PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψευδοεφεδρίνη και ψευδοεφεδρίνη υδροχλωρική



Michaelangelo
16-05-10, 16:22
Θα ήθελα κάποιος σχετικός να πει τη γνώμη του σχετικά με την ψευδοεφεδρίνη και την υδροχλωρική ψευδοεφεδρίνη. Κάνει δουλειά μιας και είναι αλκαλοειδές της εφέδρας στην απώλεια κιλών και στην αντοχή όπως έκανε και η εφέδρα η μπα;

Υ.Γ.: Μην κράξει κανείς, είναι νόμιμη η ψευδο πλέον.

giannis64
16-05-10, 16:25
ναι κάνει δουλειά αλλά θα πρέπει να γίνει ο σωστός συνδυασμός.

Michaelangelo
16-05-10, 16:28
ναι κάνει δουλειά αλλά θα πρέπει να γίνει ο σωστός συνδυασμός.

Δηλαδή; καφείνη, υδροχλωρική ψευδο+ ασπιρίνη; Σε τι ποσότητα;

michael-nrg
16-05-10, 16:28
ναι κάνει δουλειά αλλά θα πρέπει να γίνει ο σωστός συνδυασμός.

σωστος συνδιασμος δλδ? διατροφη?

giannis64
16-05-10, 16:37
Δηλαδή; καφείνη, υδροχλωρική ψευδο+ ασπιρίνη; Σε τι ποσότητα;


+1:thumbup: ε 20-25 κ 200 α 350-400


σωστος συνδιασμος δλδ? διατροφη?

+1:thumbup:

Michaelangelo
16-05-10, 16:44
+1:thumbup: ε 20-25 κ 200 α 350-400



+1:thumbup:

Thanks Γιάννη. Τώρα ξέρει κανείς και τι συμπληρώματα από το φαρμακείο τα περιέχουν; Έχω βρει ένα panadol που είναι για πυρετό αλλά έχει μόνο 30mg και το clarityne-D που είδα στο ίντερνετ που έχει 240mg αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να το πάρεις και χωρίς συνταγή. Αυτό όμως που με κολλάει είναι και τα άλλα που περιέχουν τα φάρμακα.

Bane
16-05-10, 18:05
Thanks Γιάννη. Τώρα ξέρει κανείς και τι συμπληρώματα από το φαρμακείο τα περιέχουν; Έχω βρει ένα panadol που είναι για πυρετό αλλά έχει μόνο 30mg και το clarityne-D που είδα στο ίντερνετ που έχει 240mg αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να το πάρεις και χωρίς συνταγή. Αυτό όμως που με κολλάει είναι και τα άλλα που περιέχουν τα φάρμακα.

Κακή ιδέα και κακή ιδέα.

gj
16-05-10, 19:24
Tα eca δεν ειναι παράνομα ??? :unsure::unsure:

Manos1989
16-05-10, 19:30
Tα eca δεν ειναι παράνομα ??? :unsure::unsure:

H καφείνη(C) και η ασπιρίνη(Α) από πότε είναι παράνομα?:P

Τώρα η εφεδρίνη(Ε) είναι αλλά το παιδί είπε για ψευδοεφεδρίνη η οποία ΔΕΝ είναι παράνομη απότι ειπώθηκε.
Εγώ πάντως θεωρώ την εφεδρίνη άκρως αποτελεσματική και με μηδενικές παρενέργειες και τείνω να πιστέψω οτι ο λόγος που την κατήργησαν είναι καθαρά για οικονομικούς λόγους καθώς είναι πολύ φθηνή και κυρίως όντως δουλέυει.;)

gj
16-05-10, 19:45
H καφείνη(C) και η ασπιρίνη(Α) από πότε είναι παράνομα?:P

Τώρα η εφεδρίνη(Ε) είναι αλλά το παιδί είπε για ψευδοεφεδρίνη η οποία ΔΕΝ είναι παράνομη απότι ειπώθηκε.
Εγώ πάντως θεωρώ την εφεδρίνη άκρως αποτελεσματική και με μηδενικές παρενέργειες και τείνω να πιστέψω οτι ο λόγος που την κατήργησαν είναι καθαρά για οικονομικούς λόγους καθώς είναι πολύ φθηνή και κυρίως όντως δουλέυει.;)


