PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για μεταπροπονητικό ρόφημα



-beba-
15-05-10, 09:57
Μετά την προπόνηση βάζω στο σεικερ πρωτεινη+δεξτρόζη+νερό και το πίνω.

Διάβασα πριν λίγες μέρες σε κάποιο βιβλίο ότι μετά την προπόνηση πρέπει να πίνουμε τον απλό υδατάνθρακα με νερό (δεξτρόζη στη περίπτωσή μου) και μετά από μισή ώρα να πίνουμε την πρωτείνη με νερό.

Ποιό από τα δύο είναι το σωστό?

superman79
15-05-10, 10:10
Μετά την προπόνηση βάζω στο σεικερ πρωτεινη+δεξτρόζη+νερό και το πίνω.

Διάβασα πριν λίγες μέρες σε κάποιο βιβλίο ότι μετά την προπόνηση πρέπει να πίνουμε τον απλό υδατάνθρακα με νερό (δεξτρόζη στη περίπτωσή μου) και μετά από μισή ώρα να πίνουμε την πρωτείνη με νερό.

Ποιό από τα δύο είναι το σωστό?

αμεσως με το που τελειωνεις τη προπονηση μπεμπα μου πινεις τη δεξτροζη( μαζι με γλουταμινη και κρεατινη αν χρησιμοποιεις). μετα απο εικοσι λεπτα το ροφημα της πρωτεινης που μπορεις να το πιειες σταδιακα. μετα απο μια ωρα φαααααααιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι.

pankration
15-05-10, 10:48
σωστός! ^^ απλά εγώ θα έλεγα και βιταμίνη C (σε συμπλήρωμα ή σε φαί π.χ. λεμόνι, πορτοκάλι κτλ)

flexakis
15-05-10, 11:51
Μετά την προπόνηση βάζω στο σεικερ πρωτεινη+δεξτρόζη+νερό και το πίνω.

Διάβασα πριν λίγες μέρες σε κάποιο βιβλίο ότι μετά την προπόνηση πρέπει να πίνουμε τον απλό υδατάνθρακα με νερό (δεξτρόζη στη περίπτωσή μου) και μετά από μισή ώρα να πίνουμε την πρωτείνη με νερό.

Ποιό από τα δύο είναι το σωστό?
Οχι δεν το πιστευω αυτο.Μολις τελειωσεις την προπονηση πινεις δεξτροζη+πρωτεινη,και αυτο γιατι εχεις αυξημενες αναγκες σε πρωτεινη για να μην καταβολισεις.
Η δεξτροζη ειναι απλος υδατανθρακας,και ανεβαζει γρηγορα και αποτομα την ινσουλινη η οποια οταν ειναι στα υψη μεταφερει ολα τα θρεπτικα συστατικα οπου υπαρχουν αναγκες στο σωμα αμμεσα.

Machiavelli
15-05-10, 12:08
Υπάρχουν δύο θεωρίες. Η μια ότι η άμεση κατανάλωση της πρωτεΐνης ελαττώνει την έκκριση αυξητικής ορμόνης και η άλλη αυτή που λέει ο flexakis.
Εγώ επειδή δε ξέρω τι κάνει η αυξητική ορμόνη μου αλλά είμαι σίγουρος ότι χρειάζομαι άμεσα πρωτεΐνη κάνω το 2ο. Ο,τι νομίζει ο καθένας.

-beba-
15-05-10, 12:36
Ενδιαφέρουσα άποψη Machiavelli. Αν είναι έτσι θα καθυστερήσω να πίνω την πρωτείνη. Οταν η αυξητική ορμόνη είναι σε υψηλα επίπεδα βοηθάει την μυική ανάπτυξη, μειώνει το λίπος και μας "διατηρεί" νέους/νεες. Μιλάμε πάντα για την ενδογενή αυξητική ορμόνη.

Machiavelli
15-05-10, 12:43
Όσο δεν πίνεις πρωτεΐνη όμως καταβολίζεις. Είναι ώρα που είναι σημαντικό να μην καταβολιστείς. Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

-beba-
15-05-10, 12:46
Νομίζω πως έχοντας πιει τη δεξτρόζη με το νερό δεν καταβολίζομαι.

GEORGEXX1
15-05-10, 12:49
Μηπως τελικα ισχυει αυτο που λενε;;;; οτι νε μεν μετα την προ παιρνουμε την πρωτεινη,αλα δοσεις-δοσεις μεσα σε 30-40 λεπτα;;

beefmeup
15-05-10, 13:36
μετα την προπο,εχουμε αυξημενη GH,μεταξυ αλλων,στο σωμα..κ πεσμενη ινσουλινη.

αυτο κραταει πριπου μιση ωρα,μεχρι να αντιστραφουν οι αναλογιες(θα αυξηθει η ινσουλινη,κ θα μειωθει η αυξητικη)..αυτο γινεται στο σωμα ειτε παρουμε μεταπροπονητικο,ειτε οχι..ειναι φυσικη διαδικασια..

οσο εχουμε αυξημενη GH,το σωμα καιει λιπος.

αν παρουμε υδατανθρακα(απλο)μετα την προπο,θα εκτοξευσουμε την ινσουλινη με κοστος την αυξητικη.

αν παρουμε προτεινη,δεν θα εχουμε προβλημα οσον αφορα τον καταβολισμο,γιατι πολυ απλα τα αμινο της προτεινης θα πανε στους μυς.
οσο πιο γρηγορα αποροφησιμη σπτον οργανισμο,ειναι η πηγη της προτεινης που θα παρουμε(ισο-κονσε-μιγμα),τοσο πιο γρηγορα θα ανεβει η ινσουλινη..
γιατι η προτεινη ανεβαζει την ινσουλινη,αλλα οχι τοσο γρηγορα οσο ο υδατανθρακας..ΔΕΝ μας ενδιαφερει ο υδατανθρακας,γιατι μετα απο μιση ωρα που θα εχει αποροφηθει η προτεινη θα φαμε κανονικα κ θα γεμισουμε τις αποθηκες γλυκογονου..

ο μυικος καταβολισμος στην συγκεκριμενη φαση ΔΕΝ εχει να κανει με υδατανθρακα,αλλα με προτεινη..ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση ενας υδατανθρκας να σταματησει τον μυικο καταβολισμο,σε αυτη τη φαση..ΜΟΝΟ η προτεινη το κανει.
γιατι ο υδατανθρκας θα παει στις αποθηκες γλυκογονου,κ η προτεινη στους μυς.

υπαρχει κ μια περιπτωση να παρουμε προτεινη κ να ΜΗΝ αλλαξει το επιπεδο της ινσουλινης..κ αυτη η περιτωση ειναι η καζεινη.εχουν γινει μελετες,κ η ινσουλινη εμεινε ανεπειρεαστη(σε μεγαλο βαθμο) απτην ληψη της καζεινης,λογω πολυ αργης απορροφησης..

Eddie
15-05-10, 15:59
pankration εισαι σιγουρος οτι την C ειναι καλο να την παιρνουμε μετα την προπονηση,και γιατι αυτο?

giannis64
15-05-10, 16:01
εγώ πάλι θα πω ότι στο μεταπροπονητικο δεν μας ενδιαφέρει τόσο η αο όσο η ινσουλίνη που λόγο αυτής γίνετε η γρηγορότερη μεταφορά αμινοξέων στα μυϊκά κύτταρα. και μη ξεχνάμε ότι για α φύγουμε γρηγορότερα από την καταβολικη κατάσταση, με την αύξηση της ινσουλίνης το πετυχαίνουμε. γιαυτο στο μεταπροπονητικο πρωτεΐνη-γλυκόζη όλα μαζί!! άποψη μου πάντα!!!

flexakis
15-05-10, 16:26
Tρεις ειναι οι παραγωντες που μας βοηθανε να εχουμε σταθερα και αυξημενα επιπεδα.α)προπονηση με ενταση,β)6 μικρα γευματα την ημερα και γ)τουλαχιστον 8 ωρες υπνου.
Εξου και η λαικη ρυση(ο υπνος θρεφει τα παιδια).
Ο υδατανθρακας δεν χρειζεται μεταπροπονητικα μονο αν περνεις πρωτεινη isolate που αποροφαται αμμεσα,αλλιως αν χρησιμοποιεις whey θελει και υδατανθρακα για να (σπρωξει) την πρωτεινη στους μυες.

beefmeup
15-05-10, 18:07
εγώ πάλι θα πω ότι στο μεταπροπονητικο δεν μας ενδιαφέρει τόσο η αο όσο η ινσουλίνη που λόγο αυτής γίνετε η γρηγορότερη μεταφορά αμινοξέων στα μυϊκά κύτταρα. και μη ξεχνάμε ότι για α φύγουμε γρηγορότερα από την καταβολικη κατάσταση, με την αύξηση της ινσουλίνης το πετυχαίνουμε. γιαυτο στο μεταπροπονητικο πρωτεΐνη-γλυκόζη όλα μαζί!! άποψη μου πάντα!!!

ε,ναι ρε συ ο καθενας εχει διαφορετικη προσεγγιση τα χουμε ξαναπει:thumbup:


Ο υδατανθρακας δεν χρειζεται μεταπροπονητικα μονο αν περνεις πρωτεινη isolate που αποροφαται αμμεσα,αλλιως αν χρησιμοποιεις whey θελει και υδατανθρακα για να (σπρωξει) την πρωτεινη στους μυες.

:thumbup:
αλλα κ ελευθερας μορφης αμινο..το ιδιο με ισο ειναι σε αυτον τον τομεα;)

Nick Sotiralis
24-05-10, 15:15
εγω που βαζω και μαλτοδεξτρινη κανω λαθος? δηλαδη θελει μονο δεξτροζη?

The Rock
24-05-10, 15:21
pankration εισαι σιγουρος οτι την C ειναι καλο να την παιρνουμε μετα την προπονηση,και γιατι αυτο?
Αντιοξειδωτικά(είτε βιταμίνες είτε κάποια μέταλλα, είτε οτιδήποτε άλλο με αντιοξειδωτικές ιδιότητες) είτε πριν την προπόνηση είτε μετά (μιλάω για τα pre & post γεύματα) για διαφορετικούς λόγους το καθένα δεν συνιστώνται.

deluxe
24-05-10, 17:39
Εγω που δε πινω καθολου δεξτροζη δε κανω τιποτα; Ειμαι σε γραμμωση και πινω μονο πρωτεινη μαζι με λιγο γαλα και νερο. Οσο για τη βιταμινη C, την παιρνουμε πριν την πρωτεινη ή μετα;

Eddie
24-05-10, 18:32
Αντιοξειδωτικά(είτε βιταμίνες είτε κάποια μέταλλα, είτε οτιδήποτε άλλο με αντιοξειδωτικές ιδιότητες) είτε πριν την προπόνηση είτε μετά (μιλάω για τα pre & post γεύματα) για διαφορετικούς λόγους το καθένα δεν συνιστώνται.

Γι αυτο ρωτησα,γιατι μου φανηκε περιεργο;)


Εγω που δε πινω καθολου δεξτροζη δε κανω τιποτα; Ειμαι σε γραμμωση και πινω μονο πρωτεινη μαζι με λιγο γαλα και νερο. Οσο για τη βιταμινη C, την παιρνουμε πριν την πρωτεινη ή μετα;

Το αν κανεις τιποτα η οχι με τη δεξτροζη η χωρις δε το ξερω.Η γνωμη μου παντως ειναι να αφαιρεσεις το γαλα απο την πρωτεινη μετα την προπονηση γιατι καθυστερη την αφομοιωση.Την C εγω την περνω μετα απο το στερεο μεταπροπονητικο,το προτελευταιο για μενα δλδ γευμα.

thanasis reaction
24-05-10, 20:39
παιδια εγω μετα την προπονηση παιρνω syntha-6 τρωω κ μια μπανανα η' μηλο.ειναι καλο μεσα στην πρωτεινη να βαζω κ βρωμη?

deluxe
24-05-10, 20:42
Βρωμη μετα τι γυμναστηριο οχι. Μονο το πρωι.

Ωστε χωρις γαλα, ε; Βασικα ξερω οτι καθυστερει την αφομειωση, αλλα παιρνω αυτο της advance, με 70% λιγοτερη λακτοζη, οποτε δε νομιζω να υπαρχει προβλημα. Τι λετε;

Eddie
24-05-10, 20:49
παιδια εγω μετα την προπονηση παιρνω syntha-6 τρωω κ μια μπανανα η' μηλο.ειναι καλο μεσα στην πρωτεινη να βαζω κ βρωμη?

Η πρωτεινη που λες ειναι απο εξι πηγες?Αν ναι,δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη για μετα την προπονηση καθως θελεις πρωτεινη αμεσης αφομοιωσης οπως whey Concentrate η καλυτερα whey isolate.


Βρωμη μπορεις να βαζεις στο πρωινο μαζι με την Syntha 6.

thanasis reaction
24-05-10, 21:05
ποια πρωτεινη ειναι η ιδανικη που μπορει να καλυψει ολες τις αναγκες μετα την προπονηση?

thegravijia
24-05-10, 21:14
ποια πρωτεινη ειναι η ιδανικη που μπορει να καλυψει ολες τις αναγκες μετα την προπονηση?
oleς οι WHEY

TRIANTAFYLLOU
24-05-10, 21:25
εμένα η γνώμη μου και αυτό το έκανα πάντα είναι πως μετα την προπόνηση αμέσως ο οργανισμός χρειάζετε απλα και εύκολα πράματα να αφομοιώσει ακόμη το αίμα είναι στούς μύς οπότε οι απλοί υδατάνθρακες είναι μια εύκολη και γρήγορη λύση εγω έριχνα μέσα και υγρα αμινοξέα , πολλες φορες εχω πεί έριχνα και καμια 100 γραμμαρια ζάχαρι με τα αμινοξέα η κρεατίνη και αφού το έκανα αυτό μετα απο κανένα μισάωρο η 3 τέταρτα έπινα και την πρωτείνη , αφού είχα καλύψει άμεσα τις ανάγκες μου με υγρα αμινοξέα .μετα και την πρωτείνη έκανα και το γεύμα μου άνετος αφου είχα καλύψει τις ανάγκες μου .

απλα μετα την προπόνηση άμεσα φαγητό εκτός του ότι είναι δύσκολο για τεχνικούς λόγους δεν υπάρχει και όρεξη αφου το σώμα δεν έχει ακόμη ηρεμήσει και το ρόφημα είναι μια καλή λύση

lef
24-05-10, 22:10
Tρεις ειναι οι παραγωντες που μας βοηθανε να εχουμε σταθερα και αυξημενα επιπεδα.α)προπονηση με ενταση,β)6 μικρα γευματα την ημερα και γ)τουλαχιστον 8 ωρες υπνου.
Εξου και η λαικη ρυση(ο υπνος θρεφει τα παιδια).
Ο υδατανθρακας δεν χρειζεται μεταπροπονητικα μονο αν περνεις πρωτεινη isolate που αποροφαται αμμεσα,αλλιως αν χρησιμοποιεις whey θελει και υδατανθρακα για να (σπρωξει) την πρωτεινη στους μυες.

Δηλαδη εγω που αγορασα τωρα την micro whey της reflex που ειναι isolate να κοψω μαλτοδεξτρινη και δεξτοζη?ευχαριστω:)

Svein
24-05-10, 22:25
εγω που βαζω και μαλτοδεξτρινη κανω λαθος? δηλαδη θελει μονο δεξτροζη?

