PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταπροπονητικη διατροφη αεροβιας



Antonio
09-04-07, 09:22
Μετά από αερόβια απαιτείται μεταπροπονητική διατροφή ίδια με αυτή που ακολουθεί την προπόνηση με βάρη?

billys15
09-04-07, 14:51
Δεν νομιζω οτι πρεπει να παιρνεις ακριβως τις ιδιες δοσεις οπως και στην μεταπροπονητικη για βαρη,γιατι οι μυες δεν πιεζονται τοσο,αν και υπαρχει γενικως μια πιεση,αλλα οχι τοσο εντονη οσο οταν τραυματιζονται με τα βαρη.Εχω την εντυπωση οτι μια-ή και μιση-δοση πρωτεϊνης αρκει.

Gasturb
09-04-07, 15:45
Tά ίδια συστατικά απλά διαφορετική δοσολογία (μικρότερη).

Gt

BRaWNy
09-04-07, 15:59
Μετα την αερόβια, κάντε απλά το γεύμα που ακολουθεί στο ημερήσιο πλάνο, δεν χρειάζεται απαραίτητα ρόφημα πρωτεΐνης και δεξτρόζη, παρόλα αυτά αν πάρετε συμπλήρωμα, η πρωτεΐνη να είναι κανονική δόση (γιατι να μειωθεί, αν ειναι έτσι, τις άλλες ωρες που έχετε γευμα και δεν έχετε κάνει τίποτε, ουτε αερόβια, ουτε βαρη, να μην τρωτε τότε καθόλου πρωτεΐνη), απλά η δεξτρόζη να είναι μειωμένη ή καλύτερα να πάρετε μαζί με την whey άλλο υδατάνθρακα, π.χ. βρωμη ή ρύζι.
Εκτός κι αν εννοείτε να πάρετε ρόφημα αμεσως μετα την αερόβια και να ακολουθήσει γεύμα κανονικό μετα απο λίγη ώρα, τότε σε αυτην την περίπτωση δεν χρειάζεται κατα την γνώμη μου να πάρετε ρόφημα σε στυλ όπως και μετα τα βάρη, απλά κάνετε το γευμα που ακολουθεί ή αντι αυτού πάρτε ρόφημα whey κανονική δόση με λίγο ή πολύ υδατάνθρακα, ανάλογα την ωρα που πέφτει το γεύμα στο πρόγραμμα και κάντε το επόμενό σας γεύμα κανονικά αρκετά πιό μετα, όπως κάνετε με όλα (κάθε 3 ωρες π.χ.)

Gasturb
09-04-07, 16:09
Eγω Mιχάλη όπως έχω πει κ παλιότερα όταν παώ για αερόβια το πρωϊ μέχρι να πάω σπίτι έχω πιει το μετααερόβιο μου ρόφημα οπότε ακολουθεί το μπάνιο για χώνεψη του κ μετά ακολουθεί ένα καλό συμπληρωματικό πρωϊνο. Τώρα καμμία φορά πίνω κ από πριν λίγη πρωτεϊνη (10 με 15 γρ) με 5 γρ δεξτρόζη κ όσο αναφορά για μετά 25 γρ πρωτεϊνη κ 15 γρ δεξτρόζη ή 25 γρ σταφίδες. Το πρωϊνό μου συμπληρώνεται απο bran musli κτλ

Gt

BRaWNy
09-04-07, 16:20
Gas, δεν είπα κάτι πολύ διαφορετικό στις προτάσεις μου, πάντως στην δική σου περίπτωση, επειδή είναι και το πρωτο meal της ημέρας, θέλει παραπάνω υδατάνθρακες, θέλει κανονική δόση δεξτρόζης ή εστω κάπως παραπάνω απο όση είπες, επειδή μετα το μπάνιο ξανατρως.
Αυτό που κυρίως είπα και θέλω να τονίσω είναι, σε όλα τα γεύματά σας να έχετε κανονική δόση πρωτεΐνης, να μην την μειώνεται, εκτός κι αν ένα γεύμα το χωρίσετε σε δύο μέρη κοντινά σε χρόνο, όπως ο Γκας.(εκτός αυτού μετα απο βάρη, εκει να είναι "γεμάτα" και τα δυο μέρη απο πρωτεΐνη).

