PDA

Επιστροφή στο Forum : Βαρη + αεροβιο = NO ???



Johnny21a
21-04-10, 23:33
Παιδια καθως πλησιαζει καλοκαιρακι ηρθε η ωρα να ασχοληθω με το να ξεφορτωθω το λιπος που κρυβει το αγαλματενιο κορμι μου :P

Το προγραμμα που κανω τωρα ειναι 5 μερες βαρη, αν προσθεσω και αεροβιο (τρεξιμο, οχι σε διαδρομο αλλα σε σταδιο) σε καθε μερα θα ειναι too much ?? Και λογικα αφου δε θα σταματησω τα βαρη καλο δε θα ηταν να μην κοψω και τους υδατανθρακες ? Καλα το σκεφτομαι η κανω καπου λαθος ?

Καθε γνωμη πολυτιμη! Σας ευχαριστω!

Μαρία
21-04-10, 23:39
Τι σκοπο εχεις?
Να γραμμωσεις να εισαι fit αυτο μονο?Αν ναι κανε καθε μερα σε γηπεδο κατα προτιμηση επιφανεια χορτο και συνεχισε ισορροπημενη διατροφη.
Αν σκοπο εχεις να κατεβεις σε αγωνες bb μερα παρα μερα καλα ειναι μιας και θα εχεις και αγωνιστικη διατροφη.
Δεν δινεις και πολλα στοιχεια..

Johnny21a
21-04-10, 23:44
Οχι για αγωνες, απλα θελω να ειμαι στεγνος οτι περισσοτερο μπορω, γενικα εχω λιγο λιπος και οι αποθηκες μου ειναι κυριος κοιλια και ποδια. Φαινονται οι κοιλιακοι απλα θελω ενα πιο στεγνο look

Μαρία
21-04-10, 23:49
Διατροφη ακολουθεις προγραμμα?Γιατι η γραμμωση ειναι κυριως θεμα διατροφης απλα με την αεροβια επιτυγχανουμε πιο γρηγορο αποτελεσμα.Αν δεν κανεις διατροφη δεν θα δεις και το ποθητό αποτελεσμα.

Johnny21a
22-04-10, 00:00
Ναι φυσικα και κανω διατροφη, εξαλλου και τωρα δεν εχω καποιο παραπονο με τα ποσοστα λιπους μου, απλα θα ηθελα κατι ακομα καλυτερο... Εχω γραμμωση, οι κοιλιακοι μου φαινονται (οι κατω ειναι πιο θολοι βεβαια) απλα θελω να φανουν ακομα πιο πολυ...

Μαρία
22-04-10, 00:06
Αφου εισαι σε καλο δρομο μην αλλαξεις την διατροφη σου δεν χρειαζεται να κοψεις υδατανθρακα(αφου σου βγαινει ετσι και δεν εχεις σκοπο αγωνιστικο)και ξεκινα αεροβια και αφου θες εξω σε γηπεδο το καλυτερο ειναι σε χορτο,οχι σε ταρταν ουτε σε σκληρο χωμα.Τα βαρη συνδιαζονται με αεροβιο στην γραμμωση και ριξε μια ματια στα τοπικ που εχουν θεμα την αεροβια να κατατοπιστεις για οτι απορια μπορει να εχεις εκει μετεπειτα.

Johnny21a
22-04-10, 00:08
Οκ σε ευχαριστω πολυ. Και μια τελευταια ερωτηση, συνδυαζοντας την αεροβικη με τα βαρη δεν κινδυνευω να χασω πολυ μυικη μαζα ? Αν και πιστευω οτι αυτο ειναι καθαρα θεμα διατροφης, τουλαχιστον ετσι διαπιστωνω σε μενα

Μαρία
22-04-10, 00:10
πιστευω οτι αυτο ειναι καθαρα θεμα διατροφης,


Ετσι ειναι........οσο αεροβιο και να κανεις αν μετα τρως ενα αρνι θα βαλεις και λιπος!!!

Johnny21a
22-04-10, 00:18
Ναι απλα ρωταω αν μπορω να διατηρησω τους μυς, χανοντας περισσοτερο λιπος παρα καθαρη μυικη μαζα...

Μαρία
22-04-10, 01:17
Ναι απλα ρωταω αν μπορω να διατηρησω τους μυς, χανοντας περισσοτερο λιπος παρα καθαρη μυικη μαζα...


Το μυικο οσο δεχεται ερεθισμα εχει και την αναλογη ανταποκριση και οσο εισαι οκ με την διατροφη και δεν υποσιτιζεσαι δεν υπαρχει προβλημα.

kutsup
22-04-10, 08:18
Παιδια καθως πλησιαζει καλοκαιρακι ηρθε η ωρα να ασχοληθω με το να ξεφορτωθω το λιπος που κρυβει το αγαλματενιο κορμι μου :P

Το προγραμμα που κανω τωρα ειναι 5 μερες βαρη, αν προσθεσω και αεροβιο (τρεξιμο, οχι σε διαδρομο αλλα σε σταδιο) σε καθε μερα θα ειναι too much ?? Και λογικα αφου δε θα σταματησω τα βαρη καλο δε θα ηταν να μην κοψω και τους υδατανθρακες ? Καλα το σκεφτομαι η κανω καπου λαθος ?

Καθε γνωμη πολυτιμη! Σας ευχαριστω!

Αν κάνεις σοβαρές προπονήσεις θα καταρεύσεις γρήγορα. Κάθε μέρα διπλές προπονήσεις (βάρη - τρέξιμο) δεν είναι απλό πράγμα και το πιο πιθανό είναι να πάθει black out το ΚΝΣ σου αφού δεν θα αναρρώνει ποτέ.
Οπότε θα χάσεις και μυική μάζα τελικά.

Μαρία
22-04-10, 11:05
Αν κάνεις σοβαρές προπονήσεις θα καταρεύσεις γρήγορα. Κάθε μέρα διπλές προπονήσεις (βάρη - τρέξιμο) δεν είναι απλό πράγμα και το πιο πιθανό είναι να πάθει black out το ΚΝΣ σου αφού δεν θα αναρρώνει ποτέ.
Οπότε θα χάσεις και μυική μάζα τελικά.

Οι στιβικοι* που το κανουν αυτο καθε μερα και σε επιπεδο πρωταθλητισμου γιατι δεν καταρρεουν(βαρη+τρεξιμο μαζι)και δεν υπερκοπωνονται κιολας και το παιδι οχι στιβο δεν κανει ουτε bb ουτε κανα επιπεδο πρωταθλητισμου εχει και αυτο χαλαρα το κανει.
Κατ΄αρχην το παιδι δεν κανει πρωταθλητισμο στο fitness ή bb(που θα αλλαζαν πολλα σε αυτη τη φαση γιατι ειναι πολλα αλλα που πρεπει να λαβεις υποψιν) ,κατα δευτερον οταν λεει τρεξιμο μην τρελαινομαστε οτι θα κανει στιβικο τρεξιμο(1.30 ωρα με ταχυτητες,κουτσα,αλτικα)αλλα αεροβιο σε χαλαρους ρυθμους που δεν εβλαψε κανενα και δεν θα εχει και κανα τρελο ρυθμο 5λεπτα το χλμ(ποσοι μεγαλυτερης ηλικιας αυτο το κανουν καθε πρωι και για λογους υγειας).
Κατα τριτον το επιπεδο που λεει οτι ειναι δεν ειναι αγωνιστικο και απο την στιγμη που προσεχει και την διατροφη του και θελει λιγο ακομα για να γραμμωσει(που εχει ηδη)ενα ερεθισμα θα του δωσει το αεροβιο,μην τρελαινοματστε και με το παραμικρο φοβομαστε να κανουμε προπονηση μην καψουμε μυικο και ποσο μαλλον οταν το αεροβιο ειναι σε επιπεδο ζεσταματος(δεν θα παει να κανει ενταση ταχυτητες κτλ που ειναι και αυτο μυικη ενδυναμωση να μπουκωσει)..........και κυριως οταν οι ρυθμοι ειναι μικροι το ξαναλεω.

