PDA

Επιστροφή στο Forum : DGC (Ast Sports Science)



superman79
08-05-10, 18:33
Καλησπερα φιλοι.Νεο για εμενα συμπληρωμα για το μεταπροπονητικο ροφημα μαζι με τη γλουταμινη ...

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=10706&stc=1&d=1273348420


http://www.ast-ss.com/userfiles/image/DGC-sup-fact.jpg


1 scoop 45 gr 185 kcal
total fat 0

cholesterol 0

total carbos 46gr
dietary fiber 0
sugars 46 gr

protein 0

vitamin c 60mg
thiamin 1mg
riboflavin 1mg
niacin 5mg
vitamin B6 1mg
vitamin b12 1mcg
biotin 10mcg
calcium 100 mg
pantothenic acid 3 mg
phosphorus 60mg
magnesium 150mg
potasium 45mg
sodium 70mg



Ingredients
dextrorotatory glucose crystals,frouctose,sucrose και στη συνεχεια τισ βιταμινες που εγραψα παραπανω. δεξτροζικοι κρυσταλοι γλυκοζης ε?
Η μεταφραση για το τι κανει ειναι συνοπτικα οτι μεταφερει γρηγοροτερα υδατανθρακες,μεταλλα,βιταμινες,ηλεκτρολυτες στους μυς που εργαζονται. Αυτη η μεταφορα γινετε με 3 διαφορετικους τροπους SGLT1transporter,glut-5 transporter,και απο το συστημα μεταφορας των μονοσακχαρων.


τι λετε πως σας φαινεται θεωρητικα? πρακτικα δεν το χω δοκιμασει εγω. μηπως καποιος?

mantus3
08-05-10, 19:14
θεωριτικα εχει ελαχιστη ποσοτητα βιταμινης c, συμπλεγμα βιταμινων β μεταλα κτλ.. λιγο απο ολα σε μικρες ποσοτητες.. κ πολυ υδατανθρακα... καλο φαινετε για μεταπροπονιτικο αλλα τιποτα το ιδιετερο. και εναν απλο υδατανθρακα να παρεις, τα ιδια αποτελεσματα θα εχεις...

Machiavelli
08-05-10, 19:16
total carbos 46gr
dietary fiber 0
sugars 46 gr

Ingredients
dextrorotatory glucose crystals,frouctose,sucrose


τι λετε πως σας φαινεται θεωρητικα? πρακτικα δεν το χω δοκιμασει εγω. μηπως καποιος?

Γλύκοζη σκέτη χωρίς δεύτερη σκέψη.

superman79
08-05-10, 20:12
μα αυτο ειναι η χρηση του για αυτο το παρεθεσα.δεν περιμενω να παρω βιταμινες ή τιποτα αλλο. απλα ρωταα αν ξερετε τι ειναι οι δεξτοζικοι κρυσταλλοι γλυκοζης και ειναι καθαρα για τον υδατανθρακα που χρειαζομαστε μετα τη προπονηση. το χει δοκιμασει κανενασς?ξερει κανεις τι ειναι αυτοι οι μεταφορεις που αναφερει?

Polyneikos
08-05-10, 23:07
Σαν προιον δεν το εχω δοκιμασει....Σαν προδιαγραφες με πείθει,νομίζω ότι για μεταπροπονητικο είναι ότι πρεπει.

superman79
08-05-10, 23:11
μηπως πρεπει να παει κ στο αρθρο μαλτοδεξτινη ή δεξτοζη. εχει δημιουργησει απιστευτες αποριες αυτο σε ολους.(σαν ενα προιον που μπορουν να βρουν). και εμενα με πειθει ανυπομονω:weights: να το ξεκινησω να δω και ουσια

Machiavelli
09-05-10, 01:53
Γιατί να το πάρεις ρε superman79 αυτό; Σουκρόζη και φρουκτόζη, δηλαδή ζάχαρη με έξτρα φρουκτόζη...

Niiick
09-05-10, 02:20
Αληθεια τωρα πιστευετε οτι θα υπαρξει η παραμικρη διαφορα αν στο μετροπροπονητικο παρεις φρουκτοζη, δεξτροζη, μελι, σουκροζη, δεξτροζικο κρυσταλλο γλυκοζης, γλυκοζη, μαλτοδεξτρινη?

