PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαλαρο δερμα.



Dimitris91
10-04-10, 16:13
Γεια σας παιδες, θα ηθελα να ρωτησω κατι. Πιο παλια ειχα φτασει τα 100 κιλα. Τωρα ειμαι 75, εχασα πολλα κιλα σε σχετικα μικρο χρονικο διαστημα με αποτελεσμα να εχω μερικες περιοχες που ειναι παρα πολυ χαλαρες. Υπαρχει τροπος να σφιξεις αυτες τις περιοχες? Ρωτησα και σε χειρουργο αλλα μου ειπε μονο με πλαστικη, πραγμα που πιστευω πως ειπε για να μου παρει φραγκα στην τελικη. Ευχαριστω.

Eddie
10-04-10, 16:25
Πολυ πολυ δυσκολο..

Πλαστικη ειναι ο σιγουρος δρομος.Γι αυτο λεμε οτι το θεμα ειναι η προληψη.Κατα τη διαρκεια της διαιτας χρειαζεται μεγαλες ποσοτητες βιταμινων(κυριως Ε) και αλοιφη.Και το κυριοτερο να χανεις με μετρο,οχι 10 κιλα σε ενα μηνα γιατι το αποτελεσμα θα ειναι σιγουρα δυσαρεστο.

Μια λυση ειναι να ξαναπαχυνεις:shock::P:P

Haris Pilton
10-04-10, 16:25
Περιμενε 1-3 χρονια να δεις πως θα παει,αν δεν βιαζεσαι.Αν εισαι νεος φτιαχνει σιγα σιγα.ΠΟΛΥ σιγα.

Αλλα ναι,μονο πλαστικη,ειναι λιποκυταρα που ειχαν παραφουσκωσει και τωρα ειναι αδειες σακουλιτσες που περιμενουν να ξαναγεμισουν μαζι με περισιο δερμα,το περισιο δερμα με τα χρονια φευγει.

Μια καλη ιδεα για να φυγει σχετικα γρηγοροτερα το περισιο δερμα,ειναι να κανεις καθημερινα με ζεστο ντουζ ενα ειδος απολεπισης με μια βουρτσα σωματος.
Να βουτσιζεις το σωμα σου εκει που υπαρχει προβλημα ετσι ωτε να φευγουν οι πανω νεκρες στοιβαδες και να ανανεωνονται γρηγοροτερα,τα κυταρα.


Αν και η καλυτερη λυση ολων ειναι μια πλαστικη ωραια-ωραια με μια λιποαναροφιση συγχρονως,αν εχεις σοβαρο προβλημα.
Και αν εχεις και "καπως" κοιλιακους,του λες να στους ισιωσει κιολας.

Κατι κρεμες aloe vera κτλ,γνωμη μου ειναι οτι ειναι πεταμα λευτων.
Αν και πολλοι λενε οτι εχουν δει αποτελεσματα.

Dimitris91
10-04-10, 16:27
18 ειμαι βασικα. Λετε να περιμενω? Ουτε με γυμναστικη γινετε τιποτα?

Eddie
10-04-10, 16:34
+1 Χαρη

Πριν απο καιρο ειχα προβλημα με stretch marks και πηρα 2-3 σωληναρια αλοιφη αλλα δεν εγινε απολυτως τιποτα.Σιμουλσιουμ-27Ε εκαστος.

Αυτες οι αλοιφες κανουν δουλεια πριν χαλασει το δερμα,βοηθανε ωστε να αποκτησει ελαστικοτητα.Αν ξεχιλωσεις τι να σου κανει η αλοιφη.

Επισης λενε οτι μαζι με το ζεστο μπανιο και την απολεπιση βοηθαει και το μασαζ.

Με τη γυμναστικη δε νομιζω να καταφερεις κατι για το συγκεκριμενο.

Dimitris91
10-04-10, 16:46
+1 Χαρη

Πριν απο καιρο ειχα προβλημα με stretch marks και πηρα 2-3 σωληναρια αλοιφη αλλα δεν εγινε απολυτως τιποτα.Σιμουλσιουμ-27Ε εκαστος.

Αυτες οι αλοιφες κανουν δουλεια πριν χαλασει το δερμα,βοηθανε ωστε να αποκτησει ελαστικοτητα.Αν ξεχιλωσεις τι να σου κανει η αλοιφη.

Επισης λενε οτι μαζι με το ζεστο μπανιο και την απολεπιση βοηθαει και το μασαζ.

Με τη γυμναστικη δε νομιζω να καταφερεις κατι για το συγκεκριμενο.


Κριμα, πραγματικα απογοητευτηκα. Αυτο το ειδος απολεπισης που λεει ο Haris πιο πανω, πρεπει να γινετε φανταζομαι με καποιο προιον? Αν ναι, τι προτεινετε?

Haris Pilton
10-04-10, 17:00
Αν εισαι 18 εισαι οκ.
Περιμενε μερικα χρονακια.
Χεσε τα γκομενακια και το καλοκαιρι.Ολα στο μπλα-μπλα ειναι αλωστε.


Οχι δεν χρηαζεται συγκεκριμενο προιον.Φροντισε η βουρτσα να ειναι σχετικα σκληρη(ποναει-ενοχλει αρκετα,αλλα αυτη ειναι η ουσια),ζητησε βουρτσα σωματος απο τα Hondos Center ας πουμε.

Απλα μαζι με το ντουζ σου,βουρτσιζε την περιοχη με το προβλημα.Με το αφροντους σου.
Φροντισε να ειναι αρκετα ζεστο το νερακι,και να εχουν περασει μερικα λεπτακια,αφου αρχισες το ντουζ,να "μαλακωσει" το δερμα.


Εχω ραγαδες την μια πανω στην αλλη,δεκαδες,με μηκος πανω απο 20 εκατοστα και παχος αν τεντοσω το δερμα 3-5 εκατοστα,μετα απο χρονια ισα που φαινονται.

Δειτε τις ραγαδες ως τα παρασημα σας,μετα απο γερο ογκο η εστω μετα απο μεγαλα κατορθωματα χασιμου λιπους.

Το δερμα ειναι το μεγαλυτερο οργανο του ανθρωπου,που εχει την ικανοτητα της αυτοιασης,μην το υποτιματε και αγαπηστε το οπως και να ειναι.
Εκμεταλευτητε τις ιδιοτητες του να δημιουργει συνεχως καινουριο δερμα οταν φευγουν τα πανω νεκρα κυταρα. ;)

Dimitris91
10-04-10, 17:07
Αν εισαι 18 εισαι οκ.
Περιμενε μερικα χρονακια.
Χεσε τα γκομενακια και το καλοκαιρι.Ολα στο μπλα-μπλα ειναι αλωστε.


Οχι δεν χρηαζεται συγκεκριμενο προιον.Φροντισε η βουρτσα να ειναι σχετικα σκληρη(ποναει-ενοχλει αρκετα,αλλα αυτη ειναι η ουσια),ζητησε βουρτσα σωματος απο τα Hondos Center ας πουμε.

Απλα μαζι με το ντουζ σου,βουρτσιζε την περιοχη με το προβλημα.Με το αφροντους σου.
Φροντισε να ειναι αρκετα ζεστο το νερακι,και να εχουν περασει μερικα λεπτακια,αφου αρχισες το ντουζ,να "μαλακωσει" το δερμα.


Εχω ραγαδες την μια πανω στην αλλη,δεκαδες,με μηκος πανω απο 20 εκατοστα και παχος αν τεντοσω το δερμα 3-5 εκατοστα,μετα απο χρονια ισα που φαινονται.

Δειτε τις ραγαδες ως τα παρασημα σας,μετα απο γερο ογκο η εστω μετα απο μεγαλα κατορθωματα χασιμου λιπους.

Το δερμα ειναι το μεγαλυτερο οργανο του ανθρωπου,που εχει την ικανοτητα της αυτοιασης,μην το υποτιματε και αγαπηστε το οπως και να ειναι.
Εκμεταλευτητε τις ιδιοτητες του να δημιουργει συνεχως καινουριο δερμα οταν φευγουν τα πανω νεκρα κυταρα. ;)


Σε ευχαριστω για τις συμβουλες φιλε μου. Απλα απογοητευτικα γιατι τα κιλα που ειμαι τωρα τα ειχα ως στοχο πριν κανα χρονο και τωρα που εφτασα και παλι βλεπω πως δεν μου αρεσω. Οι ραγαδες δεν ειναι το προβλημα μου να φαινονται, το προβλημα μου ειναι οτι εχω πολυ χαλαρο δερμα στα ποδια και λιγο στην κοιλια. Ε και οσο να ειναι φαινονται ασχημα. Ειδικα οταν εισαι αντρας και εχεις υπερβολικα χαλαρο δερμα σε γλουτους/μπουτια φενεται παρα πολυ ασχημο. Πιστευω πως αν καταφερω να σφιξω αυτε τις περιοχες, θα πεσω standard και ενα νουμερο στα jeans :P:P

Haris Pilton
10-04-10, 17:28
Χαλαρα και light ,φιλε μου.

Σκληρη γυμναστικη,και ο χρονος θα σου φερει τα επιθυμητα αποτελεσματα. :thumbup:

Για την ιστορια,ειμουν 150+ κιλα,και εχω δει τεραστια διαφορα στο θεμα χαλαρωσης με το γυμναστιριο στα χερια ποδια και στηθος.

