PDA

Επιστροφή στο Forum : απορίες Ηelp!



tanisg
13-05-10, 12:04
καλησπερα παιδια πρωτα απο ολα μπραβο για την δουλεια που κανετε εδω...
θα ηθελα να μου προτεινετε μια λυση σε δυο αποριες που εχω,θα ηθελα να σας πω οτι ειμαι εντελως ασχετως με τις πρωτεινες και οτι εχω καταφερει μεχρι στιγμης ειναι με την καθημερινη ασκηση.
1) θα ηθελα να αποκτηχω περισοτερη γραμωση ασχολουμαι με το kick-boxing,εχετε να μου προτεινετε κατι για να το πετυχω αυτο???να τονισω οτι καθημερινα τροω πολυ κρεας μακαρονια και αλλα....
2)επισης μετα απο την προπονηση χανω περιπου 1.200kg εχω ακουσει για τον ηλεκτρολυτη που σου αναπληρωνει αυτα που εχεις χασει,εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο?
τελος ειναι αναλογιες του σωματος μου ειναι 1.78 70kg

Ramrod
13-05-10, 12:21
καλησπερα παιδια πρωτα απο ολα μπραβο για την δουλεια που κανετε εδω...
θα ηθελα να μου προτεινετε μια λυση σε δυο αποριες που εχω,θα ηθελα να σας πω οτι ειμαι εντελως ασχετως με τις πρωτεινες και τα σκευασματα και οτι εχω καταφερει μεχρι στιγμης ειναι με την καθημερινη ασκηση.
1) θα ηθελα να αποκτηχω περισοτερη γραμωση,εχετε να μου προτεινετε κατι για να το πετυχω αυτο???να τονισω οτι καθημερινα τροω πολυ κρεας μακαρονια και αλλα....
2)επισης μετα απο την προπονηση χανω περιπου 1.200kg εχω ακουσει για τον ηλεκτρολυτη που σου αναπληρωνει αυτα που εχεις χασει,εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο?
τελος ειναι αναλογιες του σωματος μου ειναι 1.78 70kg

1)Γράμμωση επιτυγχανουμε με την καυση λίπους. Απο τις αναλογίες σου φαντάζομαι οτι δεν πρέπει να έχεις πολυ υψηλό ποσοστό λίπους. Μάλλον μυϊκό όγκο χρειάζεσαι για να δείξεις. Εγώ σα συμπλήρωμα θα πρότεινα πρωτεϊνη με μεγάλη καθαρότητα...
Η διατροφή σου είναι υπερθερμιδική ή υποθερμιδική?
2) το βάρος που χάνεις μετά την προπόνηση είναι υγρά...το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα αναπληρώσεις πίνοντας πολύ νερό πριν, κατα τη διάρκεια αλλά και πολύ μετά την προπόνηση. Κάνεις και αεροβική?

Καλως ήρθες στο φορουμ:welcome:

tanisg
13-05-10, 12:51
1)Γράμμωση επιτυγχανουμε με την καυση λίπους. Απο τις αναλογίες σου φαντάζομαι οτι δεν πρέπει να έχεις πολυ υψηλό ποσοστό λίπους. Μάλλον μυϊκό όγκο χρειάζεσαι για να δείξεις. Εγώ σα συμπλήρωμα θα πρότεινα πρωτεϊνη με μεγάλη καθαρότητα...
Η διατροφή σου είναι υπερθερμιδική ή υποθερμιδική?
2) το βάρος που χάνεις μετά την προπόνηση είναι υγρά...το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα αναπληρώσεις πίνοντας πολύ νερό πριν, κατα τη διάρκεια αλλά και πολύ μετά την προπόνηση. Κάνεις και αεροβική?

Καλως ήρθες στο φορουμ:welcome:

1)υπερθερμιδική ή υποθερμιδική,δεν ξερω καθολου τι ειναι αυτο εψαξα αλλα δεν καταλαβα πολλα:(
εχεις να μου προτεινεις καποια???μπορω να περνω και οταν π.χ μια μερα δεν παω προπονηση?βρηκα σε ενα αλλο τοπικ ενος μελους αυτες,κανουν?τις συστηνει ως καλυτερες

1 EAS 100% Whey chocolate
2 Optimum Nutrition 100% Gold Standard Whey strawberry
3 Reflex Nutrition Instant Whey chocolate


2)μας απαγορευει κατα την διαρκεια της προπονησης να πεινουμε νερο,γτ μας λεει οτι ριχνει τους χτυπους της καρδιας...μετα πεινω αλλα 2-3 ποτηρια δεν μπορω παραπανω, συνηθως φευγω ζαλισμενος,αλλα μετα οταν τροω συνερχομαι κατευθειαν....αεροβικη οχι,το μονο που κανω ειναι 40λεπτα τρεξιμο,μετα σακο και στο τελος βαροι οι εκρηξεις.αυτα....καθε μερα...
καλως σας βρηκα:welcome:ευχαριστω για την βοηθεια:thumbup:

Ramrod
13-05-10, 14:47
1)υπερθερμιδική ή υποθερμιδική,δεν ξερω καθολου τι ειναι αυτο εψαξα αλλα δεν καταλαβα πολλα:(
εχεις να μου προτεινεις καποια???μπορω να περνω και οταν π.χ μια μερα δεν παω προπονηση?βρηκα σε ενα αλλο τοπικ ενος μελους αυτες,κανουν?τις συστηνει ως καλυτερες

1 EAS 100% Whey chocolate δε την έχω δοκιμάσει αλλά θεωρείται πολύ αξιόπιστη. Απο αυτά που έχω διαβάσει πιστευω σε αξιοπιστία είναι no 1. Και σε ποιότητα πολύ καλή. Η τιμή της όμως είναι απαγορευτική...
2 Optimum Nutrition 100% Gold Standard Whey Πρωτεϊνη της χρονιάς 5-6 συνεχόμενες φορές! Ελαφριά γευση και αρκετά καλες αναλογίες συστατικών...Τη θεωρώ την καλύτερη απο άποψη τιμής/ποιότητας
3 Reflex Nutrition Instant Whey chocolate Ούτε αυτή την έχω δοκιμάσει αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα και σκέφτομαι να κάνω ένα "test drive" άμεσα!


2)μας απαγορευει κατα την διαρκεια της προπονησης να πεινουμε νερο,γτ μας λεει οτι ριχνει τους χτυπους της καρδιας...μετα πεινω αλλα 2-3 ποτηρια δεν μπορω παραπανω, συνηθως φευγω ζαλισμενος,αλλα μετα οταν τροω συνερχομαι κατευθειαν....αεροβικη οχι,το μονο που κανω ειναι 40λεπτα τρεξιμο,μετα σακο και στο τελος βαροι οι εκρηξεις.αυτα....καθε μερα...
καλως σας βρηκα:welcome:ευχαριστω για την βοηθεια:thumbup:

1)κοίταξε, η πρωτεϊνη είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Ούτε εγω έχω μεγάλη εμπειρία να σου πω. Είναι κυρίως θέμα γευσης και τιμής. Κάπως έτσι επιλέγεις. Και οι 3 απο πάνω που έγραψες είναι πασίγνωστες και θεωρούνται πολύ καλες. Πάρε όποια σε συμφέρει οικονομικά. Φυσικά υπάρχουν και πολλές άλλες αξιόλογες επιλογές. Διάβασε στην "αξιολόγηση συμπληρωμάτων".

Να ξέρεις πως καλύτερα είναι να φτιάξεις πρώτα μια καλή διατροφή και ύστερα αν χρειαστεί να την εμπλουτήσεις με συμπλήρωμα. Απο μόνο του το συμπλήρωμα πρωτεϊνης δε θα σου κάνει δουλειά.
Υποθερμιδική δίαιτα(γράμμωση)-Υπερθερμιδική δίαιτα(όγκος)
Διάβασε εδώ
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5923&highlight=%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE+%CE%B3%CE%B9%CE%B1+%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82+%CE%BA%CE%B1%CE%B9+%CE%BF%CF%87%CE%B9+%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF
και αφού καταλάβεις 5 πράγματα ψάξε στα θέματα με τις διατροφές να πάρεις και μερικές ιδέες ώστε να φτιάξεις την διατροφή σου...

Ναι την πρωτεϊνη μπορείς να την παίρνεις για να αντικαθιστάς γευματα αλλά όχι να πίνεις μόνο πρωτεϊνη. Θέλει και στερεά γευματα. Καλύτερα να τη χρησιμοποιείς σα λύση ανάγκης.

2)Α, κάνεις άθλημα! Κατά τη διάρκεια της προπόνησησς με βάρη να πίνεις. Τώρα όταν κάνεις προπό box, επειδή έχω ασχοληθεί και εγώ με πολεμικές τεχνες, πίνε νερό πρίν και αρκετό μετά.
Τι εννοείς δε κάνεις αεροβική? Τα 40' τρέξιμο είναι ο ορισμός της αεροβικής! Να πίνεις νερό όταν αλλάζεις στυλ προπόνησης, και λίγο, όχι πάρα πολύ.
Για μένα μη κάνεις κάθε μέρα, να ξεκουράζεσαι τουλάχιστον μια μέρα την εβδομάδα...

tanisg
14-05-10, 13:43
1)κοίταξε, η πρωτεϊνη είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Ούτε εγω έχω μεγάλη εμπειρία να σου πω. Είναι κυρίως θέμα γευσης και τιμής. Κάπως έτσι επιλέγεις. Και οι 3 απο πάνω που έγραψες είναι πασίγνωστες και θεωρούνται πολύ καλες. Πάρε όποια σε συμφέρει οικονομικά. Φυσικά υπάρχουν και πολλές άλλες αξιόλογες επιλογές. Διάβασε στην "αξιολόγηση συμπληρωμάτων".

Να ξέρεις πως καλύτερα είναι να φτιάξεις πρώτα μια καλή διατροφή και ύστερα αν χρειαστεί να την εμπλουτήσεις με συμπλήρωμα. Απο μόνο του το συμπλήρωμα πρωτεϊνης δε θα σου κάνει δουλειά.
Υποθερμιδική δίαιτα(γράμμωση)-Υπερθερμιδική δίαιτα(όγκος)
Διάβασε εδώ
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5923&highlight=%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE+%CE%B3%CE%B9%CE%B1+%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82+%CE%BA%CE%B1%CE%B9+%CE%BF%CF%87%CE%B9+%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF
και αφού καταλάβεις 5 πράγματα ψάξε στα θέματα με τις διατροφές να πάρεις και μερικές ιδέες ώστε να φτιάξεις την διατροφή σου...

Ναι την πρωτεϊνη μπορείς να την παίρνεις για να αντικαθιστάς γευματα αλλά όχι να πίνεις μόνο πρωτεϊνη. Θέλει και στερεά γευματα. Καλύτερα να τη χρησιμοποιείς σα λύση ανάγκης.

2)Α, κάνεις άθλημα! Κατά τη διάρκεια της προπόνησησς με βάρη να πίνεις. Τώρα όταν κάνεις προπό box, επειδή έχω ασχοληθεί και εγώ με πολεμικές τεχνες, πίνε νερό πρίν και αρκετό μετά.
Τι εννοείς δε κάνεις αεροβική? Τα 40' τρέξιμο είναι ο ορισμός της αεροβικής! Να πίνεις νερό όταν αλλάζεις στυλ προπόνησης, και λίγο, όχι πάρα πολύ.
Για μένα μη κάνεις κάθε μέρα, να ξεκουράζεσαι τουλάχιστον μια μέρα την εβδομάδα...

ok ευχαριστω για ολα:bowdown:,θα κατσω να τα κοιταξω ολα, υποθερδεμικη διαιτα κανω....απο πρωτεινες πηρα thn pure way isolate 95 και μου ειπαν να περνω μετα την προπονηση....θα κοιταξω και τις διατροφες και οτι αποριες εχω θα τις γραψω εδω..

tanisg
09-06-10, 11:13
καλησπερα παιδια θα ηθελα να μου προτεινετε μια πρωτεινη που να ειναι ποιο οικονομικη απο αυτη που παιρνω τωρα 40ε το 1kg...παιρνω την pure whey isolate 95,επειδη μου τελιωνει καθε 15 θα ηθελα μια ποιο οικονομικη λυση αν υπαρχει;)ολες οι αποψεις ειναι δεκτες...!
ευχαριστω προκαταβολικα:thumbup:

KATERINI 144
09-06-10, 11:29
tanisg εχεις ανοιξει θεμα για αποριες απορίες Ηelp! (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=8364)

κανε εκει οποιες ερωτησεις θελεις.

tanisg
09-06-10, 13:15
tanisg εχεις ανοιξει θεμα για αποριες απορίες Ηelp! (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=8364)

κανε εκει οποιες ερωτησεις θελεις.

ok!!!:)

Ramrod
09-06-10, 13:55
ok!!!:)

Θες οπωσδήποτε Isolate ή μια whey ότι να ναι?

Πάρε Ηρακλή 25 το κιλό.

tanisg
09-06-10, 14:13
Θες οπωσδήποτε Isolate ή μια whey ότι να ναι?

Πάρε Ηρακλή 25 το κιλό.

ναι το ειδα,4kg 80ε,ειναι και ελληνικη:thumbup:το μονο που δεν μαρεσει ειναι τα 78g πρωτεινης!
καμια αλλη γνωμη παιδια???

Ramrod
09-06-10, 17:17
ναι το ειδα,4kg 80ε,ειναι και ελληνικη:thumbup:το μονο που δεν μαρεσει ειναι τα 78g πρωτεινης!
καμια αλλη γνωμη παιδια???

Τι δε σου αρέσει δηλαδή? κλασσική 80άρα είναι...αμα θες πάρε Gold standard που έχει 80 αλλά είναι πιο ακριβή, και σιγά τη διαφορά... 1-2γρ στα 100 δε κάνουν καμία διαφορά. Πιο ψηλά σε καθαρότητα πας και πιο ψηλά σε τιμές...

tanisg
09-06-10, 20:35
Τι δε σου αρέσει δηλαδή? κλασσική 80άρα είναι...αμα θες πάρε Gold standard που έχει 80 αλλά είναι πιο ακριβή, και σιγά τη διαφορά... 1-2γρ στα 100 δε κάνουν καμία διαφορά. Πιο ψηλά σε καθαρότητα πας και πιο ψηλά σε τιμές...

εγω αυτη που εχω ειναι 87....οκ μαλλον θα ακολουθησω την ελληνικη λυση!

Ramrod
10-06-10, 00:01
εγω αυτη που εχω ειναι 87....οκ μαλλον θα ακολουθησω την ελληνικη λυση!

Αυτή που έχεις είναι και Isolate και 15+ ευρώ ακριβότερη...
Εκτός και αν σε ενδιαφέρει και η παραμικρή λεπτομέρεια τα 3 γρ διαφορά ανα δόση ελάχιστη σημασία έχουν...