PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπισκότα με σοκολάτα, βρώμη



salpas18
24-04-10, 22:05
Υλικά
200 γρ. Νιφάδες βρώμης
125 γρ. Σοκολάτα κουβερτούρα
60 γρ. Βούτυρο
60 γρ. Μέλι

Εκτέλεση
Σε μπεν μαρί βάζετε τη σοκολάτα με το βούτυρο να λιώσει. Απομακρύνετε το μπολ από το μπαιν μαρί και προσθέτετε το μέλι. Ανακατεύετε και τέλος προσθέτετε και τη βρώμη. Τα ανακατεύετε καλά, να ενσωματωθεί η βρώμη στη σοκολάτα. Αδειάζετε το μίγμα σε τετράγωνο τσέρκι 20Χ20 (ή ορθογώνιο ανάλογων διαστάσεων) ή σε αλουμινένιο ταψάκι μιας χρήσης ή σε πρόχειρο ταψάκι που θα κάνουμε μόνοι μας με αλουμινόχαρτο. Το στρώνουμε καλά και το αφήνουμε να κρυώσει για μια ώρα. Στη συνέχεια το κόβετε με κοφτερό μαχαίρι σε ορθογώνια κομμάτια. Αν θέλουμε τα τυλίγουμε με αλουμινόχαρτο.

Είναι ένας πολύ καλός τρόπος να δώσουμε στα παιδιά φυτικές ίνες χωρίς να στραβομουτσουνιάσουν! Όποιος θέλει μπορεί να προσθέσει στο μίγμα και λίγα ψιλοκομμένα αποξηραμένα φρούτα (σταφίδες, βερύκοκα, δαμάσκηνα, σύκα, μπανάνες, μήλα ή όποιο άλλο φρούτο σας αρέσει)

chr04
09-09-10, 23:03
Το έκανα σήμερα. Απλά τέλειο!

Tasos Green
09-09-10, 23:06
καλο ακουγετε δεν λεω... αλλα διαβαζω βουτυρο και με πιανει φαγουρα....

chr04
09-09-10, 23:19
H κουζίνα θέλει πειράματα, την άλλη φορά θα το κάνω χωρίς λιπαρή ουσία, να δούμε πως θα βγει.

Υποθέτω ότι το βούτυρο κάνει το μείγμα πιο μαλακό, γιατί αλλιώς θα ήταν σαν σοκολάτα με βρώμη.

Ramrod
09-09-10, 23:46
Και μόνο που έχει βούτηρο μέσα δε θα το επιχειρήσω....πάει πολύ!Αν είναι να φάω βούτηρο η βρώμη με μάρανε?

GiannhsLar
09-09-10, 23:51
Και μόνο που έχει βούτηρο μέσα δε θα το επιχειρήσω....πάει πολύ!Αν είναι να φάω βούτηρο η βρώμη με μάρανε?

βαλε becel proactive να εχεις και Ω3.

Ramrod
09-09-10, 23:51
βαλε becel proactive να εχεις και Ω3.

έχει υδρογονομένα έλαια μέσα...
αλλά οκ, για μια φορά στο τόσο σιγά...δε πειράζει. Βγαίνει καλό έτσι?

salpas18
10-09-10, 01:16
επισεις μπορουμε να βαλουμε και κανα 2 σκουπ whey ;)

eri_87
10-09-10, 13:52
Μπορείτε να βάλετε ελαιόλαδο αντί για βούτυρο........Μάλλον 2κουταλιές της σούπας είναι αρκετές!

pan0z
10-09-10, 14:02
Νομιζω οτι ειστε λιγο υπερβολικοι με το βουτυρο.Φατε το για cheat meal μην κανετε σαν γκομενες ομως με τις θερμιδες νταξ ειπαμε σωστη διατροφη αλλα δεν θα παθετε και κατι αν παρετε λιγα λιπαρα παραπανω.

salpas18
10-09-10, 14:04
Νομιζω οτι ειστε λιγο υπερβολικοι με το βουτυρο.Φατε το για cheat meal μην κανετε σαν γκομενες ομως με τις θερμιδες νταξ ειπαμε σωστη διατροφη αλλα δεν θα παθετε και κατι αν παρετε λιγα λιπαρα παραπανω.

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Tasos Green
10-09-10, 15:36
Νομιζω οτι ειστε λιγο υπερβολικοι με το βουτυρο.Φατε το για cheat meal μην κανετε σαν γκομενες ομως με τις θερμιδες νταξ ειπαμε σωστη διατροφη αλλα δεν θα παθετε και κατι αν παρετε λιγα λιπαρα παραπανω.

