PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφορετική μπάρα πρωτείνης



superman79
24-04-10, 18:58
Καλησπέρα φίλοι μου. Θα καταχωρήσω μια συνταγή για μπαρες πρωτεινης κυριως για τη φαση του ογκου.Οι ποσοτητες θα ειναι σε αναλογιες οποτε ο καθενας να φτιαξει οση ποσοτητα θελει.



Υλικα

1 μεριδα πρωτεινη whey(100γρ)
1 μεριδα μελι (100 γρ)
1 μεριδα φυστικοβουτιρο(100 γρ)
2,5 μεριδες δημητριακα ολικης αλεσης (250 γρ)

εκτελεση

Η εκτελεση ειναι πολυ ευκολη. Βαζουμε τα υλικα σε μια λεκανη και τα ανακατεουμε ολα μαζι με το χερι για αρκετη ωρα μεχρι να γινει ενα ομοιορφο μιγμα. Επειτα τα βαζουμε σε ενα μικρο ταψι και το απλωνουμε ομοιομορφα σε αυτο.Το τοποθετουμε στο ψυγειο για τουλαχιστον 3 ωρες. Επειτα το κοβεται σε μεριδες των 50 γρ και καλη σας ορεξη.


Καλη επιτυχια.;) Ειναι πολυ καλη πραγματικα


οσο αφορα τη διατροφικη αξια εξαρταται απο τη ποσοτητες θα χρησιμοποιησουμε.

Nick Sotiralis
25-04-10, 18:14
Ειναι πολυ καλη πραγματικα



οντως ειναι πολυ καλη:thumbup:

paulakos
26-04-10, 16:52
οσο αφορα τη διατροφικη αξια εξαρταται απο τη ποσοτητες θα χρησιμοποιησουμε.

Mε βαση τις δικες σου ποσοτητες,ποια διατροφικη αξια εχει μια μεριδα των 50γρ?

gj
26-04-10, 17:34
Να φανταστώ βάζουμε και λίγο νερό ή λίγο γάλα για να το ανακατέψουμε??

-beba-
26-04-10, 17:38
Χαχαχαχα..................λίγο ζαχαρούχο γάλα μήπως?


Και μόνο που το σκέφτομαι κάτι παθαίνω. Είναι πολύ ωραίο το ζαχαρούχο γάλα. Και φτιάχνεις και πολύ ωραία γλυκά με αυτό........μιαμ.....μιαμ.........

superman79
26-04-10, 22:27
Oχι δε βαζουμε ουτε νερο, ουτε γαλα.Γινετε μιγμα ως εχει.

NASSER
28-04-10, 08:51
Μελι και φυστικοβουτυρο μου φαινονται πολλα σε ποσοτητα... εισαι σιγουρος για τις ποσοτητες?

GEORGEXX1
28-04-10, 10:09
πρεπει να μετρηθει σωστα σε συνολο διατροφικης αξιας
και μετα να διαιρεθει σε τεμαχια αναλογα με τις ημερησιες αναγκες

Nick Sotiralis
29-04-10, 16:09
τωρα μολις ετοιμασα ενα μειγμα με πρωτεινη με γευση βανιλια να δω τι λει επισης δεν εβαλα φυστικοβουτιρο γιατι δεν ειχα :P για να δουμε τι θα βγει

aprosektos
05-05-10, 20:14
Αντί για πρωτεΐνη σε σκόνη μπορούμε να βάλουμε κάτι άλλο? Ασπράδια ?

superman79
05-05-10, 21:02
Μελι και φυστικοβουτυρο μου φαινονται πολλα σε ποσοτητα... εισαι σιγουρος για τις ποσοτητες?

Καλησπερα.Nasser εχεις δικιο υπαρχει μια διαφοροποιηση την οποια την αντιληφθηκα τωρα. Η συνταγη ειναι μετρημενη σε φλυτζανια οποτε δεν υπαρχει αναλογια γρ. Ζητω συγγνωμη. Δηλαδη 1 φλυτζανι πρωτεινη,1 φλυτζανι φυστικοβουτιρο κοκ. οποτε καλο ειναι να μετρησουμε ξεχωριστα το καθε φλυτζανι γιατι διαφορετικο βαρος εχει 1 φλυτζανι πρωτεινης διαφορετικο τα υπολοιπα. Οποτε αναλογα με το βαρος του καθε ενος υ[πολογιζουμε τη διατροφικη αξια.
.

gj
24-05-10, 15:10
Tην έφτιαξα ως εξής:

1 σκουπ myofusion
40γρ μουσλι
μισι κουταλια φυστικοβουτυρο
1 κουταλια μέλι
για να τα ανακατέψω έβαλα λίγο γάλα.
σε μια ωρα στην κατάψυξη ήταν έτοιμη.