Οταν πέρνεις eca δεν πας και λές "ωρα παλικαρι πιασε μου μισο κιλο καφε, δώσε μου και μισο κιλό ασπιρίνη και επ ευκαιριας ρίξε μου και λιγη εφερδρίνη να γουσταρουμε " :P:P
Με το ίδιο σκεπτικό που λες θα καταργουσαν και την κρεατίνη.
Τις συνέπειες της εφεδρίνης όλοι τις γνωρίζουμε...
Απλά όταν επιτρέπουν τοσα πράγματα που κανουν πολύ χειρότερο κακό στην υγεία από την εφεδρίνη τότε σε πιανει ένα άχτι...

giannis64
16-05-10, 19:49
την τραβάτε την κουβέντα και βλέπω να κλειδώνετε και αυτό το τοπικ!!

Polyneikos
16-05-10, 20:17
Εγώ πάντως θεωρώ την εφεδρίνη άκρως αποτελεσματική και με μηδενικές παρενέργειες και τείνω να πιστέψω οτι ο λόγος που την κατήργησαν είναι καθαρά για οικονομικούς λόγους καθώς είναι πολύ φθηνή και κυρίως όντως δουλέυει.;)

Εχεις δοκιμασει και είσαι τόσο απόλυτος;Πολλοι δεν είχαν θεμα ,καποιοι αλλοι όμως είχαν και παραείχαν...

Polyneikos
16-05-10, 20:19
Thanks Γιάννη. Τώρα ξέρει κανείς και τι συμπληρώματα από το φαρμακείο τα περιέχουν; Έχω βρει ένα panadol που είναι για πυρετό αλλά έχει μόνο 30mg και το clarityne-D που είδα στο ίντερνετ που έχει 240mg αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να το πάρεις και χωρίς συνταγή. Αυτό όμως που με κολλάει είναι και τα άλλα που περιέχουν τα φάρμακα.

To να παίρνεις ένα φαρμακο τυπου clarityne επειδη εχει απλα μια ουσία που σε ενδιαφερει και δεν μπορείς να την βρεις σε καθαρη μορφη αλλα παραλληλα λαμβανεις αλλες 15 που κανουν αλλα πραγματα νομίζω ότι είναι αστοχο.

Michaelangelo
16-05-10, 21:25
To να παίρνεις ένα φαρμακο τυπου clarityne επειδη εχει απλα μια ουσία που σε ενδιαφερει και δεν μπορείς να την βρεις σε καθαρη μορφη αλλα παραλληλα λαμβανεις αλλες 15 που κανουν αλλα πραγματα νομίζω ότι είναι αστοχο.

Για αυτό και είπα ότι κολλάω σε αυτό ακριβώς και ρωτάω ποια άλλα έχουν η την έχουν σκέτη.



Κακή ιδέα και κακή ιδέα.

Bane θα βοηθούσες όμως και αν πρότεινες εσύ, τι είναι καλή ιδέα; Λογικά για να το λές έχεις κατί καλό στο νου σου, δεν ξέρω γιατί όμως δεν το ανέφερες ως τώρα. Ευχαρίστως να σ'ακούσω! :)

Manos1989
16-05-10, 21:58
Εχεις δοκιμασει και είσαι τόσο απόλυτος;Πολλοι δεν είχαν θεμα ,καποιοι αλλοι όμως είχαν και παραείχαν...

ναι.

Manos1989
16-05-10, 21:59
Οταν πέρνεις eca δεν πας και λές "ωρα παλικαρι πιασε μου μισο κιλο καφε, δώσε μου και μισο κιλό ασπιρίνη και επ ευκαιριας ρίξε μου και λιγη εφερδρίνη να γουσταρουμε " :P:P
Με το ίδιο σκεπτικό που λες θα καταργουσαν και την κρεατίνη.
Τις συνέπειες της εφεδρίνης όλοι τις γνωρίζουμε...
Απλά όταν επιτρέπουν τοσα πράγματα που κανουν πολύ χειρότερο κακό στην υγεία από την εφεδρίνη τότε σε πιανει ένα άχτι...

Εγώ το είπα με το σκεπτικό ότι φτιάχνεις μόνος σου το stack.;)

Polyneikos
16-05-10, 22:10
ναι.

Tοτε θα έπρεπε να ξερεις ότι ότι η εφεδρίνη ευθυνεται για πολλες ταχυκαρδίες και αλλα συμπτωματα που αλλοι είναι ανθεκτικοι και δεν εχουν καταλαβει κατι και καποιοι αλλοι με μακροχρόνια χρήση εχουν παρει την καρδια τους στο χερι...
Αυτο ισχυει και για αλλες ουσίες που καποιοι χρησιμοποιουν χρονια και φαινομενικα είναι οκ και γνωστος με την πρωτη φορα επαθε τοξικη ηπατιτιδα..Το γιατι ακομα και τωρα το ψαχνει..

Manos1989
16-05-10, 22:15
Tοτε θα έπρεπε να ξερεις ότι ότι η εφεδρίνη ευθυνεται για πολλες ταχυκαρδίες και αλλα συμπτωματα που αλλοι είναι ανθεκτικοι και δεν εχουν καταλαβει κατι και καποιοι αλλοι με μακροχρόνια χρήση εχουν παρει την καρδια τους στο χερι...
Αυτο ισχυει και για αλλες ουσίες που καποιοι χρησιμοποιουν χρονια και φαινομενικα είναι οκ και γνωστος με την πρωτη φορα επαθε τοξικη ηπατιτιδα..Το γιατι ακομα και τωρα το ψαχνει..

Εγώ πάντως δεν κατάλαβα ΟΥΤΕ μία παρενέργεια από όλες αυτές που είχα διαβάσει επι εβδομάδες πριν την πάρω.Το μοναδικό ήταν το στέγνωμα του στόματος την διάρκεια της νύχτας λόγω αφυδάτωσης το οποίο πέρναγε με ένα ποτήρι νερό.
Μάλιστα πολλές φορές έπαιρνα την μέγιστη δόση ΕΚΑ και κοιμόμουν αμεσώς κανονικά.Είχα φτάσει σε σημείο να πιστεύω ότι είμαι ένας από τους ελάχιστους στους οποίους δεν δουλέυει,μέχρι που άρχισα να βλέπω τα(τρελά) αποτελέσματα:P

Polyneikos
16-05-10, 22:19
Εισαι ανθεκτικος τότε ...:thumbup:

Michaelangelo
17-05-10, 23:13
Ξέρει κανείς τελικά όμως αν πουλιέται μόνη της η ψευδοεφεδρίνη η γενικά ποια την περιέχουν;

Niiick
17-05-10, 23:35
Εγω χτυπαγα κανα panadol cold and flu με φραπεδακι πριν τη προπονηση αμα δεν ειχα πολλα κεφια αλλα δε λεει εχει απειρη ασπιρινη σε σχεση με εφεδρινη.

Michaelangelo
18-05-10, 01:32
Εγω χτυπαγα κανα panadol cold and flu με φραπεδακι πριν τη προπονηση αμα δεν ειχα πολλα κεφια αλλα δε λεει εχει απειρη ασπιρινη σε σχεση με εφεδρινη.

Ρε αδερφέ, 2 λόγοι που δεν θα μ'αρεσε το panadol. Είναι "pain killer" και έχει μόλις 30mg. Το clarityne-D που είναι για αλλεργία (ελαφρύ είναι και δεν περιεχει κάτι περίεργο η άσχημο, λόγω αλλεργίας έπερνα άπειρες φορές το απλό clarityne) έχει 240mg. Και πάλι όμως, κολλάω.

Ο φαρμακοποιός μας εδώ μιλάει και αυτός αόριστα γαμώτο! Και χάρηκα στην αρχή ότι ήξερε και είχε κατι να πει.

giannis64
18-05-10, 20:39
Εγω χτυπαγα κανα panadol cold and flu με φραπεδακι πριν τη προπονηση αμα δεν ειχα πολλα κεφια αλλα δε λεει εχει απειρη ασπιρινη σε σχεση με εφεδρινη.


:thumbup: κατι δεν καταλαβα. τι σχεσει εχει αυτο???



Ρε αδερφέ, 2 λόγοι που δεν θα μ'αρεσε το panadol. Είναι "pain killer" και έχει μόλις 30mg. Το clarityne-D που είναι για αλλεργία (ελαφρύ είναι και δεν περιεχει κάτι περίεργο η άσχημο, λόγω αλλεργίας έπερνα άπειρες φορές το απλό clarityne) έχει 240mg. Και πάλι όμως, κολλάω.


τι ειναι αυτα τα 30μγ και τα 240???

The Rock
18-05-10, 20:51
Ρε αδερφέ, 2 λόγοι που δεν θα μ'αρεσε το panadol. Είναι "pain killer" και έχει μόλις 30mg. Το clarityne-D που είναι για αλλεργία (ελαφρύ είναι και δεν περιεχει κάτι περίεργο η άσχημο, λόγω αλλεργίας έπερνα άπειρες φορές το απλό clarityne) έχει 240mg. Και πάλι όμως, κολλάω.

Ο φαρμακοποιός μας εδώ μιλάει και αυτός αόριστα γαμώτο! Και χάρηκα στην αρχή ότι ήξερε και είχε κατι να πει.
Αυτό που θέλει να πεί είναι ότι από τα αλκαλοειδή της Εφέδρας μόνο η Εφεδρίνη αντιδρά αποτελεσματικά στο CNS, στην μείωση λίπους, καταστολή της όρεξης κλπ.
Η Ψευδοεφεδρίνη και τα υπόλοιπα αλκαλοειδή δεν κάνουν για τον σκοπό αυτό.

Bane
18-05-10, 23:34
Claritine: Αντιισταμινικό 1ης γενιάς βασική παρενέργεια ΥΠΝΗΛΙΑ
Panadol: Παρακεταμόλη, σε μακρά χορήγηση καταστρέφει τα αποθέματα γλουταθειόνης του ήπατος πόσο μάλλον στα 5-6γραμμάρια που χρειάζονται για να δεις αποτελέσματα
Και επίσης η ωευδοεφεδρίνη δεν φτάνει ούτε στην τρίχα την κανονική

Michaelangelo
19-05-10, 00:51
[/COLOR]

τι ειναι αυτα τα 30μγ και τα 240???


μιλλιγραμμάρια! Βασικά έχει 120 πλέον το clarityne.


Αυτό που θέλει να πεί είναι ότι από τα αλκαλοειδή της Εφέδρας μόνο η Εφεδρίνη αντιδρά αποτελεσματικά στο CNS, στην μείωση λίπους, καταστολή της όρεξης κλπ.
Η Ψευδοεφεδρίνη και τα υπόλοιπα αλκαλοειδή δεν κάνουν για τον σκοπό αυτό.

Ντρέπομαι που θα το πω λόγω επαγγέλματος αλλά δεν το ήξερα αυτό για την εφέδρα και την ψεύδο.

Αυτά που θέλει να πει, μιας και γνωρίζει, θα ήθελα να τα ακούω ολοκληρωμένα και όχι με το τσιγγέλι. Αφού κάνεις τη καλή, φώτισε μας και μην μας τρελαίνεις ρε αδερδέ!


Claritine: Αντιισταμινικό 1ης γενιάς βασική παρενέργεια ΥΠΝΗΛΙΑ
Panadol: Παρακεταμόλη, σε μακρά χορήγηση καταστρέφει τα αποθέματα γλουταθειόνης του ήπατος πόσο μάλλον στα 5-6γραμμάρια που χρειάζονται για να δεις αποτελέσματα
Και επίσης η ωευδοεφεδρίνη δεν φτάνει ούτε στην τρίχα την κανονική

Α, μπράβο! Τώρα μιλάμε! Αφού θες να μας πεις, γιατί το πας λάου-λάου;

Το Clarityne το παλιό έχει καταργηθεί. Με την υπνηλία δεν έχω πρόβλημα. Kαι πάλι όμως κολλάω, αλλά αν είναι το μόνο side-effect, κομπλέ! Για την παρακεταμόλη δεν το συζητάω, δεν την έπαιρνα με την καμία!

Όσο για το τελευταίο σχόλιο, το φαντάστηκα ότι δεν είναι τόσο καλή όσο η κανονική, αλλά δουλειά δεν κάνει; (τουλάχιστον σε σχέση με τις μαλακείες που πουλάνε). Πες άλλη μια τη γνώμη σου αν θες!