Α ,αν μηλας για μισελαρ ,ε δεν ειναι ακριβως μηγμα ,και εγω ετσι νομιζα ,απλως για να παρεις καθαρα-καθαρα την καζεινη απο την μισελαρ,θελει χημεικο διαχωρισμο,και γιαυτο και κραταει πολυ περισοτερο στο στομαχι,απο μια σκετη σκετη καζεινη ( καλσιουμ καζεινετε )

Michaelangelo
08-10-10, 19:29
Michaelangelo τις 50ρες τις πληρώνεις χρυσάφι σε σχέση με τις 85+ αν υπολογίσεις ΜΟΝΟ τη ποσότητα πρωτείνης και όχι του υδατάνθρακα.

Στα gainer το βάρος του υδατανθρακα το πληρωνεις σχεδόν όσο της πρωτείνης.

Αυτός είναι ένας πολύ καλός λόγος για να προτιμούμε 85-90+ πρωτείνες

Θυμάμαι Ελλάδα οι πρωτεΐνες πηγαίνανε (παράδειγμα είναι οι τιμές, για τι διαφορα εννοώ),
1kg 50ra= 10e
1kg 70ra= 20e
1kg 80ra= 30e
1kg 90ra= 45e

Έχει αλλάξει αυτό το επικό σύστημα???

Devil
12-10-10, 16:17
Το BV είναι από τα πιο αμφισβητούμενα πράγματα.
Και sorry, αλλα συνεχίζω να πιστεύω ότι μιλάμε για πολύ μικρές διαφορες που θα το χρειαστείς μονο αν... είσαι πολύ τούμπανο και κομμάτια!



Μεγαλύτερη περιεκτικότητα δεν ισχύει. Υπάρχουν και 90res που δεν είναι iso και υπήρχαν φυσικά μέχρι 97res πριν βγούν οι iso!!! Εξάλλου, το ξαναλέω, ΤΙ να την κανεις την περιεκτικότητα αφού από μονος σου, ΤΗ ΧΑΛAΣ! Δεν είναι πλέον αυτή η περιεκτικότητα ρε αδερφέ! Την έκανες 50ra! Τέλος!

90 που να μην ειναι iso δεν υπαρχει...

νομιζω max 80-85 ισως και να λεω πολυ...

απο 85 και πανω ολες ειναι iso

πως την χαλαω?
αν παρω καθαρη πρωτεινη που στα 100γρ σκονης τα 95γρ ειναι πρωτεινη (χωρις γευση χωρις τπτ) πως θα την κανω 50?
βαζοντας μεσα υδατανθρακες?
η αποροφηση που παει? περιπατο?

για τον ιδιο λογο δεν θα πρεπει να παρουμε και την hydro???


Όσο για τι λακτόζη, είσαι αλλεργικός σε αυτήν? Πίνεις δηλαδή μονο οργανικό gala και δεν trws φέτα k.t.l.? Γιατί από όσο ξέρω χωρίς λακτόζη gala δεν υπάρχει ακόμα στην Ελλάδα!

δεν πινω γαλα εδω και χρονια;)

COBRA_STYLE
12-10-10, 16:27
εχει...

διαφορετικες μεθοδους παραγωγης, μεγαλητερος BV, μεγαλητερη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη, σχεδον καθολου λακτοζη και αυξανει την glutathione στον οργανισμο
η γλουταθειονη εξαρταται απο την ποσοτητα κυστεινης που θα παρεις απο την πρωτεινη...εννοεις οτι η iso εχει περισσοτερη κυστεινη??

Devil
12-10-10, 16:31
η γλουταθειονη εξαρταται απο την ποσοτητα κυστεινης που θα παρεις απο την πρωτεινη...εννοεις οτι η iso εχει περισσοτερη κυστεινη??

και απο αυτο λογικα αλλα δεν ειμαι σιγουρος

ειναι ενα tripeptide που αποτελιτε απο cysteine,glycine και glutamic acid

COBRA_STYLE
12-10-10, 16:32
και απο αυτο λογικα αλλα δεν ειμαι σιγουρος

ειναι ενα tripeptide που αποτελιτε απο cysteine,glycine και glutamic acid
ααα οκ....γιατι εγω ξερω απο κυστεινη!!!:toast:

Devil
12-10-10, 16:36
ααα οκ....γιατι εγω ξερω απο κυστεινη!!!:toast:

κοιτα το NAC (n-acetyl-cysteine) (trebon N) λειτουργει σαν αντι-οξ

αυξανει τα αποθεματα της glutathione στο συκοτι

COBRA_STYLE
12-10-10, 16:37
κοιτα το NAC (n-acetyl-cysteine) (trebon N) λειτουργει σαν αντι-οξ

αυξανει τα αποθεματα της glutathione στο συκοτι
το γνωριζω αυτο:toast:

Michaelangelo
12-10-10, 22:00
καταλαβα εγω

κοιτα μια 90% εχει λιγοτερους υδατανθρακες και λιγοτερα λιπαρα μεσα

και συνηθως (σχεδον παντα) αυτη η 90% ειναι isolate

πραγμα που την κανει ανωτερη απο τις αλλες πρωτεινες για το postwo

Αν το ψάξεις υπάρχουν και 90res πρωτεΐνες που δεν είναι isolate, απλά λόγω marketing πλέον για να σε αναγκάσουν να πάρεις την ακριβή έχουνε κάνει οι περισσότεροι τις 90res isolate και στις 80res (σε πολλές) βάζουν και 7-8% λιπαρά. Πράγμα που και πάλι όμως δεν το θεωρώ και κάτι φοβερό παρα μονο αν έχεις μικρότερο ποσοστό λίπους από αυτό! ;)
(ένας που έχει 20% λίπος σιγά μην δει διαφορα, ας κοιτάξει τι διατροφή του πρώτα!)

Έρχεσαι στο θέμα μου σε αυτό που θέλω να πω. Και αυτό είναι που λες για τους υδατάνθρακες ότι έχει λιγότερους. Όταν εσύ πίνεις όμως την πρωτεΐνη με χυμό/gala και όχι με νερό, έχεις ήδη προσθέσει υδατάνθρακα (και ίσως λιπαρά) στην πρωτεΐνη. Φυσικά δεν αλλάζει η ποσότητα, η περιεκτικότητα όμως πλέον μειώνεται κατακόρυφα!

Να σημειώσω ότι πεινoντας p.x. με gala κανεις και πιο αργή την απορρόφηση η θα πέσουν φάπες?:turtle:

Devil
12-10-10, 23:31
Αν το ψάξεις υπάρχουν και 90res πρωτεΐνες που δεν είναι isolate, απλά λόγω marketing πλέον για να σε αναγκάσουν να πάρεις την ακριβή έχουνε κάνει οι περισσότεροι τις 90res isolate και στις 80res (σε πολλές) βάζουν και 7-8% λιπαρά. Πράγμα που και πάλι όμως δεν το θεωρώ και κάτι φοβερό παρα μονο αν έχεις μικρότερο ποσοστό λίπους από αυτό! ;)
(ένας που έχει 20% λίπος σιγά μην δει διαφορα, ας κοιτάξει τι διατροφή του πρώτα!)

ποσταρε μια concentrate 90%+ εγω δεν βρισκω
την πιο καθαρη bulk unflavored που ξερω ειναι 82% και εχει μεσα μονο πρωτεινες και λεκιθινη


Έρχεσαι στο θέμα μου σε αυτό που θέλω να πω. Και αυτό είναι που λες για τους υδατάνθρακες ότι έχει λιγότερους. Όταν εσύ πίνεις όμως την πρωτεΐνη με χυμό/gala και όχι με νερό, έχεις ήδη προσθέσει υδατάνθρακα (και ίσως λιπαρά) στην πρωτεΐνη. Φυσικά δεν αλλάζει η ποσότητα, η περιεκτικότητα όμως πλέον μειώνεται κατακόρυφα!