ειμαστε οτι τρωμε... και εγω τα cheat meals δεν τα πολυ συμπαθω για τον λογο οτι κανω 6 προπονησεις την εβδομαδα και η αποκατασταση μου απαιτει παρα πολλες και ποιοτικες θερμηδες (ακομα και οι σωστη διατροφη "παχαινει" αν δεν ειναι τελειες οι αναλογιες πρωτεινων/υδατανθρακων και ενα cheat meal θα επιβαρινε ακομα περισοτερο)... δεν μου παει η καρδια μετα απο τοση προπονηση να κανω cheat meal γιατι εχω βαλει ενα στοχο και για να επιτευχθει γρηγορα και να μην πεταω τζαμπα λεφτα στις πρωτεινες και τα αμινοξεα πρεπει να ειμαι ποιοτικος! αυτα δεν ισχυουν για ολους βεβαια ισχυουν για μενα ... ειναι στην ιδιοσυγκασια του καθενος.... ;)

jGod
10-09-10, 15:43
φατε τη σαβουρα σωστε..χτυπηστε ενα κορμο παγωμενο στην καταψυξη..συμφωνω με τoΝ ramrod ...αν φαω το βουτυρο η βρωμη με μαρανε :)xax

Ramrod
10-09-10, 16:14
φατε τη σαβουρα σωστε..χτυπηστε ενα κορμο παγωμενο στην καταψυξη..συμφωνω με τoΝ ramrod ...αν φαω το βουτυρο η βρωμη με μαρανε :)xax

:thumbup:

Έτσι είναι!

Αλλά εγώ δεν τρώω ορισμένα πράγματα, όχι επειδή φοβάμαι μη λιπώσω, αλλά επειδή αν φάω και θυμηθώ τη γευση που έχουν θα χαλάσει η ισορροπία και θα θέλω να τρώω πάλι συνέχεια!

pan0z
10-09-10, 16:52
Εγω απο την αλλη τροω καθε κυριακη κανα cheat meal για να νιωσω λιγο ανθρωπος και να μην ειμαι ενα ρομποτακι που τρωει καθε μερα τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια επι 1 χρονο.

psonara
10-09-10, 17:39
Εγω απο την αλλη τροω καθε κυριακη κανα cheat meal για να νιωσω λιγο ανθρωπος και να μην ειμαι ενα ρομποτακι που τρωει καθε μερα τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια επι 1 χρονο.
συμφωνω με τον pan0z.χρειαζεται και ο οργανισμος κατι διαφορετικο.αλλωστε αν γινεται σωστη διατροφη ολη την εβδομαδα μια μερα δεν κανει κακο.ισα ισα συνεχιζεις πιο δυνατα.βεβαια αυτο ειναι στον χαρακτηρα του καθενος!εγω δεν αντεχω πανω απο μια εβδομαδα!

Ramrod
10-09-10, 17:58
συμφωνω με τον pan0z.χρειαζεται και ο οργανισμος κατι διαφορετικο.αλλωστε αν γινεται σωστη διατροφη ολη την εβδομαδα μια μερα δεν κανει κακο.ισα ισα συνεχιζεις πιο δυνατα.βεβαια αυτο ειναι στον χαρακτηρα του καθενος!εγω δεν αντεχω πανω απο μια εβδομαδα!

δεν είπα αυτό...και εγώ τρώω κάθε κυριακή...απλά τα γλυκά τα θεωρώ ότι χειρότερο! Ζάχαρες βούτηρα κλπ. Μια μπουκιά 100 θερμίδες ενώ μπορώ να φάω μια πίτσα ολόκληρη για cheat. Τεσπα, γούστα είναι αυτά και είμαστε οφτόπικ χωρίς λόγο...

Αυτό που ήθελα να πω είναι πως δε θα κάτσω να φτιάξω μπισκοτάκια με βρώμη για να φάω 1 φορά τη βδομάδα...αμα είναι αγοράζω κανονικά cookies απο ζαχαροπλαστείο ή φούρνο, ή κάποιο άλλο γλυκο και τελειώσε. :P

Αυτα :green:

Tasos Green
10-09-10, 18:10
Εγω απο την αλλη τροω καθε κυριακη κανα cheat meal για να νιωσω λιγο ανθρωπος και να μην ειμαι ενα ρομποτακι που τρωει καθε μερα τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια επι 1 χρονο.

αυτο που λες ειναι υποκειμενικο.... αν σε ευχαριστει το να κανεις αυστηρη διατροφη τοτε γιατι να νιωθεις ρομποτακι... αν παλι νιωθεις καταπιεσμενος κανε cheat meal.... το ξαναλεω ειναι στον καθενα αυτο ...

salpas18
13-09-10, 03:33
παιδια βγηκατε τελιος οφφφ τοπικ σορρυ κιολας!

gregmogan
05-04-11, 12:50
παιδιά την έκανα εχθές την συνταγή με κάποιες μικρές αλλαγές... δεν εβαλα ουτε βούτυρο ούτε μελί .... έβαλα λίγες σταφίδες , ξύσματα πορτοκαλιού και λίγο κονιάκ, έτσι για το άρωμα πιο πολύ :green: !!!!πολύ νόστιμα τα μπισκοτάκια! όπως είπατε η κουζίνα θέλει πειραματισμό:clap: