PDA

Επιστροφή στο Forum : Δοσολογία "scoop"



NightCrawler
18-05-10, 12:50
Καλησπέρα παιδιά,
Έψαξα λίγο στο φόρουμ, αλλά δεν βρήκα κάτι.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποιά δοσολογία αντιστοιχεί σε ένα scoop?

Μόνο με μεζούρα μετριέται?

Cheers!

-beba-
18-05-10, 12:53
Εννοείς πόσα γραμμάρια είναι το σκουπ?

NightCrawler
18-05-10, 12:59
Ναι! Και αν υπάρχει κάποιος εμπειρικός τρόπος να το μετράμε...πέρα από την μεζούρα ;)

-beba-
18-05-10, 13:05
Πόσα γραμμαρια είναι ένα σκουπ το γράφει πάντα στη συσκευασία του προιόντος.
Εμπειρικά δεν θα στο συνιστούσα γιατί ΄δεν έχουν όλα τα συμπληρώματα το ίδιο ειδικό βάρος.

GEORGEXX1
18-05-10, 13:09
Καλησπέρα παιδιά,
Έψαξα λίγο στο φόρουμ, αλλά δεν βρήκα κάτι.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποιά δοσολογία αντιστοιχεί σε ένα scoop?
η καθε εταιρια οριζει την προτεινομενη δοσολογια με αυτο το σκουπ που αναλογα το προιον ξεκιναει απο 5γρ εως και 50 περιπου

Μόνο με μεζούρα μετριέται?και με κουταλακι αλα εκει το χανεις γιατι δεν μπορεις να ζυγισεις ακριβως καθε κουταλια

Cheers!

γιατι ρωτας;;ειναι λιγο παραξενο

NightCrawler
18-05-10, 13:09
οκ δεκτό.
Πήρα μια κρεατίνη σήμερα. Η συσκευασία λέει 1 scoop = 20g.
Περίμενα να έχει κάποια μεζούρα μέσα, αλλά δεν είχε τίποτα.

GEORGEXX1
18-05-10, 13:11
σκαψε λιγο το προιον καπου μεσα ειναι.
ποιας εταιριας;;;

pan0z
18-05-10, 13:19
οκ δεκτό.
Πήρα μια κρεατίνη σήμερα. Η συσκευασία λέει 1 scoop = 20g.
Περίμενα να έχει κάποια μεζούρα μέσα, αλλά δεν είχε τίποτα.

1 scoop=20g:shock::shock:

Τι κρεατινη ειναι?

NightCrawler
18-05-10, 13:24
Η Xpand Xtreme της Dymatize.

Είχες δίκαιο, ήταν στον πάτο η μ@λ@κι@...

Ramrod
18-05-10, 13:41
Ηλεκτρονική ζυγαριά αδερφέ! Ούτε να πεδευεσαι ούτε τίποτα. Πάντοτε έχεις την "σωστή" ποσότητα...

Eddie
18-05-10, 15:43
Εγω εχω κρατησει ενα scoop απο την PVL και την εχω για ολες τις πρωτεινες.Καθε φορα που αλλαζω,γεμιζω και ζυγιζω σε ηλεκτρονικη για να εχω μια εικονα.Υστερα με το ματι.

superman79
18-05-10, 15:49
Γιατι να κανουμε τη ζωη μας δυσκολη ρε παιδια. Για αυτο το λογο δε μας βαζουνε τα σκουπ γιατι να παιδευομαστε:unsure:

-beba-
18-05-10, 15:50
:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:
Αν δεν είχαν σκούπ μέσα τα προιόντα ήταν να βρίζουμε γιατί δεν έχουν...............:rolf::rolf::rolf:

Ramrod
18-05-10, 15:51
Γιατι να κανουμε τη ζωη μας δυσκολη ρε παιδια. Για αυτο το λογο δε μας βαζουνε τα σκουπ γιατι να παιδευομαστε:unsure:

γιατί σχεδόν πάντα η δόση του scoop που λέει στο κουτί είναι "πατημένη" και όταν βάζεις δε πετυχαίνεις την ποσότητα...συνήθως με το scoop πιάνω λιγότερο...

