PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλάτη



ANONIO
20-02-07, 14:12
μπορω να αντικαταστησω την κωπηλατικη με αλτηρα (χερι εν αλλαξ) με κωπηλατικη με μπαρα?

gpol
20-02-07, 15:29
χαλαρα :)

ANONIO
20-02-07, 16:27
οκ σε ευχαριστω....

Gasturb
20-02-07, 16:48
Συμφωνώ με gpol κ η μπάρα για μένα είναι καλύτερη επιλογή απο αλτήρα σε αυτή την άσκηση.

Gt

tasosfit
21-02-07, 00:07
Ειναι ασκήσεις διαφοροποιημένες σ' οτι αφορα την σταθερότητα της εξωτερικής επιβάρυνσης και την δυνατότητα αυτοσυγκέντρωσης στις μυικες ομάδες που συμμετέχουν.

Οταν χρησιμοποιω μπάρα, τα δυο χέρια μαζι με την μπαρα γίνονται ενα συστημα και έχουμε συνεργαζόμενες μυικές ομαδες και πολλαπλάσιες κινητικές μονάδες σε ενεργοποιηση.

Οταν χρησιμοποιω εναν αλτηρα, τότε ο αλτήρας με το ένα χέρι γινεται συστημα και έχουμε λιγοτερο αριθμό κινητικών μονάδων σε ενεργοποιηση.

Επίσης η άσκηση με αλτηρα άυξάνει και την ικανοτητα σταθεροποιησης των εν λόγω αρθρώσεων λόγο μεγαλύτερης ανάκγης σταθεροποιησης της εξωτερικής επιβάρυνσης (ασταθεια αλτήρα)

Οταν λέω για των αριθμό των κινητικών μονάδων που συμμετεχουν εννοω στο συνολο σε επιπεδο οργανισμού. Ειναι άλλο το επιπεδο συγκέντρωσης και ελέγχου μιας κινησης οταν συμμετεχουν δυο χέρια και αλλο οταν συμμετέχει ένα χέρι.

Θα προτεινα την μπάρα σε προγράμματα που στοχεύουν στην ανάπτυξη της δύναμης και τον αλτήρα σε προγραμματα όγκου, χωρίς ομως να λεω οτι δεν μπορουν να χρησιμοποιηθούν και στους δυο στόχους.

Vson
22-02-07, 17:12
γιαυτο μου λεει ο γυμναστης οτι μπαρα κανεις για δυναμη:P ,να ρωτησω κατι...ενα παλικαρι μου λεει οτι με βαρακια και μπαρα κανεις πολυ περισοτερη δουλεια απ οτι με τα οργανα του γυμναστηριου ισχυει αυτο; υπαρχει μεγαλη διαφορα; τα οργανα δηλαδη ειναι για πλακα;

billys15
22-02-07, 17:38
Ακουγεται συχνα αυτο το "τα ελευθερα βαρη ειναι καλυτερα απο τα μηχανηματα".Εγω να σου πω την αληθεια,ακομα δεν ξερω αν ειναι ετσι ή οχι.

Gasturb
22-02-07, 19:02
ενα παλικαρι μου λεει οτι με βαρακια και μπαρα κανεις πολυ περισοτερη δουλεια απ οτι με τα οργανα του γυμναστηριου ισχυει αυτο; υπαρχει μεγαλη διαφορα; τα οργανα δηλαδη ειναι για πλακα;

Tα περισσότερα όργανα είναι για τους novice/average (πχ pec dec)

Gt

Gasturb
22-02-07, 19:04
Ακουγεται συχνα αυτο το "τα ελευθερα βαρη ειναι καλυτερα απο τα μηχανηματα".Εγω να σου πω την αληθεια,ακομα δεν ξερω αν ειναι ετσι ή οχι.

Eννοείται πως είναι!

Gt

Vson
22-02-07, 21:33
σε καμια περιπτωση ομως δεν ειναι αχρηστα η δεν κανουν δουλεια ε;αν ειναι να τα κοψω τελειως:D

gpol
22-02-07, 21:44
εννοειται πως δεν ειναι αχρηστες. Απλα οπου μπορεις, να χρησιμοποιεις ελευθερα βαρη