Gasturb
09-04-07, 16:22
σε όλα τα γεύματά σας να έχετε κανονική δόση πρωτεΐνης,

Σύμφωνοι 8)

Gt

Antonio
09-04-07, 20:24
thank you guys :wink:

muaythaispirit
10-04-07, 02:58
απλά η δεξτρόζη να είναι μειωμένη ή καλύτερα να πάρετε μαζί με την whey άλλο υδατάνθρακα, π.χ. βρωμη ή ρύζι.



αν μπορεις εξηγησε το αυτο!
το λες μονο για καλυτερη απωλεια λιπους ή και για καλυτερη αποδοση?

Gasturb
10-04-07, 03:34
Eννοεί να παίρνουμε δεξτρόζη αλλά όχι σε ποσότητα όπως του μεταπροπονητικού ροφήματος πχ 50 +. Οπότε λίγη δεξτρόζη κ συμπληρώνουμε τους υδατάνθρακές μας απο σωστό πρωϊνο πχ bran musli κλπ


Check αυτο που έγραψα


Τώρα καμμία φορά πίνω κ από πριν λίγη πρωτεϊνη (10 με 15 γρ) με 5 γρ δεξτρόζη κ όσο αναφορά για μετά 25 γρ πρωτεϊνη κ 15 γρ δεξτρόζη ή 25 γρ σταφίδες. Το πρωϊνό μου συμπληρώνεται απο bran musli κτλ
Gt

muaythaispirit
10-04-07, 03:39
ναι το καταλαβα αυτο αλλα θα ηθελα να ακουσω τους λογους που προτεινει κατι τετοιο ο φιλος brawny!
δεν μπορουμε να εκμεταλευτουμε την ινσουλινη στην αεροβια προπονηση?
και ξαναλεω μηπως εννοει για καλυτερη λιποδιαλυση μονο ή και για αυξηση της αποδοσης?

Gasturb
10-04-07, 03:45
Για να είμαι ειλικρινής δεν 'επιασα' τον προβληματισμό σου αλλα δεν πειράζει!

Gt

muaythaispirit
10-04-07, 03:52
ειναι αργα μαλλον γιαυτο! :green:

BRaWNy
10-04-07, 10:11
Η ενέργεια που θα κάψεις μετα απο αεροβική σε σχέση με αυτή απο τα βαρη είναι ελάχιστη, ούτε και πολύ γλυκογόνο χαραμίζεις, οπότε γιατι να έχεις πολύ δεξτρόζη όπως μετα απο τα βάρη?
Απλά εαν είναι το πρωτο γεύμα της ημέρας, τότε να είναι περισσότεροι οι υδατάνθρακες και όχι απαραίτητα απο δεξτρόζη μόνο, γιατι τότε τα επίπεδα γλυκογόνου είναι κάπως μειωμένα.
Ινσουλίνη θα υπάρξει έτσι κι αλλιώς, ειτε ειναι λίγη η δεξτρόζη είτε πολύ και ειδικά εαν είναι και πρωτο γεύμα.

beatshooter
22-04-10, 11:47
Διαβασα το παρακατω αρθο http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=74 και καταλαβα(αν κανω λαθος διορθωστε με) πως για μεταπροπονητικο με προπονηση με βαρη αμεσως μετα χρειαζομαστε πρωτεινη+υδατανθρακες υψηλου γλυκαιμικου δεικτη.

Για αυτους(οπως εγω) που ειναι σε περιοδο απωλειας λιπους και μερικες πορπονησεις ειναι μονο αεροβιο,τι συνισταται ως μεταπτοπονητικο?Σκετο πρωτεινη?

Επισης ποιοι ειναι οι υδατανθρακες υψηλου γλυκαιμικου δεικτη?Ποιες τροφες τους περιεχουν?


ΥΓ:Εκανα αναζητηση μηπως υπαρχει παρομοιο τοπικ ακι δεν βρηκα κατι,αν υπαρχει ζητω συγνωμη.

Zylo
22-04-10, 11:53
Διαβασα το παρακατω αρθο http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=74 και καταλαβα(αν κανω λαθος διορθωστε με) πως για μεταπροπονητικο με προπονηση με βαρη αμεσως μετα χρειαζομαστε πρωτεινη+υδατανθρακες υψηλου γλυκαιμικου δεικτη.