Αναρωτιέμαι όμως... μπορουμε να φτιάξουμε μπάρα χωρίς υδατάνθρακα μέσα (μουσλι βρώμη κτλ κτλ)
Μιας και έχω χαμηλά τους υδατάνθρακες να μπορώ να τρώω κάθε μέρα ??

silk
29-05-10, 12:12
δν διαβασα τα ποστ τ υπολοιπα κ τ βγαλα οπως ειναι στν αρχη.3μιση σκουπ πρωτεινη 100γρ φυστικ μελι καπου στ 50. κ δημητριακα 250 γρ.
οσο κ ν τ ανακατευα δν γινοταν μειγμα οποτε προσθεσα λιγο νερακι κ ολα οκ.απελπισια.
τωρα που το σκεφτομαι θελω να παω να το φαω ολο.δοκιμασα και ηταν τελειο.

alien.carmania
30-05-10, 17:54
παιδια πραγματηκα οι μπαρες πρωτεινης ειναι οτι καλυτερο....! εγω απο τοτε που δοκιμασα εχω τρελαθει...! πλεον προτιμο απο το να πινω ενα ροφημα πρωτεινης και μια μπανανα να φτιαχνω μπαρες με βρωμη και να της εχω στο ψυγειο να τρωω καθε μερα...! αλλα το μονο που με απασχολει ειναι για ποσο διατηρουνται μεσα στο ψυγειο....! αν ξερει κανεις ας μας πει ευχαριστω...!

KILERMAN
30-05-10, 19:31
θελοντας να συνεχισω το θεματακι, αναρωτιεμαι αν η πρωτεινη σε σκονη ,οπως τη χρησιμοποιουμε σε μπαρες ειτε τη βαλουμε πχ σε πιτακι βρωμης ή καπου αλλου αν χανει μερος των συστατικων της ή χανει τις ιδιοτητες τις (πχ αν ψηθει με κατι αλλο μαζι μηπως υποβαθμιζεται),,,

TEFAAtzis
30-05-10, 19:41
παιδια πραγματηκα οι μπαρες πρωτεινης ειναι οτι καλυτερο....! εγω απο τοτε που δοκιμασα εχω τρελαθει...! πλεον προτιμο απο το να πινω ενα ροφημα πρωτεινης και μια μπανανα να φτιαχνω μπαρες με βρωμη και να της εχω στο ψυγειο να τρωω καθε μερα...! αλλα το μονο που με απασχολει ειναι για ποσο διατηρουνται μεσα στο ψυγειο....! αν ξερει κανεις ας μας πει ευχαριστω...!

τι ποσοτητες βαζεις???

alien.carmania
01-06-10, 17:11
για 1 μπαρα

1 σουπ whey
20gr βρωμη
1 κ.σ ελαολαδο η μελι
5gr καρυδια

τωρα αναλογως ποσες θα κανω...! π.χ αν κανω 5 ολα επι 5...! αν κανω 5 κρατανε 5 μερες η χανουν τα συστατικα τους με τις μερες...!

Jumaru
01-06-10, 17:50
Υποθέτω αυτό μόλις ξεπαγώσει θα γίνει σαν μαρμελάδα? Δηλαδή αποκλείεται να αντέξει καμιά ώρα να το πάρεις μαζί παραλία ε?

alien.carmania
02-06-10, 01:27
και εγω γι'αυτο το θελω...! μονο αν εχεις κατι πλαστικα ψυγιακια που κρατανε θερμοκρασια και βαλεις μεσα παγοθηκες...! μονο ετσι...!

Svein
02-06-10, 15:05
για 1 μπαρα

1 σουπ whey
20gr βρωμη
1 κ.σ ελαολαδο η μελι
5gr καρυδια

τωρα αναλογως ποσες θα κανω...! π.χ αν κανω 5 ολα επι 5...! αν κανω 5 κρατανε 5 μερες η χανουν τα συστατικα τους με τις μερες...!

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Aντι για μελη στεβια η ασπαρταμη ! Μετα κατάψυξη η ψηγιο ? σε αλουμινόχαρτο τα βάζεις ?

alien.carmania
03-06-10, 18:03
[QUOTE=Svein;182682]:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Aντι για μελη στεβια η ασπαρταμη ! Μετα κατάψυξη η ψηγιο ? σε αλουμινόχαρτο τα βάζεις ?[/Q

καταψυξη για να γινει καλο το μιγμα....! βαζω αλουμινοχαρτο..! κ φυσικα πριν παραλια καταψυξη για να κρατισει παραπανω...!

TEFAAtzis
03-06-10, 18:04
καλη φαση θα φτιαξω σιγουρα

alien.carmania
03-06-10, 18:12
εγω παω να κανω τωρα και θα βαλω και κουβερτουρα γιατι καπου διαβασα οτι γινετε ποιο σφυχτη....! θα δουμε...!