Eddie
18-05-10, 15:53
Γιατι να κανουμε τη ζωη μας δυσκολη ρε παιδια. Για αυτο το λογο δε μας βαζουνε τα σκουπ γιατι να παιδευομαστε:unsure:

Η καζεινη που πηρα εχει ενα σκουπακι 15γρ,και σου λεει ανα δοση 3 σκουπακια.Γιατι βρε μακακα δε βαζεις ενα μεγαλο να τελειωνει η δουλεια?

Γι αυτο και γω βουταω το 45αρι και ξεμπερδευω:thumbup:

Ραμροντ,ΠΑΝΤΑ λιγοτερο.Καμμια φορα δεν μου βγηκε οσο λεει το σκουπ,εκτος και εαν κανεις βουνο.

Γι αυτο πολλοι παιρνουν 1κιλο πρωτεινη και κανουν ενα μηνα να την τελειωσουν..και μετα σου λενε οτι ειναι και οικονομικη :turtle:

Machiavelli
18-05-10, 15:56
Eddie reflex να υποθέσω; Εγώ όποτε παίρνω reflex αφαιρώ προπόνηση δικεφάλων και τρικεφάλων, τους γυμνάζω με το βάλε βγάλε το scoop της Reflex.

Eddie
18-05-10, 16:00
Eddie reflex να υποθέσω; Εγώ όποτε παίρνω reflex αφαιρώ προπόνηση δικεφάλων και τρικεφάλων, τους γυμνάζω με το βάλε βγάλε το scoop της Reflex.

Αχαχχααχαχα:bowdown:


Ναι μακια,Reflex.Και δεν ειναι μονο αυτο,εχει και πολυ μικρο στομιο το κουτι και με το ζορι να μπει το χερι.Πρεπει να την αλλαξω κουτι.

Ramrod
18-05-10, 17:45
Ραμροντ,ΠΑΝΤΑ λιγοτερο.Καμμια φορα δεν μου βγηκε οσο λεει το σκουπ,εκτος και εαν κανεις βουνο.

Γι αυτο πολλοι παιρνουν 1κιλο πρωτεινη και κανουν ενα μηνα να την τελειωσουν..και μετα σου λενε οτι ειναι και οικονομικη :turtle:

Εγώ πιστέυω πως αυτό με το scoop είναι απατεωνιά των εταιρειών για να σε μπερδεύουν και να μη μπορείς να κάνεις έυκολα συγκρίσεις...
Σου λέει πχ. 1 δόση πρωτεϊνη 25γρ και εσύ λες "α είναι μια χαρά...πολύ καθαρή" και δίπλα με μικρά γραμματάκια 36γρ scoop. Άρα έχει 70% και σου τελειώνει και πιο γρήγορα...
Μετά σου λεει...1 δόση 17γρ και εσύ λες "καλά μας δουλευουν?" και έχει 25αρι scoop μέσα, πιο καθαρή απο την πρώτη...αλλά σε έχουν ξεγελάσει. Αν είσαι άπειρος την πάτησες...και δεν είναι θέμα απειρίας μόνο...είναι και ψυχολογικό...

Και στην τελική γιατί ρε φίλε να πάρω τη δόση που μου προτείνεις εσύ? Εγώ μπορεί να το έχω υπολογίσει και οι ανάγκες μου να είναι 53,3 γρ σκόνης ανα δόση. Θα κάθομαι να πάιζω με το πόσους κόκους σκόνης χωράει το scoop πατημένο η παραγεμισμένο για να το υπολογίσω?
ο μόνοσ λόγος που χρησιμοποιώ scoop είναι για να μη "λερώνω" καθε φορά κουταλάκι...:green:

Όλα είναι θέμα marketing!

Ήλεκτρονική ζυγαριά! δε κανει ποτέ λάθος (φτάνει να αλλάζουμε και τη μπαταρία που και που...:green: )