Για αυτους(οπως εγω) που ειναι σε περιοδο απωλειας λιπους και μερικες πορπονησεις ειναι μονο αεροβιο,τι συνισταται ως μεταπτοπονητικο?Σκετο πρωτεινη?

Επισης ποιοι ειναι οι υδατανθρακες υψηλου γλυκαιμικου δεικτη?Ποιες τροφες τους περιεχουν?


ΥΓ:Εκανα αναζητηση μηπως υπαρχει παρομοιο τοπικ ακι δεν βρηκα κατι,αν υπαρχει ζητω συγνωμη.


κανε παντα βαρη...αεροβια 3-4 φορες τν εβδομαδα και διατροφη καλη..θα χασεις γρηγορα και θα χασεις ελαχιστη μυικη μαζα...οσο για τ μεταπροπονητικο παρτο με μια μπανανα η 1κ.μελι!!!

beatshooter
22-04-10, 13:43
Εννοεις πρωτεινη με μια κουτ μελι η μπανανα?Καπου το πηρε το ματι αυτο αλλα δεν ξερω αν κανει για γραμμωση που κανω εγω...

ΥΓ:Βαρη κανω 3 φορες την βδομαδα με ξεκουραση μιας μερας(Δευτ-Τετ-Παρ)

Jeik
22-04-10, 13:50
φίλε μ μια χαρά κάνει..βάλε γουει+1 κ.γ μέλι+1 μπανάνα και είσαι μια χαρά..όταν βρίσκεσαι σε τελευταιο στάδιο γράμμωσης και θες να κόψεις κάτι μόνο τότε αφαίρεσε κατι...

beatshooter
22-04-10, 14:27
Ακομα κ αν κανω ΜΟΝΟ αεροβιο κανει το μελι ή η μπανανα?(Υπενθιμιζω πως θελω να χασω κιλα)

Zylo
22-04-10, 15:09
φίλε μ μια χαρά κάνει..βάλε γουει+1 κ.γ μέλι+1 μπανάνα και είσαι μια χαρά..όταν βρίσκεσαι σε τελευταιο στάδιο γράμμωσης και θες να κόψεις κάτι μόνο τότε αφαίρεσε κατι...

μα δεν ειπα οτι δεν κανει σωστα....απλα τις μερες που κανει και μονο αεροβια γιατι να μν κανει και βαρη???

Jeik
22-04-10, 16:48
zylo δεν πηγαινε για σενα..φίλε μ ναι και μετα την αερόβια..το να χασεις κιλα ειναι καθαρά θέμα της διατροφής σου σε ολοκληρη τη μερα..μετα την προπονηση η την αεροβια πρεπει να φας..το ζηταει ο οργανισμός μ..αυτη ειναι η αποψη μ..οτι θες κανε απο εκει και περα;)

sTeLaKoS
22-04-10, 17:32
Αν κάνεις μόνο αερόβια πρωί νηστικός μπορείς να μη βάλεις υδατάνθρακα με υψηλό GI. Γύρνα σπίτι και φάε τα αυγά σου με τη βρώμη, ή τη whey με τη βρώμη και θα είσαι μια χαρά.

beatshooter
24-04-10, 01:12
Αν κάνεις μόνο αερόβια πρωί νηστικός μπορείς να μη βάλεις υδατάνθρακα με υψηλό GI.

Τι σημαινει αυτο το GI?

Manos1989
24-04-10, 01:51
Γλυκαιμικός δείκτης.

killer85
24-04-10, 04:48
Το θέμα αυτό με είχε απασχολήσει και εμένα, τις ημέρες που δεν έκανα βάρη συνήθιζα το απόγευμα να τρρέχω (ελαφρά) περίπου μισή ώρα...

Σε αυτή την προπόνηση δεν νομίζω να χρειάζομε 50 γρ πρωτείνης... και 1 κτ μέλι...

Απλώς τρώω αμέσως μετά την προπόνηση...

Λέτε να χρειάζομε αν όχι 50γρ, λιγότερα...

beatshooter
24-04-10, 17:34
Με εχετε μπερδεψει βρε σεις...:unsure: