PDA

Επιστροφή στο Forum : Δοσολογία αργινίνης



billys15
04-03-07, 15:25
Διαβαζα κατι παλια topics εδω σ'αυτον τον τομεα,και πετυχα κατι post που ελεγαν οτι η αργινινη σε σωστη ποσοτητα μπορει να σε βοηθησει να εχεις καλα κερδη.Μπορειτε να μου πειτε ποια ποσοτητα θεωρειται σωστη για την βοηθεια στην απελευθερωση ινσουλινης και αυξητικης;

ajax
04-03-07, 15:37
δεν υπαρχει στανταρ,δες ποσο αντεχει ο οργανισμος σου.δοκιμασε γυρω στα 3000 mg πριν τον υπνο

blackgym
21-05-09, 16:27
δεν υπαρχει στανταρ,δες ποσο αντεχει ο οργανισμος σου.δοκιμασε γυρω στα 3000 mg πριν τον υπνο

πηρα ενα συμπληρωμα τις all american efx nitric exei mesa arginini..μονο πριν τον υπνο η πριν την ασκηση η μοιρασμενο σε ολη τη διαρκεια τις μερας? δοσολογια ξερω για 5000μγ τιν μερα..ασ με διορθωσει καποιος

SiCkOheL
23-05-09, 19:02
In my opinion
3.3 - 5.4 γραμμάρια την ημερα
και άτομα άνω τον 50 2.5 γραμμάρια την ημερα

Sotiris.c
17-07-09, 10:22
Αργινίνη όταν συνδυαστεί με Ορνιθίνη και ψευδάργυρο πριν τον ύπνο με άδειο στομάχι έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα,Όπως και αυτός ο συνδυασμός πριν την προπόνηση δίνει δύναμη,αισθητή μπορώ να πω... :thumbup: L Arginine + L Ornithine πάντα σε ελευθερα μορφή..

crow
17-07-09, 19:28
Για απελευθερωση αυξ.ορμονης πρεπει να χρησιμοποιησης συνδυασμο κ των 2 αμινοξεων.
Αργινινη-ορνιθινη σε αναλογια 2:1
Αργινινη 5γρ κ ορνιθινη 2,5γρ την ημερα.
Οι Solgar εχει απο τα πιο ποιοτικα αμοινοξεα.
Πριν απο προπονηση κ 100% πριν κοιμηθεις

SeXperT
13-03-10, 14:00
ποια αργινινη???


Arginine Alpha Ketoglutarate (AAKG)?

Key Benefits of Arginine Alpha Ketoglutarate (AAKG):
Increases muscular pump
Can improve energy levels
Popular NO2 supplement

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Arginine Ethyl Ester HCL?

Key Benefits of Arginine Ethyl Ester HCL:
Enhanced delivery of arginine
Improved energy levels and pump
Can aid recovery

zarras
13-03-10, 16:19
χρησιμοποιω την AAKG, 3g το πρωι 3g πριν το gym

SeXperT
14-03-10, 11:12
τις off μερες? ποσο?

TEFAAtzis
14-03-10, 23:02
χρησιμοποιω την AAKG, 3g το πρωι 3g πριν το gym

Απο Ελλαδα που μπορω να βρω?Στειλε μου ΠΜ αν μπορεις

beefmeup
23-03-10, 18:20
Διαβαζα κατι παλια topics εδω σ'αυτον τον τομεα,και πετυχα κατι post που ελεγαν οτι η αργινινη σε σωστη ποσοτητα μπορει να σε βοηθησει να εχεις καλα κερδη.Μπορειτε να μου πειτε ποια ποσοτητα θεωρειται σωστη για την βοηθεια στην απελευθερωση ινσουλινης και αυξητικης;

πριν 2 μηνες διαβασα μια μελετη εργαστηριου,που περιλαμβανε μια ομαδα ατομων,με χορηγηση αργινινης σε 10 γρ.τη μερα(πολλα ε??)..το θεμα ειναι οτι οντως υπηρξε αυξηση της GH,αλλα δεν ελεγε τπτ για ινσουλινη..

μεχρι τις 21 μερες ομως..μετα σταματησε να αυξανεται η αυξητικη,κ εμεινε στο ιδιο επιπεδο..κ μετα την παυση χορηγησης ξαναπεσε παλι..21 μερες ειναι καλο παραθυρο για κερδη ομως:clap:

The Rock
23-03-10, 18:35
πριν 2 μηνες διαβασα μια μελετη εργαστηριου,που περιλαμβανε μια ομαδα ατομων,με χορηγηση αργινινης σε 10 γρ.τη μερα(πολλα ε??)..το θεμα ειναι οτι οντως υπηρξε αυξηση της GH,αλλα δεν ελεγε τπτ για ινσουλινη..

μεχρι τις 21 μερες ομως..μετα σταματησε να αυξανεται η αυξητικη,κ εμεινε στο ιδιο επιπεδο..κ μετα την παυση χορηγησης ξαναπεσε παλι..21 μερες ειναι καλο παραθυρο για κερδη ομως:clap:
Λίνκ ? Γιατί δεν έχω διαβάσει καμία που να το επιβεβαιώνει αυτό.

beefmeup
23-03-10, 22:04
Λίνκ ? Γιατί δεν έχω διαβάσει καμία που να το επιβεβαιώνει αυτό.

αυτη που σου πα την διαβασα σε εντυπο,αλλα θα ψαξω το αρχειο μου κ πιστευω θα το βρω να στο ποσταρω..

εχω προχειρη ομως αυτη εδω,που κατταληγει στο ιδιο συμπερασμα,χωρις ομως το διαστημα των 21 ημερων..η δοσεις ειναι ιδιες πανω κατω,μεχρι 9 γρμ..θα δεις οτι η διαφορα στις μετρησεις GH,σε σχεση με placebo,ηταν σημαντικοτατη

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15809017

--------------------------------------------------------
if god is in the rain,please let it rain on me.

The Rock
24-03-10, 15:53
Όντως υπήρξε μια αύξηση στην αυξητική ορμόνη. Περίεργο, απορώ πως δεν την πέτυχα μέχρι τώρα την συγκεκριμένη.

Niiick
24-03-10, 16:26
Όντως υπήρξε μια αύξηση στην αυξητική ορμόνη. Περίεργο, απορώ πως δεν την πέτυχα μέχρι τώρα την συγκεκριμένη.


Ε,ναι απορω και γω, παει χαλασες:green:

beefmeup
24-03-10, 17:00
Όντως υπήρξε μια αύξηση στην αυξητική ορμόνη. Περίεργο, απορώ πως δεν την πέτυχα μέχρι τώρα την συγκεκριμένη.

χαχα,δεν βαριεσαι..κ γω απο μελετες εκει που νομιζω οτι,εχω αρκετες υποψη μου"τσουπ",πεταγεται κ αλλη..το τραγικο ειναι οτι σχεδον ολες γινονται εκτος ελλαδας.. :box1:

The Rock
24-03-10, 17:21
Ε,ναι απορω και γω, παει χαλασες:green:
:green::green:

Svein
24-03-10, 17:40
Τελικα τι κανει η αργινινη ?

beefmeup
24-03-10, 17:47
Τελικα τι κανει η αργινινη ?

η βασικη της λειτουργια στο σωμα,ειναι αγγειοδιασταλτικη..βοηθαει στην παραγωγη του νιτρικου οξειδιου στο αιμα(το ιδιο μοριο που ευθυνεται κ για τη ανδρικη στυση ειναι:shock:

The Rock
24-03-10, 18:08
η βασικη της λειτουργια στο σωμα,ειναι αγγειοδιασταλτικη..βοηθαει στην παραγωγη του νιτρικου οξειδιου στο αιμα(το ιδιο μοριο που ευθυνεται κ για τη ανδρικη στυση ειναι:shock:
Τίποτα από τα 2 δεν κάνει τελικά η αργιρίνη.

beefmeup
24-03-10, 18:32
Τίποτα από τα 2 δεν κάνει τελικά η αργιρίνη.

γιατι??η ανακαλυψη της σαν το μοναδικο μοριο προδρομου ΝΟ στον οργανισμο εχει βραβευθει με νομπελ..

http://content.onlinejacc.org/cgi/content/abstract/32/5/1336

flowin_through
24-03-10, 18:55
Η Αργινινη ειναι προδρομο μοριο του ΝΟ, αυτο δε σημαινει οτι η υπαρξη της ειναι αρκετη και αυτοματη για τη μετατροπη της σε ΝΟ. Ειναι σα να πετας τουβλα στη μεση ενος οικοπεδου και να περιμενεις να σηκωθουν σε πολυκατοικια. Χρειαζεται και το ενζυμο της συνθετασης του νιτρικου. Η χορηγηση της ανεβασε το ΝΟ σε ασθενεις μετα απο εγχειρηση ή αλλα προβληματα που ο οργανισμος ειναι στρεσαρισμενος, κατι παρομοιο ξεκινησε και την ιστορια με τη γλουταμινη.
Οι κουβενετες αυτες εχουν γινει πολλακις.

The Rock
24-03-10, 19:05
Η Αργινινη ειναι προδρομο μοριο του ΝΟ, αυτο δε σημαινει οτι η υπαρξη της ειναι αρκετη και αυτοματη για τη μετατροπη της σε ΝΟ. Ειναι σα να πετας τουβλα στη μεση ενος οικοπεδου και να περιμενεις να σηκωθουν σε πολυκατοικια. Χρειαζεται και το ενζυμο της συνθετασης του νιτρικου. Η χορηγηση της ανεβασε το ΝΟ σε ασθενεις μετα απο εγχειρηση ή αλλα προβληματα που ο οργανισμος ειναι στρεσαρισμενος, κατι παρομοιο ξεκινησε και την ιστορια με τη γλουταμινη.
Οι κουβενετες αυτες εχουν γινει πολλακις.
Ακριβώς αυτό, τα ίδια ακριβώς θα έλεγα και γω.

beefmeup
24-03-10, 19:45
Η Αργινινη ειναι προδρομο μοριο του ΝΟ, αυτο δε σημαινει οτι η υπαρξη της ειναι αρκετη και αυτοματη για τη μετατροπη της σε ΝΟ. Ειναι σα να πετας τουβλα στη μεση ενος οικοπεδου και να περιμενεις να σηκωθουν σε πολυκατοικια. Χρειαζεται και το ενζυμο της συνθετασης του νιτρικου. Η χορηγηση της ανεβασε το ΝΟ σε ασθενεις μετα απο εγχειρηση ή αλλα προβληματα που ο οργανισμος ειναι στρεσαρισμενος, κατι παρομοιο ξεκινησε και την ιστορια με τη γλουταμινη.
Οι κουβενετες αυτες εχουν γινει πολλακις.

κοιτα,ξερω για την γλουταμινη κλπ,αλλα εκτος απο τις περιπτοσεις που ανφερεις για ασθενεις,υπαρχουν μελετες κ σε αθλητες...σαφως κ θελει συνπαραγοντες για την μετατροπη σε NO,αλλα το κυριο συστατικο ειναι η αργινινη..αν παρω αργινινη.δεν θα εχω μεγαλυτερες πιθανοτητες για αυξηση του ΝΟ,απτο αν δεν παρω καθολου??
κ αφου τις ανεβασε σε περιπτωσεις ασθενων(κ οχι μονο)γιατι οχι σε μας?

The Rock
24-03-10, 19:54
Γιατί ήταν ειδικές περιστάσεις φίλε μου, υπό κανονικές συνθήκες δεν βελτιώνει ούτε την φλεβική ροή ούτε αυξάνει τα επίπεδα ΝΟ. Έχω προσωπικά καμιά 15αρια έρευνες που το αποδεικνύουν αυτό.

beefmeup
24-03-10, 20:04
αν δεν βαρισαι bro,ποσταρε κανα λινκ:D

The Rock
24-03-10, 20:37
Φυσικά αγαπητέ κανένα πρόβλημα !

Αύξηση Στα Επίπεδα ΝΟ:
Σε Στρεσσογόνο Κατάσταση Του Οργανισμού(Ναι):

1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15638817?ordinalpos=&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.SmartSearch&linkpos=1&log$=citationsensor
2) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19640362?log$=activity

Βελτίωση Λειτουργίας Αρτηριακής Κυκλοφορίας:

Υπό Κανονικές Συνθήκες(Όχι):

1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19651674?ordinalpos=&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.SmartSearch&linkpos=1&log$=citationsensor

Σε Ανθρώπους/Αρουραίους Με Κάποιο Καρδιακό Πρόβλημα (Ναι):

1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19592054?log$=activity
2) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19362092?log$=activity
3) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18981330?log$=activity


Πες μου αν χρειαστείς άλλες, σου βάζω κάποιες ενδεικτικές.

beefmeup
25-03-10, 00:34
Γιατί ήταν ειδικές περιστάσεις φίλε μου, υπό κανονικές συνθήκες δεν βελτιώνει ούτε την φλεβική ροή ούτε αυξάνει τα επίπεδα ΝΟ. Έχω προσωπικά καμιά 15αρια έρευνες που το αποδεικνύουν αυτό.

φχαριστω bro,αλλα οι μελετες που μου ποσταρες ειναι ολες για ατομα με παθησεις..καμια δεν ειναι για κανονικες συνθηκες(υγειη ατομα)

ριξε μια ματια αν βρεις χρονο,για στητικη δυσλειτουργια
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10233492

αν κ δεν εχει νοημα περαν του εγκυκλοπαιδικου ενδιαφεροντος να ανταλασουμε μελετες,χαχα!!το θεμα ειναι οτι σαν αμινοξυ ειναι συνδεδεμενο με την αγγειοδιαστολη,κ την παραγωγη ΝΟ..τωρα για το αν συμβαινει κ οταν το λαμβανουμε εξωγενως,απτη στιγμη που δε ειναι κακο απο πλευρας υγειας,εγω προσωπικα παιρνω πριν την προπο σαν φορμουλα ΝΟ..τουλαχιστον αυξανει καπως την αυξητικη,οποτε κατι ειναι κ αυτο.

---------------------------------------

no bird soars too high,with its own wings.

The Rock
25-03-10, 01:11
Σου πόσταρα και μια υπό κανονικές συνθήκες και πάλι δεν υπήρχε αποτέλεσμα.
Κοίτα εμένα μου αρέσει που έστω υπάρχει και κάποιος που υποστηρίζει χειροπιαστά αυτά που λέει και για μένα είναι πολύ ευχάριστο. (Μην αρχίσει κανείς τις κατηγορίες, γενικά μιλάω green:)

Όντως πολύ ενδιαφέρουσα μελέτη. Έχω την αίσθηση ότι την έχω ξαναδιαβάσει.

Bane
25-03-10, 01:20
κ αφου τις ανεβασε σε περιπτωσεις ασθενων(κ οχι μονο)γιατι οχι σε μας?

Αν σε ένα φυτό που διψάει ρίξεις νερό θα πρασινήσει. Αν σε ένα πρασινο φυτό ρίξεις νερό δεν θα δεις καμιά διαφορά.

The Rock
25-03-10, 20:57
Εν τέλει μετά από πολύ έρευνα που έχω κάνει κατέλειξα στο ότι η Αργιρίνη βοηθάει μόνο στη Αύξηση Παραγωγής GH και όχι στην βελτίωση της φλεβικής λειτουργίας και αύξησης των επιπέδων ΝΟ. Αντιθέτως εκτός της νυχτερινής ώρας δεν θεωρείται κατάλληλη η χορήγηση πριν την προπόνηση γιατί μειώνει 15-20% την παραγωγή της GH. Οι πολύ έντονες προπονήσεις διεγείρουν σύμφωνα με μελέτες την παραγωγή GH σημειοτέον.

beefmeup
26-03-10, 14:03
Εν τέλει μετά από πολύ έρευνα που έχω κάνει κατέλειξα στο ότι η Αργιρίνη βοηθάει μόνο στη Αύξηση Παραγωγής GH και όχι στην βελτίωση της φλεβικής λειτουργίας και αύξησης των επιπέδων ΝΟ. Αντιθέτως εκτός της νυχτερινής ώρας δεν θεωρείται κατάλληλη η χορήγηση πριν την προπόνηση γιατί μειώνει 15-20% την παραγωγή της GH. Οι πολύ έντονες προπονήσεις διεγείρουν σύμφωνα με μελέτες την παραγωγή GH σημειοτέον.

κοιτα,ψαχνωντας(αρκετα:green:)βρηκα τελικα μια μελετη που εγινε σε υγιεις αθλητες,κ οντως δεν ειχε αποτελεσματα..η αληθεια ειναι οτι περισοτερες μελετες θα ηταν ευπροσδεκτες απο επιστημονες μιας κ απο μια μονο(η 2-3)γενικο συμπερασμα δεν βγαινει(ενδηξεις υπαρχουν)..αυτο για την αυξιτικη κ τις προπο το ξερω κ μαλιστα το χα ποσταρει σε ενα αλλο θρεντ..οποτε εκτος απο μελετες δεν ανταλαζουμε κ γνωμη??πιστευεις οτι τα ΝΟ συμπληροματα ειναι μυθος,απο πλευρας αγγειοδιαστολης??εγω τα χρησημοποιω οποως σ πα εννιοτε..κ θα σ γραψω κ ενα παραδοξο..αυτες τις μερες,μου εχουν σπασει τα ουμπαλα,γιατι ο εοφ,δεν μου δινει αδεια για ενα τετοιο συμπληρομα..με την αιτιολογια οτι "ειναι αγγιοδιασταλτικο"..ε και???του λεω??αφου δεν εχει τπτ παρανομο μεσα??"δεν στο δινω,κ παλι"μου λεει,φερε συνταγη απο γιατρο..."κ τωρα θα του παω συνταγη,ΓΙΑ ΣΥΜΠΗΡΩΜΑ,αν εχεις τον θεο σου!!ελεος:green:
μηπως θα πρεπε κ αυτα τα νουμερα να ενημερωθουν καλυτερα τελικα:rolf::rolf::rolf:

The Rock
26-03-10, 14:26
Ναι φίλε μου είναι και με το παραπάνω μύθος. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και ούτε πρόκειται.
Υπάρχουν και άλλες έρευνες για αγγειδιαστολή σε υγείς αρκεί να ψάξω λίγο γτ δεν τις έχω αποθηκεύσει.
Πρώτη φορά το ακούω αυτό για τον ΕΟΦ, ξέρουμε όλοι ότι είναι ανάπηρος αλλά έλεος έχει ξεφύγει.
Υπάρχουν και άλλες έρευνες για αγγειδιαστολή σε υγείς αρκεί να ψάξω λίγο γτ δεν τις έχω αποθηκεύσει.

Machiavelli
26-03-10, 14:34
Ενός φίλου του είχαν σταματήσει γιατί ένα προϊόν ήταν της εταιρίας Anabolic Xtreme, σταμάτησε λόγω του "Anabolic" στο όνομα.

Georgekay
10-11-17, 21:57
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΕΣ
Εψαξα αλλα δεν βρηκα παρομοιο θεμα..Εχω απορια σχετικα με την δοσολογια νερου ανα 1 γρ αργινινης σε σκονη?
Εγω συνηθηζω να βαζω μεσα σε 100-200 ml νερου το 1 γρ αργινινης πριν την προπονηση..Ειναι σωστο? Παρεπιπτοντως ειμαι 68 κιλα 1,72 υψος και περιπου 12% λιπος, τα 1 γρ αργινινης την ημερα ειναι αρκετα?

Polyneikos
30-11-17, 13:17
Γεια σου φίλε.
Εστω και καθυστερημένα, το 1γρ αργινίνης ειναι λιγο , ακομα και για τα κιλά σου. 3-5 γρ ειναι μια καλή δόση.
Τωρα για την αναλογία νερού δεν γνωρίζω, αν και δεν θεωρώ οτι είναι κατι ιδιαίτερο ως προς την αποτελεσματικότητα.

υ.γ. Συγχώνευσα το θέμα για να δείς και κάποιες άλλες απαντήσεις (λίγο παλαιές βεβαια :green:)

Georgekay
05-12-17, 01:02
Γεια σου φίλε.
Εστω και καθυστερημένα, το 1γρ αργινίνης ειναι λιγο , ακομα και για τα κιλά σου. 3-5 γρ ειναι μια καλή δόση.
Τωρα για την αναλογία νερού δεν γνωρίζω, αν και δεν θεωρώ οτι είναι κατι ιδιαίτερο ως προς την αποτελεσματικότητα.

υ.γ. Συγχώνευσα το θέμα για να δείς και κάποιες άλλες απαντήσεις (λίγο παλαιές βεβαια :green:)


Δηλαδη μπορω να παρω εως και 5γρ αργινινης πριν την προπονηση ή γενικα μεσα στην μερα μου.Εχω ακουσει πολλοι περνουν πριν τον υπνο!

NASSER
10-12-17, 23:22
Για πριν την προπόνηση η δοσολογία μπορεί να φτάσει τα 5γρ. Πριν τον ύπνο σε συνδιασμό με ορνιθίνη, 2γρ. αργινίνη με 5γρ. ορνιθίνη είναι πολύ αποδοτικός συνδυασμός για μέγιστη απόδοση των δυο συμπληρωμάτων.

jjohny
11-12-17, 16:38
Για πριν την προπόνηση η δοσολογία μπορεί να φτάσει τα 5γρ. Πριν τον ύπνο σε συνδιασμό με ορνιθίνη, 2γρ. αργινίνη με 5γρ. ορνιθίνη είναι πολύ αποδοτικός συνδυασμός για μέγιστη απόδοση των δυο συμπληρωμάτων.

Ο συνδυασμός των 2 τι μας προσφέρει ??