PDA

Επιστροφή στο Forum : Λήψη κρατίνης & Whey



Mimas
27-02-07, 16:44
Καλησπέρα σε όλους,
μόλις έκανα την πρώτη μου παραγγελία στο store και χρειάζομαι την βοήθεια σας. Πρόκειτε να πάρω κρεατίνη (HP της EAS) και πρωτείνη (100% Whey-EAS) και θα ήθελα να ρωτήσω τους πιό έμπειρους πώς γίνεται η δοσολογία και των δύο σε μέρες προπόνησεις και μή.

Γνωρίζω για την λήψη της κάθε μίας ξεχωριστά αλλά μαζί πρώτη φορά πρόκειτε να χρησιμοποιήσω και δέν γνωρίζω.
π.χ
Πρωτείνη: 2 με 3 φορές την μέρα, πρωί και μετά την προπόνηση ή και πρίν...
Κρεατίνη:εκτός της loading περιόδου, μία το πρωί και μία μετά την προπόνηση

Μαζί όμως και τα δύο τί γίνετε???

Παρακαλώ τα φώτα σας....

Thnx
mimas

gpol
27-02-07, 16:51
ετσι οπως τα εγραψες, και οταν θα τα παιρνεις και τα 2 μαζι. Κρεατινη τις μερες που δεν πας gym , παιρνε μονο το πρωι

Mimas
27-02-07, 17:03
ετσι οπως τα εγραψες, και οταν θα τα παιρνεις και τα 2 μαζι. Κρεατινη τις μερες που δεν πας gym , παιρνε μονο το πρωι

Εννοείτε κρεατίνη τις μέρες που δέν πάω gym θα πάιρνω μία φορά το πρωί αλλά τις μέρες που θα πηγαίνω τί γίνετε με το ποιά παίρνεις πότε?

δηλαδή το πρώι ποιά θα πάρεις πρώτα και ποιά μετά και μετά απο πόση ώρα, όπως και μετά το gym?

thnx

billys15
27-02-07, 17:09
Μετα το γυμναστηριο κρεατινη,πρωτεινη και δεξτροζη μαζι.Πριν το γυμναστηριο δεν χρειαζεται αλλα αν θες παιρνεις μια δοση κρεατινης κανα μισαωρο πριν πας.

Gasturb
27-02-07, 17:12
Training days : 5 γρ το πρωϊ (άλλοι την παίρνουν πριν την gym) + 5 γρ με το μεταπροπονητικο ρόφημα (δες άρθρο MB)

Resting days: 5 γρ το πρωϊ 5 λεπτα πριν το πρωϊνο


Gt

Mimas
27-02-07, 17:13
Μετα το γυμναστηριο κρεατινη,πρωτεινη και δεξτροζη μαζι.Πριν το γυμναστηριο δεν χρειαζεται αλλα αν θες παιρνεις μια δοση κρεατινης κανα μισαωρο πριν πας.

thnx billy15 αλλά τι εννοείς μαζί, όλα σε ένα ποτήρι? δέν νομίζω, απ'ότι διάβασα πρώτα κρεατίνη και κάνα μισάωρο μετά την πρωτείνη αλλά επειδή δέν γνωρίζω γι'αυτό ρωτάω πιό έμπειρους.

Gasturb
27-02-07, 17:15
Μετα το γυμναστηριο κρεατινη,πρωτεινη και δεξτροζη μαζι.

thnx billy15 αλλά τι εννοείς μαζί, όλα σε ένα ποτήρι?

Λάθος.. καταπίνουμε μια ολόκληρη δόση κρεατίνης απλά με την βοήθεια του μεταπροπονητικού μας ροφήματος.

Gt

Mimas
27-02-07, 17:16
Training days : 5 γρ το πρωϊ (άλλοι την παίρνουν πριν την gym) + 5 γρ με το μεταπροπονητικο ρόφημα (δες άρθρο MB)

Resting days: 5 γρ το πρωϊ 5 λεπτα πριν το πρωϊνο


Gt

Thnx Gasturb αλλά ποιά εννοείς? την κρεατίνη 5γρ το πρωί... κλπ κλπ και ποιό εννοείς το μεταπροπονητικό ρόφημα την πρωτείνη??

asdf
27-02-07, 17:19
Mima plz focus.... Την ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΙΤΙΚΗ ΔΟΣΗ ΚΡΕΑΤΙΝΗΣ θα την βαζεις απευθειας στο στομα σου σαν να τρως γλυκο του κουταλιου και για να ξεπλυνεις το στομα σου και να κατεβει και η κρεατινη θα το κανεις με το ΡΟΦΗΜΑ (πρωτεινη, δεξτροζη, μαλτοδεχτρινη) οκ ? Αυτη ειναι η ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΙΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.
Τωρα οι υπολοιπες δοσεις κανονικα οπως ξερεις και οπως συμπληρωσαν τα παιδια. :)

anastasisk
27-02-07, 17:24
Ειναι λαθος να ανακατεβουμε την κρεατινη μαζι με το υπολοιπο ροφημα στο σεικερ και να το πινουμε ολο μαζι?

Mimas
27-02-07, 17:27
Mima plz focus.... Την ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΙΤΙΚΗ ΔΟΣΗ ΚΡΕΑΤΙΝΗΣ θα την βαζεις απευθειας στο στομα σου σαν να τρως γλυκο του κουταλιου και για να ξεπλυνεις το στομα σου και να κατεβει και η κρεατινη θα το κανεις με το ΡΟΦΗΜΑ (πρωτεινη, δεξτροζη, μαλτοδεχτρινη) οκ ? Αυτη ειναι η ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΙΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.
Τωρα οι υπολοιπες δοσεις κανονικα οπως ξερεις και οπως συμπληρωσαν τα παιδια. :)


Thnx asdf, τώρα μάλιστα!!!

asdf
27-02-07, 17:32
Ειναι λαθος να ανακατεβουμε την κρεατινη μαζι με το υπολοιπο ροφημα στο σεικερ και να το πινουμε ολο μαζι?

Μαλλον δεν ειναι λαθος απλα θα 'χανεις' στις λεπτομεριες που κανουν την διαφορα...οποτε ακολουθα τους ΚΑΝΟΝΕΣ και τοτε θα καταλαβεις οτι οι λεπτομεριες κανουν την διαφορα :box:

Gasturb
27-02-07, 17:44
Ειναι λαθος να ανακατεβουμε την κρεατινη μαζι με το υπολοιπο ροφημα στο σεικερ και να το πινουμε ολο μαζι?

To πρόβλημα βρίσκεται στην διάρκεια που παίρνει το ρόφημα (30+ λεπτα) κ όχι ότι αλλοιώνεται η κρεατίνη μέσα στο ρόφημα (ούτως η άλλος υπάρχει αυτή η μίξη σε ένα βαθμό στο στομάχι μετέπειτα). Με άλλα λόγια η κρεατίνη απαιτέιται ολόκληρη σε ελάχιστο χρόνο με το τέλος της gym.

Gt

ierapetra
25-02-11, 00:37
Ρε παιδια δν εχει φτασει σε τεττοιο επιπεδο για να κοιταει αυτη τη λεπτομερια το παιδι...βαλτα ολα μαζι και κα8αρισες...;)

TheWorst
25-02-11, 00:44
Εχω διαβασει οτι ειναι καλο μαλιστα να βαζεις την κρεατινη μαζι με τη πρωτεϊνη στο shaker.

Devil
25-02-11, 00:49
Εχω διαβασει οτι ειναι καλο μαλιστα να βαζεις την κρεατινη μαζι με τη πρωτεϊνη στο shaker.

εχω γραψει 1000 φορες το ακριβως αντιθετο.... εσυ που το διαβασες δεν ξερω....

επ ευκαιριας το thread ειναι 3 χρονων....:green:

TheWorst
25-02-11, 00:53
Εχω διαβασει σε ενα σαϊτ και ελεγε πως μπορεις να καταναλωνεις τη κρεατινη :

1.Με νερο
2.Με χυμο
3.Με ροφημα πρωτεϊνης

Devil
25-02-11, 00:56
Εχω διαβασει σε ενα σαϊτ και ελεγε πως μπορεις να καταναλωνεις τη κρεατινη :

1.Με νερο= ουδετερο ph
2.Με χυμο= οξινο
3.Με ροφημα πρωτεϊνης= οξινο


η κρεατινη εχουμε πει οτι θελει οσο πιο βασικο ph γινετε....

διαβαζεις καθολου το φορουμ?

TheWorst
25-02-11, 00:58
Ναι αλλα πως θα γινει δλδ μετα τη προπονα χρειαζομαι και πρωτεϊνη ?

Devil
25-02-11, 01:02
Ναι αλλα πως θα γινει δλδ μετα τη προπονα χρειαζομαι και πρωτεϊνη ?

μετα την ''προπονα'' θες και υδατανθρακες..... αρα την παιρνεις μαζι με τους υδατανθρακες.... και μετα την πρωτεινη σου.... κανα 15-20'...

μονο αν εχεις προβλημα χρονου τοτε ολα μαζι...

TheWorst
25-02-11, 15:49
Αρα πρωτα κρεατινη μετα πρωτεϊνη και μετα υδατανθρακας.Αυτο δεν ειναι μυστικο :green: ?

Devil
25-02-11, 15:52
Αρα πρωτα κρεατινη μετα πρωτεϊνη και μετα υδατανθρακας.Αυτο δεν ειναι μυστικο :green: ?

ξαναδιαβασε απο πανω....

TheWorst
25-02-11, 16:03
κρεατινη + υδατανθρακας

και μετα πρωτεϊνη ? :green:

traffic
25-02-11, 19:46
devil εχω κ εγώ μια απορία.....εχω ακούσει διάφορα,να πέρνω την κρεατίνη με άδειο στομάχι γιατι αλλιώς μένει για ώρα μέασα μέχρι να αποροφηθεί και κατα συνέπεια μετατρεπεται σε κρεατινίνη, και εχω ακούσει και το άλλο, οτι θέλει λίγο γεμάτο στομάχι για να μην είναι όξινο το pH και την καταστρεψει....Τι έχεις να πείς?

Devil
26-02-11, 01:21
κρεατινη + υδατανθρακας

και μετα πρωτεϊνη ? :green:

ναι...;)


devil εχω κ εγώ μια απορία.....εχω ακούσει διάφορα,να πέρνω την κρεατίνη με άδειο στομάχι γιατι αλλιώς μένει για ώρα μέασα μέχρι να αποροφηθεί και κατα συνέπεια μετατρεπεται σε κρεατινίνη, και εχω ακούσει και το άλλο, οτι θέλει λίγο γεμάτο στομάχι για να μην είναι όξινο το pH και την καταστρεψει....Τι έχεις να πείς?

κοιτα εγω προτεινω 2 δοσεις μεσα στην ημερα.... η μια με αδειο στομαχι πριν απο την προπονηση.... εκει χρησιμοποιεις κρεατινη + buffer ( σοδα μαγειρικης )

και μια ληψη με γεματο στομαχι στο postwo... εκει θα ειναι με τους υδατανθρακες μαζι και μετα απο λιγο η πρωτεινη... αν δεν εχεις χρονο βαλτα ολα μαζι...
αν ειναι κανονικο γευμα.... τοτε μετα απο το γευμα σου...

ετσι και στις 2 περιπτωσεις εισαι καλημενος;)

TheWorst
26-02-11, 01:24
ναι...;)



κοιτα εγω προτεινω 2 δοσεις μεσα στην ημερα.... η μια με αδειο στομαχι πριν απο την προπονηση.... εκει χρησιμοποιεις κρεατινη + buffer ( σοδα μαγειρικης )

και μια ληψη με γεματο στομαχι στο postwo... εκει θα ειναι με τους υδατανθρακες μαζι και μετα απο λιγο η πρωτεινη... αν δεν εχεις χρονο βαλτα ολα μαζι...
αν ειναι κανονικο γευμα.... τοτε μετα απο το γευμα σου...

ετσι και στις 2 περιπτωσεις εισαι καλημενος;)

Η σοδα τι ειναι οξινο ή βασικο?

Αρα συμπερασμα με αδειο στομαχι πριν τη προπονηση και μετα απο τη προπονηση μαζι με υδατανθρακες ? (και επειτα πρωτεϊνη)

Devil
26-02-11, 01:29
Η σοδα τι ειναι οξινο ή βασικο?

Αρα συμπερασμα με αδειο στομαχι πριν τη προπονηση και μετα απο τη προπονηση μαζι με υδατανθρακες ? (και επειτα πρωτεϊνη)

βασικο...

ναι;)

TheWorst
26-02-11, 01:41
Μαλιστα!

Πολυ γρηγορα παιρνω μπρος :turtle::turtle::turtle:

Lao
26-02-11, 01:47
Πάντως παιδιά, εγώ θα ξαναπώ ότι η κρεατίνη όντως δουλεύει. Αυτό το διαπίστωσα και με μονοϋδρική και με Kre-Alkalyn, είναι πάρα πολύ καλό εργαλείο αύξησης δύναμης και αντοχής.

traffic
26-02-11, 13:38
Thanx Devil!!άρα τώρα που θα κάνω φόρτωμα για 2 μέρες στην πρώτη δώση το πρωϊ θα βάζω σόδα,η αν είναι μετα το γευμα... :thumbup:

Devil
26-02-11, 21:23
Thanx Devil!!άρα τώρα που θα κάνω φόρτωμα για 2 μέρες στην πρώτη δώση το πρωϊ θα βάζω σόδα,η αν είναι μετα το γευμα... :thumbup:

μην κανεις φορτωμα....

κρατα την κρεατινη στα 10γρ την ημερα για την πρωτη εβδομαδα... και μετα κανε 10γρ στις μερες με gym και 5γρ στις μερες χωρις gym...

ierapetra
26-02-11, 22:03
εχω γραψει 1000 φορες το ακριβως αντιθετο.... εσυ που το διαβασες δεν ξερω....

επ ευκαιριας το thread ειναι 3 χρονων....:green:
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ ειδες το παλικαρι τι λεει :P¨ααχχαχαχα

exkaliber
27-02-11, 22:42
εγω παιρνω το πρωι 5 γρ μιση ωρα μετα πρωτεινη και πρωινο
και μετατην προπονηση αλλα 5γρ μαζι με τα bcaa και ενα γρ ταυρινη και μετα απο 30 λεπτα πρωτεινη

την κρεατινη την ριχνω σε 500 ml νερο

δεν κανω καλα???:unsure:

Kaloutsikos
27-02-11, 22:55
εγω παιρνω το πρωι 5 γρ μιση ωρα μετα πρωτεινη και πρωινο
και μετατην προπονηση αλλα 5γρ μαζι με τα bcaa και ενα γρ ταυρινη και μετα απο 30 λεπτα πρωτεινη

την κρεατινη την ριχνω σε 500 ml νερο

δεν κανω καλα???:unsure:

Δεν είναι πολλά τα 10 γραμμάρια την ημέρα?
Υδατάνθρακα δεν πίνεις μετά την προπόνηση?

exkaliber
27-02-11, 23:02
Δεν είναι πολλά τα 10 γραμμάρια την ημέρα?
Υδατάνθρακα δεν πίνεις μετά την προπόνηση?

οχι
οχι
:green:

Kaloutsikos
27-02-11, 23:07
Γιατί?
Γιατί?
:green:

exkaliber
27-02-11, 23:07
5 και 5 ειναι η δοσολογια που προτεινεται

για τον υδατανθρακα απ οσο ξερω αν παιρνεις την απαιτουμενη ποσοτητα μεσα στη μερα το μεταπροπονητικο δεν πολυ εχει σημασια

Devil
27-02-11, 23:09
εγω παιρνω το πρωι 5 γρ μιση ωρα μετα πρωτεινη και πρωινο
και μετατην προπονηση αλλα 5γρ μαζι με τα bcaa και ενα γρ ταυρινη και μετα απο 30 λεπτα πρωτεινη

την κρεατινη την ριχνω σε 500 ml νερο

δεν κανω καλα???:unsure:

μια χαρα κανεις....;)

exkaliber
27-02-11, 23:12
θελει τοσο πολυ ομως? μιση ωρα δλδ,μεταξυ κρεατινης και πρωτεινης???
δεν θυμαμαι και που το ειδα κι ολας :geek::geek::green:

Devil
27-02-11, 23:13
θελει τοσο πολυ ομως? μιση ωρα δλδ,μεταξυ κρεατινης και πρωτεινης???
δεν θυμαμαι και που το ειδα κι ολας :geek::geek::green:

λαμακια σου ειπα.... οχι δεν κανεις μια χαρα....

πρωινο μετα κρεατινη....

postwo με κρεατινη και υδατανθρακες... (δεν παιρνεις.... no prob... οπως ειναι τοτε...)

exkaliber
27-02-11, 23:19
πρωινο μετα κρεατινη....

postwo με κρεατινη και υδατανθρακες... (δεν παιρνεις.... no prob... οπως ειναι τοτε...)

λαδη πρωτεινη με πρωινο και στο καπακι κρεατινη

υδατανθρακα παιρνω μαλτο 40 λεπτα πριν

Kaloutsikos
27-02-11, 23:22
5 και 5 ειναι η δοσολογια που προτεινεται

για τον υδατανθρακα απ οσο ξερω αν παιρνεις την απαιτουμενη ποσοτητα μεσα στη μερα το μεταπροπονητικο δεν πολυ εχει σημασια

Eγώ απ όσο ξέρω, οταν τελειώσουμε από το γυμναστήριο οι μύς μας έχουν αδειάσει από γλυκογόνο λόγο της έντονης προπόνησης που είχαμε και έτσι πρέπει να ξαναγεμίσουν με γλυκογόνο!

exkaliber
27-02-11, 23:23
Eγώ απ όσο ξέρω, οταν τελειώσουμε από το γυμναστήριο οι μύς μας έχουν αδειάσει από γλυκογόνο λόγο της έντονης προπόνησης που είχαμε και έτσι πρέπει να ξαναγεμίσουν με γλυκογόνο!

ασημαντοτητες...

οφ τοπικ και θα φαμε ξυλο

Kaloutsikos
27-02-11, 23:28
οφ τοπικ και θα φαμε ξυλο

Sorry!:thumbup:

Devil
27-02-11, 23:29
λαδη πρωτεινη με πρωινο και στο καπακι κρεατινη

υδατανθρακα παιρνω μαλτο 40 λεπτα πριν

τοτε βαλε μια δοση πριν μαζι με μαλτο και μια post.... και εισαι κομπλε....


Eγώ απ όσο ξέρω, οταν τελειώσουμε από το γυμναστήριο οι μύς μας έχουν αδειάσει από γλυκογόνο λόγο της έντονης προπόνησης που είχαμε και έτσι πρέπει να ξαναγεμίσουν με γλυκογόνο!

ποσες μερες κανεις προπονηση????

ουτε καν.... δεν γινετε να αδειασουν ετσι ευκολα....

διαβασε λιγο around το εχουμε ξαναπει εδω μεσα....