PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοτόπουλο με κάρυ



Littlejohn
10-05-10, 14:51
Ορίστε μια πολύ απλή και εύκολη στην εκτέλεση συνταγή. Το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικά νόστιμο.

Υλικά:

1)Κοτόπουλο στήθος.
2)Πιπεριές (κόκκινες ή πράσινες). 120γρ.
3)Κρεμμύδι. 80γρ.
4)Κάρυ. 6γρ.
5)Αλάτι, πιπέρι (προαιρετικά).

Εκτέλεση:

Παίρνουμε το στήθος κοτόπουλο και το κόβουμε σε κομματάκια (μπουκιές). Κατόπιν το βάζουμε σκέτο σε τηγάνι αντικολλητικό και το ψήνουμε μέχρι να ασπρίσει. Όταν ασπρίσει ρίχνουμε 1 φλιτζανάκι του καφέ νερό και το αφήνουμε μέχρι να το πιεί. Το βγάζουμε από την φωτιά και το ζυγίζουμε. Χρειαζόμαστε 140γρ.

Ψιλοκόβουμε το κρεμμύδι και την πιπεριά. Τις ρίχνουμε στο αντικολλητικό και σωτάρουμε ανακατώνοντας διαρκώς, μέχρι να κοκκινίσει το κρεμμύδι. Κατόπιν ρίχνουμε το κοτόπουλο και μισό ποτήρι νερό στο οποίο έχουμε διαλύσει το κάρυ.
Σε αυτό το στάδιο ρίχνουμε και το αλάτι και το πιπέρι. (προσοχή όμως γιατί το κάρυ είναι ήδη αρκετά πικάντικο)..

Χαμηλώνουμε την φωτιά (το μάτι στην μισή περίπου θερμοκρασία) και αφού ανακατώσουμε το μείγμα λίγο, σκεπάζουμε το τηγάνι με ένα καπάκι κατσαρόλας.

Ο χρόνος μαγειρέματος είναι 15 λεπτά. Μέσα σε αυτά τα 15 λεπτά πρέπει να ελέγχουμε διαρκώς και όταν το μείγμα πίνει το νερό να προσθέτουμε λίγο (1 φλιτζανάκι την φορά) και να ανακατώνουμε...

-------------------------------------------------------------------------------------

Τα διατροφικά στοιχεία με βάση τις ποσότητες που αναφέρω είναι:

Πρωτείνη : 35γρ. -- Υδατάνθρακες : 19γρ. -- Λίπη : 3,5γρ.

--------------------------------------------------------------------------------------

Μια παραλλαγή που μπορούμε να κάνουμε αν δεν μας αρέσει το κάρυ είναι να το αντικαταστήσουμε με μουστάρδα. 1,5 κουταλάκι του γλυκού είναι υπεραρκετό.
Η διαδικασία παραμένει ίδια...

ΚΑΛΗ ΟΡΕΞΗ !!! :welcome:

-beba-
10-05-10, 15:01
Μιαμ....μιαμ............μιαμ..............θα το δοκιμάσω με μουστάρδα που μου αρέσει περισσότερο.

Qlim4X
10-05-10, 15:35
εναλακτικη

1) μουσταρδα
2) πετιμεζι
3) σογια σως
4) γλυκοξινη

:toast:

-manos-
10-05-10, 16:50
Απο θερμιδες πως παει???

thegravijia
10-05-10, 17:15
τις θερμιδες απο λαχανικα δεν τις μετραμε.^^

-manos-
10-05-10, 17:19
οποτε οσες εχει το κοτοπουλο!!! σωστος:toast:

thegravijia
10-05-10, 17:20
οποτε οσες εχει το κοτοπουλο!!! σωστος:toast:
εκτος και αν το μπουκωσεις στη μουσταρδα:P

Haris Pilton
10-05-10, 17:36
Τζόνι ωραία συνταγή,είσαι σίγουρος για τα διατροφικά στοιχεία;

Littlejohn
10-05-10, 19:18
Ναι τα στοιχεία έχουν υπολογιστεί με ηλεκτρονικό θερμιδομετρητή, μην ανυσηχείς Χάρη... :P:P

Συνολικά οι θερμίδες είναι 240... Δεν τις λες πολλές, αλλά μακροσυστατικά είναι πλήρες το πιάτο (και χορταστικό).

Εγώ το τρώω συνήθως (όπως είναι σκέτο) προς το τέλος της ημέρας μου (4-5 γεύμα) που έχω βγάλει όλα τα άμυλα και έχω ρίξει και τις θερμίδες.

Επίσης να προσθέσω ότι το κάρυ είναι φυσικός λιποδιαλύτης.

Haris Pilton
10-05-10, 19:39
Τζον ,δεν προκειτε να το κανω ούτως η άλλος ,διότι βαριέμαι να αγοράζω πιπεριές και τα συναφή. :green:
Ψήνω 2 κιλα κοτοποπ,και στο ψυγείο ,τίποτα άλλο. :rolf:

Το λέω διότι , http://caloriecount.about.com/calories-chicken-breast-meat-only-i5064

Aλλα μαλον ,το κοτόπουλο δεν θα ειναι 140γ,διότι έχεις βάλει ένα φλιτζάνι νερό πριν το ζυγίσεις,σωστά;

Καααποια στιγμή,που θα βαρεθω πραγματικά το ψητό κοτόπουλο το μακαρόνι και το βραστό σπανάκι ,ίσως αρχίσω να παίρνω ζαρζαβατικά κτλ ,και αρχίσω πειράματα. :P

Littlejohn
10-05-10, 22:05
Τα στοιχεία που δίνεις με το λινκ, δεν είναι λανθασμένα. Απλώς εγώ μιλάω για το φιλέτο που είναι καθαρισμένο από το λιπάκι που έχει κανονικά μέσα...
Κακώς που δε το διευκρίνησα.

Το νερό που βάζω δεν παίζει ρόλο. Εξατμίζεται με το ψήσιμο. Ζυγισμένο καθαρό είναι 140γρ. και μου δίνει 155kcal - 32.5γρ πρωτ. -- 0γρ. υδατ. -- 2γρ. λίπη...

-----------------

Και ξεκίνα το μαγείρεμα, μπορεί να κάνουμε εξτρεμ διατροφές, αλλα αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορούμε να τρώμε νόστιμα πράγματα... :P:P;);)

Rise above
15-05-10, 18:40
το έφαγα μόλις τώρα john πρόσθεσα και 100 γραμμάρια μανιτάρια πολύ ωραίο αλλα καθόλου μα καθόλου χορταστικό :(

Littlejohn
15-05-10, 20:26
Εμένα με γεμίζει αρκετά. Γι`αυτό ευθύνεται και το κρεμμύδι, που απ΄ όσο θυμάμαι από παιδί με φούσκωνε πολύ (κάποιου είδους δυσανεξία προφανώς)...

Σε γενικές γραμμές, είναι καλό γεύμα για τις τελευταίες ώρες της ημέρας.

Αν θες να το κάνεις πιο χορταστικό, πρόσθεσε και πατάτα (που θα έχεις μισοβράσει πρώτα) και χτύπα το πιο νωρίς μέσα στην ημέρα...