T0ny
03-06-10, 20:57
Δε 8α σου χαλασει τη γευση η κουβερτουρα???Εγω δεν την μπορω κα8ολου..

Svein
03-06-10, 20:59
Δε 8α σου χαλασει τη γευση η κουβερτουρα???Εγω δεν την μπορω κα8ολου..

+ Aσπαρταμη και την κανης γλυκιά :green: !

TEFAAtzis
04-06-10, 15:14
εγω χτες που δοκιμασα την συνταγη του αλλιεν δεν μου βγηκε μιγμα αλλα σε σκονη,μετα εβαλα λιγο νερο αλλα βγηκε οπως να ναι οποτε τσαμπα η προσπαθεια

thanasis reaction
05-06-10, 01:12
μολις εφαγα την πρωτη μπαρα που εφτιαξα!!!τελεια.εβαλα 1 σκουμπ πρωτεινη φραουλα,βρωμη,φυστικοβουτυρο κ κατευθειαν στο ψυγειο.

TEFAAtzis
05-06-10, 01:48
θα ξαναδοκιμασω με φυστικονουτηρο γιατι μαλλον αυτο ειναι που κανει το μιγμα να δενει.Νερο δεν βαζετε καθολου?

thanasis reaction
05-06-10, 11:03
ελαχιστο νερο θελει.σημερα θα δοκιμασω με λιγο αλευρι ολικης κ θα το ψησω.θα σας πω τα αποτελεσματα.

alien.carmania
05-06-10, 11:26
εγω χτες που δοκιμασα την συνταγη του αλλιεν δεν μου βγηκε μιγμα αλλα σε σκονη,μετα εβαλα λιγο νερο αλλα βγηκε οπως να ναι οποτε τσαμπα η προσπαθεια

φιλε θελει και λιγο νερο για να δεσει....! πολυ λιγο προσεχε ξεχασα να το πω...! και εγω πηρα φυστικοβουτηρο τωρα κ θα το δοκιμασω αντι για λαδι...!

spoilt
09-06-10, 14:34
Ποστάρω και τη δικιά μου παραλλαγή που δοκίμασα σήμερα και πραγματικά θα το καθιερώσω!

http://img63.imageshack.us/img63/6309/proteinbar.jpg (http://img63.imageshack.us/i/proteinbar.jpg/)

Λιγο νεράκι για ανακάτεμα - 1-2 ωρες στη κατάψυξη και έτοιμο...!

alien.carmania
10-06-10, 00:07
Ποστάρω και τη δικιά μου παραλλαγή που δοκίμασα σήμερα και πραγματικά θα το καθιερώσω!

http://img63.imageshack.us/img63/6309/proteinbar.jpg (http://img63.imageshack.us/i/proteinbar.jpg/)

Λιγο νεράκι για ανακάτεμα - 1-2 ωρες στη κατάψυξη και έτοιμο...!

καλο φιλε μου αλλα 30gr λιπος μου φαινονται πολλα...! γουστα ειναι αυτα ομως, εσενα αν σου αρεσει ετσι ολα οκ..!

spoilt
12-06-10, 18:19
καλο φιλε μου αλλα 30gr λιπος μου φαινονται πολλα...! γουστα ειναι αυτα ομως, εσενα αν σου αρεσει ετσι ολα οκ..!

Όντως είναι αρκετά γι' αυτό μπορείς να βγάλεις το ταχίνι και τα καρύδια και μειώνονται κατα 10γρ τα λιπαρα! χωρις να χανεις απο πρωτεινη!

just
12-06-10, 18:26
Ι whey στο ψυγειο στην καταψυξη δεν χανει την αξια της??για να χερουμε ρε παιδια τορα που ειναι καλοκαιρι να την παγονουμε να την τρωμε σαν παγωτο :p το ιδιο θελω να μου πειτε και για ζεστη..ας πουμε σαν hot chocolate :p

lef
13-06-10, 12:44
Χθες εκανα την πρωτη μου μπαρα και απλα σκεφτομαι την ωρα που θα φαω την επομενη:turtle:την εκανα ως εξης:
35γρ πρωτεινης τα μισα απο whey chocolat και τα αλλα μισα απο καζεινη με γευση βανιλια 20γρ βρωμη 4 αμυγδαλα μιση κουταλια φιστικοβουτηρο.το αφησα στην καταψυξη κανα 2 ωρες και ηταν ετοιμο το παγωτακι μου:P

atlas90
07-02-11, 21:45
μπορουμε αντι να το βαλουμε στο ψηγειο να το ψησουμε 20 λεπτα στους 200 βαθμους και μετα στο ψυγειο για να μη λιωνει οταν το βγαλουμε!!! ::thumbup:

jimmy007
08-02-11, 02:23
Aντί για φυστικοβούτυρο μπορούμε να βάλουμε γιαούρτι για να πήξει καλύτερα?