PDA

Επιστροφή στο Forum : πιτάκι βρώμης σε μορφή κέικ



chryssa
13-04-10, 12:11
παιδιά το βάζω νέο θέμα και όταν το δοκιμάσετε πειτε μου παραλλαγές και τη γευστική γνώμη σας..

κουάκερ τριμμένο στο multi
καρύδι τριμμένο που αλλού στο multi
λιωμένο φρούτο που αλλού στο multi (με μήλο θυμίζει μηλόπιτα) ή σταφίδες
κανέλα ή βανίλια
ελάχιστο ελαιόλαδο
και λίγο νερό τόσο ώστε να είναι σαν μίγμα για κέικ
ασπράδια και ένα κρόκο

(προαιρετικά κακάο και λίγο μέλι)
τα βάζετε σε ταψάκι με λαδόκολλα ψήνετε για μισή ώρα και είναι έτοιμο
διατηρείτε στο ψυγείο σουπερ και είναι ότι πρέπει για πρωινό ή μεταπροπονητικό

:thumbup:

Ramrod
13-04-10, 12:28
παιδιά το βάζω νέο θέμα και όταν το δοκιμάσετε πειτε μου παραλλαγές και τη γευστική γνώμη σας..

κουάκερ τριμμένο στο multi
καρύδι τριμμένο που αλλού στο multi
λιωμένο φρούτο που αλλού στο multi (με μήλο θυμίζει μηλόπιτα) ή σταφίδες
κανέλα ή βανίλια
ελάχιστο ελαιόλαδο
και λίγο νερό τόσο ώστε να είναι σαν μίγμα για κέικ
ασπράδια και ένα κρόκο

(προαιρετικά κακάο και λίγο μέλι)
τα βάζετε σε ταψάκι με λαδόκολλα ψήνετε για μισή ώρα και είναι έτοιμο
διατηρείτε στο ψυγείο σουπερ και είναι ότι πρέπει για πρωινό ή μεταπροπονητικό

:thumbup:

καλό ακούγεται..."ψήνομαι" να το δοκιμάσω σύντομα...
Θα βοηθούσε βέβαια αν έδινες συγκεκριμένες ποσότητες για κάθε υλικό.

Machiavelli
13-04-10, 12:35
Κι εγώ ψήνομαι, αν και φοβάμαι ότι αντί για πιτάκι θα βγει μεταλλαγμένος τρικέφαλος δρυοκολάπτης αν επιχειρήσω να τα κάνω όλα αυτά μόνος.
Περίπου πόσα ασπράδια τραβάει;

chryssa
13-04-10, 12:39
εγώ χθές έβαλα μισή δόση

δηλαδή:

18 κ.σ κουάκερ τριμμένο στο multi
1 χούφτα καρύδι τριμμένο που αλλού στο multi
1 λιωμένο φρούτο που αλλού στο multi (με μήλο θυμίζει μηλόπιτα) ή σταφίδες
κανέλα ή βανίλια
2 κ.γλ ελαιόλαδο
και λίγο νερό τόσο ώστε να είναι σαν μίγμα για κέικ
6 ασπράδια και ένα κρόκο

δοκιμάστε το πρώτα έτσι και μετά αφαιρείτε ή προσθέτετε κατι βάσει γούστου
τα ασπράδια το βοηθούν να γίνει πιο αφράτο

:thumbup:

Ramrod
13-04-10, 15:12
εγώ χθές έβαλα μισή δόση

δηλαδή:

18 κ.σ κουάκερ τριμμένο στο multi
1 χούφτα καρύδι τριμμένο που αλλού στο multi
1 λιωμένο φρούτο που αλλού στο multi (με μήλο θυμίζει μηλόπιτα) ή σταφίδες
κανέλα ή βανίλια
2 κ.γλ ελαιόλαδο
και λίγο νερό τόσο ώστε να είναι σαν μίγμα για κέικ
6 ασπράδια και ένα κρόκο

δοκιμάστε το πρώτα έτσι και μετά αφαιρείτε ή προσθέτετε κατι βάσει γούστου
τα ασπράδια το βοηθούν να γίνει πιο αφράτο

:thumbup:

Βασικά φαντάζομαι ότι με 6 ασπράδια θα "χανονται" μέσα αν είναι σε μεγεθος κεικ. Θα δοκιμάσω να βάλω καμια 10αρια τουλάχιστον....ή θα βγει χάλια το μείγμα?

sTeLaKoS
13-04-10, 16:28
Μερικές μεζούρες πρωτείνης whey του λείπουν κι έγινε σούπερ :green:

-beba-
13-04-10, 16:31
:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

chryssa
14-04-10, 14:35
παίξτε με το λιωμένο φρούτο, βάλτε χυμό πορτοκαλιού και ξύσμα με κανέλα και καρύδι


ή λιωμένη μπανάνα με κακάο και φουντούκι

ή μήλο με σταφίδες και κανέλα

ή κεράσια με μήλο και αμύγδαλο

μπορείτε να αφαιρέσετε το κακάο και να βάλετε whey βανίλια κλπ.
περιμένω εντυπώσεις ή και φωτογραφίες του εκπληκτικού αποτελέσματος σας.. :turtle:

eri_87
15-04-10, 21:24
Ωραία συνταγή, κάπως έτσι το φτιάχνω κι εγώ!
Αν το θέλω γλυκό βάζω μέλι μέσα στο μείγμα, βάζω και κανέλα και ένα μπέικιν! Μόνο με μπανάνα το έχω κάνει, μια χαρά βγαίνει! :thumbup:

chryssa
16-04-10, 14:15
φαρινα ολικλής λογικά είναι εντάξει απο θρεπτικα συστατικα κάπως σας την βρώμη..
αν είναι έτσι όπως νομίζω προσθέστε και μισό ποτήρι φαρίνα θα γίνει φουσκωτό σαν πραγματικό κεικ..σλουρπ;)

superman79
24-05-10, 13:27
τωρα ξεκιναω να το φτιαξω.......για να δουμε τι θα κανω?

eri_87
24-05-10, 15:39
Χθες έφτιαξα μια εκδοχή απλή, για να είναι ακριβώς σαν το καθημερινό πιτάκι που τρώω! Απλά έβαλα λίγο γάλα κ whey, ενώ κανονικά βάζω νερό και ασπράδια μόνο στο πιτάκι!

250γρ βρώμη αλεσμένη
100μλ γάλα 0%
λίγο νερό (όσο πάρει)
2 βανίλιες
1,5 μπεικιν
2 αυγά
3 ασπράδια
2 σκουπ myofusion σοκολάτα

Αυτή η ποσότητα για μένα δίνει 6 γεύματα! Οι αναλογίες αλλάζουν ανάλογα τις ανάγκες του καθενός. Καλό βγήκε πάντως, την επόμενη φορά θα αντικαταστήσω τη whey με ασπράδια!!!

Littlejohn
24-05-10, 15:52
Το έφτιαξα σήμερα το πρωί... Βρώμη αλεσμένη, ασπράδια, πρωτείνη βανίλια, μέλι, κανέλα και μπείκινγκ. Έβαλα στο τέλος τριμμένη πικρή σοκολάτα από πάνω...

Για να πω την αλήθεια, ψιλοάνοστο έγινε, σαν ψωμί ένα πράγμα. Πιστεύω με πρωτείνη με γεύση σοκολάτα, θα βγεί πολύ καλύτερο...

eri_87
24-05-10, 18:26
Για να πω την αλήθεια, ψιλοάνοστο έγινε, σαν ψωμί ένα πράγμα. Πιστεύω με πρωτείνη με γεύση σοκολάτα, θα βγεί πολύ καλύτερο...

Όντως βγαίνει λίγο άνοστο! Κι εγώ που το έκανα με πρωτεΐνη σοκολάτα έτσι ήταν, γιατί δεν ήταν καθόλου γλυκό! Αλλά και σαν πιτάκι που το κάνω, ψιλοάνοστο είναι... Απλά για αλλαγή θα το κάνω που κ που σαν κεικ!

Svein
25-05-10, 08:04
Το έφτιαξα σήμερα το πρωί... Βρώμη αλεσμένη, ασπράδια, πρωτείνη βανίλια, μέλι, κανέλα και μπείκινγκ. Έβαλα στο τέλος τριμμένη πικρή σοκολάτα από πάνω...

Για να πω την αλήθεια, ψιλοάνοστο έγινε, σαν ψωμί ένα πράγμα. Πιστεύω με πρωτείνη με γεύση σοκολάτα, θα βγεί πολύ καλύτερο...