Θελει και απο τα δυο...τωρα αν δεν εχεις δεξτροζη η μαλτοδεξ περνις ενα απο τα δυο !

thanasis reaction
24-05-10, 22:26
μαλτοδεξτρινη και δεξτοζη
αυτα με ποια μορφη τα παιρνεις??

Svein
24-05-10, 22:28
μαλτοδεξτρινη και δεξτοζη
αυτα με ποια μορφη τα παιρνεις??

Σκονη απο τον χορηγο .... !


Η liquid απο το super market βρισκης γλυκοζη...ο κατερινι περνει τετια ( γιαυτο ειναι και ετσι οπως ειναι :green: ! )

flexakis
24-05-10, 22:31
Αν εισαι σε φαση γραμμωσης παρε σκετη iso,αλλα αν κανεις προπονηση με πολλη μεγαλη ενταση αν θες βαλε και υδατανθρακα μεταπροπονητικα.Ολα αυτα να ξερεις ειναι (ψιλα γραμματα),και προσωπικη αποψη παντα.

Svein
24-05-10, 22:33
Αν εισαι σε φαση γραμμωσης παρε σκετη iso,αλλα αν κανεις προπονηση με πολλη μεγαλη ενταση αν θες βαλε και υδατανθρακα μεταπροπονητικα.Ολα αυτα να ξερεις ειναι (ψιλα γραμματα),και προσωπικη αποψη παντα.

τι ειναι τουτο ?

deluxe
24-05-10, 22:36
Isolate whey.

Το μπλε το lucozade κανει για μετα την προπονηση;

Svein
24-05-10, 22:48
Isolate whey.

Το μπλε το lucozade κανει για μετα την προπονηση;

δωσε συστατικά !

deluxe
25-05-10, 02:43
Οτι εχει και το κανονικο, αλλα με λιγοτερα σακχαρα. 18,5 γρ εχει. Τα κλασσικα μεσα. Δεξτροζη, μαλτοδεξτρινη, γλυκοζη και κατι αλλα.

Svein
25-05-10, 07:57
Οτι εχει και το κανονικο, αλλα με λιγοτερα σακχαρα. 18,5 γρ εχει. Τα κλασσικα μεσα. Δεξτροζη, μαλτοδεξτρινη, γλυκοζη και κατι αλλα.

τοτε λογικα εισαι οκ απλα μπορει να χρειαστεί να πιεις δυο !

lef
25-05-10, 15:02
πινοντας bcaa κατα την διαρκεια της προπονησης μπορω να αποφυγω τον καταβολισμο για να αποφυγω να παρω την πρωτεινη αμεσως μετα την προπονηση?:rolf:

Eddie
25-05-10, 15:20
πινοντας bcaa κατα την διαρκεια της προπονησης μπορω να αποφυγω τον καταβολισμο για να αποφυγω να παρω την πρωτεινη αμεσως μετα την προπονηση?:rolf:

Γιατι πρεπει να αποφυγεις την πρωτεινη μετα την προπονηση?

deluxe
25-05-10, 15:21
Δλδ η δεξτροζη ειναι απαραιτητη ακομα και αν εισαι σε γραμμωση; Οι υδατανθρακες που εχει το γαλα ( τα 200-300ml) δε επαρκουν;

sTeLaKoS
25-05-10, 15:24
Δλδ η δεξτροζη ειναι απαραιτητη ακομα και αν εισαι σε γραμμωση; Οι υδατανθρακες που εχει το γαλα ( τα 200-300ml) δε επαρκουν;

Το γάλα είναι λάθος, σου το είπε και ο Eddie. Καθυστερεί την απορρόφηση της πρωτείνης.

Svein
25-05-10, 15:30
Tελικα μονο με μαλτο δουλεια γινεται?

deluxe
25-05-10, 15:31
Ειναι λαθος μονο για μεταπροπονητικο, ετσι; Για το πρωι ειναι καλο;

Οποτε θα πινω μετα το γυμναστηριο πρωτεινη με νερο + δεξτροζη ή lucozade.

Το θεμα ειναι ποσα γρ; Ειμαι 77 κιλα και θελω να χασω αλλα 5. Να βαζω 20-30γρ;

-beba-
25-05-10, 15:33
Ειναι λαθος μονο για μεταπροπονητικο, ετσι; Για το πρωι ειναι καλο;

Οποτε θα πινω μετα το γυμναστηριο πρωτεινη με νερο + δεξτροζη ή lucozade.

Το θεμα ειναι ποσα γρ; Ειμαι 77 κιλα και θελω να χασω αλλα 5. Να βαζω 20-30γρ;

Πρωί όχι δεξτρόζη, μαλτοδεξτρίνη κ.λ.π.
Απλά αν θέλεις το πρωί αντι σε νερό μπορείς να διαλύσεις την πρωτείνη σε γάλα με χαμηλά λιπαρά.

Ξέχνα το lucozade.

lef
25-05-10, 15:33
Γιατι πρεπει να αποφυγεις την πρωτεινη μετα την προπονηση?

Αναφέρθηκε προηγουμενως οτι το καλυτερο θα ηταν να τν παιρνεις μετα απο καποια λεπτα επειδη εμποδιζει την αυξητικη ορμονη...:unsure:

-beba-
25-05-10, 15:35
Αναφέρθηκε προηγουμενως οτι το καλυτερο θα ηταν να τν παιρνεις μετα απο καποια λεπτα επειδη εμποδιζει την αυξητικη ορμονη...:unsure:

Δυστυχώς δεν ξέρω τελικά ουτε και έβγαλα ασφαλή συμπεράσματα. Εγώ συνεχίζω μετά την προπόνηση να πίνω πρωτείνη+νερό+δεξτρόζη.

Eddie
25-05-10, 15:53
Αναφέρθηκε προηγουμενως οτι το καλυτερο θα ηταν να τν παιρνεις μετα απο καποια λεπτα επειδη εμποδιζει την αυξητικη ορμονη...:unsure:

Αν ισχυει οντως αυτο,τοτε και τα αμινο μεσα στην προπονηση το ιδιο θα κανουν.

Machiavelli
25-05-10, 16:30
Η ινσουλίνη "δρα ανταγωνιστικά" με την αυξητική ορμόνη. Δεν φταίει η πρωτεΐνη αυτή καθαυτή. Δηλαδή και σκέτη δεξτρόζη να πιεις το ίδιο γίνεται και δεν παίρνεις και την πρωτεΐνη που χρειάζεσαι.

-beba-
25-05-10, 16:31
ΟK ευχαριστώ.

deluxe
25-05-10, 18:00
Μπορουμε να φαμε μια μπανανα αντι για δεξτροζη εναλλακτικα; Οχι καθε ημερα, απλα επειδη δε εχω δεξτροζη αυτες τις ημερες.

giannis64
25-05-10, 20:09
Οτι εχει και το κανονικο, αλλα με λιγοτερα σακχαρα. 18,5 γρ εχει. Τα κλασσικα μεσα. Δεξτροζη, μαλτοδεξτρινη, γλυκοζη και κατι αλλα.


το ιδιο πραγμα ειναι!!



πινοντας bcaa κατα την διαρκεια της προπονησης μπορω να αποφυγω τον καταβολισμο για να αποφυγω να παρω την πρωτεινη αμεσως μετα την προπονηση?:rolf:

αν η πρωτεινη σου δεν εχει απαρετητες δωσεις bcaa τοτε παρτα στο τελος της προπονησης μαζι με την πρωτεινη!


Δλδ η δεξτροζη ειναι απαραιτητη ακομα και αν εισαι σε γραμμωση; Οι υδατανθρακες που εχει το γαλα ( τα 200-300ml) δε επαρκουν;

αναλογα σε τι σταδιο γραμμωσης εχεις φτασει!



Πρωί όχι δεξτρόζη, μαλτοδεξτρίνη κ.λ.π.
Απλά αν θέλεις το πρωί αντι σε νερό μπορείς να διαλύσεις την πρωτείνη σε γάλα με χαμηλά λιπαρά.

