PDA

Επιστροφή στο Forum : προτασεις για πρωτείνη



Chr1s
17-05-10, 23:23
Ειμαι 19 χρονών και καθ'ότι φοιτητής δεν τρέφομαι και πολυ σωστα.
Ειμαι 1.85, 74 κιλα.(γυμνασμένο σωμα αλλα σχετικα λεπτο)

Ξεκινησα παλι γυμναστηριο και προφανως θελω να βαλω κιλα.
Αφου ως φοιτητης δεν μπορω να κανω αυστηρή διατροφη λέω να παρω καποια πρωτείνη.
Θα προτιμουσα κατι πιο light,οχι κρατινες κλπ,εχετε να προτείνετε καποια πρωτείνη για την περίπτωσή μου?

Ενας φιλος επαιρνε την whey optimum και μου ειχε πει καλα λογια,ποια ειναι η γνωμη σας γι αυτην??
Περιμένω απαντήσεις, Ευχαριστω!!!

Machiavelli
18-05-10, 01:00
Η πρωτεΐνη ορού γάλακτος είναι συμπλήρωμα διατροφής, όταν δεν κάνουμε διατροφή δεν έχουμε κάτι να συμπληρώσουμε, οπότε δεν παίρνουμε γιατί σκορπάμε τα λεφτά μας.
Αν θες να τα σκορπίσεις πάρε μια με ωραία γεύση (υπάρχει ανάλογο topic) τουλάχιστον να ευχαριστηθείς από αυτό.

Michaelangelo
18-05-10, 01:36
Ειμαι 19 χρονών και καθ'ότι φοιτητής δεν τρέφομαι και πολυ σωστα.
Ειμαι 1.85, 74 κιλα.(γυμνασμένο σωμα αλλα σχετικα λεπτο)

Ξεκινησα παλι γυμναστηριο και προφανως θελω να βαλω κιλα.
Αφου ως φοιτητης δεν μπορω να κανω αυστηρή διατροφη λέω να παρω καποια πρωτείνη.
Θα προτιμουσα κατι πιο light,οχι κρατινες κλπ,εχετε να προτείνετε καποια πρωτείνη για την περίπτωσή μου?

Ενας φιλος επαιρνε την whey optimum και μου ειχε πει καλα λογια,ποια ειναι η γνωμη σας γι αυτην??
Περιμένω απαντήσεις, Ευχαριστω!!!

Τι εννοείς δεν μπορείς να κάνεις αυστηρή διατροφή;

Δεν μπορείς να μην φας σαβούρα η δεν μπορείς να τρως λόγω ωραρίου τις ώρες και την ποσότητα που πρέπει. Αν είναι για το πρώτο δεν έχω να σου απαντήσω, νομίζω ο Machiavelli σε καλύπτει για την απάντηση του. Αν είναι το δεύτερο, μια bulk πρωτείνη είτε concentrate είτε isolate σε καλύπτει και είναι κατά πολύ φθηνότερη από αυτή που ανέφερες.

Chr1s
19-05-10, 00:17
Εννοώ οτι δεν εχω στανταρ ωραριο διατροφης(πχ καθε 3 ωρες), δεν εχω χρονο να μαγειρευω συνεχεια και εμμεσα οτι καμμια φορα καταληγει και σε σαβουρα,περιορισμενα παντα.
Machiavelli αν δεν κανω λαθος ο ορος συμπληρωμα διατροφης αναφερεται στο οτι συμπληρωνει κατι που λειπει απο τη διατροφη σου.
Εφοσον δεν συμπληρωνω απαραιτητες ποσοτητες πρωτεινης γιατι να ειναι πεταμα χρηματων η αγορα καποιου συμπληρωματος???

Machiavelli
19-05-10, 00:28
Δηλαδή κάθε μέρα θα υπολογίζεις πόση πρωτεΐνη πήρες από τη στιγμή που τα γεύματα είναι αόριστα (επίσης θέλω πολύ να μου πεις πως θα υπολογίσεις πρωτεΐνη από μια ζαμπονοκασερόπιτα ας πούμε) και θα συμπληρώνεις με την πρωτεΐνη ορού γάλακτος;

Chr1s
19-05-10, 00:36
Προφανως δεν υπολογιζω ακριβως.
Οταν χανεις κιλα καταλαβαινεις οτι οι θερμιδες που καις ειναι περισσοτερες απο αυτες που προσλαμβανεις.
Ετσι καταλαβαινω οτι δεν λαμβανω τις απαραιτητες θερμιδες και κατ επεκταση την απαραιτητη ποσοτητα πρωτεινης.
Αρα χρειαζομαι συμπληρωμα διατροφης.
Που σου φαινεται το παραλογο??

Machiavelli
19-05-10, 00:49
Οταν χανεις κιλα καταλαβαινεις οτι οι θερμιδες που καις ειναι περισσοτερες απο αυτες που προσλαμβανεις.
Ετσι καταλαβαινω οτι δεν λαμβανω τις απαραιτητες θερμιδες και κατ επεκταση την απαραιτητη ποσοτητα πρωτεινης.