με χυμο και γαλα προσωπικα δεν θα την επερνα ποτε την πρωτεινη ειναι σαν να μου λες να βαλω καζεινη και λακτοζη/ φρουκτοζη στο σακερ postwo
καλητερα να μην επαιρνα πρωτεινη τοτε (βασικα δεν παιρνω...λολ)

Να σημειώσω ότι πεινoντας p.x. με gala κανεις και πιο αργή την απορρόφηση η θα πέσουν φάπες?:turtle:

.

Michaelangelo
13-10-10, 08:44
ποσταρε μια concentrate 90%+ εγω δεν βρισκω
την πιο καθαρη bulk unflavored που ξερω ειναι 82% και εχει μεσα μονο πρωτεινες και λεκιθινη

με χυμο και γαλα προσωπικα δεν θα την επερνα ποτε την πρωτεινη ειναι σαν να μου λες να βαλω καζεινη και λακτοζη/ φρουκτοζη στο σακερ postwo
καλητερα να μην επαιρνα πρωτεινη τοτε (βασικα δεν παιρνω...λολ).

Σαν παράδειγμα μονο θα πω τις Nutrisport, αλλα αν ψαχτείς υπάρχουν και άλλες! ;) Όσο για τον χυμό και το gala, έρχεσαι ακριβώς στα λόγια μου!

Devil
14-10-10, 00:41
Σαν παράδειγμα μονο θα πω τις Nutrisport, αλλα αν ψαχτείς υπάρχουν και άλλες! ;) Όσο για τον χυμό και το gala, έρχεσαι ακριβώς στα λόγια μου!

της nutrisport ποια????

δυσκολο....πανω απο 87-88% μια πρωτεινη θεωρητε isolate


ακυρο αλλα με εχει φαει η περιεργια γιατι γραφεις το γαλα ''gala'' σε ολα σου τα ποστ???

Michaelangelo
14-10-10, 11:37
της nutrisport ποια????

δυσκολο....πανω απο 87-88% μια πρωτεινη θεωρητε isolate


ακυρο αλλα με εχει φαει η περιεργια γιατι γραφεις το γαλα ''gala'' σε ολα σου τα ποστ???

Tis Nuti i 90+. Αν ψάξεις υπάρχουν και άλλες. Το ksanaanaferw ότι επειδή κάποιοι ήταν κολλημένοι με τις 90+, κάνανε isolate αυτές τις πρωτεΐνες γιατί δεν παίζει ρολο η κaθαροτιτα με αυτό. Είναι απλά marketing! ;)
Isolate μια πρωτεΐνη δεν θεωρείτε από το ποσοστό τις.
Το gala το αναφέρω σαν χαρακτηριστικό παράδειγμα επειδή είναι μεγάλο το ποσοστό που πίνει την πρωτεΐνη του με... gala!!

Devil
14-10-10, 12:28
Tis Nuti i 90+. Αν ψάξεις υπάρχουν και άλλες. Το ksanaanaferw ότι επειδή κάποιοι ήταν κολλημένοι με τις 90+, κάνανε isolate αυτές τις πρωτεΐνες γιατί δεν παίζει ρολο η κaθαροτιτα με αυτό. Είναι απλά marketing! ;)
Isolate μια πρωτεΐνη δεν θεωρείτε από το ποσοστό τις.
Το gala το αναφέρω σαν χαρακτηριστικό παράδειγμα επειδή είναι μεγάλο το ποσοστό που πίνει την πρωτεΐνη του με... gala!!

τις nutrisport η 90+ ειναι μπλεντ δεν ειναι whey...

Undenatured Cross-Flow Microfiltered Whey Protein Isolate (65%), Isolated Undenatured Micellar Casein (33%), Stabiliser (Pea Fibre), Sweetners (Cyclamate, Saccharin), Natural Flavour.

isolate ειναι μια πρωτεινη οταν εχει % κοντα η' πανω απο το 90%

ειναι ο τροπος παραγωγης ion exchange η' cross flow microfiltration

με αυτον τον τροπο απομονωνεις την πρωτεινη

ετσι εχουμε λιγοτερα λιπαρα,λακτοζη αρα πιο ''καθαρη'' πρωτεινη

Michaelangelo
14-10-10, 19:28
τις nutrisport η 90+ ειναι μπλεντ δεν ειναι whey...

Undenatured Cross-Flow Microfiltered Whey Protein Isolate (65%), Isolated Undenatured Micellar Casein (33%), Stabiliser (Pea Fibre), Sweetners (Cyclamate, Saccharin), Natural Flavour.

isolate ειναι μια πρωτεινη οταν εχει % κοντα η' πανω απο το 90%

ειναι ο τροπος παραγωγης ion exchange η' cross flow microfiltration

με αυτον τον τροπο απομονωνεις την πρωτεινη

ετσι εχουμε λιγοτερα λιπαρα,λακτοζη αρα πιο ''καθαρη'' πρωτεινη

Ρε μεγάλε, μαζί σου σε ότι λες, αλλα οι πρωτεΐνες με ανταλλαγή ιόντων έχουν βγει τα τελευταία 5-7χρονια! Εγώ έπαιρνα 97ra πρωτεΐνη και δεν ήταν isolate! Δεν παίζει ρολο στην καθαρότητα (ότι είναι δηλαδή isolate και όχι concentrate i 85-90+%). Δηλαδή πριν βγούν οι isolate δεν περνάμε 95res πρωτεΐνες?

Το όλο θέμα έχει γίνει καθαρά λόγω marketing!

beefmeup
14-10-10, 19:43
Ρε μεγάλε, μαζί σου σε ότι λες, αλλα οι πρωτεΐνες με ανταλλαγή ιόντων έχουν βγει τα τελευταία 5-7χρονια! Εγώ έπαιρνα 97ra πρωτεΐνη και δεν ήταν isolate! Δεν παίζει ρολο στην καθαρότητα (ότι είναι δηλαδή isolate και όχι concentrate i 85-90+%). Δηλαδή πριν βγούν οι isolate δεν περνάμε 95res πρωτεΐνες?

Το όλο θέμα έχει γίνει καθαρά λόγω marketing!

καλα,εδω κανεις ενα λαθος,γιατι στην ελλαδα υπαρχει μια σαχλαμαρα οσον αφορα ττον καθορισμο της πρωτεινης ορου γαλακτος σε "καθαρη",πραγμα που δεν το συναντας πουθενα στο κοσμο.

λες κ υπαρχουν κ βρωμικες πρωτεινες.

αυτο που εννοεις,ειναι οτι επερνες σκονη πρωτεινης που ειχε περιεκτικοτητα 97% σε καθαρη πρωτεινη(consentrate κατα πασα πιθανοτητα),αλλα τα υπολοιπα 3% ηταν λιπη κ υ/ες.(αληθεια σε πιο προιον αναφερεσαι??).
αυτο δεν την κανει απομονομενο ορο γαλακτος,απλα μια πρωτεινη που το συνολο της σκονης της,εχει λιγα προσθετα.

αλλο η isolate,κ αλλο μια σκονη πρωτεινης με λιγα πρσθετα,γιατι η ισο,εχει να κανει με τον τροπο παρασκευης.πραγμα που θα ειναι διαφορτετικο σε οποιαδηποτε αλλη σκονη,ανεξαρτητως ποσοστου που εχει σε πρωτεινη μεσα.

απτην αλλη,μια isolate πρωτεινη ειναι κατα 90%+ βιοδιαθεσιμη στον οργανισμο,σε σχεση με μια οποιαδηποτε αλλη(consentrate),που η βιοδιαθεσιμοτητας της φτανει το 80%+.

