PDA

Επιστροφή στο Forum : Λιποτροπικά σε περίοδο όγκου



panzor
24-04-10, 19:50
Είμαι σε φάση που βάζω κιλά αλλά παρ'όλα αυτά έχω και κάποιο λίπος στην κοιλιά το οποίο θα ήθελα να μειώσω.
Απο τη στιγμή που δε μπορώ να κάνω αερόβια γιατί θα χάσω μυς , θα έχει κανένα νόημα να πάρω λιποτροπικό ή θα είναι άχρηστο σε συνδυασμό μόνο με βάρη? :weights:

αν έχετε να προτείνετε και κάποιο που να είναι ασφαλές και να δουλεύει θα το εκτιμούσα. :welcome:


ευχαριστώ

Machiavelli
24-04-10, 19:55
Δηλαδή θα κάνεις υπερθερμιδική διατροφή, δε θα κάνεις αερόβιο και θα το πάρεις για να καίει λίπος. Τα λιποτροπικά δεν καίνε λίπος, αυξάνουν τις θερμίδες που καταναλώνουμε (αν είναι καλά) και δίνουν τσίτωμα.
Το αν θα χάσεις μύες έχει να κάνει με τη διατροφή σου, κάνε αερόβια και ανέβασε λίγο τις θερμίδες. Σε τι επίπεδο είσαι και φοβάσαι ότι με 1-2 αερόβιες την εβδομάδα θα χάσεις μύες;

sTeLaKoS
24-04-10, 19:55
Δώρο άδωρο. Με υπερθερμιδική διατροφή τσάμπα θα το πάρεις.

panzor
24-04-10, 20:15
δεν είμαι σε προχωρημένο επίπεδο γιαυτό και ρωτάω εδώ για να μαθαίνω , αλλά το θέμα είναι οτι κοπιάζω πολύ στο γυμναστήριο και δε θέλω αυτά που φτιάχνω να τα χαλάω μετά με αεροβική. και ο γυμναστής μου μου είπε οτι αφού κάνω όγκο πρέπει να την ξεχάσω την αεροβική. μονο 10 λεπτά βάδην κάνω στο διάδρομο για ζέσταμα πριν τα βάρη. λες να κάνω 2 φορές τη βδομάδα απο 30-40 λεπτά διάδρομο? και πότε προτείνεις? μέρες που δε κάνω βάρη? :unsure:

Machiavelli
24-04-10, 20:21
Ναι, δε το ρώτησα για να σε θίξω, καλά κάνεις και ρωτάς. Από τη στιγμή που δεν έχεις πολύ χαμηλό λίπος και δεν έχεις πολλούς μύες δε χρειάζεται να φοβάσαι, 1-2 φορές τη βδομάδα χωρίς να κουράζεσαι πολύ μυικά, σε χαλαρό ρυθμό να παίρνει λίγο μπρος ο μεταβολισμός.

sTeLaKoS
24-04-10, 20:21
Όχι 30-40 λεπτά, είναι πολλά.

1-2 φορές τη βδομάδα από 15 λεπτά χαλαρό τρεξιματάκι δε θα σε βλάψει, ούτε θα χάσεις όγκο. Μετά τη προπόνηση με τα βάρη.

sTeLaKoS
24-04-10, 20:22
Νταξ Machia (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?u=3035), 2 post απανωτά. Καλά πάμε σήμερα :green:

panzor
24-04-10, 20:28
ok παιδιά αυτό θα κάνω ευχαριστώ πολύ :toast:

Bane
25-04-10, 11:28
Βασικά δεν είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να ανεβάσεις τον μυικό όγκο μειώνοντας ταυτόχρονα το ποσοστό λίπους. Από την άλλη δεν είναι ιδιαίτερα πρακτικό, απαιτεί εμπειρία, διατροφή και προπόνηση στην τρίχα και κάμποσα συμπληρώματα.