* ή οι ποδοσφαιριστες....

Johnny21a
22-04-10, 12:11
Ισως επρεπε να αναφερω οτι ημουν αθλητης στιβου και εκανα πρωταθλητισμο(Μαρια η 1:30 ωρα που λες για τις προπονησεις μπορει να ξεπερνουσε και τις 2 ωρες τις πιο πολλες φορες, και βαρη δεν καναμε ποτε με εντονες προπονησεις ταχυτητας, συνηθως καναμε 2-3 φορες την εβδομαδα αναλογα την περιοδο) , απλα οι προπονησεις που θα κανω τωρα δε θα ειναι ιδιες με πριν. Καμια φορα βεβαια αυτο που αναφερω ως τρεξιμο θα ειναι και προπονησεις ταχυτητας γιατι πολυ απλα μου αρεσουν και το σωμα μου αντιδρα πολυ καλα, π.χ. τα ποδια μου γυμναζονται καλυτερα απο αυτες παρα αν εκανα βαρη, αλλα επειδη ξερω ποσο απαιτητικες ειναι εκεινες τις μερες δε θα κανω βαρη εννοειται

Μαρία
22-04-10, 12:28
Ισως επρεπε να αναφερω οτι ημουν αθλητης στιβου και εκανα πρωταθλητισμο(Μαρια η 1:30 ωρα που λες για τις προπονησεις μπορει να ξεπερνουσε και τις 2 ωρες τις πιο πολλες φορες, και βαρη δεν καναμε ποτε με εντονες προπονησεις ταχυτητας, συνηθως καναμε 2-3 φορες την εβδομαδα αναλογα την περιοδο) , απλα οι προπονησεις που θα κανω τωρα δε θα ειναι ιδιες με πριν. Καμια φορα βεβαια αυτο που αναφερω ως τρεξιμο θα ειναι και προπονησεις ταχυτητας γιατι πολυ απλα μου αρεσουν και το σωμα μου αντιδρα πολυ καλα, π.χ. τα ποδια μου γυμναζονται καλυτερα απο αυτες παρα αν εκανα βαρη, αλλα επειδη ξερω ποσο απαιτητικες ειναι εκεινες τις μερες δε θα κανω βαρη εννοειται


Επειδη και εγω πρωταθλητισμο εκανα στιβο το οτι ειπα 1,30 ωρα προπονηση ειπα να ειμαι λιγο σεμνη και προκαλεσω παλι αντιδρασεις.....τριπλουν εκανα και οταν καναμε βαρη και ειμασταν πρισμενα στο καπακι βγαιναμε για κουτσα και ταχυτητες η μονη μερα ρεπο ηταν Κυριακη αντε και τον Αυγουστο χαλαρωναμε....αλλα μην τα λες αυτα γιατι........:green:
Απο την στιγμη που εχεις σχοληθει ξερεις τι πρεπει να κανεις...

Johnny21a
22-04-10, 12:30
Χαχα μου αρεσε η σεμνοτητα σου. Ναι η αληθεια ειναι οτι πολλοι μονο που ακουν για τετοιες προπονησεις αρχιζουν και χανουν μυικο ιστο!!! :P

Levrone
22-04-10, 12:41
Μαρια να σου κανω μια ερωτηση (και ξερεις οτι ΣΕ ΑΚΟΥΩ!!!)

Τωρα που εχω αδυνατησει , και εχω και 2 μηνες στην πλατη αεροβια και αρα καλυτερη φυσικη κατασταση , εχω και περισσοτερη αντοχη (καλα με προδιδουν κυριως τα γονατα μου , φταιει και το ανωμαλο εδαφος που τρεχω, χωμα με χαλικια κτλ) και μπορω να επιταχυνω..

τρεχω ας πουμε σε χαλαρο τεμπο (αλλα οχι το βαριεστημενο που ετρεχα λογω κιλων και φτωχης φυσικης καταστασης στην αρχη) , και καθε 50-100 μετρα πεταω και ενα σπινταρισμα (για τα δικα μου δεδομενα σπινταρισμα) για 8-10 δευτερολεπτα και μετα επανερχομαι στο τεμπο που τρεχω..

αυτο ειναι καλο ή κακο? τωρα 2-3 μερες το κανω..

Μαρία
22-04-10, 12:47
Μαρια να σου κανω μια ερωτηση (και ξερεις οτι ΣΕ ΑΚΟΥΩ!!!)

Τωρα που εχω αδυνατησει , και εχω και 2 μηνες στην πλατη αεροβια και αρα καλυτερη φυσικη κατασταση , εχω και περισσοτερη αντοχη (καλα με προδιδουν κυριως τα γονατα μου , φταιει και το ανωμαλο εδαφος που τρεχω, χωμα με χαλικια κτλ) και μπορω να επιταχυνω..

τρεχω ας πουμε σε χαλαρο τεμπο (αλλα οχι το βαριεστημενο που ετρεχα λογω κιλων και φτωχης φυσικης καταστασης στην αρχη) , και καθε 50-100 μετρα πεταω και ενα σπινταρισμα (για τα δικα μου δεδομενα σπινταρισμα) για 8-10 δευτερολεπτα και μετα επανερχομαι στο τεμπο που τρεχω..

αυτο ειναι καλο ή κακο? τωρα 2-3 μερες το κανω..


Θες να βελτιωσεις γενικα την φυσικη σου κατασταση η απλα να μεινεις στο θεμα του να χασεις λιπος γιατι με τα σπριντακια ειναι και τονωση για το μυικο σου,τι θες?Αν σκοπος σου ειναι και φυσικη κατασταση και εννοω να βελτιωθεις και σε αεροβιο και σε ταχυτητα και εκρηκτικοτητα θα σου πω να ξεφυγεις απο το καθιερωμενο παρατεταμενο με μεγαλης διαρκειας τρεξιμο για καψιμο λιπους και να κανεις και άλλα.

Levrone
22-04-10, 13:07
Θες να βελτιωσεις γενικα την φυσικη σου κατασταση η απλα να μεινεις στο θεμα του να χασεις λιπος γιατι με τα σπριντακια ειναι και τονωση για το μυικο σου,τι θες?Αν σκοπος σου ειναι και φυσικη κατασταση και εννοω να βελτιωθεις και σε αεροβιο και σε ταχυτητα και εκρηκτικοτητα θα σου πω να ξεφυγεις απο το καθιερωμενο παρατεταμενο με μεγαλης διαρκειας τρεξιμο για καψιμο λιπους και να κανεις και άλλα.

1) μα βελτιωση φυσικης καταστασης δε θα ερθει και με την προσπαθεια να χασω λιπος? με το απλο τρεξιματακι εννοω..

2) Η τονωση για το μυικο ειναι καλη? (καταλαβες τι εννοω αν ειναι καλη.. Τρεχω με αδειο στομαχι.. εγω προσωπικα δεν πιστευω οτι σε ενα χαλαρο τρεξιμο -εστω και με αδειο στομαχι- εχεις μυικο καταβολισμο, αλλα σε εντονο τρεξιμο τι γινεται???)...με αλλα λογια τονωση για μυικο σημαινει μυικη συμμετοχη???

ο στοχος μου ειναι να χασω λιπος (εκρηκτικοτητα και τα λοιπα δε με ενδιαφερουν) και για την καρδιακη λειτουργια που ειναι αναγκαιο το αεροβιο..

και κατι αλλο, τρεχω μονο 25-30 λεπτα τη μερα..ουτε λεπτο παραπανω..

Μαρία
22-04-10, 13:28
1) μα βελτιωση φυσικης καταστασης δε θα ερθει και με την προσπαθεια να χασω λιπος? Οχι αν μεινεις στασιμος σε αυτο,συνηθιζει το σωμα και ειναι σαν να μην δεχεται ερεθισμα γιατι ειναι δεομενο(οπως στα βαρη αν κανεις παγκο 40κιλα και μενεις εκει για μηνες τι θα γινει?θα εχεις βελτιωση αν δεν ανεβασεις?οχι απλα θα κανεις 10 επαναληψεις στα 40 και δεν θα καταλαβαινεις τιποτα).Οταν λεμε φυσικη κατασταση εννοουμε ολο το πακετο να ανεβει(αντοχη-δυναμη -εκρηκτικοτητα).Με την προσπαθεια να καψεις λιπος κανοντας καθε μερα 25-30 λεπτα το σωμα παθαινει αυτο που σου εγραψα απο πανω δεν θα το νιωθεις πλεον ακι απλα θα συντηρεις μια καλη καρδιαναπνευστικη λειτουργια.

2) Η τονωση για το μυικο ειναι καλη? (καταλαβες τι εννοω αν ειναι καλη.. Τρεχω με αδειο στομαχι.. εγω προσωπικα δεν πιστευω οτι σε ενα χαλαρο τρεξιμο -εστω και με αδειο στομαχι- εχεις μυικο καταβολισμο, αλλα σε εντονο τρεξιμο τι γινεται???)...με αλλα λογια τονωση για μυικο σημαινει μυικη συμμετοχη???Η τονωση ειναι καλη γιατι με το να σπρινταρεις για 100 μετρα ανεβαζεις παλμους και πλεον το τρεξιμο παει να γινει διαλλειματικο,θα φτιαξεις και ποδαρακι ετσι :green:η γνωμη μου θα ηταν μια μερα τρεξιμο χαλαρο αεροβιο καθαρα και ασχετη μερα σπριντακια αποκλειστικα γιατι με το να τα συγχεεις ετσι απο την μια δεν κανεις αποκλειστικα αεροβια και απο την αλλη δεν κανεις αποκλειστικα μυικη ενδυναμωση.

ο στοχος μου ειναι να χασω λιπος (εκρηκτικοτητα και τα λοιπα δε με ενδιαφερουν) και για την καρδιακη λειτουργια που ειναι αναγκαιο το αεροβιο..και μετα σπριντακια φτιαχνεις καρδιακη λειτουργια αναγκαζεις την καρδια να φτασει στα ανωτατα ορια(κοκκινα)

και κατι αλλο, τρεχω μονο 25-30 λεπτα τη μερα..ουτε λεπτο παραπανω..Ναι αλλα πλεον δεν σε πιανει(η καθαρα αεοβια με τον ιδιο ρυθμο χωρις τα σπριντακια) σου φαινεται λιγο,μηπως να ανεβαζες λιγο ωρα αλλα και ενταση πχ εκει που τρεχεις παραδειγμα με 6χλμ την ωρα να πας στο 5,5χλμ την ωρα ενα τσικ πιο γρηγορα για να μην κανει πλαοφον το σωμα?

Αφου τρεχεις καθε μερα γιατι δεν κανεις παραλλαγη μια μερα τρεξιμο σπριντακια(θα σου πω αν σε ενδιαφερει τι θα κανεις) και μια μερα αποκλειστικα αεροβιο,να ξεκουραζεις καλυτερα το σωμα μιας και θα χρησιμοποιει αλλα συστηματα ενεργειας καθε μερα και οχι τα ιδια(μια μερα θα καιει γλυκογονο-λιπος,την επομενη ATP)και θα εχεις και καλυτερη αποκατασταση.

kutsup
22-04-10, 15:01
, αλλα επειδη ξερω ποσο απαιτητικες ειναι εκεινες τις μερες δε θα κανω βαρη εννοειται

Σωστός, γιατί μέχρι σήμερα δεν γνώρισα κάποιον που τα κατάφερε όλα αυτά μαζί.
Εκτός αν μιλάμε για "άλλες" καταστάσεις. Όλοι οι υπόλοιποι θνητοί απλά δεν αντέχουν αν μιλάμε για σοβαρές προπόνήσεις ΒΒ και αερόβιας.

Levrone
22-04-10, 16:58
.

βιβλιο εισαι Μαρια! εγω αυτα δεν τα ξερα! ειχα τη λαθος εντυπωση οτι οποιος τρεχει καθε μερα εστω και στον ιδιο ρυθμο θα βελτιωνει τη φυσικη του κατασταση συνεχως..καλα και πολλα αλλα δεν ηξερα..

να ξεκαθαρισουμε λοιπον και κατι αλλο? τα σπριντ περα απο τη μυικη τονωση , την ενδυναμωση στα ποδια , και τη βελτιωση της καρδιακης λειτουργιας θα προσδωσουν κατι περισσοτερο στην καυση λιπους που με ενδιαφερει εμενα? (καλα ισως με το να λεω βελτιωση καρδιακης λειτουργιας να απανταω στο ιδιο το ερωτημα μου)

και αλλο πανω στα σπριντ...υπαρχει καποιο οριο (επι της μεγιστης καρδιακης συχνοτητας) πανω απ το οποιο θα συμβουλευες καποιον να μην τρεξει επειδη ειναι αδειο στομαχι και μπορει να προκυψει ενδεχομενος καταβολισμος? ή δεν υπαρχει η εννοια του καταβολισμου ΣΕ ΟΤΙ ενταση και αν ΤΡΕΞΕΙΣ ακομα και αν το στομαχι ειναι αδειο? με απλα λογια , καποιος τρεχει (λεμε τωρα) στο 90% και οχι στο 65 , υπαρχει περιπτωση να καταβολιστει? και το ρωταω γιατι μου προτεινεις να ανεβασω την ενταση στο τρεξιμο.

τελος σ αυτο που λες οτι δε με πιανει η αεροβια γιατι την εχει συνηθησει το σωμα, εννοεις να εχει βρει ταβανι και η καυση του λιπους και να μη γινεται με τον ιδιο ρυθμο που θα γινοταν στην αρχη που με επιανε?

Μαρία
22-04-10, 17:18
βιβλιο εισαι Μαρια! εγω αυτα δεν τα ξερα! ειχα τη λαθος εντυπωση οτι οποιος τρεχει καθε μερα εστω και στον ιδιο ρυθμο θα βελτιωνει τη φυσικη του κατασταση συνεχως..καλα και πολλα αλλα δεν ηξερα..