Ξέχνα το lucozade.

το πρωι περνεις δεξτροζη.


Μπορουμε να φαμε μια μπανανα αντι για δεξτροζη εναλλακτικα; Οχι καθε ημερα, απλα επειδη δε εχω δεξτροζη αυτες τις ημερες.

για αλλο λογο περνεις την μπανανα και για αλλον την δεξτροζη. αν δεν εχεις δεξτροζη φαε μελι.

Svein
25-05-10, 20:11
!
το πρωι περνεις δεξτροζη.


ε? απο ποτε ? εγω για βρομη ξερο για υδατανθρακα για εξηγησoυ ρε Johny ! για ογκο η και για γραμμωση μιλας ?

giannis64
25-05-10, 20:16
το πρωί θέλουμε να φύγουμε γρήγορα από τον καταβολισμό στον οποίο είμαστε μετά τον ύπνο. είναι σχεδόν ίδια φάση όπως μετά την προπόνηση.
με βρώμη και πρωτεΐνη δεν το πετυχαίνουμε αυτό.
αν και δεν είναι πάντα απαραίτητο να πρέπει να πάρουμε. αν είσαι σε τελευταία φάση γράμμωσης και έχεις ικανοποιητικούς μυς, δεν παίρνεις!

deluxe
25-05-10, 20:18
Μπανανα μονο σε ογκο παιδια;

giannis64
25-05-10, 20:20
γιατι μπανανα μονο στον ογκο?

lef
25-05-10, 21:17
Γιαννη σχετικα με την δεχτροζη το πρωι επειδη πρωτη φορα το ακουω η ιδια ποσοτητα με post(40gr)?και επειδη περνω isolate post που ετσι και αλλιως απορροφαται γρηγορα και ειμαι σε περιοδο γραμμωσης πιστευεις οτι θα ηταν καλο να αφαιρεσω την δεξτροζη:bowdown:

giannis64
25-05-10, 21:24
δεξτροζη δεν έχω δουλέψει ποτέ!! μόνο μέλι. αν είσαι σε προχωρημένο στάδιο γράμμωσης μην παίρνεις το πρωί. αν δεν είσαι ικανοποιημένος με τους μυς σου (στο λέω έτσι για να το καταλάβεις) κράτα την δεξτροζη το πρωί και στο μεταπροπονητικο!!

deluxe
26-05-10, 06:53
Δλδ το μελι κανει την ιδια δουλεια σχεδον με τη δεξτροζη; Παιρνεις καποιο συγκεκριμενο μελι; Τι ποσοτητα βαζεις; Για μεταπροπονητικο μιλαμε, ετσι; Παιρνεις μελι και στο πρωινο; Σε γραμμωση κανει το μελι ή οχι;

Και μπορειτε να τα βαλετε απο το καλυτερο στο χειροτερο για μεταπροπονητικο μαζι με whey και νερο τα εξης : μπανανα, δεξτροζη, μελι.

deluxe
26-05-10, 21:30
Πηρα σημερα αμεσως μετα την προπονηση νερο με 40γρ μελι. Ενιωθα πολυ καλυτερα, αν και εκανα αρκετα εντονη προπονηση. Μετα απο μιση ωρα ηπια whey με νερο + πολυβιταμινη cal-c-vita.

sTeLaKoS
27-05-10, 00:21
deluxe (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?u=2324) πραγματικά ώρες ώρες απορώ με 'σένα.
Διαβάζεις το φόρουμ ή απλά μπαίνεις και ρωτάς ότι σου κατέβει στο κεφάλι;
Όλες οι ερωτήσεις σου είναι μία και μία. Χιλιοαπαντημένες.
Κάτσε διάβασε το φόρουμ σε παρακαλώ. Επόμενα ποστ με τέτοιες ερωτήσεις θα διαγράφονται χωρίς άλλη προειδοποίηση.

deluxe
27-05-10, 00:50
Ισως δε ξερω να χρησιμοποιω και τοσο καλα την αναζητηση. Αλλα σιγουρα θα εχει ξανααπαντηθει κατι τετοιο. Απλα οι γνωμες αλλαζουν. Αλλο πριν 2 χρονια, αλλο τωρα. Νεα δεδομενα.

Anakin71
27-05-10, 03:48
Εγώ πίνω φόρμουλα αποκατάστασης οπότε μαλτοδεξτρίνη που έχει μέσα και τα λοιπά της.
Αν δεν πίνω αυτή,πίνω whey με μια μπανάνα και bcaa.
Αυτά αμέσως μετά την προπόνηση και μετά από 30-40 λεπτά τρώω.

deluxe
21-06-10, 03:04
Επειδη εχω ψιλοτρελαθει. Σκεφτομαι για μια εβδομαδα να τα κοψω σχεδον ολα ( βρωμη,γαλα,κασερι,ισως και ψωμι ). Στο μεταπροπονητικο να κοψω την μαλτο+μελι; Αυτο το καιρο βαζω περιπου 20γρ μαλτο και μια κ.γ μελι. Τι να κανω;

Haris Pilton
21-06-10, 03:22
Ντελουξ ,αυτό το ίσως και το ψωμί που λες συνεχεία με τρελαίνει.
Ναι αγόρι μου κοψ`τα ολα ,αλλά κράτα ψωμι ,2-3 νιτρικά ,λιποδιαλυτες,καφεινες τριβόλια μπιρμπιρολια.
Ναι ,είμαι ειρωνικός.

Φτιάξε μια σοβαρή διατροφή ,χωρίς 4 γεύματα και τα τρία να είναι τοστ ,ήμαρτον με τα τοστ πια.Ανοιξε θρεντ με τη διατροφή σου ,να γίνουν διορθώσεις.
Και μετά ψάξε τα πάντα όλα για συμπληρώματα.

deluxe
21-06-10, 15:48
1 τοστ τρωω την ημερα.. 2 φετες ψωμι δλδ. Και 6-7 γευματα τρωω. Θεμα με διατροφη δεν ανοιγω, γιατι ποτε δεν ειναι σταθερη. Δε εχω το προνομιο να ιεμια φοιτητης ή δημοσιος υπαλληλος..

Mitsen
30-06-10, 01:31
deluxe (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?u=2324) πραγματικά ώρες ώρες απορώ με 'σένα.
Διαβάζεις το φόρουμ ή απλά μπαίνεις και ρωτάς ότι σου κατέβει στο κεφάλι;

Είμαι σίγουρος ξέρω την απάντηση ποντάρω 10.000 ευρώ στο πρώτο!
Αποκλείω το δεύτερο! Σίγουρο beting λέμεεε!:green:


Ισως δε ξερω να χρησιμοποιω και τοσο καλα την αναζητηση. Αλλα σιγουρα θα εχει ξανααπαντηθει κατι τετοιο. Απλα οι γνωμες αλλαζουν. Αλλο πριν 2 χρονια, αλλο τωρα. Νεα δεδομενα.
Ίδια δεδομένα, διαφορετικές απόψεις!
όσο για την αναζήτηση έχεις δίκιο, είναι λίγο περίπλοκο έτσι όπως το έχουν φτιάξει ρε γαμώτο!
Που να πληκτρολογείς μια λέξη και να πατάς ένα click! γ@μισετα
ούουου ούουου σας! Βάλτε μια φωνητική αναζήτηση η ακόμα καλύτερα έτοιμη φωνητική απάντηση!

Επειδη εχω ψιλοτρελαθει. Σκεφτομαι για μια εβδομαδα να τα κοψω σχεδον ολα ( βρωμη,γαλα,κασερι,ισως και ψωμι ). Στο μεταπροπονητικο να κοψω την μαλτο+μελι; Αυτο το καιρο βαζω περιπου 20γρ μαλτο και μια κ.γ μελι. Τι να κανω;

κοφτά όλα! και το νερό ντελούξ! Πάρε έναν ορό με γεύση σοκολάτας και θάσε τζιτζι!

