PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλη για συμπληρωμα!



mechmech
15-04-10, 00:11
Καλησπερα στην παρεα!

Χρειαζομαι τη συμβουλη σας για το εξης σεναριο: Σταματαω το γυμναστηριο, για λογους που εχουν κυριως να κανουν με την υγεια των χεριων μου (ειμαι και μουσικος), και το γυρναω στην κολυμβηση, που εκανα και παλιοτερα, και μ αρεσει ιδιαιτερα το σωμα που φτιαχνω με το κολυμπι, η ισορροπια μεταξυ μυων και καρδιακης ενδυναμωσης, κλπ κλπ.
Για να μην παρεξηγησετε, δεν εκανα ποτε bodybuilding, απλα εκανα συστηματικα εντονη προπονηση με βαρη, για να εχω ενα στοιχειωδως καλο σωμα. Ποτε δεν μπηκα σε διαδικασια αυστηρης διατροφης. Εκτος απο 3 γερα και γενικα προσεγμενα γευματα, επαιρνα και μια Γουει μετα την προπονηση. Αυτα.

Τελοσπαντων, ηθελα να μου δωσετε μια κατευθυνση για συμπληρωμα για ενα ειδος ασκησης οπως η κολυμβηση. Το προγραμμα που θα ακολουθω θα ειναι ιδιαιτερα δυναμικο, οποτε, για κατι αεροβιο οσο η κολυμβηση, κατι θα γινεται και απο μυικη αυξηση, λογικα. Εννοειται οτι θα ακολουθει γερο γευμα με υδατανθρακες. Αφου δεν θα ειναι τοσο δυναμικο οσο η προπονηση ογκου με βαρη, διαγραφω την γουει(?). Ελεγα για κατι σε πολλαπλων πηγων οπως η MYoFusion, για να χρησιμευει και σαν εξτρα γευμα, και να απορροφαται και πιο μακροπροθεσμα, ωστε να μην χαραμιζεται (χωρις βαρη που να παει ολη η πρωτεινη). Ακουω γνωμες και για αλλα προιοντα αντι για/εκτος απο πρωτεινη.

Γενικα το μπατζετ θα ηθελα να μεινει εκει που ειναι με τη Γουει, δηλαδη αντε να παμε σε 2 προιοντα συνολικα, το πολυ.

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη αν ειναι εκτος θεματος η συζητηση, καθοτι εδω ειναι bodybuilding forum.

beefmeup
15-04-10, 01:01
παρε μια πολυβιταμινη μαζι μετην προτεινη κ εισαι κομπλε..2 συμπληρωματα δλδ.

η προτεινη ομως ειναι μαστ..

:welcome:

savage
15-04-10, 01:04
συμφωνω με beef me up,και δε βλεπω το λογο γιατι να μην πινεις whey και μετα το κολυμπι.σε καμια περιπτωση δεν παει χαμενη.

mechmech
15-04-10, 11:02
Καλως, ευχαριστω.

Εχετε καποια συγκεκριμενη πολυβιταμινη να μου προτεινετε? Οι πολυβιταμινες ερχονται σε χαπακια, καψουλες, τι?

Εννοειται οτι θελω να ακουσω κι αλλες γνωμες γενικως.

Xrisos
15-04-10, 11:27
Λογω οτι θα κανει περισσοτερο αεροβιο χρειαζεται πολυ υδατανθρακα και οχι τοσο πρωτεινη.

michelangelo
15-04-10, 11:57
Γνώμη μου είναι η πρωτεϊνη που θα πάρεις μετά την προπόνηση να περιέχει μέσα και κρεατίνη τουλάχιστον 4 γραμμάρια, μετά από κάθε προπόνηση.
Αυτό γιατί το κολύμπι είναι απαιτητικό και θεωρώ ότι θα σου δώσει μία καλύτερη ανάρρωση η κρεατίνη.....

Όσον αφορά για την πολυβιταμίνη είναι χαπάκια εγώ παίρνω μία που λέγεται Vitacor Plus, περιέχει C,E,A,B1-6 και έχει και αμινοξεάκια μέσα.

mechmech
15-04-10, 18:39
Με καθε σεβασμο και ευγνωμοσυνη για την απαντηση, δεν θα ηθελα να βαλω κρεατινη στον οργανισμο μου.


Βλεπω παντως οτι οι αποψεις διιστανται...

flowin_through
15-04-10, 18:46
Με καθε σεβασμο και ευγνωμοσυνη για την απαντηση, δεν θα ηθελα να βαλω κρεατινη στον οργανισμο μου.