Devil
14-10-10, 20:24
Ρε μεγάλε, μαζί σου σε ότι λες, αλλα οι πρωτεΐνες με ανταλλαγή ιόντων έχουν βγει τα τελευταία 5-7χρονια! Εγώ έπαιρνα 97ra πρωτεΐνη και δεν ήταν isolate! Δεν παίζει ρολο στην καθαρότητα (ότι είναι δηλαδή isolate και όχι concentrate i 85-90+%). Δηλαδή πριν βγούν οι isolate δεν περνάμε 95res πρωτεΐνες?

Το όλο θέμα έχει γίνει καθαρά λόγω marketing!

97αρα πρωτεινη δεν νομιζω οτι υπαρχει ουτε ισολατε

και το αλλο 3% τι ηταν???

οχι δεν υπηρχαν

οπως και δεν υπαρχουν και τωρα concentrate πανω απο 85-88%

Michaelangelo
14-10-10, 20:27
καλα,εδω κανεις ενα λαθος,γιατι στην ελλαδα υπαρχει μια σαχλαμαρα οσον αφορα ττον καθορισμο της πρωτεινης ορου γαλακτος σε "καθαρη",πραγμα που δεν το συναντας πουθενα στο κοσμο.

λες κ υπαρχουν κ βρωμικες πρωτεινες.

αυτο που εννοεις,ειναι οτι επερνες σκονη πρωτεινης που ειχε περιεκτικοτητα 97% σε καθαρη πρωτεινη(consentrate κατα πασα πιθανοτητα),αλλα τα υπολοιπα 3% ηταν λιπη κ υ/ες.(αληθεια σε πιο προιον αναφερεσαι??).
αυτο δεν την κανει απομονομενο ορο γαλακτος,απλα μια πρωτεινη που το συνολο της σκονης της,εχει λιγα προσθετα.

αλλο η isolate,κ αλλο μια σκονη πρωτεινης με λιγα πρσθετα,γιατι η ισο,εχει να κανει με τον τροπο παρασκευης.πραγμα που θα ειναι διαφορτετικο σε οποιαδηποτε αλλη σκονη,ανεξαρτητως ποσοστου που εχει σε πρωτεινη μεσα.

απτην αλλη,μια isolate πρωτεινη ειναι κατα 90%+ βιοδιαθεσιμη στον οργανισμο,σε σχεση με μια οποιαδηποτε αλλη(consentrate),που η βιοδιαθεσιμοτητας της φτανει το 80%+.

Όχι φιλε μου, η πρωτεΐνη αυτή δεν είχε ούτε υδατάνθρακα (λιγότερο από 1gr) ούτε λίπη (λιγότερο από 0,1), κάτι βιταμίνες ήταν τα υπόλοιπα. Έπαιρνα την Proffessional Whey τις Sports Lab. Αλλα γενικά όλες οι υψηλού % δεν είχαν λίπη και υδατάνθρακα.

Γενικά πιστεύω (δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά) η διαφορα τις concentrate με την isolate όσον αφορά την απόδοση η διαφορα είναι μικρή έως μη-υπολογίσιμη.

edit:


97αρα πρωτεινη δεν νομιζω οτι υπαρχει ουτε ισολατε

και το αλλο 3% τι ηταν???

οχι δεν υπηρχαν

οπως και δεν υπαρχουν και τωρα concentrate πανω απο 85-88%

Anefera pio panw, to allo % den thimamai kiolas.

Και όμως υπήρχαν φιλε μου. Και καζεΐνες (ειδικά αυτές ήταν 95% συνήθως) και σόγιας (90+%) και ότι θες! Και μιλάμε για χωρίς λιπαρά.

beefmeup
14-10-10, 20:32
Γενικά πιστεύω (δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά) η διαφορα τις concentrate με την isolate όσον αφορά την απόδοση η διαφορα είναι μικρή έως μη-υπολογίσιμη.






απτην αλλη,μια isolate πρωτεινη ειναι κατα 90%+ βιοδιαθεσιμη στον οργανισμο,σε σχεση με μια οποιαδηποτε αλλη(consentrate),που η βιοδιαθεσιμοτητας της φτανει το 80%+.

αυτο κ βγηκαμε οφ τοπικ.
η ισο ειναι οτι πιο κοντα στα αμινοξεα,μαζι με την υδρολυμενη.

Michaelangelo
14-10-10, 20:40
Για να μην με βγάλετε και τρελό στο ότι δεν υπήρχε, τσιμπήστε ένα link ξεχασμένο από τα x-τρέμε που δεν μπόρεσαν να το βγάλουν!

http://www.x-tremestores.gr/216/2465.aspx

Η RX είναι 88% concentrade χωρίς λιπαρά (ζήτημα αν είχε 2 υδατάνθρακα) και η proffessional 97%!

Συνεχίζω να πιστεύω ότι απλά πλέον τις πιο καθαρές σε % περιεκτικότητα έχει γίνει πλέον μονο λόγω marketing γιατί είναι αρκετά πιο ακριβές!

beefmeup
14-10-10, 20:48
http://www.x-tremestores.gr/216/2465.aspx

Η RX είναι 88% concentrade χωρίς λιπαρά (ζήτημα αν είχε 2 υδατάνθρακα) και η proffessional 97%!



φιλε η proffessional,γραφει οτι εχει 11μιση γρ καθαρη(επιπροσθετη??) γλουταμινη ανα 100 σκονης.

η RX ειναι τριων πηγων,οχι κονσε.κατι δεν ειδες καλα.

Devil
14-10-10, 20:50
Για να μην με βγάλετε και τρελό στο ότι δεν υπήρχε, τσιμπήστε ένα link ξεχασμένο από τα x-τρέμε που δεν μπόρεσαν να το βγάλουν!

http://www.x-tremestores.gr/216/2465.aspx

Η RX είναι 88% concentrade χωρίς λιπαρά (ζήτημα αν είχε 2 υδατάνθρακα) και η proffessional 97%!

Συνεχίζω να πιστεύω ότι απλά πλέον τις πιο καθαρές σε % περιεκτικότητα έχει γίνει πλέον μονο λόγω marketing γιατί είναι αρκετά πιο ακριβές!

H RX-PRO είναι μία φόρμουλα πρωτεΐνης από τρεις πηγές με περιεκτικότητα 88%.

για την προγεσιοναλ δεν λεει τιποτα

ουτε ετικετα ουτε τιποτα

με ενα search στο google δεν βρηκα ουτε το σιτε της εταιριας

οκ συνεχισε να το πιστευεις κανενα προβλημα

beefmeup
14-10-10, 20:51
H RX-PRO είναι μία φόρμουλα πρωτεΐνης από τρεις πηγές με περιεκτικότητα 88%.

για την προγεσιοναλ δεν λεει τιποτα

ουτε ετικετα ουτε τιποτα

με ενα search στο google δεν βρηκα ουτε το σιτε της εταιριας

οκ συνεχισε να το πιστευεις κανενα προβλημα

ρε μαγκες,απαντηστε στις γενικες για συμπληρωματα,που απαντησα κ γω.
το χεσαμε παλι.

Devil
14-10-10, 20:52
Όχι φιλε μου, η πρωτεΐνη αυτή δεν είχε ούτε υδατάνθρακα (λιγότερο από 1gr) ούτε λίπη (λιγότερο από 0,1), κάτι βιταμίνες ήταν τα υπόλοιπα. Έπαιρνα την Proffessional Whey τις Sports Lab. Αλλα γενικά όλες οι υψηλού % δεν είχαν λίπη και υδατάνθρακα.

Γενικά πιστεύω (δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά) η διαφορα τις concentrate με την isolate όσον αφορά την απόδοση η διαφορα είναι μικρή έως μη-υπολογίσιμη.

edit:



Anefera pio panw, to allo % den thimamai kiolas.

Και όμως υπήρχαν φιλε μου. Και καζεΐνες (ειδικά αυτές ήταν 95% συνήθως) και σόγιας (90+%) και ότι θες! Και μιλάμε για χωρίς λιπαρά.

αλλο καζεινη αλλο σογια αλλο blend

για concentrate και isolate μιλαμε

Devil
14-10-10, 20:58
ρε μπιφ απαντησε στο δεξτρο-μαλτο που απαντουν και οι αλοι!!!!!

θα χαθειτε στο λεω.:turtle::turtle:

χαχαχαχα

οχι καλητερα εδω γιατι θα μας κραξει ο γιαννης :green:

παλι θα εχει να μεταφερει ποστ:green:

Michaelangelo
14-10-10, 21:15
[/B]

αλλο καζεινη αλλο σογια αλλο blend

για concentrate και isolate μιλαμε


H RX-PRO είναι μία φόρμουλα πρωτεΐνης από τρεις πηγές με περιεκτικότητα 88%.

για την προγεσιοναλ δεν λεει τιποτα

ουτε ετικετα ουτε τιποτα

με ενα search στο google δεν βρηκα ουτε το σιτε της εταιριας

οκ συνεχισε να το πιστευεις κανενα προβλημα

Η καζεΐνη ήταν σαν παράδειγμα επειδή υπάρχουν καζεΐνες και σόγιες isolate.

Search στο google δεν βρήκες γιατί είναι χρονια που έκλεισε η εταιρεία. Εγώ βασικά βρήκα το link ψάχνοντας εικόνες στο google.
Ξέρω τι πρωτεΐνη έπαιρνα και δεν ήταν blend, ήταν καθαρή whey. Ακόμα και η 50ra whey που είχε η εταιρεία είχε 2gr λιπαρά.
Αν δεν με πιστεύεις μπορείς να ρωτήσεις οποιονδήποτε παλιό πωλητή τον x-τρέμε, αλλιώς και εσύ πίστευε ότι θες, no problem, αλλα μη μου λες τι έπαιρνα!

Devil
14-10-10, 21:26
Η καζεΐνη ήταν σαν παράδειγμα επειδή υπάρχουν καζεΐνες και σόγιες isolate.

δεν κολλαει με την συζητηση που ειχαμε περι isolate και concetrate

Search στο google δεν βρήκες γιατί είναι χρονια που έκλεισε η εταιρεία. Εγώ βασικά βρήκα το link ψάχνοντας εικόνες στο google.


Ξέρω τι πρωτεΐνη έπαιρνα και δεν ήταν blend, ήταν καθαρή whey. Ακόμα και η 50ra whey που είχε η εταιρεία είχε 2gr λιπαρά.

δεν ηταν blend??? αφου το λινκ που μου εδωσες ελεγε 3 πηγων τοτε τι ηταν???

Αν δεν με πιστεύεις μπορείς να ρωτήσεις οποιονδήποτε παλιό πωλητή τον x-τρέμε, αλλιώς και εσύ πίστευε ότι θες, no problem, αλλα μη μου λες τι έπαιρνα!

ναι δεν σε πιστευω

ενα λινκ μου εδωσες και αυτο λεει αλλα πραγματα απο αυτα που λες εσυ

και μου πετας μεσα στην συζητηση τις καζεινες και τις σογιες

δεν σου λεω τι επαιρνες... παρε οτι θες

Michaelangelo
14-10-10, 21:34
ναι δεν σε πιστευω

ενα λινκ μου εδωσες και αυτο λεει αλλα πραγματα απο αυτα που λες εσυ

και μου πετας μεσα στην συζητηση τις καζεινες και τις σογιες

δεν σου λεω τι επαιρνες... παρε οτι θες

Παλικάρι μου, δεν με νοιάζει αν με πιστεύεις η όχι. Το blend ήταν τις RX (88%), όχι τις Proffessional (97%) που έπαιρνα! (hello???) Έλεος! Μην βάζετε στο στόμα μου αλλα από αυτά που είπα!! η διαβάστε καλύτερα!
Σου ξαναλέω οι καζεΐνες ήταν παράδειγμα (ελπίζω να ξέρεις τι σημαίνει η λέξη) γιατί υπάρχουν και isolate καζεΐνες isolate που είναι 90%+! :ο

Το link στο πέταξα, είναι των x-τρέμε, ΔΕΝ λέει αλλα από αυτά που έλεγα (πες μου τι δηλαδή, μονο στην RX που δεν την έχω πάρει έπεσα έξω) και εύκολα μπορείς να ρωτήσεις έναν παλιό πωλητή τους πριν ξανά-απαντήσεις! Τόσο δύσκολο είναι?
Πας να την βγείς σε ένα θέμα το οποιο είσαι εκτος εξαρχής εφόσον δεν ξέρεις! Ρωτα και μάθε!:welcome:

Michaelangelo
14-10-10, 21:36
φιλε η proffessional,γραφει οτι εχει 11μιση γρ καθαρη(επιπροσθετη??) γλουταμινη ανα 100 σκονης.

η RX ειναι τριων πηγων,οχι κονσε.κατι δεν ειδες καλα.

Στην RX έπεσα έξω γιατί δεν το πρόσεξα στο link (δεν την πείρα ποτε μου). Εκεί είμαι λάθος.
Η γλουταμίνη από πάντα στα συμπληρώματα συμπεριλαμβάνεται στο % τις πρωτεΐνης.

Να συμπληρώσω ήταν από τις λίγες πρωτεΐνες τις εποχής που είχαν μέσα γλουταμίνη (τουλάχιστον σε καλή ποσότητα) και υπήρχαν πολλές 90res που δεν είχαν!

beefmeup
14-10-10, 21:59
Να συμπληρώσω ήταν από τις λίγες πρωτεΐνες τις εποχής που είχαν μέσα γλουταμίνη (τουλάχιστον σε καλή ποσότητα) και υπήρχαν πολλές 90res που δεν είχαν!

ναι αλλα οταν λεει καθαρη κ εννοει επιπροσθετη γλυταμινη 11.500 μιλι,ανα 100 σκονης,μονο 97% δεν ειναι η πρωτεινη.αφου εχει μονο σκετη γλουταμινη πλεον αυτης της σκονης,11,5 γρ στα 100.βαλε κ κατι ψιλα απο υ/α κ λιπος 2-3 γρ που σιγουρα θα χει..αυτο στο συνολο του δεν μας κανει 97%.

Michaelangelo
14-10-10, 22:02
ναι αλλα οταν λεει καθαρη κ εννοει επιπροσθετη γλυταμινη 11.500 μιλι,ανα 100 σκονης,μονο 97% δεν ειναι η πρωτεινη.αφου εχει μονο σκετη γλουταμινη πλεον αυτης της σκονης,11,5 γρ στα 100.βαλε κ κατι ψιλα απο υ/α κ λιπος 2-3 γρ που σιγουρα θα χει..αυτο στο συνολο του δεν μας κανει 97%.

Υδατάνθρακας ήταν >1 και λίπος >0,1. Όταν κάποιος μιλάει για μια πρωτεΐνη 90ra p.x. η οποια έχει μέσα 5gr γλουταμίνης, τότε είναι 85+5!

beefmeup
14-10-10, 22:06
Υδατάνθρακας ήταν >1 και λίπος >0,1. Όταν κάποιος μιλάει για μια πρωτεΐνη 90ra p.x. η οποια έχει μέσα 5gr γλουταμίνης, τότε είναι 85+5!