να ξεκαθαρισουμε λοιπον και κατι αλλο? τα σπριντ περα απο τη μυικη τονωση , την ενδυναμωση στα ποδια , και τη βελτιωση της καρδιακης λειτουργιας θα προσδωσουν κατι περισσοτερο στην καυση λιπους που με ενδιαφερει εμενα? (καλα ισως με το να λεω βελτιωση καρδιακης λειτουργιας να απανταω στο ιδιο το ερωτημα μου)Με τα σπριντακια(δεν εχω καταλαβει ακομα ποση αποσταση ακριβως κανεις και σε τι ενταση και σε τι αριθμο γι΄αυτο σου λεω αν θες προγραμμα)βελτιωνεις και το μυικο σου στα ποδια γιατι εχουν ενταση οπως και τα βαρη και δεν χρησιμοποιεις λιπος ως αποθηκη ενεργειας αλλα ATP(κυριως) και γλυκογονο,αυτο που θα προσδωσουν σε εσενα ειναι μια αλλη μορφη πριξιματος απο οτι με τα βαρη,γραμμωση και γυμναζεις και αλλες μυικες ομαδες στα ποδια που δεν πιανεις με τα βαρη οπως και τουμπαλιν,αν τα βαζεις 2φορες την βδομαδα θα δεις και βελτιωση στα ποδια αλλα και τις γαμπες.

και αλλο πανω στα σπριντ...υπαρχει καποιο οριο (επι της μεγιστης καρδιακης συχνοτητας) πανω απ το οποιο θα συμβουλευες καποιον να μην τρεξει επειδη ειναι αδειο στομαχι και μπορει να προκυψει ενδεχομενος καταβολισμος? ή δεν υπαρχει η εννοια του καταβολισμου ΣΕ ΟΤΙ ενταση και αν ΤΡΕΞΕΙΣ ακομα και αν το στομαχι ειναι αδειο? με απλα λογια , καποιος τρεχει (λεμε τωρα) στο 90% και οχι στο 65 , υπαρχει περιπτωση να καταβολιστει? και το ρωταω γιατι μου προτεινεις να ανεβασω την ενταση στο τρεξιμο.Οσον αφορα το χρονο και το φαγητο αυτο ειναι σχετικο οι περισοοτεροι ομως κοιταν να εχουν χωνεψει η να ειναι νηστικοι γιατι ειναι προπονηση εντασης και μπορει να εχεις ατυχηματα(καουρες ,δυσφορια,εμετοι κτλ)Παντα ετρεχα νηστικη οτιδηποτε και να εκανα η πολυ καλα να ειχα χωνεψει γιατι το στομαχι πιεζεται πανω στην ενταση+του αν εισαι φαγωμενος αιματωνεται το στομαχι πας να αιματωσεις και το μυικο και κουραζεις και extra την καρδια.Στην ουσια ενταση κανεις.Αμα τρως σωστα και ισορροπημενα δεν καταβολιζεσαι γιατι το μυικο για να αναπτυχθει θελει ερεθισμα και οσο του το δινεις μεγαλωνει απλα δεν θα γινεις Κολεμαν(εκει θελει και αλλα κολπα)μιλαμε για φυσιολογικες καταστασεις.Σαν ενταση μιλαμε πανω απο 80% και σαν αποσταση σου λεω max 100μετρα αλλα και με αλλες παραλλαγες......οχι παραπανω γιατι μετα μπαινουμε παλι σε άλλα ενεργειακα αποθεματα κτλ.

τελος σ αυτο που λες οτι δε με πιανει η αεροβια γιατι την εχει συνηθησει το σωμα, εννοεις να εχει βρει ταβανι και η καυση του λιπους και να μη γινεται με τον ιδιο ρυθμο που θα γινοταν στην αρχη που με επιανε? Εννοειται,οταν καποιος ανθρωπος ξεκιναει με 6χλμ την ωρα ταχυτητα για μιση ωρα μετα απο ενα μηνα θα το κανει ασυναισθητα γιατι θα εχει συνηθισει το σωμα και οι παλμοι στην αρχη που θα ηταν πιο ανεβασμενοι θα εχουν πεσει,στην ουσια ειναι σαν να πηγαινει βολτα στο παρκο,θα πρεπει να αλλαξει ενταση για να τον πιασει η προπονηση να μπει ενα τσικ πιο γρηγορα και να παει πχ στα 5μιση χλμ την ωρα και η αντοχη φτιαχνεται και ολα αλλα θελει και εκει αλλαγες ανα διαστηματα,

Levrone
22-04-10, 17:25
,

ρε συ Μαρια εγω τρεχω σε μια σχετικα καλη ενταση οπως προειπα, και οταν βρω ευθεια (γιατι εχει και στροφες το παρκο) κανω ενα σπριντ το μεγιστο που μπορω για καμια 60ρια μετρα μεχρι να πω "οπα Κωστα θα σκασεις" , και μετα συνεχιζω στο ρυθμο που ετρεχα..τωρα μολις επανελθω σε αναπνοη θα πατησω παλι ενα το ιδιο..το καθε σπριντακι να διαρκεσει καποια δευτερολεπτα..

Μαρία
22-04-10, 17:37
ρε συ Μαρια εγω τρεχω σε μια σχετικα καλη ενταση οπως προειπα, και οταν βρω ευθεια (γιατι εχει και στροφες το παρκο) κανω ενα σπριντ το μεγιστο που μπορω για καμια 60ρια μετρα μεχρι να πω "οπα Κωστα θα σκασεις" , και μετα συνεχιζω στο ρυθμο που ετρεχα..τωρα μολις επανελθω σε αναπνοη θα πατησω παλι ενα το ιδιο..το καθε σπριντακι να διαρκεσει καποια δευτερολεπτα..

Ναι και ολα αυτα σε μιση ωρα(τοτε το αεροβιο ειναι σε δευτερη μοιρα το κανεις για να ριξεις παλμους στην ουσια για να ξαναμπεις σε ενταση).Τι θελεις να κανεις δεν εχω καταλαβει,λιπος να χασεις ? :green:

Levrone
22-04-10, 17:45
Ναι και ολα αυτα σε μιση ωρα(τοτε το αεροβιο ειναι σε δευτερη μοιρα το κανεις για να ριξεις παλμους στην ουσια για να ξαναμπεις σε ενταση).Τι θελεις να κανεις δεν εχω καταλαβει,λιπος να χασεις ? :green:

ρε συ αυτα τα σπρινταρισματα που σου να ναι 6-7 στον αριθμο των λιγων δευτερολεπτων μεσα στα 30 λεπτα..

κατα βαση τρεχω και απλα μεσα στο τρεξιμο πεταω που και που ενα τετοιο σπριντακι..

ναι λιπος..ειναι λαθος που βαζω και κανα σπριντακι?

Μαρια σε εχω μπερδεψει πολυ?

παρτο απλα, τρεχω, σε μια καλη ταχυτητα, χαλαρα (αλλα οχι βαριεστημενα) , και σου λεω μπορει να κανω ενα σπριντ για λιγα δευτερολεπτα..εκει που τρεχω δηλαδη επιταχυνω για καποια δευτερα..αυτο εννοω σπριντακια..

Μαρία
22-04-10, 18:09
ρε συ αυτα τα σπρινταρισματα που σου να ναι 6-7 στον αριθμο των λιγων δευτερολεπτων μεσα στα 30 λεπτα..

κατα βαση τρεχω και απλα μεσα στο τρεξιμο πεταω που και που ενα τετοιο σπριντακι..

ναι λιπος..ειναι λαθος που βαζω και κανα σπριντακι?

Μαρια σε εχω μπερδεψει πολυ?

παρτο απλα, τρεχω, σε μια καλη ταχυτητα, χαλαρα (αλλα οχι βαριεστημενα) , και σου λεω μπορει να κανω ενα σπριντ για λιγα δευτερολεπτα..εκει που τρεχω δηλαδη επιταχυνω για καποια δευτερα..αυτο εννοω σπριντακια..