Καλως ή κακως εχεις ηδη κρεατινη στον οργανισμο σου και ευτυχως, πολλη!
Το συμπληρωμα κρεατινης δε θα τον βοηθησει, καθοτι ειναι ενα συμπληρωμα καθαρα για δυναμη (αναεροβια ασκηση 8-10 δευτερολεπτων, οποτε δε θα του κανει τιποτα) και τετοια προπονηση δεν κανει.
Μια πρωτεΐνη, οπως ενδεικνυται σε ΚΑΘΕ (ασκουμενο ή/και μη) ανθρωπο και μια πολυβιταμινη ειναι οκ για το σκοπο που θες. Επισης, οπως ενδεικνυται για τον καθενα ενα συμπληρωμα Ωμεγα λιπαρων οξεων (αν βγαινεις οικονομικα).

mechmech
15-04-10, 19:26
Ok, ευχαριστω. Για την κρεατινη, εννοουσα οτι δεν θελω να παρω επιπλεον ποσοτητα, ακομα κι αν συνεχιζα βαρη, διοτι αποσο ξερω εχει λιγο ανεπιθυμητες συνεπειες αποσταθεροποιησης οταν σταματησεις να την παιρνεις. Γενικα, την κατατασσω στα "αναβολικα" = κακα :green: ενω την πρωτεινη πχ στα "συμπληρωματα" = καλα.

Τι πρωτεινη προτεινετε δεδομενης της καταστασης? Κανω καλα που κοιταω πιο πολυ προ πολλαπλων πηγων? H myofusion συγκεκριμενα ειναι καλη επιλογη? Και ποτε ειναι καλα να την παιρνω, οταν προκειται για αεροβια ασκηση...?

Machiavelli
15-04-10, 19:31
Ελπίζω να μη σε τρομάξω με αυτό που θα σου πω αλλά η πρωτεΐνη είναι πιο αναβολική (οπότε σύμφωνα με το σκεπτικό σου χειρότερη) από την κρεατίνη.

Ramrod
15-04-10, 19:45
Τι πρωτεινη προτεινετε δεδομενης της καταστασης? Κανω καλα που κοιταω πιο πολυ προ πολλαπλων πηγων? H myofusion συγκεκριμενα ειναι καλη επιλογη? Και ποτε ειναι καλα να την παιρνω, οταν προκειται για αεροβια ασκηση...?

συνήθως μετά την προπόνηση θέλουμε πρωτεϊνη που να αποροφάται γρήγορα... Τώρα δε ξέρω τι ακριβώς θες να πετύχεις στο σώμα σου με το κολύμπι αλλά απο τα λίγα που ξερω το blend δε μου φαίνεται πολύ ιδανικό. Must είναι ο υδατάνθρακας πάντως!

Η gaspari θεωρείται πολύ αξιόπιστη και για τη myofusion μόνο,καλά έχω ακούσει...
Αφού ψάχνεσαι γενικά γιατί δε ρίχνεις μια ματιά στη αξιολόγηση συμπληρωμάτων?

Machiavelli
15-04-10, 19:51
Εγώ τους υδατάνθρακες στο ρόφημα δε τους θεωρώ σημαντικούς εφόσον δεν κάνεις τόσο υψηλής έντασης προπόνηση, ή τουλάχιστον όχι τους απλούς, καλύτερα να την πιεις με βρώμη.

Ramrod
15-04-10, 19:53
Εγώ τους υδατάνθρακες στο ρόφημα δε τους θεωρώ σημαντικούς εφόσον δεν κάνεις τόσο υψηλής έντασης προπόνηση, ή τουλάχιστον όχι τους απλούς, καλύτερα να την πιεις με βρώμη.

Δεν ενοουσα στο ρόφημα...γενικά. Εγώ νομίζω οτι το κολύμπι έχει ένταση...τι να πω, δε ξέρω και σιγουρα. Δεν υπήρξα καλυμβητής ποτε...

drago
15-04-10, 20:16
το κολυμπι θεωρειται aerobic η αντοχη στη δυναμη???

mechmech
16-04-10, 13:30
Ειναι αρκετα δυναμικο, κι ας συγκαταλεγεται στα αεροβια. Δεν ειναι και μπασκετ ρε παιδια. Και υπαρχουν πολλα περιθωρια για μυικη τονωση. προσωπικα την πλατη που εφτιαξα με το κολυμπι παλιοτερα ΠΟΤΕ δεν την καταφερα με βαρη.

