PDA

Επιστροφή στο Forum : Χάσιμο περιτού βάρους (ελειπτικό)



Ramrod
14-04-10, 00:04
Δεν ήξερα ούτε ακριβώς τι τίτλο να δώσω στο συγκεκριμένο thread όυτε ποιό είναι το σωστό θέμα να το ποστάρω...anyway, εδώ μου έκανε καλύτερα.:unsure:

Λοιπόν το θέμα αφορά τον θείο μου ο οποίος θέλει να χάσει κάποια περιτά κιλά που έχει, κυρίως στην περιοχή της κοιλιάς, αλλά και να βελτιώσει λιγάκι τη φυσικη του κατάσταση. Η προπόνησή του γίνεται σπίτι (με ελειπτικό) και αλτήρες.
Κυρίως θα ήθελα να μου προτείνεται 2 πράγματα. Τι διατροφή πρέπει να κάνει (ένα απλό και εφικτό προγραμματάκι) αλλά και πόση ώρα αεροβική την ημέρα χρειάζεται.
Το BMR του είναι γύρω στις 1700 θερμίδες, είναι 47 χρόνων 172 ύψος και βάρος 80 κιλά.

Μαρία
14-04-10, 15:20
Επειδη ο καθε οργανισμος συμπεριφερεται διαφορετικα και αναλογα με βαση την διατροφη κυριως τι προτιμησεις εχει ο θειος σου ριξε μια ματια στα αρθρα για την διατροφη τα οποια υπερκαλύπτουν καθε απορια(δεν μπορει να σου δωσει κανεις διατροφη αλλα θα πρεπει με βαση το υλικο που υπαρχει να βγαλεις μονος σου)και οσον αφορα το θεμα της αεροβιας παλι θα σου προτεινω να ριξεις μια ματια στα αρθρα και τοπικ μιας και εκει εχει καλυφθεί το θεμα ποση ωρα αεροβικη κτλ!!!!:thumbup:

Ramrod
14-04-10, 15:30
Επειδη ο καθε οργανισμος συμπεριφερεται διαφορετικα και αναλογα με βαση την διατροφη κυριως τι προτιμησεις εχει ο θειος σου ριξε μια ματια στα αρθρα για την διατροφη τα οποια υπερκαλύπτουν καθε απορια(δεν μπορει να σου δωσει κανεις διατροφη αλλα θα πρεπει με βαση το υλικο που υπαρχει να βγαλεις μονος σου)και οσον αφορα το θεμα της αεροβιας παλι θα σου προτεινω να ριξεις μια ματια στα αρθρα και τοπικ μιας και εκει εχει καλυφθεί το θεμα ποση ωρα αεροβικη κτλ!!!!:thumbup:

Απλά πρέπει μα διαβάζω ώρες για να βγάλω άκρη για πρόγραμμα που δε θα εφαρμόσω και δε θα δοκιμάσω στο σώμα μου. προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τη λιποδιάλυση και το αδυνατισμα και έχω ελάχιστες στοιχειώδεις γνώσεις επί του θέματος... γι αυτό άνοιξα το θέμα ελπίζοντας να ακούσω κάποιες προτάσεις απο κάποιους έμπειρους πάνω στο θέμα, οπου ήδη κατέχουν τις απαραίτητες γνώσεις για να προτείνουν έστω κάτι γενικό...

Anyway, ευχαριστώ...

sTeLaKoS
14-04-10, 15:37
Για τη διατροφή πες του να κάνει 3-4 γεύματα το λιγότερο και υπολόγισε του καμιά 100ρια γραμμάρια πρωτείνης. Οι υπόλοιπες θερμίδες από υδατάνθρακα και λίπος. Φαντάζομαι δε θέλει αυστηρά πράγματα.
Κρεατικό 2-3 φορές τη μέρα, από υδατάνθρακες πατατα, ρύζι, κανένα ζυμαρικό ολικής. Το ελαιόλαδο στη σαλάτα ειναι must.

Εάν θέσει ψηλούς στόχους, κανονική bbing διατροφή.

Όσο για την αερόβια, πρέπει να ξέρουμε το επίπεδό του..
Ας ξεκινήσει με ένα 20λεπτο μέρα παρά μέρα και αν δει ότι αντέχει, σε λίγο καιρό ανεβάζει τη διάρκεια όσο αντέχει. Σε χαμηλούς ρυθμούς έτσι; 60-65% είναι μια χαρά.

Ramrod
14-04-10, 15:44
Για τη διατροφή πες του να κάνει 3-4 γεύματα το λιγότερο και υπολόγισε του καμιά 100ρια γραμμάρια πρωτείνης. Οι υπόλοιπες θερμίδες από υδατάνθρακα και λίπος. Φαντάζομαι δε θέλει αυστηρά πράγματα.
Κρεατικό 2-3 φορές τη μέρα, από υδατάνθρακες πατατα, ρύζι, κανένα ζυμαρικό ολικής. Το ελαιόλαδο στη σαλάτα ειναι must.

Εάν θέσει ψηλούς στόχους, κανονική bbing διατροφή.

Όσο για την αερόβια, πρέπει να ξέρουμε το επίπεδό του..
Ας ξεκινήσει με ένα 20λεπτο μέρα παρά μέρα και αν δει ότι αντέχει, σε λίγο καιρό ανεβάζει τη διάρκεια όσο αντέχει. Σε χαμηλούς ρυθμούς έτσι; 60-65% είναι μια χαρά.

Όχι, μιλάμε για χαλαρά πράγματα...μόνο το χάσιμο περιτού βάρους τον ενδιαφέρει και φυσικά μια στοιχειώδης φυσική κατάσταση, τίποτα το πολύ σπουδαίο...Στη διατροφή υποθέτω πως πρέπει να τρώει περίπου 200 θερμίδες κάτω απο τις θερμιδες συντήρησης ε?

Το επίπεδο αυτή τη στιγμή είναι πολύ χαμηλό. Επαιζε μπάλα αλλά έχει σταματήσει κανένα 4αρι χρόνια οπότε εννοείται χαλαρά... Τα ποσοστά σου με κάλυψαν.

Thanks Stelako!