PDA

Επιστροφή στο Forum : Την γνώμη σας για το πρόγραμμα...



Mimas
26-02-07, 21:48
Καλησπέρα σε όλους,
για να μήν σας ζαλίσω θα μπώ κατευθείαν στο θέμα. Χρειάζομαι την γνώμη σας για 2 προγράμματα που δυσκολεύομαι ποιό να διαλέξω.
Είμαι 86kg 1,90 ύψος, 31 ετών και γυμνάζομαι περίπου 11χρόνια παράλληλα με μπάλα (5χ5) σαν αερόβια γιατί σε διάδρομο δέν ανεβαίνω εύκολα. Απο σώμα είμαι αρκετά ευχαριστημένος απλά θέλω περισσότερο μυικό όγκο.Διατροφή μέτρια και συμπληρώματα μια φορά τον χρόνο μια πρωτείνη δηλαδή σχεδόν καθόλου.

Λοιπόν τα τελευταία 2 χρόνια κάνω το εξής πρόγραμμα:
4-5 φορές την εβδομάδα και καθημερινά όλες τις μυικές ομάδες εκτός απο μία που αφήνω εναλάξ και κάνω μία άσκηση για κάθε μύ απο 7 σέτ με 10-12 επαναλήψεις.

Αποτέλεσμα: απλά συντήρηση χωρίς να χάνω ή να παίρνω όγκο. Το ήξερα βέβαια.

Το τελευταίο διάστημα ξεκίνησα το παρακάτω:
Χώρισα το πρόγραμμα σε 2 μέρες και το κάνω 4-5 φορές την εβδομάδα.
Μέρα 1η: Στήθος, τρικέφαλα, ώμους (απο 4-5 ασκήσεις για στήθος και 3 για ώμους τρικέφαλα)
Μέρα 2η: Πλάτη, δικέφαλα, πόδια. (5 ακήσεις για πλάτη, 3 για δικέφαλα και πόδια)

Θέλω την γνώμη σας για το δεύτερο πρόγραμμα περισσότερο ώς πιό καινούργιο άν είναι καλό για να αυξήσω λίγο τον μυικό όγκο μου παράλληλα αυτήν την φορά με κάποια πρωτείνη ή ότι άλλο μπορείτε να με συμβουλεύσετε γιατί απο συμπληρώματα δέν έχω ασχοληθεί.
Να ακολουθήσω το δέυτερο πρόγραμμα ή να πάω πάλι στο παλιό? Ποιό ρε παιδιά με κάποιο συμπλήρωμα θα βοηθήσει καλύτερα σε αύξηση μυικού όγκου και φυσικά με διατροφή πάντα.


Σας ευχαριστώ και ελπίζω να μήν σας ζάλισα.
Mimas

gpol
26-02-07, 22:04
Για μενα το δευτερο προγραμμα ειναι καλυτερο, χωρις να σημαινει οτι ειναι το ιδανικο. Δεν σου επιτρεπει να δουλεψεις με ενταση, αρα δυσκολα θα εχεις πολλα οφελη σε μυικο ογκο. Βασικες ασκησεις κανεις? (οπως αρσεις θανατου,σκουωτ,μονογυζο) 5 μερες γιαυτο το προγραμμα νομιζω ειναι πολυ (αρα κακο) Αν θες να γυμναζεις καθε μυ, δυο φορες την βδομαδα, που πιστευω οτι ειναι πολυ καλο, φροντισε να μην γυμναζεις την ιδια μυικη ομαδα, η καποια μυικη ομαδα που συμμετεχει στην ασκηση, σε λιγοτερο απο 3-4 μερες, ωστε να εχεις αναρρωσει πληρως. Δηλαδη αν κανεις στηθος την Δευτερα, μετα ξανακανε Πεμπτη η Παρασκευη. Αν κανεις στηθος την δευτερα, μην κανεις ωμους την τριτη ή τεταρτη (και αντιστροφα). Να θυμασαι (σε περιπτωση που δεν ξερεις) οταν γυμναζεις στηθος, γυμναζονται ταυτοχρονα και οι εμπρ.δελτοειδεις και τα τρικεφαλα, με την πλατη τα δικεφαλα, με αρσεις θανατου οι πισω δελτοειδεις

Gasturb
26-02-07, 22:14
Μέρα 1η: Στήθος, τρικέφαλα, ώμους (απο 4-5 ασκήσεις για στήθος και 3 για ώμους τρικέφαλα)
Μέρα 2η: Πλάτη, δικέφαλα, πόδια. (5 ακήσεις για πλάτη, 3 για δικέφαλα και πόδια)



Mimas μήπως φορτώνεις πολύ κ τις 2 ημέρες σου με αυτό το πρόγραμμα? Πόση ώρα κάνεις gym?

Gt

Vson
27-02-07, 05:27
ποσο πρεπει να κανεις; 1:30 ειναι καλα; συνηθως τοσο κανω εγω.

Mimas
27-02-07, 11:37
Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

gpol ασκήσεις όπως μονόζυγο κάνω πάντα με την πλάτη αλλά άρσεις και σκουώτ όχι πολύ γιατί έχω κάνεις πρίν 3 χρόνια εγχείρηση χιαστού και μινήσκου και δέν μπορώ πολλά κιλά.

Gasturb το πρόγραμμα βγαίνει σε 1ώρα και 15 λεπτά περίπου μαζί με κάποιους κοιλιακούς στο τέλος κάποιες μερες, όχι όλες.

Thanks again guys

gpol
27-02-07, 13:44
ποσο πρεπει να κανεις; 1:30 ειναι καλα; συνηθως τοσο κανω εγω.

ποσες ασκησεις κανεις και σου βγαινει 1.30 ωρα ;; Καλο ειναι να τελειωνουμε γυρω στα 45 λεπτα

Billy
27-02-07, 13:55
ετσι είναι, πρέπει να τελειώνουμε σε 45 λεπτά γιατί μετα ο οργανισμός παράγει την κορτιζόλη,

Κορτιζόλη = Καταβολική ορμόνη -> Μυϊκή καταστροφή!!!