Eβαλα πρωτεινη αλλα μου βγηκε και εμενα ανοστο...ισως φτεει οτι εβαλα και νερο ! Την επομενη φορα θα προσθεσω και μπολικη ασπαρταμη !

superman79
25-05-10, 09:17
Eβαλα πρωτεινη αλλα μου βγηκε και εμενα ανοστο...ισως φτεει οτι εβαλα και νερο ! Την επομενη φορα θα προσθεσω και μπολικη ασπαρταμη !

οτι και να κανα "ψωμενιο" βγαινει. οκ ασ συμβιβαστουμε. ασπαρταμη εβαλα σε κατι αντιστοιχο και δεν εκανε τη διαφορα. καλυτερα αστο να μην πανε χαμενα και τα υλικα

Littlejohn
25-05-10, 10:01
Όντως βγαίνει λίγο άνοστο! Κι εγώ που το έκανα με πρωτεΐνη σοκολάτα έτσι ήταν, γιατί δεν ήταν καθόλου γλυκό! Αλλά και σαν πιτάκι που το κάνω, ψιλοάνοστο είναι... Απλά για αλλαγή θα το κάνω που κ που σαν κεικ!

Δεν αντιλέγω, για αλλάγη είναι μια χαρά... Αλλά θέλει κάτι να το γλυκάνει λίγο...:)

superman79
25-05-10, 10:35
Δε θα μπει ο οκτωμβριος....εκει να δεις....

eri_87
25-05-10, 15:19
Δεν αντιλέγω, για αλλάγη είναι μια χαρά... Αλλά θέλει κάτι να το γλυκάνει λίγο...:)

Ρίξε μπόλικο μέλι τότε.... Δεν ξέρω πόσο έβαλες, αλλά γενικά το μέλι αντικαθιστά μια χαρά τη ζάχαρη στα γλυκά! Θα μπορούσες να το κάνεις και σιροπιαστό, αραιώνοντας λίγο το μέλι με νερό! Με ελάχιστο νερό βασικά.... Εγώ δεν τρώω τώρα μέλι, οπότε...

Svein
29-05-10, 23:34
οτι και να κανα "ψωμενιο" βγαινει. οκ ασ συμβιβαστουμε. ασπαρταμη εβαλα σε κατι αντιστοιχο και δεν εκανε τη διαφορα. καλυτερα αστο να μην πανε χαμενα και τα υλικα

Τι ασπαρταμη τη στεβια δικιο ειχες τσαμπα τα υλικα....ΑΛΛΑ βρικα λυση :

100γρ γιαυρτι
1 κουταλια κακαο (χωρις ζαχαρη !)
Οτι γλυκαντικο διαθέτετε (εγω ασπαρταμη!)

Τα ανακατεύετε και το αλείφετε απο πανω :toast::toast::toast::toast: !

paulakos
05-06-10, 03:27
Χρυσα εγω το εφτιαξα οπως το γραφεις εσυ και μου βγηκε πολυ πολυ νοστιμο και ωραιγιο....:P ευχαριστω πολυ:thumbup::thumbup::thumbup:

vAnY
05-06-10, 09:09
Χρυσα εγω το εφτιαξα οπως το γραφεις εσυ και μου βγηκε πολυ πολυ νοστιμο και ωραιγιο....:P ευχαριστω πολυ:thumbup::thumbup::thumbup:

Αν εμεινε τιποτα, παρε καμια φωτο να μας δειξεις πως βγηκε?;)

paulakos
05-06-10, 20:20
Δεν το σκεφτιηκα ρε συ,αλλα μου αρεσε τοσο που θα φτιαξω σιγουρα ξανα και θα ανεβασω φωτο!!!!:green::green::green:

Svein
06-06-10, 00:31
Δεν το σκεφτιηκα ρε συ,αλλα μου αρεσε τοσο που θα φτιαξω σιγουρα ξανα και θα ανεβασω φωτο!!!!:green::green::green:

Γευση απο ψωμί δεν ειχε?

paulakos
06-06-10, 20:00
Εβαλα πολυ βρωμη και δεν εριξα καθολου νερο ο μ@λ@κ@ς,πηγα να το παιξω εξυπνος... αλλα γουστα ειναι αυτα παιδια.Εμενα μου φτανει που ηταν φρεσκο,που ηξερα τι ετρωγα και που ειχε πολυ πρωτεινη.... τωρα αν μου βγηκε λιγο σαν λαγανα οκ ναι ηταν...λιγο...