Y.Γ. sorry αλλα άνθρωπος είμαι και γω! εκφράζω την απελπισία μου με... χιουμοριστικό τρόπο.:green:
Ντελούξ, μπορείς να μου τα χώσεις ρε man άμα θες! αλλα όχι εδώ γράψε στα "of topics" ο Mitsen μου την λέει!:green::green::P:P

Keysersoze27
01-07-10, 16:23
Kαι μετα διαβαζεις αυτο:

http://www.tmuscle.com/free_online_article/sports_body_training_performance_nutrition/the_top_10_post_workout_nutrition_myths




—the "post workout window" lasts at least 24 hours
—consuming a protein shake immediately after training hinders optimal results
—antioxidants taken after exercise may increase muscle damage and delay recovery


:shock:

Το προβλημα ειναι οτι απο βιβλιογραφια τα παει παρα πολυ καλα το αρθρο....

beefmeup
01-07-10, 16:41
Kαι μετα διαβαζεις αυτο:

http://www.tmuscle.com/free_online_article/sports_body_training_performance_nutrition/the_top_10_post_workout_nutrition_myths




:shock:

Το προβλημα ειναι οτι απο βιβλιογραφια τα παει παρα πολυ καλα το αρθρο....

xaxa,καλο..μιλαμε ο τυπος,ειναι πιστημονας..οχι οτι δεν ισχυουν καποια που γραφει,αλλα τα περιοστερα ειναι οτι ναναι..κ τις ερευνες που βρηκε,τις αντιστοιχισε με αλλες παρομοιες που να δειχουν τα ιδια συμπερασματα,η ειναι one off?

deluxe
04-11-10, 19:25
Ας αναλυσουμε λιγο το θεματακι που ανοιξαμε στο θεμα της "myofusion", γιατι υπαρχουν αρκετες αποψεις.

Ισως αρκετα ασχολουμαι με το θεμα, λες και εχω το τελειο σωμα ή θελω να κατεβω σε αγωνες.. Αλλα επειδη πιστευω οτι το μεταπροπονητικο ειναι αρκετα σημαντικο, θα ηθελα ο,τι κανω, να το κανω σωστα.

Τι κανω τωρα :

Pre : ----
Intra : 2 scoop purple wraath
Post : Waxy. Μετα απο λιγη ωρα 20-30 λεπτα, optimum whey με νερο ή γαλα.

Τι σκεφτομαι :

Pre : νιτρικο 30 λεπτα πριν, 10 λεπτα πριν 1 scoop purple wraath
Inta : 1 scoop purple wraath
Post : Waxy + Creatine + BCAA,EAA. Μετα απο λιγη ωρα μια blend protein ( myofusion, phd pharma blend, syntha-6 ) με νερο ή γαλα.

Τι δε ξερω αν ειναι σωστο. Αν πρεπει να βαζω waxy ή γενικα καποιον υδατανθρακα στο intra. Λενε οτι βοηθαει σε προπονησεις μεγαλης διαρκειας. Το εχω δοκιμασει μερικες φορες, αλλα δε μπορω να καταλαβω και πολλα πραματα. Ισως 10γρ να ηταν καλα. Για ογκο παντα.

Τι επισης δε ξερω. Αν πρεπει για pre καλυτερα, αντι για Purple wraath, να παιρνω παλι λιγα BCAA,ΕΑΑ.

Τελος, δε ξερω αν πρεπει να συνεχισω να παιρνω το waxy ή να ξαναγυρισω στη δεξτροζη/μαλτο ή να παω σε vitargo/carbolyn.

Ξερω οτι το ψειριζω το θεμα, αλλα...

thanasis reaction
04-11-10, 19:28
εγω παντως απο το waxy ειμαι πολυ ευχαριστημενος.το παιρνω εδω κ 2 μηνες μετα την προπονηση κ μετα απο 15'-20' πρωτεινη.

Devil
04-11-10, 19:33
Ας αναλυσουμε λιγο το θεματακι που ανοιξαμε στο θεμα της "myofusion", γιατι υπαρχουν αρκετες αποψεις.

Ισως αρκετα ασχολουμαι με το θεμα, λες και εχω το τελειο σωμα ή θελω να κατεβω σε αγωνες.. Αλλα επειδη πιστευω οτι το μεταπροπονητικο ειναι αρκετα σημαντικο, θα ηθελα ο,τι κανω, να το κανω σωστα.

Τι κανω τωρα :

Pre : ----
Intra : 2 scoop purple wraath
Post : Waxy. Μετα απο λιγη ωρα 20-30 λεπτα, optimum whey με νερο ή γαλα.

Τι σκεφτομαι :

Pre : νιτρικο 30 λεπτα πριν, 10 λεπτα πριν 1 scoop purple wraath
Inta : 1 scoop purple wraath
Post : Waxy + Creatine + BCAA,EAA. Μετα απο λιγη ωρα μια blend protein ( myofusion, phd pharma blend, syntha-6 ) με νερο ή γαλα.

Τι δε ξερω αν ειναι σωστο. Αν πρεπει να βαζω waxy ή γενικα καποιον υδατανθρακα στο intra. Λενε οτι βοηθαει σε προπονησεις μεγαλης διαρκειας. Το εχω δοκιμασει μερικες φορες, αλλα δε μπορω να καταλαβω και πολλα πραματα. Ισως 10γρ να ηταν καλα. Για ογκο παντα.

οι θερμιδες στη διατροφη σου ειναι οκ? αν σου λειπουν βαλε.... αν οχι αστο ως εχει


Τι επισης δε ξερω. Αν πρεπει για pre καλυτερα, αντι για Purple wraath, να παιρνω παλι λιγα BCAA,ΕΑΑ.

το purple wraath εχει μεσα 7γρ ΕΑΑ το serving. Σου φτανει εφοσον παιρνεις και 1 serving στο ιντρα.

Τελος, δε ξερω αν πρεπει να συνεχισω να παιρνω το waxy ή να ξαναγυρισω στη δεξτροζη/μαλτο ή να παω σε vitargo/carbolyn.

εγω χρησιμοποιω vitargo... γιατι??? γιατι με το wms κανω την κουζινα π***ανα!!!:green:
κοιτα προσωπικα μπορω να σου πω οτι με το wms και το vitargo δεν εχω δει καμια διαφορα μεταξι τους (εκτος απο το θεμα της κουζινας)

Ξερω οτι το ψειριζω το θεμα, αλλα...

ενταξη καλα κανεις και το ψειριζεις αλλα μην γινεσε υπερβολικος

για την πρωτεινη στο postwo αμα την παρεις παρτη με νερο...
και επειδι το εχω δοκιμασει δεν προκειτε να δεις διαφορα... καλητερα να πας σε κανονικο γευμα;)

noz1989
04-11-10, 19:49
ενταξη καλα κανεις και το ψειριζεις αλλα μην γινεσε υπερβολικος

για την πρωτεινη στο postwo αμα την παρεις παρτη με νερο...
και επειδι το εχω δοκιμασει δεν προκειτε να δεις διαφορα... καλητερα να πας σε κανονικο γευμα;)

Πρεπει να εισαι προσεκτικος με το αλευρακι γιατι δεν θελει πολυ να ασπρισει η κουζινα!!! :green:

Devil
04-11-10, 19:52
Πρεπει να εισαι προσεκτικος με το αλευρακι γιατι δεν θελει πολυ να ασπρισει η κουζινα!!! :green:

σκεψου οτι εχω να παρω wms πολυ καιρο...

αρα καταλαβαινεις τι πολεμος ειχε γινει στην κουζινα μου...

και ηταν και σε σακουλακι του mp...

λες και ειχε χιονισει μεσα στο σπιτι....:green::green::green:

deluxe
04-11-10, 19:53
οι θερμιδες στη διατροφη σου ειναι οκ? αν σου λειπουν βαλε.... αν οχι αστο ως εχει
Μα δε το θελω για θερμιδες, αλλα για επιπλεον ενεργεια. Εξαλλου 10γρ waxy ειναι 45 θερμιδες!