Αναλογως και τι προγραμμα κανεις. Πχ σε μια φαση ειχα δεμενα τα ποδια και εκανα μονο με χερια. Εκει να δεις ποση αντοχη στη δυναμη θελει. Γενικα θα το συνεκρινα με βαρη σε προπονηση γραμμωσης.

Machiavelli
16-04-10, 13:38
Στα βάρη εξαντλείσαι προγραμματισμένα σε κάθε σετ με όσες επαναλήψεις εσύ επιλέξεις από τη στιγμή που ξέρεις τις δυνατότητές σου, δε συγκρίνεται με κάτι αυτό ως προς την ένταση.
Αν μιλάμε για ένα κολύμπι 45 λεπτά σε ένα tempo με 65% των φουλ παλμών μιλάμε για αερόβια (καμιά διαφορά δηλαδή από το να κάνεις διάδρομο), ωστόσο μπορείς να κάνεις και συγκεκριμένα sprints σε full tempo, εκεί σίγουρα δε μιλάμε πλέον για αερόβια. Δεν έχει να κάνει με το είδος της άσκησης αλλά με την έντασή της. Και βάρη μπορείς να πάρεις μια μπάρα σκέτη και να την ανεβοκατεβάζεις 30 λεπτά.

mechmech
16-04-10, 13:51
Ακριβως. Με το προγραμμα που κανω εγω, λοιπον, δεν μιλαμε πλεον τοσο για αεροβια.

Μιλαμε για περιπου 50 λεπτα κολυμπι, με 1-2 λεπτα διαλλειμμα καθε 100 μετρα, οπου τα δινω ΟΛΑ. Δηλαδη στο 90% της μαξιμουμ ταχυτητας μου παω. Συνηθως τελειωνω στα 2.5 χιλιομετρα την προπονηση. Αυτα απο παλιοτερα που εκανα...

mechmech
20-04-10, 11:47
*****************************************

Αν εχετε το χρονο, ριξτε μια ματια σ αυτο το καταστημα και προτεινετε μου μια πολυβιταμινη (και αν θελετε, και μια πρωτεινη) απο αυτες που εχει.

Αν αναρωτιεστε, ναι, βρισκομαι ελβετια, γι αυτο ψωνιζω απο εκει.

beefmeup
20-04-10, 14:29
*********************************************

Αν εχετε το χρονο, ριξτε μια ματια σ αυτο το καταστημα και προτεινετε μου μια πολυβιταμινη (και αν θελετε, και μια πρωτεινη) απο αυτες που εχει.

Αν αναρωτιεστε, ναι, βρισκομαι ελβετια, γι αυτο ψωνιζω απο εκει.

βιταμινη,optimum nutrition"opti men"

k 100% gold whey standard της ιδιας εταιριας,κ καθαρισες..

mechmech
24-04-10, 00:50
Εννοειται ευχαριστω για την απαντηση, αλλα επειδη ελιωσα το ιντερνετ να μαθω για πολυβιταμινες και διαβασα κι εδω μεσα αξιολογησεις, αποφασισα πως θα ηταν μαλλον καλυτερα να παω σε κατι πιο ηπιο απο Οπτιμεν (δεν μ αρεσε οτι διαβασα για υπερβολικες δοσεις Β κλπ). Επισης δεν αναζητω διαφορα στο πουλι μου, ευχαριστω παντως, χαχαα. :D
Ισως κατι φαρμακευτικο (?), για να ειναι και πιο οικονομικο (εδω οι οπτιμεν μου βγαινουν πανω απο 30 ευρω).

Οποτε για προτεινετε μια δυνατη πολυβιταμινη, κατα προτιμηση φαρμακειου, αλλα και εναλλακτικες απο καταστημα συμπληρωματων (πιο οικονομικες).

Gold Whey επαιρνα οσο ημουν Αθηνα, δεν εχω κανενα παραπονο, αλλα λεω να παω στην Gaspari ετσι για αλλαγη.

Machiavelli
24-04-10, 01:08
Δεν υπάρχουν δυνατές πολυβιταμίνες στο φαρμακείο, είναι πολυβιταμίνες φτιαγμένες για τον μέσο άνθρωπο.

savage
24-04-10, 11:45
Οποτε για προτεινετε μια δυνατη πολυβιταμινη, κατα προτιμηση φαρμακειου, αλλα και εναλλακτικες απο καταστημα συμπληρωματων (πιο οικονομικες).



vital plus q10 η now(adam η daily vits)