Μην απογοητευεσαι,υπαρχουν και χειροτερα,επισης ειμαστε ολοι μοναδικοι και αυτο ειναι και το νοημα.Νους υγιής εν σώματι υγιεί,με υψηλό ηθικό και αυτοπεποίθηση θα εχεις και καλύτερα αποτελέσματα. :green:

Svein
10-04-10, 19:02
Ειδες διαφορα με την βουρτσα ?

Haris Pilton
10-04-10, 19:16
Oχι ακομα,διοτι ειναι λιγος ο καιρος που ξεκίνησα,κατι μπιμπικια που ειχα εφυγαν παντως. :rolf: :rolf:

Δεν ειναι απλη διαδικασία,δεν βουρτσίζω και φευγει το δερμα ετσι απλα.
Θελει υπομονη,γενικα.

Littlejohn
10-04-10, 19:45
Εγώ φίλε μου Δημήτρη, θα σου έλεγα ότι βρίσκεσαι σε πολύ καλύτερη θέση απ`ότι νομίζεις... Είσαι πολύ μικρός ακόμα και τα κιλά που έχασες (όπως και να τ`έχασες) δεν ήταν και τόσο πολλά.
Αν ακολουθήσεις ένα υγιεινό τρόπο ζωής (γυμναστική, σωστή διατροφή κτλ), θα δεις ότι το δέρμα σου θα επανέρθει πλήρως... Και είμαι κάθετος σ`αυτό. Κάνε λίγο υπομονή και θα το δεις και μόνος σου...

Πλαστική χειρουργική, βούρτσες, ματζούνια και τα τιάυτα είναι για ανθρώπους σαν εμένα και τον Χάρη (κυρίως εμένα μιας και ο Χάρης είναι μικρός ακόμα) που έχουν χάσει υπέρογκα κιλά (κοινώς από ιπποπόταμοι έγιναν στέκες :P ) και έχουν πραγματικό πρόβλημα... Και πίστεψε με δεν μπορείς να φανταστείς πως είναι να`χεις πραγματικό πρόβλημα με χαλαρό δέρμα.
Η πλαστική χειρουργική είναι μονόδρομος σε τέτοιες περιπτώσεις. Και τα σημάδια που θα αφήσει, θα είναι πάντα εκεί για να σου θυμίζουν πόσο πάτο είχες πιάσει...

Αυτααα... :toast::toast:

Plus
11-04-10, 17:58
Φιλε απο την εμπειρια που εχω,μην μπεις στο χειρουργικο τραπεζι αν δεν υπαρχει λυση. Εισαι μικρος. Με σωστη διατροφη και προγραμμα θα σφιξει μεσα σε 1 χρονο ολο αυτο. Μην γυμναζεις μονο εκεινες τις περιοχες,το σωμα σφιγγει συνολικα. Υπομονη,επιμονη,διατροφη και γυμναστικη.

Dimitris91
11-04-10, 19:47
Φιλε απο την εμπειρια που εχω,μην μπεις στο χειρουργικο τραπεζι αν δεν υπαρχει λυση. Εισαι μικρος. Με σωστη διατροφη και προγραμμα θα σφιξει μεσα σε 1 χρονο ολο αυτο. Μην γυμναζεις μονο εκεινες τις περιοχες,το σωμα σφιγγει συνολικα. Υπομονη,επιμονη,διατροφη και γυμναστικη.

Ευχαριστω πολυ φιλε μου. Το σωστη διατροφη που λες το βρισκω λιγο γενικο. Μηπως θα μπορουσες να μου δωσεις καποιο λινκ ή κατι σχετικο για να βρω ενα προγραμμα με λεπτομεριες?

Plus
11-04-10, 23:41
Καταρχας θα πρεπει να διαβασεις τα αρθρα που ειναι στην διατροφη,εσυ ενδιαφερεσαι περισσοτερο για διατροφη γραμμωσης,διαβασε λοιπον τα σχετικα αρθρα και βγαλε ενα διαιτολογιο. Γυμναστικη 3-5 φορες την βδομαδα καθε βδομαδα. Αλλα θα πρεπει να ξεχασεις τα απεξω και τις βλακειες που εχουν στα μαγαζια και τα σουπερ μαρκετ. Θα τρως φαγητα με πολυ πρωτεινη,οχι κορεσμενα λιπαρα (θα προτιμας πολυακορεστα),πολυ πρασιναδα κοτοπουλο τονο κτλ,πολλα γευματα (5-6 την μερα) και πολυ νερο. Διαβασε τα αρθρα και θα μπεις στην λογικη.