το purple wraath εχει μεσα 7γρ ΕΑΑ το serving. Σου φτανει εφοσον παιρνεις και 1 serving στο ιντρα.Εννοω αντι για purple wraath, να παιρνω μονο BCAA,EAA. Ισως ειναι και λιγο βαρυ στο στομαχι να πιω 10 λεπτα πριν, αλλα 300ml νερο μονορουφι. Και στο Intra 2 scoop purple wraath.

Ποιο vitargo χρησιμοποιεις; Και εμενα η κουζινα χαλια γινεται, οσο προσεκτικος και αν ειμαι!!

Devil
04-11-10, 20:05
Μα δε το θελω για θερμιδες, αλλα για επιπλεον ενεργεια. Εξαλλου 10γρ waxy ειναι 45 θερμιδες!

θερμιδες = ενεργεια;)

Εννοω αντι για purple wraath, να παιρνω μονο BCAA,EAA. Ισως ειναι και λιγο βαρυ στο στομαχι να πιω 10 λεπτα πριν, αλλα 300ml νερο μονορουφι. Και στο Intra 2 scoop purple wraath.

ενα σκουπ πριν και ενα μεσα στην προπονηση σου φτανουν, δεν θες παρανω

το prewo πιες το γουλια γουλια και ξεκινα να πινεις 20-30' πριν το wo

Ποιο vitargo χρησιμοποιεις; Και εμενα η κουζινα χαλια γινεται, οσο προσεκτικος και αν ειμαι!!

απο vitargo παιρνω απο mp και bp;)

deluxe
04-11-10, 20:17
Τι ειναι το mp και bp; :P

Για το Post συμφωνεις τελικα; Σκεφτομαι να παρω αυτα της LG BCAA+EAA που μου ειχες προτεινει.

Το μονο μου προβλημα ειναι τι πρωτεϊνη να παιρνω μετα.

Isolate; Χασιμο χρηματων πιστευω, αφου θα την παιρνω μετα απο 20-30 λεπτα.
Blend; Μια καλη (;;) λυση, αλλα θα εχω προβλημα (;;) με την χωνεψη. Μαλλον με νερο θα την πινω..

Βεβαια εγω πιστευω οτι το καλυτερο ειναι τα υγρα αμινοξεα αμεσως μετα το γυμναστηριο, μαζι με λιγα BCAA. Ουτε με πρωτεϊνες μπλεκεις, ουτε τιποτα.. Και τρως και μετα απο 30 λεπτα το γευματακι σου, αφου ειναι αμεσα απορροφησιμα.

Devil
04-11-10, 20:21
Τι ειναι το mp και bp; :P

Για το Post συμφωνεις τελικα; Σκεφτομαι να παρω αυτα της LG BCAA+EAA που μου ειχες προτεινει.

εχω χρησιμοποιησει αρκετα κουτια απο αυτα;)

Το μονο μου προβλημα ειναι τι πρωτεϊνη να παιρνω μετα.

Isolate; Χασιμο χρηματων πιστευω, αφου θα την παιρνω μετα απο 20-30 λεπτα.
Blend; Μια καλη (;;) λυση, αλλα θα εχω προβλημα (;;) με την χωνεψη. Μαλλον με νερο θα την πινω..

Βεβαια εγω πιστευω οτι το καλυτερο ειναι τα υγρα αμινοξεα αμεσως μετα το γυμναστηριο, μαζι με λιγα BCAA. Ουτε με πρωτεϊνες μπλεκεις, ουτε τιποτα.. Και τρως και μετα απο 30 λεπτα το γευματακι σου, αφου ειναι αμεσα απορροφησιμα.

αυτο σου λεω να κανεις...:thumbup:

τα υγρα αμινοξεα ειναι τσαμπα λεφτα.... καλητερα σε σκονη

μην παρεις πρωτεινη...σε καληπτει μια χαρα το bc+eaa

deluxe
04-11-10, 20:33
Οποτε αμινοξεα + waxy + creatine + bcaa + eaa! Χαμος στο ισιωμα! Το καλο ειναι οτι τα παιρνω ολα μαζι και ξεμπλεκω!

Αμινοξεα δε ξερω ποια να παρω ομως. Ειναι και λιγο ακριβα.. Και ενα μικρο προβληματακι ειναι οτι θα πρεπει να εχω 3 σεικερ μαζι μου! Δε νομιζω τα αμινοξεα να πινονται μαζι με το waxy! ΜΠΛΙΑΞ!

Devil
04-11-10, 20:36
Οποτε αμινοξεα + waxy + creatine + bcaa + eaa! Χαμος στο ισιωμα! Το καλο ειναι οτι τα παιρνω ολα μαζι και ξεμπλεκω!

Αμινοξεα δε ξερω ποια να παρω ομως. Ειναι και λιγο ακριβα.. Και ενα μικρο προβληματακι ειναι οτι θα πρεπει να εχω 3 σεικερ μαζι μου! Δε νομιζω τα αμινοξεα να πινονται μαζι με το waxy! ΜΠΛΙΑΞ!

ρε συ το bc+eaa ειναι τα αμινοξεα.....

waxy + creatine + bc+eaa ...τελος αυτο θα ειναι το shaker

ισα ισα αμα βαλεις το bc+eaa στο waxy πινετε μια χαρα.....

deluxe
04-11-10, 21:06
οπα, οταν λεω αμινοξεα εννοω ολα, και τα μη απαραιτητα. Οπως εχει και η whey.

Devil
04-11-10, 21:10
οπα, οταν λεω αμινοξεα εννοω ολα, και τα μη απαραιτητα. Οπως εχει και η whey.

ακριβως.... δεν ειναι απαραιτητα...

μην προσπαθεις να αντιγραψεις την whey... δεν κερδιζεις κατι

σου φτανουν τα bc+eaa;)

deluxe
04-11-10, 21:27
Φιλε γινομαι κουραστικος, αλλα εισαι σιγουρος τοτε; Οι δοσεις ειναι αρκετα μικρες. Με το φαϊ δε τα παω και τοσο καλα. Μηπως να παρω και μια blend;

Εξαλλου το αναβολικο παραθυρο δεν ειναι στο πρωτο 5λεπτο.. Κραταει για ωρες.

Devil
04-11-10, 21:33
Φιλε γινομαι κουραστικος, αλλα εισαι σιγουρος τοτε; Οι δοσεις ειναι αρκετα μικρες. Με το φαϊ δε τα παω και τοσο καλα. Μηπως να παρω και μια blend;

Εξαλλου το αναβολικο παραθυρο δεν ειναι στο πρωτο 5λεπτο.. Κραταει για ωρες.

ναι ρε συ ειμαι σιγουρος.... το φαι ειναι που μετραει

παρε το post ετσι οπως σου ειπα και μετα απο κανα 30' φαε κανα φιλετο κοτοπουλο με ρυζι και εισαι κομπλε...

αμα θες ποσταρε και διατροφη

τωρα για το αναβολικο παραθυρο....προσωπικη γνωμη.....δεν υπαρχει!
ουτε πορτα ουτε τιποτα.... την διατροφη σου να εχεις κομπλε και εισαι οκ;)

deluxe
04-11-10, 23:15
Τι διατροφη να ποσταρω; Απλα δεν εχω! Τα εχω ξαναπει και παλαιοτερα!! Τιποτα απολυτως!

Μονο οποτε μπορω κανω, δλδ οποτε δε δουλευω. Για αυτο θελω τουλαχιστον να παιρνω σωστα τα συμπληρωματα και να εχω ενα καλο προγραμμα γυμναστικης.

Γιατι απο διατροφη και υπνο.. δεν..