Ναι και με βαση αυτο κανεις σπριντακια να στο πω ετσι με διαλειμμα το τρεξιμο που απο ότι καταλαβα ειναι χαλαρο-χαλαρο!!!Που αν τρεχεις μιση ωρα και βγαζεις περιπου 6-7 σπριντακια αρα ανα 5λεπτα περιπου βαρας και ενα...........δεν χανεις λιπος ετσι, η αεροβια ναι μεν ειναι και μικρο το χρονικο διαστημα που εκει που θα παει να σε πιασει σταματας(γιατι τοσο καιρο κανεις το ιδιο και το ιδιο) ναι μεν μου κανεις ενταση.(την πρωτη φορα που εκανες τα 6-7 σπριντακια ησουν καπως πιο πιασμενος?)Και εγω σου λεω γιατι δεν τα κανεις ξεχωριστα να εισαι και καλυτερα?

GEORGEXX1
22-04-10, 18:11
Αμα δουλευεις το μοτερ στις 3000, και ξαφνικα το τερματιζεις στον κοφτη, θα κοψεις τον στροφαλο....... να προσεχεις.

Μαρία
22-04-10, 18:13
Αμα δουλευεις το μοτερ στις 3000, και ξαφνικα το τερματιζεις στον κοφτη, θα κοψεις τον στροφαλο....... να προσεχεις.


χαχαχαχαχχαχα σωστος εξαρταται και τι εργαλειο εχεις.....!!!!:thumbup::thumbup::thumbup:

sTeLaKoS
22-04-10, 18:13
Λοιπόν φιλαράκο, άκου να δεις. Ξέχνα τα 30λεπτα κι έλα να το πάμε στη μια ώρα. Θα μιλάμε στο τηλ και δε θα βαριόμαστε. :green:

Πέρα απ' τη πλάκα τώρα, εφόσον μπορείς -γιατί μου το πες ότι μπορείς- τρέχα παραπάνω από 30 λεπτά. Μη βαριέσαι!

Μαρία
22-04-10, 18:15
Λοιπόν φιλαράκο, άκου να δεις. Ξέχνα τα 30λεπτα κι έλα να το πάμε στη μια ώρα. Θα μιλάμε στο τηλ και δε θα βαριόμαστε. :green:

Πέρα απ' τη πλάκα τώρα, εφόσον μπορείς -γιατί μου το πες ότι μπορείς- τρέχα παραπάνω από 30 λεπτά. Μη βαριέσαι!


Αν το κανει και καθε μερα κριμα ειναι......τουλαχιστον να το κανει μια μερα σπριντακια μια αεροβιο και θα ειναι και πιο καλα στην αποκατασταση!!!

Levrone
22-04-10, 18:20
Ναι και με βαση αυτο κανεις σπριντακια να στο πω ετσι με διαλειμμα το τρεξιμο που απο ότι καταλαβα ειναι χαλαρο-χαλαρο!!!Που αν τρεχεις μιση ωρα και βγαζεις περιπου 6-7 σπριντακια αρα ανα 5λεπτα περιπου βαρας και ενα...........δεν χανεις λιπος ετσι, η αεροβια ναι μεν ειναι και μικρο το χρονικο διαστημα που εκει που θα παει να σε πιασει σταματας(γιατι τοσο καιρο κανεις το ιδιο και το ιδιο) ναι μεν μου κανεις ενταση.(την πρωτη φορα που εκανες τα 6-7 σπριντακια ησουν καπως πιο πιασμενος?)Και εγω σου λεω γιατι δεν τα κανεις ξεχωριστα να εισαι και καλυτερα?

γιατι ρε Μαρια οταν ειμαι με 200 γραμμαρια πατατα τη μερα και 30 γραμμαρια βρωμη και 5 ωρες υπνο και σηκωθω ξημερωματα για να παω να τρεξω ισα ισα και μετα να γυρισω και να φυγω , μη νομιζεις οτι αντεχω να κανω και ανηφορες (αχαχα, αυτο το εκανε ενας φιλος μου στιβιστας με τα γιλεκο με τα βαρη)..

και αυτο που λες δε χανω λιπος ετσι τι εννοεις (με εκοψε κρυος ιδρωτας τωρα!!!!)

ρε συ Μαρια να στο ρωτησω αλλιως, το ιδανικο αεροβιο για σενα πως πρεπει ναναι για καποιον που θελει να χασει λιπος?

GEORGEXX1
22-04-10, 18:27
Συγνωμη παιδια αν ειμαι οφ.
Αλα εδω υπαρχει μια παρεξηγησει, ο κωστας δεν κανει σπριτ για την πλακα του.
Ξεκιναει με αεροβια απο το σπιτι, αλα βλΕποντας οτι αργει,θελοντας και μη του βγαινει σε σπριτ.
ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΑΜΑ ΤΟΥ ΦΑΡΟΥ και παντα παει αργοπορημενος.

Levrone
22-04-10, 18:31
Μη βαριέσαι!

ακου τον που θα μου πει οτι βαριεμαι..

8 εβδομαδες κανω διαιτα και καθημερινη πρωινη αεροβια και βαρη τ απογευμα..και θα μου πει οτι βαριεμαι ο αλητης..

Μαρία
22-04-10, 18:55
γιατι ρε Μαρια οταν ειμαι με 200 γραμμαρια πατατα τη μερα και 30 γραμμαρια βρωμη και 5 ωρες υπνο και σηκωθω ξημερωματα για να παω να τρεξω ισα ισα και μετα να γυρισω και να φυγω , μη νομιζεις οτι αντεχω να κανω και ανηφορες (αχαχα, αυτο το εκανε ενας φιλος μου στιβιστας με τα γιλεκο με τα βαρη)..

και αυτο που λες δε χανω λιπος ετσι τι εννοεις (με εκοψε κρυος ιδρωτας τωρα!!!!)

ρε συ Μαρια να στο ρωτησω αλλιως, το ιδανικο αεροβιο για σενα πως πρεπει ναναι για καποιον που θελει να χασει λιπος?


Ποιος μιλησε για ανηφορες??? και γιλεκα (τετοιες @#$@#$ δεν κανω ουτε εγω)????
Ποιος σου ειπε οτι η αεροβια κατ αρχην ειναι ταλαιπωρια και πρεπει να φτυσεις αιμα για να κανεις δουλεια(το πιο ξεκουραστο κομματι ειναι σε πληροφορω)βαζεις τα ακουστικα σου,ακους την μουσικη σου και πιανεις μια ανεκτη ταχυτητα και τρεχεις(αυτοματο πιλοτο)και δεν σκεφτεσαι τα χλμ αλλα τα τραγουδακια που ακους!!!η αν εχεις και παρεα πιανεις και το κουτσομπολιο!!!!Αλλα οχι μιση ωρα στο επιπεδο που εισαι(να μου ελεγες οτι το κανεις ζεσταμα να πω οκ)!!!
Λιπος ουτως η αλλως χανεις με την διατροφη σκοπος ειναι να συδιασεις σωστα την αεροβια για μεγαλύτερο οφελος.
Το ιδανικο για μενα αφου ρωτας και αυτο κανω και εγω ειναι μια μερα αεροβιο(1ωρα το λιγοτερο)και την επομενη μερα ταχυτητες σπριντ η διαλλειματικα κομματια(500άρια κυριως γαλακτικα να βγαζω καπνους απο τα αυτια),οσο για το φαγητο κανονικα στις ωρες μου δεν ψυχωνομαι....αυτα κανω εγω(εκανα αλλα μετα που θα γεννησω θα τα ξανακανω εχω και αποθημενα πια).Αλλα δεν χρειαζεται να σκοτωθεις αλλα να ανεβεις σε αεροβιο...να κανεις και σωστη χρηση του χρονου