Machiavelli
09-05-10, 02:39
Θα υπάρξει διαφορά όποτε κι αν το πάρεις. Η φρουκτόζη είναι εξ' ολοκλήρου άχρηστο σάκχαρο για εμάς, μόνο να μας θολώσει μπορεί.

superman79
09-05-10, 11:38
Θα υπάρξει διαφορά όποτε κι αν το πάρεις. Η φρουκτόζη είναι εξ' ολοκλήρου άχρηστο σάκχαρο για εμάς, μόνο να μας θολώσει μπορεί.

μεταπροπονητικα αν παρεις τη μικρη ποσοτητα της φουκτοζη και τη μεγαλυτερη ποσοτητα δεξτροζη για αποκατασταση του γλυκογονου θα σε θαμπωσει?νομιζω οτι κανεις λαθος. ισα ισα ο οργανισμος χρειαζεται εκεινη την ωρα και τα δυο για αποκατσταση ,γρηγοροτερη μεταφορα πρωτεινων κλπ στους μυς.ετσι δεν ειναι?

Machiavelli
09-05-10, 11:56
Η φρουκτόζη δε δίνει γρήγορη απορρόφηση όμως, είναι απλός υδατάνθρακας με 20 GI. Και αποκαθιστά το ηπατικό γλυκογόνο κατά κύριο λόγο.

Eddie
09-05-10, 12:01
Χωρις να γνωριζω πολλα στο θεμα των υδατανθρακων,η αποψη μου συμφωνει με τον Niiiick.Ψιλα γραμματα παιδια,δε προκειται να δει καποιος διαφορα.Ο οργανισμος μεταπροπονητικα χρειαζεται υδατανθρακες,το αν ειναι γρηγορης αφομοιωσης η γρηγοροτερης δε θα φανει διαφορα στο αποτελεσμα.Ειναι ενα πραγμα οπως η whey με την isolate,κατι τετοιο μου κανει..

beefmeup
09-05-10, 12:09
μεταπροπονητικα αν παρεις τη μικρη ποσοτητα της φουκτοζη και τη μεγαλυτερη ποσοτητα δεξτροζη για αποκατασταση του γλυκογονου θα σε θαμπωσει?νομιζω οτι κανεις λαθος. ισα ισα ο οργανισμος χρειαζεται εκεινη την ωρα και τα δυο για αποκατσταση ,γρηγοροτερη μεταφορα πρωτεινων κλπ στους μυς.ετσι δεν ειναι?

μακι αυτη η κουβεντα κατι μου θυμιζει:turtle:

σουπερμαν,εχεις δικιο οτι δεν θα σε θαμπωσει,αλλα η ινσουλινη θα μεταφερει τις προτεινες στους μυς οχι ο υδατανθρακας.
μπορεις να την ανεβασεις κ με αλλους τροπους,χωρις απλα ζακχρα..γιατι καποιος που θελει να καψει λιπος ενδεχπμενως να μην οφεληθει απτην εκριξη ινσουλινης.
καποιος που εχει 7%λιπος δεν θα χει προβλημα,αλλα ειναι 2 διαφορετκες περιπτωσεις κ οι υδατανθρακες ειναι κ αυτοι διαφορετικοι..

κ παλι ομως..γιατι να δινεις λεφτα για μια "καλη"προτεινη,αλλα να περνεις σκετη ζαχαρη για υδατανθρακα?
πινετε waxy maize για να βρειτε την υγεια σας..

κ τρωτε κουακερ

Machiavelli
09-05-10, 12:10
Δε είναι το πρόβλημα ότι δε θα αναπληρώσουμε το μυικό γλυκογόνο ή θα έχουμε χειρότερη ανάρρωση ή δε θα διατηρηθεί το αναβολικό περιβάλλον, αυτά όντως είναι ψηλά γράμματα και δε θα κάνουν τη διαφορά.

superman79
09-05-10, 12:27
Δε είναι το πρόβλημα ότι δε θα αναπληρώσουμε το μυικό γλυκογόνο ή θα έχουμε χειρότερη ανάρρωση ή δε θα διατηρηθεί το αναβολικό περιβάλλον, αυτά όντως είναι ψηλά γράμματα και δε θα κάνουν τη διαφορά.

οκ thanks. εσυ μακιαβελλι τι θα προτεινες?

superman79
09-05-10, 12:30
μακι αυτη η κουβεντα κατι μου θυμιζει:turtle:

σουπερμαν,εχεις δικιο οτι δεν θα σε θαμπωσει,αλλα η ινσουλινη θα μεταφερει τις προτεινες στους μυς οχι ο υδατανθρακας.
μπορεις να την ανεβασεις κ με αλλους τροπους,χωρις απλα ζακχρα..γιατι καποιος που θελει να καψει λιπος ενδεχπμενως να μην οφεληθει απτην εκριξη ινσουλινης.
καποιος που εχει 7%λιπος δεν θα χει προβλημα,αλλα ειναι 2 διαφορετκες περιπτωσεις κ οι υδατανθρακες ειναι κ αυτοι διαφορετικοι..

κ παλι ομως..γιατι να δινεις λεφτα για μια "καλη"προτεινη,αλλα να περνεις σκετη ζαχαρη για υδατανθρακα?
πινετε waxy maize για να βρειτε την υγεια σας..

κ τρωτε κουακερ
?
τι ειναι αυτο που σου τσεκαρα απο πανω μπιφ?

beefmeup
09-05-10, 12:31
?
τι ειναι αυτο που σου τσεκαρα απο πανω μπιφ?

αυτο
http://www.associatedcontent.com/article/1790020/waxy_maize_starch_king_of_carbohydrates.html?cat=51

superman79
09-05-10, 12:47
αυτο
http://www.associatedcontent.com/article/1790020/waxy_maize_starch_king_of_carbohydrates.html?cat=51

:clap::clap:απο τιμη. γιατι δεν ειδα?ξερεις?

beefmeup
09-05-10, 12:53
αν κ εγω περνω σκετο απο εξω,εδω υπαρχει αυτο
http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=2739&category=418

το οποιο το χω δοκιμασει κιολλας.

superman79
09-05-10, 12:56
αν κ εγω περνω σκετο απο εξω,εδω υπαρχει αυτο
http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=2739&category=418

το οποιο το χω δοκιμασει κιολλας.

που σου χει φανει?

beefmeup
09-05-10, 12:59
θα βγουμε οφ..παμε εδω;)

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=5618&highlight=waxy+maize

Svein
10-05-10, 11:42
Θα υπάρξει διαφορά όποτε κι αν το πάρεις. Η φρουκτόζη είναι εξ' ολοκλήρου άχρηστο σάκχαρο για εμάς, μόνο να μας θολώσει μπορεί.

:shock::shock::shock:

εισαι σίγουρος ? αφου αποτελείτε απο γλυκόζη...!

The Rock
10-05-10, 11:53
Η φρουκτόζη δε δίνει γρήγορη απορρόφηση όμως, είναι απλός υδατάνθρακας με 20 GI. Και αποκαθιστά το ηπατικό γλυκογόνο κατά κύριο λόγο.
Αμήν :turtle::turtle::turtle::turtle:

Machiavelli
10-05-10, 12:12
:shock::shock::shock:

εισαι σίγουρος ? αφου αποτελείτε απο γλυκόζη...!

Η φρουκτόζη αποτελείται από γλυκόζη;

Svein
10-05-10, 17:42
Η φρουκτόζη αποτελείται από γλυκόζη;

περιέχει....

Machiavelli
10-05-10, 18:39
Όχι, η φρουκτόζη είναι μονοσακχαρίτης, δε περιέχει τίποτα άλλο εκτός από φρουκτόζη.

Svein
10-05-10, 18:46
Όχι, η φρουκτόζη είναι μονοσακχαρίτης, δε περιέχει τίποτα άλλο εκτός από φρουκτόζη.

1)Η φρουκτόζη μεταβολίζεται στο ήπαρ σε γλυκόζη ή πιο συχνά σε κάποιο προϊόν του μεταβολισμού της γλυκόζης.

2)Η φρουκτόζη θεωρείται ο γλυκύτερος μονοσακχαρίτης που βρίσκεται ελεύθερος στη φύση και συνηθέστερα να συνοδεύει τη γλυκόζη στα σταφύλια και άλλα φρούτα εξ ου και το όνομα οπωροσάκχαρο


:welcome::welcome::welcome:

Haris Pilton
10-05-10, 18:50
1)Η φρουκτόζη μεταβολίζεται στο ήπαρ σε γλυκόζη ή πιο συχνά σε κάποιο προϊόν του μεταβολισμού της γλυκόζης.

2)Η φρουκτόζη θεωρείται ο γλυκύτερος μονοσακχαρίτης που βρίσκεται ελεύθερος στη φύση και συνηθέστερα να συνοδεύει τη γλυκόζη στα σταφύλια και άλλα φρούτα εξ ου και το όνομα οπωροσάκχαρο


:welcome::welcome::welcome:

Όλοι υδατάνθρακες ,μάντεψε σε τι μεταβολίζονται.

Svein
10-05-10, 18:54
Όλοι υδατάνθρακες ,μάντεψε σε τι μεταβολίζονται.

χμμμ σουπερντοπαμινη που λεει και ο Stelakos :rolf::rolf::rolf: ?

Machiavelli
10-05-10, 18:54
1)Η φρουκτόζη μεταβολίζεται στο ήπαρ σε γλυκόζη ή πιο συχνά σε κάποιο προϊόν του μεταβολισμού της γλυκόζης.

2)Η φρουκτόζη θεωρείται ο γλυκύτερος μονοσακχαρίτης που βρίσκεται ελεύθερος στη φύση και συνηθέστερα να συνοδεύει τη γλυκόζη στα σταφύλια και άλλα φρούτα εξ ου και το όνομα οπωροσάκχαρο


:welcome::welcome::welcome:
1) Όταν(20 GI) μεταβολιστεί θα σου είναι άχρηστη, και θα αναπληρώσει το ηπατικό γλυκογόνο.
2) Γλυκόζη+φρουκτόζη= ζάχαρη.
Αν η φρουκτόζη περιείχε γλυκόζη δε θα ήταν μονοσακχαρίτης και θα την λέγαμε ζάχαρη (ή σουκρόζη που λέει και το συμπλήρωμα που σχολιάζουμε). Αν δεν γινόταν γλυκόζη θα την λέγαμε Νίκο, όχι φρουκτόζη.

Svein
10-05-10, 18:57
1) Όταν(20 GI) μεταβολιστεί θα σου είναι άχρηστη, και θα αναπληρώσει το ηπατικό γλυκογόνο.
2) Γλυκόζη+φρουκτόζη= ζάχαρη.
Αν η φρουκτόζη περιείχε γλυκόζη δε θα ήταν μονοσακχαρίτης και θα την λέγαμε ζάχαρη (ή σουκρόζη που λέει και το συμπλήρωμα που σχολιάζουμε). Αν δεν γινόταν γλυκόζη θα την λέγαμε Νίκο, όχι φρουκτόζη.

Τοτε στην γράμμωση γιατι καποιοι τρωνε μεταπροπονιτικα μπανανα και μέλη :shock: ?

Machiavelli
10-05-10, 18:58
Γιατί δεν έχουν γλυκόζη και μαλτοδεξτρίνη ή waxy.

beefmeup
10-05-10, 21:29
οποτε καταληγουμε σε waxy..??:P

Haris Pilton
10-05-10, 22:51
Waxολαγνοι και οι δυο σας

Wax on ,wax off που έλεγε και ο παππούς μου Miyagi

To τρίβεται το... κερί εν`ολίγοις ...

superman79
12-05-10, 16:23
παιδια παντως εγω βλεπω διαφορα με αυτο το συμπληρωμα. ειμαι πιο ξεκουραστος την επομενη μερα ενω συνηθως ξυπναγα κουρασμενος. βλεπω καλυτερη αποκατασταση.ισωσ η αναπληρωση του γλυκογονου ειναι καλυτερη?γιατι εγω ετρωγα μονο ενα φρουτο μεταπροπονητικα μαζι με πρωτεινη και γλουταμινη.:bbbiceps:παντωες αισθανομαι καλυτερα σωματικα. η γευση μετρια αλλα οκ πινεται.:)