PDA

Επιστροφή στο Forum : Όσπρια;



Piratis
18-03-09, 23:28
στην διατροφη μου εχω βαλει πλεον τα μαυρα φασολια γιατι περιεχουν απο τις καλυτερες πηγες πρωτεινης (ναι πρωτεινης) η οποια συγκρινεται μονο με το κοτοπουλο , το κοκκινο κρεας χανει λογω των "περιεργων λιπαρων" που μπορει να περιεχει.

Black bean nutrition - focus on protein and fiber
When it comes to three basic categories of nourishment - protein, fiber and anti-oxidant related substances - few foods have as solid a nutritional profile as black beans. Black beans, like other beans, really pack a punch when it comes to protein and fiber. On average, each cup features about 15 grams of both protein and fiber. That amount of protein is about the same as contained in two 8-ounce glasses of milk, but in the case of milk, there is no fiber to be found.

Black bean nutrition - focus on omega-3 fatty acids
Black beans also contain small amounts (about 180 milligrams per cup) of omega 3-fatty acids. This amount is about three times that available from many other beans, including kidney beans. While the amount of omega-3 fats in one cup of black beans is roughly equal to the amount in one ounce of a cold water fish like halibut, it's still a valuable addition to your meal plan since omega-3 fats are essential to protecting our health.

Black bean nutrition - focus on vitamins and minerals
In addition to the nutrients already discussed, black beans also feature concentrated amounts of other important vitamins and minerals. Based upon our nutrient rating system (http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=faq&dbid=22), black beans are an excellent source of one nutrient, a very good source of four nutrients and a good source of five nutrients (see table 1 below for more details).

NASSER
18-03-09, 23:34
Oταν λες μαυρα φασολια, μήπως εννοείς τα μαυρομάτικα?

Piratis
18-03-09, 23:39
οχι φιλε μου αυτα νομιζα και εγω στην αρχη οτι ειναι, δεν εχουν σχεση , ειναι καταμαυρα τα black beans και τα εχω βρει μονο σε μαγαζι με βιολογικα.

NASSER
18-03-09, 23:59
οχι φιλε μου αυτα νομιζα και εγω στην αρχη οτι ειναι, δεν εχουν σχεση , ειναι καταμαυρα τα black beans και τα εχω βρει μονο σε μαγαζι με βιολογικα.

Ωραιος! Θα τα δοκιμασω με την πρωτη ευκαιρια. Ελπιζω να μαγειρευονται ευκολα οπως τα μαυροματικα.

Piratis
19-03-09, 20:07
Τα βαζεις στο νερο γυρω στις 8 ωρες και μετα τα βραζεις.

Nutrition Highlights

Black beans (cooked, boiled), 1 cup (172g)
Calories: 227
Protein: 15.2g
Carbohydrate: 40.8g
Total Fat: 0.9g
Fiber: 15g
*Excellent source of: Iron (http://www.truestarhealth.com/Notes/2870003.html) (3.61mg), Magnesium (http://www.truestarhealth.com/Notes/2879002.html) (120mg), Phosphorus (241mg), and Folate (http://www.truestarhealth.com/Notes/2846002.html) (256mcg)
*Good source of: Zinc (http://www.truestarhealth.com/Notes/2934002.html) (1.93mg), Thiamine (http://www.truestarhealth.com/Notes/2923000.html) (.42mg), and Niacin (http://www.truestarhealth.com/Notes/2926008.html) (2mg)

tezaman
20-03-09, 00:16
έχουνε και καλό γλυκεμικό φορτίο

kyriakos23
20-03-09, 02:25
ειναι και μουσικο φαγητο.:)

mathiteuomenos
21-03-09, 15:37
και για να χουμε καλο ερωτημα η πρωτεινη των μαυρων φασολιων ειναι υψηλης βιολογικης αξιας? οπως του κρεατος ας πουμε?? η της λειπουν αμινοξεα οπως στα υπολοιπα οσπρια?

Piratis
21-03-09, 16:09
και για να χουμε καλο ερωτημα η πρωτεινη των μαυρων φασολιων ειναι υψηλης βιολογικης αξιας? οπως του κρεατος ας πουμε?? η της λειπουν αμινοξεα οπως στα υπολοιπα οσπρια?


Protein Power Plus
If you're wondering how to replace red meat in your menus, enjoy the rich taste of black beans. These smoky flavored beans are a good source of protein, and when combined with a whole grain such as whole wheat pasta or brown rice, provide protein comparable to that of meat or dairy foods without the high calories or saturated fat found in these foods. And, when you get your protein from black beans, you also get the blood sugar stabilizing and heart health benefits of the soluble fiber provided by these versatile legumes. A cup of black beans will provide you with 15.2 grams of protein (that's 30.5% of the daily value for protein), plus 74.8% of the daily value for fiber. All this for a cost of only 227 calories with virtually no fat.

BRaWNy
21-03-09, 19:00
οχι φιλε μου αυτα νομιζα και εγω στην αρχη οτι ειναι, δεν εχουν σχεση , ειναι καταμαυρα τα black beans και τα εχω βρει μονο σε μαγαζι με βιολογικα.Και τα μαυρομάτικα ή και γίγαντες κλπ, αν τα αφήσεις στον φούρνο 12 ωρες με υψηλή φωτιά, καταμαυρα θα γίνουν:D

just kidding

Aπο ότι είδα, στα 100γρ έχει 21γρ πρωτεΐνης, όπως περίπου το στηθος κότας.
Οπότε σε συγκριση/ισορροπία όμως αμινοξέων, έχει μερικά σχετικά χαμηλά, όπως μεθειονίνη, και απο BCAAs είναι χαμηλά σε isoleucine, έναντι του στηθους κότας, που και αυτό δεν είναι 100% απο άποψης σκορ βιολογικής αξίας, όπως τα αυγά ή και η whey που είανι καόμη πιό πάνω.

Έχουν αρκετά υψηλό σκορ αμινοξέων/βιολογικής αξίας, αλλά δεν είναι όπως της ζωικής προέλευσης τροφές


Κατα την δική μου άποψη πάντως, το κρέας δεν αντικαθίσταται, ακόμη κι αν είναι ίδια σε βιολογική αξία.

Piratis
22-03-09, 02:18
Και τα μαυρομάτικα ή και γίγαντες κλπ, αν τα αφήσεις στον φούρνο 12 ωρες με υψηλή φωτιά, καταμαυρα θα γίνουν:D

just kidding


Κατα την δική μου άποψη πάντως, το κρέας δεν αντικαθίσταται, ακόμη κι αν είναι ίδια σε βιολογική αξία.


:D

καλα για το κοτοπουλο δεν το συζηταω αλλα για κοκκινο κρεας σηκωνει μεγαλη συζητηση και επειδη μεχρι προτεινως ετρωγα αρκετο κοκκινο κρεας ενα γευμα το αντικατεστησα με τα φασολια.

BRaWNy
22-03-09, 12:31
Tο κόκκινο κρέας είναι ανώτερο απο όλα τα κρέατα, το θέμα είναι ποιοί μπορουν να το χρησιμοποιήσουν.
Αν είσαι ομάδα αίματος 0, είναι ότι πρέπει, αν είσαι Α π.χ., δεν μπορεις να το χωνέψεις και δεν κάνει για σένα.

Πριν πάντως όταν αναφέρθηκα σε κρέας, δεν μιλούσα μόνο για το κόκκινο κρέας, αλλά γενικώς για όλα τα κρέατα.
Κρέας είναι και τα πουλερικά, κρεας και τα ψάρια.
Απλά δεν ήθελα να τα γράφω όλα ένα ένα.

Piratis
22-03-09, 13:48
Tο κόκκινο κρέας είναι ανώτερο απο όλα τα κρέατα, το θέμα είναι ποιοί μπορουν να το χρησιμοποιήσουν.
Αν είσαι ομάδα αίματος 0, είναι ότι πρέπει, αν είσαι Α π.χ., δεν μπορεις να το χωνέψεις και δεν κάνει για σένα.



εχει και καποια λιπη ομως που μπορει να μην ειναι και ορατα και δεν ειναι καλα , κοιταξε τι λεει η διατροφικη πυραμιδα που εχουν φτιαξει στο Harvard.


Use Sparingly: Red Meat and Butter

These sit at the top of the Healthy Eating Pyramid because they contain lots of saturated fat. Eating a lot of red meat may also increase your risk of colon cancer. If you eat red meat every day, switching to fish , chicken, or beans several times a week can improve cholesterol levels. So can switching from butter to olive oil. And eating fish has other benefits for the heart.

BRaWNy
22-03-09, 20:01
εχει και καποια λιπη ομως που μπορει να μην ειναι και ορατα και δεν ειναι καλα , κοιταξε τι λεει η διατροφικη πυραμιδα που εχουν φτιαξει στο Harvard.


Use Sparingly: Red Meat and Butter

These sit at the top of the Healthy Eating Pyramid because they contain lots of saturated fat. Eating a lot of red meat may also increase your risk of colon cancer. If you eat red meat every day, switching to fish , chicken, or beans several times a week can improve cholesterol levels. So can switching from butter to olive oil. And eating fish has other benefits for the heart.
Εγω διαφωνώ με το αν τα λίπη δεν είναι καλά, εξάλλου δεν είναι και σε μεγάλη ποσότητα, κρυφα λίπη υπάρχουν και σε άλλες τροφές, και δεν είπαμε να τρωμε και αυτά πυ φαίνονται, αλλά το καθαρό ψαχνό.
Είναι λιγάκι μύθος για μένα, γιατι με το παραπάνω που παρέθεσες δεν ξεκαθαρίζονται κάποια πράγματα για το ποιούς πρόκειται, για το αν θα βγάλουμε τα εξτρα λίπη που φαίνονται κλ΄π κλπ, και έχω δει και ερευνες κλπ, που αναιρουν κάποια απο τα παραπάνω.

Όπως και να έχει όμως, όταν κάποιος προσέχει γενικώς στην διατροφή του και γυμνάζεται, δεν θα τον βλάψουν και λίγα κορεσμένα, και μιλάω για το κρέας και όχι για το βούτυρο, γιατι το 2ο είναι σκετο λίπος και σε υπερβολικές ποσότητες.

Άσε που εν μέρει όπως λένε, βοηθούν και στην διατήρηση υψηλών επιπεδων τεστοστερόνης, μαζί και με τα άλλα λίπη.

Απλώς εμπιστεύομαι της πηγές μου σε τετοια θέματα, και είναι απόψεις που ασπάζομαι.

Piratis
22-03-09, 21:29
το καλο της υποθεσης ειναι οτι μιλαμε και συγκρινουμε τροφες που τα οφελη τους ειναι σημαντικα οποτε αν αλλαξουν οι ποσοτητες προς ωφελος της μιας η της αλλης σιγουρα δεν αλλαζει κατι προς το κακο :thumbup:

εγω απλα θελω να μειωσω το ζωικο κρεας που καταναλωνω(κυριως κοκκινο κρεας) και η μειωση εστω ενος-δυο γευματων την εβδομαδα με ικανοποιει.

ioannis1
25-03-09, 01:05
παντως και ο yates και ο κολεμαν τα εβαζαν στη διατροφη τους καποιεςμερες της εβδομαδας.

tezaman
25-03-09, 01:17
το κορεσμένο λίπος ανεβάζει τεστοστερόνη, επίσης τα μονοακόρεστα λιπαρά οξέα

απο την άλλη τα πολυακόρεστα λιπαρά οξέα τείνουν να την ρίχνουν

yannis88
25-03-09, 04:06
το κορεσμένο λίπος ανεβάζει τεστοστερόνη, επίσης τα μονοακόρεστα λιπαρά οξέα

απο την άλλη τα πολυακόρεστα λιπαρά οξέα τείνουν να την ρίχνουν

Εφοσον το ποσοστο λιπους που παιρνεις ειναι ανεπαρκες.

tezaman
25-03-09, 12:59
δεν κατάλαβα τι εννοείς, αν έχεις το 35% των ημερησίων θερμιδων σου από λίπος και το 30% είναι πολυακόρεστα λιπαρά οξέα τότε σίγουρα παίρνεις αρκετό λίπος όμως η τεστοστερόνη σου θα έχει πέσει.

απο την άλλη αν πέρνεις το 35% απο κορεσμένο λίπος και μονοακόρεστο θα έχεις σίγουρα εμφανός ανεβασμένη τεστοστερόνη,

και κάτι ακόμα δεν έχει γίνει κάποια έρευνα σε μεγάλο ποσοστό λίπους σε ημερισία κατανάλοση ( πχ 60% ) που να έχει γίνει μόνο με κορεσμένο η μονοακόρεστο λίπος

οπότε μπορούμε να υποθέσουμε πως ίσως να υπάρχει ένα σιμίο που η τεστοστερόνη να φτάνει το ζενίθ της με την κατανάλοση των διάφορων λιπαρών οξέων που την ανεβάζουνε αλλα μπορεί και να σινεχίζει να ανεβένει ;)

SiCkOheL
26-03-09, 06:19
ναι ωραίο το κρέας και super η πρωτεΐνη του αλλα ποσο κρέας μπορείς να καταναλώνεις την μέρα για να σου βγει έστω τα 1/2 τις απαιτουμενης πρωτεΐνης σου?
υπάρχει και ο συντελεστής του ζωικού λίπους που δεν μπορούμε να αγνοούμε σωστά?

πολύ carb αυτά τα φασόλια ρε παιδί μου 40g? :P

BRaWNy
26-03-09, 09:18
Μισό κιλό είναι καλά, που ορισμένες φορές μπορει να φτάσει 750γρ ή και 1 κιλό.
Αν βέβαια το σηκώνει ο οργανισμός σου.

Εγω δεν τρώω καθε μέρα κόκκινο κρέας, αλλά όποτε θα έχω για μέρα, επειδή όλα τα ετοιμάζουμε απο το πρωί για όλη την μέρα, θα πιάσω τα 500-700γρ

albertob30
29-11-09, 16:33
οσπρια...

τι οσπρια, ποτε ειναι καλο να τα τρωμε και σε τι συχνοτητα???

albertob30
30-11-09, 20:00
BUMP!!!! ας μιλησει κανεις!!!

KATERINI 144
01-12-09, 11:00
μπορεις να τρως στον ογκο μια δυο φορες τη βδομαδα, σε συνδυασμό με μια πηγή πρωτεΐνης , πχ φασολια με μοσχαρι (καουμπόικο φαγητο :green:), τα φασολια μπορεις να τα τρως και ποιο συχνά μεσα στη σαλατα, (πιαζ νομιζω τη λενε) με μαρουλι κλπ.

albertob30
01-12-09, 15:16
υδαταν8ρακας δεν ειναι τα οσπρια??? να τα τρωμε μετα την προπονα ή επειδη εχουν πολλες φυτικες ινες ειναι αργης αποροφησης και δεν κανει μετα την προπονηση??

KATERINI 144
01-12-09, 16:40
κυρίως υδανατθρακας ειναι, αργης αποροφησης, δεν κανει για μετα την προπονηση.

gj
03-12-09, 15:02
Γιατι μόνο στον ογκο ?
Αν τα κανεις νεροβραστα μπορεις νομιζω και σε γραμμωση (τουλαχιστον ετσι το εκανα εγω)
Τα τρωγα κατα τις 2 μαζι με ψαρι και πηγαινα γυμν στις 4 και εκανα μια ωρα διαδρομο και πισινα και μου διναν πολυ ενεργεια.
Εχουν και πρωτεινες και μαλιστα αρκετες αλλα φυτικης προελευσης. Απο ότι εχω διαβασει εδω μεσα μην τις υπολογιζεις γιατι οι ζωικες ειναι αυτες που μετρανε.
Προσοπικα τα χω στο προγραμμα μου κανα 2 φορες την εβδομαδα μαζι με ψαρι.
Αξιζουν :thumbup:

bbonline
29-04-10, 23:59
Μια ματιά που έριξα στον τομέα της διατροφής, πρόσεξα πως δεν βάζετε όσπρια στη διατροφή σας. Υπάρχει κάποιος λόγος;

Εμένα μου αρέσει κάθε 2-3 μέρες να τρώω όσπρια, τα οποία συνοδεύω με τόνο.

Μια ερώτηση... είναι λάθος να βάζεις όσπρια στο βραδυνό λόγω υδατανθράκων;

beefmeup
30-04-10, 00:03
σωπα ρε συ..μια χαρα ειναι.δεν ειναι κ για προαγωνιστικη περιοδο,αλλα κ γω τρωω μια δυο φορες την βδομαδα..

ειδικα τα φασολια ειναι τιγκα στην προτεινη..φυτικη βεβαια,αλλα μια χαρα..κ τα τουρμπιζεις με τονο,σαρδελες,κ ειναι σουπερντουπερ..κ φακες γουσταρω καργα..

lila_1
30-04-10, 00:16
Μια ματιά που έριξα στον τομέα της διατροφής, πρόσεξα πως δεν βάζετε όσπρια στη διατροφή σας. Υπάρχει κάποιος λόγος;


Εξαπολυση τοξικων αεριων προς πασα κατευθυνση!:shock:
Σκεψου τωρα να ζοριζεσαι στο σμιθ και να χεις φαει πριν φασολια....

Ω Δια....!

Θα μυρισει ανοιξη το γυμναστηριο....

killer85
30-04-10, 00:25
Δηλαδή μια δυο φορές την εβδομάδα σε μια αυστηρή περίοδο γράμμωσης μπορείς να φας φασόλια το μσημέρι αντί για φιλέτο κοτόπουλο χωρίς ρύζι η πατάτα?

beefmeup
30-04-10, 00:30
Εξαπολυση τοξικων αεριων προς πασα κατευθυνση!:shock:
Σκεψου τωρα να ζοριζεσαι στο σμιθ και να χεις φαει πριν φασολια....

Ω Δια....!

Θα μυρισει ανοιξη το γυμναστηριο....

λεβαντα θα μυρισει:P

καλα δεν τα τρως πριν την προπο,ουτε καν μετα..αλλα τα βαζεις στην διατροφη μια χαρουλα..

φονια85,τι εννοεις "αυστηρη γραμμωση"??αυτη μονο προαγωνιστικη μπορει να ειναι,για να μην εχουμε ψευδαισθησεις..

Machiavelli
30-04-10, 00:39
λεβαντα θα μυρισει:P


Αφού τα αέρια του beefmeup τα μαζεύει η trident και τα κάνει γεύση για τις τσίχλες της.
Μια χαρά είναι τα όσπρια, 2 φορές την εβδομάδα είναι καλά πιστεύω.

beefmeup
30-04-10, 00:41
Αφού τα αέρια του beefmeup τα μαζεύει η trident και τα κάνει γεύση για τις τσίχλες της.
Μια χαρά είναι τα όσπρια, 2 φορές την εβδομάδα είναι καλά πιστεύω.

αληθεια ειναι..το επιβεβαιωνω κ γω..

ετσι για να δειτε τι εχουν οι τσιχλες που τρωτε

κουακ,κουακ

Ramrod
30-04-10, 01:16
Και εγώ τα προτιμώ, τις μέρες που δεν κάνω προπόνηση. Έτσι κάνω και αποτοξίνωση κατα κάποιο τρόπο...

killer85
30-04-10, 01:40
λεβαντα θα μυρισει:P

καλα δεν τα τρως πριν την προπο,ουτε καν μετα..αλλα τα βαζεις στην διατροφη μια χαρουλα..

φονια85,τι εννοεις "αυστηρη γραμμωση"??αυτη μονο προαγωνιστικη μπορει να ειναι,για να μην εχουμε ψευδαισθησεις..

Παρατσούκλι από το counter...

ΑΥστηρή δεν είναι και η δική μου...:P:cyclops:?
Απλώς 2 φορές την εβδομάδα σκεφτόμουν να τα προσθέσω για αλλαγή γιατί δεν παλέυεται αλλίως...

Οκ άρα και φασόλια στην διατροφή...

Γνωρίζει κανείς διατροφική αξία?

Ramrod
30-04-10, 01:47
Γνωρίζει κανείς διατροφική αξία?

Αν θυμάμαι καλά η πρωτεϊνη στα 100γρ (αβραστα) είναι 23γρ. Έχουν και πολλούς υδατανθρακες. Βέβαια το θέμα είναι να μπορείς να φας 100γρ γιατί όταν βράσουν φουσκώνουν πολύ...

killer85
30-04-10, 01:48
Δεν θα φάω πατάτα ή ρύζι, άρα πιστεύω πως θα καταφέρω να ισοσταθμίσω τους υδατάνθρακες... τώρα αν δεν λαμβάνω την απαραίτητη ποσότητα πρωτείνης μπορώ να προσθεσω 2 ή 3 ασπράδια...

michelangelo
30-04-10, 01:50
Ω Δια....!

Θα μυρισει ανοιξη το γυμναστηριο....

Θεϊκό το σχόλιο.........:green:

Eddie
30-04-10, 12:50
Και γω θα φαω συνηθως μια φορα τη βδομαδα.Προτιμω τις φακες και τα μαυροματικα φασολια.Απεχθανομαι τα ρεβυθια ομως :puke:

gj
30-04-10, 16:14
Τα φασολια είναι must και για μένα το καλύτερο προπονητικό γεύμα...
Όταν τρώω (συνδιασμενα με τονο ψάρι ή κοτόπουλο) η προπόνηση βγαίνει αέρα...
Δεν γνωρίζω όμως αν για κάποιον που παίρνει λίγους υδατάνθρακες ενδείκνειτε.... :unsure::unsure:
Είναι τίγκα απο δαύτους :P:P

Ramrod
30-04-10, 16:20
εγώ πιστευω είναι φοβερό γευμα για συντήρηση. Και σε φουσκώνουν και δε πεινάς γρήγορα και είναι πλήρες γευμα απο μόνα του...Λίγο λαδάκι, ντοματούλα φρέσκια και είσαι σένιος. Με μια κατσαρόλα βγάζω μια μέρα...:turtle:
Και για συμπλήρωμα, γάλα, τόνος ασπράδια γαλοπούλα...κορυφή!:turtle:

-beba-
30-04-10, 17:03
Εμένα μου αρέσουν πολύ οι φακές. Τις τρώω με μπόλικο ξίδι και τόνο. Μιαμ μιαμ μιαμ είναι τέλειες. Το αγαπημένο μου φαγητό.

Machiavelli
30-04-10, 17:06
Με είχε δει μια φορά ο πατέρας μου να τρώω τις φακές με τόνο και τις έφαγες κι αυτός έτσι και μετά με κατηγορούσε γιατί λέει του ανέβασαν την πίεση.

paulakos
30-04-10, 17:12
Με είχε δει μια φορά ο πατέρας μου να τρώω τις φακές με τόνο και τις έφαγες κι αυτός έτσι και μετά με κατηγορούσε γιατί λέει του ανέβασαν την πίεση.

Με αυτα που φανταζομαι οτι ακουει,μαλλον εσυ του ανεβαζεις την πιεση και οχι η φακη.:P

giannis64
30-04-10, 20:06
καλα ειναι τα οσπρια αλλα προσοχη στο μαγειρεμα!!!

Ramrod
30-04-10, 20:11
καλα ειναι τα οσπρια αλλα προσοχη στο μαγειρεμα!!!

Γιατι???? :unsure::unsure::unsure:

giannis64
30-04-10, 20:14
γιατι εχω δει φασολαδα να πνιγετε στο λαδι!!!!:green:

Ramrod
30-04-10, 20:15
γιατι εχω δει φασολαδα να πνιγετε στο λαδι!!!!:green:

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! Όχι εντάξει, μετρημένα πράγματα...

Eddie
30-04-10, 20:51
Ερωτηση.Το πρωτο νερο στο βρασιμο το πετατε η οχι?Ξερω οτι χαλαει η γευση και το χρωμα επειδηδ μαυριζει αλλα ειχα δει μια εκπομπη που ελεγε οτι αν πετας το πρωτο νερο του βρασιματος φευγει μεγαλο μερος θρεπτικων συστατικων και βιταμινων.Δεν το εχω δοκιμασει να αφησω το ιδιο και,εσεις?

dionisos
30-04-10, 22:32
Και εγώ τρώω φασόλια νερόβραστα και προσθέτω λάδι στο πιάτο ή φακές μία φορά την εβδομάδα! Προσπαθώ βέβαια να πέφτει μέρα που έχω ρεπό!

-beba-
01-05-10, 08:30
Ερωτηση.Το πρωτο νερο στο βρασιμο το πετατε η οχι?Ξερω οτι χαλαει η γευση και το χρωμα επειδηδ μαυριζει αλλα ειχα δει μια εκπομπη που ελεγε οτι αν πετας το πρωτο νερο του βρασιματος φευγει μεγαλο μερος θρεπτικων συστατικων και βιταμινων.Δεν το εχω δοκιμασει να αφησω το ιδιο και,εσεις?

Οταν βράζεις φασόλια ή γίγαντες ή μαυρομάτικα φασόλια πέτα το πρώτο νερό. Ετσι αποφευγεις και τις παρενέργειες...................................:rolf::rolf:

bbonline
01-05-10, 11:05
Στα μαυρομάτικα φασόλια να βάζετε αρκετό λεμόνι στην κατσαρόλα για να μη μαυρίζει το νερό.

Svein
01-05-10, 11:44
και εγω τρωω μια φορά την βδομαδα φακες :turtle: !

manosvdm
09-07-10, 12:32
γιατι τοσο αυστηροτητα με τα οσπρια
μεχρι το μεσημεριανο γευμα μπορειτε να τρωτε αφοβα μεχρι 200γρ βρασμ φακεσ(40-50γρ υδατνθρακες) και 16γρ φυτικες ινες(μεταβολισμος στα υψη)
Απο ΤΑ 42 ΓΕΥΜΑΤΑ της ευβδομαδας τα 6 ειναι φακες νεροβραστες με μιση κουταλια λαδι και ξυδι στο πιατο.

και μαγειρευοντε στην χυτρα πανευκολα.

alien.carmania
13-07-10, 00:47
γιατι τοσο αυστηροτητα με τα οσπρια
μεχρι το μεσημεριανο γευμα μπορειτε να τρωτε αφοβα μεχρι 200γρ βρασμ φακεσ(40-50γρ υδατνθρακες) και 16γρ φυτικες ινες(μεταβολισμος στα υψη)
Απο ΤΑ 42 ΓΕΥΜΑΤΑ της ευβδομαδας τα 6 ειναι φακες νεροβραστες με μιση κουταλια λαδι και ξυδι στο πιατο.

και μαγειρευοντε στην χυτρα πανευκολα.

:thumbup: :thumbup: :thumbup: τα ρεβυθια και τις φακες τα παω με 1000... ειναι πλουσια σε φυτικες ινες και πρωτεινες...!

Giwrgos15
10-11-10, 19:42
τα μαυροματικα φασολια ποση πρωτεινι εχουν ανα 100 γρ. Την θεωρητε καλη πηγη πρωτεινις?

f-panos
10-11-10, 20:31
Στο περιπου πρεπει να περιεχουν 15-18% πρωτεινη κ γυρω στα 60% υδατανθρακα.

Συνδυασε τα στο γευμα με μοσχαρισιο κρεας για να εμπλουτισεις την πρωτεινη που θα λαβεις καθως κ το προφιλ αμινοξεων του γευματος σου.

Eddie
10-11-10, 20:43
Πεθαινω για μαυροματικα!!Εγω για να συμπληρωσω το προφιλ αμινοξεων τρωω 250-200γρ φετα,ετσι για το καλο:turtle:

Gaspari
10-11-10, 21:07
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=el&langpair=en|el&u=http://www.whfoods.com/genpage.php%3Ftname%3Dgeorge%26dbid%3D72&rurl=translate.google.gr&twu=1&usg=ALkJrhhaXNWcbl369YEHlEhkJj61w1BFcw

giannis64
10-11-10, 21:27
Πεθαινω για μαυροματικα!!Εγω για να συμπληρωσω το προφιλ αμινοξεων τρωω 250-200γρ φετα,ετσι για το καλο:turtle:

+10000

dionisos
10-11-10, 23:05
Πεθαινω για μαυροματικα!!Εγω για να συμπληρωσω το προφιλ αμινοξεων τρωω 250-200γρ φετα,ετσι για το καλο:turtle:

:clap::clap::clap: Πεθαίνω και για φασόλια γίγαντες και μετά :rifle::rifle: :cool:

Marine
11-11-10, 01:35
και εγω οποτε τρωω φασολια πεθαινω τον κοσμο με τις πορδιτσες μου :unsure: :P

Giwrgos15
11-11-10, 23:50
και εγω οποτε τρωω φασολια πεθαινω τον κοσμο με τις πορδιτσες μου :unsure: :Pχαχχαχαχαχαχαχαχαχ

SepTum
12-11-10, 17:52
Μαυροματικα μαζι με τονο,κρεμμυδακι ψιλοκομμενο,μαιντανο,λαδι,ξυδι,λεμονι.Κρυα σε στυλ σαλατας.Φοβερη γευση.

Mr.Pink
06-01-11, 21:04
Μπρουμε να καταναλωνουμε οσπρια οταν κανουμε γραμμωση;

Mitsen
06-01-11, 21:08
Μπρουμε να καταναλωνουμε οσπρια οταν κανουμε γραμμωση;

Σε περίοδο γράμμωσης όχι, δεν συνίσταvται.

Πόσταρε στα κατάλληλα threads της ερωτήσεις σου, δεν χρειάζονται καινούρια ;)

Mr.Pink
06-01-11, 21:09
οκ,συγνωμη!

f-panos
06-01-11, 21:09
Εγω στη γραμμωση παιζω 3 ημερες με χαμηλο υδατανθρακα κ την 4 με υψηλο, οποτε αν ακολουθεις ιδιο πλανο μπορεις ανετα την 4η ημερα.

Αλλιως μπορεις να φας σε μικρη ποσοτητα ως συμπληρωματικο στοιχειο στο γευμα, εξαιτιας της περιπου 3πλασιας αναλογιας του υδατανθρακα εναντι της πρωτεινης

Mr.Pink
06-01-11, 21:15
χαμηλος υδατανθρακας ποσο περιπου ειναι;(διαβαζω τα αρθρα κι εχω μπερδευτει λιγο)

giannis64
06-01-11, 21:19
ειπαμε κανουμε αναζητηση αν υπαρχει θεμα ηδη ανοιχτο..

Όσπρια; (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=8119)

Mitsen
06-01-11, 21:20
zsdf

:unsure:

arisfwtis
06-01-11, 21:20
μεταφορα κετς:green::green:

giannis64
06-01-11, 21:21
ποστ για να επενελθει το θεμα στης πρωτες θεσεις μετα απο αναζητηση.;)

Mitsen
06-01-11, 21:22
ποστ για να επενελθει το θεμα στης πρωτες θεσεις μετα απο αναζητηση.;)

:thumbup:

Gorillas
06-01-11, 23:47
πρωτείνη και μετά φασόλια και μετά προπόνηση πόδια! Τουρμπάτη προπόνηση :P

Πάντως στο μαγείρεμα για τα όσπρια δεν ενδείκνυται να πετάμε το νερό γιατί χάνουμε πολλά θρεπτικά συστατικά. Αυτό που κάνω εγώ είναι μια μέση κατάσταση.
Αδειάζω το μισό κ προσθέτω τόσο όσο χρειάζεται.

Δύναμη τα όσπρια 2 φορές τη βδομάδα τα χω στο πρόγραμμα

manosvdm
07-01-11, 09:56
μην σου πω 3 και 4.
ευκολα στο μαγειρεμα θρεπτικα υγειηνα

ασε που κανεις μια κατσαρολοα και τρωμε ολοι και μου μενουν και μερικα γευματα για μερα παρα μερα:thumbup:

Mr.Pink
14-01-11, 20:38
Οι φακες δεν ειναι ιδανικες για διαιτα;(σε μικρες ποσοτητες).Εχουν χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη,πρωτεϊνες,φυτικες ινες κτλπ.Ξερω εχουν αρκετους υδατανθρακες,αλλα στη διαιτα που κανω εγω,χαμηλων υδατανθρακων,δεν μπορω να παιρνω καποιο ποσοστο υδατανθρακων που χρειαζομαι ανα την ημερα απο εκει;Ή κανω λαθος;

lef
14-01-11, 20:42
http://nutritiondata.self.com/facts/legumes-and-legume-products/4338/2

δες εδω για ν μπορεις να υπολογισεις
απλα συνδιασε το με τυρι γτ δν εχουν πληρες προφιλ αμινοξεων

Mr.Pink
14-01-11, 20:44
http://nutritiondata.self.com/facts/legumes-and-legume-products/4338/2

δες εδω για ν μπορεις να υπολογισεις
απλα συνδιασε το με τυρι γτ δν εχουν πληρες προφιλ αμινοξεων

Τυρι δεν τρωω,ειναι πολυ σημαντικο να βαλω και τυρι;

lef
14-01-11, 20:48
Τυρι δεν τρωω,ειναι πολυ σημαντικο να βαλω και τυρι;

καντο με τονο τοτε.απλα και τα οσπρια και ο τονος θελουν μετρο θεωρω

Mr.Pink
14-01-11, 20:52
καντο με τονο τοτε.απλα και τα οσπρια και ο τονος θελουν μετρο θεωρω

Σορρυ κιολας που γινομαι ενοχλητικος,αλλα γιατι πρεπει τονος ή τυρι;Σε τι βοηθουν δηλαδη;Απλα θελω να μαθω τι παιζει!Υπαρχει καποιο αρθρο να διαβασω πχ;

lef
14-01-11, 20:59
εγω αν και τρωω σπανια βαζω και κανενα τονο η cottage για να συμπληρωσω την πρωτεινη που θελω να παρω.και τα οσπρια εχουν αλλα φυτικη που δεν την υπολογιζω

Eddie
14-01-11, 21:09
Σορρυ κιολας που γινομαι ενοχλητικος,αλλα γιατι πρεπει τονος ή τυρι;Σε τι βοηθουν δηλαδη;Απλα θελω να μαθω τι παιζει!Υπαρχει καποιο αρθρο να διαβασω πχ;

Τα οσπρια εχουν φυτικη πρωτεινη που ειναι ελλιπης σε καποια αμινοξεα,ετσι κανουμε συνδιασμο ωστε να συμπληρωθει το προφιλ!!

Μπορεις επισης να τα συνδιασεις και με φυτικη πρωτεινη παλι,οπως το ρυζι που εχει μεθειονινη απλα θα πρεπει να υπολογισεις και τους υδατανθρακες που θα ειναι πολλοι.

Εκτος απο τυρι μια καλυτερη επιλογη ειναι το ανθοτυρο,πιο light σε λιπαρα και πολυ χαμηλο σε αλατι!!Επισης cotage.

lef
14-01-11, 21:14
το ιδιο λεμε μπιλυ
δεν θα προτιμουσα το ρυζι ξεφευγει πολυ σε υδατανθρακα.αφου την κανω που την κανω την φακη θα φαω καμια γαβαθα οποτε απο υδατ θα ειμαι και με το παραπανω καλυμενος:green:

Eddie
14-01-11, 21:31
το ιδιο λεμε μπιλυ
δεν θα προτιμουσα το ρυζι ξεφευγει πολυ σε υδατανθρακα.αφου την κανω που την κανω την φακη θα φαω καμια γαβαθα οποτε απο υδατ θα ειμαι και με το παραπανω καλυμενος:green:

χαχαχαχα ε ναι και γω ποτε δεν εχω φαει οσπριο με ρυζι,απλα ξερω οτι πηγαινει.

Εμενα παλι μου αρεσει πολυ το ανθοτυρο,αλλα μεσα σε μια βδομαδα χαλαει και πρεπει να το φας αμεσως:(

Σ'αυτες τις περιπτωσεις,φετα.:clap:

manosvdm
15-01-11, 00:04
απο ποτε το ανθοτυρο ειναι καλυτερο απο το cottage;

Eddie
15-01-11, 00:11
απο ποτε το ανθοτυρο ειναι καλυτερο απο το cottage;

Aπο παντα!!Για τη συγκεκριμενη περιπτωση.

dhmhtrhs 1979
15-01-11, 00:32
ΕΓΩ ΠΕΡΝΩ ΚΟΚΙΝΑ ΙΝΔΙΚΑ ΦΑΣΟΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΚΛΑ____ΤΗ
ΕΙΝΑΙ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΩΤΕΙΝΗ..

Θρεπτική αξία ανά 100 g (3,5 oz)

Ενέργεια 1.393 kJ (333 kcal)
Υδατάνθρακες 60 g
Σάκχαρα 2 g
Φυτικές ίνες 15 g
Λίπος 1 g
Πρωτεΐνη 24 g
Νερό 12 g
Παντοθενικό οξύ (Β 5 ) 0,8 mg (16%)
Το φολικό οξύ (Vit. Β 9 ) 394 μg (99%)
Ασβέστιο 143 mg (14%)
Σίδερο 8 mg (64%)
Μαγνήσιο 140 mg (38%)
Ψευδαργύρου 3 mg (30%)
:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

george81
20-01-11, 05:35
Αυτο με τα μαυρα φασόλια τελικα εχει ακουστει παρα πολυ τωρα τελευταια, διαβαζα το fourhourbody.com και ο τυπος ειναι μεγαλος fan!

Δυστυχως εχω ελλειψη ενζυμου (G6PD), μήπως ξερει κανεις αν μπορω να τα φαω αυτα τα μαυρα φασολια η αν απαγορευονται οπως και τα κουκια πχ;

Ευχαριστω πολυ!

vassiliosd123
29-04-12, 17:38
Γεια σας παιδιά,
Θα ήθελα να μάθω εάν επιτρέπονται όσπρια σε διατροφή γράμμωσης. Εάν ναι, ποια και σε τι ποσότητες?

Ευχαριστώ

CapoFighter
29-04-12, 19:49
Γεια σας παιδιά,
Θα ήθελα να μάθω εάν επιτρέπονται όσπρια σε διατροφή γράμμωσης. Εάν ναι, ποια και σε τι ποσότητες?

Ευχαριστώ

Αναλογα ποσα ειναι τα μακρος που εχεις μεσα στη μερα. Γιατι να μην επιτρεπονται τα οσπρια(τι σου ηρθε στο μυαλο και το ρωτας?) στην διατροφη γραμμωσης. Μπορεις να φας οσα φασολια θες μεσα στη μερα αλλα να μην ξεπερασεις τις θερμιδες σου...:thumbup:

vassiliosd123
30-04-12, 10:33
Αναλογα ποσα ειναι τα μακρος που εχεις μεσα στη μερα. Γιατι να μην επιτρεπονται τα οσπρια(τι σου ηρθε στο μυαλο και το ρωτας?) στην διατροφη γραμμωσης. Μπορεις να φας οσα φασολια θες μεσα στη μερα αλλα να μην ξεπερασεις τις θερμιδες σου...:thumbup:

Ρωτάω γιατί φέτος προσπαθώ να κάνω μια σοβαρή προσπάθεια γράμμωσης και δεν θέλω να κάνω κάτι λάθος…Sorry εάν κάνω και καμιά χαζή ερώτηση!! Ευχαριστώ.

-Nikolakis-
02-05-12, 02:45
Τα οσπρια εχουν φυτικη πρωτεινη που ειναι ελλιπης σε καποια αμινοξεα,ετσι κανουμε συνδιασμο ωστε να συμπληρωθει το προφιλ!!

Μπορεις επισης να τα συνδιασεις και με φυτικη πρωτεινη παλι,οπως το ρυζι που εχει μεθειονινη απλα θα πρεπει να υπολογισεις και τους υδατανθρακες που θα ειναι πολλοι.

Εκτος απο τυρι μια καλυτερη επιλογη ειναι το ανθοτυρο,πιο light σε λιπαρα και πολυ χαμηλο σε αλατι!!Επισης cotage.

Εννοεις οτι αν ας πουμε αλλαξουμε τα carbs απο ρυζι και βαλουμε οσπρια(κυριως φασολια),οση φυτικη πρωτεινη και να εχουν,δεν τη μετραμε καθολου?Σορρυ αν ειναι λιγο "αργοστροφη" ερωτηση αλλα δεν ξερω τι παιζει με την φυτικη πρωτεινη και τετοιου ειδους οσπρια!

gspyropo
10-02-13, 11:16
καλημερα οπως ημουν εχθες αραχτος στο χωριο μου μονος μου μπροστα στο τζακι μιας και δεν ειχα καστανα να φαω κανενα κιλο που τα τρωω ασταματητα ειπα να βαλω στην καστανιερα ρεβυθια και να τα ψησω στο τζακι...τι το ηθελα εγιναν απιστευτα και δεν σταματουσα να τρωω...απο διατροφικα στοιχεια τι λενε?

ελμερ
10-02-13, 11:49
Καλημερα...ριξε μια ματια εδω για τα ρεβιθια http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?811-%CE%A1%CE%B5%CE%B2%CE%AF%CE%B8%CE%B9%CE%B1 :welcome::welcome:

ernestothehotman
03-05-13, 01:41
Γειά σας παιδιά είμαι καινούριος στο φόρουμ και έχω μερικές απορίες που θα ήθελα να απαντηθούν. Κατ'αρχήν ξέρω οτι η πρωτείνη απο τα όσπρια δεν έχει τα απαραίτητα αμινοξέα όπως έχει το κρέας,τα αυγά κτλ. Αν μαζί με τα όσπρια πάρουμε και ένα συμπλήρωμα αμινοξέων μπορούμε να πούμε οτι η πρωτείνη αυτή είναι ίση με αυτή του κρέατος?

GodSlayer
03-05-13, 01:45
να συνδυαζεις διαφορετικες πηγες αμινοξεων ωστε να τα συμπληρωνεις π.χ. φασολια με ψωμι