Levrone
22-04-10, 19:34
Ποιος μιλησε για ανηφορες??? και γιλεκα (τετοιες @#$@#$ δεν κανω ουτε εγω)????
Ποιος σου ειπε οτι η αεροβια κατ αρχην ειναι ταλαιπωρια και πρεπει να φτυσεις αιμα για να κανεις δουλεια(το πιο ξεκουραστο κομματι ειναι σε πληροφορω)βαζεις τα ακουστικα σου,ακους την μουσικη σου και πιανεις μια ανεκτη ταχυτητα και τρεχεις(αυτοματο πιλοτο)και δεν σκεφτεσαι τα χλμ αλλα τα τραγουδακια που ακους!!!η αν εχεις και παρεα πιανεις και το κουτσομπολιο!!!!Αλλα οχι μιση ωρα στο επιπεδο που εισαι(να μου ελεγες οτι το κανεις ζεσταμα να πω οκ)!!!
Λιπος ουτως η αλλως χανεις με την διατροφη σκοπος ειναι να συδιασεις σωστα την αεροβια για μεγαλύτερο οφελος.
Το ιδανικο για μενα αφου ρωτας και αυτο κανω και εγω ειναι μια μερα αεροβιο(1ωρα το λιγοτερο)και την επομενη μερα ταχυτητες σπριντ η διαλλειματικα κομματια(500άρια κυριως γαλακτικα να βγαζω καπνους απο τα αυτια),οσο για το φαγητο κανονικα στις ωρες μου δεν ψυχωνομαι....αυτα κανω εγω(εκανα αλλα μετα που θα γεννησω θα τα ξανακανω εχω και αποθημενα πια).Αλλα δεν χρειαζεται να σκοτωθεις αλλα να ανεβεις σε αεροβιο...να κανεις και σωστη χρηση του χρονου

μα ετσι οπως μου το περιγραφεις , με ανεκτη ταχυτητα , κουλ κατασταση, αυτοματο πιλοτο , αυτο κανω και εγω..(καλα χωρις τις μερες με τα σπριντ βεβαια)

ειχα πει και πιο πριν οτι 2-3 μερες τωρα κανω τα σπριντακια ετσι για χαβαλε (εγω πιο πολυ γκαζωματα θα τα ονομαζα) αλλα στα υπολοιπα δε λεμε κατι διαφορετικο..ενα σημειο μονο ειναι αυτο στο οποιο κανω κατι αλλο απο αυτο που λες ειναι η διαρκεια.

εγω σου ειπα, 25 λεπτα, τωρα το εχω παει 30..παραπανω αεροβια δεν εχω κανει ποτε..
οπως δεν μπορω οσο και να το εχω παλεψει να κανω αεροβια μετα τα βαρη..μετα τα βαρη θελω να πιω ενα αμινοξυ να σηκωθω να φυγω..δυο φορες ανεβηκα στο ποδηλατο και δεν την παλευα..δεν ειναι οτι ζαλιζομαι , ειναι οτι δεν περνανε τα λεπτα..

ενω ας πουμε αεροβια το πρωι 8α κανω με Πασχα και οτι μερα και να ναι, και 3 προπονησεις που εχω χασει ηταν και οι 3 λογω βροχης, πραγματικα αδυνατω να κανω μετα τα βαρη..

Μαρια, θεα! σε προσκυνω! :bowdown:

Johnny21a
22-04-10, 19:55
Φιλε Levrone γνωμη μου ειναι οτι τα σπριντ που κανεις σου κοβουν την δυνατοτητα να ανεβασεις την αεροβια σου στα 40 ή και 50 λεπτα. Καταρχην δεν τα λες σπριντ αυτα που κανεις. Φαντασου οτι σε προπονηση στιβου με 3-4(το πολυ 4) σπριντ, ολα μεσα, θες τουλαχιστον 15 λεπτα διαλειμματα για 80-100αρια... Τωρα βεβαια δεν συγκρινω την δικια σου προπονηση με προπονηση στιβου γιατι προφανως εχεις αλλο σκοπο αλλα απλα το εφερα σαν παραδειγμα.

Το καλυτερο πιστευω θα ηταν να αφησεις αυτα τα σπριντακια μαζι με το 30 λεπτο που κανεις και να το ανεβασει σε 45-50 λεπτα σταθερα. Και μια μερα τη βδομαδα βγες και κανε 3-4 σπριντ μονο! Οταν λεω μονο εννοω με κανενα 10-15 λεπτο ζεσταμα πριν, χαλαρο τρεξιμο και διαλειμματα μεταξυ των σπριντ πανω κατω 10 λεπτα, ΑΛΛΑ οχι να καθεσαι, πρεπει να κινεισαι συνεχως, γρηγορο περπατημα δηλαδη για διαλλειμα. Ιδανικο για καυση λιπους θεωρω τα 400αρια αλλα οπως θα επιβεβαιωσει και η φιλη Μαρια ειναι κολαση, οποτε αρχισε με 100αρια και ανεβαινε σιγα σιγα...

Φυσικα ο καθενας αντιδρα αλλιως σε καθε προπονηση, και αυτο που προτεινω ειναι κατι που εχω δει οτι δουλευει σε μενα αλλα σιγουρα θελει δουλεια και ειναι απλα η γνωμη μου, δεν ειμαι απολυτος σε αυτο!

Καλα τρεξιματα απο μενα! :)

Levrone
22-04-10, 20:12
ναι ρε, να σαι καλα!

απλα πεταξα μια βλακεια εγω εκει περα με τη λεξη σπριντ και μπερδεψα και τη Μαρια και μπερδευτηκαμε γενικα..

θα βαλω σα στοχο να ανεβασω τη διαρκεια..θα το κανω 45 λεπτα αν ειναι, νομιζω θα μπορεσω να το κανω (ε ειπαμε) , και ετσι οπως το λεει η Μαρια εχω ενα ανεκτο ρυθμο στο τρεξιμο μου..
και το βαρος δυσκολευει λιγο τα πραγματα..και πραγματικα απ τα 122 πριν 2 μηνες βλεπω ποσο πιο ευκολο ειναι το τρεξιμο τωρα στα 108.. καμια σχεση.

αντε να δουμε!

καλη συνεχεια και σε εσενα! :thumbup:

Μαρία
22-04-10, 22:16
μα ετσι οπως μου το περιγραφεις , με ανεκτη ταχυτητα , κουλ κατασταση, αυτοματο πιλοτο , αυτο κανω και εγω..(καλα χωρις τις μερες με τα σπριντ βεβαια)

ειχα πει και πιο πριν οτι 2-3 μερες τωρα κανω τα σπριντακια ετσι για χαβαλε (εγω πιο πολυ γκαζωματα θα τα ονομαζα) αλλα στα υπολοιπα δε λεμε κατι διαφορετικο..ενα σημειο μονο ειναι αυτο στο οποιο κανω κατι αλλο απο αυτο που λες ειναι η διαρκεια.

εγω σου ειπα, 25 λεπτα, τωρα το εχω παει 30..παραπανω αεροβια δεν εχω κανει ποτε..
Οχι γιατι δεν μπορεις αλλα επειδη μαπιναι το ψυχολογικο και λες δεν μπορω αλλο αλλα σωματικα εισαι και για διπλασια ωρα
οπως δεν μπορω οσο και να το εχω παλεψει να κανω αεροβια μετα τα βαρη..μετα τα βαρη θελω να πιω ενα αμινοξυ να σηκωθω να φυγω..δυο φορες ανεβηκα στο ποδηλατο και δεν την παλευα..δεν ειναι οτι ζαλιζομαι , ειναι οτι δεν περνανε τα λεπτα..
Και εγω μετα τα βαρη δεν κανω ποτε αεροβιο (εκτος αν εχω κανει βαρια ποδια οποτε μπαινω σε σπριντ 80άρια ταχυτητες για να μην ειμαι πιασμενη την επομενη μερα )δεν μπορω τσαντιζομαι προτιμω πρωι τα τρεξιματα και απογευμα τα βαρη με διαστημα 6 ωρων να ξεκουραζομαι και λιγο

ενω ας πουμε αεροβια το πρωι 8α κανω με Πασχα και οτι μερα και να ναι, και 3 προπονησεις που εχω χασει ηταν και οι 3 λογω βροχης, πραγματικα αδυνατω να κανω μετα τα βαρη..δεν ειναι κακο αφου το συνδιαζεις αλλη ωρα.....



θα βαλω σα στοχο να ανεβασω τη διαρκεια..θα το κανω 45 λεπτα αν ειναι, νομιζω θα μπορεσω να το κανω (ε ειπαμε) , και ετσι οπως το λεει η Μαρια εχω ενα ανεκτο ρυθμο στο τρεξιμο μου..ετσι εγω σου λεω ασχετα με την διαρκεια αν βρισκομασταν και πηγαιναμε για αεροβιο χαλαρο θα εκανες πανω απο ωρα,τοσο καιρο που κανεις ειναι αυτονοητο απλα κουραζεται πρωτα το μυαλο και μετα τα ποδια
και το βαρος δυσκολευει λιγο τα πραγματα..και πραγματικα απ τα 122 πριν 2 μηνες βλεπω ποσο πιο ευκολο ειναι το τρεξιμο τωρα στα 108.. καμια σχεση. σκεψου οτι ειχα ατομο με υψος 2μετρα και 110κιλα που ηθελε να δωσει πυροσβεστικη σε ενα μηνα και να βγαζει 1000μετρα στα 4 λεπτα......εννοειταιι οτι το εβγαλε και περασε αλλα καθε μερα ειχε σκοτωματα προπονηση.Η αναγκη βλεπεις δεν λογαριαζει τιποτα!!


Αν το κανεις 45 λεπτα καντο μερα παρα μερα και μεινε στα 45 χωρις αλλαγες στο ρυθμο και την ταχυτητα και τις μερες οπου δεν κανεις αεροβιο βαλε σπριντ οπως τα κανεις......αλλα οχι 6-7 πρσπαθησε να ξεπερνας τα 10 και προσπαθησε να μην ειναι 60 μετρα αλλα 80-100 και διαλειμα η επιστροφη περπατωντας και μπαινεις για το επομενο με μια ταχυτητα στο 80-90% αλλα να φτανεις μεχρι τελος και οχι στα 60μετρα επειδη βλεπεις το τελος να κοβεις.......θα δωσεις αλλη ωθηση και για αρχη καλα ειναι αυτα...!!!!(παντα καλες διατασεις πρωτα)

Machiavelli
23-04-10, 00:26
Το ιδανικο για μενα αφου ρωτας και αυτο κανω και εγω ειναι μια μερα αεροβιο(1ωρα το λιγοτερο)και την επομενη μερα ταχυτητες σπριντ η διαλλειματικα κομματια(500άρια κυριως γαλακτικα να βγαζω καπνους απο τα αυτια)
Μαρία το θεωρείς αποδοτικότερο από το να κάνεις κάθε μέρα 45-60 λεπτά τα γνωστά;

Μαρία
23-04-10, 01:23
Μαρία το θεωρείς αποδοτικότερο από το να κάνεις κάθε μέρα 45-60 λεπτά τα γνωστά;


Ναι για να υπαρχει καλυτερη αποκατασταση στο σωμα και εναλλαγη.Απ΄την αλλη αν εισαι επαγγελματιας αθλητης-δρομεας το καθημερινο τρεξιμο ειναι δεδομενο με ταχυτητες και εντασεις αλλα εκει παιζει ρολο και το επιπεδο φυσικης καταστασης που μπορει να ανταπεξελθει το σωμα και να εχει και βελτιωση.
Τωρα εξαρταται τι θες να κανεις και τι θες να βελτιωσεις,αμα θελω να βελτιωσω τις επιδοσεις μου για αντοχη κανω και την αναλογη προπονηση η ταχυτητα κτλ.
Εγω αμα θελω να βελτιωσω το μυικο μου και να γραμμωσω(μιας και δεν κανω πρωταθλητισμο σε ενα αθλημα και οτι κανω το κανω για μενα)θα κανω τα αεροβια μου και την επομενη μερα θα κανω τα σπριντ και τα αλτικα μου να κραταω το μυικο τσιτωμενο και σε συνδιασμο με τα βαρη εχω και το αναλογο αποτελεσμα+ το θεμα διατροφη...

Levrone
23-04-10, 08:18
M α ρ ί α α α α

πενηντα!

Μαρία
23-04-10, 09:06
M α ρ ί α α α α

πενηντα!


:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P

NASSER
23-04-10, 14:18
M α ρ ί α α α α

πενηντα!

Εγω ''εξηντα'' Σ'εφαγα... φαε τη σκονη μου :P:P:P

michael-nrg
24-04-10, 11:44
Μιας και το τοπικ ειναι βαρη και αεροβια θα ηθελα να διατυπωσω το εξης... κανω αεροβια (130-140 παλμοι) εδω και 2 μηνες 5 φορες την εβδομαδα. οι 3 ειναι πρωινες και οι 2 μετα απο βαρη. αυτο που παρατηρησα ειναι οτι οταν κανω πρωι (νιστικος παντα) για να φτασω τους 130-140 ανεβαζω πολυ την ενταση ενω μετα απο βαρη τους σφυγμους αυτους τους φτανω με μικροτερη ενταση... αυτο γινετε γιατι τα πρωινα ειμαι πιο ξεκουραστος?

Μαρία
24-04-10, 12:11
Μιας και το τοπικ ειναι βαρη και αεροβια θα ηθελα να διατυπωσω το εξης... κανω αεροβια (130-140 παλμοι) εδω και 2 μηνες 5 φορες την εβδομαδα. οι 3 ειναι πρωινες και οι 2 μετα απο βαρη. αυτο που παρατηρησα ειναι οτι οταν κανω πρωι (νιστικος παντα) για να φτασω τους 130-140 ανεβαζω πολυ την ενταση ενω μετα απο βαρη τους σφυγμους αυτους τους φτανω με μικροτερη ενταση... αυτο γινετε γιατι τα πρωινα ειμαι πιο ξεκουραστος?


Ναι !

michael-nrg
24-04-10, 12:41
και κατι τελευταιο.. οταν κανω την αεροβια τα πρωτα 20 με 25 λεπτα τα ποδια μου καινε και δυσκολευομαι. αλλα μετα απο αυτο το χρονικο οριο δεν νοιωθω τιποτα.και 2 ωρες να με βελεις να κανω αεροωια δεν θα καταλαβω τιποτα.δλδ δεν νοιθω καποια ιδιετερη κουραση.

Μαρία
24-04-10, 12:47
και κατι τελευταιο.. οταν κανω την αεροβια τα πρωτα 20 με 25 λεπτα τα ποδια μου καινε και δυσκολευομαι. αλλα μετα απο αυτο το χρονικο οριο δεν νοιωθω τιποτα.και 2 ωρες να με βελεις να κανω αεροωια δεν θα καταλαβω τιποτα.δλδ δεν νοιθω καποια ιδιετερη κουραση.


Φυσιολογικο ειναι!!!:thumbup:

foko
28-04-10, 21:00
Με το θεμα της διαρκειας τι γινετε?????
Στο πρωτο ποστ που αφορα την ενταση της αεροβιας προτεινεις Μαρια να μην μπαινει η αεροβια μετα τα βαρη γιατι ξεφευγει ο ογκος προπονησης κ αργη η αναρρωση (αν καταλαβα σωστα , στην 4 σελιδα βρισκεται)

Απο την προηγουμενη βδομαδα που αρχισα την γραμμωση προσθετω μετα τα βαρη 30 λεπτα αεροβια (αμινοξεα ενδιαμεσα) , 30 λεπτα διαδρομο ή 10λεπτα εναλλαξ διαδρομο - ποδηλατο για να σπαω την μονοτονια.
4 μερες την εβδομαδα οι προπονησεις.

Προβληματα αναρρωσης - κοπωσης δεν υπαρχουν κ σκεφτομαι απο βδομαδα να αρχισω να αυξανω τον χρονο αεροβιας απο 30 σε 40 λεπτα.
Τι προτεινεις???
Να συνεχισω ετσι οπως το σκεφτομαι το προγραμμα , να το περιορισω?? ή να το κοψω εντελως κ να βαλω την αεροβια σε ξεχωριστη μερα απο τα βαρη?????

Μαρία
28-04-10, 21:12
Με το θεμα της διαρκειας τι γινετε?????
Στο πρωτο ποστ που αφορα την ενταση της αεροβιας προτεινεις Μαρια να μην μπαινει η αεροβια μετα τα βαρη γιατι ξεφευγει ο ογκος προπονησης κ αργη η αναρρωση (αν καταλαβα σωστα , στην 4 σελιδα βρισκεται)

Απο την προηγουμενη βδομαδα που αρχισα την γραμμωση προσθετω μετα τα βαρη 30 λεπτα αεροβια (αμινοξεα ενδιαμεσα) , 30 λεπτα διαδρομο ή 10λεπτα εναλλαξ διαδρομο - ποδηλατο για να σπαω την μονοτονια.
4 μερες την εβδομαδα οι προπονησεις.

Προβληματα αναρρωσης - κοπωσης δεν υπαρχουν κ σκεφτομαι απο βδομαδα να αρχισω να αυξανω τον χρονο αεροβιας απο 30 σε 40 λεπτα.
Τι προτεινεις???
Να συνεχισω ετσι οπως το σκεφτομαι το προγραμμα , να το περιορισω?? ή να το κοψω εντελως κ να βαλω την αεροβια σε ξεχωριστη μερα απο τα βαρη?????

Βαλε link γιατι ποια σελιδα 4 να δω????Εδω ειναι 2σελιδες ολες και ολες.
Δεν θυμαμαι να προτεινα μην κανεις αεροβιο μετα τα βαρη,μηπως ειπα αν βολευει ξεχωριστη μερα αεροβιο η μεγαλη διαρκεια διαφορας το ενα με το αλλο αεροβιο-βαρη θα βολευε καλυτερα στο θεμα αποκαταστασης και ξεκουρασης
Αυτο το προγραμμα 4φορες την βδομαδα βαρη και μετα 30λεπτα αεροβιο αφου σε βολευει και δεν εχεις προβλημα αναρρωσης - κοπωσης συνεχισε το,αν θες ανεβα στα 40 λεπτα και το βλεπεις,ουτως η άλλως στην γραμμωση το θεμα που κοιτας κυριως ειναι η διατροφη.
Τωρα αν σε βολευει να κανεις τα αεροβια ξεχωριστη μερα καντο,απο τον χρονο σου εξαρταται και τις δουλειες σου.

foko
28-04-10, 21:30
Ετσι ειναι , επειδη υπαρχει ζορισμα στο να προσθεσω κ αλλη μερα προπονησης γιαυτο προσαρμοσα ετσι το προγραμμα μου.

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=492&page=4 (το λινκ που ζητησες)

Μαρία
28-04-10, 21:45
Ετσι ειναι , επειδη υπαρχει ζορισμα στο να προσθεσω κ αλλη μερα προπονησης γιαυτο προσαρμοσα ετσι το προγραμμα μου.

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=492&page=4 (το λινκ που ζητησες)


Κανενα προβλημα!!:thumbup:

killer85
30-04-10, 19:40
Ρε παιδία και εγώ κάνω αερόβια περίπου μεσή ώρα μετά τα βάρη σε χαλαρό ρυθμό, στο 65% και πιστεύω πως δουλευεί...

Η απορία μου είναι από το ποδόσφαιρο που έπαιζα ημιεπαγγελματικά (έκανα πρωταθλητισμό σε εφηβικό), μετά τις πανελλήνιες είχα βάλλει κάποια κιλάκια σε λίπος... ξεκίνησα προετοιμασία στο ποδόσφαιρο με ένταση και αγώνες (όχι μισή ώρα με σταθερούς παλμούς και τέτοια...) δεν είχα χάσει μυική μάζα αλλά στεγνωσα πολύ γρήγορα με παλιοδιατροφή...

Και θυμάμαι το πρώτο δίμηνο η καρδία δούλευε στα όρια της μέχρι να ξαναφτιάξω την αντοχή μου...
Απλή απορία...

Μαρία
01-05-10, 00:12
Ρε παιδία και εγώ κάνω αερόβια περίπου μεσή ώρα μετά τα βάρη σε χαλαρό ρυθμό, στο 65% και πιστεύω πως δουλευεί...

Η απορία μου είναι από το ποδόσφαιρο που έπαιζα ημιεπαγγελματικά (έκανα πρωταθλητισμό σε εφηβικό), μετά τις πανελλήνιες είχα βάλλει κάποια κιλάκια σε λίπος... ξεκίνησα προετοιμασία στο ποδόσφαιρο με ένταση και αγώνες (όχι μισή ώρα με σταθερούς παλμούς και τέτοια...) δεν είχα χάσει μυική μάζα αλλά στεγνωσα πολύ γρήγορα με παλιοδιατροφή...

Και θυμάμαι το πρώτο δίμηνο η καρδία δούλευε στα όρια της μέχρι να ξαναφτιάξω την αντοχή μου...
Απλή απορία...


Ναι ειναι φυσιολογικο,πιστευεις ομως καποιος που ασχολειται με το bb μπορει να κανεις τετοιες προπονησεις?Καποιος που θελει να βαλει μαζα και οχι να φτιαξει την φυσικη του κατασταση.Και στο στιβο τα πραγματα ειναι πιο χαλαρα στην διατροφη και τρεχουν ολη μερα ειδικα οσοι κανουν αγωνισματα δυναμικα και φτιαχνουν μυικο αλλα οχι για επιπεδο bb...........σχεδον φιτνες και οχι ολοκληρωμενο.

killer85
01-05-10, 00:20
Όχι αν κάνεις bb σίγουρα όχι αλλά από ότι κατάλαβα αν στην παρούσα φάση επικεντρώνεσαι στην απώλεια λίπους και κάποιο μυικό, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα... αν θες όγκο τότε αλλάζει το πράγμα...