Έλα ντε. Τα απολύτως λογικά δηλαδή.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες δεν έχει καμία λογική.

Chr1s
19-05-10, 00:52
Εγω σου εξηγησα τη λογικη μου.
Μπορεις να κανεις κι εσυ το ιδιο.
Αμα τα ηξερα ολα δεν θα ρωταγα.
Χωρις παρεξηγηση παντα:)

Machiavelli
19-05-10, 01:01
Ειδικά σε κάποιον αθλούμενο η πρωτεΐνη αυτή καθαυτή δύσκολα θα προσθέσει βάρος. Επίσης μπορείς να πάρεις βάρος χωρίς ίχνος πρωτεΐνης. Ακόμα μπορείς να υπερκαλύψεις τις ανάγκες πρωτεΐνης σου από κοτόπουλο ας πούμε σε μια μέρα και να μην ανεβαίνεις σε κιλά γιατί συνεχίζεις να παίρνεις λιγότερες θερμίδες από αυτές που χρειάζεσαι για να συντηρηθείς (σκέψου ότι 1 γραμμάριο πρωτεΐνης έχει 4 θερμίδες, εσύ ας πούμε χρειάζεσαι 200, 4*200=800 θερμίδες, σίγουρα υποθερμιδικά, φυσικά αυτό είναι μόνο θεωρητικό).

Ramrod
19-05-10, 01:11
Chr1s, εγώ δε καταλαβαίνω τι σε κάνει να νομίζεις πως αν χάνεις κιλά είναι από ελλειψη πρωτεϊνης?
Επίσης γιατί να πάρεις συμπλήρωμα απο τη στιγμή που δε μπορείς να καθορίσεις τι χρειάζεται ο οργανισμός σου.
Όπως είπε και ο Μακιαβελι αφού δε τρως σταθερά τότε πιο το νόημα να συμπληρώνεις με πρωτεϊνη? Πως θα ξέρεις πόση πρωτεϊνη χρειάζεται να συμπληρώσεις κάθε μέρα? Πάλι το βάρος σου δε θα είναι σταθερό. Πρέπει να ξέρεις ακριβώς τι λείπει απο τη διατροφή σου και σε τι ποσότητα για να το συμπληρώσεις με συμπληρωμα. Εσύ δε φαίνεται να ξέρεις, οπότε η χρήση πρωτεϊνης στην τύχη είναι πεταμενα λεφτά. Τώρα αν τη θες για placebo παρε την...

Φιλικα πάντα.

KILERMAN
19-05-10, 10:17
μια απλή παρατήρηση : οταν καποιος θέλει μονιμα (αν μπορουμε να το πουμε αυτο)
να ειναι σε ποσοστα λιπους χμ να μην πω 8-9 οκ ας πουμε απο 1- με 15% και γενικοτερα να μην φτανει και να εχει ποτέ τα ογκώδη χαρακτηριστικα ,και έχει αερόβια σε μόνιμη βάση βλέπω ότι σε μια προσεγμένη διατροφή ακόμαι και οι πρωτείνες χωρίς λιπος (?) προσφερουν αρκετες θερμιδες ,ακόμα δηλαδη και κι αυτες θέλουν προσοχή.Ισως δεν το διατυπωσα σωστα ,πάντως αν και χρησιμοποιω την ultra Universal isolate (οταν τη δοκιμαζω νομιζω οτι εχω τελειωσει ενα φοβερο γευμα απο χορταση )χμ...:unsure::unsure::unsure:

Ramrod
19-05-10, 14:55
μια απλή παρατήρηση : οταν καποιος θέλει μονιμα (αν μπορουμε να το πουμε αυτο)
να ειναι σε ποσοστα λιπους χμ να μην πω 8-9 οκ ας πουμε απο 1- με 15% και γενικοτερα να μην φτανει και να εχει ποτέ τα ογκώδη χαρακτηριστικα ,και έχει αερόβια σε μόνιμη βάση βλέπω ότι σε μια προσεγμένη διατροφή ακόμαι και οι πρωτείνες χωρίς λιπος (?) προσφερουν αρκετες θερμιδες ,ακόμα δηλαδη και κι αυτες θέλουν προσοχή.Ισως δεν το διατυπωσα σωστα ,πάντως αν και χρησιμοποιω την ultra Universal isolate (οταν τη δοκιμαζω νομιζω οτι εχω τελειωσει ενα φοβερο γευμα απο χορταση )χμ...:unsure::unsure::unsure:

ξέρεις πολλά γευματα που να σε χορταίνουν, να έχουν γύρω στις 100-150 θερμίδες και να να σου παρέχουν κατα θερμίδες που κατά 70-80% πηγαίνουν στους μυες σου? Μόνο το στήθος φιλέτο κοτόπουλο μπορώ να σκεφτώ πέρα απο την πρωτεϊνη το οποίο και θεωρείται απο τα πιο διαιτητικά.

giannis64
19-05-10, 15:44
Ειμαι 19 χρονών και καθ'ότι φοιτητής δεν τρέφομαι και πολυ σωστα.
Ειμαι 1.85, 74 κιλα.(γυμνασμένο σωμα αλλα σχετικα λεπτο)

Ξεκινησα παλι γυμναστηριο και προφανως θελω να βαλω κιλα.
Αφου ως φοιτητης δεν μπορω να κανω αυστηρή διατροφη λέω να παρω καποια πρωτείνη.
Θα προτιμουσα κατι πιο light,οχι κρατινες κλπ,εχετε να προτείνετε καποια πρωτείνη για την περίπτωσή μου?

Ενας φιλος επαιρνε την whey optimum και μου ειχε πει καλα λογια,ποια ειναι η γνωμη σας γι αυτην??
Περιμένω απαντήσεις, Ευχαριστω!!!


Η πρωτεΐνη ορού γάλακτος είναι συμπλήρωμα διατροφής, όταν δεν κάνουμε διατροφή δεν έχουμε κάτι να συμπληρώσουμε, οπότε δεν παίρνουμε γιατί σκορπάμε τα λεφτά μας.
Αν θες να τα σκορπίσεις πάρε μια με ωραία γεύση (υπάρχει ανάλογο topic) τουλάχιστον να ευχαριστηθείς από αυτό.


+1:thumbup:

Chr1s
20-05-10, 20:53
Ωραια ας το θεσω αλλιως..
Ξεκιναω διατροφη ογκου η οποια απ οτι εχω δει στο forum εχει ως απαραιτητο στοιχειο μερικα σκουπ whey την ημερα.
Ποια πρωτεινη whey θα προτεινατε??

giannis64
20-05-10, 20:55
ολες οι whey καλες ειναι. διαβασε εδω Αξιολόγηση Συμπληρωμάτων (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?f=25)

T0ny
20-05-10, 21:06
Ωραια ας το θεσω αλλιως..
Ξεκιναω διατροφη ογκου η οποια απ οτι εχω δει στο forum εχει ως απαραιτητο στοιχειο μερικα σκουπ whey την ημερα.
Ποια πρωτεινη whey θα προτεινατε??

Παρε οποια θες αλλα κανε μια διατροφη για ναχεις αποτελεσμα αυτο εννοουνε τα παιδια !!!
Τωρα να σ πω γνωμη μ Gold standard της on.

albertob30
20-05-10, 21:12
δηλαδη ρε παιδια καποιος που δεν κανει στανταρ διατροφη ετσι οπως λεει και το παιδι παραπανω, εαν περνει μια whey για να συμληρωνει την απαραιτητη ημερισια προσληψη προτεινης για να μην χασει εστω μαζα ειναι τοσο παραλογο??

εμενα μου ακουγεται λογικο αλλα οντως δεν ξερω..μπορει να κανω λαθος..

giannis64
20-05-10, 21:17
να παρεις πρωτεινη οταν δεν μπορεις να την συμπληρωσεις απο το φαγητο. αλλα να τρως σαβουρες και να περνεις πρωτεινη (σκουπ) η να μην κανεις γευματα και να περνεις συμπληρωμα πρωτεινης ειναι αχρηστο!!

albertob30
20-05-10, 21:28
να παρεις πρωτεινη οταν δεν μπορεις να την συμπληρωσεις απο το φαγητο. αλλα να τρως σαβουρες και να περνεις πρωτεινη (σκουπ) η να μην κανεις γευματα και να περνεις συμπληρωμα πρωτεινης ειναι αχρηστο!!

δεν εννοω να τρωει καποιος σαβουρες αλλα αν πχ ειναι 80kg Χ 2 = 160gr χρειαζεται πρωτεινη την μερα και περνει πχ απο τρωφες τα 100 ειναι παραλογο να πιει και 2 σκουπ με πχ λιγα καρυδια ή αμυγδαλα?

giannis64
20-05-10, 21:32
στην περιπτωση που προσεχει την διατροφη του,οχι απλα δεν πειραζει αλλα πρεπει να τα παρει, στα γευματα που η πρωτεινη θα ειναι λειψη!!

Machiavelli
20-05-10, 21:35
Αν ξέρει ότι παίρνει 100 φυσικά και να πάρει. Και από πίτσα να τα πάρει τα 100 πάλι πρωτεΐνη είναι. Αλλά αν παίρνει 50 ή 400 είναι σκέτη σπατάλη χρημάτων. Το θέμα είναι να ξέρει πόσες. Αν δεν έχεις στο μυαλό σου έστω "έφαγα 120 γραμμάρια κοτόπουλο 2 φορές 6 ασπράδια 100 γραμμάρια μοσχάρι άρα έχω γύρω στα 110 γραμμάρια πρωτεΐνης", τι να σκεφτείς; Έχει 20 γραμμάρια το ζαμπόν από την ζαμπονοκασερόπιτα και 10 η ζύμη;

Nick Sotiralis
20-05-10, 22:00
no 1 πρωτεινη συμφωνα με το bodybuilding.com ειναι η gold standard της ΟΝ(optimum nutrition)

no1 to 2005-2006-2007-2008-2009 και μαλλον και το 2010 οπως παει