Eddie
04-11-10, 23:33
Tι δουλεια κανεις deluxe?Νταξει,αυτο εκτος απο σπανιες περιπτωσεις μου ακουγεται σαν δικαιολογια.Ακομα και γω που ειμαι στο φορτηγο οταν τυχαινουν 12ωρα η και παραπανω ταξιδια κανω τα κουμαντα μου,εχω ενα σακο τιγκα στο φαι και τα σεικερ.

deluxe
04-11-10, 23:38
Να σου πω οτι απλα σημερα δουλευα απο τις 5.30 το πρωι μεχρι τις 4.30 το απογευμα. 11 ωρες ημουν μονο με μια κασεροπιτα και 7 ωρες ορθιος!

Σκοπευα να παω γυμναστηριο σημερα, αλλα δε τη παλευα. Ειμαι και με 5 ωρες υπνο μονο..

Μακαρι να ηταν δικαιολογια.. Δοξα το θεο, αυριο που δε θα δουλευω, θα κανω κανονικα 5,6 γευματα.

The Rock
05-11-10, 00:00
Τι διατροφη να ποσταρω; Απλα δεν εχω! Τα εχω ξαναπει και παλαιοτερα!! Τιποτα απολυτως!

Μονο οποτε μπορω κανω, δλδ οποτε δε δουλευω. Για αυτο θελω τουλαχιστον να παιρνω σωστα τα συμπληρωματα και να εχω ενα καλο προγραμμα γυμναστικης.

Γιατι απο διατροφη και υπνο.. δεν..
deluxe αν μου επιτρέπεις φίλε, αναλώνεις όλο σου τον χρόνο και την ενέργειά σου στα συμπληρώματα και ειλικρινά από καμία λογική δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.
Δεν ξέρω γιατί και τι ακριβώς ψάχνεις (και δεν με ενδιαφέρει και στην τελική) απλά σου υπόσχομαι ότι και να είναι 101% δεν θα το βρεις στα συμπληρώματα. Ούτε θέλω να στην πω ούτε να σε περιφρονήσω, απλά με ότι ψάξιμο και έρευνα έχω κάνει(ο καθένας το κρίνει διαφορετικά και καλά κάνει και για αυτό δεν θα μπω στην διαδικασία να το βαθμολογήσω) να σου πω ότι είναι θεμιτό κατά την άποψή μου να χρησιμοποιείς από συμπληρώματα μόνο ότι πραγματικά χρειάζεσαι. Είναι εντελώς άχρηστο τόσο σε αποτελέσματα όσο είναι ασύμφωρο τόσο σε χρόνο για έρευνα όσο και σε χρήματα η όλη διαδικασία.
Είτε μείνεις σε βασικά συμπληρώματα(αυτά που χρειάζεσαι εν τέλει) είτε σε "ψαγμένα" η διαφορά στο αποτέλεσμα ως προς την σωματική ανάπτυξη θα είναι ελάχιστη έως τίποτα αξιοσημείωτο και μόνο οικονομικά ζημιοφόρα.
Δεν θέλω να μου επισημάνεις το ότι δουλεύεις και δεν προλαβαίνεις κάτι που δεν αμφισβητώ στην τελική, το καταλαβαίνω αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι είναι δώρον άδωρον να προσπαθείς τόσο πολύ με τα συμπληρώματα.

Λίγο πιο γενικά, κάποιοι ίσως να μου πουν "ναι ρε φίλε πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι ψαγμένα συμπληρώματα δεν θα βοηθήσουν και στην τελική ένας φυσικός πρέπει να δοκιμάσει τα πάντα" κάτι το οποίο επιχειρηματολογικά στέκει αλλά η απάντηση μου απλά είναι "μυοστατίνη".
Ότι συμπληρώματα και να πάρει κάποιος (δεν μιλώ για κάποια με φαρμακευτικές ουσίες, PHs ή και DS κλπ) πάλι τα φυσικά όρια θα παραμείνον κάτι που ξεπερνιέται μόνο με την χρήση ΑΑΣ και λοιπών ουσιών(προφανώς δεν είναι το μήνυμα η προώθηση τους απλά point προσπαθώ να κάνω). Το αναφέρω και αυτό γιατί ναι το ποστ εν μέρι είναι προς εσένα αλλά και γενικά επειδή θέλω να καλύψω όλες τις πλευρές γιατί προφανώς δεν έχουμε όλοι τους ίδιους στόχους. Ακόμα να αναφέρω ότι ξέρω σε κάποιους ίσως φανεί λίγο απόλυτο αλλά επιτρέψτε μου να πιστεύώ(προσωπική άποψη) ότι ειδικά σε αθλητές προχωρημένους που έχουν και μια κάποια προυπηρεσία στα σίδερα είτε σε χρόνια είτε σε ένταση είτε και τα 2, να αμφιβάλλω ως ένα κάποιο ποσοστό ότι ψαγμένα συμπληρώματα(που ναι μεν σε έρευνες έχουν βγει θετικά τα αποτελέσματα) να προκαλέσουν μια τόσο αξιοσημείωτη αλλαγή που τόσο καιρό η σκληρή δουλειά(!) & διατροφή(!) δεν το έχουν καταφέρει.

Εν τέλει για να επιστρέψω στον φίλο deluxe, ή κατά την ταπεινή μου γνώμη θα προσπαθήσεις με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο να φτιάξεις την διατροφή αλλά και να βελτιώσεις την ξεκούρασή σου ή απλά θα παραμείνεις στο ίδιο τέλμα. Επίσης να αναφέρω γενικά το να κατεβάζεις(όχι εσύ συγκεκριμένα) σκόνες και χάπια δεν θα έχει και το καλύτερο αντίκτυπο στην ψυχική σου υγεία, γιατί κακά τα ψέματα ο ψυχολογικός εθισμός δεν είναι ότι το καλύτερο.

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά και ολίγον off(:green:), αυτά από μένα :welcome:

aaabasilis
05-11-10, 00:51
^^^^^^συμφωνω με τον δε ροκ.ψαχνετε ψιλους στα αχυρα..απ την αρχη του θεματος..κοιτατε το δεντρο και χανετε το δασος..καντε καλη προπονηση,φατε καλα,ξεκουραστειτε κ ολα θα γινουν.:thumbup:

Eddie
05-11-10, 00:56
^^^^^^συμφωνω με τον δε ροκ.ψαχνετε ψιλους στα αχυρα..απ την αρχη του θεματος..κοιτατε το δεντρο και χανετε το δασος..καντε καλη προπονηση,φατε καλα,ξεκουραστειτε κ ολα θα γινουν.:thumbup:

+1000000000000

Kι αν οχι ολα,τα περισσοτερα..

deluxe
05-11-10, 01:43
TheRock συμφωνω σε ολα αυτα που λες. Αλλα αν δε παιρνω και τα σωστα συμπληρωματα, τοτε δε θα κανω τιποτα απολυτως. Δε περιμενω θαυματα, απλα μια μικρη βοηθεια. Αν ειχα τελεια διατροφη και ξεκουραση, δε θα με ενοιαζε και τοσο.

Οταν η δουλεια παει ασχημα επι μια εβδομαδα και εχω χαλια ψυχολογια, δε μπορω να παω ουτε γυμναστηριο. Εγω το εχω παρει αποφαση, οτι σωμα δε προκειται να φτιαξω ποτε μου, απλα θελω να μαθαινω οσα περισσοτερα γινεται. Και με τα συμπληρωματα, απλα δοκιμαζω τωρα, να δω τι μου ταιριαζει και τι οχι. Για παραδειγμα λιποδιαλυτικα δε προκειται να ξαναπαρω.

Eddie
05-11-10, 01:46
Αφου δε ξεκουραζεσαι και δε κοιμασαι οσο πρεπει τοτε το gaba ειναι αυτο που θα βοηθησει την κατασταση.Παιρνεις???Δε νομιζω..κοιτα τα νιτρικα και τα ιντρα εσυ:toast:

Devil
05-11-10, 01:52
Τι διατροφη να ποσταρω; Απλα δεν εχω! Τα εχω ξαναπει και παλαιοτερα!! Τιποτα απολυτως!

Μονο οποτε μπορω κανω, δλδ οποτε δε δουλευω. Για αυτο θελω τουλαχιστον να παιρνω σωστα τα συμπληρωματα και να εχω ενα καλο προγραμμα γυμναστικης.

Γιατι απο διατροφη και υπνο.. δεν..

δεν εχεις????

και τι φτιαχνουμε τοση ωρα...???

καλα ουτε 3-4 γευματα δεν μπορεις να κανεις μεσα στην ημερα????

deluxe
05-11-10, 02:16
οταν δουλευω, δυσκολευομαι, αλλα οταν τρωω ειναι μπαγκετες ή κοτοπουλο με πατατες και ρυζι.

Εκτος απο τις extreme περιπτωσεις, που μπορει να ειμαι νηστικος για ωρες!

Devil
05-11-10, 02:30
οταν δουλευω, δυσκολευομαι, αλλα οταν τρωω ειναι μπαγκετες ή κοτοπουλο με πατατες και ρυζι.

Εκτος απο τις extreme περιπτωσεις, που μπορει να ειμαι νηστικος για ωρες!

ανοιξε ενα thread και ποσταρε την διατροφη που κανεις τις μερες εισαι νηστικος για ωρες και τις μερες που μπορεις να τρως κανονικα

ποσες μερες δεν μπορεις να τρως κανονικα και ποσες μπορεις?

The Rock
05-11-10, 03:01
TheRock συμφωνω σε ολα αυτα που λες. Αλλα αν δε παιρνω και τα σωστα συμπληρωματα, τοτε δε θα κανω τιποτα απολυτως. Δε περιμενω θαυματα, απλα μια μικρη βοηθεια. Αν ειχα τελεια διατροφη και ξεκουραση, δε θα με ενοιαζε και τοσο.

Οταν η δουλεια παει ασχημα επι μια εβδομαδα και εχω χαλια ψυχολογια, δε μπορω να παω ουτε γυμναστηριο. Εγω το εχω παρει αποφαση, οτι σωμα δε προκειται να φτιαξω ποτε μου, απλα θελω να μαθαινω οσα περισσοτερα γινεται. Και με τα συμπληρωματα, απλα δοκιμαζω τωρα, να δω τι μου ταιριαζει και τι οχι. Για παραδειγμα λιποδιαλυτικα δε προκειται να ξαναπαρω.


Αγόρι να σου πω κάτι ? Όχι τίποτα άλλο αλλά επειδή φαίνεσαι αν έχεις καλά στοιχεία, από κάθε άποψη είναι συμφέρον η διατροφή. Πρώτα από όλα για την υγεία(δεν αναφέρομαι στους και καλά κινδύνος των συμπληρωμάτων και ιστορίες με αγρίους, γενικά), μετά αν τρως σωστά τόσο καλύτερη θα είναι η ψυχολογία σου στην καθημερινή σου ρουτίνα(εφόσον το ευχαριστειεύσαι το φαγητό που τρως, σημαντική προϋπόθεση) όσο και στην λειτουργικότητά σου, είναι σίγουρο ότι θα αποδίδεις πολύ καλύτερα σε οποιαδήποτε διαδίκασία είτε λέγεται δουλειά, είτε βόλτα είτε γυμναστήριο. Μετά στο γυμναστήριο θα έχεις τα αποτελέσματα που θες (εφόσον προπονείσαι αντίστοιχα) και θα το ευχαριστιέσαι περισσότερο, διαφορετική ενέργεια διαφορετικός αέρας.

Όσον αφορά αυτό δεν έχει καμία λογική από οποιαδήποτε μεριά και να το κοιτάξεις.
Εφόσον έχεις κάτι τετελεσμένο ειδικά στον βαθμό που το παρουσιάσεις, πρώτον σου χαλάει την ψυχολογία, δεύτερον χάνεις τον χρόνο σου, το χρήμα σου (και οκ το δεύτερο πάει και έρχεται το πρώτο όχι).

Συμφωνώ με το φιλαράκι μου τον Devil, αν θες φτιάξε ένα τόπικ με αναλυτικά το πρόγραμμα της ρουτίνας σου , να δούμε πόσα γεύματα μπορούμε (τα παιδιά εννοώ, όχι εμένα μόνο :green:) να βάλλουμε σε τι ποσότητες, πότε να τα ετοιμάζεις κλπ
Καταλαβαίνω ότι από τα λεγόμενά σου ότι έχεις μια αρκετά χρονοβόρο και στρεσσογόνο επάγγελμα(το τι είναι δεν θέλω να το ρωτήσω για να μην γίνω αδιάκριτος γιατί βλέπω ότι αποφεύγεις να το αναφέρεις οπότε κανένα πρόβλημα;))
αλλά είναι προτιμότερο ή να προσπαθήσεις για να φτάσεις αυτό που θες ή να το σταματήσεις για να κάνεις κάτι που σε κάνει χαρούμενο γιατί από τα λεγόμενά σου δεν πρέπει να είσαι.
Εντελώς φιλικά:welcome:

giannis_s
05-11-10, 10:33
Αγόρι να σου πω κάτι ? Όχι τίποτα άλλο αλλά επειδή φαίνεσαι αν έχεις καλά στοιχεία, από κάθε άποψη είναι συμφέρον η διατροφή. Πρώτα από όλα για την υγεία(δεν αναφέρομαι στους και καλά κινδύνος των συμπληρωμάτων και ιστορίες με αγρίους, γενικά), μετά αν τρως σωστά τόσο καλύτερη θα είναι η ψυχολογία σου στην καθημερινή σου ρουτίνα(εφόσον το ευχαριστειεύσαι το φαγητό που τρως, σημαντική προϋπόθεση) όσο και στην λειτουργικότητά σου, είναι σίγουρο ότι θα αποδίδεις πολύ καλύτερα σε οποιαδήποτε διαδίκασία είτε λέγεται δουλειά, είτε βόλτα είτε γυμναστήριο. Μετά στο γυμναστήριο θα έχεις τα αποτελέσματα που θες (εφόσον προπονείσαι αντίστοιχα) και θα το ευχαριστιέσαι περισσότερο, διαφορετική ενέργεια διαφορετικός αέρας.

Όσον αφορά αυτό δεν έχει καμία λογική από οποιαδήποτε μεριά και να το κοιτάξεις.
Εφόσον έχεις κάτι τετελεσμένο ειδικά στον βαθμό που το παρουσιάσεις, πρώτον σου χαλάει την ψυχολογία, δεύτερον χάνεις τον χρόνο σου, το χρήμα σου (και οκ το δεύτερο πάει και έρχεται το πρώτο όχι).

Συμφωνώ με το φιλαράκι μου τον Devil, αν θες φτιάξε ένα τόπικ με αναλυτικά το πρόγραμμα της ρουτίνας σου , να δούμε πόσα γεύματα μπορούμε (τα παιδιά εννοώ, όχι εμένα μόνο :green:) να βάλλουμε σε τι ποσότητες, πότε να τα ετοιμάζεις κλπ
Καταλαβαίνω ότι από τα λεγόμενά σου ότι έχεις μια αρκετά χρονοβόρο και στρεσσογόνο επάγγελμα(το τι είναι δεν θέλω να το ρωτήσω για να μην γίνω αδιάκριτος γιατί βλέπω ότι αποφεύγεις να το αναφέρεις οπότε κανένα πρόβλημα;))
αλλά είναι προτιμότερο ή να προσπαθήσεις για να φτάσεις αυτό που θες ή να το σταματήσεις για να κάνεις κάτι που σε κάνει χαρούμενο γιατί από τα λεγόμενά σου δεν πρέπει να είσαι.
Εντελώς φιλικά:welcome:

+1. Ας ξεκινήσουμε με τα βασικά.. :thumbup: