PDA

Επιστροφή στο Forum : Για λιγούρες...Σουφλέ στο ποτήρι!



eri_87
06-05-10, 20:53
Επειδή άνθρωποι είμαστε και που κ που έχουμε και λιγούρες... Είπα να μοιραστώ μαζί σας μια πολύ γρήγορη συνταγή σουφλέ σοκολάτας στα μικροκύματα! Η δόση που γράφω είναι για 2 μερίδες βασικά...

4 κ.σ. αλεύρι φαρίνα (ή απλό με λίγο μπεϊκιν)
4 κ.σ. ζάχαρη
2 κ.σ. κακάο
1 αυγό
3 κ.σ. γάλα
2 κ.σ. ελαιόλαδο
3 κ.σ. κουβερτούρα ή άλλη σοκολάτα κομμένη
βανίλια ή κανέλα

--> Εννοείται μπορούμε να αντικαταστήσουμε το κακάο με πρωτεΐνη κ τη ζάχαρη με μέλι...

Εγώ έκανα τη μισή δόση σε μια κούπα μεγάλη (φουσκώνει...)
Βάζουμε τα στερεά κ τα ανακατεύουμε κ μετά το λάδι κ το αυγό κ τέλος το γάλα για να μη γίνει αραιό το μείγμα. Ανακατεύουμε με ένα πιρούνι μέσα στη κούπα κ το ψήνουμε στα μικροκύματα...
Η συνταγή λέει 3λεπτά σε 1000w ή 4λεπτά σε 700w. Εγώ το έβαλα 2 λεπτά σε 1000w αλλά δεν έμεινε ζουμερό, προφανώς γιατί ήταν η μισή δόση... Μάλλον είναι έτοιμο με το που θα μυρίσει σοκολάτα!:P

beefmeup
06-05-10, 21:20
παιζει εναλλακτικη ωρα κ θερμοκρασια για κανονικο φουρνο??:unsure:

eri_87
06-05-10, 21:26
παιζει εναλλακτικη ωρα κ θερμοκρασια για κανονικο φουρνο??:unsure:

Εκεί που βρήκα τη συνταγή δεν έγραφε τπτ... Πάντως κανονικά σουφλέ που έχω κάνει σε φορμάκια, στο φούρνο θέλουν περίπου 8λεπτά στους 180C.

beefmeup
06-05-10, 21:29
thanks,θα το δοκιμασω τουρμπισμενο με προτεινη..:bbbiceps:

eri_87
06-05-10, 21:32
thanks,θα το δοκιμασω τουρμπισμενο με προτεινη..:bbbiceps:

Οκ, περιμένουμε εντυπώσεις!

traffic
22-05-10, 16:26
thanks,θα το δοκιμασω τουρμπισμενο με προτεινη..:bbbiceps:

beef το δοκιμασες μήπως........εχω κατι λιγουρες σημερα και σκεφτομαι να το φτιαξω αλλα δεν εχω και εγω μικροκυματων :( :turtle:

os1ris
23-11-10, 10:46
φιλε εδωσες ρεστα........η συνταγη τα σπαει...... :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:

GyM=life
23-11-10, 11:02
πωωωωωωω....γτ με βαζεις σε πειρασμο γαμωτο xD

eri_87
23-11-10, 14:30
beef το δοκιμασες μήπως........εχω κατι λιγουρες σημερα και σκεφτομαι να το φτιαξω αλλα δεν εχω και εγω μικροκυματων :( :turtle:

Βάλτο στο φούρνο σε φορμάκι, καλό θα βγεί μωρέ, σιγά! Απλά μην το παραψήσεις. Μόλις φουσκώσει κ αρχίσει να σκάει από πάνω είναι έτοιμο! (για να είναι ζουμερό)


φιλε εδωσες ρεστα........η συνταγη τα σπαει...... :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:

:):):) Φίλη... αλλά anyway!

PMalamas
23-11-10, 15:37
χεχε την ξερω αυτη τη συνταγη..
το ειχα φτιαξει αρκετες φορες, ειναι εκπληκτικη η ταχυτητα που γινεται και το αποτελεσμα βεβαια..
Οχι ομως πια. Ουτε ΚΟΚΚΟΣ ζαχαρης!