φιλε αν ειχε οντως αυτα ηταν ισολατε.
μονο η επεξεργασια της ισο σου δινει τετοια ποσοστα.

Michaelangelo
14-10-10, 22:13
φιλε αν ειχε οντως αυτα ηταν ισολατε.
μονο η επεξεργασια της ισο σου δινει τετοια ποσοστα.

Πουθενά δεν έγραφε ότι ήταν isolate. Θυμάμαι οι τότε isolate ήταν πανάκριβες και τις μοστράρανε όπως πήγαν να πουν πέρυσι για τις Hydro! Αν ήταν isolate θα την βάζανε 50ra εύρα το κιλό! Αντιθέτως ήταν φθnvn όπως η WarriorLab τώρα.

edit:
θα παρακαλέσω κάποιον admin/moderator, επειδή τα x-τρέμε stores είναι χορηγός, αν είναι εφικτό να ζητήσουν τα στοιχεια τις συγκεκριμένης πρωτεΐνης (μια ετικέτα η κάτι). Η Sports Lab ήταν μεγάλο διάστημα αποκλειστικότητα (από όταν βγήκε μέχρι κάποια χρονια) των x-τρέμε. Είναι εφικτό?
Απλά και μονο από περιέργεια, γιατί με έχουνε κάνει να αμφισβητώ και αυτά που λέω! (δεν το λέω ειρωνικά, αυτό που είπε ο beefmeup με τάραξε αν και το αποκλείω 100%)

beefmeup
14-10-10, 22:38
Πουθενά δεν έγραφε ότι ήταν isolate. Θυμάμαι οι τότε isolate ήταν πανάκριβες και τις μοστράρανε όπως πήγαν να πουν πέρυσι για τις Hydro! Αν ήταν isolate θα την βάζανε 50ra εύρα το κιλό! Αντιθέτως ήταν φθnvn όπως η WarriorLab τώρα.


τοτε ηταν μουφα.

δες εδω..http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=4404&category=562

απτις κορυφαιες ισο.κοιτα ποσοστα λιπους υ/α,για να καλαλαβεις τι θελω να πω.
ζαχαρα 0.5,λιπος 0,3.
αυτη που μου πες ηταν υποτιθεται καλυτερη απο αυτη(η στα ιδια πανω κατω) που σου ποσταρω τωρα,πραγμα που απλα δεν παιζει.

Michaelangelo
14-10-10, 22:43
τοτε ηταν μουφα.

δες εδω..http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=4404&category=562

απτις κορυφαιες ισο.κοιτα ποσοστα λιπους υ/α,για να καλαλαβεις τι θελω να πω.
ζαχαρα 0.5,λιπος 0,3.
αυτη που μου πες ηταν υποτιθεται καλυτερη απο αυτη(η στα ιδια πανω κατω) που σου ποσταρω τωρα,πραγμα που απλα δεν παιζει.

Μούφα να ήταν το βρίσκω δύσκολο. Για μένα ήταν εκ των κορυφαίων που είχα πάρει σε όλους τους τομείς! (απόδοση, γεύση, διαλυτότητα). Παρόλα αυτά αν κάποιος admin/mod μας κάνει τι χάρι (εφόσον είναι εφικτό) να πάρουμε τα στοιχεια από τα x-τρέμε, νομίζω θα μας λυθεί σε όλους η απορία! :)
(είχα κάνει edit)

beefmeup
14-10-10, 22:46
Μούφα να ήταν το βρίσκω δύσκολο. Για μένα ήταν εκ των κορυφαίων που είχα πάρει σε όλους τους τομείς! (απόδοση, γεύση, διαλυτότητα). Παρόλα αυτά αν κάποιος admin/mod μας κάνει τι χάρι (εφόσον είναι εφικτό) να πάρουμε τα στοιχεια από τα x-τρέμε, νομίζω θα μας λυθεί σε όλους η απορία! :)
(είχα κάνει edit)

το διαβασα το εντιτ,αλλα οσο κ αν εψαξα δεν υπαρχει ουτε μια αναφορα στο νετ στην εταιρα αυτη.
κ αυτο δεν γινεται συνηθως ποτε.ακομα κ για προιοντα που εχουν παψει να υπαρχουν χρονια τωρα κατι βρισκεις.για αυτην μαρκα τπτ.

δεν σου κινει την υποψια?

Michaelangelo
14-10-10, 22:49
το διαβασα το εντιτ,αλλα οσο κ αν εψαξα δεν υπαρχει ουτε μια αναφορα στο νετ στην εταιρα αυτη.
κ αυτο δεν γινεται συνηθως ποτε.ακομα κ για προιοντα που εχουν παψει να υπαρχουν χρονια τωρα κατι βρισκεις.για αυτην μαρκα τπτ.

δεν σου κινει την υποψια?

Όχι! Καθώς πληροφορίες είχαν μονο τα x-τρέμε λόγω αποκλειστικότητας!
Η εταιρεία σταμάτησε, τα περισσότερα αρχεία από τα x-τρέμε διαγράφηκαν! Αυτό δεν ξέρω πως ξέφυγε!

beefmeup
14-10-10, 22:53
Όχι! Καθώς πληροφορίες είχαν μονο τα x-τρέμε λόγω αποκλειστικότητας!
Η εταιρεία σταμάτησε, τα περισσότερα αρχεία από τα x-τρέμε διαγράφηκαν! Αυτό δεν ξέρω πως ξέφυγε!

φιλε στο γραφω οσο πιο ξεκαθαρα μπορω.

δεν εχει να κανει η αποκλειστικοτητα,γιατι το νετ ειναι παγκοσμιο.κ να ειχαν στην ελλαδα αποκλειστικοτητα,αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορω να βρω εγω πληροφοριες για την εταιρια η εστω για τα προιντα χρονια αφου εκλεισε,σε αλλα φορουμ,η σαητ γενικα.

μπορω να σου βρω πληροφοριες για πραγματα που δεν κυκλοφορουν εδω κ 6-7 χρονια κ βαλε..λες να ειναι τοσο δυσκολο να βρω για μια πρωτεινη?
πουθενα δεν υπαρχει τπτ,παρα μονο στα χτρημ.

edit:κατι πανω σε οτι εγραψα sportsLAB,warriorLAB.xtremestores.:welcome:

πολυ εργαστηριο(lab) ρε παιδακι μου..ουτε ο μαστρο τζεπετο ενα πραγμα.

Michaelangelo
15-10-10, 09:34
φιλε στο γραφω οσο πιο ξεκαθαρα μπορω.

δεν εχει να κανει η αποκλειστικοτητα,γιατι το νετ ειναι παγκοσμιο.κ να ειχαν στην ελλαδα αποκλειστικοτητα,αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορω να βρω εγω πληροφοριες για την εταιρια η εστω για τα προιντα χρονια αφου εκλεισε,σε αλλα φορουμ,η σαητ γενικα.

μπορω να σου βρω πληροφοριες για πραγματα που δεν κυκλοφορουν εδω κ 6-7 χρονια κ βαλε..λες να ειναι τοσο δυσκολο να βρω για μια πρωτεινη?
πουθενα δεν υπαρχει τπτ,παρα μονο στα χτρημ.

edit:κατι πανω σε οτι εγραψα sportsLAB,warriorLAB.xtremestores.:welcome:

πολυ εργαστηριο(lab) ρε παιδακι μου..ουτε ο μαστρο τζεπετο ενα πραγμα.

Δυστυχώς το μονο site που περιείχε πάντα πληροφορίες για αυτήν είναι των x-τρέμε :S
Από κει και πέρα, προσπαθώ να μην είμαι καχύποπτος

just
15-10-10, 14:57
η isolate ειναι πιο καθαρη απο την whey?

Devil
15-10-10, 15:09
η isolate ειναι πιο καθαρη απο την whey?

και η isolate και η concetrate ειναι whey

απλα η isolate περιεχει περισσοτερη πρωτεινη σε % απο την concetrate
δεν περιεχη λακτοζη σχεδον καθολου και εχει λιγα λιπαρα

Polyneikos
15-10-10, 16:27
Μετακινηθηκαν καποια μηνυματα σας σε τόπικ που προυπήρχε και νομίζω είναι το πιο καταλληλο,για να μην χαθει αυτη η ενδιαφερουσα συζητηση στις Γενικες Ερωτησεις Συμπληρωματων.:toast:

deluxe
25-07-11, 04:14
Αυτο το καιρο παιρνω την Micro whey, πιο πριν επαιρνα την Intrapro. Παντα για μετα το γυμναστηριο μιλαω. Ενιωθα οντως μια μικρη διαφορα οσο αφορα την χωνεψη της, αλλα ισως να ηταν και η ιδεα μου. Πιστευετε οτι αξιζει τα λεφτα της; Δεδομενου οτι την καταναλωνω παντα μαζι με λιγα bcaa και υδατανθρακες (waxy,δεξτροζη,μαλτο).

Μηπως να αρκεστω σε μια απλη whey, οπως ειναι η instant whey και η ON 100%;

Qlim4X
25-07-11, 10:18
Αυτο το καιρο παιρνω την Micro whey, πιο πριν επαιρνα την Intrapro. Παντα για μετα το γυμναστηριο μιλαω. Ενιωθα οντως μια μικρη διαφορα οσο αφορα την χωνεψη της, αλλα ισως να ηταν και η ιδεα μου. Πιστευετε οτι αξιζει τα λεφτα της; Δεδομενου οτι την καταναλωνω παντα μαζι με λιγα bcaa και υδατανθρακες (waxy,δεξτροζη,μαλτο).

Μηπως να αρκεστω σε μια απλη whey, οπως ειναι η instant whey και η ON 100%;


μετα την προπονηση isolate μαζι με οτι αλλο θες. ειναι η καλητερη επιλογη.

savage
25-07-11, 10:53
προσωπικα παντως εχω καταληξει οτι ειναι προτιμοτερο (απο αποψη value for money) να πινει κανεις consentrate παρα isolate,εκτος αν μιλαμε για καποιον αγωνιστικο και για ενα χρονικο διαστημα 2 μηνες πριν τιν αγωνα. μια consentrate τυπου whey shake ειναι μια χαρα νομιζω για το μεσο ασκουμενο.
αλλωστε αλλα πραγματα θα κανουν τη διαφορα πανω του ( η προπονηση, η ξεκουραση και η υπολοιπη διατροφη του σε βαθος χρονου).
θεωρω λοιπον οτι ενω σε εναν ιδανικο κοσμο η ιsolate ειναι οντως η ιδανικη επιλογη,αλλα το κοστος της σε σχεση με την consentrate και το γεγονος πως εχουν πολυ μικρη διαφορα πανω στο μεσο ασκουμενο,την καθιστουν ψιλο-πολυτελεια στον real world

Toxical
25-07-11, 15:48
Ξερω site που πουλαει συμπληρωματα διατροφης και εχει τα παντα απο 10 μεχρι 20 ευρω φθηνοτερα.Οποτε Με τα ιδια χρηματα που θα επερνα απο ενα αλλο site πρωτεινη consentrate περνω isolate.

thanasis76
26-07-11, 15:52
Ξερω site που πουλαει συμπληρωματα διατροφης και εχει τα παντα απο 10 μεχρι 20 ευρω φθηνοτερα.Οποτε Με τα ιδια χρηματα που θα επερνα απο ενα αλλο site πρωτεινη consentrate περνω isolate.
οταν βλεπεις τετοιες διαφορες ομως πρεπει να απορεις και λιγο... γιατι αραγε τοσο μεγαλη διαφορα????
εγω συμφωνω με το savage για consentrate... στα επιπεδα που βρησκομαστε οι περισσοτεροι και για τους στοχους που εχουμε νομιζω οτι τα ειμαστε μια χαρα με μια consentrate... εκτως αν καποιος εχει χρημα και του περισσευουν, οποτε εκει οκ... περνει οτι κανει κεφι....

Roid Rage
26-07-11, 16:05
οταν βλεπεις τετοιες διαφορες ομως πρεπει να απορεις και λιγο... .

Απορεις με το ποσο κερδος περιμενουν να βγαλουν μερικοι απο λιγους και οχι με το λιγοτερο απο πολλους.

sofos
26-07-11, 16:11
Απορεις με το ποσο κερδος περιμενουν να βγαλουν μερικοι απο λιγους και οχι με το λιγοτερο απο πολλους.

σωστοτατος :thumbup::thumbup:

thanasis76
26-07-11, 16:17
Απορεις με το ποσο κερδος περιμενουν να βγαλουν μερικοι απο λιγους και οχι με το λιγοτερο απο πολλους.

παιζει αυτο που λες, αλλα παιζει και το θεμα απο που τα φερνουν και κατα ποσο πιστοποιηση εχουν....
πολλα παιζουν οποτε καλο ειναι να προσεχουμε απο που αγοραζουμε και να μην κοιταμε μονο την τιμη αλλα και το μαγαζι απο οπου αγοραζουμε...

sofos
26-07-11, 16:18
παιζει αυτο που λες, αλλα παιζει και το θεμα απο που τα φερνουν και κατα ποσο πιστοποιηση εχουν....
πολλα παιζουν οποτε καλο ειναι να προσεχουμε απο που αγοραζουμε και να μην κοιταμε μονο την τιμη αλλα και το μαγαζι απο οπου αγοραζουμε...

σα τη πιστοποιηση να χουν δηλαδη?

Roid Rage
26-07-11, 16:23
Επιτελους με αυτες τις φοβιες και τις φημες των extreme. Δεν υπαρχουν αυτα τα πραγματα. Πιστοποηση δεν εχουν ετσι κιαλλιως. Οση πιθανοτητα εχει να ειναι μουφα ο καφες και η ζαχαρη και το γαλα, άλλη τοση εχουν κιαυτα.

thanasis76
26-07-11, 16:24
σα τη πιστοποιηση να χουν δηλαδη?

σαν πιστοποιηση εγω θα ελεγα να ειναι χρονια στο χωρο οποτε ειναι πιο αξιοπιστα και να εχουν έγκριση ΕΟΦ...
αλλα ας μην το συνεχισουμε εδω γιατι βγαινουμε εκτως θεματος...:green: και θα φαμε καρτα..:unsure:

amateur666
26-07-11, 17:15
Απορεις με το ποσο κερδος περιμενουν να βγαλουν μερικοι απο λιγους και οχι με το λιγοτερο απο πολλους.

σωστος ο φιλοσ...
σκεψου τ χιουνται κ την φερραρι η μια στηριζετε στην ποσοτητα των αυτοκινητων που θ πουλησει με χαμηλες τιμες στα αυτοκινητα για να τ επιτυχει κ η φερραρι στηριζετε στο μεγαλο κερδος απο τ λιγα αυτοκινητα που θ πουλησει εστω κ αν ειναι λιγα...τ κερδος της θ ειναι μεγαλο...
διαφορετικες πολιτικες προσσεγγισεις ...επισης αν δεις τ συγκεκριμενο καταστημα δεν εχει δωρεαν μεταφορικα...

onymos
26-07-11, 18:35
οταν βλεπεις τετοιες διαφορες ομως πρεπει να απορεις και λιγο... γιατι αραγε τοσο μεγαλη διαφορα????
εγω συμφωνω με το savage για consentrate... στα επιπεδα που βρησκομαστε οι περισσοτεροι και για τους στοχους που εχουμε νομιζω οτι τα ειμαστε μια χαρα με μια consentrate... εκτως αν καποιος εχει χρημα και του περισσευουν, οποτε εκει οκ... περνει οτι κανει κεφι....

γτ εδω στην Ελλαδα ειμαστε τοσο βρωμικο κρατος που τα παντα τα χρυσοπληρωνουμε....ευρωπαικη ενωση σ λεει μετα.:( μιλαγα τις προαλλες με εναν μαγαζατορα κ πουλαει τν ΕΑS 80 ευρω! κ απο εξωτερικο τν περνεις 38! μετα μας φταιει η κριση..οχι οτι ο ενας παει να φαει το κεφαλι τ αλλου

amateur666
26-07-11, 20:01
γτ εδω στην Ελλαδα ειμαστε τοσο βρωμικο κρατος που τα παντα τα χρυσοπληρωνουμε....ευρωπαικη ενωση σ λεει μετα.:( μιλαγα τις προαλλες με εναν μαγαζατορα κ πουλαει τν ΕΑS 80 ευρω! κ απο εξωτερικο τν περνεις 38! μετα μας φταιει η κριση..οχι οτι ο ενας παει να φαει το κεφαλι τ αλλου

ελλαδι-ΣΤΑΝ... :chinese:

Kaloutsikos
26-07-11, 20:59
Απορεις με το ποσο κερδος περιμενουν να βγαλουν μερικοι απο λιγους και οχι με το λιγοτερο απο πολλους.

Παιδες ας κρατήσουμε μια επιφύλαξη για τα δυο site τα αποία οι τιμές τους είναι τιμές αγγλίας,

Roid Rage
26-07-11, 23:14
Παιδες ας κρατήσουμε μια επιφύλαξη για τα δυο site τα αποία οι τιμές τους είναι τιμές αγγλίας,

sorry για τα συνεχιζομενα off, αλλα εγω δεν εχω παρει, ξερω ομως αλλους που δεν ειχαν προβλημα. Αν τυχει δε θα προβληματιστω πολυ, απλα επειδη θελω μεγαλυτερη ποικιλια παιρνω απεξω.

Kaloutsikos
27-07-11, 00:27
sorry για τα συνεχιζομενα off, αλλα εγω δεν εχω παρει, ξερω ομως αλλους που δεν ειχαν προβλημα. Αν τυχει δε θα προβληματιστω πολυ, απλα επειδη θελω μεγαλυτερη ποικιλια παιρνω απεξω.

Το καλυτερο πραγμα κάνεις που παίρνεις απ έξω,
Έχεις δίκιο, βγήκαμε οφφ και γι αυτό θα πω κάτι τελευταίo,
Σε μένα μου έχει τύχη να αγοράσω μούφα προιόν από αυτά τα φτηνά site που είναι απο Ελλάδα, μπορεί να μην όλα τα προιόντα μούφες από το τάδε κατάστημα γιατί ξανα αγόρασα, αλλα με κοίνο το σκηνικό που μου έτειχε είπα πως δεν θα ξαναπάρω.

exkaliber
27-07-11, 00:32
παντωςτην μια φορα που πηρα ισολατε
θυμαμαι οτι ειχα καλθτερη αναρωση και γενικοτερα ειχα περισσοτερη ενεργεια
το πλασιμπο εκανε καλη δουλεια
βεβαια ηταν και λιγο χαλασμενη η πρωτεινη

Polyneikos
27-07-11, 11:26
Παιδες ας κρατήσουμε μια επιφύλαξη για τα δυο site τα αποία οι τιμές τους είναι τιμές αγγλίας,

Μα ουσιαστικα αυτό κανουν, μαζικες παραγγελίες από ξενα site και τα μεταπωλουν στο εσωτερικο,χωρις να τηρουν τις προυποθεσεις εμπορίου,για αυτο εινια σε πολλα προιοντα out of stock.Αν παρεις ενα προιον από εξω 40 και εδω το πουλανε 60,αν το πουλησεις 50 παλι κερδισμενος είσαι...;)
Επι του θεματος,όποιος δεν εχει θεμα με λεφτα,μπορεί να παίρνει isolate.Οποιος τα μετραει τα λεφτα του,με μια concetrate ειναι μια χαρα

deluxe
20-09-11, 23:59
Αν το ψάξεις υπάρχουν και 90res πρωτεΐνες που δεν είναι isolate, απλά λόγω marketing πλέον για να σε αναγκάσουν να πάρεις την ακριβή έχουνε κάνει οι περισσότεροι τις 90res isolate και στις 80res (σε πολλές) βάζουν και 7-8% λιπαρά. Πράγμα που και πάλι όμως δεν το θεωρώ και κάτι φοβερό παρα μονο αν έχεις μικρότερο ποσοστό λίπους από αυτό! ;)
(ένας που έχει 20% λίπος σιγά μην δει διαφορα, ας κοιτάξει τι διατροφή του πρώτα!)

Έρχεσαι στο θέμα μου σε αυτό που θέλω να πω. Και αυτό είναι που λες για τους υδατάνθρακες ότι έχει λιγότερους. Όταν εσύ πίνεις όμως την πρωτεΐνη με χυμό/gala και όχι με νερό, έχεις ήδη προσθέσει υδατάνθρακα (και ίσως λιπαρά) στην πρωτεΐνη. Φυσικά δεν αλλάζει η ποσότητα, η περιεκτικότητα όμως πλέον μειώνεται κατακόρυφα!

Να σημειώσω ότι πεινoντας p.x. με gala κανεις και πιο αργή την απορρόφηση η θα πέσουν φάπες?:turtle:Δλδ εγω που βαζω στο σεικερ 30γρ 100% isolate και 60γρ μαλτοδεξτρινη, η πρωτεινη μου γινεται απευθειας 33%; :unsure:

Μηπως τελικα δε θελει να πινουμε ταυτοχρονα πρωτεϊνη μαζι με υδατανθρακα;



97αρα πρωτεινη δεν νομιζω οτι υπαρχει ουτε ισολατε

και το αλλο 3% τι ηταν???
Η nectrar απο την syntrax ειναι 100αρα isolate.

Οπως υπαρχουν και Isolale 80-85% οπως ειναι η intra pro.


Γιατι γενικα σε ολες τις whey, η γλουταμινη βρισκεται σε μεγαλυτερη ποσοτητα; Απο τη στιγμη που τα αποτελεσματα την δεν ειναι και τοσο σιγορα ή βασικα η συγκεκριμενη μορφη δεν απορροφαται απο τον οργανισμο τελειως..


Τελος σε μια isolate μας ενδιαφερει περα απο τον δεσμο με τον οποιο ειναι δεμενα τα αμινοξεα μεταξυ τους και το οτι εχει ελαχιστα λιπαρα και μηδεν λακτοζη; Η λακτοζη επιβραδυνει την απορροφηση της;

Devil
21-09-11, 00:44
Η nectrar απο την syntrax ειναι 100αρα isolate.

Οπως υπαρχουν και Isolale 80-85% οπως ειναι η intra pro.



χμμμ.... εμενα ρε συ ντελουξ γιατι μου βγαινουν 85γρ πρωτεινης στα 100γρ προιοντος....:green:

jimmy007
21-09-11, 02:00
Δλδ εγω που βαζω στο σεικερ 30γρ 100% isolate και 60γρ μαλτοδεξτρινη, η πρωτεινη μου γινεται απευθειας 33%; :unsure:

Μηπως τελικα δε θελει να πινουμε ταυτοχρονα πρωτεϊνη μαζι με υδατανθρακα;


Η nectrar απο την syntrax ειναι 100αρα isolate.

Οπως υπαρχουν και Isolale 80-85% οπως ειναι η intra pro.


Γιατι γενικα σε ολες τις whey, η γλουταμινη βρισκεται σε μεγαλυτερη ποσοτητα; Απο τη στιγμη που τα αποτελεσματα την δεν ειναι και τοσο σιγορα ή βασικα η συγκεκριμενη μορφη δεν απορροφαται απο τον οργανισμο τελειως..


Τελος σε μια isolate μας ενδιαφερει περα απο τον δεσμο με τον οποιο ειναι δεμενα τα αμινοξεα μεταξυ τους και το οτι εχει ελαχιστα λιπαρα και μηδεν λακτοζη; Η λακτοζη επιβραδυνει την απορροφηση της;

Εγώ πιστεύω πως καλύτερα είναι μετά την προπόνηση να παίρνουμε σκέτη πρωτείνη.Εξάλλου δεν υπάρχει καμία διαφορά στην πρωτεινοσύνθεση χωρίς υδ/κες.
Η γλουταμίνη αναγνωρίζεται ως κανονικό αμινοξύ από τον οργανισμό. Δεν την πετάει.
Επίσης,στην isolate και στην concentrate, τα αμινοξέα είναι δεμένα με τους ίδιους δεσμούς. Αυτό που αλλάζει είναι τα λιπαρά και οι υδ/κες.

deluxe
21-09-11, 02:23
χμμμ.... εμενα ρε συ ντελουξ γιατι μου βγαινουν 85γρ πρωτεινης στα 100γρ προιοντος....:green:Τωρα το προσεξα!! Ελεος! Μονο 23γρ πρωτεϊνης στα 27γρ που ειναι το σκουπ! Καλα, τα υπολοιπα 4γρ τι ειναι; Αφου δεν εχει ουτε υδατανθρακα, ουτε λιπος!! Μαρεσει που εβαζα 1 σκουπ τοσο καιρο και μαλιστα οχι και τελειως γεματο..



Επίσης,στην isolate και στην concentrate, τα αμινοξέα είναι δεμένα με τους ίδιους δεσμούς. Αυτό που αλλάζει είναι τα λιπαρά και οι υδ/κες.Αν ειναι μονο αυτη η διαφορα, που δε το νομιζω, τοτε οι περισσοτεροι απο εμας που πινουμε isolate μαζι με υδατανθρακα, ειμαστε χαζοι;

Kaloutsikos
21-09-11, 17:23
Αν ειναι μονο αυτη η διαφορα, που δε το νομιζω, τοτε οι περισσοτεροι απο εμας που πινουμε isolate μαζι με υδατανθρακα, ειμαστε χαζοι;

Μάλλον παραπληροφόρηση θα έχει γίνει;)

deluxe
11-01-12, 00:20
Εκλεισε το προηγουμενο μου θεμα, χωρις να υπαρχει καποιος λογος. Υπαρχουν εκατονταδες λινκς εδω μεσα, με αγγλικο περιεχομενο, χωρις να εχει κλειδωθει κανενα θεμα. Μαλλον δεν υπαρχει δημοκρατια.

Το λινκ ξανα εδω : http://www.ivannikolov.com/fitness-nutrition/articles/all/information-about-whey-protein.html


Επισης, παρατηρω οτι μερικες πρωτεϊνες εχουν στα συστατικα τους "Ultra filtered Whey Protein Concentrate". Τι ακριβως ειναι;

exkaliber
13-01-12, 18:20
Και πρωτεινη που δινουμε τοσα λευτα,βλακες ειμαστε,τοσα χρονια στους υπονομους και στους ποταμους πετουσαν το τυρογαλα και τωρα το χρυσοπληρωνουμε.




οταν το ειχα διαβασει αυτο παλια ειχα ψαρωσει
σκεφτηκα μπας και ειναι οντως θεμα μαρκετινγκ


αυτο που κανουν λεγεται μεταποιηση
εδω απο τα αποβλητα των ελεουργιων βγαινουν πολυφαινολες,
που ειναι και πανακριβες

giannis64
13-01-12, 18:56
Εκλεισε το προηγουμενο μου θεμα, χωρις να υπαρχει καποιος λογος. Υπαρχουν εκατονταδες λινκς εδω μεσα, με αγγλικο περιεχομενο, χωρις να εχει κλειδωθει κανενα θεμα. Μαλλον δεν υπαρχει δημοκρατια.

Το λινκ ξανα εδω : *****************


Επισης, παρατηρω οτι μερικες πρωτεϊνες εχουν στα συστατικα τους "Ultra filtered Whey Protein Concentrate". Τι ακριβως ειναι;


Κανόνες του forum
________________________________________



2. Δεν επιτρέπεται η διασύνδεση "link" ξένων εμπορικών καταστημάτων πέρα από ελληνικά καταστηματα, τους χορηγούς της ιστοσελίδας καθώς και φιλικές ιστοσελίδες.

.


Infraction απο μενα, και μαλιστα γιατι το ποσταρες για δευτερη φορα.

Mcstefan7
13-01-12, 20:17
Εγώ πάντως τώρα πήρα την 100% της ον για το πρωί και την ΙΣΟ-100 για μετά την προπόνηση!! :P

deluxe
14-01-12, 09:02
Με αυτα που κανετε, χανετε τους αναγνωστες σας. Αρκετοι εχουν φυγει, πολλοι θα ακολουθησουν ακομη. Τα λεμε.


ΕΙΔΕΣ ΚΑΠΟΙΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΤΟ ΛΙΝΚ Ή ΠΑΣ ΝΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ;

beefmeup
14-01-12, 12:12
Εκλεισε το προηγουμενο μου θεμα, χωρις να υπαρχει καποιος λογος. Υπαρχουν εκατονταδες λινκς εδω μεσα, με αγγλικο περιεχομενο, χωρις να εχει κλειδωθει κανενα θεμα. Μαλλον δεν υπαρχει δημοκρατια.



μαν αλλο να παρεθεσεις ενα λινκ σε καποιο σημειο ενος θεματος με μια αναφορα..εκει καπως τρωγεται γιατι θα κανεις κ μια περιληψη κ δεν βασιζεται ολο το θεμα σε αυτο το λινκ..

εσυ ανοιγεις ολοκληρο θεμα,το οποιο βασιζεται σε ενα λινκ ολο στα αγγλικα,κ χωρις να κανεις μια περιληψη..
οταν σου ζητανε να κανεις μια,γραφεις με υφος οτι "δεν χρειαζεται"...δλδ αυτος που θελει να το διαβασει κ δεν ξερει αγγλικα τι σκατα θα μπει να διαβασει στο θεμα που ανοιξες αφου δεν χρειαζεται?:unsure:
μπορει σε αλλα φορουμ να το ανεχονται,αλλα αν σεβεσαι το εαυτο σου κ οσους διαβαζουν δεν το κανεις..γιατι αν ανοιγαμε ολοι θεματα με ενα λινκ σε ξενη γλωσσα ξερο χωρις μεταφραση απο κατω η εστω μια περιληψη το φορουμ θα ειχε την εικονα μπ@ρδελου,οπως κ εχουν πολλα αλλα αν προσεξεις με ενα σωρο τετοια σκορπια θεματα..

αν εμεις δεν ειμαστε δημοκρατικοι εδω περα εσενα τι σε κανει αυτο που δεν μπορεις να κανεις κατι απλο για την σωστη λειτουργια του φορουμ?:unsure:

εχεις ινφρακτιον απο μενα γιατι επιμενεις,κ μαλιστα με υφακι πανω σε κατι που εισαι 100% λαθος..τα λεγαμε.

beefmeup
14-01-12, 17:08
καποια ποστ πηγαν στ οφ τοπικ..