PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπονηση σωστη???



talibanguns
08-05-10, 19:55
Σε 3 εβδομαδουλες λεω να ξεκινησω το εξεις 7ημερο προγραμμα.....Καθε μερα 30++ λεπτα διαδρομο το πρωι.....3 φορες την εβδομαδα mauy thai....καθε μερα 2 ++ ωρες γυμναστηριο.......και λεω να βαλω και κολυμβηση μεσα....σκοπος μου ειναι να βαλω οσο ποιο πολλα καθαρα φυσικα kg στο σωμα μου.....μεσα σε 2 μηνες.....ειναι σωστο???

Eddie
08-05-10, 19:59
Σε 3 εβδομαδουλες λεω να ξεκινησω το εξεις 7ημερο προγραμμα.....Καθε μερα 30++ λεπτα διαδρομο το πρωι.....3 φορες την εβδομαδα mauy thai....καθε μερα 2 ++ ωρες γυμναστηριο.......και λεω να βαλω και κολυμβηση μεσα....σκοπος μου ειναι να βαλω οσο ποιο πολλα καθαρα φυσικα kg στο σωμα μου.....μεσα σε 2 μηνες.....ειναι σωστο???

Οχι.

1ον.Μετα απο πρωινη αεροβια και μουι ται τις δυο ωρες στο γυμναστηριο τι θα κανεις?Μπανιο?Γιατι δε νομιζω να εχεις κουραγιο για βαρη.

2ον.Σε δυο μηνες αμα βαλεις 300-500γρ(εαν εισαι αρχαριος) καθαρη μυικη μαζα να εισαι ευχαριστημενος.

GEORGEXX1
08-05-10, 20:00
Κατα την γνωμη μου ειναι εξοντωτικο.
Περα απο την γυμναστικη απαραιτητη ειναι και η ξεκουραση.

Ramrod
08-05-10, 20:04
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Εγώ το βλέπω πολύ λάθος...

1) 7 φορές την εβδομάδα προπόνηση δε κάνουν ούτε οι ολυμπιονίκες! Μια μερα off οπωσδήποτε. Το σώμα χρειάζεται ξεκούραση!

2) 2++ ώρες προπόνηση κάνουν οι Olympia. Πόσο καιρό ασχολείσαι? Πρέπει να είσαι πολύ
προχωρημένος για να κάνεις τόσες ώρες προπόνηση...και πάλι εξαρτάται απο το τι θα κάνεις κάθε μέρα. Οι περισσότεροι εδώ κάνουν προπόνηση 40-50 λεπτά βάρη. Δε νομίζω ότι χρειάζεται παραπάνω. Αν βάλεις και αερόβια και κοιλιακούς άντε 1 ώρα και 3/4.

3)Η αεροβική είναι πολύ αν δεν έχεις υψηλό ποσοστό λίπους. Επίσης δεν ενδείκνυται για καθε μέρα. 3 φορές την εβδομάδα είναι καλά. Αποψή μου.

4)Η κολύμβηση αν είναι σαν αερόβια είναι υπερβολικά πολύ συνολικά...αν είναι για εκγύμναση είναι overtrain σε κάποιες μυϊκές ομάδες...Υπερβολή!

5)Με το πρόγραμμα που σκοπευεις να κάνεις δε νομίζω ότι το γλιτώνεις το overtrain (υπερπροπόνηση). Αντενδείκνυται για όγκο σίγουρα! Γνωρίζεις φυσικά πως για να βάλεις μυϊκά κιλά χρειάζεται η κατάλληλη διατροφή. Αν δε τραφείς σωστά και κάνεις και όλα αυτά θα μείνεις χαλαρά ο μισός...

superman79
08-05-10, 21:44
δε θελω να σε στεναχωρησω αλλα δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα με αυτο το προγραμμα να βαλεις μυικο κιλο + θα τρεχεις σε κανενα νοσοκομειο απο υπερκοπωση η κατι αντιστοιχο. μη ξεχναμε οτι σε 3 βδομαδες εχουμε και ιουνιο σχεδον.δηλαδη θερμοκρασια αυξημενη. προσοχη φιλε προσοχη .

