PDA

Επιστροφή στο Forum : συνταγη για κρεπες στο τηγανι!!!:D



Zylo
18-04-10, 13:22
Γεια σας μαγκες....αυτη η συνταγη ειμαι πολυ οικονομικη(τα υλικα για 15 κανουν περιπου 8-9 ευρω) και ειναι πολυυυ ευκολη μπορει ο καθενας να την φτιαξει ευκολα!!!αυτοι που ειναι στον ογκο θα την λατρεψουν πιστευω αλλα και αυτοι που ειναι στην γραμμωση θα μπορουν να την εχουν και για ενα πολυ καλο cheat meal...δεν εχει πολλες θερμιδες και τετοια..

Συστατικα:
αυγα(εδω βαζεται εσεις ποσα θελετε αναλογα με την διατροφη σας....εγω πεταω μεσα 5-6)
3/4 του λιτρου γαλα(φρεσκο εννοειται)
3.5 κουπες αλευρι(εχω δοκιμασει μονο για ολες τις χρησεις εγω...)
και το μυστικο συστατικα:green:βαλτε ποτο μεσα στη ζημη...κατι γλυκο...Απο οσα εχω δοκιμασει εγω παντως το BAILEYS ειναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ...
1 τηγανι
ελαχιστο λαδι η λιγο βουτυρο

Πως να τις φτιαξετε...
πετατε μεσα στο μιξερ τα αυγα το γαλα το αλευρι και τα ανακατευεται για 1 λεπτο....στο 1 λεπτο ριξτε λιγο baileys μεσα και συνεχιστε το ανακατεμα για 2-3 λεπτα ακομα.....μεχρι να γινει το ανακατεμα βαλτε το τηγανι στο ματι και βαλτε 2-3 σταγονες λαδι η το βουτυρο και απλωστε το..ετσι δε θα κολισει η κρεπα...αφου ζεσταθει το τηγανι ριξτε μια σχετικα μικρη ποσοτητα απο τη ζυμη και μετα απλωστε την...(εγω την απλωνω κουνοντας το τηγανι;)) απο εκει και περα ειναι σαν να φτιαχνετε ομελετα....τις αναποδογυριζετε για λιγο και ειναι ετοιμες...μονο που θελει λιγο προσοχη για να μην τις καψετε...
αυτη η ζυμη εμενα μου φθανει για 15 κρεπες περιπου.....στην 1η φορα που θα την φτιαξετε θα καψετε καποιες...εγω την 1η φορα(ειμουν και μικρος...10 χρονων) εκαψα 10/15 κρεπες:P:P:rolf:
μολις τελειωσετε βαζετε δικα σας υλικα μεσα....εγω την προτιμω με μερεντα και μπισκοτο....