savage
25-04-10, 12:52
Γιατην ακριβεια φιλε Bane,δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΔΥΝΑΤΟΝ,ειδικα αν ειναι αρχαριος(που α'οτι φαινεται ειναι).Απλα το παιδι δεν ξερει και ακουσε φαινεται,απ'τον περιγυρο του στο γυμναστηριο τα τετριμενα "κανε ογκο,γιατι εισαι αδυνατος" απο τους κλασικους ογκολαγνους που δεν εχουν δει ποτε τους κοιλιακους τους,και το πιθανον ειναι,αν τους ακουσει να ξεκινησει με 15-17% λιπος που ειναι τωρα και να καταληξει με 20-25% λιπος σε κανα χρονο.Το'χω ξαναδει το εργο("αποταξαμην την αεροβια,στην υγεια του ογκου κτλ").
Φιλε μου,αν θες την αποψη μου ακουσε με και δεν θα χασεις.
Κανε 3-4 φορες τη βδομαδα αεροβια μετα τα βαρη,κανε 5 φορες τη βδομαδα(οχι κολλητες) βαρη,(αλλη μυικη ομαδα ανα ημερα),φροντισε η προπονηση σου να μην ξεπερνα τα 45 λεπτα,κανε σχεδον αποκλειστικα βασικες ασκησεις,οχι μεγαλα διαλειμματα μεταξυ των σετ,τρωγε 6 φορες τη μερα,φροντισε να τρως σωστα kκαι πολυ,χωρις υπερβολες(τρωγε στις θερμιδες συντηρησης σου και οχι πολυ παραπανω οπως θα σου προτεινουν).
Το να παρεις μυικο ογκο και να χασεις λιπος ειναι μονοδρομος αυτη την στιγμη για το σωμα σου,απο τη στιγμη που εισαι αρχαριος.Just my 2 cents.

Υγ.Ααα και για να μην ξεχνιομαστε,δε νομιζω πως χρειαζεται να δωσεις λεφτα για λιποδιαλυτη στην παρουσα φαση(αλλα και σε καμια φαση γενικως).Απλα κανε την αεροβια φιλο σου,και το Μachiavelli εχθρο σου

GEORGEXX1
25-04-10, 13:17
Ρε νικο εξηγησε μου λιγο αυτο το ποστ σου.
Ειμαι και εγω ΟΓΚΟΛΑΓΝΟΣ που ψαχνω να δω τους κυλιακους μου.
Φυσικα ειναι επιλογη μου, και αν θες σε ενα βαθμο τσιγκουνια στο να μην θελω να χασω γραμμαριο μαζας απο αυτο που εχω κανει σε μια περιοδο.Προσπαθω παντα να εχω μια ισορροπημενη διατροφη παντα στα πλαισια της περιοδου που βρισκομαι με αυξομειωση των υδατανθρακων,και ετσι να διατηρω το λιπος σε ικανοποιητικα επιπεδα για το σωματοτυπο μου.
Δεν κατηγορω την αεροβια,αλλα δεν ειναι και πανακια,εχω δει το σωμα μου να κοβετε,και να σχηματιζετε με χαμηλη διατροφη,συμπληρωματα,και προγραμα πωλων επαναληψεων με 60%στα κιλα που δουλευα στον ογκο.
πιστευω απο τον αρχαριο εως και τον πεπειραμενο μπορει να υπαρξει μαζα με μειωση λιπους.ΔΙ..Α...ΤΡΟ...ΦΗ.

Μην παρεξηγησεις τα γραφομενα μου ξερεις τον σεβασμο μου για οτι εχεις
πετυχει εως τωρα.

Bane
25-04-10, 13:20
Γιατην ακριβεια φιλε Bane,δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΔΥΝΑΤΟΝ,ειδικα αν ειναι αρχαριος(που α'οτι φαινεται ειναι).Απλα το παιδι δεν ξερει και ακουσε φαινεται,απ'τον περιγυρο του στο γυμναστηριο τα τετριμενα "κανε ογκο,γιατι εισαι αδυνατος" απο τους κλασικους ογκολαγνους που δεν εχουν δει ποτε τους κοιλιακους τους,και το πιθανον ειναι,αν τους ακουσει να ξεκινησει με 15-17% λιπος που ειναι τωρα και να καταληξει με 20-25% λιπος σε κανα χρονο.Το'χω ξαναδει το εργο("αποταξαμην την αεροβια,στην υγεια του ογκου κτλ").
Φιλε μου,αν θες την αποψη μου ακουσε με και δεν θα χασεις.
Κανε 3-4 φορες τη βδομαδα αεροβια μετα τα βαρη,κανε 5 φορες τη βδομαδα(οχι κολλητες) βαρη,(αλλη μυικη ομαδα ανα ημερα),φροντισε η προπονηση σου να μην ξεπερνα τα 45 λεπτα,κανε σχεδον αποκλειστικα βασικες ασκησεις,οχι μεγαλα διαλειμματα μεταξυ των σετ,τρωγε 6 φορες τη μερα,φροντισε να τρως σωστα kκαι πολυ,χωρις υπερβολες(τρωγε στις θερμιδες συντηρησης σου και οχι πολυ παραπανω οπως θα σου προτεινουν).
Το να παρεις μυικο ογκο και να χασεις λιπος ειναι μονοδρομος αυτη την στιγμη για το σωμα σου,απο τη στιγμη που εισαι αρχαριος.Just my 2 cents.

Υγ.Ααα και για να μην ξεχνιομαστε,δε νομιζω πως χρειαζεται να δωσεις λεφτα για λιποδιαλυτη στην παρουσα φαση(αλλα και σε καμια φαση γενικως).Απλα κανε την αεροβια φιλο σου,και το Μachiavelli εχθρο σου

Ογκολάγνοι,αχαχαχαχαχαχαχαχαχχα, γαμάτο, θα το αντιγράψω :green::rolf:

savage
25-04-10, 13:46
Ογκολάγνοι,αχαχαχαχαχαχαχαχαχχα, γαμάτο, θα το αντιγράψω :green::rolf:

:toast: :green: χεχε



Ρε νικο εξηγησε μου λιγο αυτο το ποστ σου.
Ειμαι και εγω ΟΓΚΟΛΑΓΝΟΣ που ψαχνω να δω τους κυλιακους μου.
Φυσικα ειναι επιλογη μου, και αν θες σε ενα βαθμο τσιγκουνια στο να μην θελω να χασω γραμμαριο μαζας απο αυτο που εχω κανει σε μια περιοδο.Προσπαθω παντα να εχω μια ισορροπημενη διατροφη παντα στα πλαισια της περιοδου που βρισκομαι με αυξομειωση των υδατανθρακων,και ετσι να διατηρω το λιπος σε ικανοποιητικα επιπεδα για το σωματοτυπο μου.
Δεν κατηγορω την αεροβια,αλλα δεν ειναι και πανακια,εχω δει το σωμα μου να κοβετε,και να σχηματιζετε με χαμηλη διατροφη,συμπληρωματα,και προγραμα πωλων επαναληψεων με 60%στα κιλα που δουλευα στον ογκο.
πιστευω απο τον αρχαριο εως και τον πεπειραμενο μπορει να υπαρξει μαζα με μειωση λιπους.ΔΙ..Α...ΤΡΟ...ΦΗ.

Μην παρεξηγησεις τα γραφομενα μου ξερεις τον σεβασμο μου για οτι εχεις
πετυχει εως τωρα.


Καμια παρεξηγηση φιλε Γιωργο.
Να σου εξηγησω το σκεπτικο μου.Εγω γενικα εχω δοκιμασει πολλα προγραμματα προπονησης και διατροφης,και ειχα την τυχη τα περισσοτερα να δουλεψουν καλα πανω μου,αλλα και σε αλλα παιδια στα οποια τα προτεινα,και τα οποια ειχαν και αυτα τα επιθυμητα αποτελεσματα.Εφοσον λοιπον ειμαι σιγουρος οτι κατι δουλευει,γιατι το εχω δοκιμασει (και το εχουν δοκιμασει κι αλλοι),το προτεινω ανεπιφυλακτα.
Αντιθετως ειμαι πολυ επιφυλακτικος απεναντι σε ερευνες/αρθα/αναλυσεις/αποψεις/στερεοτυπα κτλ.Αν δε το δοκιμασω πανω μου κατι,δεν το πιστευω κι ας το λεει κι ο Κολεμαν.Με αυτο το σκεπτικο ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΘΟΛΟΥ στο στερεοτυπο "Η ογκος η γραμμωση".ειδικα για εναν αρχαριο.
Οταν ο καθε αρχαριος ετρωγε κρεπες και πιτσες και σουβλακια,η στην καλυτερη περιπτωση απλα σπιτικο φαγητο(3 γευματα τη μερα με συνολικη ληψη πρωτεινης ανα ημερα <70 γραμ εκ των οποιων τα 30 ηταν φυτικη),και δεν γυμναζοταν καν,η στην καλυτερη περιπτωση γυμναζοταν οποτε το θυμοταν κι εκανε ενα κυκλικο προγραμμα στα μηχανηματα με ενταση 30%,μιλωντας στα κοριτσια αναμεσα στα 5λεπτα διαλειμματα του,και εκανε περπατημα κρατωντας με τα χερια του το διαδρομο για να μην κουραζεται καθολου(ενταση -20%),εεε τοτε το σοκ που θα δεχθει ο οργανισμος του οταν μπει στο σωστο δρομο,θα ειναι τεραστιο.
Το σωμα του δεν εχει αλλη επιλογη απο το να χρησιμοποιησει το λιπος(που ετσι κι αλλιως θα'χει καμποσο) σαν ενεργεια,και να χτισει μυες,γιατι πολυ απλα το μυικο ερεθισμα(προπονηση με βαρη) ειναι τεραστιο εν συγκρισει με αυτο που υπηρχε πριν(δηλαδη μικρο εως καθολου).Ενας πουΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΥΕΣ,ΘΑ ΧΤΙΣΕΙ ΜΥΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΥΠΟΘΕΡΜΙΔΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ,ποσο μαλλον με ισοθερμιδικη.
Η αξια της αεροβιας εγκειται κατ'εμε στο γεγονος πως θα σου καψει σιγουρα λιπος οταν εκτελειται μετα την προπονηση και θα σου κρατησει το μεταβολισμο υψηλα μακροχρονια,και παραλληλα θα σου δωσει τη δυνατοτητα να τρως πολυ περισοσερο για να αναπτυχθεις.Φυσικα εχει ωφελη και για την υγεια μας.
Επισης αλλο πραγμα καποιος που κανει χρονια προπονηση και εχει φτασει σε πλατο,και για να βαλει λιγο ακομα ογκο,κανει υπερθερμιδη διατροφη,ξεροντας οτι θα βαλει και λιγο λιπος,και αλλο ο αρχαριος.
Επισης ισοθερμιδικη διατροφη=διατηρηση του βαρους.Αυτο δεν σημαινει κατ'αναγκην,μη αυξηση του μυικου ιστου η μη απωλεια λιπος.
πχ αρχαριος 80 κιλα 20% λιπος με 64 κιλα αλιπη μαζα.μετατρεπεται σε ανθρωπο 80 κιλων με 12% λιπος και 72 κιλα αλιπη μαζα μεσα σε 1 χρονο.Δεν πηρε βαρος,αλλα ποιοτικα δειχνει πολυ καλυτερος.
Εν κατακλειδι το να αυξησεις τον μυικο σου ογκο,δεν σημαινει κατ'αναγκην να αυξησεις τα κιλα σου,και το χασεις λιπος δεν σημαινει κατ'αναγκην να ριξεις τα κιλα σου!!:toast:

GEORGEXX1
25-04-10, 13:55
:toast: :green: χεχε





Καμια παρεξηγηση φιλε Γιωργο.
Να σου εξηγησω το σκεπτικο μου.Εγω γενικα εχω δοκιμασει πολλα προγραμματα προπονησης και διατροφης,και ειχα την τυχη τα περισσοτερα να δουλεψουν καλα πανω μου,αλλα και σε αλλα παιδια στα οποια τα πριτεινα,και τα οποια ειχαν και αυτα τα επιθυμητα αποτελεσματα.Εφοσον λοιπον ειμαι σιγουρος οτι κατι δουλευει,γιατι το εχω δοκιμασει (και το εχουν δοκιμασει κι αλλοι),το προτεινω ανεπιφυλακτα.
Αντιθετως ειμαι πολυ επιφυλακτικος απεναντι σε ερευνες/αρθα/αναλυσεις/αποψεις/στερεοτυπα κτλ.Αν δε το δοκιμασω πανω μου κατι,δεν το πιστευω κι ας το λεει κι ο Κολεμαν.Με αυτο το σκεπτικο ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΘΟΛΟΥ στο στερεοτυπο "Η ογκος η γραμμωση".ειδικα για εναν αρχαριο.
Οταν ο καθε αρχαριος ετρωγε κρεπες και πιτσες και σουβλακια,η στην καλυτερη περιπτωση απλα σπιτικο φαγητο(3 γευματα τη μερα με συνολικη ληψη πρωτεινης ανα ημερα <70 γραμ εκ των οποιων τα 30 ηταν φυτικη),και δεν γυμναζοταν καν,η στην καλυτερη περιπτωση γυμναζοταν οποτε το θυμοταν κι εκανε ενα κυκλικο προγραμμα στα μηχανηματα με ενταση 30%,μιλωντας στα κοριτσια αναμεσα στα 5λεπτα διαλειμματα του,και εκανε περπατημα κρατωντας με τα χερια του το διαδρομο για να μην κουραζεται καθολου(ενταση -20%),εεε τοτε το σοκ που θα δεχθει ο οργανισμος του οταν μπει στο σωστο δρομο,θα ειναι τεραστιο.
Το σωμα του δεν εχει αλλη επιλογη απο το να χρησιμοποιησει το λιπος(που ετσι κι αλλιως θα'χει καμποσο) σαν ενεργεια,και να χτισει μυες,γιατι πολυ απλα το μυικο ερεθισμα(προπονηση μα βαρη) ειναι τεραστιο εν συγκρισει με αυτο που υπηρχε πριν(δηλαδη μικρο εως καθολου).Ενας πουΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΥΕΣ,ΘΑ ΧΤΙΣΕΙ ΜΥΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΥΠΟΘΕΡΜΙΔΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ,ποσο μαλλον με ισοθερμιδικη.
Η αξια της αεροβιας εγκειται κατ'εμε στο γεγονος πως θα σου καψει σιγουρα λιπος οταν εκτελειται μετα την προπονηση και θα σου κρατησει το μεταβολισμο υψηλα μακροχρονια,και παραλληλα θα σου δωσει τη δυνατοτητα να τρως πολυ περισοσερο για να αναπτυχθεις.Φυσικα εχει ωφελη και για την υγεια μας.
Επισης αλλο πραγμα καποιος που κανει χρονια προπονηση και εχει φτασει σε πλατο,και για να βαλει λιγο ακομα ογκο,κανει υπερθερμιδη διατροφη,ξεροντας οτι θα βαλει και λιγο λιπος,και αλλο ο αρχαριος.
Επισης ισοθερμιδικη διατροφη=διατηρηση του βαρους.Αυτο δεν σημαινει κατ'αναγκην,μη αυξηση του μυικου ιστου η μη απωλεια λιπος.
πχ αρχαριος 80 κιλα 20% λιπος με 64 κιλα αλιπη μαζα.μετατρεπεται σε ανθρωπο 80 κιλων με 12% λιπος και 72 κιλα αλιπη μαζα μεσα σε 1 χρονο.Δεν πηρε βαρος,αλλα ποιοτικα δειχνει πολυ καλυτερος.
Εν κατακλειδι το να αυξησεις τον μυικο σου ογκο,δεν σημαινει κατ'αναγκην να αυξησεις τα κιλα σου,και το χασεις λιπος δεν σημαινει κατ'αναγκην να ριξεις τα κιλα σου!!:toast:

Απο οτι καταλαβα το σκεπτικο ειναι το ιδιο αλλα το ειπαμε με αλλα λογια.
:toast::toast:

panzor
25-04-10, 14:04
o φιλος savage νομίζω οτι έχει πέσει σχεδόν διάνα σε όλα όσα είπε. μάλιστα τα είπες τόσο καλά savage σχεδόν σα να με ξέρεις και προσωπικά :green:

και επειδή όσα λες φαίνονται σωστά και τα υποστήριξες πολύ καλά μάλλον θα αναθεωρήσω τις απόψεις μου και θα κάνω αυτό που λες.

προσωπικά η "ογκολαγνική" αντιμετώπιση των πραγμάτων έχει δοκιμαστεί σε μένα παλιότερα και δε πέτυχε. έκανα και παλιότερα βάρη αλλά ακριβώς επειδή έκανα υπερθερμιδική διατροφή χωρίς αεροβική είχα βάλει πολύ λίπος στην κοιλιά και αυτό με απογοήτευσε και τα σταμάτησα όλα. από τοτε αυτό το λίπος ακόμα το κουβαλάω και ακούγοντας οτι μόνο όγκο ή γράμμωση μπορώ να κάνω είμαι σε ένα διλλημα : να κάνω όγκο και να πάρω κι άλλο λίπος η' γράμμωση για να φύγει το λίπος αλλά να γίνω οδοντογλυφίδα :(

βέβαια στο λίπος που έβαλα έπαιξε μεγάλο ρόλο οτι τότε έπαιρνα " πρωτείνη όγκου " , τίγκα στον υδατάνθρακα δλδ και ο μαγαζάτορας που μου την πούλησε μου έλεγε να την πίνω και βράδυ πριν τον ύπνο. παραπληροφόρηση όσο δε πάει δλδ. ευτυχώς μετά έμαθα από το φόρουμ οτι ειναι λάθος και την έκοψα πριν κάνω κοιλιά σαν του .... θείου μου.