talibanguns
10-05-10, 20:47
Ευχαριστω για τις γνωμες σας.Με το 2++ ωρες ελεγα οτι μπορω να κανω στο γυμ.Το σωμα μου πιστευω οτι 8α αντεξει την κοποση....Και οι προπονησεις που ειπα θα ειναι με μεγαλα κενα ωρων......Λογικα δεν θα βαλω μεσα την κολυμβηση....Οσο για τον διαδρομο θελω να χασω οτι λιπος υπαρχει πανω μου....αν και δεν ειμαι χοντρος;)

veteran29
10-05-10, 20:51
Ρε συ φίλε σαν πολλά δεν μαζεύονται; Απο διατροφή; Διοτι κ τα μισά αν κανείς θα θες πολύ γερή διατροφή. Κ έναν όρο ολονυκτιο με πρωτεινοαμινο κλπ κλπ μιξ

Ramrod
10-05-10, 22:38
Ρε συ φίλε σαν πολλά δεν μαζεύονται; Απο διατροφή; Διοτι κ τα μισά αν κανείς θα θες πολύ γερή διατροφή. Κ έναν όρο ολονυκτιο με πρωτεινοαμινο κλπ κλπ μιξ

+10

Η διατροφή σου απο τι αποτελείται? Νομίζω έχεις ανοίξει θυέμα και για πρωτεϊνη ή κάνω λάθος? Φίλε όλη αυτή η προπόνηση δε βγαίνει με μια πρωτεϊνούλα και μάλιστα 100% που θες...
Πόσο καιρό ασχολείσαι με αθληματα και τέτοια?
Να ξέρεις για να βάλεις μυϊκά κιλά πρέπει να καταναλώνεις όσο το δυνατόν λιγότερες θερμίδες(και αυτές να είναι στα βάρη) όχι να λιώσεις στα αθλήματα...Και παράλληλα να λαμβάνεις περισσότερες απο αυτές που καταναλώνεις. Το πρόγραμα αυτό ούτε σε περίοδο ΥΠΕΡγράμμωσης δε βγαίνει! Μιλάμε θες πολύ φαϊ. Τι να σου πω, δοκίμασε το και αμα δε λιποθυμήσεις και βάλεις και βάρος εγώ θα αρχίσω να τρέφομαι αποκλειστικά με Macdonald's (και για cheat meal Pizza Hut και βρώμικό):turtle:

Καλή επιτυχία!
Φιλικά παντα :green:

talibanguns
12-05-10, 12:25
+10

Η διατροφή σου απο τι αποτελείται? Νομίζω έχεις ανοίξει θυέμα και για πρωτεϊνη ή κάνω λάθος? Φίλε όλη αυτή η προπόνηση δε βγαίνει με μια πρωτεϊνούλα και μάλιστα 100% που θες...
Πόσο καιρό ασχολείσαι με αθληματα και τέτοια?
Να ξέρεις για να βάλεις μυϊκά κιλά πρέπει να καταναλώνεις όσο το δυνατόν λιγότερες θερμίδες(και αυτές να είναι στα βάρη) όχι να λιώσεις στα αθλήματα...Και παράλληλα να λαμβάνεις περισσότερες απο αυτές που καταναλώνεις. Το πρόγραμα αυτό ούτε σε περίοδο ΥΠΕΡγράμμωσης δε βγαίνει! Μιλάμε θες πολύ φαϊ. Τι να σου πω, δοκίμασε το και αμα δε λιποθυμήσεις και βάλεις και βάρος εγώ θα αρχίσω να τρέφομαι αποκλειστικά με Macdonald's (και για cheat meal Pizza Hut και βρώμικό):turtle:

Καλή επιτυχία!
Φιλικά παντα :green:

Με τα αθληματα ασχολουμε απο μικρος.....Το γνωριζω οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο το προγραμμα αυτο.Το φαγητο μου αποτελειτε απο ΜΟΝΟ απο αυτο που φτειαχνει η μαμα μου...;)Μακ η goodies η τα σχετικα αντε να φαω μια φορα στις 2 εβδομαδες.....Εχω ανοιξει θεμα για πρωτεινη....τι αλλο χρειαζομαι να παρω??Θελω φυσικο σωμα αν με καταλαβενεις:bbbiceps:

talibanguns
12-05-10, 12:26
Ρε συ φίλε σαν πολλά δεν μαζεύονται; Απο διατροφή; Διοτι κ τα μισά αν κανείς θα θες πολύ γερή διατροφή. Κ έναν όρο ολονυκτιο με πρωτεινοαμινο κλπ κλπ μιξ

Τι ειναι αυτα που μου αναφερεις???ο ορος ολονυκτιο.........????

Machiavelli
12-05-10, 12:32
Ανέβασε την ένταση στα βάρη, στα 45 λεπτά να μη μπορείς να κουνηθείς. mauy thai και δυο πρωινές αερόβιες 45-60 λεπτά και είσαι μια χαρά.

Ramrod
12-05-10, 13:09
Με τα αθληματα ασχολουμε απο μικρος.....Το γνωριζω οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο το προγραμμα αυτο.Το φαγητο μου αποτελειτε απο ΜΟΝΟ απο αυτο που φτειαχνει η μαμα μου...;)Μακ η goodies η τα σχετικα αντε να φαω μια φορα στις 2 εβδομαδες.....Εχω ανοιξει θεμα για πρωτεινη....τι αλλο χρειαζομαι να παρω??Θελω φυσικο σωμα αν με καταλαβενεις:bbbiceps:

:shock::shock::shock::shock::shock:

Φίλε χρειάζεσαι διατροφή. Φτιάξε διατροφή και ξεκίνα σιγά σιγά. Κάνε αυτό που σου λέει ο Machiavelli.
Δεν θα το καταφέρεις το πρόγραμμα που γράφεις, ούτε θα κάνεις σώμα έτσι...
Για μένα παίξε 3 φορές αερόβια, 3 φορές Myai Thai και 5 φορές πρόπόνηση με βάρη την εβδομάδα και να έχεις οπωσδήποτε μέρα εντελώς κενή για ξεκούραση.
Και φτιάξε μια διατροφή με γευματα που τρώνε οι αθλητές και θα σου παρέχουν αυτά που χρειάζεσαι για να αποδίδεις και να βελτιώνεις το σώμα σου. Το "ότι φτιάξει η μαμά μου..." δεν είναι γευμα για προπόνηση...είναι για να ξεχάσεις οτι πεινάς!

talibanguns
12-05-10, 19:24
Οι θερμιδες για να αυξησω το μυικο μου βαρος ειναι μαχ 1600 ειναι πολλες οι λιγες??Θα πεινασω μου φενεται:unsure::unsure:

pan0z
12-05-10, 20:33
Οι θερμιδες για να αυξησω το μυικο μου βαρος ειναι μαχ 1600 ειναι πολλες οι λιγες??Θα πεινασω μου φενεται:unsure::unsure:

Για να παρεις μυικο βαρος πρεπει να καταναλωνεις θερμιδες παραπανω απο αυτες που καις.Με ολα αυτα που κανεις αμφιβαλλω αν βαλεις τιποτα μην σου πω οτι θα χασεις κιολας.

Ramrod
12-05-10, 22:24
Οι θερμιδες για να αυξησω το μυικο μου βαρος ειναι μαχ 1600 ειναι πολλες οι λιγες??Θα πεινασω μου φενεται:unsure::unsure:

Κάτσε ρε φίλε γιατί τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα...τι ακριβώς εννοείς όταν λες "Οι θερμιδες για να αυξησω το μυικο μου βαρος ειναι max 1600" ????? Μήπως εννοείς είναι min 1600. Και πάλι το σωστό είναι "οι θερμίδες για να ζήσω και να μη πεθάνω απο ασιτία είναι min 1600". Για να βάλεις βάρος θες πολλές θερμίδες...όχι το πολύ μεχρι τόσες. Αυτό είναι για να χάσεις...με 1600θερμίδες την ημέρα ούτε το σκύλο βόλτα δε βγάζεις όχι το πρόγραμμα που έγραψες πιο πάνω. Υπολόγισες τις θερμίδες συντήρησής σου? πόσες είναι?
Τι ύψος έχεις και τι βάρος?

Jud0ka
12-05-10, 22:29
Σε 3 εβδομαδουλες λεω να ξεκινησω το εξεις 7ημερο προγραμμα.....Καθε μερα 30++ λεπτα διαδρομο το πρωι.....3 φορες την εβδομαδα mauy thai....καθε μερα 2 ++ ωρες γυμναστηριο.......και λεω να βαλω και κολυμβηση μεσα....σκοπος μου ειναι να βαλω οσο ποιο πολλα καθαρα φυσικα kg στο σωμα μου.....μεσα σε 2 μηνες.....ειναι σωστο???

οχι μονο δεν θα βαλεις μυικα κιλα θα χασεις κιολας αυτο να το ξερεις!

Tasos Green
12-05-10, 23:00
Σε 3 εβδομαδουλες λεω να ξεκινησω το εξεις 7ημερο προγραμμα.....Καθε μερα 30++ λεπτα διαδρομο το πρωι.....3 φορες την εβδομαδα mauy thai....καθε μερα 2 ++ ωρες γυμναστηριο.......και λεω να βαλω και κολυμβηση μεσα....σκοπος μου ειναι να βαλω οσο ποιο πολλα καθαρα φυσικα kg στο σωμα μου.....μεσα σε 2 μηνες.....ειναι σωστο???
εγώ ρε φίλε έκανα πρωταθλητισμό στην πυγμαχία και της ενδιάμεσες μέρες έκανα βάρη... το πρόγραμμα στην πυγμαχία περίλαβαν τα εξής:
1. αερόβια 20 λεπτά σχοινάκι η τρέξιμο ανάλογα με τον καιρώ.
2. σκιαμαχία στον καθρέπτη 20 λεπτά.
3. τέσσερα 5λεπτα στο ring με 1 λεπτό διάλειμμα.
4. εκρηκτικότητα με βάρη.
στην 4 φάση ήμασταν όλοι με 2 κιλά στο κάθε χέρι και δεν μπορούσαμε να τα σηκώσουμε!
αρκετά δυνατή προπόνηση! και του μουαι τάι πάνω κάτω ιδία είναι...
πήγαινα και στο gym 3 φορές την εβδομάδα για να πάρω κιλά γιατί ήθελα να ανεβώ κατηγορία.... πίστεψε με όχι μόνο δεν ανέβηκα αλλά κόντεψα και να πέσω! με 2500-2800 ποιοτικές θερμίδες ημερήσιος! και εσύ μου λες για αερόβια / gym / mai tai / κολύμβηση... ποιο πολύ πρόγραμμα υπερκόπωσης είναι παρά όγκου...

pan0z
12-05-10, 23:24
Η συμβουλη μου ειναι να κατσεις να ξεκαθαρισεις τι θελεις να κανεις στην ζωη σου και να δωσεις το 100% σου εκει.Γιατι προφανως οπως καταλαβες και απο τα παιδια ολα μαζι δεν συνδυαζονται.Καλη συνεχεια σε οτι ακολουθησεις!:thumbup:

talibanguns
13-05-10, 15:07
Κάτσε ρε φίλε γιατί τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα...τι ακριβώς εννοείς όταν λες "Οι θερμιδες για να αυξησω το μυικο μου βαρος ειναι max 1600" ????? Μήπως εννοείς είναι min 1600. Και πάλι το σωστό είναι "οι θερμίδες για να ζήσω και να μη πεθάνω απο ασιτία είναι min 1600". Για να βάλεις βάρος θες πολλές θερμίδες...όχι το πολύ μεχρι τόσες. Αυτό είναι για να χάσεις...με 1600θερμίδες την ημέρα ούτε το σκύλο βόλτα δε βγάζεις όχι το πρόγραμμα που έγραψες πιο πάνω. Υπολόγισες τις θερμίδες συντήρησής σου? πόσες είναι?
Τι ύψος έχεις και τι βάρος?

Το υπολογισα για αυτο ρωταω.......Μου φαινονται πολυ λιγες:( 1200 εβγαλα οτι ειναι η συντηρισης μου..........Το υψος μου ειναι 1.85 και βαρος 72 Κg

talibanguns
13-05-10, 15:09
Η συμβουλη μου ειναι να κατσεις να ξεκαθαρισεις τι θελεις να κανεις στην ζωη σου και να δωσεις το 100% σου εκει.Γιατι προφανως οπως καταλαβες και απο τα παιδια ολα μαζι δεν συνδυαζονται.Καλη συνεχεια σε οτι ακολουθησεις!:thumbup:

Εχω να αφιερωσω ποιοτικο χρονο σε οτι ανεφερα:thumbup:Λογικα δεν θα κανω την κολυμβιση....:unsure:

Ramrod
13-05-10, 15:22
Το υπολογισα για αυτο ρωταω.......Μου φαινονται πολυ λιγες:( 1200 εβγαλα οτι ειναι η συντηρήσης μου..........Το υψος μου ειναι 1.85 και βαρος 72 Κg

το υπολόγισες λάθος...ούτε 1/10000000000000000 δε πάζει κάτι τέτοιο. Είμαι 1.87 με 75 περίπου κιλά (ίσως και λίγο παραπάνω) και οι θερμίδες συντήρησής μου είναι περίπου 3000. Πλάκα κάνεις?

1200 δεν είναι ούτε της κοπέλας μου που είναι 50 κιλά!

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5923&highlight=%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7+%CE%B3%CE%B9%CE%B1+%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82+%CE%BA%CE%B1%CE%B9+%CE%BF%CF%87%CE%B9+%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF

Ξεκίνα διάβασμα να μάθεις τα βασικά...